تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

از آن‌جا که آلمان یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در جهان است، افراد زیادی درخواست تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم را دارند. دلیل آن هم به خاطر وجود سیستم آموزشی قوی، امکان تحصیل رایگان، مقرون به صرفه بودن هزینه‌های تحصیل، شرایط کاری مطلوب پس از فارغ التحصیلی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. بنابراین با وجود تمامی این مزایا، تحصیل در آلمان با دیپلم، یک گزینه بسیار جذاب برای متقاضیان ویزای تحصیلی است. در این بخش به بررسی شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم و همچنین بورسیه در آلمان با مدرک دیپلم می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های آلمان با مدرک دیپلم

یکی از دغدغه‌هایی که متقاضیان تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم دارند، شرایط تحصیلی دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه‌های خصوصی آلمان به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند، در صورتی که در دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل بیشتر به زبان آلمانی است.
برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان کشور آلمان، باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که فقط تعداد معدودی از دانشگاه‌های آلمان هستند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

اما در صورتی که به زبان آلمانی مسلط باشید به راحتی می‌توانید در هر رشته تحصیلی که تمایل داشته باشید، مشغول شوید. چنانچه به زبان آلمانی تسلطی نداشته باشید، اولین کاری که باید انجام دهید پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان بوده و سپس یادگیری زبان آلمانی است. زمانی که سطح زبان شما به کیفیت قابل قبولی برسد، می‌توانید تحصیلات خود را در دانشگاه شروع کنید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

شرایط رایگان تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

دانش‌آموزانی که تحصیلات خود را در دبیرستان به پایان رسانده‌اند می‌توانند برای شرکت در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. تحصیل در آلمان به طور کلی رایگان میباشد. البته باید در نظر داشت که تحصیل رایگان به معنای نداشتن هزینه نیست، بلکه متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه ثبت نام در حدود ۸۵ تا ۳۰۰ یورو را داشته باشد.
تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان که عموماً به زبان آلمانی تدریس می‌کنند، امکان‌پذیر است. برای تحصیل در آلمان با مدرک این دانشگاه‌ها، متقاضی باید در کنکور سراسری ایران شرکت کند و پس از قبولی در آزمون می‌تواند برای پذیرش اقدام کند. البته متقاضی می‌تواند به مدت یک سال نیز در دوره کالج شرکت کند که در این صورت نیازی به شرکت در کنکور ایران نخواهد داشت.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان با مدرک دیپلم

دوره‌های دانشگاهی در آلمان برای کسانی که قصد تحصیل رایگان به زبان آلمانی دارند، توصیه می‌شود. از آنجایی که تحصیل با مدرک دیپلم در برخی از رشته‌ها مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و حتی سایر رشته‌های پزشکی دارای آزمون ورودی است و برای شرکت در این آزمون‌ها متقاضی باید در آلمان حضور داشته باشد.
پس بهترین راه برای پذیرش، حضور در آلمان و همچنین یادگیری زبان آلمانی در دانشگاه‌های آلمان است. البته افرادی که سطح زبان کافی برای پذیرش ندارند، می‌توانند با استفاده از کالج‌های زبان آلمانی خود را ارتقا دهند و شانس بیشتری برای پذیرش از دانشگاه‌های دولتی و رایگان آلمان بدست بیاورند.

دوره‌های دیگری به نام دوره آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد که افراد دارای مدرک دیپلم و سن مناسب تا ۲۴ سال، می‌توانند در آن شرکت کنند. در دوره‌های آوسبیلدونگ هم آموزش‌های نظری و هم عملی برای متقاضیان ارائه می‌شود تا آنها آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را داشته باشند.
این افراد در حین آموزش دیدن، حقوق نیز دریافت می‌کنند و پس از گذراندن دوره آموزشی، مستقیم وارد بازار کار و مشغول به کار می‌شوند. برای ورود به این دوره‌ها، دانش زبان آلمانی حداقل در سطح B1 الزامی است. یکی از راه های دیگر اپلای برای دانشگاه های فنی آلمان است.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان با مدرک دیپلم

شرایط دریافت بورسیه تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

بورسیه تحصیلی در آلمان کم نیست. اما تفاوت بورسیه تحصیلی در آلمان با اکثر کشورها این است که تحصیل در آلمان به طور کلی رایگان بوده و بورسیه به معنای هزینه تحصیل نیست، بلکه به عنوان کمک هزینه زندگی تعلق می‌گیرد.
زیرا هزینه تحصیل در این کشور تقریباً وجود ندارد و هزینه دانش‌آموزان با هزینه زندگی برابر است. بزرگترین سازمان ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در آلمان، DAAD –German Academic است که سالانه تقریباً 150000 دانشجو از جمله دانشجویان بین‌المللی را از طریق بورسیه حمایت می‌کند. لذا بورسیه در آلمان با مدرک دیپلم را می توانید از این سازمان درخواست کنید.
DAAD بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری ارائه می‌دهد. این بورسیه می‌تواند تا 850 یورو در ماه به عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان پرداخت کند. بورسیه‌های دیگری مانند Deutschland Stipendium در آلمان وجود دارد که می‌تواند هزینه‌های زندگی تا 300 یورو در ماه را برای دانشجویان فراهم کند. این بورسیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود.

شرایط تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم تجربی

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان امکان‌پذیر است. اخذ پذیرش در هر رشته‌ای در این کشور دارای پیش نیازهایی بر اساس رشته مورد نیاز خواهد بود، متقاضی باید دوره‌های پایه دبیرستان را گذرانده باشد.
به عنوان مثال شرکت در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی بر اساس نمرات دروس انگلیسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی بوده و متقاضی باید تحصیلات خود را در این دوره‌های اصلی گذرانده و با این دروس آشنایی لازم را داشته باشد.
بنابراین فردی که دارای دیپلم تجربی است، به راحتی می‌تواند برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کند و پس از گذراندن پیش‌نیازهای مورد نیاز، در این رشته‌ها تحصیل کند، سایر متقاضیان باید پس از گذراندن شرایط دوره و اقدامات لازم برای اخذ پذیرش اقدام کنند.

شرایط تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم فنی و حرفه ای

شرایط تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم فنی و حرفه ای

دیپلم فنی و حرفه‌ای شامل دو متقاضی می‌شود:

⦁ داوطلبانی که از نظام قدیم فارغ‌التحصیل شده و دارای مدرک دیپلم ۱۱ ساله هستند.
⦁ داوطلبانی که از نظام جدید فارغ‌التحصیل شده و دارای مدرک دیپلم ۱۲ ساله هستند.

با توجه به اینکه مدرک تحصیلی دیپلم در آلمان ۱۳ ساله است، افراد برای اقدام کردن، باید به این سطح برسند. متقاضیان دارای مدرک تحصیلی ۱۲ ساله می‌توانند با شرکت در آزمون سراسری ایران و دریافت ویزای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند.
اما متقاضیان دارای مدرک ۱۱ ساله یا باید دوره پیش‌دانشگاهی را در ایران را بگذرانند یا مدرک فوق دیپلم بگیرند. متقاضیانی که در رشته فنی و حرفه‌ای دیپلم گرفته‌اند، می‌توانند با توجه به رشته خود در رشته مربوطه تحصیل کرده و پیش‌نیازهای لازم را بگذرانند.

دریافت ویزای تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

برای دریافت ویزای تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم، باید مدارک زیر را به سفارت آلمان ارائه کرد.

 • دو کپی پاسپورت
 • ارائه فرم ویزای تکمیل و امضا شده توسط متقاضی
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار
 • ارائه سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 • شناسنامه کودکان در صورت وجود
 • فرم ویزایی که توسط متقاضی تکمیل و امضا شده
 • ۲ عکس جدید در اندازه پاسپورت
 • ارائه کپی از سفرهای قبلی به آلمان، در صورت وجود
 • ویزاهای قبلی کشورهای شینگن
 • اجازه اقامت قبلی، در صورت وجود
 • اثبات تمکن مالی برای یک سال زندگی در آلمان
 • ارائه نامه پذیرش معتبر از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر
 • ارائه مدارک تحصیلی قبلی (دیپلم ۱۲ ساله)
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدارک پرداخت هزینه ویزا
 • ارائه گواهی مهارت زبان آلمانی برای برنامه‌های تحصیلی آلمانی یا مشترک
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی یا هر دو

دریافت ویزای تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

معرفی لیستی از دانشگاه‌های برتر در آلمان

از آنجایی که دانشگاه‌های آلمان از نظر سطح علمی در رتبه بالایی در سطح جهانی قرار دارد، مابین ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا، دارای ۱۲ دانشگاه برتر به لحاظ علمی است. علاوه بر این از بین ۱۰۲۹ دانشگاه برتر کل جهان، ۴۶ دانشگاه برتر متعلق به کشور آلمان است.
این موضوع نشان دهنده کیفیت بالای دانشگاه‌های آلمان از نظر تحصیلی است. از جمله دانشگاه‌های برتر آلمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

Technische Universität Berlin
Technische Universität München
Humboldt-Universität zu Berlin
Freie Universität Berlinin

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان مطلبی است که در این مقاله به جزئیات به آن پرداخته ایم. به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته در آلمان و شرایط عالی برای زندگی و کار در این کشور پس از تحصیل، بسیاری از والدین مایلند فرزندان خود را قبل از ورود به دانشگاه در دبیرستان‌های آلمان ثبت نام کنند.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم به کمک هرمس اپلای

همان طور که در این مطلب گفته شد، کشور آلمان از جمله بهترین کشورهای مهاجرپذیر به لحاظ ویزای تحصیلی است. علت آن هم به خاطر کیفیت سیستم آموزشی بالا، داشتن دانشگاه‌های با رتبه علمی بالا، شرایط تحصیل به زبان آلمانی، شرایط کاریابی راحت بعد از فارغ‌التحصیلی است. به علاوه مدارک معتبری از کشور آلمان صادر می‌شود که متقاضیان تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم، می‌توانند به راحتی برای ارسال رزومه برای کار اقدام کنند.
به هر حال امیدواریم با مطالبی که در این مقاله ارائه شد، اطلاعات مورد نیاز در مورد تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم را بدست آورده باشید. در این راستا موسسه مشاوره‌ای هرمس اپلای، با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه انواع روش‌های مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری می‌تواند مشاوره‌های لازم در زمینه بورسیه در آلمان با مدرک دیپلم را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. بنابراین در صورت تمایل برای دریافت مشاوره، می‌توانید با کادر مجرب موسسه در تماس باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شرایط لازم برای تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم چیست؟
سن مناسب، عدم گپ تحصیلی بیش از ۲ سال، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
هزینه تحصیل در کشور آلمان چقدر است؟
اغلب دانشگاه‌های آلمان، تحصیلات رایگان ارائه می‌دهند. البته پیش نیاز پذیرش در این دانشگاه‌های رایگان، تسلط بر زبان آلمانی است. دانشگاه‌های خصوصی در کشور آلمان، سالیانه هزینه‌ای بالغ بر ۲۶ هزار یورو در سال دارند.
کم هزینه ترین روش تحصیل در آلمان چیست؟
با دریافت بورسیه های تحصیلی در آلمان می‌توان در زمان تحصیل، از مزایای دریافت حقوق نیز بهره مند شد. البته دوره‌هایی همچون آوسبیلدونگ نیز می‌توان روشی کم هزینه برای تحصیل در آلمان باشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاوه
5 ماه قبل

سلام خدمتتون برای پذیرش گرفتن از دانشگاه های آلمان حتما اصل مدرک دیپلم نیازه؟
چون اومدن اصل دیپلم 10 تا 12 ماه طول می کشه و برای قرار وثیقه سربازی و گرفتن معافیت نیاز به پذیرش دانشگاهست یک سال بعد از اخذ دیپلم
و کسانی که تونستند پذیرش بگیرند چکار کردند؟
واقعا گیرم ممنون میشم پاسخ بدید

خانم میرخانی
پاسخ به  کاوه
5 ماه قبل

سلام کاوه عزیز وقتتون بخیر
برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان حتما باید اصل مدرک دیپلم موجود باشه چون مدرک موقت دیپلم و ریز نمرات قابل ترجمه نیستن و مهر دادگستری امور خارجه اصلا بهشون تعلق نمیگیره
باید حتما اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی وجود داشته باشه تا بشه این مدارک رو ترجمه کرد و حتما باید مورد تایید باشه تا بتونید شما اقدام بکنید.

کادر هرمس اپلای