کار در قطر

کار در قطر

کار در قطر مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. قطر یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود. بخش قابل‌توجهی از جمعیت این کشور را کارکنان خارجی تشکیل می‌دهند. رایج‌ترین روش مهاجرت به قطر یافتن یک فرصت شغلی و اخذ ویزای کاری این کشور است. برای دریافت ویزای کاری قطر باید از سمت یک کارفرمای قطری دعوت‌نامه کاری دریافت کنید. ویزای کاری این کشور در مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی صادر می‌شود. داشتن مدرک آکادمیک برای کار در قطر الزامی به‌حساب نمی‌آید.

امروزه بیش از دو میلیون فرد خارجی در کشور قطر مشغول به فعالیت هستند. اقتصاد کشور قطر طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیار زیادی کرده است. کارکنان خارجی درصورتی‌که دارای سابقه کاری مرتبط یا مدرک دانشگاهی باشند، درآمد بالاتری در هر ماه کسب خواهند کرد. نرخ بیکاری در کشور قطر بسیار پایین است؛ ازاین‌جهت متقاضیان کار در این کشور طی مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی می‌توانند یک فرصت شغلی متناسب با شرایط خود پیدا کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کلی کار در کشور قطر

کارفرمایان قطری برای صدور دعوت‌نامه کاری نیازی به اخذ مجوز جداگانه از سمت وزارت کار ندارند. به‌طورکلی دریافت دعوت‌نامه از سمت کارفرمایان در قطر کار نسبتاً آسانی محسوب می‌شود. کارفرمایان قطری باید پس از ارسال دعوت‌نامه به کارجویان خارجی نسبت به تنظیم یک قرارداد کاری اقدام کنند. کارکنان اداره مهاجرت پس از بررسی مدارک طی پانزده تا سی روز برای متقاضیان کار در قطر ویزا صادر می‌کنند.

یکی از دلایل محبوبیت کشور قطر در میان کارکنان خارجی، میزان مالیات‌بردرآمد بسیار پایین در این کشور است. کارکنان خارجی در کشور قطر نسبت به کارکنان ساکن کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا مالیات بسیار پایین‌تری پرداخت می‌کنند. امکان اخذ ویزای قطر برای همراهان کارجوی خارجی نیز وجود دارد. شایان‌ذکر است سوابق کیفری متقاضیان کار در کشور قطر توسط اداره مهاجرت این کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

میزان درآمد کارکنان خارجی در کشور قطر نسبت به کشورهای عمان و امارات بالاتر است. با کار در قطر می‌توان تمامی هزینه‌های زندگی را پرداخت کرد. در بسیاری از مواقع کارکنان خارجی برای استخدام‌شدن نیازی به تسلط بر زبان عربی ندارند. در واقع افرادی که صرفاً به زبان انگلیسی مسلط هستند نیز می‌توانند در کشور قطر کار پیدا کنند.

شرایط کلی کار در کشور قطر

نحوه اخذ ویزای قطر برای کار در این کشور

به‌طورکلی ویزای جست‌وجوی کار یا جاب سیکر برای متقاضیان مهاجرت به قطر صادر نمی‌شود. متقاضیان کار در قطر باید در ابتدا مشاغل ایده‌آل با شرایط خود در این کشور را بیایند. ارسال درخواست همکاری برای دریافت دعوت‌نامه الزامی است. چنانچه کارفرمایان قطری خواهان استخدام کارجویان باشند طی ده تا پانزده روز برای آن‌ها دعوت‌نامه کاری صادر می‌کنند. کارجویان پس از دریافت دعوت‌نامه کاری سی روز فرصت دارند برای ثبت درخواست اخذ ویزا اقدام کنند.

هنگام ثبت درخواست اخذ ویزای کاری قطر باید مدارک هویتی خود را به اداره مهاجرت این کشور تحویل دهید. در نظر داشته باشید مدت اعتبار ویزای کاری کشور نود روز است. پس از پایان اعتبار این ویزا در صورت تمدید قرارداد کاری می‌توانید ویزای خود را نیز تمدید کنید. متقاضیان اخذ ویزای کاری کشور قطر باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی طی سی روز ابتدایی اقامتشان در این کشور را داشته باشند.

در حال حاضر طبق قوانین مهاجرتی قطر تنها افراد زیر شصت سال برای اخذ ویزای کاری این کشور واجد شرایط هستند؛ ازاین‌جهت متقاضیان مهاجرت به این کشور درصورتی‌که سن بالاتری داشته باشند باید از طریق روش‌های دیگر مانند ثبت شرکت ویزای قطر را اخذ کنند.

لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری کشور قطر

برای دریافت ویزای کاری کشور قطر باید یک پاسپورت با اعتبار بیش از نود روز داشته باشید. ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای اخذ ویزای کاری این کشور الزامی به‌حساب می‌آید. در صورت تمایل به دریافت ویزای کاری کشور قطر باید هزینه صدور ویزا را پیش از ثبت درخواست پرداخت کنید. در حال حاضر اداره مهاجرت از متقاضیان کار در قطر هشتصد ریال هزینه می‌گیرد. این هزینه برای بررسی مدارک ارائه شده و صدور ویزا از متقاضیان  دریافت می‌شود.

ارائه قرارداد کاری برای اخذ ویزای کار قطر الزامی به‌حساب می‌آید. در صورت تمایل به دریافت ویزای کاری این کشور داشتن دو قطعه عکس پاسپورتی ضروری محسوب می‌شود. گواهی سلامت جسمانی یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور قطر است. متقاضیان کار در کشور قطر باید مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را برای اخذ ویزا به همراه داشته باشند.

ارائه گزارش گردش حساب بانکی طی بیست و هشت روز برای دریافت ویزای کاری کشور قطر الزامی به‌حساب می‌آید. پس از بررسی مدارک و صدور ویزای کاری، وزارت کار قطر برای متقاضیان یک مجوز کار نیز صادر می‌کند. برای مهاجرت به خارج از کشور می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید.

شرایط کار در هنگام تحصیل در دانشگاه‌های کشور قطر

دانشجویان خارجی حین تحصیل در کشور قطر می‌توانند مشغول به کار شوند. در نظر داشته باشید کار کردن برای دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دارند نیز مجاز است. یافتن شغل پاره‌وقت در کشور قطر برای دانشجویان خارجی کار دشواری محسوب نمی‌شود. رایج‌ترین کار برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کشور قطر دستیار تحقیقاتی است.

با کار در قطر  به‌صورت پاره‌وقت می‌توان تمامی هزینه‌های مربوط به تحصیل در این کشور را پرداخت کرد. به طور تقریبی دانشجویان با کار حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور قطر می‌توانند هر ماه سه هزار ریال قطری درآمد داشته باشند. معمولاً افرادی که حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور قطر مشغول به کار می‌شوند پس از فارغ‌التحصیلی آسان‌تر یک فرصت شغلی تمام‌وقت پیدا می‌کنند.

دانشگاه‌های قطر به دانشجویانی که می‌خواهد در حین تحصیل کار کنند باید یک مجوز کار پاره‌وقت بدهد. هزینه صدور این مجوز پنجاه ریال قطر است. فرایند حقوقی صدور این مجوز بین پنج تا ده روز زمان می‌برد. کارفرمایان برای استخدام کارکنان پاره‌وقت نیز باید یک قرارداد کاری تنظیم کنند. مدت اعتبار مجوز کار پاره‌وقت در کشور قطر به طول دوره تحصیلی افراد بستگی دارد.

شرایط کار در هنگام تحصیل در دانشگاه‌های کشور قطر

نحوه یافتن فرصت شغلی پس از اتمام دوره تحصیلی در دانشگاه‌های کشور قطر

در قطر دانشجویان خارجی برای یافتن فرصت شغلی پس از فارغ‌التحصیلی دوازده هفته فرصت دارند. چنانچه طی این مدت افراد فرصت شغلی پیدا کنند، برای اخذ ویزای کار در قطر واجد شرایط خواهند شد. به‌طورکلی کارفرمایان قطری افرادی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده‌اند را برای استخدام در اولویت قرار می‌دهند. بسیاری از شرکت‌های چندملیتی در کشور قطر شعبه دارند. برای استخدام‌شدن در این شرکت‌ها داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است.

فرایند حقوقی صدور ویزای کاری برای افرادی که در خاک کشور قطر حاضر هستند در مدت‌زمان کوتاه‌تری طی می‌شود. متقاضیان پیش از ثبت درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری باید با کارفرمایشان یک قرارداد کاری تنظیم ‌کنند. ترک خاک قطر در صورت عدم یافتن فرصت شغلی و دریافت جاب آفر طی مدت تعیین‌شده الزامی است.

جهت تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری برای متقاضیان کار در قطر باید دویست ریال قطری هزینه پرداخت کنید. دارندگان ویزای تحصیلی برای اخذ ویزای کاری کشور قطر نیازی ارائه گواهی عدم سوءپیشینه ندارند. درآمد کارکنانی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند بین بیست تا چهل و پنج درصد بالاتر از متوسط درآمد در قطر است.

بررسی مشاغل مورد نیاز کشور قطر

بخش قابل‌توجهی از اقتصاد قطر را صنعت انرژی این کشور تشکیل می‌دهد؛ ازاین‌جهت موقعیت‌های شغلی بسیاری برای افرادی که در حوزه انرژی تخصص دارند، در کشور قطر موجود است. وزارت کار در هرسال لیست مشاغلی که در قطر با کمبود نیروی کاری مواجه هستند را منتشر می‌کند. نام برخی از مشاغل مانند مهندسی نفت و مهندسی عمران در لیست اکثر سال‌ها تکرار می‌شود. چنانچه متقاضیان کار در قطر در حوزه مشاغل مورد نیاز دارای تخصص باشند درآمد بالاتری کسب خواهند کرد.

متخصص فناوری اطلاعاتی یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز کشور قطر محسوب می‌شود. تعداد شرکت‌های فعال در این حوزه طی ده سال اخیر شصت درصد رشد پیدا کرده است. از میان سایر مشاغل مورد نیاز کشور قطر می‌توان به مدیریت هتلداری اشاره کرد. احتمال تمدید ویزای کاری به‌صورت مداوم برای افرادی که در زمینه مشاغل مورد نیاز کشور قطر مشغول به کار هستند، به طور قابل‌توجهی بیشتر است.

در قطر تعداد موقعیت‌های شغلی موجود  برای مهندسان معماری طی چند سال اخیر بیش از سی و پنج درصد افزایش پیدا کرده است. در واقع شرکت‌های فعال در حوزه مهندسی معماری طی چند سال اخیر با کمبود نیروی کاری مواجه شده‌اند. در نظر داشته باشید لیست مشاغل مورد نیاز قطر طی هرسال تغییراتی پیدا می‌کند.

میزان حقوق کارکنان خارجی در قطر و عوامل مؤثر بر میزان درآمد افراد در این کشور

به‌طورکلی عوامل مختلفی روی میزان درآمد کارکنان خارجی در کشور قطر تأثیر می‌گذارد. از میان عوامل مؤثر در میزان درآمد کارکنان در کشور قطر می‌توان به میزان سابقه کاری و سطح تحصیلات اشاره کرد. درآمد افراد در شهرهای بزرگ کشور قطر مثل دوحه و الریان به طور قابل‌توجهی بیشتر از سایر شهرها است؛ ازاین‌رو اکثر متقاضیان کار در قطر خواهان یافتن فرصت شغلی در این شهرها هستند.

در حال حاضر متوسط درآمد کارکنان خارجی در کشور قطر سیزده هزار ریال در هر ماه است. در نظر داشته باشید این میزان درآمد برای کارکنانی که در شهر دوحه مشغول به فعالیت هستند بین پنج تا هفت درصد بیشتر خواهد بود. کارکنانی که در شرکت‌های چندملیتی مشغول به کار هستند نیز درآمد بسیار بالاتری از میزان ذکرشده کسب می‌کنند.

طبق قوانین کار در قطر حقوق کارکنان باید به‌صورت مداوم افزایش پیدا کند؛ پس درآمد افراد باتوجه‌به میزان تورم و هزینه‌های زندگی بین سه تا ده درصد در هرسال بیشتر می‌شود. میزان افزایش حقوق برای برخی از حوزه‌های کاری مانند پرستاری، پزشکی و مهندسی نفت از سایر مشاغل بیشتر است.

مشاغل پردرآمد در کشور قطر

یکی از پردرآمدترین مشاغل در کشور قطر جراحی است. پزشکان جراح طی هر ماه حدود سی و پنج هزار ریال قطری درآمد دارند. از میان سایر مشاغل پردرآمد در کشور قطر می‌توان به کارشناس فناوری اطلاعات اشاره کرد. میزان درآمد این افراد طی هر ماه بیست و هفت هزار ریال است. پزشکی عمومی یکی دیگر از مشاغل پردرآمد کشور قطر محسوب می‌شود. پزشکان عمومی با کار در قطر طی هر ماه می‌توانند بیست و سه هزار ریال قطری درآمد کسب کنند.

مدیران مالی در کشور قطر درآمد نسبتاً بالایی دارند. طبق آخرین آمار درآمد مدیران مالی در قطر طی هر ماه بین بیست و دو تا سی هزار ریال قطری است. مدیران بازرگانی نیز در صورت داشتن سابقه کاری می‌توانند تا سی هزار ریال طی هر ماه از طریق کار در کشور قطر درآمد داشته باشند.

میزان درآمد مهندسان نفت در کشور قطر بیست و پنج هزار ریال قطری است. کارفرمایان قطری به مهندسان هوافضا در هر ماه بین هجده تا بیست و چهار هزار ریال حقوق می‌دهند. دندانپزشکان و مهندسان عمران نیز به ترتیب بیست و هجده هزار ریال قطر طی هر ماه درآمد کسب می‌کنند.

مشاغل پردرآمد در کشور قطر

چگونگی دریافت کارت اقامت قطر از طریق کار در این کشور

برای دریافت کارت اقامت دائم قطر باید بیش از بیست سال در این کشور کار کنید. تسلط به زبان عربی برای اخذ کارت اقامت دائم از طریق کار در قطر الزامی به‌حساب می‌آید. هزینه صدور کارت اقامت دائم کشور قطر سی هزار ریال است. تنها افرادی که درآمد بالای پانزده هزار ریال طی ماه دارند می‌توانند برای اخذ کارت اقامت دائم کشور قطر اقدام کنند. داشتن گواهی عدم سوءپیشینه برای دریافت کارت اقامت دائم کشور قطر الزامی به‌حساب می‌آید.

فرایند حقوقی صدور کارت اقامت دائم قطر حدود سه ماه طول می‌کشد. متقاضیان اخذ کارت اقامت دائم از طریق کار در کشور قطر باید ویزای کاری خود را به اداره مهاجرت این کشور ارسال کنند. ارائه فیش حقوقی برای دریافت کارت اقامت کشور قطر الزامی به‌حساب می‌آید. امکان دریافت کارت اقامت دائم برای همراهان افراد نیز وجود دارد.

لیست مشاغل مورد نیاز قطر

لیست مشاغل مورد نیاز قطر

مهاجرت به قطر راه‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها دریافت ویزای کاری است. قبل از اینکه با کمک این روش سفر خود را شروع کنید، باید به دنبال لیست مشاغل مورد نیاز قطر باشید.

سخن آخر

متقاضیان مهاجرت می‌توانند برای دریافت راهنمایی در زمینه انتخاب روش مهاجرتی ایده‌آل با کارشناسان مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرند. متخصصان حقوقی این مؤسسه بسیار مجرب هستند. فرایند اخذ ویزا و کارت اقامت با دریافت راهنمایی حقوقی بسیار سریع‌تر طی می‌شود.

بخش عظیمی از جمعیت کشور قطر را کارکنان خارجی تشکیل می‌دهند. برای کار در قطر باید ابتدا از یک کارفرمای قطری جاب آفر دریافت کنید. ویزای کاری قطر سه ماه اعتبار دارد. در صورت ادامه فعالیت کاری می‌توان نسبت به تمدید آن اقدام کرد. کارکنان خارجی در کشور قطر به‌صورت متوسط طی هر ماه سیزده هزار ریال درآمد دارند. پس از بیست سال کار در کشور قطر برای اخذ کارت اقامت دائم واجد شرایط می‌شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دانشجویان میتوانند در هنگام تحصیل در دانشگاه‌های کشور قطر به کار بپردازند؟
بله، دانشجویان خارجی حین تحصیل در کشور قطر می‌توانند مشغول به کار شوند.
برای استخدام‌شدن در این شرکت‌ها داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی میباشد؟
بله، داشتن مدرک تحصیلی برای کار در این کشور الزامی میباشد.
چه مشاغلی در کشور قطر بیشتر مورد نیاز میباشد؟
مهندسی نفت، مهندسی عمران، متخصص فناوری اطلاعاتی، مدیریت هتلداری و مهندسان معماری از جمله مشاغل مورد نیاز کشور قطر میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای