شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از گزینه‌های تحصیل در اروپا در سال ۲۰۲۳ است که مراحل رسیدن به آن سختی کمتری دارد و اکثر متقاضیان موفق به اخذ آن می‌شوند. ویزای تحصیلی ایتالیا اولین گزینه‌ی متقاضیان تحصیل در اروپا نیست اما با توجه به مزایای بسیاری که دارد و همچنین احتمال موفقیت بیشتر، متقاضیانکشور ایتالیا زیادی دارد.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به دلایل مختلفی از جمله بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها، هزینه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، تنوع رشته و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته‌ها مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا است. در این مقاله مزایا، شرایط و قوانین تحصیل در ایتالیا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اگر تصمیم به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و زندگی و تحصیل در این کشور دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری با ۵۸.۸ میلیون جمعیت، چهارمین کشور پر جمعیت اروپا و عضو اتحادیه اروپا است. این کشور زیبای چکمه‌ای در جنوب اروپا قرار دارد. افراد زیادی به دلیل زیبایی‌های این کشور خواهان مهاجرت به این کشور زیبا و خوش آب و هوا هستند، اما این تنها دلیل مهاجرت به ایتالیا نیست. دو کشور مجزای واتیکان و سان ماریو رو در خود جای داده است.

اکثر مردم ایتالیا معتقد به مسیحیت کاتولیک هستند. زبان رسمی این کشور ایتالیایی بوده و واحد پولی آن یورو است. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مزایای زیادی برای متقاضیان به همراه دارد که در ادامه به بررسی و بیان اجمالی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای متقاضیان تحصیل باکیفیت بالا و هزینه تحصیلی و شهریه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی را به همراه دارد. دانشجویان بین المللی زیادی از ایران و همچنین دیگر نقاط جهان به این کشور زیبا سفر می‌کنند تا دوران تحصیل خود را در کشور اروپایی با هزینه‌ی مناسب سپری کنند.

اخذ ویزای تحصیلی اروپا یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم این کشور است، به همین دلیل بسیاری از افراد که با انگیزه‌ی زندگی در این کشور ویزای تحصیلی ایتالیا را اخذ می‌کنند، پس از پایان دوره‌ی تحصیل با یافتن شغلی مناسب در این کشور ماندگار می‌شوند.

دانشگاه‌ های ایتالیا دارای سطح علمی عالی در سطح اروپا و جهان هستند و به همین دلیل پذیرش تحصیلی ایتالیا می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر باشد در صورت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دانشجو در طول دوران تحصیل اجازه‌ی کار به میزان محدود را دارد و از این طریق می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور ایتالیا را تأمین کند.

پس از اتمام تحصیل متقاضی می‌تواند تا یک سال ویزای جستجوی کار بگیرد و در این مدت در صورتی که شغلی پیدا کند می‌تواند همچنان در ایتالیا اقامت داشته باشد. پس از اقامت به مدت مشخص در ایتالیا متقاضی می‌تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند.

قوانین و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا دارای ۸۹ دانشگاه است که ۳۰ دانشگاه آن در بین ۹۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از جمله دانشگاه‌ های برتر ایتالیا می‌توان به دانشگاه بولونیا اشاره کرد که رتبه‌ی ۲۸۳ در میان دانشگاه‌های جهان را دارد و از نظر سطح علمی در موقعیت خوبی قرار دارد. پس از دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزای رم در رتبه‌ی یک دانشگاه‌ های این کشور قرار داشته و در جایگاه ۱۱۶ جهان قرار دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا صرفاً به زبان ایتالیایی امکان پذیر است، اما در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا، برخی از دانشگاه‌های این کشور کورس‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

قدیمی‎‌ترین دانشگاه جهان در کشور ایتالیا قرار دارد، که ۹۰۰ سال قدمت دارد. شهریه‌ ی دانشگاه‌های ایتالیا بسته به دانشگاه متغیر است و از ۹۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو در سال تغییر می‌کند، اما متقاضی اگر بخواهد قطعاً می‌تواند دانشگاهی با سطح علمی بالا و شهریه‌ی مناسب برای تحصیل پیدا کند.

بسیاری از دانشگاه‌ های ایتالیا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کمک هزینه‌های تحصیلی بین ۲۵۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان ممتاز پرداخت می‌کنند. تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار زیاد است، به گونه‌ای که ۱۴۶رشته‌ی دانشگاهی متفاوت در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد.

الزامات اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

برای اخذ ویزا جهت تحصیل در ایتالیا، لازم است دانشجو در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش شده باشد و سپس باید مدارک و اسناد مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه را تهیه و ارائه کند. در این بخش قصد داریم تا به بررسی موارد مهم و ضروری برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بپردازیم. برای درخواست این نوع ویزای تحصیلی لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • تهیه مدارک و اسناد هویتی: اولین قدم برای گرفتن ویزای تحصیلی تهیه مدارک مهمی مانند نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر، مدارک شناسایی، مدارک سوابق تحصیلی، مدارک سوابق شغلی، پاسپورت معتبر و موارد دیگر است.
  • اثبات تمکن مالی: در مرحله بعد دانشجو باید به سفارت کشور ایتالیا اثبات کند که دارای منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌ های زندگی و تحصیل در ایتالیا است. این امر می‌تواند از طریق گواهی حساب بانکی او یا فردی که سرپرست و قیم قانونی او هست، انجام شود.
  • داشتن بیمه‌ نامه سلامت: به همراه داشتن بیمه‌ نامه سلامت معتبر که تمام خدمات پزشکی را در ایتالیا پوشش دهد نیز الزامی است.
  • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی و پرداخت هزینه آن

شرایط سنی برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شرایط سنی خاصی ندارد. برای درخواست این نوع ویزا، اصلی‌ ترین نکته گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه است. نامه پذیرش، قبولی شما در دوره تحصیلی مورد نظر را تأیید می­کند و نشان می‌دهد که شما می‌توانید به عنوان دانشجوی معتبر وارد ایتالیا شوید.

شرایط سنی برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور ایتالیا به طور مستقیم به دانشگاه یا مؤسسه تحصیلی مورد نظر شما بستگی دارد. این دانشگاه‌ها ممکن است شرایط سنی خاصی برای پذیرش دانشجوها داشته باشند؛ اما اغلب برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد هیچ محدودیت سنی خاصی در ایتالیا وجود ندارد.

ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا

برای اقامت در ایتالیا ویزاهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید با توجه به شرایط خود نسبت به دریافت آن‌ها اقدام کنید.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با ویزای تحصیلی کشور ایتالیا و مراحل دریافت آن صحبت کردیم. فرصت‌های تحصیلی در ایتالیا به دانشجویان امکان می‌دهد تا از برنامه‌های متنوع و امکانات برتر در رشته‌های مختلف برخوردار شوند. همچنین دانشجویان می‌توانند در تحقیقات پیشرفته و پروژه‌های علمی شرکت کرده و با اساتید برجسته در رشته خود همکاری کنند.

شما نیز چنانچه جزو علاقه ­مندان به ادامه تحصیل در ایتالیا هستید، می‌توانید با مراجعه به وب‌ سایت مجموعه حرفه‌ ای هرمس، راهنمایی‌های لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید. کارشناسان مجموعه ما تا آخرین مرحله همراه شما هستند تا بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مدت زمان صادر شدن ویزای تحصیلی در ایتالیا چقدر است؟
زمان صدور ویزای تحصیلی این کشور متغیر است و نمی¬توان زمان ثابتی را بیان کرد؛ اما معمولاً در عرض چند هفته تا یک ماه انجام می‌شود.
آیا می‌توانم در حین تحصیل در ایتالیا کار کنم؟
بله، دانشجوهای بین‌المللی با داشتن ویزای تحصیلی مجاز به کار کردن هستند. با این حال، محدودیت‌ها و مقرراتی وجود دارد که باید رعایت شوند.
آیا امکان تمدید ویزای تحصیلی کشور ایتالیا وجود دارد؟
بله، اگر پس از پایان دوره تحصیلی خود می‌خواهید در ایتالیا بمانید و یا قصد گذراندن دوره تحصیلی دیگری را دارید، باید به سفارتخانه یا کنسولگری ایتالیا مراجعه کنید و درخواست تمدید ویزا را بدهید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
limkim
2 سال قبل

بعد از چند سال تحصیل در ایتالیا میتوان برای اقامت دائم اقدام کرد؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  limkim
2 سال قبل

بعد از 5 سال زندگ مدارم در ایتالبا میتونید برای اقامت دائم اقدام کنید

کادر هرمس اپلای