تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

متقاضیانی که به دنبال ادامه تحصیل در کانادا هستند، ممکن است در ابتدا با ویزای توریستی به این کشور سفر کنند. اما برخی افراد پس از ورود به کانادا و تجربه محیط زندگی و آموزشی این کشور، تصمیم می‌گیرند که برای تبدیل ویزای خود به ویزای تحصیلی اقدام کنند. تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا این امکان را به متقاضیان می‌دهد که بتوانند از فرصت‌ های آموزشی و پژوهشی در این کشور بهره ببرند. البته طبق قوانین فعلی کانادا در سال 2023، نمی‌ توانید ویزای بازدیدکننده خود را به‌ صورت مستقیم به ویزای دانشجویی تغییر دهید. بااین‌ حال، اجازه خواهید داشت به‌صورت مجزا برای دریافت مجوز تحصیل اقدام کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایا و معایب تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

امروزه، تبدیل مستقیم ویزای توریستی به تحصیلی از داخل کشور کانادا امکان‌ پذیر نیست. اما می‌توانید به‌ صورت مجزا برای دریافت مجوز تحصیل کانادا اقدام فرمایید. این موضوع، مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه، به آنها اشاره می‌کنیم:

مزایای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی

 • شما می‌توانید با ویزای توریستی به کانادا سفر کنید و در صورت پذیرش‌ شدن در یک دانشگاه یا کالج معتبر، ویزای خود را به تحصیلی تغییر دهید. این روش برای افرادی که نمی‌توانند ویزای تحصیلی را در خارج از کانادا درخواست کنند، مناسب است.
 • با دریافت ویزای تحصیلی کانادا، اجازه دارید به‌ صورت نیمه‌ وقت کار کنید و درآمد داشته باشید. پس از فارغ‌ التحصیل شدن، می‌توانید برای دریافت مجوز کار درخواست دهید.

معایب تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

 • در اوایل درخواست برای ویزای توریستی، نمی‌توانید با هدف تبدیل وضعیت خود به تحصیل وارد کانادا شوید. در ابتدا، باید نشان دهید که قصد بازگشت به کشور خود را دارید و فقط برای گردشگری به کانادا آمده‌اید. در غیر این صورت، امکان دارد درخواست شما رد شود.
 • هر گونه پذیرش تحصیلی، به شما اجازه دریافت ویزای تحصیلی را نمی‌دهد. پذیرش دریافت شده باید از سوی یک موسسه آموزشی DLI (Designated Learning Institution) باشد.

مزایا و معایب تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

راه‌ های اخذ پذیرش تحصیلی کانادا با ویزای توریستی

دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا با ویزای توریستی، یک راه محبوب برای دانشجویان بین‌ المللی است که می‌خواهند در این کشور تحصیل کنند. ویزای توریستی در ابتدا برای کوتاه‌ مدت و با هدف بازدید از کانادا صادر می‌شود، اما با استفاده از این ویزا، دانشجوها می‌توانند فرصتی برای درخواست و دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کانادا به دست آورند. برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا دو راه پیش روی خود دارید:

1.آموزش زبان انگلیسی با اهداف آکادمیک (EAP)

اگر پذیرش مشروط از یک موسسه آموزشی دریافت کرده‌اید و شرط پذیرش شما گذراندن یک دوره پیش‌ نیاز است، باید یک دوره آموزش زبان انگلیسی را در همان موسسه آموزشی یا یک موسسه دیگر که با آن همکاری دارد، بگذرانید.

شرکت در دوره EAP به شما کمک می‌کند مهارت‌های زبان انگلیسی خود را به سطح لازم برای تحصیل در کانادا برسانید. شما باید در این دوره حضور فعال داشته باشید و نمرات خوبی کسب کنید. پس از پایان دوره، گواهینامه مرتبط برای شما صادر خواهد شد.

2.ثبت‌ نام در موسسه آموزشی منتخب (DLI)

شما باید یک موسسه آموزشی را برگزینید که در لیست موسسات DLI (Designated Learning Institution) کانادا قرار دارد. به‌ منظور دریافت مجوز تحصیل، باید از این موسسات پذیرش بدون قیدوشرط یا پذیرش مشروط با شرط گذراندن یک دوره پیش‌ نیاز دریافت کنید. بدین منظور، باید مدارک لازم را به موسسه آموزشی بفرستید و هزینه ثبت‌ نام را بپردازید. در نهایت، باید صبر کنید تا درخواست پذیرش شما تایید شود.

شرایط تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

برای تبدیل ویزای توریستی خود باید شرایط مختلفی را رعایت کنید. برخی از شرایط تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی به شرح زیر هستند:

 • یک وضعیت قانونی در کانادا داشته باشید (ویزای شما معتبر باشد و داخل کانادا حضور داشته باشید).
 • شما باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا دریافت کنید.
 • قبل از انقضای ویزای بازدیدکننده خود، به‌ صورت آنلاین برای مجوز تحصیل درخواست دهید و تمام مدارک موردنیاز را ارائه دهید.
 • نباید قبل از ورود، قصدی برای تحصیل در کانادا داشته باشید؛ زیرا ممکن است منجر به رد درخواست شما شود.

شرایط تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

چه کسانی برای تحصیل در کانادا، نیازی به تبدیل ویزای توریستی خود ندارند؟

اگر قصد دارید در یک دوره کوتاه‌ مدت کمتر از شش ماه تحصیل کنید، نیازی به اجازه تحصیل ندارید و می‌ توانید با ویزای توریستی خود، دوره موردنظر را به پایان برسانید. اما اگر قصد دارید در یک دوره بلندمدت بیشتر از شش ماه تحصیل کنید، باید قبل از ورود به کانادا برای دریافت اجازه تحصیل اقدام کنید.

مدارک موردنیاز برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

شما باید قبل از انقضای ویزای توریستی خود، به‌صورت آنلاین برای مجوز تحصیل اقدام کنید و تمام مدارک موردنیاز را برای مقامات مربوطه بفرستید. مدارک موردنیاز برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا
 • پاسپورت یا سند مسافرتی معتبر برای خود و هر یک از اعضای خانواده که با شما به کانادا می‌آیند.
 • اثبات تمکن مالی (مانند صورت‌ حساب‌های بانکی، وام دانشجویی یا گواهی سرمایه‌ گذاری تضمین شده (GIC) از یک موسسه مالی در کانادا)
 • گواهی صدور گواهی پذیرش کبک (CAQ): اگر قصد تحصیل در کبک را دارید.
 • معاینه پزشکی (در صورت نیاز)
 • گواهی تکمیل دوره زبان پیش‌ نیاز
 • اظهارنامه سرپرستی (اگر زیر 18 سال سن دارید)

هزینه تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

هزینه تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی کانادا به نوع درخواست و تعداد متقاضیان بستگی دارد. علاوه بر هزینه مجوز تحصیل، ممکن است لازم باشد حق اقامت دائم (515 دلار کانادا)، هزینه بیومتریک (85 دلار کانادا) و هزینه معاینه پزشکی (با توجه به هر کشور متفاوت است) را نیز بپردازید. به‌طورکلی، هزینه تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • مجوز تحصیل برای یک متقاضی مجرد: 150 دلار کانادا
 • مجوز تحصیل برای خانواده پنج‌نفری یا بیشتر: 500 دلار کانادا
 • مجوز تحصیل برای دارنده مجوز کار آزاد: 100 دلار کانادا
 • بازگرداندن وضعیت خود به‌عنوان دانشجو: 350 دلار کانادا

هزینه تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

نحوه تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی در کانادا

تحصیل در کانادا برای بسیاری از دانشجویان بین‌ المللی جذابیت بسیاری دارد. برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا باید مراحل مختلفی را طی کنید که عبارت‌اند از:

1.شرکت در دوره زبان پیش‌ نیاز در موسسه آموزشی DLI

DLIیا Designated Learning Institution یک موسسه آموزشی مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌ المللی است. شما باید یک دوره زبان پیش‌ نیاز را انتخاب کنید که مطابق با سطح و هدف زبان شما باشد و توسط یک موسسه DLI ارائه شود.

2.آزمون تعیین سطح زبان و اخذ پذیرش آموزشی

پس از انتخاب دوره زبان، باید یک آزمون تعیین سطح زبان را پشت سر بگذارید تا موسسه آموزشی، سطح شما را ارزیابی کند و نامه پذیرش شما صادر شود. نامه پذیرش، سندی رسمی است که نشان می‌دهد شما در یک دوره آموزشی در کانادا قبول شده‌اید.

3.تکمیل دوره زبان

در قدم بعد برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا باید دوره زبان پیش‌ نیاز خود را با موفقیت به پایان برسانید و گواهینامه مربوطه را دریافت کنید. سپس باید از همان موسسه یا یک موسسه دیگر DLI، یک دوره تحصیلی در سطوح بالاتر (کالج، دانشگاه، فوق‌ لیسانس و …) را برگزینید و برای آن درخواست دهید. اگر شرایط پذیرش در برنامه تحصیلی موردنظر را برآورده کنید، یک نامه پذیرش جدید برای شما صادر خواهد شد.

4.درخواست برای مجوز تحصيلي

در این مرحله بايد برای مجوز تحصيلي (study permit) كانادا درخواست دهيد. مجوز تحصيلي يك سند است كه به شما اجازه مي‌ دهد به‌ صورت قانوني در كانادا به تحصیل مشغول شوید. برای درخواست مجوز تحصيلي، شما بايد فرم IM1294 را از سایت IRCC2 دانلود كنيد و با استفاده از كارت اعتباري، هزينه 150 دلاری این مجوز را بپردازید. همچنين شما بايد مدارك ذکر شده را به همراه فرم درخواست خود ارسال كنيد.

5.انتظار برای پردازش درخواست

پس از پرداخت هزینه‌ها و ارسال مدارک، باید منتظر بمانید تا درخواست شما بررسی شود. مدت‌ زمان بررسی درخواست تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا بستگی به شرایط شما و تعداد درخواست‌های ثبت شده در سازمان IRCC دارد. شما می‌توانید وضعیت درخواست خود را از طریق اکانت خود در سایت IRCC دنبال کنید.

اگر درخواست شما تأیید شود، شما یک نامه تایید و ويزای جديد دريافت خواهيد كرد. نامه تاييد، سندی است كه نشان مي‌دهد شما مجوز تحصيلي را دريافت كرده‌اید. ويزای جديد نیز به‌صورت برچسب روي پاسپورت شما قرار مي‌گيرد و نشان مي‌دهد شما موفق به دریافت ويزای دانشجويي شده‌اید.

دلایل متداول ریجکتی در تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

در فرآیند تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی، برخی دانشجویان ممکن است با عدم‌ پذیرش درخواست خود مواجه شوند. این موضوع می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و دانشجویان مستلزم به بررسی دقیق ویزای خود و اصلاح موارد نادرست هستند. برخی از دلایل متداول ریجکتی عبارت‌اند از:

رعایت نکردن حداقل شرایط تحصیلی

همانطور که گفته شد، برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا شما باید یک نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی منتخب (DLI) داشته باشید. این موسسات معمولا شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان بین‌ المللی مانند سطح زبان، مدارک تحصیلی و نمرات قبول دارند. اگر شما این شرایط را رعایت نکنید، ممکن است درخواست شما رد شود.

عدم اثبات علاقه شما درباره بازگشت به کشور مبدا

یکی از عوامل مهم در صدور ویزای تحصیلی کانادا، نشان‌ دادن علاقه شما به بازگشت به کشور مبدا پس از پایان تحصیل است. شما باید بتوانید آفیسر را قانع کنید که قصد مهاجرت دائم به کانادا را ندارید و به کشور خود باز خواهید گشت. برای این منظور، می‌توانید از مدارک مختلف مانند داشتن روابط مستحکم خانوادگی، کار، املاک و غیره بهره ببرید.

دلایل متداول ریجکتی در تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا

نداشتن تمکن مالی

شما باید بتوانید هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کانادا را بپردازید. برای این منظور، باید گواهی مبنی بر درآمد، حساب بانکی، حامی مالی و غیره را ارائه دهید. اگر نتوانید منابع مالی کافی را ارائه دهید، ممکن است درخواست شما برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا مورد قبول واقع نشود.

اطلاعات نادرست در فرم درخواست ویزای تحصیلی

هرگونه اطلاعات غیرصحیح يا جعلي در فرم درخواست ويزای تحصيلي كانادا، باعث ريجكتي ويزای شما خواهد شد. به همين دليل، لازم است كه فرم را با دقت پر كنيد، هیچ‌ گونه دروغی نگویید يا سانسوري انجام ندهید. همچنين پیشنهاد می‌شود تمام مدارك خود را به‌ صورت كامل و صحيح ارائه دهيد.

وجود ایرادات در سابقه سفر شما

سابقه سفر شما به کشورهای دیگر ممکن است تاثیر مثبت یا منفی بر درخواست ویزای تحصیلی شما داشته باشد. برای مثال، اگر سابقه سفر به کشورهای مشکوکی را دارید، این موضوع می‌تواند در آینده مشکل برانگیز باشد. همچنین سابقه رد ویزا، تخلف از قوانین ویزایی یا اخراج از کشور نیز ممکن است باعث رد درخواست تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا شود.

ناقص بودن مدارک

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید تمام مدارک موردنیاز را آماده و به‌صورت الکترونیکی آپلود کنید. این مدارک شامل پاسپورت، عکس، نامه پذیرش، گواهی زبان، مدارک تحصیلی و غیره هستند. اگر هر یک از این مدارک را فراموش کنید یا به‌صورت نامناسب تحویل دهید، ممکن است درخواست شما مورد قبول واقع نشود.

گپ تحصیلی (فاصله ایجاد شده بین دوره‌ های تحصیلی)

اگر بعد از فارغ‌ التحصيلي از دانشگاه، يك گپ تحصيلي طولاني داريد و در طول آن، هيچ فعاليت علمي يا حرفه‌ای نداشته‌اید، ممکن است این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در روند درخواست شما شود. به همین دلیل، شما باید بتوانید دلایل قانع‌ کننده‌ای برای گپ تحصیلی خود بیان کنید و نشان دهید که توانایی تحصیل در کانادا را دارید.

تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

شرایط تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا یک سیاست مهاجرتی موقت است. این ویزا توسط سرویس مهاجرت کانادا برای کاهش کمبود نیروی کار در طول اپیدمی راه‌اندازی شد.

سخن آخر

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا فرایندی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد بعد از ورود به کانادا با ویزای توریستی، مجوز تحصیل این کشور را دریافت کنند. تبدیل مستقیم این دو ویزا، در حال حاضر ممکن نیست. اما همچنان می‌توانید به طور مجزا برای آنها درخواست دهید. بدین منظور، دانشجو باید شرایط موردنیاز را برآورده کند (از جمله پذیرش در موسسه آموزشی معتبر و ارائه تمکن مالی موردنیاز). برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از راهنمایی‌های موسسه هرمس اپلای کمک بگیرید. این موسسه با بیش از ده سال سابقه و صدها پرونده موفق، یکی از بهترین موسسات مهاجرتی در زمینه مهاجرت به کانادا است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا تبدیل تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا به صورت مستقیم امکان‌پذیر است؟
این موضوع در گذشته قابل‌انجام بود؛ اما طبق قوانین جدید کانادا در سال 2023، دیگر امکان‌پذیر نیست و باید به‌صورت جداگانه برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.
تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی کانادا چه مدت طول می‌کشد؟
مدت‌ زمان لازم برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در کانادا بستگی به شرایط شما و تعداد درخواست‌های رسیده به IRCC دارد. به طور متوسط، این فرآیند ممکن است بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
آیا باید از همان موسسه آموزشی که دوره زبان پذیرفته شده‌ام، دوره تحصيلي خود را انتخاب کنم؟
خیر؛ شما می‌توانید از هر موسسه DLI دلخواه خود، چه در همان استان چه در استان ديگر، يك دوره تحصيلی سطح بالاتر را انتخاب كنيد. البته، برخي از استان‌ها قوانين خود را برای پذيرش دانشجويان بين‌المللي دارند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای