بررسی بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت در بلاگ هرمس اپلای

معرفی بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

بهترین شهر آلمان برای مهاجرت کدام است؟ این سوال در ذهن متقاضیان مهاجرت به آلمان وجود دارد که با پاسخ‌های متفاوتی برای افراد مختلف همراه است. هر مهاجری شرایط و اهداف متفاوتی برای شروع زندگی در کشور دیگری دارد؛ ازاین‌‌رو در هنگام انتخاب بهترین شهر آلمان برای زندگی باید به موارد مختلفی از جمله مخارج زندگی در شهر مقصد، موقعیت‌های شغلی و میزان درآمد مشاغل مختلف توجه داشته باشید. وقتی از اکثر افراد در مورد بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت می‌پرسیم، شاید فقط برلین یا هامبورگ به خاطرشان آید؛ اما شهرهای دیگری هم هستند که برای ایرانیان می‌تواند گزینه مناسبی باشد. بعد از مطالعه  این مطلب با بهترین شهرهای آلمان برای زندگی آشنا خواهید شد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آخن؛ بهترین شهر آلمان برای زندگی با هزینه‌های پایین

آخن با جمعیتی بالغ بر ۲۶۰ هزار نفر به‌عنوان بهترین شهر آلمان برای مهاجرت، زندگی و کار رتبه‌بندی شده است. در رتبه‌بندی بین‌المللی، این شهر حتی از سیدنی و توکیو هم بالاتر بود. آخن به‌عنوان شهری برای کار، امنیت شغلی و تعادل بین کار و زندگی بسیار توصیه می‌شود. ۸۹ درصد از مهاجران از زندگی خود در آنجا راضی هستند.

تقریباً نه نفر از هر ده مهاجر (۸۸٪) در آخن از شغل خود راضی هستند و (۸۳٪) از تعادل کار و زندگی خود رضایت دارند. این شهر حتی از نظر این دو عامل در رتبه اول جهانی قرار دارد. بااین‌حال، وضعیت مسکن در آخن به‌‌عنوان یکی از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت، بهترین نیست. علی‌رغم اینکه قیمت آپارتمان‌ها مقرون‌به‌صرفه هستند، دسترسی به آن‌ها آسان نیست. برای اکثر مهاجران پیدا کردن مکانی برای زندگی دشوار است؛ به همین دلیل تنها ۲۲٪ آن را آسان ارزیابی می‌کنند؛ بااین‌حال همچنان آخن در لیست ارزانترین شهر آلمان برای زندگی به شمار می‌رود؛ چرا‌‌که به‌طورمیانگین هزینه زندگی در این شهر آلمان پایین است.

آخن؛ بهترین شهر آلمان برای زندگی با هزینه‌های پایین

برای موقعیت‌های شغلی متنوع به مونیخ سفر کنید

درصد جمعیت مهاجران و تنوع نژادی آن‌ها در مونیخ در یکی از بهترین ایالت های آلمان حتی از برلین نیز بیشتر است. از جمعیت کل ۵/۱ میلیونی مونیخ، حدود ۳۰% آن را مهاجران خارجی از ۱۹۰ ملیت مختلف تشکیل می‌دهند. این شهر نسبت به برلین کوچک‌تر و کم‌سروصداتر است. این اطلاعات جزئی یکی از مهم‌ترین موارد برای انتخاب بهترین شهرهای المان قبل از مهاجرت به شمار می‌رود تا همه چیز طبق شرایط و ترجیح مهاجر انجام شود. برای کسب اطلاعات جزئی‌تر در‌مورد فرهنگ و جغرافیای آلمان به منظور انتخاب بهترین شهر این کشور، مفاله آلمان چند شهر دارد را مطالعه کنید.

مونیخ پایتخت ایالت باواریا در آلمان، نه‌تنها به خاطر جشنواره‌ها و فرهنگ برجسته خود معروف است، بلکه به عنوان یک مرکز اقتصادی مهم با فرصت‌های شغلی و تحصیلی گسترده شناخته می‌شود. در ادامه، به بررسی ویژگی‌های مورد نظر شما در مورد این شهر می‌پردازیم.

هزینه زندگی دانشگاه‌های برتر فرصت‌های شغلی صنایع فعال درصد مهاجرین ساکن در شهر
مونیخ یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان است. به‌طور‌کلی هزینه زندگی در این شهر از جمله هزینه‌های حمل‌و‌نقل، خوراک و خدمات نسبتاً بالا باشد، مونیخ خانه دو دانشگاه بزرگ و معتبر یعنی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان (LMU) و دانشگاه فنی مونیخ (TUM) است. هر دو دانشگاه در رتبه‌بندی‌های جهانی بالا قرار دارند و برنامه‌های قوی در رشته‌های علمی، فنی، پزشکی و انسانی ارائه می‌دهند. مونیخ مرکز بزرگی برای صنایع فناوری، مهندسی و نرم‌افزار است. شرکت‌های بزرگی مانند BMW, Siemens و Allianz در این شهر دفاتر مرکزی خود را دارند. همچنین شهر مونیخ برای کارآفرینان و استارتاپ‌ها فرصت‌های متعددی فراهم می‌کند. علاوه‌بر فناوری و مهندسی، صنایع دیگری مانند خودروسازی، بیمه، فناوری مالی و مراقبت‌های بهداشتی نیز در مونیخ فعال هستند. صنعت نشر و رسانه نیز بخش مهمی از اقتصاد شهر را تشکیل می‌دهد. مونیخ یکی از شهرهای بین‌المللی آلمان است و درصد قابل توجهی از جمعیت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. مهاجران بخش مهمی از جمعیت کاری و دانشجویی شهر را تشکیل داده و به تنوع فرهنگی آن می‌افزایند.

مونیخ بعد از برلین و هامبورگ، تشکیل‌دهنده سومین مرکز بزرگ جمعیت کشور آلمان است. از مزایای مونیخ می‌توان به پتانسیل اقتصادی عظیم، معماری زیبا و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی غنی اشاره کرد. عیب اصلی این است که زندگی در این شهر بسیار گران است؛ بنابراین، هنگام برنامه‌ریزی برای نقل‌مکان، باید سعی کنید شغلی با حقوق بالا در مونیخ پیدا کنید.

برلین؛ یکی از شهرهای مناسب برای دسترسی به تجارت بین‌لملل در آلمان

تعداد بیشماری از مردم برلین از دوچرخه به‌عنوان وسیله نقلیه اصلی خود استفاده می‌کنند. همچنین مونیخی‌ها درباره تفکیک زباله‌هایشان بسیار حساس هستند. جامعه ایرانیان مونیخ بسیار پرتعداد است و در این شهر، هرگز احساس غربت نمی‌کنید. مونیخ در مقایسه با دیگر شهرهای آلمان، در طول سال آفتاب بیشتری دارد و به همین دلیل، ایرانی‌ها علاقه خاصی به آن نشان می‌دهند.

برلین به‌عنوان بهترین شهر آلمان برای کار، یکی از بهترین مقاصد کاری برای نیروی کار بین‌المللی به شمار می‌رود. در ادامه به بررسی ویژگی‌های مورد نظر شما پیرامون این شهر پرداخته‌ام.

هزینه زندگی دانشگاه‌های برتر فرصت‌های شغلی صنایع فعال درصد مهاجرین ساکن در شهر
برلین نسبت به سایر پایتخت‌های بزرگ اروپایی هزینه زندگی پایین‌تری دارد، اما هزینه‌ها در چند سال اخیر افزایش یافته‌اند. برلین خانه چندین دانشگاه معتبر شامل دانشگاه هومبولت برلین، دانشگاه آزاد برلین و دانشگاه فنی برلین می‌شود. این دانشگاه‌ها در رشته‌های متنوعی از جمله هنر، علوم انسانی، علوم دقیق و مهندسی برنامه‌های قوی دارند. برلین مرکز بزرگی برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری است و فرصت‌های شغلی متعددی در این زمینه‌ها وجود دارد. همچنین صنایع خلاق مانند رسانه، هنر و مد نیز در این شهر بسیار فعال هستند. برلین در صنایعی مانند فناوری اطلاعات، رسانه، هنرهای نمایشی، موسیقی، تحقیقات و توسعه و صنایع خلاق بسیار پیشرفته است. برلین جمعیت بسیار متنوعی دارد و درصد قابل توجهی از ساکنان آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. طبق آمارها، حدود یک سوم جمعیت شهر را افرادی با پیشینه مهاجرتی تشکیل می‌دهند.

برلین، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آلمان، با حدود ۳.۵ میلیون نفر جمعیت است. مکانی عالی هم برای گردشگری و هم برای اقامت دائم محسوب می‌شود. شهری بسیار سرسبز با پارک‌ها، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها بوده و هر محله‌ای فضای خاصی دارد.

برلین؛ بهترین شهر آلمان برای ایرانیان

برای کار در بهترین شهر آلمان برای ایرانیان، به دوسلدورف مهاجرت کنید

دوسلدورف واقع در شمال غربی آلمان با جمعیت ۶۰۰ هزار نفر، اکنون به انتخاب اول بسیاری از ایرانی‌ها برای مهاجرت به آلمان تبدیل‌شده است. شهر دوسلدورف در فهرست ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی قرار دارد. دوسلدورف یکی از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت با ترکیبی عالی از معماری باستانی و مدرن، اقتصاد بزرگ و فرهنگ غنی است. پایتخت نوردراین – وستفالن به دلیل جمعیت چند‌فرهنگی آن قابل‌توجه است. به‌عنوان‌مثال، یکی از بزرگ‌ترین جوامع یهودی در این کشور قرار گرفته است. در ادامه به بررسی جوانب مختلف دوسلدورف می‌پردازیم.

هزینه زندگی دانشگاه‌های برتر فرصت‌های شغلی صنایع فعال درصد مهاجرین ساکن در شهر
هزینه زندگی در دوسلدورف نسبت به بسیاری از شهرهای بزرگ آلمانی مانند مونیخ و فرانکفورت پایین‌تر است. دوسلدورف میزبان دانشگاه هاینریش هاینه است که در رشته‌های پزشکی، علوم طبیعی، هنر و علوم انسانی شهرت دارد. دوسلدورف یک مرکز مهم تجاری و اقتصادی است که در آن صنایع مختلفی فعال هستند. این شهر مخصوصاً در زمینه‌های مد، تبلیغات، مشاوره و فناوری اطلاعات فرصت‌های شغلی فراوانی دارد. صنعت مد در دوسلدورف بسیار قوی است و شهر را به یکی از مراکز اصلی مد در آلمان تبدیل کرده است. علاوه بر این، صنایع فناوری، مالی، حقوقی و مشاوره نیز در این شهر به شدت فعال هستند. دوسلدورف یکی از شهرهای بین‌المللی آلمان به شمار می‌رود. بیش از یک پنجم جمعیت شهر را افراد با پیشینه مهاجرتی تشکیل می‌دهند.

در دوسلدورف نمایشگاه‌های بزرگی به‌طور‌منظم برگزار می‌شوند که بهترین شرایط را برای زندگی، کار و تجارت در آلمان ایجاد می‌کند. کیفیت زندگی در این شهر بالا است و فرصت‌های شغلی فراوانی در آن یافت می‌شوند. هزینه زندگی در دوسلدورف را نیز می‌توان نسبت به میانگین هزینه زندگی در آلمان و شهرهای بزرگ این کشور، متوسط در نظر گرفت.

دوسلدورف؛ از بهترین شهرهای آلمان برای زندگی با مخارج روزمره پایین

فرانکفورت؛ بهترین شهر آلمان برای رسیدن به درآمد بالا

فرانکفورت پایتخت مالی آلمان است که بزرگ‌ترین بورس اوراق بهادار و مقر بانک‌های معروف اروپایی و آلمانی را در خود جای‌داده است. اینجا یک مرکز حمل‌ونقل بین‌المللی، یک شهر بسیار زیبا و یک مکان عالی برای زندگی و یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار است. کار در فرانکفورت به‌عنوان بهترین شهر المان برای مهاجرت، به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور‌متوسط حدود ۲.۸ هزار یورو در ماه پس از کسر مالیات درآمد کسب کنید؛ این میزان درآمد به‌طور‌قابل‌توجهی بیشتر از بسیاری از مراکز دیگر در آلمان است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های شهر فرانکفورت برای مهاجرت می‌پردازیم.

هزینه زندگی دانشگاه‌های برتر فرصت‌های شغلی صنایع فعال درصد مهاجرین ساکن در شهر
فرانکفورت یکی از گران‌ترین شهرهای آلمان است، به خصوص در زمینه مسکن. با این حال، دستمزدها نیز در این شهر به نسبت بالاتر هستند که می‌تواند تا حدی هزینه‌های بالای زندگی را جبران کند. هزینه‌های دیگر مانند حمل و نقل، غذا و خدمات نیز در سطح بالایی قرار دارند. فرانکفورت میزبان دانشگاه گوته فرانکفورت است، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلمان با برنامه‌های قوی در حقوق، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و اقتصاد. این دانشگاه به خاطر تحقیقات پیشرفته و بین‌المللی خود معروف است. به عنوان یک مرکز مالی بزرگ، فرانکفورت فرصت‌های شغلی زیادی در بخش‌های بانکداری، مالی، بیمه و مشاوره ارائه می‌دهد. شرکت‌های بزرگی مانند Deutsche Bank و Commerzbank در این شهر دفاتر مرکزی خود را دارند. همچنین، فرصت‌هایی در زمینه تکنولوژی و نوآوری نیز فراهم است. صنایع مالی و بانکداری اصلی‌ترین بخش‌های اقتصادی فرانکفورت هستند، اما صنایع دیگری مانند فناوری اطلاعات، رسانه‌ها و ارتباطات نیز در این شهر رونق دارند. فرانکفورت همچنین به عنوان مرکز مهمی برای نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی شناخته شده است. فرانکفورت دارای جمعیت بسیار متنوعی است و بیش از یک سوم جمعیت آن را افراد با پیشینه مهاجرتی تشکیل می‌دهند. این تنوع بخش مهمی از فرهنگ و اقتصاد شهر را رقم می‌زند و به آن کمک می‌کند تا به عنوان یک مرکز بین‌المللی شناخته شود.

فرانکفورت با این ویژگی‌ها، مکانی جذاب برای افرادی است که به دنبال فرصت‌های شغلی در صنایع مالی و نوآوری هستند و تمایل دارند در یک محیط بین‌المللی زندگی کنند. البته بهترین ایالت های آلمان برای مهاجرت فقط شامل فرانکفورت نیست؛ ازاین‌رو شهر دوسلدورف برای مهاجرت نیز به‌عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی و زمینه‌ساز فضایی مناسب برای راه‌اندازی استارتاپ به شمار می‌رود.

هامبورگ؛ یکی از بهترین شهرهای آلمان برای زندگی و کار

اگر بخواهیم فقط یک شهر را شهر ایرانی‌ نشین آلمان بنامیم، آن شهر هامبورگ خواهد بود. هامبورگ که در شمال آلمان قرار دارد، به حضور پررنگ شهروندان ایرانی معروف است.  هامبورگ، یکی از بزرگ‌ترین بندرهای اروپا و دومین شهر بزرگ آلمان، مرکزی مهم برای تجارت و فرهنگ است. این شهر به دلیل ترکیبی از تاریخ غنی، اقتصاد قدرتمند و زیرساخت‌های عالی، محبوبیت بالایی دارد. در ادامه به بررسی جنبه‌های مختلف هامبورگ برای مهاجرت پرداخته‌ایم.

هزینه زندگی دانشگاه‌های برتر فرصت‌های شغلی صنایع فعال درصد مهاجرین ساکن در شهر
هزینه زندگی در هامبورگ نسبتا بالا است، به‌ویژه در بخش مسکن که بخش عمده‌ای از هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. دانشگاه هامبورگ از جمله دانشگاه‌های برجسته در این شهر است که برنامه‌های تحصیلی گسترده‌ای در رشته‌های مختلف علمی، انسانی و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. صنایع مهم شامل حمل و نقل دریایی و لجستیک، هوافضا، بیوتکنولوژی و رسانه هستند. شرکت‌های بزرگی مانند Airbus, Beiersdorf و Nivea در این شهر مستقر هستند. صنعت کشتیرانی و لجستیک به دلیل موقعیت بندری هامبورگ بسیار قوی است. علاوه‌بر این، صنایع خلاق، رسانه‌ها و تکنولوژی نیز در هامبورگ رشد کرده‌اند. هامبورگ جمعیت بین‌المللی قابل توجهی دارد و به‌عنوان یکی از متنوع‌ترین شهرهای آلمان شناخته می‌شود. درصد قابل توجهی از جمعیت شهر را مهاجران تشکیل می‌دهند.

با‌توجه‌به امکانات تحصیلی، اقتصادی و فرهنگی ارائه شده در هامبورگ، این شهر به‌عنوان یکی از بهترین شهرهای آلمان برای ایرانیان به شمار می‌رود. این شهر مرکز مهم تجاری و تحقیقاتی ایالت است. بیش از ۲ هزار پل از رودخانه‌ها و کانال‌های متعدد شهر عبور می‌کنند و موزه‌ها، گالری‌ ها، پارک‌ها و مناطق تفریحی در همه‌ جا یافت می‌شوند. اقتصاد شهر از بزرگ‌ ترین بنادر اروپا و بسیاری از شرکت‌های صنعتی پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین یافتن شغل در هامبورگ و اقامت در اینجا برای افراد واجد شرایط آسان‌ تر است. اشتعال در بازار فعال هامبورگ و رسیدن به درآمد ایده‌آل از اهداف نهایی مهاجرین به این کشور به شمار می‌رود. از‌این‌رو پرداخت هزینه مهاجرت به آلمان به تومان یک انتخاب منطقی در مسیر رسیدن به درآمد بالا است.

نکاتی کهک درباره تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. آلمان که به سرزمین شاعران، فلاسفه و اندیشمندان شهرت دارد، امروزه با ارائه آموزش رایگان گام بزرگی برای خدمت به شهروندان خود برداشته است.

انتخاب بهترین شهر آلمان برای مهاجرت ایرانیان با کمک هرمس اپلای

هنگام انتخاب بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت و زندگی، حتماً درآمد خود را با هزینه‌های زندگی در آن شهر مقایسه کنید و تطبیق دهید. بسیاری از ایرانیان، برلین را به‌عنوان یک مقصد مطمئن مهاجرتی انتخاب می‌کنند. از سوی دیگر لایپزیگ به‌عنوان ارزان‌ترین شهر آلمان با کیفیت زندگی بالا، بهترین انتخاب از نظر هزینه‌های پایین زندگی به شمار می‌رود.

هامبورگ جامعه ایرانی بزرگ‌تری دارد و به‌عنوان یک شهر ایرانی نشین، مناسب‌تر است. برای مهاجرت شما باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید و بر اساس آن بهترین انتخاب را برای خود یا خانواده داشته باشید. در این متن به معرفی بهترین شهرهای آلمان پرداختیم و به این پرسش که کدام شهر آلمان برای مهاجرت بهتر است؟ پاسخ دادیم. اگر سوالی برای‌تان باقی مانده، در قسمت نظرات مطرح کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین شهر برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چیست؟
مونیخ، برلین، اشتوتگارت و فرانکفورت، به‌ترتیب بهترین شهرهای تحصیلی آلمان هستند. این شهرها بهترین دانشگاه های آلمان را در خود دارند و امکانات خوبی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند.
بهترین دانشگاه آلمان برای تحصیل و مهاجرت کدام است؟
دانشگاه فنی مونیخ با رتبه 37 جهانی و دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ با رتبه 54 جهانی، به‌ترتیب بهترین دانشگاه های آلمان هستند. دانشگاه هایدلبرگ و دانشگاه آزاد برلین، در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
تعداد ایرانیان در کدام شهر آلمان بیشتر است؟
شهر هامبورگ پررنگ‌ترین جامعه ایرانی را در آلمان دارد. تعداد ایرانی‌ها در برلین و مونیخ نیز نسبتا زیاد است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای