تحصیل رایگان در سوئد

تحصیل رایگان در سوئد

تا سال 2010، سوئد یکی از معدود کشورهای اروپایی بود که امکان تحصیل رایگان را فراهم نمی‌کرد. اما پس‌ازآن دولت سوئد قانونی را تصویب کرد که به‌موجب آن هزینه تحصیل و اقامت برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA را با احراز بورس تحصیلی سوئدی متقبل می‌شود. اما، تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های سوئدی همچنان بورس تحصیلی را به‌صورت هزینه تحصیل غیرقانونی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی شرایط و نحوه تحصیل رایگان در سوئد می پردازیم.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو
تحصیل رایگان در سوئد

شرایط لازم برای تحصیل رایگان در سوئد

باید بگوییم، اگر پاسپورت یک کشور اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس را داشته باشید، حق تحصیل در سوئد را دارید! اما اگر پاسپورت کشور دیگری را دارید، متأسفانه هزینه‌ها برای شما کمی بالاتر است.

 دولت سوئد شهریه تحصیل برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس را از ماه‌های پایانی سال 2011 اعلام کرد. این باعث شده سوئد یکی از مقصدهای گران‌قیمت اروپایی برای دانشجویان بین‌المللی باشد.

امروزه محدوده هزینه‌های تحصیل از 8000دلار در سال تا 15000 دلار در سال بر اساس دوره‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و دانشگاهی که مایل هستید در آن حضور پیدا کنید، متغیر است. دوره کارشناسی به‌طورکلی هزینه بسیار پایین‌تری نسبت به دوره کارشناسی ارشد دارد. اگرچه ممکن است این انتخاب برای برخی از دانشجویان نیز گران‌قیمت باشد، دانشجویانی که انتخاب می‌کنند برای تحصیل به سوئد بیایند، بعد از فارغ‌التحصیلی تجربه کاری هیجان‌انگیزی در سراسر جهان برایشان وجود خواهد داشت.

نحوه‌ی اخذ بورس تحصیلی برای تحصیل رایگان در سوئد

راه‌های مختلفی وجود دارد که دانشجویانی که خواهان تحصیل رایگان در سوئد هستند، بتوانند بورسیه تحصیلی سوئد را به دست آورند. فرصت تحصیل رایگان در سوئد ممکن است با بورس‌های تحصیلی مختلفی در برابر شما قرار گیرد. موسسه سوئدی (SI) انواع مختلفی از بورس تحصیلی را که براساس رشته مورد نظر و همچنین ملیت شما در دسترس است، ذکر می‌کند.

آیا متقاضیان آسیا، آفریقا و یا خارج از اروپا هم می‌توانند از تحصیل رایگان در سوئد استفاده کنند؟

بله! اگرچه به‌احتمال زیاد این متقاضیان باید هزینه‌های تحصیلی را برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی بپردازید، اما راهی برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های تحصیل وجود دارد: اگر در مدرسه‌ای که همکار دانشگاه‌های سوئد است ثبت‌نام کنید، می‌توانید در برنامه تحصیل در خارج از کشورِ آن شرکت کنید. به‌عنوان مثال، دانشگاه لند دارای بیش از 600 دانشگاه همکار در 70 کشور جهان است. اگر در حال تحصیل در یک دانشگاه و مایل به تحصیل در سوئد هستید، با دفتر بین‌المللی دانشگاه خود صحبت کنید!

 

بورس تحصیلی دولتی سوئد برای دانشجویان بین‌المللی

بورس تحصیلی موسسه سوئدی برای حرفه‌ای‌های جهانی

دانش آموزان دارای مهارت بالا از کشورهای منتخب می‌توانند از بورس تحصیلی موسسه سوئدی برای حرفه‌ای‌های جهانی (SISGP) برای تحصیلات کارشناسی ارشد در سوئد برخوردار شوند. این بورس، هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی و بیمه را پوشش می‌دهد.

 

بورس تحصیلی برنامه Visby

برنامه Visby دربرگیرنده‌ی کمک‌های تحصیلی برای دوره‌های کارشناسی ارشد در سوئد است و به دانشجویان اهل ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولدووا، روسیه و اوکراین اعطا می‌شود. این کمک‌هزینه تحصیلی، تمامی هزینه‌های تحصیل، هزینه زندگی 9000 کرون SEK در ماه، بیمه و کمک‌هزینه سفر یک بار به مبلغ 5000 SEK را پوشش می‌دهد.

چه کسانی واجد شرایط اپلای برای تحصیل رایگان در سوئد هستند؟

برنامه تحصیل رایگان در سوئد فرصتی منحصر به فرد برای رهبران آینده فراهم می‌کند تا بتوانند از نظر حرفه‌ای و آکادمیک توسعه‌یافته و جامعه و فرهنگ سوئد را تجربه کنند و روابط طولانی‌مدت با سوئد و یکدیگر برقرار کنند.

 هدف از این برنامه این است که دریافت‌کنندگان بورس تحصیلی بتوانند نقش فعالی در توسعه مثبت جوامعی که در آن زندگی می‌کنند، ایفا کنند. کاندیداهای ایده­ آل بورس تحصیلی، کارشناسان جوان با صلاحیت آکادمیک و دارای تجربه رهبری هستند که باید به‌طور واضح نشان دهند چگونه برنامه تحصیلی آن‌ها در سوئد برای کشورشان مفید خواهد بود.

 اولویت به متقاضیانی اعطا می‌شود که برنامه تحصیلی را با تأکید بر برابری جنسیتی، توسعه پایدار، دموکراسی، حقوق بشر و کاهش فقر انتخاب کرده باشند.

 

نحوه اپلای برای تحصیل رایگان

مرحله اول  اپلای برای تحصیل در یک دانشگاه سوئدی

لطفاً توجه کنید که برنامه بورس تحصیلی از درخواست برنامه‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های سوئدی جدا است. درخواست خود را در برنامه‌های کارشناسی ارشد قبل از مهلت 16 ژانویه اپلای و تکمیل کنید.

شما باید با استفاده از خدمات ملی آنلاین برنامه Universityadmissions.se را  اپلای کنید.

تا نیمه‌شب 16 ژانویه، باید برنامه‌ها و دوره‌ها را جستجو کنید، آن‌ها را انتخاب کرده و برنامه را در حساب کاربری خود سابمیت کنید. یک ایمیل تأیید مبنی بر اینکه که درخواست شما دریافت شده است، دریافت خواهید کرد.

تا اول فوریه – باید هزینه درخواست خود را به پذیرش دانشگاه پرداخت کنید – همچنین باید اسناد مختلف دیگری را که از درخواست شما پشتیبانی می‌کنند، آپلود کنید.

مرحله دوم – اپلای بورس تحصیلی

مرحله دوم شامل درخواست دوم دقیق‌تر برای نامزدهای موفق از 1 تا 10 فوریه می‌باشد.

فرایند درخواست و معیارهای انتخاب برای بورس تحصیلی موسسه سوئدی از فرآیند درخواست دوره­های کارشناسی ارشد برای پذیرش دانشگاه جدا هستند.

برای مرحله دوم درخواست بورس تحصیلی لازم است یک فرم ارسال کنید:

  • – انگیزنامه،
  • – رزومه Europass
  • – کپی پاسپورت
  • – یک نامه یا مرجع و یک اثبات کار و تجربه رهبری.
  •  

اسناد باید حتماً به زبان انگلیسی باشند. اگر سند اجباری به زبان انگلیسی نباشد، درخواست شما غیرقابل‌قبول خواهد بود.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

2 پاسخ

    1. امروزه محدوده هزینه‌های تحصیل از 8000دلار در سال تا 15000 دلار در سال بر اساس دوره‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و دانشگاهی که مایل هستید در آن حضور پیدا کنید، متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *