کار در ایسلند

کار در ایسلند

بسیاری از ایرانیان تصور می‌کنند که کار در ایسلند یک فرایند پیچیده و دشوار است و به همین دلیل به سراغ سایر کشورهای مناسب برای مهاجرت ایرانیان می‌روند. این تصور را می‌توان تصور صحیحی دانست، البته تنها در شرایطی که با قوانین کار در این کشور آشنا نباشید. آشنایی با این قوانین به شما کمک می‌کند تا درک کنید که پیداکردن کار در این کشور و زندگی در آن واقعاً آن‌طور که به نظر مي‌رسد دشوار نیست.

ایسلند از جمله کشورهایی به شمار می‌رود که فاصله بسیار زیادی با ایران دارد. شاید همین موضوع علت این امر باشد که ایرانیان آشنایی چندانی با فرهنگ و همچنین زندگی در این کشور ندارند. اگر بخواهیم کار و زندگی را در این کشور در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم که کار و زندگی در این کشور فوق‌العاده است. در ادامه متن با ما همراه باشید تا اطلاعات مناسبی دررابطه‌با کار در این کشور و قوانین مربوط به دریافت ویزای کاری آن را به شما عزیزان ارائه کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

 آشنایی مختصری با کشور ایسلند

جهت کار در ایسلند باید آشنایی کاملی با این کشور داشته باشید. این کشور که در شمال بریتانیا، ولز و اسکاتلند قرار گرفته است  آب‌وهوایی سرد و قطبی دارد. وسعت کشور ایسلند به بیسش از صدهزار کیلومترمربع می‌رسد. بخش عظیمی از این کشور فاقد سکنه است. چنین موضوعی باعث شده است تا بخش عمده محیط‌زیست کشور ایسلند دست‌نخورده باقی‌ بماند. در واقع این موضوع از برترین ویژگی‌های ایسلند به شمار می‌آید؛ زیرا هرساله موجب جذب بسیاری از گردشگران خارجی می‌شود.

واحد پول کشور ایسلند کرونا نام دارد و حقوق کارمندان و کارگران خارجی نیز با استفاده از همین واحد پولی پرداخت می‌شود. جمعیت کلی کشور ایسلند (با شمارش کلیه مهاجران خارجی) از سیصد هزار نفر تجاوز می‌کند. پایتخت کشور ایسلند شهری در قلب این سرزمین به نام ریکیاوک است. این شهر مرکز اقتصادی کشور ایسلند نیز به شمار می‌آید و مهاجران بسیاری را می‌توان در آن مشاهده کرد.

جالب است بدانید که بر اساس آمارهای مربوط به کار در ایسلند میزان رضایت مردم این کشور از زندگی در سطح جهان فوق‌العاده محسوب می‌شود، در واقع می‌توان گفت که به دلیل همین رضایت بالا، ایسلند در رتبه چهارم مناسب‌ترین کشورهای جهان برای زندگی قرار دارد.

 آشنایی مختصری با کشور ایسلند

نرخ بیکاری کشور ایسلند

یکی از مهم‌ترین آمارهایی که می‌تواند به شما اطلاعات بیشتری در مورد شرایط کار در ایسلند بدهد، آمار نرخ بیکاری این کشور است. این موضوع تنها در مورد ایسلند صدق نمی‌کند، در واقع شما با بررسی آمار بیکاری کلیه کشورهای جهان می‌توانید درک مناسبی از وضعیت فعالیت‌های شغلی در این کشورها به دست بیاورید.

اگر بخواهیم آمار بیکاری در کشور ایسلند را برای شما عزیزان بیان کنیم باید بگوییم که آمار بیکاری در این کشور از جمله آمارهایی محسوب می‌شود که به آن‌ها آمار فصل گفته می‌شود. در این آمارها میزان نرخ بیکاری باتوجه‌به سال و حتی فصل مربوطه متغیر است و نمی‌توان یک رقم دقیق را در مورد آن‌ها ارائه کرد.

اما با بررسی میانگین نرخ بیکاری از سال هزار و نهصد و هفتاد و دو تا سال دو هزار و نوزنده میلادی می‌توان گفت که نرخ بیکاری کلی در این کشور حتی از چهاردرصد نیز تجاوز نکرده است! این رقم حتی در مقایسه با کشورهای بزرگی همچون آلمان و آمریکا نیز بی‌نظیر به نظر می‌رسد.

باتوجه‌به برنامه‌های آتی دولت این کشور جهت بهبود شرایط کار در اسکاتلند می‌توان مطمئن بود که نرخ بیکاری مربوطه حتی از این مقدار نیز کم‌تر می‌شود. این امر خود نشان‌دهنده آن است که کلیه کارگران و کارمندان خارجی می‌توانند خیال راحتی از بابت وجود امنیت شغلی داشته باشند.

برای کار در کشور ایسلند باید با چه زبانی آشنایی داشته باشیم؟

جهت پیداکردن کار در ایسلند و آغاز فعالیت خود باید به یکی از دو زبان رایج در این کشور یعنی ایسلندی و یا انگلیسی آشنایی داشته باشید. اگرچه ایسلندی زبان رسمی کشور ایسلند محسوب می‌شود، اما تقریباً کل مردم کشور به طور کامل با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

در واقع یکی از مزایای مهاجرت کاری به کشور ایسلند همین موضوع زبان است. درحالی‌که برای پیداکردن شغل در سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان یا ایتالیا باید یک زبان دیگر به‌غیراز زبان انگلیسی را یاد بگیرید، اما تنها با یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید شانس بالایی برای کار در این کشور داشته باشید.

اکثر شرکت‌های واقع در کشور ایسلند از شما مدرک زبان انگلیسی درخواست می‌کنند. این مدرک می‌تواند از نوع آیلتس یا تافل باشد، البته استفاده از مدرک آیلتس در این کشور رواج بیشتری دارد، بنابراین توصیه می‌کنیم که مدرک زبان آیلتس را برای دریافت کار در این کشور به کار ببرید.

برای کار در کشور ایسلند باید با چه زبانی آشنایی داشته باشیم؟

برای کار در کشور ایسلند باید چه مدرکی را دریافت کنیم؟

تمامی مهاجران خارجی باید برای کار در ایسلند ویزایی خاصی را تحت عنوان work visa یا work permit دریافت کنند. این مدرک از جمله مهم‌ترین ویزاهای کشور ایسلند به شمار می‌آید که به شما اجازه انجام امور شغلی را در این کشور می‌دهد. در واقع افرادی که چنین ویزایی را نداشته باشند به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند در هیچ حوزه شغلی خاصی در کشور ایسلند مشغول به کار شوند.

مهم‌ترین امری که می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای کاری افزایش دهد، مهارت و تخصص بالای شما است. اگر در حوزه کاری خود از بهترین‌های حاضر در کشور هستید، می‌توانید مطمئن باشید که فرایند دریافت ویزای کاری این کشور برای شما به‌راحتی سپری می‌شود. مورد بعدی در این زمینه، دریافت جاب افر از یک کارفرمای واقع در کشور ایسلند است. در بخش بعدی بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

جاب آفر چه مدرکی است و چرا برای کار در ایسلند به آن نیاز داریم؟

اگر پیگیر بحث پیداکردن شغل در خارج از کشور و مهاجرت کاری بوده باشید،‌ احتمالاً به بحث جاب آفر برای کار در ایسلند نیز برخورده‌اید. جاب آفر را می‌توان یک نوع پیشنهاد شغلی دانست. در واقع در چنین روشی یک کارفرمای ایسلندی به شما درخواست می‌دهد که برای انجام امور شغلی مدنظر او به ایسلند سفر کنید و ساکن این کشور شوید.

امروزه دریافت ویزای کاری کشور ایسلند برای ایرانیان تنها به همین روش امکان‌پذیر است. در واقع اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستید، تنها روش موجود برای دریافت ویزای کاری کشور ایسلند، استفاده از روش جاب آفر است.

خبر خوش در این رابطه آن است که به علت جمعیت پایین ایسلند، نیاز به نیروی کار خارجی روزبه‌روز افزایش می‌یابد؛ بنابراین شانس شما در زمینه دریافت جاب آفر در کشور ایسلند نسبت به جاب افر سایر کشورهای اروپایی بسیار بیشتر است.

البته این امر دارای یک محدودیت ویژه است. کارفرمای مربوطه باید به مدت شش ماه آگهی خود را در سطح اتحادیه اروپا و کشور ایسلند پخش کند. اگر هیچ‌کدام از شهروندان این منطقه برای انجام شغل مربوطه مناسب تشخیص داده نشوند، آنگاه کارفرما می‌تواند از نیروی کار خارجی برای انجام شغل مربوطه بهره بگیرد.

جاب آفر چه مدرکی است و چرا برای کار در ایسلند به آن نیاز داریم؟

ویزای همراه برای افراد دارای ویزای کار کشور ایسلند

کار در ایسلند می‌تواند مجوزی برای دریافت ویزای همراه این کشور باشد. بسیاری از مهاجران متأهل قصد دارند پس از پیدا کردن کار در این کشور، همسر و فرزندان خود را نیز به کشور ایسلند ببرند. در چنین شرایطی امکان استفاده از ویزای همراه برای افرادی که دارای ویزای کاری این کشور هستند، وجود دارد، اما این امر نیز قوانین خاصی دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید.

اولین و مهم‌ترین قانون موجود در این زمینه‌، بحث محدودیت سنی همراهان فردی است که ویزای کار در ایسلند را به دست می‌آورد. اگر ویزای قانونی کار در این کشور را دریافت کرده باشید تنها می‌توانید همسر و فرزندان زیر هجده سال خود را به این کشور بیاورید. علاوه بر این، همراهی والدینی که بیش از شصت و هفت سال سن دارند نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

بنابراین، اگر فرزندان شما بیش از هجده سال سن دارند و یا والدینی دارید که سن آن‌ها کمتر از شصت و هفت سال است،‌ نمی‌توانید از ویزای همراه برای وارد کردن آن‌ها به کشور ایسلند کمک بگیرید، البته این افراد می‌توانند به‌صورت جداگانه برای دریافت ویزای کاری کشور ایسلند اقدام کنند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای کاری کشور ایسلند چه مواردی است؟

بیایید تصور کنیم که برای کار در ایسلند توانسته‌اید یک جاب آفر مناسب را به دست بیاورید،‌ حال باید به مدارکی بپردازیم که پس از دریافت جاب آفر باید به سفارت این کشور تحویل دهید. کلیه مدارک مربوط به این امر باید در اختیار اداره مهاجرت کشور ایسلند قرار بگیرد.

مهم‌ترین مدرکی که در این زمینه باید آن را ارائه کنید قراردادی است که بین شما و کارفرمای حاضر در کشور ایسلند امضا می‌شود. در واقع همین مدرک ثابت می‌کند که کارفرمای مربوطه با قبول فعالیت شما در این کشور موافقت کرده است و در واقع شما به‌عنوان یک کارمند رسمی کارفرمای مدنظر شناخته شده‌اید.

مدرک موردنیاز بعدی، رزومه شما است. رزومه مربوطه باید ثابت کنید که شما به‌عنوان یک مهاجر خارجی دارای مهارت لازم در زمینه فعالیت شغلی مدنظر هستید. در رزومه خود کلیه مهارت‌های فنی و همچنین تحصیلات خود را ذکر کنید. مدارک دیگری همچون پاسپورت و همچنین گواهی سلامت پزشکی نیز از جمله موارد ضروری در این زمینه به شمار می‌آیند.

حقوق کاری در کشور ایسلند

کار در ایسلند به معنای دریافت حقوقی بسیار مناسب است. بر طبق آمارهای اخیر میزان حداقل حقوق برای یک کارمند یا کارگر خارجی در این کشور به ششصد و پنجاه هزار کرونا می‌رسد که رقمی فوق‌العاده مناسب است. کشور ایسلند از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که پس از پایان کار خود می‌توانید از حقوق بازنشستگی نیز بهره‌مند شوید.

حقوق بازنشستگی در این کشور نیز حدودا‌ً ماهیانه پانصد هزار کرونا است. این ارقام نشان می‌دهد که کارمندان و کارگران حاضر در این کشور می‌توانند خیال راحتی از بابت دریافت حقوق مناسب و کافی در ایسلند داشته باشند. جالب است بدانید حقوق مربوطه از سال دو هزار و هشت به بعد همواره در حال افزایش بوده است. به‌عنوان‌مثال در طی این سال‌ها حقوق کارمندان و کارگران در این کشور از چهارصد هزار کرونا به بیش از ششصد و پنجاه هزار کرونا رسیده است.

کشور ایسلند به چه مشاغلی بیش از همه احتیاج دارد؟

اگر در زمینه پیداکردن کار در ایسلند کنجکاو هستید باید با مشاغل موردنیاز در این کشور نیز آشنایی داشته باشید. گفتیم که به علت طبیعت بکر کشور ایسلند، این کشور هرساله از گردشگران زیادی استقبال می‌کند. همین امر موجب شده است تا مشاغل مرتبط با گردشگری از بیشترین میزان تقاضا در کشور ایسلند برخوردار باشند.

اگر بخواهیم به برخی از مشاغل مهم در این زمینه اشاره کنیم باید از مشاغلی همچون هتل‌داری و مهمان‌داری اسم ببریم؛ بنابراین اگر در چنین حوزه‌هایی دارای مهارت خاصی هستید، شانس شما برای دریافت اجازه کار در کشور ایسلند به‌شدت افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از حوزه‌های شغلی در کشور ایسلند که می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجران خارجی باشد، مشاغل مرتبط با ماهیگیری است. کشور ایسلند یک جزیره محسوب می‌شود که درآمد بخشی از ساکنان آن به کمک ماهیگیری به دست می‌آید. ماهیگیری در این کشور به یک‌روند مدرنیزه تبدیل شده است؛ به همین دلیل کارگرانی خارجی که در این صنعت فعالیت می‌کنند باید روند کار با ماشین‌آلات مخصوص ماهیگیری را فراگیرند.

ایرلند

ایرلند

کشور ایرلند جنوبی در سال‌های اخیر، از گزینه‌های اصلی مهاجرت برای ایرانیان بوده است. یکی از دلایل مهم این امر، زبان و اقتصاد رو به ‌رشد این کشور می‌باشد. این کشور انگلیسی زبان، نزدیک به پنج میلیون نفر جمعیت دارد. ایرلند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (از سال ۱۹۷۳) و واحد پول رسمی آن، یورو می‌باشد.

سخن آخر

با پیداکردن یک موقعیت شغلی مناسب به کمک جاب آفر می‌توانید به کشور زیبای ایسلند سفر کنید و آینده‌ای روشن را برای خود و فرزندانتان بسازید. لازمه دریافت ویزای کاری این کشور جاب آفر است و لازمه دریافت جاب آفر بهره‌گیری از یک موسسه کاریابی مناسب محسوب می‌شود.

کار در ایسلند به شما نوید حقوق خوب،‌ مالیات پایین و زندگی در یکی از خوش‌ آب و هوا‌ترین کشورهای جهان را مي‌دهد. این کشور از نظر رفاه مردمی نیز رتبه بسیار خوبی را دارد. درصورتی‌که پرسش خاصی دررابطه‌با کار در این کشور دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا کلیه اطلاعات موردنیاز را به شما عزیزان ارائه کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
زبان رایج کشور ایسلند چه زبانی میباشد؟
ایسلندی زبان رسمی کشور ایسلند محسوب می‌شود، اما تقریباً کل مردم کشور به طور کامل با زبان انگلیسی آشنایی دارند.
برای کار در این کشور باید چه مدرک زبانی داشته باشیم؟
مدرک زبان می‌تواند از نوع آیلتس یا تافل باشد، البته استفاده از مدرک آیلتس در این کشور رواج بیشتری دارد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم که مدرک زبان آیلتس را برای دریافت کار در این کشور به کار ببرید.
برای کار در ایسلندمیتوان ویزای همراه دریافت کرد؟
بله، این امر نیز قوانین خاص خود را دارد که داخل مقاله با جزئیات به آن پرداختیم.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای