بررسی «آزمون sat چیست» در بلاگ هرمس اپلای

آزمون sat چیست؛ راهنمای کامل

آزمون SAT در سال ۷ بار برای جذب دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های آمریکا برگزار می‌شود. برگزار کننده این آزمون College Board است که از طریق SAT به سنجش مهارت‌های خواندن، نوشتار و ریاضی دانش‌آموزان می‌پردازد. سنجش توانایی شرکت‌کنندگان آزمون اس ای تی به موارد درسی ختم نمی‌شود، بلکه توانایی آن‌ها را در تفکر نقادانه و حل مسائل پیچیده نیز آزموده خواهد شد. اهمیت این آزمون در فرآیند پذیرش دانشگاهی بی‌بدیل است، زیرا نمرات کسب شده تاثیر قابل‌توجهی بر شانس پذیرش در دانشگاه‌های معتبر دارد. در این مقاله، ما به بررسی جامع ساختار امتحان SAT می‌پردازیم. فقط چند دقیقه به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا بدانیم «آزمون SAT چیست». 

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آزمون اس ای تی؛ پیش‌نیازی استاندارد برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا

SAT یک آزمون استاندارد است که برای پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. پیش‌نیاز خاصی برای شرکت در این آزمون و سایر امتحان‌های بین‌المللی مثل یوس و تومر وجود ندارد. این دو آزمون نام برده شده برای تحصیل در ترکیه کاربرد دارند. با‌این حال، دانش‌آموزانی که قصد شرکت در امتحان اس ای تی را دارند باید به نکات زیر توجه داشته باشند.

آزمون SAT معمولا برای دانش‌آموزان دبیرستانی و به‌ویژه دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان در نظر گرفته شده است. این به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا دانش و مهارت‌های کسب شده در دوره دبیرستان را به کار بگیرند.

با‌توجه‌به اینکه آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، تسلط نسبی به زبان انگلیسی برای درک سوالات و دستورالعمل‌ها ضروری است. بخش ریاضی آزمون SAT مهارت‌هایی در زمینه جبر، جبر مقدماتی، و برخی مفاهیم هندسه و تحلیل داده‌ها را مورد سنجش قرار می‌دهد. داشتن دانش پایه‌ای در این زمینه‌ها برای موفقیت در آزمون ضروری است. 

امتحان sat چیست؟ یکی از مراحل ورود به دانشگاه‌های آمریکا

آشنایی با ساختار آزمون SAT؛ این امتحان ورودی از سه بخش تشکیل شده است

آزمون SAT از سه بخش اصلی تشکیل شده است؛ خواندن، نوشتار و زبان، و ریاضیات. علاوه‌بر این موارد، بخش اختیاری مقاله‌نویسی نیز وجود دارد که توسط برخی دانشگاه‌ها درخواست می‌شود. درک ساختار آزمون و نحوه ارزیابی هر بخش می‌تواند در آمادگی شما برای آزمون نقش کلیدی داشته باشد. 

  • بخش خواندن: این بخش شامل ۵ متن با ۵۲ سوال چند گزینه‌ای است که باید در طی ۶۵ دقیقه پاسخ داده شوند. متون از منابع مختلفی انتخاب می‌شوند و به ارزیابی توانایی شما در درک مطلب و تفکر نقادانه می‌پردازند.
  • بخش نوشتار و زبان: این بخش ۴۴ سوال چند گزینه‌ای را در بر می‌گیرد که باید در ۳۵ دقیقه پاسخ داده شوند. سوالات بر اساس متون داده شده است و به ارزیابی دانش گرامر، استفاده از زبان، و توانایی ویرایش متن می‌پردازند.
  • بخش ریاضیات: کل بخش ریاضیات شامل ۵۸ سوال است که در دو بخش ۴۵ سوال چند گزینه‌ای و ۱۳ سوال پاسخ کوتاه تقسیم می‌شود. این سوالات مهارت‌های ریاضیات اساسی، جبر، تجزیه و تحلیل داده‌ها، و هندسه را مورد سنجش قرار می‌دهند.

آشنایی با ساختار آزمون برای شرکت در همه امتحان‌های بین‌المللی ضروری است. به‌طورکلی شرکت در آزمون‌های سراسری و بین‌آلمللی همراه با اضطراب بالایی برای شرکت‌کننده خواهد بود. ازاین‌رو قبل از شرکت در هر امتحانی مثل آزمون تومر، SAT، یوس و MCT حتما به ساختار طرح سوال دقت داشته باشید. برای مثال آزمون تومر از بخش‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن تشکیل شده است.

سوال‌های ریاضی و انگلیسی؛ بخشی از ساختار آزمون sat

نکات مطالعاتی برای آمادگی شرکت در امتحان sat

آمادگی برای آزمون SAT نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از استراتژی‌های مطالعاتی مؤثر است. در این بخش، نکات کلیدی و استراتژی‌هایی را بررسی می‌کنیم که م به بهبود نتایج شما در این آزمون کمک خواهند کرد.

  • برنامه‌ریزی مطالعه: اولین قدم، تهیه یک برنامه مطالعاتی منظم است. شروع مطالعه حداقل چند ماه قبل از آزمون و تقسیم زمان مطالعه به بخش‌های کوچک‌تر روزانه در کاهش استرس و افزایش کارایی مطالعه بسیار موثر است.
  • انتخاب منابع مطالعاتی: استفاده از کتاب‌های راهنمای معتبر و دوره‌های آنلاین که توسط College Board یا سایر منابع معتبر ارائه شده است، ضروری محسوب می‌شود. در کنار مطالعه این منابع، حتما از نمونه سوال آزمون‌های قبلی برای آشنایی با ساختار امتحان sat نیز استفاده کنید. به‌طورکلی مطالعه نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه، sat آمریکا و آزمون بین‌المللی آیلتس به افزایش آمادگی شرکت‌کننده کمک می‌کند. 
  • مرور و تقویت نقاط ضعف: با انجام دادن آزمون‌های تمرینی، نقاط ضعف خود را شناسایی و روی بهبود آن‌ها تمرکز کنید. 

مراقبت از سلامت روانی و جسمانی خود، از جمله اطمینان از خواب کافی، تغذیه مناسب، و انجام فعالیت‌های فیزیکی مهم‌ترین بخش برای آمادگی در آزمون SAT است. بدون سلامت فیزیکی و آرامش ذهنی قادر نخواهید بود به‌درستی پاسخ مناسب سوال‌ها را درج کنید. 

استفاده از منابع معتبر؛ نکته‌ای مهم در مسیر آمادگی برای آزمون اس ای تی

دو نکته مهم برای آمادگی آزمون sat چیست؟ اطلاع از نحوه ثبت‌نام و محل برگزاری آزمون

ثبت‌نام برای آزمون SAT نیازمند توجه به جزئیات و زمان‌بندی است. اولین قدم برای ثبت‌نام «امتحان sat چیست؟» انتخاب تاریخ آزمونی است که با برنامه‌ریزی مطالعاتی شما همخوانی داشته باشد. مطمئن شوید که زمان کافی برای مطالعه و آمادگی قبل از آزمون را در نظر گرفته‌اید. ثبت‌نام از طریق وب‌سایت رسمی College Board انجام می‌شود. اطلاعات شخصی، جزئیات تحصیلی، و انتخاب مکان آزمون از جمله اطلاعاتی است که باید وارد کنید. عکس اخیر، کارت شناسایی معتبر، و اطلاعات پرداخت هزینه ثبت‌نام از جمله مواردی است که باید برای تکمیل فرآیند ثبت‌نام آماده کنید.

به‌طورکلی وبسایت‌های مرجع و برگزارکننده هر آزمون بهترین منبع برای کسب اطلاعات بیشتر از امتحان است. این نکته برای همه آزمون‌های بین‌المللی مثل تومر، آیلتس، yos و sat صدق می‌کند. برای مثال سایت YSYM تنها مرجع مسئول و برگزار‌کننده دوره یوس، برای کسب اطلاعات دقیق از این امتحان مناسب است. همچنین امکان مشاهده دوره Yos ترکیه نیز در این سایت وجود دارد.

آزمون sat در چه کشوری برگزار می‌شود؟

SAT در مراکز مختلفی در سراسر جهان از جمله در ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر برگزار می‌شود. برای یافتن محل دقیق برگزاری آزمون در منطقه خود یا در نزدیکی شما، بهترین کار مراجعه به وب‌سایت رسمی College Board است. College Board وب‌سایتی است که اطلاعات مربوط به زمان‌ها، مکان‌ها، و نحوه ثبت‌نام برای آزمون SAT را فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با استفاده از این سایت و وارد کردن اطلاعات موردنیاز، مرکز آزمونی را که به شما نزدیک‌تر است و زمان‌های موجود برای شرکت در آزمون را پیدا کنید.

به‌طورکلی امکان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی فقط در یک کشور نیست. بااین‌حال برای شرکت در آزمون yos و ورود به دانشگاه‌ها و کالج های ترکیه، باید به این کشور سفر کنید. این نکته فرق آزمون یوس و sat به شمار می‌رود. 

هزینه شرکت در آزمون SAT چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون SAT بسته به چندین فاکتور از جمله اینکه آیا شما قصد دارید در بخش اختیاری مقاله نیز شرکت کنید یا خیر متغیر است. همچنین، هزینه‌ها ممکن است بر‌اساس کشور برگزارکننده آزمون نیز تغییر کند. 

به‌طورکلی هزینه پایه آزمون SAT بدون مقاله معمولا پوشش‌دهنده بخش‌های خواندن، نوشتار و زبان و ریاضیات است. هزینه آزمون SAT با مقاله کمی بیشتر خواهد بود. علاوه‌بر هزینه‌های ذکر شده، ممکن است هزینه‌های اضافی دیگری نیز وجود داشته باشد. این موارد شامل هزینه‌های دیرکرد ثبت‌نام، تغییر مکان آزمون پس از ثبت‌نام، یا درخواست ارسال نتایج آزمون به تعداد دانشگاه‌های بیشتر از حد استاندارد می‌شود.

وب‌سایت رسمی College Board؛ بهترین منبع کسب اطلاعات در‌مورد امتحان اس ای تی

برای اطلاع دقیق از هزینه‌های جدید و به‌روز آزمون SAT و همچنین هزینه‌های اضافی احتمالی به وب‌سایت رسمی College Board مراجعه کنید. این سایت همواره آخرین اطلاعات مربوط به هزینه‌ها، نحوه پرداخت، و سایر جزئیات مرتبط با آزمون SAT را ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که College Board برنامه‌های کمک مالی و کوپن‌های کاهش هزینه را برای دانش‌آموزان واجد شرایط فراهم می‌آورد؛ بنابراین اگر نگران هزینه‌های آزمون هستید، بررسی این گزینه‌ها را در برنامه خود قرار دهید.

وبسایت‌های رسمی همواره به‌روزترین اطلاعات بین‌المللی را در اختیار افراد قرار می‌دهند. این اطلاعات از هزینه مربوط به آزمون sat تا مدارک لازم برای اپلای به دانشگاه‌های اروپا و نحوه اخذ اقامت ترکیه را شامل می‌شود. با مراجعه به این وبسایت‌ها به به روزترین اطلاعات دسترسی داشته باشید. 

مراجعه به سایت College Board؛ بهترین منبع برای کسب اطلاعات در‌مورد آزمون SAT

نکات تکمیلی برای شرکت در امتحان sat چیست؟

برای جلوگیری از داشتن اضطراب در زمان آزمون حتما بررسی و آماده‌سازی لوازم ضروری را در برنامه قرار دهید. مطمئن شوید که کلیه وسایل مورد‌نیاز از جمله کارت شناسایی معتبر، اجازه ورود به جلسه آزمون (Admission Ticket)، ماشین حساب مجاز، و وسایل نوشتاری (مدادهای HB و پاک‌کن) را یک روز قبل از آزمون آماده کرده‌اید.

اطمینان حاصل کنید که شب قبل از آزمون خواب کافی داشته باشید. خواب کافی به شما کمک می‌کند تا ذهنتان برای آزمون آماده و هوشیار باشد.همچنین خوردن صبحانه‌ای سالم و مغذی در روز آزمون می‌تواند به شما انرژی لازم برای تمرکز بهتر و عملکرد بهینه را بدهد. از خوردن غذاهای سنگین یا ناآشنا که ممکن است باعث ناراحتی معده شوند، خودداری کنید.

حداقل نیم ساعت قبل از زمان شروع آزمون به محل برگزاری برسید. این کار به شما فرصت می‌دهد تا بدون عجله و استرس خود را آماده کنید و از محیط آزمون آگاه شوید. علاوه‌بر این موارد، یادگیری تکنیک‌های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق یا تجسم مثبت به کاهش اضطراب قبل و حین آزمون کمک می‌کند. 

بنر

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و استفاده از مزایای تحصیل در این کشور یکی از مهم ترین دغدغه افراد برای مهاجرت تحصیلی می باشد. ما در این مقاله تمامی نکات لازم برای تحصیل در ترکیه را بررسی میکنیم.

شرکت در آزمون sat؛ الزامی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

در این مقاله به بررسی موارد امتحانی و هدف از شرکت در امتحان sat پرداختیم تا بدانیم «آزمون sat چیست». آزمون SAT یکی از چالش‌های مهم در مسیر تحصیلی بسیاری از دانش‌آموزان است؛ بااین‌حال با آمادگی مناسب و استفاده از استراتژی‌های مطالعاتی مؤثر، می‌توانید شانس خود را برای کسب نتایج عالی افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که موفقیت در آزمون SAT نه‌تنها به دانش آکادمیک بلکه به برنامه‌ریزی، مدیریت زمان، و سلامت روانی و جسمانی شما نیز بستگی دارد. 

با دنبال کردن نکات و راهنمایی‌های ارائه شده در این مقاله، شما می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری به استقبال آزمون SAT بروید و به اهداف تحصیلی خود نزدیک‌تر شوید. موفقیت شما در این آزمون می‌تواند درِ بسیاری از فرصت‌های آینده را به روی شما باز کند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا میتوان داخل ایران در آزمون SAT شرکت کرد؟
این آزمون در دانشگاه ها و مراکز آموزشی مختلف در ایران برگزار نشده و شما برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای دیگر مراجعه کنید .
آزمون SAT از چه بخش های تشکیل شده؟
آزمون SAT شامل چهار بخش است : Reading writing سوالات ریاضی بدون استفاده از ماشین حساب سوالات ریاضی با استفاده از ماشین حساب
برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی چه نمره ای در آزمون SAT مورد نیاز است؟
نمرات بالای ۱۴۰۰ امید پذیرش در رشته هایی مانند پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی را دارند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مینا مولایی
2 سال قبل

سلام . کتاب های دوره sat ترکیه رو میشه به زبان فارسی پیدا کرد ؟ ممنون از مطالب عالی تون

کارشناس هرمس
پاسخ به  مینا مولایی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
کتاب های SAT به زبان انگلیسی هستند و کلا آزمون هم به زبان انگلیسی برگزار میشه .

سوگند تهرانی
2 سال قبل

سلام . ممنون میشم به سوالم جواب بدین
بعد از گذروندن دوره sat در ترکیه ، این آزمون امکان این رو میده که تو رشته های تاپ مثل دندانپزشکی و پزشکی دانشگاه های دولتی هم درس بخونیم؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  سوگند تهرانی
2 سال قبل

سلام . بله امکان تحصیل در این رشته ها در ترکیه وجود داره . ولی باید شرایطتون دقیق تر بررسی بشه . پیشنهاد میکنیم با کارشناسانمون در ارتباط باشید

Mehdi
3 سال قبل

مقاله بروزی بود و نکات جالبی داشت در مورد آزمون sat مچکرم از سایت خوب هرمس اپلای

کادر هرمس اپلای
لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.