تحصیل در مدارس آلمان

شرایط تحصیل در مدارس آلمان

یکی از تجربیات ارزشمند برای دانش‌آموزان بین‌المللی، تحصیل در مدارس آلمان می‌باشد؛ چرا که مدارس آلمان به ارائه آموزش‌های کامل و با کیفیت در محیطی خلاقانه معروف هستند. سیستم آموزشی آلمان در سه سطح دبستان، دبیرستان و مدارس حرفه‌ای تقسیم می‌شوند. ما در این بخش به طور کامل به شرایط تحصیل در مدارس آلمان و همچنین هزینه‌های تحصیل پرداخته‌ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ساختار مدارس آلمان

سطح کیفی آموزش در مدارس آلمان بسیار بالاست و در تمامی مقاطع آموزشی سعی می‌شود که مهارت‌های علمی‌، ارتباطی و اجتماعی دانش آموزان تقویت شود. کودکان در پایان هر مقطع تحصیلی توسط مربیان مدارس ارزیابی شده و برای آموزش بهتر و اصولی، هماهنگی‌های لازم با والدین انجام می‌شود.
امکان تحصیل برای فرزندان مهاجرین در مدارس آلمان وجود دارد، دولت آلمان این امکان را فراهم کرده که فرزندان کسانی که اصالتا آلمانی نیستند، حتی در مدارس دولتی نیز بتوانند تحت آموزش قرار گیرند. تحصیل در مدارس بین المللی گزینه دیگری است که والدین می‌توانند، برای آموزش فرزندان خود انتخاب کنند. این نوع مدارس در شهرهایی همچون برلین، زوریخ و غیره وجود دارند و بهترین آموزش را به کودکان ارائه می‌دهند.
به طور کلی سیستم مدارس آلمان شامل ۵ سطح است که عبارتند از:

۱. آموزش دوران کودکی
۲. آموزش ابتدایی
۳. آموزش متوسطه
۴. آموزش دانشگاهی
۵. آموزش مداوم

سیستم مدارس آلمان شامل ۵ سطح است

 

آموزش دوران کودکی در آلمان

آموزش دوران کودکی، یک آموزش اختیاری است و هر کس که مایل باشد، می‌تواند از این آموزش برای فرزندان خود استفاده کند. کودکان بین۰ تا ۶ ساله در قلمرو فدرال آلمان این آموزش را دریافت می‌کنند. نظارت بر آموزش پیش دبستانی آلمان بر عهده اداره رفاه جوانان است. آموزش دوران کودکی درواقع بچه‌های آلمانی را برای ورود به مقطع ابتدایی آماده می‌کند.موسسات آموزش پیش دبستانی در آلمان، مهدکودک‌های خصوصی و مراکز تأسیس شده توسط مقامات محلی هستند. ساعات کار این موسسات معمولا با مشورت والدین و کادر مدیریت، تعیین می‌شود. به طور کلی کودکانی که در این مراکز تحت آموزش قرار می‌گیرند، ۷ ساعت را در مهد کودک سپری می‌کنند، یعنی وعده ناهار را در آموزشگاه صرف می‌کنند.

ماموریت اصلی و مهم آموزشی تحصیل در مدارس آلمان، برای کودکان زیر ۳ سال شامل تقویت مهارت‌های ارتباطی در بین کودکان است. در ضمن مهارت‌های زبانی بچه‌ها در این مراکز آموزشی از طریق تعامل اجتماعی با کودکان دیگر و مربیان بهبود می‌‌یابد. در این مرحله بچه‌ها یاد می‌گیرند که چطور با هم سن و سالان خود و حتی بزرگسالان ارتباط برقرار کنند و مهارت‌های اجتماعی آن‌ها از این طریق بسیار قوی می‌شود.برای کودکان بالای ۲ سال از طریق شرکت فعالیت‌های گروهی مواردی مانند آموزش مذهبی، کار با رسانه‌های مختلف، هنرهای زیبا، زبان و غیره آموزش داده می‌شود. ارزیابی دستاوردهای آموزشی در این مراکز توسط مربیان انجام می‌گیرد، یعنی هیچ آزمونی برگزار نمی‌شود. خود مربیان همواره میزان پیشرفت تحصیلی کودک را مورد سنجش قرار می‌دهند و آن را به اطلاع مدیریت مجموعه و والدین می‌رسانند.

آموزش ابتدایی در آلمان

همان طور که قبلا هم ذکر شد، آموزش دوران کودکی در آلمان اختیاری است، اما پس از اتمام این مرحله، دوره آموزش اجباری آغاز می‌گردد. تحصیل در مدارس آلمان به این صورت است که همه آلمانی‌هایی که به سن ۶ سالگی می‌رسند، موظفند در آموزش ابتدایی شرکت کنند.
آموزش اجباری دانش آموزان را مکلف می‌کند که به صورت منظم به مدرسه رفته و در فعالیت های رسمی و غیررسمی مراکز آموزشی شرکت کنند. در این مقطع دروس پایه و مهم به کودکان آموزش داده می‌شود و سطح کیفی آن‌ها از سوی مسئولان مدرسه مورد سنجش قرار می‌گیرد. والدین نیز موظفند که به طور دقیق و منظم بر میزان پیشرفت درسی فرزندان خود نظارت داشته باشند و در صورت لزوم جلسات مدرسه حضور بهم رسانند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم
اهداف اصلی آموزش ابتدایی، توسعه مهارت‌ها و توانایی‌های کلیدی و اساسی بین دانش آموزان است، از این رو موضوعاتی مانند: زبان آلمانی، ریاضیات، هنر، موسیقی، ورزش و غیره برای دانش آموزان تدریس می‌شود. از آنجا که مسئولین آلمان به آموزش بسیار اهمیت می‌دهند، دانش آموزانی که به دلیل ناتوانی جسمی نمی‌توانند در دوره‌های آموزشی مدارس شرکت کنند، این آموزش‌ها را در خانه خود دریافت می‌کنند. سیستم نمره دهی در مدارس ابتدایی آلمان به این صورت است که پیشرفت دانش آموزان در ۶ سطح سنجیده می‌شود که عبارتند از:

۱. خیلی خوب
۲. خوب
۳. رضایت بخش
۴. مناسب
۵. ضعیف
۶. خیلی ضعیف

دانش آموزان آلمانی در پایان دوره ابتدایی گواهی پایان تحصیلات دریافت نمی‌کنند؛ زیرا بعد از اتمام مدرسه ابتدایی هیچ آزمونی برگزار نمی‌شود و افراد مستقیما به مرحله بعد، یعنی آموزش متوسطه راه می‌یابند.

آموزش متوسطه در آلمان

تحصیل در مدارس آلمان به این صورت است که بعد از به پایان رسیدن دبستان، نوبت به آموزش متوسطه می‌رسد. در این مقطع دورس مختلفی مانند موسیقی، ورزش، ریاضیات، ادبیات آلمانی و غیره برای دانش آموزان تدریس می‌شود. آموزش متوسطه به دو بخش تقسیم می‌گردد:

• Sekundarstufe I یا متوسطه پایین: برای دانش آموزان 10 تا 16 سال در کلاس های 5/7 تا 9/10 ارائه می‌شود.
• Sekundarstufe II یا متوسطه عالی: برای دانش آموزان 16 تا 18 ساله ارائه می‌شود که دوره متوسطه را به اتمام رسانده‌اند و قصد ورود به دانشگاه را دارند.

