تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

شرایط تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا یک سیاست مهاجرتی موقت است. این ویزا توسط سرویس مهاجرت کانادا برای کاهش کمبود نیروی کار در طول اپیدمی راه‌اندازی شد. تبدیل ویزای توریستی به مجوز کار، مانند تبدیل ویزای توریستی به مجوز تحصیلی، یک برنامه مهاجرتی مانند اکسپرس انتری یا سرمایه‌گذاری فدرال نیست.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

تاریخچه سیاست تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

باتوجه‌ به شیوع اپیدمی کووید 19، کشورهای مختلف در سراسر جهان محدودیت‌ های ورود و خروج مربوط به همه‌ گیری این ویروس را اعمال کردند. این امر ورود مهاجران جدید به کانادا را دشوار کرد و همین نکته باعث کمبود نیروی کار کوتاه‌ مدت در کانادا شد.

به‌ منظور کمک به کارفرمایان محلی در کانادا برای استخدام نیروی جدید برای پرکردن کمبود نیروی کار، دولت کانادا یک سیاست عمومی موقت برای سفر به این کشور صادر کرد. این سیاست در ابتدا در 28 فوریه 2023 به پایان رسید، اما تا 28 می 2025 تمدید شده است. از آگوست 2020، دولت کانادا به خارجی‌ های دارای ویزای توریستی اجازه می‌دهد تا درخواست‌ های مجوز کار را مستقیما در داخل این کشور ارسال کنند.

وضعیت فعلی تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

باتوجه‌ به کنترل همه‌ گیری، کشورهای مختلف به‌ تدریج سیاست‌ های ورود و خروج خود را کاهش داده‌ اند. با این‌ حال، تمدید سیاست تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا نشان می‌ دهد که کانادا هنوز کمبود زیادی در حوزه کاری دارد.

علاوه‌بر این، پس از آغاز جنگ در اوکراین در سال گذشته و راه‌ اندازی پذیرش پناهندگان بشردوستانه در این کشور، رقابت برای ویزای توریستی کانادا در آینده شدیدتر خواهد شد. زیرا پناهندگان، دانشجویان بین‌ المللی و خارجی‌ها با این سیاست مهاجرتی جدید امیدوار هستند که فرصت‌های شغلی در این کشور به‌دست آورند. بنابراین رقابت برای منابع شغلی به طور فزاینده‌ای شدید خواهد شد.

وضعیت فعلی تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

LMIA چیست؟

LMIA مخفف انگلیسی Canadian Labor Market Assessment است که به آن ارزیابی تاثیر بازار کار گفته می شود. LMIA یک گزارش ارزیابی خواهد بود که توسط دپارتمان کار کانادا برای تعیین اینکه آیا یک کارفرما نیاز و توانایی استخدام کارمندان خارجی را دارد یا خیر استفاده می‌شود. اگر کارفرمایان کانادایی بخواهند کارمندان خارجی موقت جذب کنند، ابتدا باید درخواست LMIA را به اداره اشتغال و توسعه ارائه دهند.

پس از تایید تقاضا می‌توانند از این گزارش برای کمک به کارمندان خارجی در درخواست تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا بهره ببرند. هر استان و منطقه در کانادا میانگین دستمزد ساعتی خود را دارد. بر اساس این استاندارد، سطح دستمزد ارائه‌ شده توسط کارفرما به کارکنان خارجی را می‌توان به دو دسته دستمزد بالا و دستمزد پایین تقسیم کرد.

تغییرات در میانگین دستمزد ساعتی بر طبقه‌ بندی کارمندان خارج از کشور تاثیر می‌گذارد. این امر به نوبه خود بر روند درخواست کارفرمایان کانادایی برای LMIA تأثیر خواهد داشت.

اهمیت LMIA در مهاجرت و کار در کانادا

متقاضیان این امکان را دارند تا مستقیما برای مجوز کار تحت حمایت کارفرما با تایید مثبت LMIA درخواست دهند و سپس در کانادا کار کنند. متقاضیان دارای LMIA این امکان را دارند تا 50 یا 200 امتیاز اضافی در سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری کانادا CRS فدرال بگیرند.

مجوز کار کانادا

دو نوع مجوز کار در کانادا وجود دارد. یکی از آنها مجوز کار باز (Open Work Permit) محسوب می‌شود. این مجوز هیچ محدودیتی در انتخاب کارفرما ندارد. در واقع دارنده آن می‌تواند آزادانه شغل خود را تغییر دهد. افراد برای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا نمی‌توانند برای این مجوز کار درخواست دهند.

نوع دیگر Closed work permit نام دارد. مجوز کار بسته به این معنی است که دارنده آن فقط برای یک کارفرمای تعیین‌ شده موثر خواهد بود. افراد دارای این مجوز نمی‌توانند کارفرمای خود را در طول مدت اعتبار مجوز کار تغییر دهند.

کارفرمایان، به استثنای چند موقعیت برای دریافت این مجوز ملزم به درخواست LMIA خواهند بود. معمولا متقاضی فقط پس از درخواست کارفرما برای LMIA امکان ارائه درخواست مجوز کار بسته خواهد داشت.

مجوز کار کانادا

الزامات تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

برای تبدیل ویزای توریستی به کاری شرایط خاصی وجود دارد. متقاضیان دارای ویزای توریستی برای شروع به کار در کانادا باید الزامات زیر را رعایت کنند:

 • متقاضیان باید هنگام ارائه درخواست برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری، وضعیت بازدیدکننده در کانادا داشته باشند.
 • افراد جویای کار بایستی پیشنهاد شغلی معاف از LMIA یا جواب مثبت LMIA را بگیرند.
 • این دسته از افراد باید درخواست مجوز کار خود را قبل از 28 فوریه 2025 ارائه دهند.
 • دارندگان ویزای توریستی باید یک پیشنهاد معتبر تضمین‌ شده از کارفرمای کانادایی داشته باشند.
 • این دسته از افراد باید سایر معیارهای درخواست مانند نداشتن سابقه کیفری، قبولی در معاینه پزشکی و غیره را رعایت کنند.

موارد خاص در تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

برای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا بازدیدکنندگانی که مجوز کار در کانادا را برای کمتر از 12 ماه دریافت کرده‌اند نیز در صورت داشتن شرایط زیر واجد شرایط درخواست مجوز کار کانادا هستند:

 • متقاضیان باید هنگام ارسال درخواست خود در کانادا باشند. آنها باید در کانادا برای رسیدگی به درخواست خود منتظر بمانند.
 • هنگام درخواست برای مجوز کار، مطمئن شوید که وضعیت بازدیدکننده شما معتبر خواهد بود. اگر وضعیت بازدیدکننده شما منقضی شده است، باید قبل از درخواست، وضعیت معتبر خود را بازیابی کنید.
 • متقاضی بین 24 اوت 2020 تا 28 فوریه 2025 برای مجوز کار از یک کارفرمای خاص درخواست داده باشد.
 • متقاضی مجوز کار معتبر در 12 ماه قبل از درخواست برای مجوز کار جدید را دارد.

فرآیند تبدیل کردن ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا

مراحل تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار کانادا به شرح زیر است:

 • به‌ دنبال کار گشتن: ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنید. به‌طور معمول، یک کارفرما باید برای ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) تاییدیه بگیرد که یک امر مهم است.
 • ارزیابی صلاحیت: شما باید شرایط لازم مجوز کار را داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که شرایط مجوز کار را دارید. این الزامات احتمال دارد بسته به نوع مجوز کاری درخواست دادید، در ملیت، فرصت شغلی و سایر عوامل متفاوت باشند.
 • ارسال درخواست: تمام مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید و برای تکمیل فرم درخواست مجوز کار اقدامات لازم را انجام دهید. فرم درخواست را می‌توان به‌صورت آنلاین یا از طریق مرکز درخواست ویزا (VAC) در کشور مبدا ارسال کرد.
 • پرداخت هزینه: طبق دستورالعمل ارائه‌ شده توسط IRCC هزینه درخواست لازم را بپردازید.
 • ارسال مدارک: برای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا درخواست تکمیل‌ شده خود را به‌همراه تمام مدارک موردنیاز، از جمله نامه پیشنهاد شغلی، LMIA و سایر مواد پشتیبانی ارائه دهید.
 • در انتظار پردازش: زمان رسیدگی به درخواست مجوز کار بسته به‌ نوع مجوز کار و کشور محل اقامت شما متفاوت است. زمان تخمینی پردازش را می‌ توان در وب‌ سایت IRCC یافت.
 • دریافت اجازه کار: اگر درخواست شما تایید شود، یک پورت ورودی دریافت خواهید کرد.

مدارک لازم برای درخواست مجوز کار کانادا

برای درخواست مجوز کار در کشور کانادا ارائه یک سری مدارک لازم است. این مدارک عبارتند از:

 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • مدرک هویت شخصی، کپی تمام صفحات پاسپورت معتبر
 • عکس مهاجر با نام و تاریخ تولد
 • کپی کارت شناسایی، چاپ رنگی اسکن‌شده
 • اثبات اشتغال هنگام تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا
 • اثبات تمکن مالی
 • پیشنهاد شغلی ارائه‌شده توسط کارفرما
 • LMIA کارفرما
 • رزومه (برای اثبات شایستگی متقاضی برای موقعیت کاری موردنظر)
 • گزارش معاینه پزشکی از بیمارستان تعیین‌شده

مزایای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

تبدیل ویزای توریستی به کاری مزایای زیادی به‌شرح زیر دارد:

اقامت قانونی در طول دوره درخواست

متقاضیان تبدیل ویزای توریستی برای کار، به‌طور قانونی در طول دوره انتظار در کانادا اقامت داشته باشند. پس از کسب موفقیت‌ آمیز مجوز کار، نیازی به خروج از کشور برای مبادله مجوز کار نیست.

پردازش سریع

درخواست تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کانادا ارسال و توسط اداره مهاجرت کانادا بررسی می‌شود. در مقایسه با روند قبلی ارائه درخواست در کنسولگری خارج از کشور، تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری باعث صرفه‌ جویی در زمان خواهد شد. معمولا تنها دو تا سه سال طول می‌کشد تا فرآیند ورود تا اخذ اقامت دائم تکمیل شود.

مزایای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

هزینه‌ های کمتر

هنگام تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا متقاضیان این امکان را دارند تا پس از اخذ ویزای توریستی به‌دنبال کارفرما و شغل باشند و درآمد کسب کنند که حداقل می‌تواند تا حدی هزینه‌های مهاجرت را پوشش دهد. در مقابل سایر روش‌ها مانند تبدیل ویزای تحصیل به‌کار، مستلزم حداقل دو سال تحصیل در خارج از کشور است.

تبدیل ویزای توریستی به تحصیل دارای شهریه و هزینه‌های زندگی بالاتر خواهد بود. بنابراین متقاضی برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری متحمل هزینه‌های کمتری خواهد شد.

برخورداری از مزایای زندگی در کانادا

دارندگان مجوز کار می‌توانند برای کارت بهداشت کانادا درخواست دهند و از مزایای پزشکی رایگان برخوردار شوند. این برای امنیت سلامت افراد و خانواده‌ها بسیار مهم است. کودکان افراد دارای مجوز کار به‌ صورت رایگان در مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان‌ های محلی تحصیل می‌کنند.

کسب تجربه کار کانادایی

افراد با تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا مستقیما وارد عرصه کاری می‌شوند که برای جمع‌ آوری تجربه کاری در صنعت بسیار سودمند است. اگر متقاضی در صنعتی مشغول شود که در حال حاضر کمبود نیروی کار دارد تجربه کاری مربوطه کمک شایانی به مهاجرت به کانادا خواهد کرد.

معایب تبدیل کردن ویزای توریستی به کاری در کانادا

 • تغییرات عمده در صنعت: تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا بیشتر مربوط به صنایع یقه آبی در کانادا مانند پرستاری، پذیرایی و ساخت‌ و ساز است. برای متقاضیان تفاوت‌ها و چالش‌ های روانی وجود خواهد داشت. زیرا احتمال دارد مشاغل مناسب و عناوین حرفه‌ای در کشور خود داشته باشند.
 • چالش‌های بزرگ جسمی و روحی: در حین یافتن کارفرما و انتظار برای مجوز کار، متقاضی باید با بودجه خود زندگی کند.
 • مختل‌شدن برنامه‌های شغلی: در طول دوره انتقال ویزای توریستی، متقاضی احتمال دارد نیاز به دو تا سه سال کار داشته باشد. این کار شاید برنامه‌ ریزی شغلی شخصی را مختل کند.

معایب تبدیل کردن ویزای توریستی به کاری در کانادا

سختی و خطر ویزای توریستی

 • درخواست ویزای توریستی سخت است: اخذ ویزای توریستی اولین قدم برای تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا برای مهاجرت خواهد بود. درخواست ویزای توریستی مستلزم رعایت یک سری الزامات و ارسال مدارک خواهد بود و نیاز به درک دقیق فرآیند درخواست و اقدامات احتیاطی دارد.
 • منافع متضاد احتمال دارد منجر به ساعات کاری غیراستاندارد شود: تضاد منافع بین ویزای توریستی و کارفرما ممکن است باعث شود که زمان کاری نتواند استانداردهای ساعات کاری تمام‌ وقت مهاجر را برآورده کند. در نتیجه بر روند مهاجرت تاثیر خواهد گذاشت.
 • ریسک انتخاب کارفرما: در فرآیند جستجوی کارفرما، فقدان ضمانت‌ نامه شخص ثالث احتمال دارد فرد را با مشکلاتی روبه‌رو کند. بسیاری از ویزاهای توریستی به‌ دلیل نقض قرارداد توسط کارفرما برای متقاضیان ویزای کاری مشکلاتی به‌ وجود می‌آورد.

در نتیجه طرح مهاجرت این افراد به شکست می‌ انجامد. در صورت عدم وجود شخص ثالث، رابطه استخدامی بین کارفرما و کارمند قابل‌ تحقق نیست. حتی اگر عملکرد کاری متقاضی خوب باشد، باز هم احتمال دارد این وضعیت اتفاق بیفتد.

مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA که قبلا با نام مجوز LMO شناخته می‌شد در حقیقت مرحله اساسی قبل از استخدام نیروی کاری بین‌ المللی توسط کارفرمایان کانادایی است.

سخن آخر

افرادی که با ویزای توریستی در کانادا هستند شانس این را دارند که برای تغییر نوع ویزای خود به ویزای کاری اقدام کنند. در برخی موارد، برای مثال، فردی پس از ورود به کانادا به‌عنوان توریست، شغلی پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد در این کشور بماند. در این صورت باید ویزای توریستی به ویزای کاری تغییر یابد. در پایان چنانچه در خصوص تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا نیاز به اخذ مشاوره دارید، کارشناسان ما در هرمس اپلای پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا می‌توان ویزای توریستی را به ویزای کاری کانادا تبدیل کرد؟
همه ویزاهای توریستی را ممکن نیست با موفقیت به ویزای کاری تبدیل کرد. متقاضی باید از قبل یک پیشنهاد شغلی دریافت کند و کارفرما نیز باید واجد شرایط درخواست LMIA باشد.
آیا متقاضی می‌تواند مستقیما به‌تنهایی کارفرما پیدا کند؟
از نظر تئوری امکان‌پذیر است. اما باتوجه‌به تجزیه‌وتحلیل خطرات و معایب ویزای توریستی به ویزای کار، پیشنهاد می‌کنیم که متقاضی تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا به شرکت‌های مهاجرتی اعتماد کند.
آیا می‌توان در حین جستجوی کار برای ویزای کار اقدام کرد؟
خیر. برای درخواست ویزای کار باید مراحلی را طی کرد و ابتدا کار و کارفرما را بیابید و سپس برای ویزای کار اقدام کنید. باید قبل از ارائه درخواست،از کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای