رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان و ایران

رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان – معرفی برترین مراکز آموزشی

یکی از فاکتورهای اساسی در هنگام انتخاب مرکز آموزشی مقصد توجه به رنکینگ بهترین دانشگاه‌های جهان است که این رتبه‌بندی بر‌اساس موسسه‌های مختلفی مثل QS اعمال خواهد شد. گزارش رتبه بندی دانشگاه های جهان به صورت سالانه از طریق موسسه‌های مختلفی از جمله QS و THE منتشر می‌شود. معمولا در لیست بهترین دانشگاه های جهان، ۱۰۰ مورد از مراکز آموزشی ۷ کشور قرار می‌گیرند. این رنکینگ بر‌اساس کیفیت آموزشی و اعتبار دانشگاه‌ها تنظیم شده است و از 6 شاخص برای امتیاز‌دهی و رتبه‌بندی تشکیل شده است. کسب اطلاعات از رتبه دانشگاه های معروف جهان، پاسخی است تا بدانیم بهترین دانشگاه‌های جهان در کدام کشور است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سایت‌های دانشگاه های برتر جهان

یک سری سایت‌های ویژه به‌صورت سالانه باتوجه‌به فاکتورهای مختلف، بسیاری از دانشگاه‌های جهان را مورد بررسی قرار می‌دهند. نتیجه این بررسی‌ها نیز به‌ صورت فهرست‌های مختلفی در اختیار کاربران و موسسات قرار می‌گیرد. سایت‌هایی مانند QS World University Rankings، Times Higher Education World University Ranking و Academic Ranking of World Universities از جمله سایت‌هایی هستند که به بررسی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان می‌پردازند.

با تحلیل معیارهای مختلفی از جمله تأثیرگذاری تحقیقات، شاخص‌های آموزشی، شاخص‌های شهرت و جوامع آکادمیکی، این سایت‌ها لیست بهترین دانشگاه های جهان را ارائه می‌دهند. با استفاده از این سایت‌ها به لیست دانشگاه های معتبر جهان در زمینه‌های مختلف فنی، هنر و جامعه شناسی دسترسی خواهید داشت. با جست‌وجو در این سایت‌ها بهترین دانشگاه و برنامه تحصیلی را از میان برترین دانشگاه جهان انتخاب کنید. برای مثال اگر قصد شرکت در دوره تحصیلی هنرهای تجسمی را دارید، بهتر است با مراجعه به سایت‌های مربوط به پیدا کردن بهترین دانشگاه های هنر جهان بپردازید.

لیست بهترین دانشگاه های جهان

انتخاب بهترین دانشگاه جهان یکی از مراحل مهم مهاجرت تحصیلی است که باید برای هر رشته به‌طورمجزا بررسی شود. بدیهی است که همه دانشگاه‌ها برای همه رشته‌ها انتخاب مناسبی نیستند؛ برای مثال دانشگاه MIT جایگاه بهترین دانشگاه جهان در رشته‌های مهندسی و علوم پایه را بر‌اساس رتبه‌بندی QS نشان می‌دهد؛ در‌حالی‌که MIT در جایگاه اول لیست بهترین دانشگاه های حقوق جهان قرار ندارد. برای آشنایی دانشگاه های معرف جهان، جدولی در ادامه قرار داده‌ایم.

رتبه بندی دانشگاه محل
  ۱ موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
  ۲ دانشگاه کمبریج انگلستان
  ۳ دانشگاه آکسفورد انگلستان
  ۴ دانشگاه هاروارد ایالات متحده
  ۵ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
  ۶ کالج امپریال لندن انگلستان
  ۷ دانشگاه ETH زوریخ سوئیس
  ۸ دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور
  ۹ دانشگاه UCL انگلستان
  ۱۰ دانشگاه کالیفرنیا (Berkeley) ایالات متحده
  ۱۱ دانشگاه شیکاگو ایالات متحده
  ۱۲ دانشگاه ییل (Yale University) ایالات متحده
  ۱۳ دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده
  ۱۴ دانشگاه کالیفرنیا (Los Angeles) ایالات متحده
  ۱۵ دانشگاه شیکاگو ایالات متحده
  ۱۶ دانشگاه پرینستون ایالات متحده
  ۱۸ دانشگاه کالج لندن انگلستان
  ۱۷ دانشگاه تورنتو کانادا
  ۱۹ دانشگاه میشیگان (Ann Arbor) ایالات متحده
  ۲۰ کالج امپریال لندن انگلستان
  ۲۱ دانشگاه کالیفرنیا (San Diego) ایالات متحده
  ۲۲ دانشگاه کرنل ایالات متحده
  ۲۳ دانشگاه دوک ایالات متحده
  ۲۴ دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) ایالات متحده
  ۲۵ دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده
  ۲۵ دانشگاه ملبورن استرالیا
  ۲۷  موسسه فناوری فدرال سوئیس (زوریخ) سوئیس
  ۲۷ دانشگاه Tsinghua چین
  ۲۹ دانشگاه سیدنی استرالیا
  ۳۰ دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) سنگاپور
  ۳۱ دانشگاه نیویورک ایالات متحده
32 دانشگاه واشنگتن (in St. Louis) ایالات متحده
  33 دانشگاه ادینبورگ انگلستان
  ۳۴ کالج کینگ لندن انگلستان
  ۳۵ دانشگاه صنعتی نانیانگ (Nanyang Technological University) سنگاپور
  ۳۶ دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا
  ۳۷ دانشگاه کوئینزلند استرالیا
  ۳۸ دانشگاه Copenhagen دانمارک
  ۳۹ دانشگاه آمستردام هلند
  ۴۰ دانشگاه کالیفرنیای شمالی (Chapel Hill) ایالات متحده
  ۴۱ دانشگاه مانش (Monash University) استرالیا
  ۴۲ دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا
  ۴۳ دانشگاه پیتسبرگ (University of Pittsburgh) ایالات متحده
  ۴۴ دانشگاه تگزاس (Austin) ایالات متحده
  ۴۵ دانشگاه ملک عبدالعزیز (King Abdulaziz) عربستان سعودی
  ۴۶ دانشگاه پکن (Peking University) چین
  ۴۷ دانشگاه سوربن فرانسه
  ۴۸ دانشگاه صنعتی مونیخ (University of Munich) آلمان
  ۴۹ دانشگاه کاتولیک لون (Catholic University of Leuven) بلژیک
  ۵۰ دانشگاه انستیتوی کارولینسکا (Karolinska Institute) سوئد

با‌توجه‌به رتبه بندی دانشگاه های جهان و بررسی ده دانشگاه برتر جهان، ایالات متحده بخش بزرگی از این موسسه ها را میزبانی می‌کند. هرچند که مهاجرت کاری به آمریکا در سال های اخیر همراه با محدودیت‌هایی بوده است؛ بااین‌حال مشورت با موسسه‌های اعزام دانشجو به آمریکا راهکاری است برای مهاجرت تحصیلی آسان به این کشور.

معیار ها و شاخص های امتیازدهی

رتبه بندی برترین دانشگاه‌های ایران بر‌اساس اعلام رنکینگ وب سایت QS

فقط ۵ مورد از دانشگاه های معروف جهان به دانشگاه‌های ایران تعلق دارد. در ادامه این بخش، برترین دانشگاه‌های ایران جای گرفته در رنکینگ جهانی QS را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه ها رنک دانشگاه ها
دانشگاه صنعتی شریف 334
دانشگاه صنعتی امیرکبیر 375
دانشگاه تهران ۵۲۱-۵۳۰
دانشگاه علم و صنعت ایران ۵۴۱-۵۵۰
دانشگاه شیراز ۷۵۱-۸۰۰
دانشگاه شهید بهشتی ۱۰۰۱-۱۲۰۰

البته این رتبه‌بندی بر‌اساس QS است و جایگاه دانشگاه‌های ایران ممکن است در سیستم‌های امتیاز‌بندی متفاوت، کمی متغیر باشد.

معیار رتبه بندی دانشگاه های جهان

هر موسسه رتبه بندی و معرفی برترین دانشگاه های جهان، معیارهای خاصی را برای ارزیابی مراکز آموزشی در نظر می‌گیرند. برای مثال موسسه QS، تعداد مقاله‌های چاپ شده توسط دانشجویان و اساتید یک دانشگاه را برای ارزیابی در نظر می‌گیرد؛ در‌حالی‌که رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های دنیا بر‌اساس THE با‌توجه به سابقه پژوهشی دانشگاه انجام می‌شود. ازاین‌رو دانشگاه‌هایی با ارائه گروه‌ خاصی از رشته‌ها مثل بهترین دانشگاه روانشناسی دنیا، بهترین دانشگاه‌های مهندسی و بهترین دانشگاه‌های علوم پایه در هر سیستم امتیاز‌بندی ، رتبه متفاوتی به خود اختصاص داده اند. در ادامه به بررسی معیارهای موسسه QS برای رتبه‌بندی معتبرترین دانشگاه های جهان می‌پردازیم.

  • اعتبار دانشگاه (۴۰ درصد کل امتیازات)
  • اعتبار افراد شاغل (۱۰ درصد کل امتیازات)
  • نسبت اساتید به دانشجویان (۲۰ درصد کل امتیازات)
  • میزان استناد به مقالات هر استاد (۲۰ درصد کل امتیازات)
  • تعداد اساتید بین المللی (۵ درصد)
  • تعداد دانشجویان بین المللی (۵ درصد)

در تازه‌ترین لیستی که در خصوص رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان منتشر شده است، دانشگاه MIT در رتبه نخست این لیست قرار دارد و در رتبه‌های بعدی نیز به ترتیب دانشگاه‌های آکسفورد، استنفورد، کمبریج، هاروارد، کلتک، کالج سلطنتی لندن، موسسه فناوری فدرال زوریخ، UCL و شیکاگو قرار دارند.

معرفی برترین دانشگاه های جهان

معمولا بیشترین برنامه تحصیلی ارائه شده در بهترین دانشگاه های جهان مربوطه به رشته‌های مهندسی، علوم پایه، اقتصاد و مدیریت است. بااین‌حال بخشی از این دانشگاه‌ها نیز به بهترین دانشگاه موسیقی جهان و سایر رشته‌های هنری نیز تعلق می‌گیرد. برای پیدا کردن ده دانشگاه برتر جهان برای رشته‌های مختلف باید از سایت‌های معتبر اطلاعات دریافت کنید. در ادامه و در قالب یک جدول به معرفی چند مورد از بهترین دانشگاه دنیا به همراه رشته‌های ارائه شده در هر دانشگاه می‌پردازیم.

نام دانشگاه رنکینگ جهانی QS توضیحات
موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام آی تیMIT) 1 آموزش این دانشگاه خصوصی در آمریکا بر پایه آزمایشگاهی در علوم مهندسی و کاربردی این دانشگاه بسیار تأکید دارد.
دانشگاه استنفورد 3 دانشگاهی خصوصی در آمریکا؛
این دانشگاه با بیش از یک میلیارد دلار درآمد در سال به عنوان بهترین دانشگاه جهان تبدیل گردیده است
دانشگاه هاروارد 4 دانشگاه خصوصی در آمریکا
دانشگاه آکسفورد 2 قدیمی‌ترین موزه‌های دانشگاهی جهان و همچنین مطبوعات دانشگاهی و همچنین کتابخانه در سراسر بریتانیا، در اختیار آکسفورد است.

یک راهکار دیگر برای کسب اطلاعات از ده یا پنج دانشگاه برتر جهان برای رشته‌های تخصصی، تماس با موسسه‌های مهاجرتی است. این موسسه‌ها بهترین مرجع برای کسب اطلاعات در‌مورد اعتبار مدرک اخذ شده از دانشگاه های سراسر دنیا برای تخصص‌های مختلف به شمار می‌روند.

نکاتی مهم درباره رنکینگ بهترین دانشگاه ها

نکات مهم درباره رنکینگ بهترین دانشگاه های برتر جهان سال ۲۰۲۴

اگر‌ چه بیشترین سهم از لیست دانشگاه‌ های معروف جهان به معروف ترین دانشگاه امریکا تعلق می‌گیرد؛ بااین‌حال مراکز آموزشی اروپا و آسیایی نیز سهمی از این جایگاه‌ها به خود اختصاص می‌دهند. دانشگاه‌هایی از کشورهای انگلیس، روسیه، ایتالیا و سوئیس از جمله دانشگاه‌هایی هستند که در رتبه‌های بالاتر لیست دانشگاه های معتبر قرار گرفته‌اند. یک نکته جالب دیگر در خصوص دانشگاه‌هایی است که در منطقه خاورمیانه قرار گرفته‌اند. دانشگاه شاه عبدالعزیز عربستان در سال جدید به رتبه ۱۰۹ دنیا رسیده است که باتوجه‌به لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا در سال گذشته این دانشگاه ۳۴ رتبه بالاتر آمده است.

علاوه‌بر این، توجه کنید که ۱۳ دانشگاه از کشور مصر، ۱۰ دانشگاه از کشور امارات و ۸ دانشگاه نیز از کشور لبنان در این لیست قرار دارند. در این لیست نباید پیشرفت چشمگیر کشورهای شرق آسیا را نیز نادیده گرفت. در لیست جدید بهترین دانشگاه‌های دنیا در سال ۲۰۲۳، ۳۰۵ دانشگاه از کشورهای شرق آسیا وجود دارد که دانشگاه ملی سنگاپور بهترین آنها است و در رتبه ۱۱ از بهترین دانشگاه‌های دنیا در سال جدید قرار گرفته است.

دانشگاه بین المللی سنگاپور

آیکن کاری

مهاجرت تحصیلی

یکی از روش‌های رایج مهاجرت به خارج از کشور، مهاجرت تحصیلی است که با هدف ارتقاء وضعیت تحصیلی و شغلی انجام می‌شود.

خدمات مهاجرت تحصیلی هرمس اپلای؛ کلید اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر دنیا

تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا به دلیل اخذ مدرک معتبر به همراه تجربه ورود به دنیای بین‌الملل یکی از اهداف اصلی شمار بالایی از دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. دانشگاه MIT در رتبه‌بندی QS سال ۲۰۲۴، جایگاه بهترین دانشگاه جهان را به خود اختصاص داده است.

تحصیل در صد دانشگاه برتر دنیا به معنی دریافت کلید ورود به بازار کار رقابت در آمریکا و کشورهای اروپایی پیشرو در صنعتی است. برای ارسال درخواست به بهترین دانشگاه های دنیا حتما باید حداقل استانداردهای هر موسسه آموزشی مثل مدرک تحصیلی موردنیاز به همراه نمره آزمون‌هایی مثل gmat  و gre را ارائه بدهید. در نهایت به خاطر داشته باشید که اپلای به دانشگاه های معتبر جهان، مسیری پر‌چالش خواهد بود که با تجربه موسسه‌های مهاجرتی، به گامی آسان در فرایند ادامه تحصیل در معتبر ترین دانشگاه های جهان به شمار می‌رود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دانشگاه های ایرانی دارای رتبه زیر ۱۰۰۰؟
دانشگاه صنعتی شریف،دانشگاه صنعتی امیرکبیر،دانشگاه علم و صنعت،دانشگاه تهران،دانشگاه شهید بهشتی،دانشگاه شیراز
معیار و شاخص های امتیاز دهی به دانشگاه ها چیست؟
اعتبار دانشگاه اعتبار افراد شاغل نسبت اساتید به دانشجویان میزان استناد به مقالات هر استاد تعداد اساتید بین المللی تعداد دانشجویان بین المللی
بهترین دانشگاه جهان در سال 2023 کدام دانشگاه است؟
دانشگاه MIT رتبه اول لیست دانشگاه های برتر جهان انتخاب شده است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

28 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
10 ماه قبل

سلام وقتتون به خیر
برای رشته آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی کدام دانشگاه بهتره؟و چه رزومه ای داشته باشیم واسه اپلای کردن خوبه؟

خانم میرخانی
پاسخ به  مریم
10 ماه قبل

سلام وقت شما هم بخیر
باید با مجموعه تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنبم.

نسترن
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
برای رشته هوش مصنوعی هم میتونیم اقدام کنیم؟
کدوم کشور برای این رشته بهتره؟

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  نسترن
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر. بله حتما .
کشور آلمان و کانادا گزینه خیلی مناسبی برای شما است

کیمیا سنندجی
1 سال قبل

سلام، برای رشته پزشکی دانشگاه کدوم کشوربهتره؟ دانشگاه های ایتالیاچطوره؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  کیمیا سنندجی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
برای هر کشوری شما نمیتوانید برای پزشکی مستقیما اقدام کنید البته به جز ترکیه

اسماعیل
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
چه دانشگاه هایی رشته فیزیک پزشکی در مقطعphd دارند؟آیا این رشته فول فاند دارد؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  اسماعیل
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر.
متاسفانه برای مقطع دکترا اقدام نمیکنیم

کادر هرمس اپلای