مهاجرت ورزشی به آلمان

شرایط مهاجرت ورزشی به آلمان

یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان برای ورزشکاران یا مربیان حرفه‌ای، مهاجرت ورزشی به آلمان است. دنیای ورزش حرفه‌ای، یک صنعت مطرح در سطح جهانی می‌باشد، دولت آلمان با هدف ورود بهترین ورزشکاران جهان به این کشور، امکان مهاجرت ورزشی به آلمان را فراهم کرده است. از امکانات ویژه آلمان برای ورزشکاران، آوسبیلدونگ ورزشی در آلمان است که توجه بسیاری از حرفه‌ای ها را به خود جلب کرده است. در این بخش به طور کامل به شرایط مهاجرت و بورسیه ورزشی آلمان می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ورزش در آلمان

کشور آلمان از نظر ورزش در جهان پیشتاز است. دولت این کشور با سرمایه‌گذاری بر روی رشته‌های مختلف ورزشی، کمک بسیار مهمی به توسعه ورزش در سطح اروپا و جهان می‌کند. ورزش به آلمان یک ویترین ملی و بین‌المللی داده و این کشور دائما در تلاش است تا شهرت جهانی خود را به‌عنوان یک کشور ورزشی حفظ و آن را تقویت نماید.

همکاری دوجانبه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و وزارتخانه‌های ورزش سایر کشورهای جهان، یکی از اولویت‌های این کشور در حوزه ورزش می‌باشد. کشور آلمان با میزبانی رویدادهای مهم ورزشی متعدد مانند جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۶، توجه کل دنیا را به خود جلب کرده است. این کشور احتمالا در آینده نیز به رقابت برای میزبانی رویدادهای ورزشی بین‌المللی بزرگ ادامه خواهد داد. سیاست و سرمایه‌گذاری این کشور در حوزه ورزش، باعث شده است تا افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا به مهاجرت ورزشی به آلمان علاقه‌مند شوند.

ورزش در آلمان

ویزا و مجوز اقامت در آلمان برای ورزشکاران و مربیان

ورزشکاران و مربیان حرفه‌ای کشورهای غیر از اتحادیه اروپا، برای ورود به آلمان ابتدا باید ویزای این کشور را از طریق سفارتخانه یا کنسولگری آلمان در کشور خود دریافت کنند. این ویزا برای افراد متقاضی مهاجرت ورزشی به آلمان پس از مدتی به مجوز اقامت موقت تبدیل خواهد شد. در صورتی‌که شهر خاصی را برای اقامت در این کشور در نظر دارید، باید تأییدیه ویزای خود را از اداره محلی اتباع خارجی (Ausländerbehörde) در همان منطقه دریافت نمایید.

عموما هر نوع فعالیت شغلی در آلمان نیاز به اخذ مجوز کار از آژانس کار فدرال (BA) دارد. اما فعالیت حرفه‌ای ورزشی از این قانون مستثنا است. با این ‌حال، مجوز اقامت تنها تحت شرایط خاصی قابل صدور می‌باشد. به‌عنوان ‌مثال، مجوز اقامت ممکن است به شرطی صادر شود که باشگاه یا بازیکن در لیگ خاصی فعالیت کند یا عملکرد ورزشی باید در سطح مشخصی باقی بماند.

شرایط دریافت مجوز اقامت برای متقاضیان مهاجرت ورزشی به آلمان

 • متقاضی باید حداقل دارای ۱۶ سال سن باشد و قصد فعالیت حرفه‌ای در یک باشگاه ورزشی یا مؤسسه ورزشی آلمانی را داشته باشد. این موضوع مشروط بر این است که آن موسسه نیز در ورزش‌های رقابتی شرکت کند.
 • باشگاه یا مؤسسه ورزشی به میزان کافی به ورزشکار یا مربی حقوق پرداخت نماید تا او بتواند هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهد. این درآمد به‌طور ناخالص باید معادل ۵۰ درصد درآمد بیمه بازنشستگی قانونی در کشور آلمان باشد.
 • فدراسیون ورزشی آلمان با توافق دوجانبه، صلاحیت ورزشی ورزشکار یا مربی را تأیید کند.

شرایط دریافت مجوز اقامت برای متقاضیان مهاجرت ورزشی به آلمان

مهاجرت ورزشی به آلمان برای داوران و سایر فعالان در این حوزه

ورزشکاران، تنها افرادی نیستند که به دلیل فعالیت در دنیای ورزش حرفه‌ای می‌توانند مجوز اقامت آلمان را دریافت کنند. افرادی که در رویدادهای ورزشی بین‌المللی فعالیت می‌نمایند یا در حین آن استخدام می‌شوند نیز می‌توانند برای مجوز اقامت درخواست دهند. این گروه شامل کسانی است که در تهیه، مشارکت، اجرا و پیگیری رویدادهای ورزشی بین‌المللی فعالیت می‌کنند. همچنین افرادی که از سوی کمیته سازمان‌دهی مربوطه مجاز به فعالیت در این رویدادها هستند نیز شامل این گروه می‌شوند.

طبق بند ۲۳ فرمان استخدامی کشور آلمان، افراد زیر شامل دریافت این مجوز می‌باشند:

 • کارمندان و نمایندگان انجمن‌ها یا سازمان‌ها ازجمله داوران و کمک‌داوران
 • ورزشکاران و کارکنان حقوق‌بگیر تیم‌های شرکت‌کننده
 • نمایندگان فدراسیون‌ها و انجمن‌های رسمی ورزشی در هر کشور
 • خبرنگاران ورزشی، عکاسان و کارکنان اصحاب رسانه

 

ویزای آلمان برای ورزش‌های الکترونیکی

مهاجرت ورزشی به آلمان از طریق ورزش‌های الکترونیکی نیز فراهم می‌باشد. آلمان از ابتدای ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی ویزای اختصاصی کاملا جدیدی را برای بازیکنان و مربیان حرفه‌ای در بخش ورزش‌های الکترونیکی صادر می‌کند.

دنیای بازی‌های ویدئویی رقابتی در سراسر جهان محبوبیت بیشتری پیدا کرده و همین امر توجه دولت‌ها را به خود جلب کرده است. در همین راستا، آلمان اولین کشوری می‌باشد که برنامه اختصاصی صدور ویزا را برای جامعه ورزش‌ها و بازی‌های الکترونیکی ارائه می‌دهد.بزرگ‌ترین مزیت این سیستم جدید این است که به گیمرهای حرفه‌ای واجدشرایط، اقامت بلندمدت یا دائم در آلمان ارائه می‌شود.

شرایط دریافت مجوز اقامت برای متقاضیان مهاجرت ورزشی به آلمان

چه کسانی می‌توانند برای ویزای ورزش‌های الکترونیک آلمان درخواست دهند؟

ویزای ورزش‌های الکترونیکی، به‌عنوان بخشی از برنامه آلمان برای جذب نیروی کار ماهر خارجی به این کشور معرفی شده است. شرایط لازم برای پذیرش در این طرح عبارتند:

 • دارا بودن حداقل ۱۶ سال سن برای متقاضی
 • دریافت پیشنهاد عضویت در یک سازمان یا تیم ورزش‌های الکترونیک در کشور آلمان
 • فعال بودن تیم ورزشی مذکور در لیگ‌های داخلی یا بین‌المللی

نحوه درخواست ویزای ورزشی آلمان

نحوه درخواست ویزا برای مهاجرت ورزشی به آلمان تا حدودی مشابه روندی است که برای سایر انواع ویزا وجود دارد. تنها تفاوتی که وجود دارد، شرایط و مدارکی است که ارائه می‌شود. مراحل اخذ ویزای ورزشی آلمان به ترتیب زیر می‌باشد:

۱- زمان و نحوه درخواست ویزا:

درخواست ویزای شما باید توسط خودتان ارسال شود. بهتر است ۶ ماه قبل از تاریخ مدنظرتان برای مصاحبه در سفارت آلمان، یک وقت ویزا به‌صورت آنلاین رزرو کنید. در این صورتف زمان کافی برای رسیدگی به درخواست شما وجود خواهد داشت. پس از تعیین وقت ویزا، یک ایمیل تأیید دریافت خواهید کرد که تاریخ مصاحبه در آن مشخص شده است. توجه داشته باشید که در صورت از دست دادن زمان تعیین‌شده، مصاحبه شما از طرف سفارت لغو خواهد شد.

۲- مدارک موردنیاز:

فقط درخواست‌های کامل با اصل و کپی تمام مدارک متقاضی قابل‌پذیرش می‌باشد. هرچند ممکن است در زمان مصاحبه، سفارت آلمان مدارک یا اطلاعات دیگری را نیز درخواست کند. هر متقاضی باید پرونده کامل درخواست خود را با تمام مدارک مربوطه ارائه نماید. تمام مدارکی که ارسال می‌شوند، باید توسط یک مترجم رسمی به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه گردند.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت ورزشی به آلمان شامل موارد زیر می‌باشد:

 • فرم ویزای تکمیل و امضاشده
 • پاسپورت معتبری که در ده سال اخیر صادر شده باشد. همچنین باید تا سه ماه پس از مدت اقامت در آلمان اعتبار داشته باشد. در صورت داشتن پاسپورت قدیمی یا باطل‌شده، آن را نیز باید ارائه دهید.
 • دو قطعه عکس جدید با توجه به معیارهایی که برای عکس از طرف سفارت آلمان مشخص شده است.
 • بیمه درمانی مسافرتی برای ورزشکاران به‌منظور پوشش هزینه‌های پزشکی یا اورژانسی. بیمه باید حداقل تا مبلغ ۳۰ هزار یورو از هزینه‌های درمانی را پوشش دهد و دارای نمایندگی در حداقل یکی از کشورهای شنگن باشد.
 • نامه امضاشده از مدیر باشگاه یا موسسه دعوت‌کننده
 • بلیت رزروشده به‌صورت رفت‌وبرگشت که شامل تاریخ و شماره پرواز باشد. در صورت عدم ارائه آن، به دلیل مشخص نبودن زمان بازگشت، ممکن است درخواست شما از طرف سفارت آلمان رد شود.
 • مشخص کردن محل اسکان به‌صورت ارائه اجاره‌نامه معتبر منزل یا رزرو هتل در آلمان

 

هزینه ویزا برای مهاجرت ورزشی به آلمان

هزینه ویزا برای متقاضیان ۸۰ یورو و در صورت داشتن همراه، هزینه ویزا برای کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال ۴۰ یورو می‌باشد. همچنین اخذ ویزا برای کودکان زیر ۶ سال هزینه‌ای در بر نخواهد داشت.

تمکن مالی ویزای آلمان

دولت آلمان از متقاضیان مهاجرت به آلمان می‌خواهد تا مدارکی را ارائه کنند که نشان‌دهنده قدرت مالی فرد باشد. به‌ عبارت‌ دیگر فرد متقاضی مهاجرت ورزشی به آلمان باید اثبات کند که در مدت اقامت در این کشور می‌تواند مخارج خود را تأمین نماید. این مدارک شامل فیش بانکی نشان‌دهنده حداقل موجودی و پرینت حساب بانکی ۳ ماهه اخیر می‌باشد.

ورزش‌های منتخب در کشور آلمان

ورزش یک سرگرمی محبوب در آلمان است، هم به‌عنوان بیننده و هم به‌عنوان ورزشکار. چهل میلیون نفر، یعنی تقریبا نیمی از جمعیت آلمان، اعضای یک باشگاه ورزشی در رشته‌های مختلفی هستند.

مهاجرت ورزشی به آلمان برای ورزشکاران و مربیانی که دارای رزومه قوی و سابقه حرفه‌ای می‌باشند، نسبتا راحت است. با این‌ حال آموختن زبان آلمانی، روند دریافت پیشنهاد برای فعالیت ورزشی در آلمان را تسریع می‌کند. بنابراین در ادامه این مقاله، ورزش‌های محبوب در کشور آلمان را برای علاقه‌مندان به فعالیت ورزشی در این کشور، بررسی می‌کنیم.

ورزش‌های منتخب در آلمان

فوتبال در آلمان

فوتبال که در آلمان با نام Fußball شناخته می‌شود، در تمام نقاط این کشور، ورزشی بسیار محبوب است. حتی می‌توان آن را یک ورزش ملی در نظر گرفت. گواه این امر، کیفیت بسیار بالای تیم‌های شاغل در بوندسلیگا (لیگ برتر فوتبال حرفه‌ای آلمان) و همچنین تیم ملی این کشور با سابقه قهرمانی اروپا در سال 1996 و قهرمانی جام جهانی 2014، می‌باشد. بچه‌ها از سنین پایین فوتبال را شروع می‌کنند و مردم در طول زندگی از آن لذت می‌برند. علاقه‌مندان به فوتبال، شاهد فعالیت بازیکنان ایرانی بسیاری در کشور آلمان بوده‌اند. فعالیت در این رشته ورزشی چه به‌عنوان بازیکن و چه به‌عنوان مربی، یکی از گزینه‌هایی است که می‌توان برای مهاجرت ورزشی به آلمان در نظر گرفت.

مسابقات اتومبیل‌رانی

مسابقات اتومبیل‌رانی به‌ویژه فرمول یک، یکی دیگر از ورزش‌های محبوب در کشور آلمان است. با توجه به اینکه بسیاری از تیم‌های برتر فرمول یک دنیا، از تولیدکنندگان بهترین خودروهای اسپورت آلمانی ازجمله BMW، پورشه و مرسدس بنز هستند، این موضوع چندان تعجب‌آور نیست. علاوه بر آن، برخی از مشهورترین رانندگان جهان ازجمله مایکل شوماخر و سباستین فتل نیز در آلمان رشد کرده‌اند.

هندبال در آلمان

ورزش هندبال برای اولین بار در این کشور ظهور کرد و در ابتدا توربال نام داشت. برای بسیاری از مردم آلمان، هندبال به‌عنوان دومین ورزش تیمی محبوب پس از فوتبال شناخته می‌شود. لیگ هندبال آلمان، یکی از بهترین لیگ‌های جهان است. با این ‌حال برخلاف فوتبال، بیشترین حضور تماشاگر در مسابقات هندبال در شهرهای کوچک‌تر مشاهده می‌شود. گاهی نیز در برخی از این شهرها، محبوبیت این ورزش از فوتبال پیشی می‌گیرد. کشور آلمان به‌عنوان خواستگاه ورزش هندبال برای افرادی که در این رشته ورزشی فعالیت می‌کنند، بهترین کشور برای مهاجرت است.

بسکتبال در آلمان

بسکتبال در کشور آلمان، ورزشی نسبتا محبوب است. این موضوع بیشتر از حضور دو بازیکن آلمانی (دتلف شرمپف و دیرک نویتزکی) در لیگ NBA آمریکا نشأت می‌گیرد. به همین دلیل دولت آلمان نیز سرمایه‌گذاری‌هایی در ورزش بسکتبال کرده است.

اسکی در آلمان

دسترسی آسان به کوه‌های آلپ در این کشور وجود دارد. بنابراین علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی مانند اسکی، می‌توانند مهاجرت ورزشی به آلمان را در فهرست مقاصد مهاجرتی خود قرار دهند.

تنیس

تنیس همیشه بخشی از ورزش‌های موردعلاقه در میان مردم آلمان بوده است. ورزشکارانی مثل بوریس بکر و استفی گراف در دهه ۱۹۹۰ میلادی تنیسورهای بسیار شناخته‌شده‌ای در دنیا بودند. مهم‌ترین تورنمنت تنیس، مسابقات آزاد هامبورگ است که از تلویزیون آلمان به‌صورت مستقیم پخش می‌گردد.

رویدادهای بزرگ تنیس از سراسر جهان نیز در آلمان دنبال می‌شوند. علاقه به این ورزش در آلمان همچنان بالا است. ساکنان این کشور همیشه امکانات و باشگاه‌های تنیس محلی را در اکثر شهرهای خود دارند.

ورزش بوکس

آلمان معمولا میزبان مبارزات بزرگ بوکس در دنیا است که رویدادهای محبوبی هستند. بوکس از سال ۱۹۹۰ به بعد به لطف نام‌های بزرگی مانند هنری ماسک و مکس اشملینگ در آلمان از رونق زیادی برخوردار گردید. با این‌ حال، افرادی که واقعا باعث محبوبیت این ورزش در آلمان شده‌اند، برادران کلیچکو هستند. آن‌ها علیرغم اینکه اصالتا اوکراینی بودند، در آلمان به محبوبیت بالایی رسیدند. مبارزه بزرگ کلیچکو همیشه یک رویداد مهم در آلمان است. مهاجرت ورزشی به آلمان برای علاقه‌مندان به ورزش بوکس نیز پیشنهادی بسیار جذاب می‌باشد.

ورزش آلمان در المپیک

در بازی‌های المپیک تابستانی، آلمان در ورزش‌هایی مانند قایق‌رانی، سوارکاری، دوومیدانی، شنا، دوچرخه‌سواری و ژیمناستیک مدال‌های زیادی کسب کرده است. ورزشکاران و مربیان حرفه‌ای در این ورزش‌ها نیز از طریق مهاجرت ورزشی به کشور آلمان، می‌توانند فعالیت حرفه‌ای خود را در این کشور ادامه دهند.

 

 

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان

آلمان، کشور اروپایی با اقتصادی قدرتمند و سطح کیفی بالا برای زندگی می باشد که مدت ها است مورد توجه بسیاری از افراد مهاجر چون مهاجرین ایرانی قرار گرفته است. از آنجا که این کشور به شدت با کمبود نیرو متخصص جوان و همچنین جمعیتی کهن سال روبرو است، بهترین راه مهاجرت به آلمان، مهاجرت از طریق کار به این کشور است.

مهاجرت ورزشی به آلمان با کمک هرمس اپلای

سرمایه‌گذاری دولت آلمان در بسیاری از رشته‌های ورزشی باعث ظهور ورزشکاران مطرح بسیاری در این کشور شده است. به همین دلیل، از سراسر دنیا ورزشکاران و علاقه‌مندان به این رشته‌ها از طریق مهاجرت ورزشی به آلمان وارد این کشور می‌شوند. تسهیل در صدور ویزا برای افراد فعال در حوزه ورزش، ارائه امکانات سخت‌افزاری منحصربه‌فرد، وجود آوسبیلدونگ ورزشی آلمان و فراهم نمودن شرایط اقتصادی مناسب برای ورزشکاران تنها بخشی از سیاست‌های ورزشی آلمان است. در این بخش به طور کامل به مهاجرت ورزشی و بورسیه ورزشی آلمان پرداختیم، اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا کشور آلمان برای ورزش‌های الکترونیکی ویزا میدهد؟
بله، به دلیل محبوبیت زیاد دنیای بازی‌های ویدئویی رقابتی در سراسر جهان توجه دولت ها به این امر جذب شده. که آلمان اولین کشوری است که برنامه اختصاصی صدور ویزا برای ورزش های الکترونیکی صادر میکند.
پرطرفدارترین ورزش در آلمان چیست؟
ورزش فوتبال در کشور آلمان ورزش بسیار محبوبی است و بعضا این ورزش را ورزش ملی نیز در نظر میگیرند.
شرایط لازم برای پذیرش ویزای ورزش‌های الکترونیکی چیست؟
داشتن حداقل ۱۶ سال سن عضویت در یک سازمان یا تیم ورزش‌های الکترونیک در این کشور فعال بودن تیم در لیگ‌های داخلی یا بین‌المللی
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

12 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عبدالحکیم
1 ماه قبل

سلام عبدالحکیم اکبری از افغانستان با داشتن کارت تیم ملی در رشته کیک بوکس سن 16 سال می توانم مهاجرت کنم

شقایق میرخانی
پاسخ به  عبدالحکیم
1 ماه قبل

سلام عبدالحکیم عزیز وقتتون بخیر
در صورتی که بتونید در کشور خارجی یک اسپانسر پیدا کنید که هزینه شمارو بده و شمارو استخدام کنه شانس رفتن رو دارید.

احمد
7 ماه قبل

احمد از ایران
با کارت داوری یا مربیگری جودو و داشتن مدال استانی کشتی و جودو
و سن ۴۴ میشه مهاجرت کرد ؟

خانم میرخانی
پاسخ به  احمد
7 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
متاسفانه ویزای ورزشی ما اقدامی نداریم.

نیما
11 ماه قبل

سلام من نیما از ایران هستم
من در رشته ورزشی فوتبال فعالیت میکنم و از نظر سطح فوتبالم متوسط هستم آیا میتوانم از این طریق به المان مهاجرت کنم؟؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  نیما
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر .
متاسفانه ما خدماتی در این خصوص ارائه نمیدیم

امیر فره وشی
1 سال قبل

سلام من سارا هستم همسرم مهندس صنایع چاپ و نشر هست در ضمن مربی کشتی فرنگی و داور کشتی هم هستند،میخواستیم برای مهاجرت به آلمان اقدام کنیم آیا برای رشته کشتی و مهندسی چاپ امکان پذیرش داریم؟
وبا زبان انگلیسی هم میشه پذیرش گرفت و استخدام شد ؟

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  امیر فره وشی
11 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر .
نه متاسفانه در حال حاضر حاضر آفری در این خصوص ارائه نشده .

علی
1 سال قبل

من بازیکن تیم ملی موی تای ایرانم و ب تازگی قهرمان جهان شدم
و الان ورزشو ب صورت حرفه ای در تایلند سپری میکنم
۲۰ سال سن دارم
خواستم بدونم امکان اقامت در المان وجود دارد

کارشناس هرمس
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
متاسفانه در حال حاضر خدماتی در این زمینه ارائه نمیدیم .

سعیده امیری
1 سال قبل

سلام خوبین من درخواست به آلمان میخواستم وضعیت افغانستان خیلی خراب است چون طالبان هستن نه اجازه میدن زن هااز خانه بیرون برن باید چادر کنن نه اجازه میدن که دخترانه به مدرسه برن خیلی بد است … الانم ما اقدام به آلمان کردیم میشه درخواست ما رو قبول کنید با خانواده پاسپورت خانوار هم داریم ممنون میشم قبول کنید

کارشناس هرمس
پاسخ به  سعیده امیری
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بابت اتفاقات اخیری که در کشورتون افتاده واقعا متاسفیم و امیدواریم هرچه زودتر شرایط بهبود پیدا کنه .
در خصوص مهاجرت به آلمان نیاز هست که شرایط لازم رو داشته باشید و اقامت ایران رو هم داشته باشید که ما بتونیم در این مسیر همراهیتون کنیم .

کادر هرمس اپلای