محبوب‌ترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

بهترین شهر آلمان برای مهاجرت

بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. آلمان یکی از بهترین مقاصد مهاجرین است. اقتصاد آلمان رشد ثابتی را نشان می‌دهد، بازار کار آن در حال رونق است و این کشور دارای زیرساخت‌ های ایده‌ آل، سیستم مراقبت‌های پزشکی و اجتماعی با کیفیت بالا بوده و عمدتاً آموزش رایگان و نرخ جرم و جنایت پایین است. در این متن بهترین شهر آلمان برای مهاجرت را معرفی می‌کنیم.

وقتی از اکثر افراد در مورد بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت می‌پرسیم، شاید فقط برلین یا هامبورگ به خاطرشان آیند. اما بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت، تنوع بسیاری دارند؛ مانند مونیخ، کلن، فرانکفورت و لایپزیگ از جمله بهترین شهرهای آلمان برای ایرانیان هستند. روش‌های مهاجرت به آلمان، درآمد افراد و سلایق آن‌ها، در انتخاب شهر مناسب اثرگذارند.

در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته دیگر در اروپای غربی، هزینه زندگی در آلمان کاملاً معقول است و درآمد اغلب به طور قابل‌توجهی بالاتر است. مکان‌های زیادی برای فعالیت‌های فضای باز و زندگی شبانه پرجنب‌وجوش و رویدادهای مهم فرهنگی و ورزشی وجود دارند. موقعیت جغرافیایی مناسب این کشور به شما این امکان را می‌دهد که به‌سرعت در زیباترین شهرهای اروپایی مانند پاریس یا وین باشید.
در ادامه به محبوب‌ترین مقاصد ایرانیان در کشور آلمان می‌پردازیم؛ برای اطلاع از پراکندگی ایرانیان آلمان، با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آمار پراکندگی جمعیت ایرانیان در آلمان

در حال حاضر، حدود 150 هزار نفر ایرانی مقیم دائم یا شهروند آلمان در این کشور زندگی می‌کنند. البته با حساب افراد غیر مقیم و دانشجویان، این تعداد به بیش از 300 هزار نفر می‌رسد. بیشتر این افراد، در شهرهایی چون هامبورگ، برلین، کلن و مونیخ ساکن هستند.
مهاجرت ایرانیان به آلمان در یک سال اخیر رشد بسیار چشمگیری داشته است. آلمان شرایط مهاجرتی خوب و نسبتا آسانی را برای ملیت‌های مختلف، ازجمله ایرانیان فراهم می‌کند. به همین دلیل، شاید بتوان آن را راحت‌ترین و بهترین کشور برای مهاجرت به اروپا دانست.

5 فاکتور مهم هنگام انتخاب بهترین شهر آلمان برای مهاجرت

هنگام مهاجرت به آلمان، جنبه‌های فراوانی باید مورد ملاحظه قرار بگیرند. اما انتخاب شهر مناسب، شاید از دیگر جنبه‌ها مهم‌تر و پیچیده‌تر باشد. معیارهای بسیاری برای انتخاب بهترین شهر آلمان برای مهاجرت وجود دارند که 5 مورد از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 1. سنجش میزان درآمد و هزینه‌های زندگی
 2. توجه به روش‌های مهاجرت به آلمان
 3. تعداد مهاجران ایرانی
 4. امکانات و رفاه شهری
 5. سلیقه شخصی

این 5 فاکتور در واقع راهنمای مهاجرت به آلمان نیز محسوب می‌شوند؛ پس دقت داشته باشید قبل از مهاجرت درمورد تمامی این فاکتورها تحقیق کنید.

انتخاب بهترین شهر آلمان برای زندگی براساس روش مهاجرت
انتخاب بهترین شهر آلمان برای مهاجرت به هدف شما بستگی دارد

در نظر داشته باشید که بهترین شهرهای آلمان برای زندگی، به لحاظ اقتصادی، هزینه‌های زندگی، برنامه‌های تحصیلی و جمعیت بایکدیگر متفاوت هستند. بهترین شهر آلمان برای مهاجرت، شهری است که با شرایط زندگی و اهداف شما از اقامت در آلمان همسو باشد. شهرهای بزرگ مانند برلین، مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ به عنوان مراکز اقتصادی و فرهنگی آلمان شناخته می‌شوند و ارائه دهنده فرصت‌های شغلی بیشتری هستند؛ پس برای مهاجرت با ویزای کاری یا سرمایه‌گذاری، این‌ها بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت هستند.

مقایسه درآمد و هزینه‌های زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف آلمان با یکدیگر به‌شدت متفاوت هستند. برای آنکه بتوانید در یک شهر، زندگی راحت یا معمولی داشته باشید، حتما باید پس‌انداز یا میزان درآمد ماهیانه شما با هزینه‌های زندگی در آن شهر همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت، امکان سکونت در آن شهر را نخواهید داشت.

ملاحظه روش مهاجرت به آلمان

اینکه قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان یا مهاجرت کاری به آلمان را دارید، مطمئنا در انتخاب شهر اثرگذار خواهد بود. برخی شهرها امکانات تحصیلی عالی دارند. برخی دیگر، مراکز مهم مالی و صنعتی به شمار می‌روند و از نظر شغل یابی، دارای وضعیت بهتری هستند.

تعداد مهاجران هم وطن در یک شهر

هرچقدر تعداد مهاجران و به‌خصوص تعداد مهاجران ایرانی در یک شهر بیشتر باشد، احساس راحتی بیشتری در آن شهر خواهید داشت. چراکه امکانات و زیرساخت مناسب برای سبک زندگی مهاجران و تأمین نیازهای آن‌ها، مطمئنا از قبل در آن شهر وجود دارند.

امکانات شهری

سیستم حمل‌ونقل، مسکن مناسب، امکان تفریحی، فروشگاه، بیمارستان و غیره، همگی بر کیفیت زندگی در یک شهر اثرگذار هستند. پیش از انتخاب یک شهر، حتما به این موارد توجه داشته باشید تا بعدا زندگی شما در آن شهر با مشکل مواجه نشود.

سلیقه شخصی

بعضی شهرها حال و هوای مدرن‌تری دارند و بعضی دیگر، سنتی‌تر هستند یا بیشتر با طبیعت درهم آمیخته‌اند. خلق‌وخوی اهالی و آب‌وهوای شهرهای مختلف نیز با هم یکسان نیستند. خوب است موارد سلیقه‌ای مانند این‌ها را نیز هنگام انتخاب بهترین شهر آلمان برای زندگی در نظر داشته باشید.

9 تا از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت

مهاجرت به یک کشور جدید، قدمی بزرگ است و انتخاب شهر برای زندگی بخشی ضروری از سفر شماست. هر شهر بزرگ آلمان جو، فرهنگ، سنت‌ها، آداب‌ورسوم و البته مردم متفاوتی دارد که بهتر است بر اساس آن تصمیم خود را عملی کنید. بهترین شهرهای مهاجرت به آلمان برای زندگی به‌عنوان یک خارجی عبارت‌اند از:

 1. آخن (Aachen)
 2. مونیخ (Munich)
 3. برلین (Berlin)
 4. دوسلدورف (Düsseldorf)
 5. فرانکفورت (Frankfurt)
 6. هامبورگ (Hamburg)
 7. کلن (Cologne)
 8. اشتوتگارت (Stuttgart)
 9. ماینتس (Mainz)
9 تا از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت
شرایط مهاجرت به بهترین شهرهای آلمان برای زندگی

انتخاب بین شهرهای آلمان برای مهاجرت، کمی دشوار است. شهرهای آلمان هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و هر کدام برای موقعیت‌های خاصی مناسب خواهند بود. ما اینجا تعدادی از این شهرها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید انتخاب ساده‌تری داشته باشید.

آخن

آخن با جمعیتی بالغ بر ۲۶۰ هزار نفر به‌عنوان بهترین شهر آلمان برای مهاجرت، زندگی و کار رتبه‌بندی شده است. در رتبه‌بندی بین‌المللی، این شهر حتی از سیدنی و توکیو هم بالاتر بود. به طور خاص، آخن به‌عنوان شهری برای کار، امنیت شغلی و تعادل بین کار و زندگی بسیار توصیه می‌شود. ۸۹ درصد از مهاجران از زندگی خود در آنجا راضی هستند.

تقریباً نه نفر از هر ده مهاجر (۸۸٪) در آخن از شغل خود راضی هستند و (۸۳٪) از تعادل کار و زندگی خود رضایت دارند. این شهر حتی از نظر این دو عامل در رتبه اول جهانی قرار دارد. بااین‌حال، وضعیت مسکن در آخن بهترین نیست. علی‌رغم اینکه آپارتمان‌ها چقدر مقرون‌به‌صرفه هستند، دسترسی به آن‌ها آسان نیست. برای اکثر مهاجران پیداکردن مکانی برای زندگی دشوار است؛ به همین دلیل تنها ۲۲٪ آن را آسان ارزیابی می‌کنند.

در آخن افرادی با ملیت‌های مختلف زندگی می‌کنند؛ پس در آنجا تجربیات مختلفی خواهید داشت. همچنین لازم به ذکر است که موقعیت مکانی آخن به صورتی است که به کشورهای همسایه نزدیک بوده و به‌راحتی می‌توانید به آن‌ها سفر کنید.

مونیخ

درصد جمعیت مهاجران و تنوع نژادی آن‌ها در مونیخ حتی از برلین بیشتر است. از جمعیت کل 5/1 میلیونی مونیخ، حدود 30% آن را مهاجران خارجی از 190 ملیت مختلف تشکیل می‌دهند. این شهر نسبت به برلین کوچک‌تر و کم سروصداتر است و دسترسی بهتری به فضاهای طبیعی دارد. یکی دیگر از بهترین شهر آلمان برای مهاجرت، مونیخ است. مونیخ بعد از برلین و هامبورگ، تشکیل‌دهنده سومین مرکز بزرگ جمعیت کشور آلمان است. از مزایای مونیخ می‌توان به پتانسیل اقتصادی عظیم، معماری زیبا و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی غنی اشاره کرد. عیب اصلی این است که زندگی در این شهر بسیار گران است؛ بنابراین، هنگام برنامه‌ریزی برای نقل‌مکان، باید سعی کنید شغلی با حقوق بالا در مونیخ پیدا کنید.

تنوع نژادی، مونیخ را به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت تبدیل کرده
آرامش مونیخ، آن را به یکی از محبوب‌ترین گزینه برای ایرانیان آلمان تبدیل کرده

تعداد زیادی از مردم این شهر، از دوچرخه به‌عنوان وسیله نقلیه اصلی خود استفاده می‌کنند. همچنین مونیخی‌ها درباره تفکیک زباله‌هایشان بسیار حساس هستند. جامعه ایرانیان مونیخ بسیار پرتعداد است و در این شهر، هرگز احساس غربت نمی‌کنید. مونیخ در مقایسه با دیگر شهرهای آلمان، در طول سال آفتاب بیشتری دارد و به همین دلیل، ایرانی‌ها علاقه خاصی به آن نشان می‌دهند.

برلین

برلین، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آلمان، با حدود ۳.۵ میلیون نفر جمعیت است. مکانی عالی هم برای گردشگری و هم برای اقامت دائم محسوب می‌شود. شهری بسیار سرسبز با پارک‌ها، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها بوده و هر محله‌ای فضای خاصی دارد. برلین خانه دانشجویان و هنرمندان بسیاری از جمله نوازندگان است. کارگران محلی بیشتر در بخش خدمات هستند و بخش صنعتی تنها ۸ درصد را به خود اختصاص داده است.

برلین یکی از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت ایرانیان طی سال‌های اخر بوده
برلین یکی از بهترین شهرهای بزرگ آلمان برای مهاجرت ایرانیان است

ازآنجایی‌که برلین یکی از مهم‌ترین پایتخت‌های دنیا است، ازاین‌رو می‌توانیم از آن به‌عنوان بهترین شهر آلمان برای مهاجرت یاد کنیم. در نهایت توجه داشته باشید که از نظر قیمت اجاره، جذاب‌ترین شهر آلمان برلین و گران‌ترین شهر برای اقامت مونیخ است. از سوی دیگر، کارفرمایان مونیخی به کارگران محلی حقوق بیشتری ارائه می‌دهند، درحالی‌که کار در برلین درآمدی کمتر از میانگین ملی دارد.

دوسلدورف

دوسلدورف واقع در شمال غربی آلمان با جمعیت 600 هزار نفر، اکنون به انتخاب اول بسیاری از ایرانی‌ها برای مهاجرت به آلمان تبدیل‌شده است. شهر دوسلدورف در فهرست 10 شهر برتر جهان برای زندگی قرار دارد.

 

دوسلدورف یکی از بهترین شهرهای آلمان با ترکیبی عالی از معماری باستانی و مدرن، اقتصاد بزرگ و فرهنگ غنی است. پایتخت نوردراین – وستفالن به دلیل جمعیت چندفرهنگی آن قابل‌توجه است. به‌عنوان‌مثال، یکی از بزرگ‌ترین جوامع یهودی در این کشور قرار گرفته است.

حتی می‌توانید شاهد جمعیت زیادی از افراد ژاپنی در اینجا باشید؛ چراکه این مکان بهترین شهر آلمان برای مهاجرت ژاپنی‌ها محسوب می‌شود. در دوسلدورف نمایشگاه‌های بزرگی به طور منظم برگزار می‌شوند که بهترین شرایط را برای زندگی، کار و تجارت در آلمان ایجاد می‌کند.
کیفیت زندگی در این شهر بالا است و فرصت‌های شغلی فراوانی در آن یافت می‌شوند. هزینه زندگی در دوسلدورف را نیز می‌توان متوسط در نظر گرفت.

فرانکفورت

فرانکفورت پایتخت مالی آلمان است که بزرگ‌ترین بورس اوراق بهادار و مقر بانک‌های معروف اروپایی و آلمانی را در خود جای‌داده است. اینجا یک مرکز حمل‌ونقل بین‌المللی، یک شهر بسیار زیبا و یک مکان عالی برای زندگی و کار است. کار در فرانکفورت به شما این امکان را می‌دهد که به طور متوسط حدود ۲.۸ هزار یورو در ماه پس از کسر مالیات درآمد کسب کنید که به طور قابل‌توجهی بیشتر از بسیاری از مراکز دیگر در آلمان است.

فرانکفورت، بهترین شهر آلمان برای مهاجرت کاری
بهترین شهر برای مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری ایرانیان در آلمان

بزرگ‌ترین فرودگاه آلمان در شهر فرانکفورت است و امکان مسافرت آسان را برای شهروندان فراهم می‌کند. به دلیل فرصت‌های شغلی فراوان، مهاجرت کاری به آلمان و شهر فرانکفورت، فرآیند ساده‌تری خواهد داشت.

هامبورگ

اگر بخواهیم فقط یک شهر را شهر ایرانی‌ نشین آلمان بنامیم، آن شهر هامبورگ خواهد بود. هامبورگ که در شمال آلمان قرار دارد، به حضور پررنگ شهروندان ایرانی معروف است.
هامبورگ، دومین مرکز بزرگ جمعیت آلمان، از نظر افراد زیادی بهترین شهر آلمان برای مهاجرت محسوب می‌شود. این شهر مرکز مهم تجاری و تحقیقاتی ایالت است. بیش از ۲ هزار پل از رودخانه‌ها و کانال‌های متعدد شهر عبور می‌کنند و موزه‌ها، گالری‌ ها، پارک‌ها و مناطق تفریحی در همه‌ جا یافت می‌شوند. اقتصاد شهر از بزرگ‌ ترین بنادر اروپا و بسیاری از شرکت‌های صنعتی پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین یافتن شغل در هامبورگ و اقامت در اینجا برای افراد واجد شرایط آسان‌ تر است.

هامبورگ معروف‌ترین شهر آلمان برای مهاجرت ایرانیان است
هامبورگ معروف‌ترین شهر آلمان برای مهاجرت ایرانیان است

این شهر با جمعیت 8/1 میلیون نفر، سومین شهر پرجمعیت آلمان به شمار می‌رود. بزرگ‌ترین بندر آلمان در هامبورگ واقع‌ شده است. البته آب‌وهوای همیشه بارانی‌اش شاید برای همه دل‌چسب نباشد.

کلن

کلن با جمعیتی بالغ بر یک میلیون، چهارمین شهر بزرگ آلمان و بزرگ‌ترین شهر نوردراین – وستفالن است. بن، یکی دیگر از شهرهای بزرگ آلمان است که تنها ۳۰ کیلومتر با کلن فاصله دارد. دوسلدورف نیز چندان دور نیست و تنها ۴۰ کیلومتر از کلن دورتر است. این شهر به هلند و بلژیک نزدیک است و برای فردی که قصد سفر به این مناطق را دارد، بهترین شهر آلمان برای مهاجرت محسوب می‌شود.

کلن یک کلان‌شهر پرجنب‌وجوش و پویا با مکان‌های فرهنگی، هنر و سینما، تئاتر، اپرا، ارکستر، جاز و صحنه‌های موسیقی زنده است. این شهر همچنین میزبان بزرگ‌ترین کارناوال (کارناوال کلن) در کشور است. کلن میزبان عده زیادی از مردم ترک بوده و مهاجران زیادی در آن زندگی می‌کنند. کلن زیباترین شهر آلمان نیست؛ زیرا در جنگ جهانی دوم ویران شد، اما قابل زندگی است. در حال حاضر شهر حال و هوای منحصربه‌فردی از صنعت‌گرایی دارد که شاید کمی سرد به نظر برسد.

شهر کلن آلمان، یکی از مقاصد کار صنعتی است
موقعیت کاریابی مناسب در کلن آلمان

اوضاع صنایع مختلف در کلن نیز بسیار خوب است و شهر از نظر کاریابی، در سطح مناسبی قرار می‌گیرد. رسانه، تلویزیون، انتشارات و شرکت‌هایی چون فورد و لوفتهانزا، بهترین زمینه فرصت‌های شغلی در کلن آلمان به شمار می‌روند.

متأسفانه، ساکنان این شهر چندان ثروتمند نیستند و قدرت خرید کمتر از حد متوسط را نشان می‌دهند. این شهر همچنین عملکرد مالی و اقتصادی پایین‌تری دارد. میانگین حقوق کارمندان کلن حدود ۲۲۳۷ یورو خالص در ماه است. بااین‌حال، مردم محلی از درآمد خود بسیار راضی هستند.

اجاره آپارتمان یک‌ خوابه در این شهر به ۸۱۹ یورو می‌رسد؛ پس احتمالاً شما حدود ۳۷ درصد از حقوق خود را صرف مسکن خواهید کرد. جرم و جنایت در کلن بالاتر از میانگین بوده و نرخ بیکاری ۷.۸ درصد است. این امر کلن را در رتبه دوم بالاترین نرخ بیکاری در آلمان قرار می‌دهد.

اشتوتگارت

اشتوتگارت با جمعیتی در حدود ۶۰۰ هزار نفر، بزرگ‌ ترین شهر در منطقه بادن – وورتمبرگ، یکی از ثروتمندترین شهرهای کشور است. این شهر عمدتاً به دلیل صنعت خودروسازی قوی خود شناخته شده است. این شرایط چشم‌ انداز شغلی عالی را برای همه مهندسان ارائه می‌دهد. علاوه بر این، این کشور دومین نرخ بیکاری در کشور را از لحاظ پایین بودن دارد که در حال حاضر ۳.۶۵ درصد است.

در اشتوتگارت، کارگران پس از کسر مالیات، حقوقی بالاتر از میانگین ۲۳۹۱ یورو در ماه دریافت می‌کنند. در نتیجه، اکثر کارمندان از حقوق خود در اشتوتگارت راضی هستند. هزینه زندگی در شهر اشتوتگارت در سطح معقولی است. یک آپارتمان یک‌خوابه برای اجاره ۹۲۹ یورو هزینه دارد. بااین‌وجود، ساکنان اشتوتگارت ۳۹ درصد از درآمد خالص خود را صرف اجاره می‌کنند که بالاتر از مقدار توصیه شده است.

شهر صنعتی اشتوتگارت، یکی از بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت کاری
اشتوتگارت، یکی از برترین شهرهای آلمان برای مهاجرت کاری

کارمندان در اشتوتگارت با داشتن ۱۲ تعطیلات رسمی در سال علاوه بر روزهای تعطیل رسمی، پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. میانگین تعطیلات در آلمان ۹ تا ۱۰ روز است. فقط در مونیخ روزهای تعطیل کمی بیشتر است. یک امتیاز اضافی برای اشتوتگارت ساعات آفتابی در سال است. با حدود ۱۰۰ ساعت بیشتر از سایر شهرهای آلمان، بالاتر از میانگین قرار گرفته است و از این نظر بهترین شهر آلمان برای مهاجرت محسوب می‌شود.

اگر رؤیای کار در صنعت خودرو را دارید، اشتوتگارت مکانی برای مهاجرت است. سه شرکت مهم جهانی به نام‌های پورشه، دایملر و بوش، دفتر مرکزی خود را در اشتوتگارت دارند. خارجی‌ها شانس خوبی برای اشتغال دارند؛ زیرا رقابت نسبت به جاهای دیگر، به‌ عنوان‌ مثال مونیخ، کمتر است.

ماینتس

ماینتس با جمعیتی در حدود ۲۰۰ هزار نفر که در منطقه راینلند – فالتز (راینلاند – فالتز) واقع شده است، پایتخت این بوندسلند نیز است. این شهر سابقه‌ای بیش از ۲۰۰۰ سال دارد که می‌توان آن را به‌عنوان یکی شهر قدیمی به‌حساب آورد. ماینتس به دلیل دانشگاه، میراث رومی و تعداد باورنکردنی دوچرخه برای جمعیت کوچکش مشهور است. ماینتس شهری نسبتاً کوچک اما دنج است. به‌طورکلی، این شهر جمع‌وجور و زیبا است، جایی که می‌توانید همه چیز را مدیریت کنید.

علاوه بر این، به دلیل این که یک شهر دانشجویی بوده، هزینه زندگی نسبتاً پایین است. در این شهر فرصت‌های زیادی برای اشتغال نخواهید داشت. بااین‌حال نمی‌توان گفت که فرصت پیداکردن کاری را ندارید؛ چراکه می‌توانید در شرکت‌های مشخصی مشغول به کار شوید و دوران دانشجویی خود را سپری کنید. این شهر از لحاظ حمل‌ونقل نیز رتبه خوبی دارد و می‌توانید از این سیستم به‌راحتی استفاده کنید.

3 تا از بهترین شهرهای آلمان برای دانشجویان بین‌ المللی

ابتدا باید تعیین کنید که در کدام دانشگاه می‌خواهید تحصیل کنید و بر اساس آن بهترین شهر آلمان برای مهاجرت تحصیلی را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، برخی از بهترین دانشگاه‌های آلمان در مونیخ، برلین و هایدلبرگ قرار دارند. لیستی از برترین شهرهای آلمان برای اقامت تحصیلی عبارتند از:

 1. برلین
 2. مونیخ
 3. آخن

هر یک از این شهرها، دانشگاه‌‌های معتبر با برنامه‌های تحصیلی متنوع دارند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

برلین

بیشترین دانشجویان بین‌المللی به پایتخت کشور آلمان، یعنی برلین، جذب می‌شوند. این شهر توانسته بهترین تفریحات شبانه را ارائه دهد. دانشگاه‌های متعددی در این کشور وجود دارند که هر یک رنکینگ مخصوص به خود را دارند. از جمله:

 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه هومبولت
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه هنر برلین

برلین ۵ دانشگاه دولتی بزرگ را به خود اختصاص داده است. همچنین شاهد ۲۰ دانشگاه خصوصی، حرفه‌ای و فنی خواهید بود. همچنین برلین در خود برترین مدارس تجارت را جای‌داده است. ازآنجایی‌که در برلین دانشجویان بین‌المللی زیادی از کشورهای دیگر را مشاهده خواهید کرد، می‌توانید از آن به‌عنوان یک فرصت ویژه به‌منظور آشنایی با دیگر فرهنگ‌ها استفاده کنید.

مونیخ

سومین شهر بزرگ آلمان مونیخ بوده و قبل از آن برلین و هامبورگ جای گرفته‌اند. از مونیخ می‌توانیم به‌عنوان یک مرکز بین‌المللی برای جذب دانشجوها از سایر کشورها یاد کنیم. علاوه بر این موضوع، از آن به‌عنوان مراکز فناوری، نوآوری، تجارت و گردشگری نیز یاد می‌شود.

مونیخ خانه بزرگ‌ترین شرکت‌های بین‌المللی است که آن را تبدیل به مکانی بسیار عالی برای فارغ‌التحصیلان می‌کند. بااین‌حال، دانشجویان بین‌المللی باید از هزینه‌های بالای زندگی آگاه باشند و حداقل ۱۵۰۰ یورو در ماه برای زندگی کنار بگذارند. برخی از بهترین دانشگاه‌های مونیخ عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه علوم کاربردی مونیخ
 • مدرسه بازرگانی مونیخ

آخن

آخن تنها بهترین مکان برای زندگی به‌عنوان یک خارجی نیست، بلکه یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل است. از آخن می‌توانیم به‌عنوان یک شهر فرهنگی یاد کنیم. شکوفایی این شهر در زمینه‌های نوآوری و فناوری به‌وضوح قابل‌مشاهده است. این شهر کوچک بوده و در نزدیکی مرزهای بلژیک و هلند قرار گرفته شده است.

دانشگاه RWTH آخن یک دانشگاه بزرگ و یکی از بهترین کالج‌های فنی در آلمان است. یکی دیگر از مزایای مهم تحصیل در آخن، هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی آن است. این شهر کمترین هزینه را در بین سایر مکان‌های ذکر شده در بالا دارد.

بهترین شهرها برای زندگی در آلمان برای خانواده‌ها

اگر با خانواده خود می‌خواهید که به آلمان سفر کنید، بایستی نکات دیگری را در سفر در نظر بگیرید. طبق چندین رتبه‌بندی، مونیخ و اطراف آن بهترین شهر برای خانواده‌ها است. در این انتخاب هزینه خانه‌ها، تفریحات، مدارس و مراکز آموزشی احتمالاً برای شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت خانواده‌ها
شهر مونیخ و اطراف آن مناسب برای زندگی خانواده ها در آلمان

پس برای پیداکردن بهترین شهر آلمان برای مهاجرت، باید ابتدا اولویت‌های خود را تنظیم کنید. با این‌حال، ممکن است زندگی در آن برای یک خانواده بسیار گران باشد. به‌عنوان‌مثال در مونیخ، خانواده‌ها ۵۰۰ یورو در ماه بیشتر از سایر شهرهای آلمان برای مراقبت از کودکان هزینه می‌کنند.

پیشنهاد ما برای مهاجرت به آلمان

اگر به دنبال یک شهر مطمئن از هر نظر هستید، برلین می‌تواند انتخاب خوبی باشد. افرادی که کیفیت زندگی برایشان اولویت دارد و می‌توانند با هزینه‌های بالا کنار بیایند، بهتر است مونیخ را انتخاب کنند. شهرهایی مانند اشتوتگارت، کلن و دورتموند، ازنظر فرصت شغلی در وضعیت بهتری هستند و برای مهاجرت کاری به آلمان مناسب‌تر خواهند بود. اگر به دنبال یک شهر با خدمات عالی و هزینه زندگی پایین هستید، لایپزیگ بهترین گزینه شما است.
بستگی دارد بهترین شهر آلمان برای مهاجرت را، به قصد اخذ ویزای تحصیلی انتخاب کنید و به دنبال برنامه‌های تحصیلی متنوع با موسسه‌های آموزشی معتبر باشید، یا برای اقامت موقت گردشگری آلمان اقدام کنید؛ با هر هدف مهاجرتی، تصور شما از بهترین شهر آلمان برای ایرانیان می‌‌تواند تغییر کند. کشور آلمان برای کسانی که به دنبال ویزای کاری و سرمایه‌گذاری هستند نیز، شهرهای محبوبی برای زندگی دارد.

ایرانی نشین ترین شهر آلمان را شاید بتوان شهر هامبورگ دانست. دوسلدورف و فرانکفورت نیز هزینه زندگی متوسطی دارند و به‌عنوان شهرهای چندملیتی، محیط مناسبی برای مهاجران فراهم می‌کنند. اگر هنوز برای انتخاب شهر موردنظر خود برای مهاجرت به آلمان تردید دارید، ما در موسسه هرمس اپلای آماده ارائه خدمات مشاوره به شما عزیزان هستیم. از میان 20 شهر برتر آلمان و با توجه به شرایط منحصربه‌فرد هر فرد، بهترین گزینه را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

منابع:

https://expatrist.com/best-cities-to-live-in-germany-for-foreigners

https://www.expatrio.com/working-germany/best-cities-germany-expats

https://housinganywhere.com/Munich–Germany/expat-life-munich

https://www.businesslocationcenter.de/en/business-location/berlin-at-a-glance/demographic-data

https://www.statista.com/statistics/890277/foreigner-numbers-by-country-of-origin-germany

نکاتی کهک درباره تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. آلمان که به سرزمین شاعران، فلاسفه و اندیشمندان شهرت دارد، امروزه با ارائه آموزش رایگان گام بزرگی برای خدمت به شهروندان خود برداشته است.

انتخاب بهترین شهر آلمان برای مهاجرت ایرانیان با کمک هرمس اپلای

هنگام انتخاب بهترین شهر آلمان برای زندگی، حتماً درآمد خود را با هزینه‌های زندگی در آن شهر مقایسه کنید و تطبیق دهید. بسیاری از ایرانیان، برلین را به‌عنوان یک مقصد مطمئن مهاجرتی انتخاب می‌کنند. لایپزیگ به عنوان ارزان‌ترین شهر آلمان با کیفیت زندگی بالا، بهترین انتخاب از نظر هزینه‌های پایین زندگی به شمار می‌رود. هامبورگ جامعه ایرانی بزرگ‌تری دارد و به‌عنوان یک شهر ایرانی نشین، مناسب‌تر است. مونیخ، فرانکفورت، کلن، دورتموند، دوسلدورف و اشتوتگارت نیز انتخاب‌های خوبی هستند.

برای مهاجرت شما باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید و بر اساس آن بهترین انتخاب را برای خود یا خانواده داشته باشید. در این متن از بهترین شهر آلمان برای مهاجرت صحبت شد که این انتخاب برای هرکس متفاوت خواهد بود. تنها باید اولویت‌های خود را مشخص کنید و به دنبال بهترین شهر باشید.

به طور کلی، بهترین شهر آلمان برای ایرانیان، به هدف شما از مهاجرت و روش اخذ اقامت آلمان، بستگی دارد. هر یک از شهرهای برجسته کشور آلمان، دارای ویژگی‌های منحصر بفردی برای یک زندگی آرام هستند. اگر قصد اخذ ویزای آلمان را دارید، مشارین ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما هستند.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

بهترین شهر برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چیست؟
مونیخ، برلین، اشتوتگارت و فرانکفورت، به‌ترتیب بهترین شهرهای تحصیلی آلمان هستند. این شهرها بهترین دانشگاه های آلمان را در خود دارند و امکانات خوبی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند.
بهترین دانشگاه آلمان برای تحصیل و مهاجرت کدام است؟
دانشگاه فنی مونیخ با رتبه 37 جهانی و دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ با رتبه 54 جهانی، به‌ترتیب بهترین دانشگاه های آلمان هستند. دانشگاه هایدلبرگ و دانشگاه آزاد برلین، در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
تعداد ایرانیان در کدام شهر آلمان بیشتر است؟
شهر هامبورگ پررنگ‌ترین جامعه ایرانی را در آلمان دارد. تعداد ایرانی‌ها در برلین و مونیخ نیز نسبتا زیاد است.
برای مهاجرت به آلمان، کدام شهرها خوب، اما ناشناخته هستند؟
شهرهای ماینز، آخن، بن و برمن، امکانات خوبی برای مهاجران دارند، اما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای