راهنمای کامل و جامع در خصوص گم شدن کیملیک کارت

راهنمای کامل و جامع در خصوص گم شدن کیملیک کارت

کشور ترکیه از جمله کشورهای مهاجرپذیری است که در سال‌های گذشته به مقصد مناسبی برای مهاجرت ایرانیان بدل شده است. زمانی که موفق به اخذ اقامت کشور ترکیه چه به‌صورت موقت و چه به‌صورت دائم می‌شوید، از سوی دولت این کشور کارت اقامتی به نام کیملیک کارت برای شما صادر خواهد شد که به شما اختیاراتی را اعطا می‌کند. حال ممکن است بنا به هر دلیل این کارت را گم کنید و یا از شما بدزدند. ازاین‌رو شما باید بدانید که در هنگام گم شدن کیملیک کارت چه باید بکنید.

 

گم شدن کیملیک کارت

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کیملیک کارت (Kimlik Card)

کیملیک کارت (Kimlik Card) یا کارت اجازه اقامت ترکیه، کارتی است که به افراد اجازه می‌دهد تا به مدت مشخصی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. هر فردی که بخواهد چه به‌صورت موقت و چه به‌صورت دائم در کشور ترکیه حضور داشته باشد، باید نسبت به دریافت چنین کارتی، اقدام کند. البته ایرانیان این شانس را دارند تا در یک بازه زمانی 180 روزه، به مدت 90 روز در کشور ترکیه بدون نیاز به دریافت کیملیک کارت حضور داشته باشند.

اما اگر لازم باشد، بنا به هر دلیل دیگری مدت‌زمان بیشتری را در این کشور اقامت کنند، نیاز است تا برای دریافت این کارت، به مقامات کشور ترکیه مراجعه کنند. درصورتی‌که در بازه‌های زمانی بیش از ۹۰ روز در کشور ترکیه بدون داشتن چنین کارت اقامتی حضور داشته باشید، نه‌تنها موظف به پرداخت جریمه خواهید شد، بلکه دولت کشور ترکیه شما را از خاک این کشور اخراج کرده و از یک تا پنج سال، اجازه اقامت در خاک این کشور را به شما نمی‌دهد.

اما در بسیاری از مواقع ممکن است شما کیملیک کارت خود را گم کنید و یا به هر دلیل به آن دسترسی نداشته باشید. شما باید بدانید که در زمان گم شدن کیملیک کارت چه اقداماتی را باید انجام دهید. ما در ادامه به‌صورت کامل دراین‌خصوص صحبت خواهیم کرد.

گم شدن کیملیک کارت

دلیل صدور کیملیک کارت

همان‌طور که عنوان شد، کیملیک کارت یک کارت اقامت دائم و یا موقت ترکیه است که هر فردی که بخواهد بیش از 90 روز در این کشور حضور داشته باشد، باید نسبت به دریافت آن اقدام کند. این کارت که به نام کارت T,C نیز شناخته می‌شود، حاوی تمامی اطلاعات فرد دارنده آن، از جمله آدرس محل سکونت، اطلاعات شخصی و … است. ازآن‌رو می‌توان آن را به‌نوعی یک کارت شناسایی دانست که هویت فرد مقیم در کشور ترکیه را مشخص خواهد کرد.

حروف T,C در واقع مخفف کشور ترکیه هستند. بر روی این کارت یک عدد 11 رقمی درج شده است که معمولاً با عدد 99 شروع خواهد شد. باید بدانید که گم شدن کیملیک کارت می‌تواند مشکلات و دردسرهای خاص خودش را داشته باشد و یک فرد خارجی را از دسترسی به امکانات مهمی منع کند. ازاین‌رو باید به‌دقت از آن محافظت کرد و در صورت مفقود شدن، سریعاً نسبت به دریافت کیملیک کارت جدید، اقدام شود.

انواع مختلف کیملیک کارت

باید بدانید که کارت اقامت کشور ترکیه یا کیملیک کارت دارای انواع مختلفی بوده که بسته به شرایط اقامتی فرد متقاضی، برای او صادر خواهد شد. هرکدام از این کارت‌ها دارای رنگ به‌خصوص خود بوده و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. از انواع کیملیک کارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کیملیک کارت موقت

کیملیک کارت موقت زمانی صادر خواهد شد که یک فرد خارجی قصد داشته باشد تا تنها در مدت‌زمان مشخصی در کشور ترکیه حضور داشته باشد. این کارت برای افرادی صادر خواهد شد که هنوز موفق به دریافت اقامت دائم ترکیه نشده‌اند و به‌نوعی هنوز شهروند کشور ترکیه به شمار نمی‌روند. کیملیک کارت موقت در دورنگ صورتی، برای اقامت توریستی در کشور ترکیه و رنگ آبی برای اقامت کاری صادر خواهد شد.

البته این کارت برای افرادی که با اهداف مختلف دیگر و برای مدت مشخصی می‌خواهند در ترکیه اقامت داشته باشند نیز صادر خواهد شد. از مهم‌ترین دلایل صدور کیملیک کارت موقت می‌توان به مهاجرت تحصیلی، مهاجرت برای اخذ مجوزهای لازم برای خرید ملک، آموزش زبان ترکی و … اشاره کرد. گم شدن کیملیک کارت می‌تواند فرد را از داشتن اقامت موقت در کشور ترکیه، منع کند.

گم شدن کیملیک کارت

کیملیک کارت دائم

درصورتی‌که متقاضیان خارجی موفق شوند تا اقامت دائم کشور ترکیه را از هر طریقی به دست بیاورند، می‌توانند نسبت به تعویض کیملیک کارت موقت به کیملیک کارت دائم، اقدام کنند. در این صورت در کنار پاسپورت برای فرد خارجی، چنین کارتی صادر خواهد شد و از فرد خواسته می‌شود تا نسبت به محافظت و جلوگیری از گم شدن کیملیک کارت دائم خود، کوشا باشد.

نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه

اما پیش از اینکه در خصوص گم شدن کیملیک کارت ترکیه بیشتر صحبت کنیم، شاید شما هم بخواهید بدانید که چگونه می‌توان چنین کارتی را برای افراد خارجی متقاضی به دست آورد. باید اشاره داشت که تنها افرادی مجاز به دریافت چنین کارتی خواهند شد که گزینه‌های زیر را در دستور کار خود داشته باشند.

 • در ابتدا نیاز است تا فرد به کشور ترکیه سفرکرده و در این کشور حضور داشته باشد.
 • خرید ملک یا اجاره یک منزل برای در دست‌ داشتن آدرس محل سکونت در ترکیه
 • دریافت بیمه‌نامه از شرکت‌های بیمه و معتبر کشور ترکیه
 • ثبت‌نام در سایت اداره مهاجرت ترکیه جهت دریافت مصاحبه و مشخص‌شدن قرار ملاقات ترکی

گم شدن کیملیک کارت

درصورتی‌که این موارد را انجام دهید، شما نیز فردی خواهید بود که می‌تواند نسبت به دریافت کیملیک کارت ترکیه، اقدام کند.

حروف درون کیملیک کارت

درصورتی‌که کیملیک کارت ترکیه خود را دریافت کرده باشید، متوجه یک سری حروف درون پرانتز شده‌اید که در پشت این کارت حک شده است. شاید برای شما هم این سؤال ایجاد شده باشد که منظور از این حروف چیست؟ باید بدانید که هرکدام از این حروف، نشانگر گروهی از افرادی است که کیملیک کارت به آن‌ها تعلق‌ گرفته است. این حروف و دسته مرتبط با آن‌ها به شکل زیر خواهد بود.

 

A: کسانی که برای تحقیقات علمی به ترکیه سفر کرده‌اند.
B: کسانی که در ترکیه دارای مستغلات هستند. به‌عبارت‌دیگر در این کشور ملک مسکونی و یا تجاری دارند.
C: کسانی که دارای رابطه تجاری بوده و یا برای تجارت به این کشور آمده‌اند.
ç: کسانی که در دوره‌های آموزشی ضمن خدمت شرکت کرده‌اند.
D: کسانی که برای اهداف آموزشی و یا اهدافی که طبق توافق‌نامه‌های ترکیه صورت‌گرفته است و یا برنامه‌های تبادل دانشجو به این کشور سفر کرده‌اند.
E: کسانی که برای مقاصد گردشگری به ترکیه آمده‌اند.
F: کسانی که اقامت پزشکی ترکیه را دریافت کرده‌اند به شرطی که بیماری‌های تهدیدکننده سلامت عمومی را نداشته باشند.
G: کسانی که بنا به‌ درخواست یا تصمیم مراجع قانونی و یا قضایی نیاز به اقامت ترکیه دارند.
۲: کسانی که مجوز خودشان را از مجوز اقامت خانوادگی به مجوز اقامت کوتاه‌مدت تغییر داده‌اند.
H: افرادی که در دوره‌های آموزش زبان ترکی شرکت کرده‌اند.
I: کسانی که از طریق مؤسسه‌های دولتی در ترکیه در دوره‌های آموزشی، پژوهشی و کارآموزی شرکت خواهند کرد.
i: کسانی که تحصیلات عالی خود را در ترکیه و ظرف مدت شش ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی به پایان رسانده‌اند.

گم شدن کیملیک کارت

مزایای دریافت کیملیک کارت ترکیه

همان‌طور که تا بدین جا متوجه شدید، داشتن کیملیک کارت ترکیه به شما اجازه حضور در این کشور را خواهد داد. اما باید بدانید که دریافت چنین کارتی، در کنار مزیت اقامتی، دارای مزایای دیگری است. به یاد داشته باشید که گم شدن کیملیک کارت می‌تواند شما را از داشتن چنین مزایایی محروم کند. مزایای صدور کیملیک کارت برای افراد متقاضی عبارت است از:

 • اتصال به بانک‌های ترکیه و امکان افتتاح حساب بانکی برای فرد متقاضی
 • پرداخت قبوض و اطلاع از میزان بدهی آن‌ها
 • خرید خودرو
 • پیداکردن موقعیت‌های شغلی
 • امکان اجاره و یا خرید ملک در کشور ترکیه
 • امکان ثبت شرکت
 • امکان شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف
 • استفاده از مراکز بهداشتی و پزشکی خانواده به‌صورت رایگان
 • امکان پرداخت هرگونه بدهی به دولت اعم از مالیات
 • ثبت‌نام در مدارس

بدین صورت به‌سادگی متوجه خواهید شد که گم شدن کیملیک کارت می‌تواند مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد و شما نمی‌توانید بدون آن هیچ‌گونه کار اداری را در کشور ترکیه انجام دهید.

راهنمای گم شدن کیملیک کارت

حال که به‌خوبی با این کارت آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا در خصوص گم شدن و یا دزدیده شدن این کارت بیشتر صحبت کنیم. نکته اولی که دراین‌خصوص باید بدانید این است که به‌هیچ‌عنوان نباید نگران شوید و یا وحشت کنید. اولین و درست‌ترین کار بعد از گم شدن کیملیک کارت ترکیه این است که خودتان را به نزدیک‌ترین مرکز پلیس کشور ترکیه برسانید و در این مرکز اعلام کنید که کارت اقامت ترکیه خود را گم کرده‌اید و یا آن را از شما دزدیده‌اند.

گم شدن کیملیک کارت

بعد از این مورد نیاز است تا به نزدیک‌ترین اداره مالیات در کشور ترکیه مراجعه کرده و هزینه دریافت کارت جدید خود را بپردازید. ازاین‌رو باید به‌خاطر داشته باشید که مقداری پول نقد با خود ببرید. شما باید مبلغ ۱۶۰ پوند را برای صدور کیملیک کارت خود، پرداخت کنید. البته نیاز است تا این مبلغ را به ارز رسمی کشور ترکیه، یعنی لیر پرداخت کنید. پس از آن باید رسید پرداخت هزینه را پیش خود نگهداری کنید.

مدارک لازم برای صدور مجدد کیملیک کارت

بعدازاین که با مراجعه به اداره پلیس، گزارش گم شدن کیملیک کارت ترکیه‌ای خود را به ثبت رساندید، زمان آن رسیده است تا به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و با در دست‌ داشتن مدارک موردنیاز، جهت صدور کارت اقامت مجدد، اقدام کنید. شما برای صادر شدن کارت خود، به مدارک زیر احتیاج خواهید داشت.

مدارک لازم برای صدور مجدد کیملیک کارت

 • ارائه گزارش پلیس
 • گواهی ثبت آدرس
 • فتوکپی از صفحه اول ویزا و صفحات ورودی گذرنامه
 • ارائه اصل گذرنامه
 • ۲ عدد عکس پرسنلی
 • رسید پرداخت هزینه‌های صدور کیملیک کارت
همه چیز درباره ی ویزای ترکیه

همه چیز درباره ویزای ترکیه

با مطالعه این مقاله می‌توانید به هر آنچه در مورد ویزا و شرایط دریافت آن برای سفر به کشور ترکیه نیاز دارید را بیاموزید. با ما همراه باشید.

سخن پایانی

کیملیک کارت ترکیه در واقع کارت اجازه اقامت این کشور است که به متقاضیانی که قصد حضور بیش از ۹۰ روز در ترکیه را دارند، اعطا می‌شود. این کارت به دو نوع کارت موقت و دائم تقسیم شده و بسته به شرایط فرد متقاضی به او اعطا می‌شود. اما ممکن است مدارک شما ربوده شده و یا آن‌ها را گم کنید. در صورت گم شدن کیملیک کارت نیاز است تا به اداره پلیس ترکیه مراجعه کرده و بعد از گزارش مفقودی، با در دست‌ داشتن مدارک موردنیاز، برای صدور مجدد به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کیملیک کارت ترکیه چیست؟
کیملیک کارت (Kimlik Card) یا کارت اجازه اقامت ترکیه، کارتی است که به افراد اجازه می‌دهد تا به مدت مشخصی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. هر فردی که بخواهد چه به‌صورت موقت و چه به‌صورت دائم در کشور ترکیه حضور داشته باشد، باید نسبت به دریافت چنین کارتی، اقدام کند.
مهم‌ترین دلایل صدور کیملیک کارت موقت چیست؟
از مهم‌ترین دلایل صدور کیملیک کارت موقت می‌توان به مهاجرت تحصیلی، مهاجرت برای اخذ مجوزهای لازم برای خرید ملک، آموزش زبان ترکی و … اشاره کرد.
مدارک لازم برای صدور مجدد کیملیک کارت کدامند؟
• ارائه گزارش پلیس • گواهی ثبت آدرس • فتوکپی از صفحه اول، صفحه ویزا و صفحات ورودی گذرنامه • ارائه اصل گذرنامه • ۲ عدد عکس پرسنلی • رسید پرداخت هزینه‌های صدور کیملیک کارت
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شاهو
1 سال قبل

من ۶ سال پیش پناهنده ترکیه بودم، موقع خروجم از ترکیه کیملیکم و گم کردم فرصت این رو هم نداشتم پیگیرش باشم، آیا الان بخوام برای سفر به ترکیه برم مشکل ساز میشه برام یا نه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین دوستان🙏🏽

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  شاهو
1 سال قبل

بله براتون مشکل ساز خواهد بود

کادر هرمس اپلای