فاخ هوخ شوله

دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان

Fachhochschule (فاخ هوخ شوله) مراکز آموزش عالی فنی حرفه ای در آلمان می باشد که اهمیت موضوعی آن روی محتوای کاربردی و عملی رشته مورد نظر می باشد و کمتر به بخش نظری اهمیت می دهند. در واقع این نوع مراکز در ایران با نام های علمی کاربردی شناخته می شود ( با این تفاوت که اعتبار آن بسیار بیشتر از ایران است). گاها اشخاصی که در این مراکز تحصیل می کنند بسیار سریعتر وارد بازار کار در آلمان می شوند زیرا به صورت عملی آشنایی با زمینه تخصصی دارند.

این نوع دانشگاه ها در سطح ج ازنظر وزارت علوم در ایران قرار می گیرد و فقط تا مقطع کارشناسی ارشد معتبر می باشد، هر چند که پذیرش در آن ها آسان تر می باشد و همچنین زمینه کاری و عملی آن بیشتر است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

فاخ هوخ شوله های آلمان

در کشور آلمان تعداد زیادی مرکز آموزش عالی و فنی حرفه ای وجود دارد که در لیست زیر نمونه ای از آن ها می بینید:

 • Fachhochschule Aachen
 • Fachhochschule Bielefeld
 • Fachhochschule Bingen
 • Fachhochschule Brandenburg
 • Fachhochschule Dortmund
 • Fachhochschule Erfurt
 • Fachhochschule Flensburg
 • Fachhochschule Kiel
 • Fachhochschule Lübeck
 • Fachhochschule Münster
 • Fachhochschule Potsdam
 • Fachhochschule Schmalkalden
 • Fachhochschule Stralsund
 • Fachhochschule Südwestfalen
 • Fachhochschule Westküste
 • Fachhochschule Ottersberg

FH شهر آخن یکی از معتبر ترین مرکز علمی کاربردی آلمان می باشد. این موسسات رنک بندی مختص به خود را دارند و با دانشگاه های معمول مقایسه نمی شوند.

این نوع موسسات مجاز به ارائه کارشناسی و ارشد می باشند. نوع دانشگاه و رشته هایی که در این موسسات آموزش داده می شود از سایت درون دانشگاه می توانید پیگیری کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در فاخ هوخ شوله

به مانند سایر دانشگاه های آلمان شما نیاز به ارائه یکسری مدارک جهت پذیرش در این مراکز را دارید. یکی از مزایای این نوع دانشگاه این است که مشکل تطبیق ندارد.

 • مدرک تحصیلی و دانشنامه ( که باید مورد تایید قرار بگیرد )
 • نمره مورد قبول در آزمون زبان آلمانی تستداف
 • داشتن سابقه کار و تجربه
 • قبولی در آزمون ورودی

مدارک مورد نظر را می توانید از مشاوران ما در هرمس اپلای بپرسید.

شهریه

میزان شهریه فاخ هوخ شوله یا همان دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان به رشته تحصیلی و فاخ هوخ شوله ای که قصد تحصیل در آن را دارید بستگی دارد. در هر صورت شهریه ها در حدود ۳۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ یورو در سال می باشد. البته نگران این مقدار شهریه نباشید چون در حین تحصیل می توانید کار کنید و بخشی از آن را تامین کنید.

ویژگی های دانشگاه ها فنی حرفه ای آلمان

در این نوع از موسسات اکثر اساتید بیش از ۸ سال فعالیت در شرکت ها و بخش های صنعتی دارند برخلاف دانشگاه ها که ممکن است اساتید صرفا به صورت آکادمیک تدریس کرده باشند. همانطور که گفته شد نهایتا تا ارشد می توانید در این موسسات تحصیل کنید و تحصیل در مقطع دکترا در این موسسات ممکن نیست.

از آنجایی که کار عملی محوریت اصلی در این موسسات می باشد شاید خیلی اوقات سریع تر وارد بازار کار شوید هر چند این بدان معنا نیست که مدرک دانشگاهی غیر معتبر است. قطعا کارفرما رزومه هر دو فرد را بررسی خواهد کرد.

یکی دیگر از مزایای این بخش این است که در یک ترم کاراموزی به طور معمول می توانید در یک شرکت مشغول به کار شوید و حقوقی در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو بسته به شرایط دریافت خواهید کرد.

شرط سنی برای پذیرش در دانشگاه

در صورتی که قصد دارید از طریق ویزای تحصیلی برای پذیرش در یکی از دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان اقدام کنید، باید شرط سنی پذیرش تحصیلی را در نظر بگیرید. مقطع تحصیلی که قصد دریافت پذیرش آن را دارید، در تعیین محدودیت سنی برای مهاجرت تحصیلی به این دانشگاه‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. مقطع تحصیلی در دانشگاه‌ های فنی حرفه‌ای ایران از کاردانی شروع می‌شود، در حالی که شما برای پذیرش در دانشگاه‌‌های فنی حرفه‌ای آلمان تنها می‌توانید برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس اقدام کنید. شرط سنی برای دریافت پذیرش مقطع لیسانس حداکثر 21 سال و در مقطع فوق لیسانس حداکثر 30 سال است.

دقت داشته باشید که این شرایط سنی تعریف شده برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور آلمان کاملاً استاندارد هستند و بر اساس گپ تحصیلی تعریف شده‌اند. قوانین تحصیل در آلمان می‌گویند که گپ تحصیلی یا فاصله بین دو مقطع تحصیلی شما نباید بیشتر از 3 تا 4 سال باشد.

مزایای تحصیل در دانشگاه فنی حرفه ای کشور آلمان

همان طور که از نام دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان پیدا است، به جای آموزش‌های تئوریک و نظری بر آموزش‌های حرفه‌ای و عملی متمرکز هستند. این به معنای آن است که شما با تحصیل در این دانشگاه‌ ها علاوه بر موضوعات تئوری مهارت‌های عملی را نیز کسب می‌کنید و می‌توانید به راحتی در رشته تحصیلی خود در کشور آلمان مشغول به کار شوید.

پیدا کردن شغل مناسب با حقوق کافی برای فارغ‌ التحصیلان این دانشگاه‌ها بسیار راحت‌ تر است؛ زیرا کارفرمایان آلمانی برای مهارت و تخصص عملی افراد ارزش بسیار زیادی قائل هستند. شما می‌توانید در این دانشگاه‌ها زبان آلمانی یا انگلیسی را بسته به نظر خودتان برای تحصیل انتخاب کنید.

شرایط محل سکونت دانشجویان

اگر قصد اقدام برای پذیرش در این دانشگاه‌ها و مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان را دارید، می‌توانید برای سکونت در طول دوران تحصیل از خوابگاه یا واحدهای اجاره‌ای استفاده کنید، البته باید توجه داشته باشید که دریافت خوابگاه دانشجویی در این مراکز کار راحتی نیست و اگر قصد ماندن در خوابگاه را دارید، باید از چند ماه قبل درخواست دهید.

متوسط هزینه ماهانه برای ماندن در خوابگاه دانشجویی بین 250 تا 300 یورو بوده که به نسبت ارزان و مقرون‌ به‌ صرفه است. شما می‌توانید برای سکونت از واحدهای آپارتمانی اشتراکی هم استفاده کنید که اجاره آن‌ها معمولاً بین 300 تا 700 یورو به‌ صورت ماهانه محاسبه می‌شود.

مزایای مهاجرت کاری به آلمان چیست؟

ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

به طور کلی، کشور آلمان با توجه به شرایط اقتصادی و رفاهی که دارد، مقصد محبوبی برای بیشتر مهاجران محسوب می شود که در چند دهه گذشته به واسطه اخذ سیاست های مهاجرتی ساده تر و شرایط مهاجرتی آسان تر به این کشور، این محبوبیت افزایش چشم گیری داشته است.

سخن آخر

آلمان یک کشور بسیار مناسب برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس را دارند. این کشور مهارت‌محور است و برای افراد دارای تخصص ارزش بسیار زیادی قائل است؛ بنابراین، شما می‌توانید با گذراندن دوره آموزشی و یادگیری مهارت تخصصی در این کشور مشغول به کار شوید.

اگر قصد دریافت پذیرش از دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران مجرب مجموعه ما با سال‌ها سابقه در زمینه اخذ انواع ویزا مهاجرتی در ارتباط باشید. کارشناسان و مشاوران ما می‌توانند بر اساس شرایط شما بهترین شیوه مهاجرت را پیشنهاد دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
فاخ هوخ شوله چیست؟
این مراکز نوعی مراکز آموزش عالی فنی حرفه‌ای در آلمان هستند که اهمیت موضوعی آن‌ها روی محتوای کاربردی و عملی رشته مورد نظر است و کمتر به بخش نظری اهمیت می‌دهند. در واقع، این نوع مراکز در ایران با نام‌های علمی کاربردی شناخته می‌شوند.
مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در فاخ هوخ شوله چیست؟
از میان مدارک لازم برای ثبت‌نام می‌توان به مدرک تحصیلی و دانشنامه‌ای که مورد تأیید قرار گرفته باشد، نمره مورد قبول در آزمون زبان آلمانی تستداف، داشتن سابقه کار و تجربه و قبولی در آزمون ورودی اشاره کرد.
شهریه فاخ هوخ شوله چقدر است؟
میزان شهریه فاخ هوخ شوله یا همان دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان به رشته تحصیلی و فاخ هوخ شوله‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، بستگی دارد. در هر صورت، شهریه‌ها در حدود ۳۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ یورو در سال هستند، البته نگران این مقدار شهریه نباشید؛ چون حین تحصیل می‌توانید کار کرده و بخشی از آن را تأمین کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

21 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سینا
2 سال قبل

سلام من 29 سالمه و مدرک ارشد مکانیک دارم آیا میتونم برای ارشد دوم در فاخ هوخ شوله اقدام کنم ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  سینا
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
برای ارشد مجدد باید دلایل قانع کننده ای برای آفیسر سفارت داشته باشید تا اثبات کند هدف واقعی شما از مهاجرت ، تحصیل است .
در صورتی که بتونید این مورد رو ثابت کنید و نمرات ، معدل ، مدرک زبان و ….. مناسب باشند امکان اقدام دارید .

فتحی
2 سال قبل

سلام من 19 سالمه و ترم اول معماری دانشگاه دولتی هستم و میخوام در المان ادامه تحصیل بدم میخواستم ببینم برای مهاجرت تحصیلی باید لیسانسم رو بگیرم بعد برا کارشناسی ارشد اقدام به مهاجرت کنم یا نه میتونم لیسانسم رو هم در المان بگیرم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  فتحی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
در صورت واجد شرایط بودن امکان اقدام برای لیسانس هم خواهید داشت .

جلال
3 سال قبل

شرایط سنی برای دانشگاهها در مقطع دکتری چگونه است

کارشناس هرمس
پاسخ به  جلال
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
حداکثر سن ندارد و افراد با سنین بالا هم میتوانند اقدام کنند .

متین
3 سال قبل

سلام خسته نباشید من ۱۸ سال سن دارم و دیپلم کامپیوتر و میخوام برنامه نوسی بخونم .میخواستم بدونم شهریه دانشگاه به زبان انگلیسی یا آلمانی چقدر هست چون آیلتس ۶.۵ دارم‌و b2 المانی

کارشناس هرمس
پاسخ به  متین
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
تحصیل در آلمان به زبان آلمانی رایگان هست و هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بسته به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت هست .

مجید
پاسخ به  کارشناس هرمس
2 سال قبل

سلام
بنده دانشجوی کاردانی به کارشناسی هستم. سوالم این هست که با توجه به اینکه ما کاردانی و کاردانی به کارشناسی رو بطور مجزا میتونیم و دو تا مدرک و ریز نمرات داریم، نحوه محاسبه معدل لیسانس من به آلمانی چطور هست؟ آیا معدل لیسانس من از ریز نمرات کاردانی به کارشناسی حساب میشه (آخرین مدرک) یا اینکه همه نمراتم در کاردانی و کارشناسی در محاسبه معدل لیسانس منظور میشه؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  مجید
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
آخرین مقطع تحصیلی شما ( کاردانی به کارشناسی ) محاسبه میشود .

فروزان
3 سال قبل

سلام و درود
من لیسانس علوم کامپیوتر از پیام نور دارم با معدل ۱۴.۳۵ و لیسانس مهندسی فناوری اسانسور و بالابر از علمی کاربردی با معدل ۱۸.۵
۱۲ سالم در زمینه آسانسور سابقه فعالیت و بیمه دارم،میخواستم بدونم چطور میتونم از طریق تحصیل تو دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرم،گپ تحصیلی دارم تو علوم کامپیوتر و خیلی علاقم نیست،ترجیحم تو آسانسور هست،ممنون میشم بگید نزدیکترین رشته انتخابیم چی میتونه باشه

pegah hokmabadi
پاسخ به  فروزان
3 سال قبل

سلام ، باید مدارک تحصیلیتون بررسی بشه . ولی با توجه به رشته آسانسور و سابقه کاریتون برای جاب آفر آلمان میتونیم اقدام کنیم .

منصوره
3 سال قبل

باسلام
بنده کارشناس مهندسی نرم افزار با معدل 16 از دانشگاه سراسری ودارای مدرک ایلتس 6.5 هستم میخوام برای کارشناسی ارشد در مراکز آموزش عالی (هوخ شوله) پذیرش بگیرم سوالم اینکه من به دلیل عدم علاقه به برنامه نویسی آیا من می تونم در رشته دیگری غیر از نرم افزار در مقطع کارشناسی ارشد با زبان انگلیسی پذیرش بگیرم .( البته رایگان)

pegah hokmabadi
پاسخ به  منصوره
3 سال قبل

سلام ، دانشگاهای آلمانی زبان معمولا رایگان هستند . ولی اگر زیر 30 سال هستین برای دوره های آوسبیلدونگ برا رشته مد نظر میتونیم اقدام کنیم .

سپی
پاسخ به  منصوره
11 ماه قبل

سلام
شرکت در Fachhochschule شرایط سنی داره؟

sina
3 سال قبل

سلام یک سوال داشتم: شما میدونید سفارت آلمان پذیرش از کدام Fachhochschule ها را به رسمیت میشناسد؟

کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  sina
3 سال قبل

سلام
برای ویزای تحصیلی، موسسات متنوعی وجود داره. آوسبیلدونگ پیشنهاد میشه.
اگر دانشگاه خاصی رو مد نظر دارید باید بررسی بشه.

مهدی
4 سال قبل

ممنونم از پاسخگوییتون.
اگه امکان داره، مدارک کامل و تاریخ و چگونگی ثبت نام در مقطع کارشناسی رو بفرمایید .ممنونم.

امین بهرامی
پاسخ به  مهدی
4 سال قبل

با سلام
زمان ثبت نام از حدود دو ماه دیگر شروع خواهد شد. البته زمان ثبت نام دانشگاه های فنی حرفه ای آلمان متفاوت است. مدارک لازم هم داخل مقاله ذکر شده است. برای مشاوره کامل با ما تماس بگیرید.یا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل کنید.

مهدی
4 سال قبل

سلام
میخواستم در مورد شهریه دانشگاههای فنی و حرفه ای بپرسم. ممنون میشم توضیحاتی بفرمایید دراین مورد.

امین بهرامی
پاسخ به  مهدی
4 سال قبل

با سلام
از سوال خوبی که پرسیدید ممنونیم. مبلغ شهریه ها به مقاله اضافه شد. لطفا بررسی فرمایید.

کادر هرمس اپلای