آموزش متوسطه در آلمان

کشور فدرال آلمان مقطع آموزش متوسطه را هم در مدارس دولتی ارائه می‌دهد و هم در مدارس خصوصی. هدف اصلی آموزش متوسطه در آلمان شناسایی توانایی‌های فردی کودکان است و این امر از طریق دادن مسئولیت فردی و اجتماعی به آن‌ها و همچنین ارتقای دانش تخصصی افراد صورت می‌پذیرد.تحصیل در مدارس آلمان در مقطع متوسطه با هدف آماده سازی جوانان برای دریافت مدارک ورودی دانشگاه انجام می‌شود. با دارا بودن مدرک ورود به دانشگاه، دانش آموزان آلمانی قادر خواهند بود، به منظور برخورداری از تحصیلات آکادمیک، در تمامی موسسات آموزش عالی آلمان به تحصیل بپردازند. سیستم نمره دهی در دبیرستان‌های آلمان نیز در ۶ سطح ارزیابی می‌گردد:

۱. خیلی خوب
۲. خوب
۳. رضایت بخش
۴. مناسب
۵. ضعیف
۶. خیلی ضعیف

آموزش عالی در آلمان

بعد از اتمام تحصیل در مدارس آلمان، نوبت به تحصیلات آکادمیک می‌رسد. مؤسسات آموزش عالی در این کشور برای اعطای بورس تحصیلی و فعالیت‌های آموزشی کاملا از استقلال برخوردارند. این مراکز آموزش‌هایی در سطح بسیار بالا به افراد ارائه می‌دهند، به نحوی که دانش آموختگان این موسسات از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و برای ورود به بازار کار کاملا حرفه‌ای می‌شوند. دانشگاه‌های آلمان در رشته‌های مختلفی دانشجو می‌پذیرند. به عنوان مثال کالج‌های هنر و موسیقی در رشته‌هایی نظیر هنرهای زیبا، رسانه‌های دیجیتال، هنرهای نمایشی، طراحی، سینما و غیره متقاضیان تحصیل را از سراسر دنیا جذب می‌کند.

اولین مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان مدرک لیسانس است. طول دوره لیسانس ۶ ترم یا ۳ سال است، البته این مدت در دانشگاه‌های علمی کاربردی، ممکن است تا ۷ ترم نیز افزایش پیدا کند؛ زیرا یک ترم برای کار عملی در نظر گرفته می‌شود.رشته های تحصیلی لیسانس در آلمان بسیار متنوع هستند، از جمله رشته‌هایی که در این کشور اروپایی ثروتمند تدریس می‌شود، می‌توان به باستان شناسی، فلسفه، اقتصاد، تاریخ، ریاضیات، فیزیک، موسیقی شناسی، روانشناسی، کامپیوتر، دندانپزشکی، علوم مهندسی و غیره اشاره کرد.

دومین مدرک تحصیلات دانشگاهی در آلمان، مدرک کارشناسی ارشد است که حدود 2 تا 4 ترم به طول می‌انجامد. سومین مدرک تحصیلات عالی نیز مدرک PHD است. تحصیل در مقطع دکتری آلمان شامل مراحل تحقیق مستقل، آزمون شفاهی و دفاع از پایان نامه دکتری است.

آموزش مداوم در آلمان

آخرین مرحله تحصیلی در آلمان، آموزش مداوم است. آموزش مداوم برای بزرگسالان و به منظور یادگیری مادام العمر و همیشگی انجام می‌گردد. مسئولیت این نوع از آموزش بر عهده موسسات دولتی و خصوصی، مدارس حرفه‌ای، کلیساها، آکادمی‌ها و غیره قرار داده شده است.

هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی آلمان

آموزش و بهره‌مندی از دانش، فضیلتی است که تمام انسان‌ها شایسته آن هستند. دولتمردان آلمان معتقدند که آموزش نباید تجاری شود و افرادی که خواهان تحصیلات عالی هستند، نباید به بهانه فقر از فراگیری دانش محروم گردند. از این رو هزینه تحصیل در مدارس آلمان و دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است.در سال‌هال گذشته این کشور اروپایی برای ارائه خدمات تحصیلی حداقل شهریه را درنظر گرفته بود، اما در سال ۲۰۱۴ میلادی، دولت آلمان اعلام کرد که آموزش در دانشگاه‌های دولتی این کشور کاملا رایگان است. هدف مسئولین آلمان این است که برای همه افراد حتی دانشجویان بین‌المللی، فرصت‌های تحصیلی برابر ایجاد شود؛ به همین دلیل هیچ شهریه‌ای از متقاضیان تحصیل دریافت نمی‌کند.

رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان سبب شده که این کشور به‌عنوان یک مقصد محبوب برای بسیاری از افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل دارند. مهاجرت برای دانشجویان خارجی به آلمان بسیار ساده است و هزینه زیادی را به آن‌ها تحمیل نمی‌کند. اگرچه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است، اما سایر مخارج زندگی در این کشور اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال کسی که قصد دارد برای تحصیل در مدارس آلمان و یا دانشگاه‌های دولتی، اقامت این کشور را اخذ کند، باید برای هزینه‌های خوابگاه، بودجه مناسبی را در نظر بگیرد.

هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی آلمان

هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های خصوصی آلمان

مدارس و دانشگاه‌های خصوصی آلمان از دانش آموزان و دانشجویان داخلی و دانشجویان مهاجر شهریه دریافت می‌کنند. میزان این شهریه برای یک رشته خاص و در مقطع مشخص، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و همچنین در مدارس مختلف، متفاوت است. مدارس و دانشگاه‌های خصوصی آلمان تلاش می‌کنند، امکانات بیشتری را نسبت به مراکز آموزش دولتی در اختیار دانشجویان خود قرار دهند.

نکاتی درباره تحصیل در آلمان

از آنجایی که آلمان در تمامی سطوح از ابتدایی گرفته تا موسسات عالی، آموزش رایگان را ارائه می‌دهد، روند پذیرش در این مراکز بسیار سخت و پیچیده شده است. داوطلبانی که متقاضی تحصیل در این کشور صنعتی و پیشرفته هستند، باید برای انتخاب رشته مورد نظر خود واجد الشرایط باشند.
موفقیت در آزمون هایی همچون TOEFL، GMAT، GRE، IELTS و غیره برای ثبت نام و پذیرش شدن در رشته‌های دانشگاهی آلمان ضروری هستند. لازم به ذکر است که تحصیل در موسسات خصوصی از نظر واجد الشرایط بودن بسیار ساده‌تر است و سخت‌گیری کم‌تری نسبت به آن اعمال می‌گردد.

هزینه تحصیل UG

درست است که دانشگاه‌های دولتی آلمان هیچ شهریه‌ای از دانشجویان اخذ نمی‌کنند، اما مواردی مانند هزینه ثبت نام، تاییدیه و هزینه‌های مختلف اداری نیاز به پرداخت هزینه است. برای این موارد داوطلبان وورد به دانشگاه باید حدود ۲۵۰ یورو کنار بگذارند. پرداخت این نوع از هزینه‌ها برای همه دانشجویان اجباری است.

هزینه تحصیل PG

دوره کارشناسی ارشد در آلمان زمانی رایگان است که هیچ وقفه‌ای در طول دوره تحصیلات فرد به وجود نیاید، یعنی دانشجو بلافاصله پس از اتمام کارشناسی، برای مرحله کارشناسی ارشد اقدام کند. کسانی که بین دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد آن‌ها وقفه زمانی ایجاد شده یا مدرک کارشناسی خود را از هر کشور دیگری به غیر از آلمان اخذ کرده‌اند، نمی‌توانند از تحصیلات رایگان استفاده کنند. هزینه تحصیل این افراد حدود ۲۰۰۰۰ یورو در دانشگاه‌های دولتی و ۳۰۰۰۰ یورو در کالج‌های خصوصی است.

لیست دانشگاه‌های رایگان آلمان

در اینجا لیستی از دانشگاه‌هایی که تحصیل در آن‌ها رایگان است، آورده شده است:
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس- دانشگاه کارلسروهر- دانشگاه فنی مونیخ- دانشگاه توبینگن- دانشگاه هومبولت برلین- دانشگاه هایدلبرگ- دانشگاه آلبرت لودویگ- دانشگاه آزاد برلین- دانشگاه گوته- دانشگاه هومبولت برلین- دانشگاه اشتوتگارت- دانشگاه RWTH- دانشگاه هامبورگ- دانشگاه جورج آگوستا گوتینگن.

بورسیه‌هایی که از موسسات آموزشی آلمان ارائه می‌دهند

بورسیه تحصیلی در آلمان

همان طور که گفته شد، تحصیل در مدارس آلمان و مرکز دولتی این کشور رایگان است، اما دانشجویان باید مبلغی حدود ۲۵۰ یورو به دانشگاه‌های خصوصی پرداخت کنند، همچنین داوطبان باید هنگام ثبت نام در دانشگاه ۵۰ یورو نیز به‌عنوان هزینه اداری به مسئولین بپردازند. یک‌سری از بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید، در مراکز غیر رایگان آموزش ببینید. در زیر تعدادی از بورسیه‌هایی که از موسسات آموزشی آلمان ارائه می‌دهند، آورده شده است:

• بورسیه های DAAD
• بورسیه هامبولت
• بورسیه هلمهولتز
• بورسیه های بنیاد هاینریش بول

هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان

بعد از کشورهای آمریکا، انگلستان و استرالیا، یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان خارجی، کشور آلمان است. در همۀ دانشگاه‌های آلمان، کیفیت آموزش حرف اول را می‌زند و با وجود لزوم یادگیری زبان آلمانی، تعداد زیادی از رشته‌های لیسانس و فوق‌لیسانس، برای دانشجویان خارجی، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین تحصیل در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی برای این دانشجویان رایگان است.

تحصیل در مدارس آلمان به کمک موسسه هرمس اپلای

ما در این بخش سعی کردیم به‌طور کامل درباره شرایط تحصیل در مدارس آلمان با شما صحبت کنیم؛ چنانچه قصد تحصیل در مدارس آلمان را دارید و نمی‌دانید که از کجا و چطور شروع کنید، با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید؛ تا پاسخ کلیه سولات خود را دریافت کرده و از مشاوره‌های حرفه‌ای این افراد برخوردار شوید. تحصیل در یک کشور بیگانه ممکن است شما را چالش‌های زیادی روبرو کند، از این رو مشورت با افراد متخصص در این زمینه به شدت توصیه می‌گردد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
سیستم مدارس آلمان شامل چه سطوح تحصیلی میباشد؟
به طور کلی سیستم مدارس آلمان شامل ۵ سطح است که عبارتند از: ۱. آموزش دوران کودکی ۲. آموزش ابتدایی ۳. آموزش متوسطه ۴. آموزش دانشگاهی ۵. آموزش مداوم
سیستم نمره دهی در مدارس ابتدایی آلمان به چه صورت است؟
سیستم نمره دهی در مدارس ابتدایی آلمان به این صورت است که پیشرفت دانش آموزان در ۶ سطح سنجیده می‌شود که عبارتند از: ۱. خیلی خوب ۲. خوب ۳. رضایت بخش ۴. مناسب ۵. ضعیف ۶. خیلی ضعیف
آموزش متوسطه در آلمان به چه صورت است؟
آموزش متوسطه به دو بخش تقسیم می‌گردد: • Sekundarstufe I یا متوسطه پایین: برای دانش آموزان 10 تا 16 سال در کلاس های 5/7 تا 9/10 ارائه می‌شود. • Sekundarstufe II یا متوسطه عالی: برای دانش آموزان 16 تا 18 ساله ارائه می‌شود که دوره متوسطه را به اتمام رسانده‌اند و قصد ورود به دانشگاه را دارند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سالومه نبوی
1 سال قبل

سلام .ایا شرکت شما اخذ پذیرش در مدارس آلمان هم انجام میدن ؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  سالومه نبوی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
خیر برای مدارس آلمان اقدام نمیکنیم اما برای دانشگاه های این کشور اقدام میکنیم .

رعنا سعادتی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید….هزینه تحصیل در مدارس دولتی آلمان چقدر است؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  رعنا سعادتی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
شهریه تحصیل در دانشگاه ها و مدارس دولتی آلمان رایگان است. اما هزینه های زندگی مانند هزینه خوابگاه و موارد اینچنینی وجود دارند.

کادر هرمس اپلای