شرایط مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا روش‌های مختلفی مثل سرمایه‌گذاری، ازدواج، تحصیل و کار وجود دارد. شرایط مهاجرت به اسپانیا با توجه به روش انتخابی برای مهاجرت، می‌تواند فردبه‌فرد متفاوت باشد. اگر از دسته افرادی هستید که قصد مهاجرت به اسپانیا دارند اما نمی‌دانند کدام یک از راه‌های مهاجرت برای شما بهتر است، باید در ابتدا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. در این مقاله قصد داریم کمی از جغرافیای اسپانیا صحبت کنیم و سپس روش‌های و هزینه مهاجرت به اسپانیا را تشریح کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی کشور اسپانیا

هر چقدر از تاریخ پر فراز و نشیب کشور اسپانیا صحبت کنیم کم است. این کشور دارای فرهنگی غنی و بسیار خاص است که با سلیقه افراد مختلفی سازگار است. از طرفی در این کشور شرایط تحصیل و کار مناسب سبب شده است که افراد آن را در اولویت سفر خود قرار دهند.

مردم کشور اسپانیا، به زبان اسپانیایی صحبت می کنند و اغلب افراد لباس های زیبا و خاص به تن دارند و مردمان آن اغلب به خنده رویی معروف هستند. واحد پول این کشور یورو است. وضعیت آب و هوایی برای این کشور متنوع اعلام شده است. به طور دقیق تر این کشور ۱۳ آب و هوای مختلف دارد که می تواند با سلایق متفاوت سازگار باشد.

روش های مهاجرت به اسپانیا

کشور اسپانیا (Spain) کشوری به‌شدت مهاجرپذیر است طوری که طی 20 سال گذشته به دلیل افزایش میزان مهاجرت به این کشور، جمعیت خود اسپانیا نیز تحت تأثیر قرار گرفته و افزایش چشمگیری داشته است. این موضوع تا حدی پررنگ بوده که تا به امروز بیش از 8,000,000 نفر خارجی در اسپانیا زندگی می‌کنند و 17% از جمعیت این کشور را تشکیل داده‌اند؛ جالب است که از این تعداد بیش از 6,000,000 نفر از این افراد مهاجر، تابعیت اسپانیا را ندارند. مهاجران امروزه بیش از 10% از جمعیت اسپانیا را تشکیل داده‌اند که اغلب از اهالی کشورهای مراکش، اکوادور، کلمبیا، چین، بلغارستان و بولیوی هستند. از این بین مراکش بزرگ‌ترین گروه مهاجران اسپانیا را تشکیل داده است، تنها در سال 2021، 59,000 نفر از آفریقای شمالی (که مراکش نیز بخشی از آن است) به کشور اسپانیا آمدند.

برای مهاجرت به اسپانیا نیاز است که افراد ویزا دریافت نمایند. فرقی نمی کند شما با چه هدفی قرار است این کشور را برای زندگی و مهاجرت انتخاب نمایید به هر روی نیاز است تمامی روش های مهاجرت به اسپانیا را دانسته و بهترین را انتخاب کنیم. شما می توانید با هدف بازدید از مناطق دیدنی و اقوام خود ویزای توریستی گرفته و به اسپانیا سفر کنید. از طرفی اگر قصد شما مهاجرت به اسپانیا باشد باید به سراغ ویزای کار و یا ویزای سرمایه گذاری بروید. افرادی که اسپانیا را برای تحصیل انتخاب می کنند نیز می توانند طبق زمان تعیین شده در این کشور زندگی نمایند. در بخش های بعدی سعی می کنیم روش های مهاجرت به اسپانیا را یک به یک مورد بررسی قرار دهیم.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

یکی از بهترین روش های مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل است. در نظر داشته باشید که این روش برای جوانان گزینه بسیار مناسبی است. در این روش فرد متقاضی می بایست در آزمونی که برای پذیرش تحصیلی اسپانیا وجود دارد شرکت کرده و پس از قبولی وی از سوی دانشگاه برای او نامه پذیرش ارسال می شود. در نظر داشته باشید که به طور کلی مهاجرت به اسپانیا از طریق ویزای تحصیلی طبق مدت زمان مشخصی است و پس از فارغ التحصیلی شما تنها ۶ ماه الی ۱ سال زمان دارید تا شغل مناسب پیدا کنید و در این کشور ماندگار شوید.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

در این روش هدف اصلی فرد کار و درآمدزایی است. ویزای کار خود دارای بخش بندی مختلفی است که در این مقاله قصد ما بررسی کلی مهاجرت به اسپانیا از طریق ویزای کار است. اخذ ویزای کار کمی دشوار است، باید برای فرد متقاضی دعوتنامه ای از سوی شرکتی که قرار است در آن مشغول شود ارسال شود و سمت شخص و میزان حقوق وی مشخص باشد. در روز مصاحبه از شما سوال می شود که به چه علتی اسپانیا را برای کار انتخاب کرده اید. در این مسیر افرادی که سابقه کار دارند اولویت بیشتری خواهند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت از دسته ویزای سرمایه گذاری محسوب می شود، در این روش، فرد می بایست در اسپانیا شرکتی را به تعداد افراد مشخصی ثبت نماید و شرایط کار در این شرکت را نیز رعایت نماید. ثبت شرکت در اسپانیا به سه شکل صورت می گیرد که میزان بودجه لازم برای هر یک با گزینه های دیگر متفاوت است. به طور کلی مهاجرت به اسپانیا با ثبت شرکت خصوصی با سهامی خاص بهترین و پر متقاضی ترین روش محسوب می شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ویزای سرمایه گذاری

این روش مهاجرت به اسپانیا آسانترین روشی است که شما می توانید انتخاب نمایید. به هر روی همانطور که از اسم این ویزا مشخص است برای افرادی که دارای گردش مالی بالاتری هستند. در نظر داشته باشید که برای اخذ ویزای سرمایه گذاری این کشور نیاز است که حسابی باز کنید و مبلغ اعلام شده به مدت زمان مشخص در اختیار کشور مقصد قرار بگیرد به طوری که اجازه برداشت نداشته باشید پس از طی شدن زمان مورد نظر به سادگی به شما اجازه داده می شود که از سرمایه خود استفاده کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به اسپانیا

برای اخذ ویزای این کشور نیاز دارید که یک سری مدارک را تنظیم نموده و ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به اسپانیا از قرار زیر است:

 • 📌 اصل گذرنامه با امضا با اعتبار ۶ ماهه و دو برگ سفید ( هر فرد می بایست به صورت جداگانه، گذرنامه ارائه دهد)
 • 📌 نیاز است که ۶ قطعه عکس ۴٫۵*۳٫۵ رنگی به صورت تمام رخ و بدون لبخند از افراد گرفته شود.
 • 📌 اصل و ترجمه شناسنامه مورد نیاز است
 • 📌 افراد می بایست اصل گواهی حساب بانکی خود را ارائه دهند
 • 📌تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شود.
 • 📌برای ویزای کار نیاز به اصل و ترجمه شغلی است
 • 📌برای ویزای تحصیل نیاز به کپی سوابق تحصیلی است.
 • 📌فرم درخواست ویزا در ابتدا باید به طور دقیق تکمیل و ارسال شود.

وقت سفارت برای مهاجرت به اسپانیا

پس از تأیید فرم درخواست اولیه، به مدت ۱ الی ۲۰ روز زمان در نظر گرفته می شود و شما می توانید در زمان تعیین شده وقت سفارت را تعیین کنید. در روز مصاحبه از شما امضا و انگشت نگاری گرفته خواهد و یک سری سوالات پیرامون هدف شما از انتخاب این کشور پرسیده می شود. آدرس سفارت اسپانیا در ایران، تهران، بلوار شهرزاد، خیابان شادی، کوچه اول شرقی است.

مزایای مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا به‌خاطر شرایط کار و زندگی ایده‌آل خود یک گزینه عالی برای زندگی حساب می‌آید. شما بعد از سکونت در این کشور متوجه کیفیت زندگی در آن می‌شوید. در اینجا به چند مورد از مزایای مهاجرت به اسپانیا اشاره شده است:

 • شرایط خوب آب‌  و هوایی: دمای هوا در اسپانیا هیچ‌ وقت به حدی نمی‌رسد که برای شما غیرقابل‌تحمل باشد. در طول روزهای زمستان می‌توانید تنها با یک ژاکت در خیابان به پیاده‌روی بپردازید و تابستان‌های گرم این منطقه فرصت خوبی برای استراحت و تفریح در ساحل‌های آن است.
 • فرهنگ غنی مردم اسپانیا: گروه‌های فرهنگی و ملیت‌های مختلفی را در اسپانیا می‌بینید. فرهنگ‌های مختلفی در اسپانیا ساکن هستند که کمک می‌کند کمی تعامل با افراد دیگر برای شما ساده‌تر باشد.
 • دسترسی به خدمات سلامت خوب: اسپانیا یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت از سلامت را در سطح جهان دارد. به علاوه خدمات سلامت در این کشور برای شهروندان به‌ صورت رایگان صورت می‌پذیرد.

هزینه‌ های زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در کشور اسپانیا به طور قابل توجهی کمتر از مناطق شمال آمریکا است و این موضوع باعث شده است اسپانیا گزینه خوبی برای هر کسی باشد که به دنبال یک زندگی بهتر قصد مهاجرت دارد. یکی از مهم‌ ترین موضوعاتی که در بحث هزینه‌ها باید در نظر داشته باشید هزینه مسکن است. چه بخواهید خانه‌ای را اجاره کنید یا بخرید باید به بودجه خود دقت داشته باشید. در مناطقی مانند بارسلونا هزینه اجاره یک خانه دو خواب چیزی بین 1,167 تا 1,639 یورو در ماه است که به موقعیت و اندازه ملک بستگی دارد.

اگر بتوانید در شهر کوچک‌ تری در جنوب اسپانیا ساکن شوید هزینه شما می‌تواند برای یک آپارتمان یک خواب تا 384 یورو کاهش یابد. در مورد خرید خانه نیز قیمت‌ها تا حد زیادی به شهر مورد انتخاب شما و نوع ملکی که می‌خرید بستگی دارد. برای هزینه خوردوخوراک نیز برای دو نفر لازم است هفته‌ای ۶۰ یورو را در نظر داشته باشید.

دریافت ویزای اسپانیا

قبل از اینکه بخواهید به دنبال رویاهای خود وارد اسپانیا شوید باید ویزای این کشور و اجازه اقامت در اسپانیا را دریافت کنید. در روند مهاجرت به اسپانیا و دریافت ویزای این منطقه، برای افراد متفاوت شرایط مختلفی وجود دارد. قوانین برای کسانی که عضو اتحادیه اروپا هستند و افرادی که در ملیت‌هایی قرار دارند که عضو اتحادیه اروپا نیست متفاوت خواهد بود.

اگر شما شهروند منطقه‌ای هستید که عضو اتحادیه اروپا نیست برای دریافت اجازه کار و زندگی قانونی در کشور اسپانیا نیاز به دریافت ویزا دارید. چهار نوع ویزای مختلف وجود دارد که باید بر اساس شرایط خود ببینید کدام یک برای شما مناسب‌تر است. انتخاب نوع ویزا به مدت زمانی که قصد اقامت در اسپانیا را دارید یا مدت زمانی که قبلاً در این کشور ساکن بوده‌اید بستگی دارد. پس از ۵ سال سکونت بدون وقفه در کشور اسپانیا اجازه اقامت یا ویزای شما دیگر نیاز به تمدید ندارد.

بهترین شهرهای اسپانیا برای مهاجرت

اگر شما هم از آن افرادی هستید که برنامه شروع یک زندگی جدید در اسپانیا را دارید شاید برایتان سؤال باشد که در این کشور بهترین نقطه برای سکونت کجا است؟ پیدا کردن یک منطقه ایده‌ آل برای زندگی در اسپانیا کار سختی نیست و انتخاب‌های شما بدون محدودیت هستند. بر اساس علایق و ایده‌ آل‌ هایی که در ذهن دارید بهتر است مقصد مورد نظر خود برای ادامه زندگی را انتخاب کنید. اغلب شهرهای اسپانیا دارای سیستم حمل‌ و نقل عمومی عالی هستند.

مادرید یکی از شهرهای پرطرف‌ دار اسپانیا برای مهاجران است. فرصت‌های کاری بی‌نظیر در مادرید برای شما وجود دارد و شهری بزرگ و مدرن است. بارسلونا نیز می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. این شهر بسیار توریستی است و باید در زمان انتخاب این موضوع را در نظر داشته باشید. شهر والنسیا نیز انتخاب بسیاری از مهاجران بوده و افراد زیادی اعتقاد دارند بهترین شهر برای زندگی در اسپانیا والنسیا است.

مجوز اقامت اسپانیا

یکی از مشکلاتی که در روند مهاجرت به اسپانیا ممکن است برای شما پیش بیاید دریافت اجازه اقامت در این منطقه است. اگر به دنبال زندگی و سکونت برای بیشتر از ۹۰ روز در اسپانیا هستید باید اجازه اقامت در اسپانیا را دریافت کنید. باتوجه‌ به نوع اجازه و اینکه آیا یک شهروند تازه هستید یا می‌خواهید مجوز سکونت خود را تمدید کنید به شما حداقل یک سال و حداکثر تا ۴ سال اجازه اقامت در اسپانیا داده می‌شود.

اغلب برای افرادی که تازه می‌خواهند اجازه اقامت در اسپانیا را بگیرند مجوز یک ساله داده می‌شود. پس از اتمام این مدت زمان دولت بررسی می‌کند آیا شما شرایط لازم برای طولانی‌تر ماندن در اسپانیا را دارید یا نه. ممکن است نوع شهروندی شما به چیز دیگری تغییر داده شود.

مهاجرت به اسپانیا

راه های مهاجرت

در گذشته حجم مهاجرت مردم به اندازه قرون اخیر بخصوص قرن ۲۱ نبوده است. در قرن ۲۱ کوچ از سرزمینی به سرزمینی دیگر به شکل وسیعی در حال گسترش است. از این رو اغلب مواقع کشورهای توسعه یافته مقصد مهاجران بوده اند.

سخن آخر

افراد زیادی رؤیای مهاجرت به اسپانیا و زندگی در این کشور را دارند. جالب است بدانید اسپانیا، به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای زندگی افراد خارجی شناخته شده است. فرهنگ‌های متفاوت در اسپانیا و شرایط خوب آب‌وهوایی باعث شده است که شرایط مهاجرت به اسپانیا فضایی را فراهم آورد که نقطه مناسبی برای ادامه کار و زندگی باشد.

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید باید قوانین مربوطه را بشناسید، روند مهاجرتی مناسبی را انتخاب کنید و از هزینه مهاجرت به اسپانیا آگاه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارکنان مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای در تماس باشید. این مجموعه می‌تواند در تمام طول روند مهاجرت و حتی خدمات اقامت پس از مهاجرت در کنار شما باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
زندگی در اسپانیا چه مزایایی برای شما به همراه دارد؟
شرایط خوب آب‌وهوایی یکی از نکات ویژه‌ای است که زندگی در اسپانیا برای شما به همراه دارد. به علاوه چندملیتی بودن این منطقه و حضور افراد با فرهنگ‌های متفاوت در آن باعث می‌شود بتوانید دوستان خوبی را برای معاشرت با آن‌ها پیدا کنید.
آیا برای ورود به اسپانیا نیاز به دریافت ویزا دارید؟
قوانین اسپانیا برای افرادی که عضو اتحادیه اروپا هستند با کسانی که در کشورهایی زندگی می‌کنند که عضو این اتحادیه نیست فرق دارد. اگر شما می‌خواهید از کشوری که عضو اتحادیه اروپا نیست وارد خاک اسپانیا شوید باید حتماً ویزا دریافت کنید.
بهترین شهرهای اسپانیا برای مهاجران کدام اند؟
انتخاب این موضوع تا حد زیادی به علایق و ایده‌آل‌های شما بستگی دارد؛ اما در کل مادرید، بارسلونا و والنسیا شهرهایی هستند که اغلب افراد مهاجر آن‌ها را انتخاب می‌کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانوم فتحی
2 سال قبل

برای مهاجرت به اسپانیا از طریق جاب آفر هم نیاز به اثبات تمکن مالی هست؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  خانوم فتحی
2 سال قبل

سلام خیر ویزای کاری نیاز به تمکن مالی نداره

مهراب
2 سال قبل

نتیجه درخواست اولیه چقدر طول میکشه تابیاد؟؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهراب
2 سال قبل

بستگی به مدارکی داره که ارائه میدین و خیلی چیزای دیگه. برای اطلاعات دقیق تر میتونین فرم مشاوره پر بفرمایید تا کارشناسا راهنماییتون کنند

پیمان رحمانی
2 سال قبل

با سلام و روز بخیر
بنده دارای مدرک کاردانی مکانیک خودرو و مدرک TEFL ۱۲۰ ساعته از موسسه iti ترکیه (نمایندگی دانشگاه کمبریج در ترکیه) و مدرک آموزش آزمون آیلتس هم هستم و قصد دارم تا چندماه آینده خودم هم آزمون آیلتس شرکت کنم. سوال بنده این هست که آیا بدون داشتن مدرک لیسانس امکان اخذ جاب آفر در حوزه تدریس زبان انگلیسی در کشور اسپانیا برای بنده وجود دارد یا خیر.

ممنون از شما

کارشناس هرمس
پاسخ به  پیمان رحمانی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
ما برای اسپانیا فعالیتی انجام نمیدیم و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی هست .

کادر هرمس اپلای