شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا

شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا برای ایرانیان

یکی از مزایایی که کشور ایتالیا برای دانشجویان دارد، شرایط بورسیه استانی ایتالیا است. در تخصیص این نوع بورسیه، درآمد خانواده دانشجو و شرایط مالی سرپرست خانواده در نظر گرفته می‌شود؛ در حقیقت بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویانی اختصاص می‌یابد که در کشور خودشان درآمد بالایی ندارند و نمی‌توانند شهریه دانشگاه ایتالیا را پرداخت کنند. با ارائه بورسیه DSU ایتالیا، دانشجویان توانایی پرداخت تمام هزینه‌های تحصیل یا بخشی از آن را خواهند داشت. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا بیشتر با شما صحبت کنیم، لطفا تا انتهای این مقاله همراه هرمس اپلای باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟

با دریافت بورسیه DSU ایتالیا، دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا نگرانی از بابت هزینه نخواهند داشت. البته همانطور که در بخش مقدمه نیز ذکر کردیم، این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که درآمد بالایی در کشور خود ندارند و نمی‌توانند از عهده پرداخت هزینه‌های تحصیل در ایتالیا بربیاید.

دریافت این نوع بورسیه نیازی به ارائه رزومه تحصیلی یا مقالات  ISIندارد و فقط ارائه مدارک مالی کافی است. مبلغ در نظر گرفته شده برای بورسیه استانی ایتالیا علاوه بر تخفیف ۷۰ درصدی در خدمات سلف سرویس و کارت تردد و غیره، مبلغ ۵۲۰۰ یورو است. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت کرده‌اند از بابت شهریه نیز به مشکل برخورد نمی‌کنند.

در برخی از شهرهای کشور ایتالیا برای دانشجویانی که بورسیه دریافت کرده‌اند، خوابگاه تعلق می‌گیرد و به صورت خودکار، مبلغ خوابگاه از مبلغ نقدی بورسیه کسر می‌شود. در این صورت مبلغ پرداختی وجه نقد بورسیه بین مبلغ ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو خواهد بود.

مزایای بورسیه استانی ایتالیا برای ایرانیان
از مزیت های طرح DSU ایتالیا، امکان تحصیل برای دانشجویان ایرانی بدون توجه به شرایط مالی آن ها است.

فراموش نکنید که قدم اول برای دریافت بورسیه استان های ایتالیا، پذیرش در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است؛ یعنی شرط لازم برای دریافت این نوع بورسیه قبولی در دانشگاه‌های ایتالیاست. بعد از قبولی در این دانشگاه‌ها، دانشجو باید مدارک بورسیه را که شامل موارد زیر است، ارائه دهد:

 • درآمد سرپرست
 • اعضای خانواده
 • وضعیت سکونت

این بورسیه توسط آژانس حق تحصیل دانشگاهی شورای منطقه توسکانی به دانشجویان ارائه می‌شود. زمان اقدام به دریافت و ثبت نام در بورسیه استان های ایتالیا، هر ساله در اواخر ماه جولای است. در اواخر ماه جولای از طرف سازمان بورسیه هر استان ایتالیا، طبق اعلامیه‌ای مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت این نوع بورسیه را شرح می‌دهند و تمامی جزئیات مربوط به آن توضیح داده می‌شود، بنابراین دانشجویان علاقمند می‌توانند از شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا باخبر شوند.

مزایای اخذ بورسیه استانی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی

یکی از کشورهایی که دانشجویان ایرانی علاقمند به ادامه تحصیل در آن جا هستند، کشور ایتالیا است. بورسیه‌های استانی ایتالیا این امکان را فراهم می‌کنند که دانشجوان در دوران تحصیلی‌شان علاوه بر کاهش هزینه های مالی، ارزشمندترین خاطرات زندگی خود را در فرهنگ غنی کشور ایتالیا بسازند.
بسیاری از دانشجویان ایرانی صرف نظر از این که بار علمی بسیار زیادی دارند، به خاطر هزینه‌های زیاد دانشگاه از تحصیل در خارج از کشور منصرف می‌شوند. تنها کشوری که با توجه به شرایط مالی دانشجو، بورسیه در اختیار آن قرار می‌دهد همان کشور ایتالیاست.

مزایای بورسیه استانی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی شامل اقامت دانشجویی رایگان، کمک هزینه وعده‌های غذایی، کمک هزینه خرید ملزومات تحصیل، پوشش شهریه دانشگاه و غیره است. در نتیجه هر دانشجوی ایرانی که بتواند این بورسیه را دریافت کند، خیالش از بابت مخارج دانشگاه آسوده خواهد بود.
تنها شرط پذیرش بورسیه DSU برای فارغ التحصیلان و یا دانشجویان ایرانی، اثبات نداشتن تمکن مالی است. هر دانشجویی که از عهده هزینه‌های دانشگاه ایتالیا برنیاید و واقعا نیاز مالی داشته باشد، کشور ایتالیا با در اختیار گذاشتن این بورسیه امکان تحصیل را فراهم می‌کند. تاثیر مثبت این بورسیه بر دانشجویان ایرانی را نمی‌توان نادیده گرفت.

شرایط دریافت بورسیه DSU ایتالیا

چه دانشجویانی می‌توانند اقدام به دریافت بورسیه استانی ایتالیا کنند؟ دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا قبول شده‌اند می‌توانند اقدام به دریافت این بورسیه کنند. قابل ذکر است که دریافت بورسیه در دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر خواهد بود. دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه و خارج از اتحادیه اروپا هستند، برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا باید نداشتن موقعیت مالی خود را به اثبات برسانند‌.
گواهی نداشتن موقعیت مالی باید توسط یکی از موسسات نمایندگان دیپلمات ایتالیا در کشور مبدا یا نهاد نمایندگی دیپلماتیک کشور مبدا در ایتالیا صادر شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا

پس از قبولی در دانشگاه‌های دولتی، ایتالیا برای ارائه بورسیه استانی خود نیاز به ارائه مدارک از سمت دانشجویان دارد. در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت DSU ایتالیا را شرح می‌دهیم.
اولین مدرکی که دانشجویان برای اقدام به دریافت بورسیه استانی ایتالیا باید ارائه دهند، ترجمه و اسکن فیش حقوقی سرپرست خانواده و یا خود دانشجو است؛ البته ارائه فیش حقوقی دانشجو در صورتی نیاز است که دانشجو سرپرست خانواده باشد. همچنین دانشجو باید اجاره‌نامه سرپرست خانواده را به صورت اسکن و ترجمه شده، ارائه دهد. ترجمه و ارائه مدارک شناسایی دانشجو مانند شناسنامه جزو مدارک ضروری برای اقدام به دریافت بورسیه ایتالیا به شمار می‌آید.

ارائه وضعیت کلیه اموال و املاک تمامی اعضای خانواده، ارائه مانده حساب همه اعضای خانواده در آخرین روز سال میلادی، ارائه گواهی بانکی اموال و دارایی‌های سرپرست خانواده از بانک مرکزی برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا ضروری است.

فرآیند و زمان اقدام برای دریافت بورسیه DSU

لازم به ذکر است که بورسیه استان های ایتالیا یا همان DSU در هر سال فقط یک بار در ترم اول سال تحصیلی ارائه می‌شود، بنابراین دانشجویان متقاضی باید گوش به زنگ باشند و هنگام فراخوان اقدام کنند. زمان اقدام برای دریافت بورسیه DSU در ماه جولای مصادف با ابتدای مرداد ماه سال شمسی خواهد بود. دانشجویان تا اواخر ماه سپتامبر (آخر شهریور) فرصت ثبت نام دارند.

هزینه اخذ بورسیه استانی ایتالیا

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا حدود ۵۲۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو (۵۶۹۰ تا ۶۵۶۵ دلار) است که به صورت سالانه به دانشجویان تعلق می‌گیرد؛ البته شرایط هر استان نیز در تعیین این مبلغ تاثیرگذار خواهد بود.
این مبلغ می‌تواند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان پوشش دهد. شهریه دانشگاه برای دانشجویانی که بورسیه استان های ایتالیا را دریافت کرده‌اند، بسته به شرایط شامل ۱۰ الی ۹۰ درصد تخفیف خواهد بود. همچنین این بورسیه هزینه‌های تحصیل شامل هزینه خوابگاه دانشجو، کارت تغذیه و غیره را نیز تحت پوشش خود خواهد داشت.

شرایط سنی دریافت بورسیه استانی ایتالیا

دریافت بورسیه استانی ایتالیا شرایط سنی خاصی ندارد و همه دانشجویان بین‌المللی در تمام مقاطع تحصیلی می‌توانند دریافت کننده این بورسیه باشند. بیشترین معیاری که در دریافت این نوع بورسیه تاثیر دارد، شرایط فردی متقاضی و وضعیت مالی دانشجو است. همانطور که اشاره کردیم شرایط سنی دریافت بورسیه استانی ایتالیا از سوی مسئولان اعلام نشده است؛ اما می‌توانیم بگوییم که شانس کسانی که در سنین مناسب تحصیل در مقطع مورد نظر هستند، بیشتر خواهد بود.

همچنین دانشجویان در ابتدا باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی و اشتغال به تحصیل اقدام کنند و سپس متقاضی بورسیه استانی ایتالیا باشند. در این شرایط کسانی که بازه سنی مناسب را ندارند، شانس دریافت ویزا کمتر خواهد بود.

عدد ایزه (ISEE) در دریافت بورسیه DSU

عدد ایزه (ISEE) چیست؟ یکی از عوامل مهم در دریافت بورسیه استانی ایتالیا عدد ایزه است. عدد ایزه مخفف شده عبارت  Indicatore Della Situazione Economia Equivalente یا معادل فارسی شاخص وضعیت اختصاصی است.
در تعیین عدد ایزه، شاخص وضعیت اقتصادی در نظر گرفته می‌شود و مقیاسی به نام Scala Di Equivalenza تاثیرگذار خواهد بود. تعداد اعضای خانواده در محاسبه عدد ایزه موثر است. عدد به دست آمده، مشخص کننده درآمد اعضای خانواده خواهد بود. به زبان ساده‌تر، عدد ایزه وضعیت مالی دانشجو را با توجه به اطلاعات شخصی درآمد و اطلاعات دارایی خانواده مشخص می‌کند.

برای به دست آوردن عدد ایزه مجموع حقوق سالیانه سرپرست خانواده به همراه ارزش ملکی که صاحب آن است، محاسبه می‌شود. سپس عدد به دست آمده را در ۰.۲ ضرب می‌کنند تا ۲۰ درصد مجموع آن دو عدد به دست آید. عدد ایزه مکن است به ریال، دلار و یا غیره به دست بیاید، برای محاسبه و مقایسه این عدد با شاخص‌های کشور ایتالیا، این عدد باید به یورو بازگردانده شده و با ارزش ملک ۵۰۰ یورو به ازای هر متر مقایسه شود.
طبق آخرین اخبار اداره بورس کشور ایتالیا شاخص عدد ایزه معادل ۲۳ هزار یورو است، بنابراین هر دانشجویی که درآمد کمتر از این عدد را داشته باشد، می‌تواند بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کند.

تمکن مالی بورسیه مالی استانی ایتالیا

یکی از مهم‌ترین شرایطی که دانشجو می‌تواند DSU ایتالیا را دریافت کند، نداشتن تمکن مالی است. دانشجویان ایرانی معمولا اطلاعی از محاسبه میزان تمکن مالی ندارند. برای به دست آوردن میزان تمکن مالی عدد ایزه به دست می‌آید با به دست آمدن عدد ایزه درآمد و شرایط خانواده مشخص می‌شود.

نکته قابل توجه اینجاست که محاسبه تمکن مالی بورسیه فقط برای سرپرست خانواده انجام می‌شود. محاسبه تمکن مالی به این دلیل اهمیت دارد که بورسیه استانی ایتالیا فقط برای دانشجویانی که واقعا توانایی مالی پرداخت شهریه و هزینه‌های دانشگاه را ندارند، تعلق بگیرد؛ بنابراین دقت زیادی برای محاسبه تمکن مالی صرف می‌شود.
برای سال اول، تنها شرطی که برای اعطای بورسیه استانی ایتالیا مورد بررسی قرار می‌گیرد، محاسبه توان مالی است. پس از گذراندن سال اول، دانشجو موظف است شایستگی‌های خود را در دانشگاه به اثبات برساند.

رشته های بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۳

یکی از موضوعاتی که ذهن دانشجویان را به خود جلب می‌کند این است که رشته های بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۳ کدام‌ها هستند؟ در جواب این دغدغه ذهنی باید بگوییم که DSU شاملِ رشته‌های خاصی نیست. این طرح برای برخی از دانشگاه‌های این کشور اجرا می‌شود. هر رشته‌ای که در این دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، جزو رشته‌های بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۳ خواهد بود.
در نتیجه دانشجویان باید لیست دانشگاه‌های تحت پوشش بورسیه ایتالیا را ببینند و از این لیست، رشته تحصیلی خود را پیدا کنند و در صورت مطابق بودن شرایط دانشجو با بورسیه، می‌تواند ثبت نام خود را انجام دهد.

لیست دانشگاه های بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۳

همه دانشگاه‌های کشور ایتالیا این طرح را ندارند و فقط برخی از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند DSU ایتالیا را ارائه دهند. بنابراین قبل از این که دانشگاه مورد علاقه خود در کشور ایتالیا را انتخاب کنید، بهتر است این مورد را نیز در نظر داشته باشید که دانشگاه انتخابی شما در لیست دانشگاه‌های بورسیه استانی ایتالیای ۲۰۲۳ قرار دارد یا خیر.
لیست دانشگاه‌های بورسیه استانی ایتالیا در سال ۲۰۲۳ شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه تورین و پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه سیه‌نا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ورونا
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه ونیز
دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه استانی ایتالیا
بررسی لیست دانشگاه های طرح DSU ایتالیا

اگر قصد دریافت بورسیه استانی ایتالیا را دارید، باید در یکی از دانشگاه‌های ذکر شده، قبولی دریافت کرده و سپس در بورسیه آن‌ها شرکت کنید. توصیه می‌کنیم قبل از شرکت در آزمون این دانشگاه‌ها حتما شرایط سنی و رزومه تحصیلی آن‌ها را به دقت مطالعه کنید.

سایت بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۳

با توجه به ماهیت اسم آن، این طرح بورسیه از نوع استانی است و و نسبت به دانشگاه‌ها و مدیریت‌های مختلف شرایط متفاوت‌تری خواهد داشت. برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا حتما باید به سایت دانشگاه خودتان مراجعه کنید. مراجعه به سایت‌های دانشگاهی دیگر، فایده‌ای برای ثبت نام در بورسیه ندارد و درخواست شما بدون پاسخ خواهد ماند. در ادامه لیست سایت DSU ایتالیا 2023 دانشگاه‌های مختلف را مشاهده می‌کنید.

دانشگاه پلی تکنیک تورین و تورین

اگر در یکی از دانشگاه‌های پلی تکنیک تورین و تورین قبول شده‌اید، برای دریافت بورسیه مخصوص دانشگاه خود باید به وب سایت edisu.piemonte.it مراجعه نمایید.

دانشگاه‌ های استان توسکانی

دانشجویان دو دانشگاه پیزا و فلورانس که در استان توسکانی واقع شده‌اند، می‌توانند از طریق سایت dsu.toskana.it نسبت به ثبت نام در DSU ایتالیا اقدام کنند.

دانشگاه بولونیا

اگر در دانشگاه بلونیا واقع در استان ایمیلیا روماگنا قبول شده‌اید، سایت تخصیص یافته به شما برای ثبت نام در DSU ایتالیا، er-go it خواهد بود.

دانشگاه پادوا

از دیگر دانشگاه‌های کشور ایتالیا، دانشگاه پادوا است که در استان ونتو قرار دارد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از سایت رسمی دانشگاه خود به آدرس اینترنتی esu.pd.it نسبت ثبت نام و ارائه درخواست بورسیه استان های ایتالیا اقدام کنند.

دانشگاه‌ های رم

دانشگاه‌های رم مانند تورورگاتا و ساپینزا در استان لاتزیو قرار دارند. وب سایت سازمان استانی بورسیه با آدرس اینترنتی laziodisu.ir در اختیار دانشجویان این دانشگاه‌ها قرار گرفته است‌.

دانشگاه ونیز

دانشگاه ونیز نیز در استان ونتو قرار دارد و سایت رسمی این دانشگاه به آدرس اینترنتی esuvenezia.it مرجع ثبت نام بورسیه دانشجویان این دانشگاه خواهد بود.

دانشگاه ورونا

از دیگر دانشگاه‌ های استان ونتو کشور ایتالیا، دانشگاه ورونا نام دارد. دانشجویان برای ثبت نام بورسیه خود می‌توانند از سایت سازمان بورس استانی دانشگاه ورونا به آدرس اینترنتی esu.vr.it اقدام کنند.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا هرچند گزینه‌های اول متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نبوده است اما باتوجه‌به مزایای بسیاری که دارد در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

مشاوره اخذ بورسیه استانی ایتالیا با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

در این بخش شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا را بررسی کردیم و نحوه ثبت نام، شرایط پذیرش، مبلغ بورسیه، لیست رشته ها و دانشگاه‌های ارائه دهنده بورسیه DSU  را شرح دادیم. اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا را دارید، می‌توانید از کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی هرمس، مشاوره رایگان دریافت کنید. موسسه هرمس جزو بزرگترین ارائه دهندگان مشاوره، اپلای، وکیل حقوقی است. خوشحال می‌شویم اگر سوال‌ها و نظرات خود را در مورد شرایط بورسیه استانی ایتالیا در بخش کامنت‌های همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید، مشتاقانه پاسخگوی شما خواهیم بود.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

آیا بورسیه استانی شهریه دانشگاه را شامل می شود؟
بله در این طرح شهریه دانشگاه تخفیف بین 10 الی 90 درصدی خواهد داشت.
بورسیه استانی چه مقدار از هزینه تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش میدهد ؟
بورسیه DSUحدود 70 درصد از هزینه‌های تخصصی و خوابگاه و … را تحت پوشش قرار می‌دهد.
این بورسیه ایتالیا برای چه رشته هایی است ؟
شامل همه رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های ارائه دهنده بورسیه استانی ایتالیا وجود دارند.
زمان ثبت نام DSU ایتالیا چه موقع است؟
از ماه جولای تا ماه سپتامبر (اوایل مرداد تا شهریور ماه) زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهتاب بذرخوانی
10 روز قبل

سلام من ۱۷ سالمه و میخوام برای تحصیل برم کشور ایتالیا اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم و چطوری اقدام کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

کادر هرمس اپلای