سریلانکا

سریلانکا

سریلانکا کشوری واقع در بخش جنوبی آسیا می‌باشد. یکی از دلایلی که سریلانکا در لیست کشورهای زیبا قرار گرفته، همجواری با اقیانوس هند است. پایتخت سریلانکا، شهر کلمبو می‌باشد که یکی از مهمترین شهر‌های این کشور به شمار می‌آید. طبق آمار در سال ۲۰۲۲ این کشور حدودا ۲۱ میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت داشته است و مساحت آن به ۶۵ هزار کیلومتر می‌رسد. از نظر آب و هوایی، کشور سریلانکا دارای آب و هوای استوایی است و فصول گرم و خشک در آن به کرات دیده می‌شوند. زبان رسمی این کشور سینهالی می‌باشد.

سریلانکا یکی از کشورهای موفق در زمینه جذب گردشگر است. هر ساله نیز به تعداد گردشگران این کشور افزوده می‌شود و این موضوع باعث رشد اقتصادی این کشور شده است. همچنین دولت در راستای جذب توریست در این کشور به افرادی که مهارت و آمادگی در زمینه جذب توریست داشته باشند، امکانات و تجهیزات خوبی ارائه می‌دهد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

اقتصاد و منابع مالی کشور سریلانکا

سریلانکا از نظر اقتصادی در دسته کشورهای ضعیف دسته‌بندی می‌شود و طی مدت زمان طولانی اقتصاد این کشور دستخوش تغییرات و رشد منفی بوده است. اما خوشبختانه طی سال‌های اخر این روند کاهش داشته و دولت با پیش گرفتن روش‌های مختلف مثل جذب توریست توانسته است این روند را متوقف سازد. به طور کلی آثار رکود اقتصادی در این کشور به نسبت سال‌های گذشته کاهش یافته‌اند. درآمد سرانه هر فرد در سریلانکا در حدود ۵۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. بیشتر فعالیت‌های صنعتی سریلانکا در بخش منسوجات و پوشاک دیده می‌شود. به همین دلیل، وضعیت صادرات منسوجات این کشور به بازارهای جهانی بهتر شده است. قهوه نیز از منابع اصلی صادراتی این کشور محسوب می‌شود.

اقتصاد و منابع مالی کشور سریلانکا

پایتخت و شهرهای بزرگ کشور سریلانکا

در ادامه برای آشنایی بیشتر با این کشور به توضیح مختصری از مهم‌ترین شهر‌های این کشور پرداخته می‌شود.

کلمبو

شهر کلمبو یکی از شهرهای بسیار مهم سریلانکا می‌باشد، این شهر در ایالت مرکزی کشور سریلانکا قرار گرفته و سال‌های طولانی تحت اشغال کشور‌های پرتغال و هلند بوده است. به طور کلی، این شهر دارای بناهای تاریخی و کهن زیادی می‌باشد که در کنار بافت مدرن شهر دیده می‌شوند.

دامبولا

شهر دامبولا نیز از شهرهای مهم کشور سریلانکا محسوب می‌شود. این شهر دارای معابد قدیمی و طلایی بودا است و به طور کلی، در این شهر ۵ معبد مهم و دیدنی وجود دارد. همچنین این شهر دارای بلندترین مجسمه‌ها به ارتفاع ۳۰ متر می‌باشد.

پایتخت و شهرهای بزرگ کشور سریلانکا

 

سیگیریا

شهر سیگیریا در سریلانکا یکی از دیدنی‌ترین مکان‌هایی می‌باشد که تاریخ و زیبایی‌ آن، به ‌دلیل وجود قلعه کهن است. به طور کلی، این شهر در ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و قلعه معروف آن روی کوهی واقع شده است که برای رسیدن به آن باید از ۱۲۰۰ پله گذر کرد.

پولوناروا

شهر پولوناروا نیز جزء شهرهای مهم سریلانکا به حساب می‌آید که در قرن ۱۱ تا ۱۳ میلادی پایتخت این کشور بوده است. این شهر دارای ۴ مجسمه می‌باشد و از صخره‌های زیبایی ساخته شده است. معروف‌ترین مجسمه این شهر، مجسمه ۱۴ متری بودای خوابیده می‌باشد. این شهر دارای فضایی دیدنی است، اما قسمت جالب این شهر این می‌باشد که برای دیدن کردن از آن باید بدون کفش و با پای برهنه وارد شد.

کندی

شهر کندی از دیگر شهرهای مهم در سریلانکا است و در لیست جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری این کشور قرار دارد، این شهر در ۱۲۰ کیلومتری کلمبو واقع شده است و باغ‌های سلطنتی بسیار جذابی در آن دیده می‌شوند. این شهر دارای درختانی زیبا است و به همین سبب، در شهر کندی مراکز خرید بهترین صنایع دستی، حکاکی، حجاری و صنایع چوبی دیده می‌شوند.

مهاجرت به کشور سریلانکا

در ادامه به انواع روش‌های مهاجرت به سریلانکا پرداخته خواهد شد.

مهاجرت به کشور سریلانکا از طریق تحصیل  

تحصیل بیشتر در پایتخت این کشور یعنی در شهر کلمبو صورت می‌گیرد. زبان تحصیل رسمی در این کشور انگلیسی اعلام شده است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور بسته به شخص دانشجو، بین ۳ الی ۴ سال در نظر گرفته می‌شود، مدت زمان تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و برای مقطع دکتری بین ۳ الی ۵ سال اعلام شده است.

تحصیل در این کشور  هم به صورت رایگان و هم با پرداخت هزینه امکان‌پذیر می‌باشد. اما نکته مهم این است که حتی اگر فردی موفق نشود بورسیه تحصیلی کشور سریلانکا را دریافت کند، مشکل چندانی نخواهد داشت. زیرا هزینه تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه و ارزان‌تر از سایر کشورها است. افراد می‌توانند در هر رشته‌ای که مایل هستند، تحصیل خود را آغاز کنند. در صورتی که فردی نتوانسته باشد بورسیه تحصیل رایگان در این کشور را دریافت کند، هزینه هر ترم او حدودا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ روپیه خواهد شد.

چنانچه فردی دوره تحصیل خود را چه رایگان و چه با هزینه شخصی در سریلانکا بگذراند، پس از یک دوره ۵ ساله، ویزای تحصیلی او می‌تواند تبدیل به ویزای کاری شود. دولت سری لانکا برای افراد بالای ۱۸ سال که دارای مهارت و حرفه‌ای خاص باشند، شرایطی را فراهم آورده است تا بتوانند به راحتی در این کشور مشغول به کار شوند.

روش های مهاجرت به کشور سریلانکا

مهاجرت از طریق خرید و اجاره ملک در کشور سریلانکا

شرایط مهاجرت به کشور سریلانکا در زمینه خرید ملک از موضوعاتی است که دولت سعی به بررسی و بهبود آن دارد. به طور کلی شما برای این وضعیت باید چندین موضوع را بررسی کنید، اول اینکه خرید خانه در سریلانکا و گرفتن اقامت فقط در صورتی که سرمایه اولیه مورد نظر را داشته باشید، امکانپذیر است. مورد بعدی اینکه شما می‌توانید اقامت سریلانکا را فقط با اجاره خانه نیز دریافت کنید که نیازمند در نظر گرفتن اصول اقتصادی این کشور است.

مهاجرت کاری به کشور سریلانکا

برای اخذ ویزای کاری این کشور، متقاضی کار در سریلانکا باید مراحل مشخصی را گام‌ به گام پشت سر بگذارد که در ادامه، این مراحل بیان شده‌اند.

 1. در ابتدا متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی یا قرارداد داشته باشد و کارفرما، وی را مورد تأیید خود قرار دهد.
 2. فرم اطلاعات شخصی و هویتی متقاضی باید تکمیل شود و به همراه مدارک ارائه گردد. حضور متقاضی در زمان ارائه مدارک، الزامی است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا نیز به شرح زیر هستند:
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • شش قطعه عکس با زمینه سفید
 • پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماهه
 • ارائه دعوت‌نامه یا نامه کاری تأیید شده در این کشور که اهمیت زیادی هم دارد.
 • مدارک هویتی به همراه ترجمه
 • پرداختن هزینه ویزا که در این زمینه ۲۰ هزار روپیه در نظر گرفته شده است.
 1. در مرحله بعدی، کارفرما نیز می‌بایست اخذ ویزای کارمند خود را در اداره مهاجرت سریلانکا به صورت دقیق دنبال نماید.
 2. اداره مهاجرت ویزای ورود را صادر می‌کند.
 3. متقاضی باید جهت دریافت ویزای ورود که از طریق اداره مهاجرت سریلانکا صادر شده است، با پاسپوت خود به سفارت مراجعه کند.

الزامی است که متقاضی از مدت زمان دقیق اعتبار ویزای خود اطمینان حاصل کند. پس از ورود به سریلانکا نیز پیش از اینکه اعتبار ویزای وی به پایان برسد، باید به سفارت واقع در سریلانکا جهت تمدید ویزای خود مراجعه کند.

مهاجرت به کشور سریلانکا از طریق تولد

مهاجرتی که به دلیل تولد فرد در سریلانکا باشد، انواع گوناگون دارد که به آنها در ادامه اشاره شده است.

 • در صورتی که فردی در کشور سریلانکا متولد شود و پدر و مادر وی تابعیت این کشور را داشته باشند، او نیز تابعیت سریلانکا را اخذ خواهد کرد.
 • در صورتی که نوزادی در خاک این کشور متولد شده باشد و پدر و مادر وی فقط اقامت سریلانکا را داشته باشند و هنوز تابعیت دریافت نکرده باشند، والدین می‌توانند برای فرزند خود اقامت سریلانکا را اخذ نمایند.
 • در صورتی که پدر فردی تابعیت سریلانکا را داشته باشد اما مادر وی تابعیت کشور دیگری را داشته باشد، نوزاد تابعیت سریلانکا را خواهد داشت.

اگر پدر و مادر نوزاد متولدشده نامعلوم باشد، نوزاد بدون تابعیت می‌ماند و پس از گذشت دوره مشخصی، دولت به وی تابعیت سریلانکا را خواهد داد.

مهاجرت به کشور سریلانکا از طریق ازدواج

ازدواج یک فرد خارجی تنها می‌تواند با شهروند بالای ۱۸ سال این کشور صورت ‌بگیرد و در ابتدا، اقامت این فرد موقت خواهد بود. همچنین باید ثابت شود که شخص قبلا مجرد بوده است و چنانچه قبلاً ازدواج کرده باشد، نیاز به طلاق نامه یا گواهی فوت همسر قبلی وی است. باید سن شخص و همسر وی بالای ۱۸ سال باشد. همچنین باید همسر فرد، تابعیت سریلانکایی داشته باشد، این امر از روی شناسنامه یا گواهی تولد قابل تشخیص است.

بعد از تکمیل فرم درخواست، باید هزینه لازم برای صدور ویزای نامزدی پرداخت شود. در نهایت، یک ماه زمان نیاز است تا بررسی‌های لازم توسط دولت سریلانکا صورت گیرد و ویزای نامزدی شما صادر شود. جشن عروسی نیز باید در یکی از مکان‎‌های مورد تأیید دولت سریلانکا برگزار گردد و به طور کلی، قوانین و رسم و رسومات مشخصی در این زمینه دیده می‌شوند. همچنین باید ثابت شود دو نفر تمکن مالی کافی برای تشکیل زندگی خود را دارند. این امر مخصوصا در رابطه با طرف خارجی حائز اهمیت می‌باشد. نکته بسیار مهم این است که افراد باید بتوانند از هر نظر، شرایط ازدواج با هم را داشته باشند. رسوم و قوانین ادیان نیز در این کشور جریان‌های خاصی دارند.

در ابتدا فرد اقامت یک ساله کشور سریلانکا را اخذ خواهد کرد و سپس باید به صورت دوره‌ای ویزای خود را تمدید کند. در نهایت، پس از گذشت ۵ سال از اقامت وی در سریلانکا، تابعیت و پاسپورت سریلانکا به وی ارائه می‌گردد. همچنین اگر این دو نفر زودتر از این مدت صاحب فرزند شوند، روند اخذ تابعیت و پاسپورت سریلانکا برای طرف خارجی با سرعت بیشتری شکل خواهد گرفت.

مهاجرت به کشور سریلانکا از طریق ازدواج

مهاجرت به کشور سریلانکا با سرمایه گذاری

برای اقدام به مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری لازم است حداقل مبلغی به عنوان سرمایه داشته باشید و آن را ارائه دهید. حداقل مبلغ سرمایه‌گذای در سریلانکا ۲۵۰ هزار دلار است. شرایط و مدارک لازم نیز به شرح زیر هستند:

 • فرم درخواست ویزا
 • فتوکپی از پاسپورت
 • اثبات برخورداری از میزان سرمایه‌ای که ذکر شد با دریافت استعلام از دولت کشور خود و ارائه آن به دولت سریلانکا
 • اگر متاهل هستید، برای آنکه بتوانید همسرتان را با خود به سریلانکا ببرید، به ارائه عقدنامه و اسناد مربوط به ازدواج خود نیاز دارید.
 • گزارشات پزشکی شخص متقاضی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • عکس کشور سریلانکا

برای اخذ پاسپورت این کشور، شما باید تمکن مالی کافی داشته باشید. سیاست این کشور در زمینه صنعت گردشگری بهتر شده است و صدور پاسپورت برای همه روش‌های مهاجرت که در بالا به آنها اشاره شد، ممکن است. با انتخاب هر یک از روش‌های مهاجرت به این کشور، پس از ۵ تا ۷ سال می‌توانید پاسپورت خود را دریافت کنید. صدور پاسپورت در این کشور به نسبت سال‌های گذشته، آسان‌تر شده و دولت سریلانکا قوانین جدیدی را مطرح کرده است. اما لازم به ذکر می‌باشد که تابعیت در این کشور بخش مهمی از جریان سیاسی و اجتماعی آن را تشکیل می‌دهد. لازم است سلامت جسم و روان شما با تأیید پزشک نیز بررسی شود و پس از تایید پزشک، این پاسپورت به فرد اعطا خواهد شد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت سریلانکا به شرح زیر هستند:

 • فرم درخواست
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس
 • گزارشات و گواهی‌های پزشکی در کشور خود و در مدت زمانی که فرد در سریلانکا بوده است.
 • گواهی عدم سوء پیشینه در کشور خود و در مدت زمانی که فرد در سریلانکا بوده است.
بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

اروپا یکی از مقاصد برای مهاجرت ایرانیان است. دلایل مختلفی برای انتخاب بهترین کشور اروپایی وجود دارد. موسسه هرمس اپلای به عنوان یک موسسه آموزش مهاجرتی در این مقاله بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت ایرانیان را معرفی می‌کند.

سخن آخر

کشور سری‌لانکا یکی از کشورهای موفق در راستای جذب گردشگر می‌باشد. همچنین وضعیت پیشرفت اقتصادی در این کشور بر اساس امتیازات اقتصادی داده‌شده، پیشرفت داشته است. بررسی‌های آماری در خصوص سری‌لانکا این طور نشان می‌دهند که وضعیت اقتصادی این کشور به شرایط خوب و پایداری رسیده است. با توجه به تمام مواردی که ذکر شدند، سریلانکا می‌تواند مقصدی بسیار خوب برای افرادی باشد که قصد مهاجرت دارند.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای دارای تیمی قوی متشکل از مشاوران، کارشناسان و وکلای حرفه‌ای و با تجربه است. این موسسه پس از بررسی شرایط شما، بهترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد خواهد کرد. همچنین در تمامی مراحل مهاجرت، شما را همراهی می‌کند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه تحصیل در سریلانکا چقدر است؟
تحصیل در سریلانکا به دو صورت رایگان و غیر رایگان می‌باشد. اما خبر خوب این است که اگر موفق به اخذ بورسیه رایگان تحصیلی سریلانکا نشوید، باز هم هزینه‌های تحصیل در این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه هستند.
حداقل اعتبار پاسپورت برای اقدام به اخذ ویزای سریلانکا چقدر باید باشد؟
برای اخذ ویزای این کشور حداقل اعتبار پاسپورت باید شش ماه باشد.
آیا ازدواج با فردی که تابعیت کشور سری‌لانکا را دارد، می‌تواند سبب اخذ تابعیت این کشور شود؟
بله. اما پروسه‌ای سخت و زمان بر خواهد داشت. همچنین باید تمامی قوانین و اصول ازدواج این کشور رعایت شوند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای