لیختن اشتاین

لیختن اشتاین

لیختن اشتاین کشوری کوچک اما زیبا در قلب قاره اروپا است. افراد زیادی خواهان مهاجرت به کشور لیختن اشتاین و اخذ تابعیت آن هستند. اکثر آنها، متقاضیان تجاری می‌باشند که جذب سیاست‌های مالیاتی و امنیت بانکی و اطلاعات مربوط به صاحبان کسب و کارهای این کشور شده‌اند. در واقع موقعیت لیختن اشتاین در مرکز اروپا، علاقه بازرگانان به این کشور را افزایش داده است. عبارت “کوتوله اروپایی با بهشت ​​مالیاتی” در تعریف این کشور جا افتاده است. با این حال، افرادی که می‌خواهند به این کشور پادشاهی مهاجرت کنند، باید شرایط خاصی را داشته باشند. آنها باید درخواست‌های خود را برای اخذ اجازه اقامت، در زمان مقرر ارسال کنند تا واجد شرایط سهمیه ویزا در سال باشند. در ادامه این مقاله، ما به معرفی این کشور اروپایی و همچنین روش‌ها و شرایط لازم برای مهاجرت به آن خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره کشور لیختن اشتاین

لیختن اشتاین یک کشور کوهستانی محصور در خشکی در اروپای مرکزی است که از غرب و جنوب با سوئیس و از شرق و شمال با اتریش همسایه می‌باشد. مساحت آن حدود ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۵۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود. پایتخت آن “فادوتس” و بزرگترین شهر آن “شان” است. این کشور بالاترین تولید ناخالص داخلی را به ازای هر نفر در جهان و کمترین بدهی خارجی جهان را دارد. همچنین این کشور اروپای مرکزی با ۱.۵ درصد بیکاری یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در جهان را دارا می‌باشد.

اقتصاد کشور لیختن اشتاین

با وجود منابع طبیعی محدود، این کشور یکی از معدود کشورهای جهان است که تعداد شرکت‌های ثبت‌شده در آن بیشتر از شهروندان آن می‌باشد. لیختن اشتاین یک اقتصاد تجاری آزاد پررونق و بسیار صنعتی را توسعه داده است. همچنین این کشور دارای بخش خدمات مالی و استاندارد زندگی در سطح همسایگان بزرگ اروپایی خود می‌باشد.

درباره لیختن اشتاین

زبان کشور لیختن اشتاین

آلمانی استاندارد زبان رسمی این کشور است. از این زبان برای مقاصد رسمی استفاده می‌شود و در مدارس نیز به این زبان تدریس می‌گردد. با این ‌حال، اکثر مردم به گویش محلی آلمانی صحبت می‌کنند که شبیه به زبان آلمانی در سوئیس می‌باشد. مردم منطقه کوهستانی تریزنبرگ به گویش منحصر به فردی به نام والسر صحبت می‌کنند. زبان دوم اصلی که در مدارس تدریس می‌شود نیز انگلیسی یا فرانسوی است.

مذهب مردم لیختن اشتاین

کاتولیک رومی، دین رسمی این کشور است. حدود ۸۵ درصد مردم کاتولیک هستند، تقریبا ۷ درصد پروتستان می‌باشند و بقیه به فرقه‌های دیگر پایبند هستند.

شرایط زندگی در لیختن اشتاین

لیختن اشتاین کشوری مدرن و صنعتی است که ساکنان آن از یکی از بالاترین سطوح استانداردهای زندگی در جهان برخوردار هستند. اکثر لیختن اشتاینی‌ها در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند، اگرچه آپارتمان‌نشینی برای خانواده‌های جوانی که توانایی خرید خانه ندارند نیز رایج شده است. مسکن کافی برای همه ساکنان این کشور پادشاهای وجود دارد. خانه‌های کشور لیختن اشتاین از خانه‌های چوبی پراکنده در دهکده‌های کوهستانی زیبا تا ساختمان‌های آپارتمانی چندطبقه مدرن در شهر فادوتس (پایتخت) را شامل می‌شوند.

استفاده از خودروهای شخصی مهم‌ترین روش حمل‌ونقل در این کشور می‌باشد. لیختن اشتاین دارای جاده‌ها و بزرگراه‌های به‌ خوبی توسعه‌یافته است. بزرگراه اصلی آن با اتریش و سوئیس مرتبط می‌شود. حمل‌ونقل عمومی کم‌هزینه با اتوبوس نیز در این کشور ارائه می‌گردد. اتوبوس‌ها مسافران را به مقصدهای داخلی و همچنین اتریش و سوئیس حمل می‌کنند. این کشور خطوط راه‌آهن نیز دارد که توسط راه‌آهن فدرال اتریش اداره می‌گردند. فرودگاهی در این کشور وجود ندارد. نزدیک‌ترین فرودگاه به لیختن اشتاین، فرودگاه کلوتن در زوریخ سوئیس است.

آب‌وهوای لیختن اشتاین

با وجود موقعیت کوهستانی لیختن اشتاین، بادهای غالب جنوبی آب‌وهوای این کشور را معتدل می‌کنند. آب‌وهوای لیختن اشتاین قاره‌ای با زمستان‌های ابری و سرد همراه با بارش باران و برف مکرر است. تابستان‌های آن نیز خنک تا حدودی گرم، ابری و مرطوب می‌باشد. این کشور دارای باغ‌های میوه با چمنزارهای سرسبز و سنت دیرینه کشت انگور است.

آب‌وهوای این کشور با وجود کوهستانی بودن، نسبتا معتدل می‌باشد. اما به‌شدت تحت‌تأثیر باد گرم و خشک پاییزی است. دمای حدود ۱۵ درجه سانتیگراد حتی در زمستان نیز در این کشور غیرمعمول نیست.

در زمستان دمای هوا به‌ندرت به زیر منفی ۱۵ درجه سانتیگراد می‌رسد، در حالی‌که در تابستان میانگین دما بین ۲۰ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است. اندازه‌گیری‌های بارندگی سالانه در این کشور به طور متوسط ​​حدود ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌متر می‌باشد. با این ‌حال، در منطقه “آلپ” بارندگی اغلب تا ۱۹۰۰ میلی‌متر است.

میانگین مدت تابش آفتاب حدود ۱۶۰۰ ساعت در سال می‌باشد. بر اساس امتیاز گردشگری، بهترین زمان از سال برای بازدید از این کشور برای فعالیت در هوای گرم، از اواخر ژوئن تا اوایل سپتامبر است.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

قوانین مهاجرت کشور لیختن اشتاین

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، لیختن اشتاین قوانین خاصی در مورد مهاجرت دارد. زیرا اداره مهاجرت آن فقط تعداد محدودی مجوز اقامت و ویزا صادر می‌کند. این ویزاها به ویزاهای موجود برای شهروندان اتحادیه اروپا و EEA و شهروندان غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA تقسیم می‌گردند. دسته خاصی از متقاضیان نیز شهروندان سوئیسی هستند که سهمیه محدودی از مجوزها به صورت سالانه برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

وقتی صحبت از شباهت به کشورهای دیگر می‌شود، چندین نوع ویزا نیز وجود دارد که می‌توانند برای افراد با هدف اقامت کوتاه‌مدت، صادر گردند. این ویزاهای لیختن اشتاین عبارتند از:

ویزاهای لیختن اشتاین

 • ویزای توریستی برای کسانی که جهت اهداف گردشگری، تجاری و سایر بازدیدهای کوتاه وارد این کشور می‌شوند.
 • ویزای ترانزیت در مسیر سفر به کشور دیگری با توقف در لیختن‌اشتاین.
 • ویزای شینگن. از آنجایی‌ که لیختن اشتاین یک کشور عضو شینگن می‌باشد، بنابراین امکان صدور این ویزا را فراهم کرده است.
 • ویزای ملی با مدت‌زمان ۹۰ روز برای شهروندان خارجی نیز موجود می‌باشد.

از بین این نوع ویزاها، تنها ویزای شینگن و ویزای ملی به یک خارجی اجازه می‌دهند حداکثر تا ۳ ماه در کشور بماند.

انواع ویزای شینگن کشور لیختن اشتاین

ویزای شینگن این کشور را می‌توان همانند سایر کشورهای شینگن، بر اساس هدف و مدت‌زمان سفر به شرح زیر طبقه‌بندی کرد:

 • تجاری: این مجوز به شما امکان می‌دهد برای شرکت در فعالیت‌های تجاری مانند نمایشگاه‌های تجاری، فعالیت‌های MICE و غیره به لیختن اشتاین سفر کنید.
 • بازدید کننده: این نوع مجوز برای افرادی صادر می‌شود که از اعضای خانواده یا دوستان برای آن‌ها دعوت نامه فرستاده شده است.
 • مطالعاتی: این نوع برای افرادی صادر می‌شود که برای شرکت در مطالعات بیش از ۹۰ روز پژوهشی، آموزشی و سایر فعالیت‌های دانشگاهی به این کشور سفر می‌کنند.
 • کاری: برای افرادی است که برای شرکت در فعالیت‌های شغلی وارد لیختن اشتاین می‌شوند.
 • گردهمایی خانوادگی: این نوع برای افرادی است که به دنبال دیدار با خانواده خود در این کشور هستند.

انواع ویزای شینگن لیختن اشتاین

سهمیه‌های اقامت کشور لیختن اشتاین

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در تصمیم گیری برای مهاجرت به این کشور باید در نظر گرفته شود، ورود به سهمیه سالانه به منظور جلوگیری از انتظار برای یک سال دیگر می‌باشد. در ادامه، نحوه صدور مجوز اقامت آمده است.

اول از همه اینکه، دو نوع مجوز اقامت وجود دارد: برای اهداف شغلی و برای اهداف غیرشغلی، تعداد صدور آنها نیز به شرح زیر است:

 • دولت مجموعا ۸۹ مجوز اقامت در سال صادر می‌کند.
 • از این ۸۹ مجوز، شهروندان منطقه اقتصادی اروپا مستحق ۷۲ مجوز اقامت در سال هستند. (۵۶ مورد آن بر اساس اشتغال و ۱۶ مورد آن برای سایر گروه‌های مهاجر صادر می‌شود.)
 • ۱۷ مجوز برای شهروندان سوئیسی صادر می‌گردد (۱۲ مجوز بر اساس اشتغال و ۵ مجوز برای اهداف دیگر).
 • نیمی از ویزاها از طریق لاتاری اعطا می‌شوند و نیمی دیگر، توسط دولت.
 • نیروهای کار خارجی مقیم این کشور در صورتی که شهروندان منطقه اقتصادی اروپا باشند، حق دریافت ۵۶ مجوز اقامت دارند.
 • شهروندان غیر منطقه اقتصادی اروپا باید واجد شرایط لازم برای دریافت مجوز اقامت باشند.

با توجه به قوانین مهاجرت لیختن اشتاین باید بدانید که لاتاری در بهار و پاییز انجام می‌گردد.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

اقامت دائم کشور لیختن اشتاین

اخذ اقامت دائم این کشور بسیار دشوار می‌باشد. علی‌رغم این واقعیت که لیختن اشتاین کشور کوچکی است، اما اکثریت جمعیت آن خارجی می‌باشند. به طور کلی، با وجود تمام این واقعیت‌ها، این کشور نیازی به جمعیت اضافی ندارد. بومیان آن بسیار خوب زندگی می‌کنند و از نظر درآمد سرانه، پس از ایالات متحده مقام دوم را در جهان دارند. اخذ اقامت دائم لیختن اشتاین از راه‌های مختلفی به شرح زیر امکان‌پذیر است:

 • از طریق ویزای کاری
 • از طریق ویزای سرمایه گذاری
 • پس از تحصیل در لیختن اشتاین
 • از طریق ازدواج با یک شهروند لیختن اشتاینی

با این حال، همه این گزینه‌ها از جمله آخرین (ازدواج)، تنها پس از زندگی در لیختن اشتاین برای بیش از 10 سال امکان پذیر است. البته این امر، ملاک اصلی نیست. اگرچه این کشور بخشی از اتحادیه شینگن نیست، اما می‌توانید تحت ویزای شینگن با مهر “C” وارد لیختن اشتاین شوید.

مقامات لیختن اشتاین رویکردهای متفاوتی در مورد موضوع اخذ اقامت دائم توسط شهروندان کشورهای مختلف دارند. شهروندان سوئیس و اتریش پس از پنج سال اقامت می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند. شهروندان منطقه اقتصادی اروپا باید در ۱۰ سال گذشته قبل از درخواست، دائما در این کشور زندگی کرده باشند. شهروندان سایر کشورهای دیگر نه تنها باید دائما به مدت ۱۰ سال در آن زندگی کرده باشند، بلکه باید از نیروی کار مورد تقاضا نیز باشند.

مهاجرت به کشور لیختن اشتاین از طریق کار

بیش از نیمی از مشاغل در این کشور توسط افرادی انجام می‌شوند که مقیم خارج از کشور هستند. مسافران بین‌المللی از اتریش، سوئیس و جنوب آلمان بخشی جدایی‌ناپذیر از نیروی کار لیختن اشتاین می‌باشند.

مسافران بین‌المللی، کارمندانی هستند که به طور معمول بین محل سکونت و محل کار خود رفت و آمد می‌کنند و روزانه به خانه‌های خود در خارج از این کشور بازمی‌گردند. افرادی که به عنوان مراقب یا در صنعت هتلداری یا پذیرایی کار می‌کنند، در چارچوب قرارداد کاری که در آن ملزم به استراحت هستند، ممکن است از تعهد بازگشت به محل زندگی خود معاف شوند. این افراد باید حداقل هفته‌ای یک بار به محل اقامت خود در منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس بازگردند.

شرایط استخدام نیروی کار خارجی در کشور لیختن اشتاین

لیختن اشتاین بین شهروندان سوئیسی، شهروندان یک کشور EEA یا شهروندان کشورهای ثالث تمایز قائل می‌شود. مجوز رفت و آمد بین‌المللی برای شهروندان کشورهای ثالث مورد نیاز است. این مجوز برای یک سال اعتبار دارد و همچنین توسط اداره مهاجرت و گذرنامه صادر می‌گردد. در این رابطه باید نشان داده شود که هیچ کارمند مناسبی برای شغل مورد نظر در بازار کار لیختن اشتاین یافت نشده است. درخواست کامل تکمیل‌شده نیز باید حداکثر 14 روز قبل از شروع برنامه‌ریزی شده موقعیت شغلی، به اداره مهاجرت و گذرنامه ارسال گردد. شروع به فعالیت در موقعیت شغلی هم فقط پس از صدور مجوز، امکان‌پذیر می‌باشد.

اجازه اقامت برای شهروندان کشورهای ثالث ممکن است فقط برای مدیران، متخصصان یا سایر نیروهای کار صادر شود. در این خصوص نیروی کار باید دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را گذرانده باشد یا دارای تجربه حرفه‌ای طولانی مدت باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، مجوز اقامت به مدت پنج سال (یک سال برای شهروندان یک کشور ثالث) معتبر است. پس از پنج سال، دارندگان اجازه اقامت می‌توانند برای اقامت طولانی مدت یا دائم درخواست دهند، مشروط بر اینکه همه شرایط برآورده شوند.

مهاجرت به کشور لیختن اشتاین از طریق تحصیل

این کشور پادشاهی کوچک دارای سابقه درخشان در زمینه مؤسسات آموزشی است. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در این کشور ملزم به درخواست ویزای دانشجویی هستند.

اقامت دائم لیختن اشتاین

لیختن اشتاین و سوئیس شرایط ورود یکسانی دارند. بنابراین اگر در کشور خود به دفتر امور خارجی لیختن اشتاین دسترسی ندارید، می‌توانید به دفتر امور خارجه سوئیس برای اخذ ویزای تحصیلی لیختن اشتاین درخواست دهید. مقررات مربوط به افراد متقاضی ویزا نیز مشابه هستند. دانشجویان بین‌المللی که نیاز به ویزا دارند، می‌توانند درخواست خود را به نمایندگی سوئیس در کشور محل اقامت خود ارسال کنند. مقامات سوئیس در مورد این درخواست تصمیم می‌گیرند و آن را پردازش می‌کنند. مدارک زیر برای این منظور باید ارائه شوند:

 • فرم درخواست ویزا و ۴ عکس در اندازه پاسپورتی.
 • نامه پذیرش: نامه پذیرش توسط مؤسسه آموزشی که در آن پذیرفته شده‌اید، صادر می‌شود. این نامه نشان می‌دهد که به متقاضی، تحصیل تمام وقت در موسسه مربوطه پیشنهاد شده است.
 • اثبات منابع مالی: متقاضیان باید بتوانند مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای حمایت از خود در کشور ارائه دهند.
 • رسید هزینه دوره که نشان می‌دهد هزینه دوره را به طور کامل پرداخت کرده‌اید.
 • پوشش بیمه سلامت: شما باید یک بیمه درمانی خصوصی داشته باشید و مدرکی مستند برای آن ارائه دهید.

مهاجرت به کشور لیختن اشتاین از طریق سرمایه‌گذاری

لیختن اشتاین بزرگ‌ترین مرکز مالی برای صندوق‌های بانکی و سرمایه گذاری است. این کشور دارای سیستم مالیاتی مطلوب برای فعالیت اقتصادی تجاری مناسب می‌باشد. گردشگری و بانکداری، سهم اصلی اقتصاد لیختن اشتاین را دارند. لیختن اشتاین دارای معاهده مالیات مضاعف (DTT) و موافقت‌نامه‌های تبادل اطلاعات مالیاتی (TIEA) با طیف وسیعی از کشورها از جمله آلمان، سوئیس، اتریش و ایالات متحده است.

با سرمایه گذاری ۱۰۰۰۰۰ تا ۱ میلیون فرانک (بدون محدودیت) در یک فعالیت تجاری در این کشور و ایجاد شغل می‌توان اقامت این کشور را برای مدت ۵ سال به دست آورد. همچنین بعد از ۳۰ سال زندگی نیز می‌توان برای شهروندی آن در خواست نمود.

مهاجرت به لیختن اشتاین از طریق ازدواج

این کشور نسبت به مسئله مهاجرت از طریق ازدواج نیز سخت‌گیرانه عمل می‌کند. همسر مقیم باید حداقل ۱۲ سال در لیختن اشتاین سکونت داشته باشد. همسر خارجی نیز تنها پس از ۳ سال از ثبت رسمی ازدواج می‌تواند اقامت دائم دریافت کند.

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیمات افراد در زندگی است. تصمیمی که اگر همراه با توان مالی، تحقیق، دریافت مشاوره و برنامه‌ریزی صحیح باشد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای شما رقم بزند. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلف میل به مهاجرت داشته باشند اما نسبت به امور و مراحل آن آشنایی نداشته باشند.

سخن آخر

لیختن اشتاین یک کشور مستقل کوچک و زیبا است که پذیرای مردم از سراسر جهان می‌باشد. اینکه چگونه می‌توانید به این شاهزاده‌نشین مهاجرت کنید، بستگی به کاری دارد که می‌خواهید در لیختن اشتاین انجام دهید. آیا می‌خواهید در دانشگاه تحصیل کنید یا قصد دارید در لیختن اشتاین کار کنید؟. هر هدفی، قوانین خاص و نوع مجوز مخصوص به خود را دارد. پس از تکمیل و ارسال مدارک، دولت تصمیم می‌گیرد که مجوز شما را صادر کند یا خیر. تعداد مجوزهایی که دولت هر سال صادر می‌کند نیز محدود هستند.

وکلای موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می‌توانند اطلاعات دقیق و به‌روز شده‌ای را به افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت به کشور لیختن اشتاین هستند، ارائه دهند. بدین ترتیب، متقاضیان قبل از شروع روند درخواست اجازه اقامت، به خوبی آماده خواهند بود.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

انواع روش‌های مهاجرت به لیختن اشتاین کدام هستند؟
مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه گذاری و ازدواج با شهروند این کشور، روش‌های مهاجرت به کشور لیختن‌اشتاین هستند.
در صورت ازدواج با شهروند لیختن اشتاینی بعد از چند سال می‌توان اقامت این کشور را به دست آورد؟
در صورت ازدواج با یک فرد مقیم این کشور، بعد از گذشت ۳ سال از ازدواج رسمی می‌توان اقامت لیختن‌اشتاین را به دست آورد.
مجوز کار و اقامت کشور لیختن اشتاین برای چه افرادی صادر می‌شود؟
مجوز کار فقط برای نیروی کار متخصص موردنیاز و مدیران صادر می‌گردد.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles