ویزای گرجستان

ویزای گرجستان

ویزای گرجستان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور گر‌جستان در منطقه قفقاز و در حد فاصل دریای سیاه و خزر قرار گرفته است و یکی از کشورهای اوراسیایی به شمار می‌رود. گر‌جستان با کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه و روسیه هم‌مرز است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است و مردم آن به زبان گرجی صحبت می‌کنند. این کشور در حال تبدیل شدن به یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. از همین رو سطح کیفی زندگی در گرجستان بالا بوده و توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت را به خود جلب کرده است. برای مهاجرت به این کشور با هر هدفی اعم از تحصیل و کار حتما باید نسبت به اخذ ویز‌ای این کشور اقدام کنید. با ما همراه باشید تا به بررسی مزایا و انواع ویزای گرجستان و شرایط اخذ آن‌ها بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

اخذ ویز‌ای گرجستان چه مزایایی دارد؟

اتحادیه اروپا از سال 2009 کشور گر‌جستان را زیر نظر گرفته و در حال ارزیابی این کشور است. در سال 2021 دولت گر‌جستان اعلام کرد که برای ملحق شدن به اتحادیه آمادگی دارد. از همین رو درخواست خود را به اتحادیه اروپا ارسال کرده تا بتواند در سال 2024 وارد اتحادیه اروپا شود. بنابرین اخذ ویز‌ای گر‌جستان و اقامت این کشور می‌تواند در آینده مزایای بسیار زیادی داشته باشد. با اخذ این ویزا و اقامت گرجستان با اهدافی مانند کار و سرمایه‌گذاری می‌توان اقامت دائم و پاسپورت گر‌جستان را دریافت کرد.

باید بدانید که با داشتن پاسپورت گر‌جستان می‌توانید بدون اخذ ویز‌ا به 125 کشور دنیا سفر کنید. در چند سال آینده که گر‌جستان به یکی از اعضای اتحادیه اروپا تبدیل شود، قدرت پاسپورت آن افزایش پیدا خواهد کرد. یعنی قدرت پاسپورت گر‌جستان به اندازه قدرت پیدا می‌کند که با داشتن آن می‌توان بدون اخذ ویزا به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کرد.

به طور کلی با اخذ ویز‌ای گر‌جستان می‌توانید در این کشور به تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری بپردازید و از مزایای شهروندی مانند خدمات درمانی و حمل‌ونقل بهره‌مند شوید. افرادی که ویز‌ای گر‌جستان را دریافت کرده و وارد این کشور می‌شوند، این امکان را دارند که برای همراهان خود ویزای همراه گرجستان را دریافت کنند. باید اشاره کرد که همراهان متقاضیان تنها شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می‌شود.

اخذ ویز‌ای گرجستان چه مزایایی دارد؟

انواع ویزای گرجستان را بشناسید

ویزای گرجستان یک فرمت ثابت دارد و به صورت الکترونیک برای متقاضیان صادر می‌شود. این ویزا در واقع مجوز سفر به گر‌جستان و حضور در این کشو به مدت محدود است. یکی از عواملی که فرایند اخذ ویز‌ای گر‌جستان را آسان‌تر می‌کند، داشتن دعوت‌نامه از یک شهروند گرجی است. باید اشاره کرد که این شهروند گرجی باید به صورت حقوقی در گر‌جستان حضور داشته باشد. همچنین دعوت‌نامه‌ای که شهروند گرجی برای متقاضی ارسال می‌کند، باید از سوی وزارت امور خارجه گر‌جستان تایید شود. معمولا ویزاهایی که دولت گر‌جستان صادر می‌کند، دو نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت دارند که به دو دسته تک ورودی و چند ورودی تقسیم می‌شوند.

ویز‌ای کوتاه‌ مدت تک ورودی معمولا با توجه طول اقامت متقاضی که در فرم درخواست ویزا مشخص شده، برای اقامت‌های بیشتر از یک ماه صادر می‌شود. در مقابل ویز‌ای کوتاه‌مدت چند ورودی، اعتبار پنج‌ساله دارد. باید اشاره کرد فردی که این ویزا را دارد در هر دوره شش‌ماهه، فقط به مدت سه ماه می‌تواند در کشور گرجستان حضور داشته باشد. در واقع فرد با داشتن این ویزا می‌تواند در مدت اقامت خود چندین بار از گر‌جستان خارج شده و دوباره به این کشور سفر کند.

به طور کلی انواع ویزای گرجستان به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • ویز‌ای نوع A (دیپلماتیک)
  • ویز‌ای نوع B (ویژه)
  • ویز‌ای نوع C (معمولی)
  • ویز‌ای نوع D (مهاجرتی)
  • ویز‌ای نوع T (ترانزیت)

ویز‌ای دیپلماتیک گرجستان

باید بدانید که ویزای دیپلماتیک گرجستان به شش دسته تقسیم می‌شود. دسته اول ویزای A1 نام دارد که معمولا برای افراد سیاسی، وزارت خارجه، اعضای هیئت‌های سیاسی به همراه خانواده‌های آن‌ها صادر می‌شود. ویزای A2 برای سفیرهای مقامات کنسولی، افرادی که به ماموریت‌های دیپلماتیک می‌روند و کارکنان دفاتر سازمان‌های بین‌المللی صادر خواهد شد.

دسته سوم، ویزای A3 است که فقط به پیک‌های دیپلماتیک برای انجام ماموریت‌های ویژه سیاسی در گر‌جستان داده می‌شود. ویزای A4 برای افراد خارجی و خانواده آن‌ها در کنسول‌های افتخاری گر‌جستان صادر می‌شود. در نهایت ویزای A5 برای افراد صادر خواهد شد که پاسپورت تجاری، رسمی یا عادی دارند. معمولا چنین افرادی با هدف انجام ماموریت‌هایی در جهت منافع ملی گر‌جستان به این کشور سفر می‌کنند.

ویز‌ای ویژه کشور گرجستان

ویزای ویژه گرجستان یا همان نوع B شامل چهار نوع ویزا می‌شود. نوع اول ویزای ویژه ، ویزای B1 نام دارد که به افراد دارای پاسپورت خدماتی داده می‌شود تا برای سفرهای کاری خود بتوانند به گرجستان سفر کنند. این ویزا برای خانواده‌های این افراد نیز صادر خواهد شد. نوع دوم این ویزا، B2 بوده که به کارکنان خدمات، فنی و اداری در ماموریت‌های دیپلماتیک، کارمندان کنسولی و کارکنان خدماتی دفاتر کنسولی داده می‌شود. باید اشاره کرد که خانواده‌ها و کارگران خانگی این افراد نیز می‌توانند ویزای نوع B2 را دریافت کنند.

ویزای نوع B3 برای افرادی که بر اساس موافقت‌های بین‌المللی دوجانبه و چندجانبه گرجستان به این کشور سفر می‌کنند، از سوی دولت گرجستان صادر می‌شود. همچنین اعضای نیروهای نظامی که بر اساس تعهدات بین‌المللی قصد استقرار در گرجستان را دارند، می‌توانند این نوع از ویزای گرجستان را دریافت کنند. نوع B4 ویزای ویژه گرجستان برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به این کشور برای انجام ماموریت‌هایی در جهت منافع ملی این کشور را دارند.

ویزای معمولی گرجستان

ویزای معمولی گرجستان که به آن ویزای نوع C نیز گفته می‌شود دارای چهار نوع است. نوع C1 ویزای معمولی برای گردشگران صادر می‌شود. دسته دوم، یعنی ویزای نوع C1 برای افرادی صادر خواهد شد که قصد دیدار از اقوام و بستگان خود در گرجستان را دارند. ویزای  نوع C3 به افرادی داده می‌شود که قصد دارند در کارگاه‌های آموزشی، رویدادهای علمی، کنفرانس‌ها و رویدادهای ورزشی در کشور گرجستان شرکت کنند. به‌علاوه این ویزا برای خدمه کشتی‌هایی که در بنادر این کشور توقف کرده‌اند از سوی دولت گرجستان صادر خواهد شد. نوع C4 ویزای معمولی به افرادی داده می‌شود که با هدف کمک‌های بشردوستانه یا کمک به یک شهروند گرجی به گرجستان سفر می‌کنند.

ویزای معمولی گرجستان

ویزای مهاجرتی و ترانزیت گر‌جستان

ویزای مهاجرتی یا همان نوع D گرجستان برای افرادی صادر می‌شود که قصد مهاجرت به گرجستان برای کار، سرمایه‌گذاری، تحصیل، فعالیت‌های ورزشی و موارد دیگر را دارند. همچنین برای افرادی که قصد الحاق به خانواده در گرجستان را دارند، این ویزا صادر خواهد شد. ویزای نوع D در واقع ویزای بلند‌مدت گرجستان به شمار می‌رود. در مقابل ویزای نوع T که به آن ویزای ترانزیت نیز گفته می‌شود نوعی ویزای کوتاه‌مدت است که فقط 10 روز اعتبار دارد. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به کشور دیگر از طریق گرجستان را دارند.

روش‌ های اخذ ویزای مهاجرتی گرجستان

معمولا افرادی که قصد ادامه تحصیل در گرجستان را دارند یا می‌خواهند برای کار و سرمایه‌گذاری در این کشور بپردازند، برای اخذ ویزای مهاجرتی درخواست می‌دهند. این افراد باید با شرایط اخذ ویز‌ای گر‌جستان برای اهداف مهاجرتی خود آشنا باشند. چرا که با توجه به هدف مهاجرتی این افراد شرایط متفاوتی برای اخذ ویز‌ای گر‌جستان وجود دارد.

رایج‌ترین ویزاهای مهاجرتی گرجستان شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ویزای تحصیلی
  • ویزای کاری
  • ویزای سرمایه‌گذاری
  • ویزای خدمات درمانی

اخذ ویز‌ای تحصیلی گر‌جستان

ویزای تحصیلی گرجستان در واقع همان ویزای نوع D این کشور است. برای اخذ این ویزا باید با شرایط تحصیل در گرجستان آشنا باشید. تحصیل در گرجستان با دوره شش‌ساله دبستان آغاز می‌شود و با یک دوره سه‌ساله راهنمایی و یک دوره سه‌ساله دبیرستان ادامه پیدا می‌کند. باید بدانید که تحصیلات مدرسه برای شهروندان گرجستان اجباری است. تحصیلات دانشگاهی در این کشور نه سال طول خواهد کشید که برای هر مقطع شرایط اخذ ویز‌ای گر‌جستان متفاوت خواهد بود.

شرایط اخذ ویزا و تحصیل مقطع کارشناسی در گر‌جستان

مقطع کارشناسی در گرجستان یک دوره چهارساله است. در صورتی که دانشجو نمرات بالا کسب کند، به مدت یک سال دیگر یک دوره تکمیلی را می‌گذارند. با به اتمام رساندن چهار سال اول مدرک لیسانس و گذراندن سال پنجم گواهینامه تخصصی به دانشجو اعطا می‌شود. دانشجویان در این مقطع باید در مجموع 240 واحد درسی را پاس کنند. معمولا دروس در این مقطع به زبان گرجی ارائه می‌شوند، اما ممکن است که برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی قابل ارائه باشند. بنابراین شما می‌توانید پس از اخذ ویزای گرجستان یک دوره آموزش زبان گرجی را بگذرانید و بعد وارد مقطع کارشناسی شوید.

برای اخذ ویز‌ای گر‌جستان در این مقطع، ابتدا باید از دانشگاهی در گرجستان پذیرش بگیرید. چرا که در هنگام درخواست ویزا باید نامه پذیرش دانشگاه را ارائه دهید. شما باید مدرک دیپلم خود را به همراه ریز نمرات برای دانشگاه ارسال کنید تا بتوانید پذیرش بگیرید. برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5.5 داشته باشید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های گرجستان حدودا بین 1500 تا 3000 دلار امریکا در سال است. همچنین صدور ویزا 130 دلار آمریکا هزینه خواهد داشت.

تحصیل دوره کارشناسی ارشد و شرایط اخذ ویزا برای این مقطع در گرجستان

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های گرجستان یک دوره دوساله است که برای ورود به آن باید مدرک دیپلم و کارشناسی خود را ارائه دهید. در طول مدت این دو سال، دانشجویان باید 120 واحد درسی را پاس کنند. باید بدانید که دروس در این مقطع به زبان‌های انگلیسی، گرجی و روسی ارائه می‌شوند. حتی در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند به زبان‌های آلمانی یا فرانسوی تحصیل کنند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های گرجستان باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 داشته باشید. باید بدانید که میانگین هزینه تحصیل در این مقطع حدودا 4500 دلار آمریکا است و هزینه اخذ ویزای گرجستان هم همان 130 دلار خواهد بود.

تحصیل دوره کارشناسی ارشد و شرایط اخذ ویزا برای این مقطع در گرجستان

اخذ ویز‌ای گر‌جستان برای تحصیل مقطع دکترا

تحصیل مقطع دکترا در گرجستان پنج سال طول می‌کشد. برای ورود به این مقطع باید یک رزومه تحصیلی بسیاری قوی داشته باشید. همچنین لازم است که یک سوپروایزر یا استاد راهنما انتخاب کنید که به شما در فرایند اخذ پذیرش کمک کند. باید اشاره کرد که مدرک آیلتس شما برای این مقطع باید حداقل نمره 7 داشته باشد. به‌علاوه باید مقالات علمی‌پژوهشی بین‌المللی نوشته و منتشر کرده باشید. تحصیل در این مقطع حداکثر تا حدود 4500 دلار هزینه دارد و برای اخذ ویزای گرجستان نیز همان 130 دلار را باید بپردازید.

شرایط ویز‌ای کاری گرجستان

به طور کلی افراد ایرانی بدون ویزا می‌توانند به کشور گرجستان سفر کنند. اما آن‌ها با سفر بدون ویزا تنها 45 روز اجازه اقامت در این کشور را خواهند داشت. بنابراین برای کار کردن در کشور گرجستان به اقامتی طولانی‌تر نیاز دارند و طبیعتا باید نسبت به اخذ ویز‌ای گر‌جستان اقدام کنند. البته باید اشاره کرد که افراد ایرانی می‌توانند بدون ویزا وارد کشور گرجستان شده و در همان مدت 45 روز به جستجوی کار بپردازند. اما افرادی که تابعیت ایرانی ندارند باید ویزای کاری گرجستان را دریافت کنند تا بتوانند وارد این کشور شده و به دنبال کار بگردند.

باید بدانید که پیدا کردن کار در گرجستان کمی دشوار خواهد بود. چرا که نرخ بیکاری در این کشور حدود 18.1 درصد در سال 2022 برآورد شده است. اما به طور کلی برای اخذ ویزای کاری گرجستان باید با یک کارفرمای گرجی قرارداد امضا کنید و آن را به سفارت ارائه دهید. شما می‌توانید به دو روش جستجوی کار و دریافت پیشنهاد کاری، در کشور گرجستان استخدام شده و با اخذ ویزای کاری، مشغول به کار شوید.

اخذ ویزای برای سرمایه‌گذاری در گرجستان

سرمایه‌گذاری در گرجستان به روش‌هایی مانند خرید ملک و ثبت شرکت امکان‌پذیر است. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در کشور گرجستان باید به مدت طولانی در این کشور حضور داشته باشید، لازم است که نسبت به اخذ ویزای نوع D گرجستان اقدام کنید. باید بدانید که برای سرمایه‌گذاری روی خرید ملک در گرجستان باید ملکی را خریداری کنید که ارزش آن حداقل 35 هزار دلار باشد. لازم به ذکر است که با سرمایه‌گذاری روی خرید ملک در کشور گرجستان نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت. جالب است بدانید که شما با اخذ ویزای گرجستان و خرید ملک در این کشور می‌توانید ویزای شینگن دریافت کنید.

برای ثبت شرکت در گرجستان نیز باید برای شروع کار حداقل 4300 دلار داشته باشید. سپس در هر سال حدود 950 دلار برای پیشبرد کسب‌وکار خود هزینه کنید. یک راه دیگر برای سرمایه‌گذاری در کشور گرجستان این است که ثابت کنید سالانه حدود 120 هزار دلار تراکنش مالی در گرجستان دارید.

به طور کلی ویز‌ای گر‌جستان برای سرمایه‌گذاری به مدت پنج سال اعتبار دارد. لازم به ذکر است که با سرمایه‌گذاری در کشور گرجستان می‌توانید همراهان خود یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال را به این کشور ببرید. برای اخذ ویز‌ای گر‌جستان به منظور سرمایه‌گذاری در این کشور باید ثابت کنید که تمکن مالی برای فعالیت اقتصادی در این کشور را دارید.

اخذ ویزای برای سرمایه‌گذاری در گرجستان

اخذ ویزای گرجستان برای دریافت خدمات درمانی

بسیاری از افراد برای دریافت خدمات درمانی به گرجستان سفر می‌کنند و ممکن است که طول درمان آن‌ها بیشتر از شش هفته باشد. در نتیجه این افراد می‌توانند برای دریافت خدمات درمانی ویزای گرجستان را دریافت کنند. در واقع دولت گرجستان این ویزا را به افرادی می‌دهد که قصد مراجعه به پزشک و مداوای بیماری خود را دارند. این ویزا در صورتی به افراد بیمار داده می‌شود که فرایند درمان آن‌ها بیشتر از سه ماه طول بکشد. در صورتی که طول درمان این افراد کمتر از سه ماه باشد، بدون ویزا می‌توانند وارد گرجستان شده و از خدمات درمانی این کشور استفاده کنند.

قیمت خانه در گرجستان به پول ایران

قیمت خانه در گرجستان به پول ایران

خرید خانه در گرجستان یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند تا ویزا و اقامت این کشور را دریافت کرده و به آن مهاجرت کنید. مهاجرت به کشور گرجستان دارای روش‌های مختلفی است که یکی از بهترین آنها خرید ملک در این کشور است.

سخن آخر

اخذ ویزای هر کشوری مراحل و اصولی دارد که با توجه به قوانین کشور مورد نظر تعیین می‌شوند. کشور گرجستان نیز قوانین خود را برای صدور ویزا دارد. این کشور دارای پنج نوع ویزا است که هر کدام در زمینه‌های مختلف کاری و تحصیلی کاربرد دارند و باید با شرایط اخذ آن‌ها آشنا باشید. هرمس اپلای یکی از موسسات مهاجرتی برتر در سراسر ایران است. ما در هرمس اپلای با معرفی بهترین کارشناسان مهاجرتی، در تمام مراحل اخذ ویزای کشورهای مختلف از جمله گرجستان در کنار شما خواهیم بود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا متقاضیان ایرانی برای سفر به گرجستان به ویزای این کشور نیاز دارند؟
خیر. افراد ایرانی می‌توانند بدون اخذ ویزا به کشور گرجستان سفر کنند. اما تنها 45 روز اجازه حضور در این کشور را خواهند داشت. برای اقامت بلندمدت در این کشور حتما باید ویزای گرجستان را دریافت کنند.
گرجستان چند نوع ویزا دارد؟
انواع ویز‌ای گر‌جستان شامل ویزای دیپلماتیک، ویزای ویژه، ویزای معمولی، ویزای مهاجرتی و ویزای ترانزیت می‌شود. این انواع ویزای به ترتیب با نام‌های ویزای نوع A، ویزای نوع B، ویزای نوع C، ویزای نوع D و ویزای نوع T شناخته می‌شوند.
برای کار در گرجستان کدام نوع از ویز‌ای گر‌جستان را باید دریافت کنیم؟
برای کار در گرجستان باید ویزای نوع D یا همان ویزای مهاجرتی را دریافت کنید. البته افراد ایرانی می‌توانند بدون اخذ ویزای وارد کشور گرجستان شده و به جستجوی کار بپردازند. در نهایت پس از بستن قرارداد کاری نسبت به اخذ ویزای نوع D برای اقامت طولانی‌مدت در گرجستان اقدام کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای