مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان

مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان

آلمان از جمله کشورهایی است که به حقوق کودکان اهمیت داده، از این رو مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان مورد استقبال زیادی واقع شده است. از مزایای این کشور می‌توان به برخورداری از نظام آموزشی بسیار قوی، امنیت بالا، آب‌وهوای خوب و همچنین فراهم بودن شرایط تحصیل رایگان اشاره کرد. به همین دلیل، نه‌تنها برای بزرگ‌سالان، بلکه برای افراد زیر ۱۸ سال نیز یکی از کشورهای مدرن و جذاب به شمار می‌آید. مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان معمولاً با هدف تحصیل در این کشور یا برای پیوستن به اعضای خانواده امکان‌پذیر است. از این رو در این مقاله به بررسی بورسیه تحصیلی و ویزای تحصیلی زیر 18 سال در آلمان پرداخته‌ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سیستم آموزشی آلمان برای مهاجران زیر ۱۸ سال

سیستم آموزشی آلمان از آموزش پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه تشکیل‌شده است. برای تمام کودکان ۶ تا ۱۵ سال، تحصیل در سطوح ابتدایی و متوسطه در آلمان اجباری می‌باشد و به طور کلی تا سن ۱۸ سالگی ادامه خواهد داشت. اکثر مدارس آلمانی توسط ایالت اداره می‌شوند و شرکت در آن‌ها رایگان است. با این حال، والدین می‌توانند یکی از مدارس خصوصی یا بین‌المللی را برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان انتخاب کنند. با توجه به انواع مختلف مؤسسات برای تحصیل در سطح متوسطه، ایده خوبی است که قبل از انتخاب مدرسه در آلمان به دقت فکر کنید و گزینه‌های مختلف را در نظر بگیرید.

وزارت آموزش و پژوهش فدرال (BMBF) مسئول اداره کل سیستم آموزشی در آلمان می‌باشد. با این حال، هر ایالت فدرال وزارت آموزش خود را نیز دارد که برنامه آموزشی، مدارس و استانداردهای خود را تعیین می‌کند. بنابراین در کشور آلمان سیستم آموزشی در هر ایالت با ایالت دیگر، متفاوت است.

آموزش پیش‌دبستانی در آلمان برای افراد زیر ۱۸ سال

یکی از روش‌های مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان تحصیل می‌باشد. کودکان زیر ۶ سال می‌توانند آموزش را از پیش‌دبستانی در آلمان شروع کنند. به طور معمول، کلاس‌های آموزشی دوره پیش‌دبستانی در آلمان صبح‌ها، روزها یا حتی عصرها و آخر هفته‌ها ممکن است برگزار شود. دوره‌های پیش‌دبستانی در آلمان می‌توانتد خصوصی، دولتی یا کلیسایی باشند. بنابراین برخی از آن‌ها رایگان هستند و برخی دیگر هزینه دریافت می‌کنند.

آموزش ابتدایی در آلمان برای افراد زیر ۱۸ سال

تحصیلات ابتدایی برای کودکان در آلمان، اجباری است. یک کودک شش‌ساله در ترم پاییز می‌تواند آموزش ابتدایی را شروع کند. در هر یک از ایالت‌های آلمان تاریخ دقیق زمان شروع مدارس، متفاوت است. معمولاً آموزش ابتدایی در آلمان چهار سال می‌باشد البته در برخی مناطق، آموزش ابتدایی تا سال 6 ادامه دارد. ایالت‌های آلمان (Länder) مسئول ارائه آموزش ابتدایی در آلمان می‌باشند و برنامه درسی را تنظیم می‌کنند. این بدان معنا است که تجربه تحصیل در مدرسه می‌تواند در سراسر کشور، متفاوت باشد.

با مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان کودکان می‌توانند در مدرسه ابتدایی دولتی در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند. اگرچه در مدارس دولتی بیشتر موارد به صورت رایگان ارائه می‌شود، اما والدین گاهی اوقات در هزینه‌های تجهیزات مشارکت می‌کنند. ساعات آموزشی در مدارس ابتدایی بین ۲۰ تا ۳۰ می‌باشد و با بالا رفتن سن و سطح دانش‌آموز، این ساعات نیز بیشتر می‌شوند. کیفیت آموزش ابتدایی دولتی آلمان خوب است. اهداف اصلی تدریس شامل توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌های کلیدی دانش آموزان و درک اساسی می‌باشد.

در آلمان حدود ۵ درصد از دانش آموزان مهاجر در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند. مدارس ابتدایی خصوصی، به اندازه مدارس متوسطه خصوصی، رایج نیستند. به طور کلی مدارس ابتدایی خصوصی برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

سیستم آموزشی آلمان برای مهاجران زیر 18 سال

⦁ مدارس مذهبی:

این مدارس معمولاً همان برنامه درسی مدارس دولتی را ارائه می‌دهند و عمدتاً یارانه دولتی هستند. بنابراین ارزان‌تر از گزینه‌های کاملاً خصوصی می‌باشند.

⦁ مدارس بین‌المللی و دوزبانه:

این‌مدارس کاملاً خصوصی می‌باشند که معمولاً آموزش دوزبانه ارائه می‌دهند و برنامه درسی خود را اجرا می‌نمایند. آن‌ها جزء گران‌ترین مدارس می‌باشند، اما معمولاً از استاندارد بالایی برخوردار هستند.

⦁ مدارس بین‌المللی و دوزبانه:

این‌مدارس کاملاً خصوصی می‌باشند که معمولاً آموزش دوزبانه ارائه می‌دهند و برنامه درسی خود را اجرا می‌نمایند. آن‌ها جزء گران‌ترین مدارس می‌باشند، اما معمولاً از استاندارد بالایی برخوردار هستند.

⦁ مدارس والدورف (Waldorfschulen) :

مدارس جایگزین با یارانه دولتی که بر اساس روش رودولف اشتاینر تدریس می‌نمایند.

⦁ مدارس مونته سوری:

مدارس جایگزینی که معمولاً با یارانه دولتی از روش آموزشی مونته سوری مبتنی بر توسعه عملی استفاده می‌نمایند.

تحصیلات متوسطه در آلمان برای افراد زیر ۱۸ سال

آموزش متوسطه در آلمان از دو مرحله کلی تشکیل‌شده است، اگرچه همه‌چیز در ایالت‌های مختلف، متفاوت می‌باشد.

⦁ مرحله اول تحصیلات متوسطه در اکثر ایالت‌ها بین سنین ۱۰ تا ۱۵ و ۱۶ است. این مرحله برای همه دانش‌آموزان اجباری می‌باشد.
⦁ مرحله دوم تحصیلات متوسطه در آلمان تا زمانی که دانش آموزان ۱۸ ساله شوند، ادامه می‌یابد و اختیاری است. این مرحله بر آموزش حرفه‌ای یا آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آموزش عالی، متمرکز می‌باشد.

مدارس متوسطه دولتی در آلمان رایگان و دارای انواع مختلفی هستند که نیازها و توانایی‌های علمی متفاوتی را برآورده می‌کنند. نوع مدرسه‌ای که دانش‌آموز در آن شرکت خواهد کرد، بر اساس عملکرد تحصیلی، توصیه‌های معلم و ترجیحات والدین انتخاب می‌شود. در صورت تغییر شرایط دانش‌آموزان در هر مقطعی، آن‌ها می‌توانند از یک نوع مدرسه به مدرسه دیگر انتقال پیدا کنند.

انواع مدارس متوسطه دولتی برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان عبارتند از:

Gymnasium :

مشابه مدرسه گرامر است و معمولاً دانش آموزان تا سن 18 سالگی در این مدارس می‌مانند. سپس در امتحان نهایی Abitur لازم برای ورود به دانشگاه‌های آلمان شرکت می‌کنند.

Realschule :

مدرسه‌ای برای دانش آموزان متوسط ​​که مرحله اول را تا سن ۱۵/۱۶ سال ارائه می‌دهند. پس از پایان تحصیلات در این دوره، دانش آموزان مجاز هستند مدارک حرفه‌ای خود را در یک دوره کارآموزی تجاری به‌عنوان مرحله دوم تحصیلات متوسطه ادامه دهند.

Hauptschule:

دبیرستان عمومی برای دانش‌آموزان کمتر آکادمیک که تا سن ۱۵/۱۶ سالگی ادامه دارد. دانش‌آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، به طور کلی به کارآموزی بازرگانی می‌پردازند یا با مدرک حرفه‌ای ادامه می‌دهند.

Gesamtschule:

یک مدرسه جامع یکپارچه عمومی که آموزش سطح مختلط را تا سن ۱۵/۱۶ سالگی ارائه می‌دهد. این موارد در سال‌های اخیر به‌عنوان بخشی از تلاش برای ایجاد یک سیستم فراگیرتر در سراسر ایالت‌ها رایج‌تر شده‌اند.

Berufsschule:

این‌ مدارس حرفه‌ای عمدتاً برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌های realschulen و hauptschulen که می‌خواهند در مرحله دوم تحصیلات متوسطه شرکت کنند، مناسب می‌باشند.

انواع مدارس متوسطه دولتی

انواع مدارس متوسطه خصوصی:

حدود ۹ درصد از کودکان در مدارس متوسطه خصوصی در آلمان تحصیل می‌نمایند. مدارس متوسطه خصوصی برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان، به طور کلی به دو دسته مجزا تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

مدارس جایگزین (ersatzschulen) :

آموزشی معادل مدارس دولتی با مدارک به رسمیت شناخته‌شده توسط دولت ارائه می‌دهند. این‌ مدارس شامل مدارس دولتی مانند مدارس مذهبی، والدورف و مونته سوری و همچنین مدارس کاملاً مستقل بین‌المللی و دوزبانه هستند.

مدارس تکمیلی (ergänzungsschulen) :

این مدارس تمایل دارند بر تدریسی تمرکز نمایند که در آموزش دولتی ارائه نمی‌گردد و مدارک جایگزین ارائه می‌دهند. مدارس تکمیلی عمدتاً نوعی مدارس حرفه‌ای خصوصی به حساب می‌آیند.

بورسیه تحصیلی برای افراد زیر ۱۸ سال در آلمان

حمایت مالی دولتی جهت آموزش برای مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان از طریق قانون فدرال کمک آموزشی (Bundesausbildungsförderungsgesetz – BAFöG) در دسترس است. افرادی که زیر سن قانونی هستند، در آلمان اقامت دارند و نمی‌توانند هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند، می‌تواند از طریق اداره آموزش محلی خود کمک‌های مالی و بورسیه درخواست دهند. البته بورسیه تحصیلی فقط برای تحصیل پایه 10 و بالاتر در مدارس متوسطه، مدارس عالی حرفه‌ای و دانشگاه‌ها در دسترس است.

در بورسیه تحصیلی زیر 18 سال در آلمان، مبالغ اعطاشده با توجه به موقعیت‌های فردی، متفاوت می‌باشد. اما معمولاً نیمی به عنوان کمک بلاعوض و نیمی به عنوان وام بدون بهره، با ارزش فعلی بین ۲۴۷ تا ۶۹۴ یورو در ماه ارائه می‌شود. بسیاری از مدارس خصوصی و بین‌المللی، بورسیه‌های تحصیلی محدودی را برای افرادی که شرایط لازم را دارند، ارائه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی برای افراد زیر ۱۸ سال در آلمان

ویزای تحصیلی برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

این ویزای تحصیلی برای افراد زیر ۱۸ سال جهت تحصیل در یک مدرسه مستقل آلمانی یا شرکت در برنامه تبادل مدرسه است. ویزای تحصیلی آلمان برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به کشور آلمان، نوعی ویزای اقامتی می‌باشد. بر خلاف ویزای توریستی یا ویزای تجاری که ویزای بازدید کوتاه‌مدت هستند، این ویزا امکان اقامت برای مدت طولانی‌تری در آلمان را به شما می‌دهد. همچنین اغلب قابل تمدید است.

الزامات دریافت ویزای تحصیلی برای افرادی که زیر سن قانونی هستند و برای ویزای تحصیلی درخواست می‌کنند، بدین صورت می‌باشد که:

⦁ اثبات پذیرش در یک مدرسه معتبر آلمانی یا توافق با یک مدرسه مستقل مانند یک مدرسه بین‌المللی.
⦁ رضایت والدین خود و مدرکی که تأمین هزینه‌های زندگی و هزینه‌های مدرسه را اثبات کند.

افراد زیر ۱۸ سال می‌توانند قبل از مهاجرت به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود برای این ویزا اقدام نمایند. همچنین امکان درخواست این ویزا برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان در مرکز درخواست ویزاهای این کشور نیز وجود دارد. لازم به ذکر است آن‌ها باید هنگام حضور در زمان مصاحبه، مدارک زیر را به همراه داشته باشند:

⦁ فرم درخواست تکمیل‌شده
⦁ پاسپورت معتبر یا شناسه مسافرتی معتبر
⦁ عکس پاسپورت بیومتریک
⦁ تایید تعویض یا جابه‌جایی مدرسه
⦁ شواهدی مبنی بر اینکه هزینه‌های زندگی و شهریه/هزینه‌های شبانه‌روزی پوشش داده می‌شوند، به عنوان مثال، صورت حساب بانکی
⦁ رضایت‌نامه از والدین یا قیم
⦁ گواهی بیمه سلامت

* پردازش ویزا معمولاً بین ۶ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد.

ویزای همراه برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

والدین مقیم آلمان مجاز هستند برای آوردن فرزندان خود جهت زندگی با خود در آلمان درخواست دهند. در واقع مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان از طریق اعضای خانواده مقیم در این کشور، به صورت قانونی به طور موقت و دائم امکان‌پذیر است. مقامات مهاجرت به‌منظور حمایت از اتحاد خانواده‌ها، ویزای ویژه‌ای برای افراد مشخص کرده‌اند. اتباع غیر اتحادیه اروپا می‌توانند آن را برای پیوستن به اعضای خانواده خود در آلمان درخواست دهند. با این حال، شرایط چنین ویزایی بسته به سن کودکان ممکن است تغییر ‌کند.

ویزای همراه برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

کودکان خردسال:

اگر هر دو والدین در آلمان زندگی می‌کنند، می‌توانند برای آوردن فرزند خود درخواست دهند. از سوی دیگر، یکی از والدین مجرد نیز مجاز به آوردن فرزند خردسال خود به آلمان است. البته در صورتی که حق مراقبت و حضانت از کودک را داشته باشد. اما گاهی فقط یکی از والدین در آلمان اقامت دارند، ولی هر دو در مراقبت و حضانت کودک سهم دارند. در این صورت با اعطای حق حضانت کودک به والد مقیم آلمان، کودک خردسال می‌تواند ویزای الحاق خانواده آلمان را دریافت کند.

کودکان بزرگ‌سال:

به منظور مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان برای پیوستن به خانواده، والدین متقاضیان می‌توانند درخواست دهند. البته تنها در صورتی که از “مشکلات غیرقابل اجتناب” آن جلوگیری شود. کودک نباید ازدواج کرده باشد تا واجد شرایط دریافت ویزای اتحاد خانواده باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که او نمی‌تواند برای نوع دیگری از ویزای آلمان درخواست دهد.

شرایط دریافت ویزا برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان جهت اتحاد خانواده

برای دریافت ویزا اتحاد خانواده، باید مدارکی را به سفارت یا کنسولگری آلمان که نزدیک‌ترین مکان به خانه شما است، ارائه دهید. به یاد داشته باشید که تمام مدارک باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه شوند. اگر مدارک به زبان شما صادرشده باشند، باید هر یک از آن‌ها را به همراه ترجمه تأییدشده و قانونی ارائه دهید.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان جهت ویزای الحاق خانواده به شرح زیر هستند:

⦁ پاسپورت متقاضی که حداقل سه ماه بیشتر از مدت اقامت درخواست‌شده معتبر باشد و بیش از ۱۰ سال بیشتر نباشد.
⦁ دو فرم درخواست ویزا که باید به درستی و با اطلاعات صادقانه و صحیح تکمیل‌شده است.
⦁ دو فرم اطلاع‌رسانی یا توضیح که تکمیل و امضاشده باشد.
⦁ دو عکس بیومتریک اخیر و مطابق با استانداردهای تعیین‌شده توسط مقامات مهاجرت، لازم است.
⦁ رزرو سفر که بلیط رزرو شده از کشور شما به آلمان می‌باشد.
⦁ بیمه سلامت مسافرتی برای آلمان که اقامت متقاضی را در کل قلمرو آلمان پوشش می‌دهد.

⦁ دعوت‌نامه و مدرک اقامت از طرف یکی از اعضای خانواده که در آلمان اقامت دارد و تأیید می‌کند که برای متقاضی فضای کافی در خانه خود دارد.
⦁ مدرکی مبنی بر تمکن مالی که معمولاً باید توسط شخص مقیم آلمان ارائه شود و نشان دهد که او می‌تواند از اعضای خانواده خود در آلمان حمایت مالی کند.
⦁ مدرک مهارت زبان آلمانی حداقل سطح A1 برای افرادی که زیر سن قانونی هستند.
⦁ شناسنامه افراد زیر ۱۸ سال
⦁ اثبات ملیت آن‌ها
⦁ اثبات حق مراقبت و حضانت والدین مقیم آلمان

کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال، زیر سن قانونی تلقی می‌شوند. بنابراین نمی‌توانند به طور مؤثر بسیاری از اقدامات قانونی مربوز به مهاجرت را خودشان به تنهایی انجام دهند. در صورتی که این افراد بدون والدین یا سایر سرپرستان قانونی وارد آلمان شده باشند، اداره رفاه جوانان از آن‌ها مراقبت می‌کند.

 

 

مزایای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

بسیاری از خانواده‌ها به دلیل پیشرفت فرزندان خود، آن‌ها را برای تحصیل در آلمان می‌فرستند. در واقع مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان نه‌تنها در ساختن آینده‌ی درخشان برای آن‌ها نقش بسزایی دارد، بلکه مزایای بسیاری برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. برخی از این مزایا عبارتند از:

مزایای مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان

⦁ امکان تحصیل در مدارس آلمانی با کیفیت بالای آموزشی برای آن‌ها فراهم می‌شود.
⦁ تحصیل در مدارس دولتی برای افراد زیر ۱۸ سال که به زبان آلمانی تسلط دارند، رایگان می‌باشد.
⦁ آن‌ها می‌توانند در مدارس بین‌المللی و شبانه‌روزی به زبان انگلیسی تحصیل کنند.
⦁ با تحصیل در مدارس آلمان به دانش آموزان زبان‌های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی آموزش داده می‌شود.
⦁ آشنایی با فرهنگ‌ها، آداب‌ورسوم و زبان‌های مختلف و همچنین کسب تجربه تحصیلات بین‌المللی برای افراد زیر ۱۸ سال فراهم می‌گردد.
⦁ امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر آلمان و جهان پس از اخذ مدرک دبیرستان برای آن‌ها فراهم می‌شود.
⦁ با تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین اشتغال می‌توانند اقامت آلمان را دریافت کنند.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور آلمان که امروزه نیز بسیار فراگیر شده، مهاجرت تحصیلی است. از آنجایی که تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است، متقاضیان بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می‌کنند و سفارت آلمان نیز هر ماه متقاضیان بسیاری را مورد قبول خود قرار می‌دهد و ویزای آن‌ها را صادر می‌کند.

مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان به کمک هرمس اپلای

مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان به طور قانونی از طریق تحصیل امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین والدینی که اقامت آلمان را دارند، می‌توانند فرزندان خود را نیز همراه خود به این کشور بیاورند. بنابراین، فرزندان زیر ۱۸ سال به منظور اتحاد خانواده، مستحق دریافت مجوز اقامت موقت یا دائم در آلمان هستند. در این بخش سعی کردیم به بررسی بورسیه تحصیلی زیر 18 سال در المان بپردازیم؛ در مسیر اخذ ویزای تحصیلی المان زیر ۱۸ سال، کارشناسان هرمس اپلای کنار شما هستند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
سیستم آموزشی کشور آلمان چند مرحله دارد؟
سیستم آموزش آلمان از سه مرحله پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه در تشکیل شده است که برای تمامی کودکان ۶ تا ۱۵ سال این مراحل اجباری میباشد و تا ۱۸ سالگی نیز بطول می انجامد.
ویزای تحصیلی در آلمان برای افراد زیر ۱۸ سال چگونه است؟
این ویزا نوعی ویزای اقامتی است که جهت تحصیل میباشد و میبایست در یکی از مدارس آلمانی مستقل تحصیل کنند.
آیا تحصیل برای افراد زیر ۱۸ سال هزینه دارد؟
خیر، تحصیل در مدارس دولتی آلمان برای افراد زیر ۱۸ سال که البته به زبان آلمانی نیز تسلط داشته باشند رایگان است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معین جمالی
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید اسم من معین است سن ۱۵ و ملیت افغانستان و من در کشور ایران هستم من اوضاع خیلی تحت فشار است من پدر و مادرم طلاق گرفته و من تنهام و من از کشور آلمان تقاضای کمک میکنم

خانم میرخانی
پاسخ به  معین جمالی
9 ماه قبل

سلام حداقل سن که میتونیم اقدام کنیم ۱۸ سال هست با مدرک دیپلم

کادر هرمس اپلای