کار در سوئد

کار در سوئد

کار در سوئد مطلبی است که در این مقاله درباره ی آن صحبت کرده ایم. کشور سوئد با در اختیار داشتن شرکت های بسیار بزرگ و بین المللی در زمینه های مهندسی و پزشکی  همواره جزو برترین کشورها در زمینه ی جذب متخصص برای کار در سوئد بوده است. کشور سوئد با فراهم آوردن محیطی امن و مرفه برای شهروندان خود، این کشور را به انتخاب اول بسیاری از متقاضیان کار در سوئد تبدیل کرده است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سوئد در یک نگاه کلی

در رتبه بندی های جهانی معرفی شده برای درصد رفاه و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی، کشور سوئد هر ساله جزو رتبه های ۱ تا ۱۰ است. کار در سوئد با توجه به کشور مبدا متقاضی شرایط متفاوتی را می طلبد. در زیر می توانید مراحل و دسته بندی های مختلف را برای درخواست و اقدام برای کار مشاهده کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا

اگر شما شهروند اتحادیه اروپا باشید می توانید بدون کسب اجازه برای کار در سوئد اقدام کرده و در این کشور کار کنید. شما همچنین این حق را دارید که در سوئد به جستوی کار بپردازید. همینطور خانواده ی شما می توانند تا وقتی که شما حق اقامت در کشور سوئد را داشته باشید در سوئد بمانند. در این حالت به هنگام ورود به کشور سوئد برای کار، متقاضی و اعضای همراه باید پاسپورت و کارت شناسایی خود را ارائه کنند.

داشتن همراه و اعضای خانواده خارج از اتحادیه اروپا

اگر همسر فرد متقاضی کار در سوئد، فرزندان و والدین وابسته او از شهروندان اتحادیه اروپا نیستند باید برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنند. این مورد می تواند پس از ورود به سوئد صورت گیرد و درست در همان زمانی که شما برای دریافت حق خود برای اقامت اقدام می کنید.

افراد مقیم در اتحادیه اروپا به صورت بلند مدت

اگر شما در یکی از کشور های اتحادیه اروپا زندگی کرده اید و اجازه اقامت در آن کشور را به مدت حداقل پنج سال داشته اید، می توانید برای اقامت بلند مدت در آن کشور اقدام کنید. با تکمیل این مرحله و کسب اقامت بلند مدت یکی از کشور های اتحادیه اروپا می توانید راحت تر برای جابه جایی و اقامت در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا اقدام کنید. که یکی از مزایای آن سهل الوصول تر شدن کار می باشد.

شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا

عموما شهروندان کشور های غیر از اتحادیه اروپا باید برای کسب اجازه کار در سوئد اقدام کنند. تعدادی از کشور ها مستثنی این قانون هستند از جمله شهروندان کشور های استرالیا، کانادا، نیوزلند و کره جنوبی که اگر سن بین ۱۸ تا ۳۰ سال داشته باشند می توانند برای ویزای کار و تعطیلات اقدام کنند.مدت این نوع ویزا تا یک سال می تواند باشد.

در استخدام هایی که در کمتر از سه ماه اتفاق میفتد، شهروندان کشورهای خاص از جمله ایران باید هم اجازه کار و هم ویزا را درخواست کنند. لازم به ذکر است که متقاضیان شغل های خاص ممکن است از قوانین اجازه کار معاف باشند.

موارد مورد نیاز برای اجازه کار در سوئد

برای اینکه شایستگی اجازه شغل داشتن در سوئد را داشته باشید باید یک نامه رسمی پیشنهاد کاری یا نامه ی استخدام از یک کار فرمای سوئدی داشته باشید. کارفرما باید در اتحادیه ی اروپا حداقل ده روز تبلیغات داشته باشد. فاکتورهای استخدام را که در صنعت و شغل متداول است را داشته باشد و حقوقی با حداقل ۱۳۰۰۰ کرون را به صورت ماهانه پرداخت کند.

موارد مجاز برای اعضای خانواده

اگر متقاضی داشتن شغل در سوئد شهروند کشوری غیر از اتحادیه اروپا است، همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال او که از لحاظ اقتصادی وابسته به او هستند، این اجازه را دارند که در سوئد به او ملحق شوند. اعضای خانواده نیز باید برای کسب اجازه اقامت اقدام کنند. این اقدام هم می تواند به صورت همزمان با متقاضی شغل باشد و بخشی از درخواست او را در بر گیرد یا اینکه به صورت مجزا انجام شود.

فرآیند درخواست

عموما، شما باید قبل از ورود خود به سوئد درخواست اجازه شغل داشتن دهید. اگرچه در برخی موارد که شما در کشور سوئد به صورت قانونی زندگی می کنید می توانید از داخل کشور سوئد برای کار اقدام کنید. مراحلی که طی می کنید به صورت زیر است.

یک پیشنهاد استخدام را دریافت کنید و آن را تایید کنید، فرم های آن را تکمیل کرده و اطلاعات نشان دهنده محل سکونت و ویزاهای قبلی را ارائه کنید. پیشنهاد کاری شما در این حالت بررسی شده و ملزم به پرداخت هزینه ی درخواست هستید.

پس از ارسال درخواست و بررسی مدارک توسط سازمان های مربوطه ، نتیجه اعلام شده و واجد شرایط بودن یا نبودن شما احراز می شود.. در نهایت متقاضی پس از دریافت جواب مثبت از سوی مراکز مربوطه باید به دنبال امور نهایی خود همچون دریافت ویزای مربوطه و غیره باشد.

موارد دیگر:

شهروندان کشورهای حوزه اسکاندیناوی این حق را دارند که بدون طی مراحل اداری در سازمان مهاجرت در سوئد آزادانه کار کنند. در حالی که برای شاغل بودن کشور مذکور باید مراحل اداری ادارات مالیات سوئد را طی کنند و شماره شناسایی شخصی سوئدی را دریافت کنند.

شهروندان سوییسی برای کار بیش از سه ماه در سوئد نیازمند اجازه شغل داشتن در سوئد هستند.

دانشجویان بین المللی با اجازه اقامت در سوئد می توانند در کنار تحصیل در سوئد کار کنند. اگر دانشجویان بعد از اتمام تحصیل تمایل به ماندن و کار کردن داشته باشند باید اجازه کار را دریافت کنند

مزایای مهاجرت کاری به کشور سوئد

سوئد به عنوان یکی از کشور‌های اروپایی یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت کاری به حساب می‌آيد؛ زیرا امکانات رفاهی موجود در آن شرایط مطلوبی را برای زندگی شهروندان ایجاد خواهد کرد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که انتخاب سوئد به عنوان مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری به دلیل نرخ کم بیکاری در آن بهترین گزینه ممکن به حساب می‌آید. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، تمام مزایای مهاجرت به سوئد را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد:

 • یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت کاری به سوئد، دریافت اقامت دائم این کشور است. به همین منظور متقاضیان می‌توانند پس از مدتی از زمان شروع کار خود اقدامات لازم را برای اقامت دائم سوئد انجام دهند.
 • مهاجرت کاری به کشور سوئد به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پس از مدتی اقدامات لازم را برای دریافت ویزای کاری اعضای درجه یک خانواده انجام دهند. در این پروسه تمام هزینه‌های مربوط به زندگی اعضای درجه یک خانواده برعهده متقاضی خواهد بود؛ به همین دلیل اثبات تمکن مالی به سفارت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • ویزای کار در سوئد این شرایط را فراهم خواهد کرد تا به آسانی از تمام امکانات رفاهی این کشور استفاده کنند.

از آنجایی که ویزای کاری کشور سوئد از اعتبار بالایی برخوردار است ، بسیاری از کشور‌های جهان به متقاضیان اجازه سفر به این کشور‌ها را بدون هیچ محدودیتی را خواهند داد. نرخ بیکاری در کشور سوئد به صورتی است که متقاضیان به آسانی امکان اشتغال در شغل موردنظر خود را خواهند داشت. کسانی که از طریق کار به سوئد مهاجرت خواهند کرد در هر ماه حقوق بسیار ایده‌ آلی را دریافت می‌کنند؛ به طوری که با استفاده از آن امکان پرداخت تمام هزینه‌ های زندگی را خواهند داشت.

مزایای مهاجرت کاری به سوئد

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار سوئد

یکی از مهم‌ترین مراحل برای دریافت ویزای کار در سوئد، جمع‌ آوری مدارک لازم به صورت کامل و صحیح است؛ زیرا مسئولین سفارت با استفاده از مدرک فوق صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد را در این راستا بررسی خواهند کرد. در صورتی که مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری سوئد در زمان مناسب و به طور صحیح به آن‌ها تحویل داده شود، شانس متقاضیان در این راستا افزایش خواهد یافت.

متقاضیان برای ارائه مدارک به سفارت باید قبل از هر اقدامی تمامی آن‌ها را به زبان سوئدی و انگلیسی ترجمه کنند. در همین راستا باید این نکته مدنظر قرار بگیرد که معنای اصلی آنچه در مدارک نوشته شده است با ترجمه آن‌ها دچار تغییر و تحول نشود. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است، تمامی مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری سوئد را نام می‌برد:

 • اصل پاسپورت و کپی از تمام صفحات آن
 • اصل مدارک هویتی و کپی از تمام صفحات آن
 • گواهی برخورداری از تمکن مالی برای درخواست ویزا
 • مدرک زبان سوئدی
 • مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس و تافل
 • سوابق کاری درخشان
 • سوابق تحصیلی مناسب
 • ریزنمرات بالا
 • گواهی عدم برخورداری از سوابق کیفری
 • گواهی برخورداری از سلامت روانی و جسمی
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • انگیزه‌ نامه
 • توصیه‌ نامه

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به سوئد

مهاجرت از طریق کار به سوئد نیازمند برخورداری از شرایط مختلفی است؛ به طوری که در صورت دارا بودن همه شرایط شانس متقاضیان برای دریافت پذیرش کاری سوئد نسبت به دیگر متقاضیان افزایش خواهد یافت. هر یک از شرایطی که برای مهاجرت به کشور سوئد از اهمیت بالایی برخوردار است، صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد را نزد مدیران سفارت مشخص می‌کند. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، شرایط لازم برای مهاجرت به کشور سوئد را از جنبه‌ های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد:

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به سوئد

 • برخورداری از مهارت کافی در حیطه کاری موردنظر از ملزوماتی است که هنگام دریافت پذیرش کاری سوئد با دقت بالایی توسط مدیران مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • کسانی که برای دریافت پذیرش کار در سوئد درخواست می‌دهند باید حتما در دوره‌های مربوط به مهارت مورد نظر شرکت کرده باشند.
 • سوابق کاری یکی از مهم‌ ترین مواردی است که برای دریافت پذیرش کاری سوئد ملاک بسیاری از نتیجه‌ گیری‌ها توسط مدیران مربوطه قرار می‌گیرد.
 • کسانی که قصد مهاجرت کاری به کشور سوئد را دارند باید از مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس و تافل برخوردار بوده و دانش کافی را درباره زبان سوئدی نیز داشته باشند.
 • از دیگر مواردی که توسط مدیران مربوطه برای مهاجرت به کشور سوئد مورد بررسی قرار می‌گیرد، عدم برخورداری متقاضیان از سوابق کیفری است.
 • سوابق کاری و ریزنمرات افرادی که درخواست خود را برای دریافت پذیرش کاری سوئد به ثبت می‌رسانند، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • سن متقاضیان برای مهاجرت کاری به کشور سوئد از دیگر موارد مهم و تاثیر گذار به حساب می‌آید؛ به طوری که طبق قوانین مهاجرتی حداکثر سن مجاز برای این پروسه مهاجرتی کمتر از ۴۵ سال به حساب می‌آید. البته باید دقت کرد که این آمار به صورت کلی بوده و برخی از مشاغل نیز به نیروی کاری با سن پایین‌ تر احتیاج دارند.
مدارک لازم برای دریافت ویزای کار سوئد

ویزای سوئد

دریافت ویزای سوئد یکی از آرزوهای اغلب مهاجرین در سراسر دنیاست؛ زیر این کشور یک کشور مرفه با شرایط اجتماعی و اقتصادی بسیار مناسب است.

سخن آخر

ما در این مقاله به طور کامل به بررسی نکات و مسائل مربوط به کار در سوئد پرداختیم. با توجه به آمار و اطلاعات به دست آمده، کشور سوئد در چند سال اخیر با درخواست افراد زیادی برای مهاجرت کاری به این کشور موافقت کرده است که شرایط مطلوب زندگی در آن از دلایل اصلی محوبیت این کشور میان مهاجران به حساب می‌آید. دریافت ویزای کاری کشور سوئد به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پس از مدتی اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و اقدامات لازم را در راستای اخذ ویزای همراه انجام دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای کار در کشور سوئد میتوان به راحتی اقدام کرد؟
این موضوع با توجه به کشور مبدا متفاوت است بطور مثال اگر شما شهروند اتحادیه اروپا باشید براحتی و بدون کسب اجازه میتوانید برای کار در سوئد اقدام کنید و در این کشور کار کنید.
آیا میتوان در اتحادیه اروپا اقامت بلند مدت داشت؟
بله، اگر شما در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی کرده باشید و بتوانید اجاره اقامت پنج ساله را در این کشور کسب کنید میتوانید برای اقامت بلند مدت نیز اقدام کنید.
آیا برای داشتن شغل در کشور سوئد اقدام خاصی لازم است؟
بله، شما باید قبل از هر اقدامی یک نامه رسمی پیشنهاد کار یا نامه ی استخدام از یک کارفرمای سوئدی داشته باشید تا اجازه داشتن یک شغل را داشته باشید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

19 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیرا غفوری
2 سال قبل

چقدر عالی. من عموم در سوئد زندگی می کنه و واقعا رفتن به سوئد همیشه با کلی زحمت و مصاحبه قبلی و … بوده و اینکه یه شرکتی مثل شما وجود داره که کار ما رو می تونه حل کنه، فوق العاده ست. من 18 سالمه و برای ادامه تحصیل خیلی دوست دارم که سوئد برم و زبان محلی اونجا رو هم از سر علاقه تقریبا خوب بلدم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  سمیرا غفوری
2 سال قبل

خواهش میکنم دوست عزیز. با توجه به اینکه به زبان سوئدی مسلط هستین و اقوام درجه 1تون اوجا اقامت دارن بله به راحتی میتونید برای تحصیل در سوئد اقدام کنید

رضا ابراهیمی
2 سال قبل

سلام، روزمه ها رو از چه طریقی برای شما میتونیم بفرستیم برای ارزیابی اولیه ویزای کار سوید یا آلمان؟

کارشناس هرمس
در انتظار تایید
پاسخ به  رضا ابراهیمی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
میتونید با شماره 02191070170 تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند .

امیر
2 سال قبل

سلام
بنده 24 ساله هستم لیسانس نرم افزار دانشگاه سراسری با پایان خدمت و سابقه کاری نزدیک دو سال و تاحدود مسلط به زبانهای برنامه نویسی فرانت اند
شانس بنده برای پیدا کردن کار در اروپا چقدر هستش ؛ ممنونم از پاسخگوییتون

کارشناس هرمس
در انتظار تایید
پاسخ به  امیر
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله اما باید شرایطتون دقیقتر بررسی بشه . میتونید برای این کار با شماره 02191070170 تماس بگیرید .

نرگس
2 سال قبل

سلام من 35 سالمه ارشد زبان آلمانی و 10 سال سابقه کار اداری دارم شوهرم 41 سالشونه و دیپلم 15 سال تو کار طلا سازی هستن . ممن.ن میشم یه راهنمایی به ما بکنید که شانس مهاجرت و پیدا کردن کار تو چه کشوری را داریم

ممنون

کارشناس هرمس
پاسخ به  نرگس
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در حال حاضر متاسفانه جاب آفری در زمینه تخصص شما موجود نیست و شما میتوانید از طریق آوسبیلدونگ پرستاری برای کشور آلمان اقدام کنید و یا در صورت امکان ارائه مدرک زبان با نمره بالا میتوانید از طریق روش های امتیازبندی اقدام کنید .

حمید رضا
3 سال قبل

سلام
سن 35 متاهل 2 فرزند
ارشد الکترونیک دیجیتال با معدل 19.5
8 سال سابقه تدریس در دانشگاه ازاد
10 سال سابقه کار در شرکت های بزرگ مخابراتی کشور به همراه بیمه تامین اجتماعی و هم اکنون نیز شاغلم
برنامه نویس میکروکنترلر و طراحی و ساخت مدارات الکترونیک و pcb
ادمین شبکه کامپیوتر و دارای مدارک دورهای شبکه CCNA- CCNPHCDA
برنامه نویسی با زبان های مختلف مانند : C# PYTHON- C MATLAB

هرمس اپلای
پاسخ به  حمید رضا
3 سال قبل

سلام وقت بخیر برای آلمان میتونیم براتون اقدام کنیم

رامین
3 سال قبل

سلام خسته نباشید
من کارشناسی الکترونیک دارم و سال مونتاژ قطعات الکترونیک کار کردم الانم در یه شرکت سرپرست بسته بندی قطعاتم با همسرم میخواستم مهاجرت کنیم واسه کار تا زه نامزدم کردیم ممنون میشم راهنمایمون کنین

pegah hokmabadi
پاسخ به  رامین
3 سال قبل

سلام برای جاب آفر آلمان میشه براتون اقدام کنیم .

محمد مهدی فرشتیان
3 سال قبل

اقا42 سال سن متاهل یک دختر 5 ساله
فوق دیپلم الکترونیک
18 سال سابقه مدیریت و تعمیر لوازم و تجهیزات بانکی در شرکت معتبر فناوری ای تی آیا شرایط برای مهاجرت کاری سوءد یا دانمارک رو دارم؟

کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  محمد مهدی فرشتیان
3 سال قبل

سلام.
در حال حاضر برای سوئد امکان ویزای کاری نیست.
ولی برای کشور آلمان میتونیم جاب آفر با احتمال 70 درصد اجرا کنیم.
به دلیل سن بالای 40 ذره ای شانستون کم شده.

لیلا
4 سال قبل

دارای 42 سال سن. مدرک کارشناسی آموزش زبان انگلیسی. مدارک فنی حرفه ای طراحی و مد و آشپزی و نان هستم. می خواهم برای کار در ترکیه یا یکی از کشورهای اروپایی اقدام کنم. لطفا راهنمایی فرمایید.

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  لیلا
4 سال قبل

با سلام و درود
برای کاریابی در اروپا بهتر است سن شما زیر چهل سال باشد در گروه سنی چهل تا چهل و پنج سال در صورتی که تسلط کامل به زبان داشته باشید و در رشته تخصصی خود استادکار محسوب شوید به صورتی که پس از ارائه رزومه و نمونه کارهای شما به برندهای اروپایی بتوانیم برای شما اسپانسر و کارفرما پیدا کنیم می توانید مهاجرت کاری داشته باشید. در غیر اینصورت شانس چندانی ندارید

بهنام
4 سال قبل

سلام و عرض ادب
من 45 ساله و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد هستم و تخصص من در زمینه تدوین فیلم و سریال است لطفا بفرمایید امکان جستجوی کار در سوئد را دارم یا خیر؟

محمد لطفی
4 سال قبل

سلام من استاد کار ام دی هستم و حدود۱۵ سال مشغول کار ام دی اف هستم و خواهان کار در کشور سوید میباشم و از شما بابت چگونگیه دریافت ویزای کار راهنمایی میخواهم.ممنون و متشکر

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  محمد لطفی
4 سال قبل

سلام. برای افرادی که مدارک فنی دارند به زودی شرایط ویزای کاری در اتحادیه اروپا اعلام میشه. رزومتون رو برای ما بفرستید .

کادر هرمس اپلای