پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا یکی از گزینه‌های تقریباً آسان پیش روی کسانی است که قصد تحصیل در اروپا را دارند. پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا هرچند گزینه‌های اول متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نبوده است اما با توجه به مزایای بسیاری که دارد در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. از نظر سهولت برای اخذ پذیرش تحصیلی، ایتالیا سومین کشور دنیا و نخستین کشور در اروپا است. پذیرش این کشور به دلایل مختلفی از جمله بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها، هزینه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، تنوع رشته و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته‌ها متقاضیان بسیاری دارد.

مزایا و شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا

ایتالیا به دلیل داشتن امکان تحصیل باکیفیت بالا و هزینه تحصیلی و شهریه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان و همچنین دانشجویان ایرانی را به خود جلب کرده است. پذیرش تحصیلی ایتالیا یکی از روش‌های مهاجرت به ایتالیا است که از قبل آن می‌توان به اقامت دائم این کشور دست یافت. 

دانشگاه‌های ایتالیا دارای سطح علمی عالی در سطح اروپا و جهان هستند و به همین دلیل پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر باشد. به دلیل این که ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است در صورت پذیرش تحصیلی ایتالیا دانشجویان می‌توانند از امکانات دولتی گوناگون مانند خدمات بهداشت و درمانی، تسهیلات مالی مختص دانشجویان، خدمات رفاهی، خدمات خوبی برخوردار شوند. در صورت پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا به دانشجو ویزای شینگن اعطا می‌شود و توسط آن می‌تواند به سایر کشورهای اروپایی تردد کند. 

در صورت اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا امکان اخذ ویزای همراه پس از ورود دانشجو به ایتالیا وجود دارد، ولی باید به صورت جداگانه اقدام شود. همچنین دانشجو در طول دوران تحصیل اجازه‌ی کار به میزان محدود را دارد. پس از اتمام تحصیل متقاضی می‌تواند تا یک سال ویزای جستجوی کار بگیرد و در این مدت در صورتی که شغلی پیدا کند می‌تواند همچنان در ایتالیا اقامت داشته باشد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

پیش نیازها و شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

ایتالیا از جهت امکان تحصیل با کیفیت بالا و همین‌طور هزینه شهریه پایین در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی، توجه بسیاری از دانشجویان خارجی و بخصوص دانشجویان ایرانی را به خود جلب کرده است. در کشور ایتالیا ۸۹ دانشگاه وجود دارد که به همراه دیگر مراکز علمی و مهندسی سیستم آموزشی ایتالیا را تشکیل می‌دهند.

 دانشگاه‌های ایتالیا سطح عامی خوبی در جهان دارند به طوری که در سال 2021 تقریباً 12 دانشگاه ایتالیا در رده‌ی 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. برای پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی متقاضی باید به زبان ایتالیایی مسلط باشد ولی در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های بسیاری می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. 

دانشگاه بولونیا ایتالیا قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است که  قدمتی بیشتر از ۹۰۰ سال دارد. دانشگاه پلی تکنیک میلان در شهر میلان بزرگ‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی ایتالیا است که متقاضیان زیادی درخواست پذیرش تحصیلی ایتالیا را به این دانشگاه ارائه می‌دهند. این دانشگاه تمامی رشته‌ای مهندسی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. دانشگاه فلورانس یکی از بنام‌ترین دانشگاه‌ها در رشته‌های معماری و طراحی صنعتی است که هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیاد است.

 دانشگاه‌های ایتالیا از نظر سطح علمی و آموزشی سطح بالایی دارند و در سطح جهانی معتبر هستند. همین باعث شده است که دوره‌های مشترکی با دیگر دانشگاه‌های کشورهای دیگر برگزار کنند. دانشجویان در صورتی که بخواهند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند و از مزیت تحصیل در دو دانشگاه به صورت هم‌زمان برخوردار شوند. طبق آمار در سال ۲۰۱۸ در حدود ۳۴۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های ایتالیا مشغول به تحصیل هستند. در ادامه لیست تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا به صورت فهرست‌وار در جدول آورده شده است.

لیست دانشگاه‌های ایتالیا

۱٫دانشگاه بولونیاUniversity of Bologna۱٫
۲٫دانشگاه پلی تکنیک میلانPolitecnico di Milano۲٫
۳٫دانشگاه پیزاUniversity of Pisa۳٫
۴٫موسسه بین المللی لورنزو مدیچیLorenzo de’ Medici۴٫
۵٫دانشگاه فلورانسUniversity of Florence۵٫
۶٫آکادمی هنرهای زیبا ایتالیاAccademia Italiana۶٫
۷٫دانشگاه جان کابوتJohn Cabot۷٫
۸٫دانشگاه نیکلاس کوزانوسUniversità degli Studi Niccolò Cusano۸٫
۹٫دانشگاه کا فوسکاری ونیزUniversità Ca’ Foscari Venezia۹٫
۱۰٫دانشگاه کاتولیک سن آنتونیوUniversidad Católica San Antonio de Murcia۱۰٫
۱۱٫دانشگاه پلی‌تکنیک تورینPolitecnico di Torino۱۱٫

و در آخر

جهت بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره مهاجرت را پر نموده یا از طریق چت آنلاین سوالات خود را بپرسید.

همین الان رایگان ارزیابی شو !

فرم ارزیابی رایگان
سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *