تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایمکانادا در سال‌های اخیر به مقصد اصلی افرادی تبدیل شده است که قصد ادامه تحصیل دارند. در این بین، بعضی از افراد قصد دارند با مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در کشور کانادا اقدام کنند. شناخت شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم می‌تواند آغازی برای انجام این کار باشد. شاید پرسش اصلی افراد این باشد که چگونه می‌توان تنها با استفاده از مدرک دیپلم، برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا نام‌نویسی کرد و آیا این کار مراحل پیچیده‌ای‌ دارد؟‌ در این متن قصد داریم تا علاوه بر پاسخ به چنین پرسش‌هایی، در مورد علل انتخاب کانادا و همچنین هزینه مهاجرت تحصیلی با مدرک دیپلم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

مشارکت هرمس اپلای با وزارت علوم

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مهم‌ترین موارد برای ادامه تحصیل در کانادا

در ابتدای مقاله تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم باید به این نکته اشاره کنیم که دانشگاه‌های این کشور از لحاظ شرایط پذیرش دانشجو و طی کردن مراحل آن روند بسیار متفاوتی با دانشگاه‌های کشور ایران دارند. در کانادا هر دانشگاه دارای یک شخصیت متفاوت است و با توجه به همین شخصیت، نسبت به جذب دانشجو اقدام می‌کند.

برای دانشجویان جدیدالورود، مهم‌ترین مسئله آشنایی و شناخت با اهداف دانشگاه است. اگرچه تمامی دانشگاه‌های کشور کانادا از یک روند کلی برای پذیرش استفاده نمی‌کنند، اما برخی از شرایط جذب دانشجو در آن‌ها یکسان است.

بهتر است پیش از انجام هر اقدام مربوط به مهاجرت تحصیلی، با جستجو در اینترنت آشنایی کاملی با دانشگاه مد نظر خود به دست آورید. معمولاً در وب‌سایت دانشگاه مد نظرتان می‌توانید هدف کلی دانشگاه، هزینه هر سال تحصیلی، نحوه ارائه تحقیقات و … را مشاهده کنید.

مدارک مورد نیاز دانشگاه های کانادا

همان ‌طور که در بخش قبلی گفته شد، هر دانشگاه به برخی مدارک عمومی نیاز دارد تا صلاحیت شما را برای ادامه تحصیل تأیید کند. مهم‌ترین نکته در ارائه مدارک، معتبر بودن آن‌ها است. ارائه کوچک‌ترین مدرک نادرست یا غیر معتبر موجب رد شدن کیس (case) شما می‌شود. در ادامه به صورت مختصر در مورد مدارک مورد نیاز از سوی دانشگاه صحبت می‌کنیم.

اصل مدرک دیپلم

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را دارند، داشتن اصل مدرک ضروری است. بسته به شرایط مد نظر دانشگاه، ممکن است از شما درخواست شود تا مدرک دیپلم را به صورت ترجمه شده و فیزیکی برای دانشگاه بفرستید.

ارائه تمامی ریز نمرات دوران دبیرستان

اگرچه معمولاً نیازی به ارائه ریز نمرات دوران دبیرستان وجود ندارد، اما بعضی از دانشگاه‌های کشور کانادا از شما درخواست می‌کنند تا تمامی ریز نمرات سال‌های دبیرستان را به صورت جزئی و مکتوب به دانشگاه ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز دانشگاه کانادا

مدرک زبان

به طور قطع می‌توان گفت که تمامی دانشگاه‌های کشور کانادا داشتن مدرک زبان معتبر را شرط اصلی برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم می‌دانند. تمامی دانشجویان خارجی بدون توجه به کشور مبدأ باید نسبت به ارائه یک مدرک زبان معتبر با نمره درخواستی دانشگاه اقدام کنند.

دانشگاه‌های معتبر کانادا در بسیاری از موارد تنها دو مدرک آیلتس و تافل تأیید می‌کنند. توجه داشته باشید که تمامی ترم‌های دانشگاه در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و به همین دلیل، دانشجویان جذب شده باید بتوانند بدون هیچ مشکلی در این کلاس‌ها حضور یابند.

البته نیازی نیست که حتماً بالاترین نمره ممکن را در آزمون‌های آیلتس یا تافل به دست آورده باشید،‌ در این بین، کسب حد نصاب مد نظر دانشگاه کافی است. اگر قصد دارید با استفاده از مدرک زبان تافل در دانشگاه پذیرش شوید، حداقل نمره کسب شده نباید کمتر از عدد ۸۶ باشد. حداقل نمره آیلتس نیز نباید از عدد ۶.۵ پایین‌تر باشد.

نکته‌ای که باید حتماً به آن اشاره کنیم، این است که در تمامی مهارت‌های آزمون آیلتس باید نمره بالاتر از ۵ را کسب کرده باشید. برای مثال، نمی‌توان تنها با تکیه بر نمره ۷ در رایتینگ نسبت به ارائه درخواست برای دانشگاه اقدام کرد.

ارائه یک پاسپورت معتبر

اگر با مبحث مهاجرت آشنایی داشته باشید، قطعاً می‌دانید که ارائه یک پاسپورت معتبر از شروط اصلی ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم است. مدت زمان اعتبار پاسپورت باید به نحوی باشد که در طول دوره حضور شما اعتبار آن منقضی نشود. این در حالی است که در بعضی از ایالت‌های کشور کانادا مانند ایالت کبک باید علاوه بر پاسپورت معتبر یک مدرک شناسایی دیگر با نام caq را نیز داشته باشید. دریافت این مدرک از الزامات ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این ایالت است.

علاوه بر موارد گفته شده، یک سری مدارک جزئی نیز وجود دارند که باید نسبت به تهیه‌ آن‌ها اقدام کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

  • ارائه عکس‌های جدید پرسنلی
  • داشتن گواهی عدم سوء پیشینه
  • ارائه گواهی سلامت
  • معرفی یک هدف مشخص به افسر سفارت کانادا جهت بازگشت به کشور پس از اتمام تحصیل

آشنایی با هزینه مورد نیاز برای ادامه تحصیل در کانادا

پس از پاسخ به پرسش‌های مربوط به مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم، قصد داریم در مورد هزینه‌های مرتبط با مهاجرت تحصیلی نکاتی را به شما ارائه کنیم. هزینه ادامه تحصیل در کشور کانادا وابستگی بسیار زیادی به دانشگاه انتخابی شما دارد.

نکته قابل توجه برای افرادی که قصد دارند تا با مدرک دیپلم مهاجرت تحصیلی انجام دهند، این است که در بعضی موارد، کلیه هزینه‌های تحصیل دانشجو توسط دانشگاه پوشش داده می‌شود. دانشگاه‌های معتبر کانادا معمولاً با ارائه تسهیلات دانشجویی به افراد در پرداخت شهریه دانشگاه کمک می‌کنند.

تسهیلات دانشجویی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در زمینه‌های علمی یا ورزشی افتخاری را برای دانشگاه‌ کسب کنند. ارائه مقالات معتبر در ژورنال‌های علمی یا کمک به پیروزی تیم ورزشی دانشگاه از جمله راهکارهای بسیار مناسب برای دریافت تسهیلات تحصیلی به شمار می‌آيند.

در کنار این موارد، می‌توان از وام‌های دانشجویی نیز کمک گرفت. این وام‌ها با سود کم به هر دانشجو تعلق می‌گیرد و دانشجو موظف است پس از پایان تحصیل نسبت به بازپرداخت وام اقدام کند. وام‌ها و تسهیلات دانشجویی به صورت ماهانه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند، البته پیش از شروع هر ترم باید برای دریافت تسهیلات یا وام مد نظر ثبت‌نام کرد.

آشنایی با هزینه مورد نیاز برای ادامه تحصیل در کانادا

درخواست برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم روند متفاوتی با گرفتن پذیرش به وسیله مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارد. افراد متقاضی ادامه تحصیل با مدرک دیپلم معمولاً نیازی ندارند که یک رزومه تحقیقاتی یا علمی بسیار چشمگیر ارائه دهند.

به دلیل کوتاه بودن دوران دبیرستان و همچنین متفاوت بودن این دوره در کشورهای مختلف، از افراد متقاضی انتظار ندارند که تحقیقات یا مقالات بسیار تخصصی ارائه دهند. مهم‌ترین نکته در این زمینه، داشتن یک نمره زبان مناسب است. در برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر مدرک زبان، سابقه ورزشی شما نیز مورد بررسی قرار می‎گیرد تا در صورت موافقت، در تیم ورزشی دانشگاه شرکت کنید.

مراحل پذیرش در دانشگاه‌های کانادا با مدرک دیپلم

مراحل اولیه ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم تفاوت چندانی با مراحل مربوط به مدرک لیسانس ندارد. نخستین گام این است که با یکی از اساتید شاغل در درون دانشگاه مد نظر خود تماس بگیرید. شاید بتوان مهم‌ترین مرحله را همین گام دانست.

اگر استاد با پذیرش شما موافقت کند و شما را به عنوان دانشجو بپذیرد، می‌توانید خود را تحت عنوان یک دانشجو تأیید شده (verified student) به دانشگاه معرفی کنید. در مرحله بعد، دانشگاه مد نظر یک فرم پذیرش را برای شما از طریق ایمیل ارسال می‌کند.

پس از دریافت پذیرش باید مدارک مد نظر دانشگاه را از طریق یک سایت واسطه با نام cic بارگذاری کنید. گام‌های بعدی توسط سفارت کانادا انجام می‌شوند و پس از طی یک بازه زمانی مشخص باید برای ادامه مراحل به سفارت کانادا مراجعه کنید.

به دلیل عدم وجود سفارت کانادا در کشور ایران، دانشجویان متقاضی برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم باید به سفارت کشورهای دیگری نظیر ترکیه یا امارات بروند. اگرچه در ابتدای کار ممکن است طی کردن این مراحل کمی پیچیده به نظر برسد، اما با کمک یک مشاور می‌توان تمامی این مراحل را در یک بازه زمانی کوتاه به پایان رساند. یکی از معتبرترین این مراکز، مجموعه هرمس اپلای است که سابقه طولانی در اخذ انواع ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و غیره دارد و به راحتی می‌تواند این مسیر را برای شما هموار کند.

مراحل ورود به دانشگاه در کشور کانادا

یکی از پرسش‌های بسیار متداول افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارند، این است که آیا برای ورود به دانشگاه‌های کانادا باید آزمونی شبیه به آزمون کنکور را پشت سر بگذاریم یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که برای ورود به دانشگاه‌های این کشور نیازی به انجام این کار نیست.

در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کانادا، هنگام ورود دانشجو به دانشگاه از وی آزمون خاصی گرفته نمی‌شود. دانشگاه‌های کانادا معمولاً سوابق تحصیلی فرد را معیار و تراز اصلی برای جذب دانشجو قرار می‌دهند و نیازی به پشت سر گذاشتن ‌آزمونی همانند کنکور ندارند.

بررسی سوابق تحصیلی به این معنا است که افراد باید با توجه به مدرک دیپلم خود نسبت به انتخاب رشته دانشگاهی اقدام کنند. برای مثال، فردی که دیپلم تجربی دارد، نمی‌تواند در رشته‌های مربوط به علوم انسانی‌ همانند فلسفه،‌ ادبیات و … مشغول به تحصیل شود.

مسئله قبول مدرک در رشته‌های پزشکی کمی متفاوت است. به دلیل تقاضای بسیار بالای رشته‌هایی نظیر پزشکی، معمولاً بسیاری از دانشگاه‌ها یک آزمون ورودی اختصاصی را برای دانشجویان متقاضی برگزار می‌کنند. این آزمون برای بررسی سطح علمی افراد متقاضی انجام می‌شود.

افراد متقاضی برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم باید به این نکته توجه کنند که شرط ورود به رشته پزشکی،‌ قبول شدن در آزمون مذکور است. افرادی که قصد دارند در رشته‌های علوم انسانی یا ریاضیات تحصیل کنند، نیازی به پشت سر گذاشتن این آزمون‌ها ندارند.

مراحل ورود به دانشگاه در کشور کانادا

رابطه بین دوره‌های کوآپ و تحصیل در کشور کانادا

در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان رابطه بسیار تنگاتنگی بین صنعت و دانشگاه وجود دارد. دانشجویان پس از انجام امور تحصیلی می‌توانند به سرعت وارد بازار کسب و کار شوند و درآمد اختصاصی خود را داشته باشند.

افرادی که قصد دارند پس از تحصیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاغل شوند، باید نسبت به قرارگیری در دوره‌های کوآپ اقدام کنند. دوره‌های کوآپ صنعتی و علمی دانشگاه‌های کانادا به دو بازه زمانی اصلی تقسیم می‌شود.

در دوره اول، دانشجو باید به طور کامل تحصیل آکادمیک خود را ادامه دهد و تمام تلاش خود را جهت گرفتن برترین نمره‌ها به کار ببندد. دوره دوم همان مرحله‌ای است که بازار کار دانشجو را جذب می‌کند و وی می‌تواند در شرکت مد نظر خود مشغول به کار شود.

این دوره‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند و این هزینه می‌تواند از ده هزار دلار الی سی هزار دلار متغیر باشد. افراد متقاضی ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم می‌توانند با پرداخت این هزینه جزئی، خیال خود را از بابت فعالیت در شرکت‌های کانادایی پس از تحصیل راحت کنند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که شرکت در دوره‌های کوآپ به هیچ وجه ضروری نیست. اگرچه این دوره‌ها بهترین گزینه برای تمدید حضور در کانادا به شمار می‌آیند، اما انتخاب این دوره‌ها کاملاً اختیاری است و اجباری در گذراندن آن‌ها نیست.

رابطه بین دوره‌های کوآپ و تحصیل در کشور کانادا

ادامه تحصیل برای کسب مدرک پزشکی

در این بخش از متن آشنایی با مراحل ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم قصد داریم در مورد ثبت‌نام در رشته پزشکی دانشگاه‌های معتبر کانادا صحبت کنیم. اولین و مهم‌ترین گام برای دارندگان مدرک دیپلم علاقه‌مند به رشته پزشکی،‌ شرکت در آزمون mcat است.

آزمون mcat از شناخته شده‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های جهان برای رشته پزشکی به شمار می‌آید. تمامی پرسش‌های این آزمون کاملاً تستی هستند و کلیه جوانب رشته پزشکی را در برمی‌گیرند. گذراندن رشته پزشکی در کشور کانادا یک بازه زمانی چهار الی پنج‌ ساله را به خود اختصاص می‌دهد.

نقش بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی افرادی که قصد دارند برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم اقدام کنند، نسبت به دارندگان مدرک لیسانس یا فوق لیسانس کمتر است. ارائه مدارک مربوط به کسب مدال‌های علمی یا پژوهش‌های تحقیقاتی می‌تواند برای کسب بورسیه بیشتر کمک‌کننده باشد.

بهره‌گیری از یک مؤسسه مهاجرتی

به علت شرایط بسیار مناسب دانشگاه‌های کشور کانادا، هر ساله عده کثیری از افراد برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم، مدارک خود را به دانشگاه‌های این کشور ارسال می‌کنند. یکی از دلایل اصلی رد شدن درخواست بسیاری از افراد، زیاد بودن متقاضی است.

استفاده از یک مؤسسه مهاجرتی معتبر می‌تواند برگ برنده شما برای کسب پذیرش در معتبرترین دانشگاه‌های کشور کانادا باشد. مشاوران مهاجرتی با ارائه جزئیات به صورت دقیق و بررسی مدارک، بهترین راهکار ممکن را در اختیار شما قرار می‌دهند.

پیروزی در پرونده‌های تحصیلی بستگی بسیار زیادی به معتبر بودن مدارک و بررسی‌های نهایی پیش از ارسال به دانشگاه دارد. مشاوران مهاجرتی هرمس اپلای بهترین گزینه برای پیشبرد روند ارسال درخواست و پیگیری پرونده‌های تحصیل هستند.

چرا کانادا را انتخاب کنیم؟

حال که با مراحل اصلی ارسال درخواست برای ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم آشنا شدیم، بهتر است به این پرسش پاسخ دهیم که چرا از بین کشورهای مختلف اروپایی یا آمریکایی باید کانادا را به عنوان مقصد انتخاب کرد؟

پاسخ به این پرسش راحت است. کانادا با داشتن برترین مؤسسات آموزشی و ارائه تسهیلات مالی تحصیلی بهترین مقصد برای افرادی است که می‌خواهند پس از پایان تحصیل در یک شرکت معتبر مشغول به کار شوند و آینده‌ روشنی برای خود بسازند.

وجود آزمایشگاه‌های فوق‌ تخصصی، اساتید برتر در کلاس جهانی و شرایط بسیار مناسب زندگی موجب شده است تا هر ساله ایرانی‌های بسیار زیادی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف، این کشور را انتخاب کنند. با توجه به شرایط لازم برای پذیرش دانشجو می‌توان گفت که کانادا بهترین انتخاب برای دانشجویان ایرانی است.

امکان ادامه تحصیل و کسب درآمد

یکی از جذاب‌ترین امکانات ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم این است که دانشجویان می‌‌توانند هم‌زمان با تحصیل، به کسب درآمد بپردازند. دانشجویان می‌توانند در طول هفته حداکثر به مدت بیست ساعت در محل مد نظر خود شاغل باشند، البته این مدت زمان در هنگام تعطیلات تا چهل ساعت نیز افزایش پیدا می‌‌کند.

مهم‌ترین نکته در زمینه کسب درآمد افراد دانشجو این است که این افراد به هیچ وجه نیازمند ویزای کاری نیستند. در واقع، شما می‌توانید تنها با استفاده از ویزای تحصیلی و در اوقات فراغت خود، در شرکت یا مؤسسه مربوطه کار کنید.

شما می‌توانید چه در درون دانشگاه و چه در محیط بیرون شاغل شوید و با استفاده از درآمد کسب شده، وام‌های تحصیلی خود را پرداخت کنید. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که نمی‌توان پیش از آغاز سال تحصیلی در یک مؤسسه یا شرکت مشغول به کار شد.

اسپانسرشیپ، یکی دیکر از روش‌های کم‌هزینه برای مهاجرت به کانادا

راه های مهاجرت به کانادا

کشور کانادا از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است و سالانه افراد زیادی به آن مهاجرت می‌کنند و علت این استقبال، مزایای زیادی است که با زندگی در این کشور بدست می‌آید. در این مطلب از هرمس اپلای توضیح می‌دهیم که راه‌های مهاجرت به کانادا چیست و اصلاً چرا باید به این کشور مهاجرت کنید.

جمع بندی

هر فردی با استفاده از مدرک دیپلم معتبر می‌تواند نسبت به ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم اقدام کند. تحصیل در کانادا دریچه‌های جدیدی را چه از لحاظ شغلی و چه از لحاظ آموزشی به روی افراد باز می‌کند. مهم‌ترین نکته برای طی کردن روند مهاجرت تحصیلی، استفاده از یک مؤسسه مهاجرتی مجرب مانند مجموعه هرمس اپلای است. قاعدتاً ادامه روند امور مهاجرتی بدون کمک از مشاوران این مجموعه تنها موجب از دست رفتن هزینه و زمان شما می‌شود. مشاوران مجرب مؤسسه هرمس اپلای می‌توانند به شما کمک کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن فرایند ادامه تحصیل خود را طی کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای مهاجرت به کانادا برای تحصیل حتما میبایست مدرک زبان داشت؟
بله، برای تحصیل در دانشگاه های کانادا به طور قطع میتوان گفت داشتن مدرک زبان الزامی است.
برای افرادی که قصد ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در کشور کانادا را دارند بورسیه تحصیلی تعلق میگیرد؟
بورسیه های تحصیلی عموما برای دارندگان مدرک کارشناسی و یا فوق لیسان به نسبت دیپلم بیشتر میباشد.
دانشجویان در کنار تحصیل در کانادا امکان انجام کار را نیز دارند؟
بله، در واقع این امر یک مزیت به حساب می آید که دانشجویان میتوانند در کنار تحصیلات خود به کار نیمه وقت نیز مشغول شوند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Salehi
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید
برای اپلای کشور های خارجی، لازمه که اصل مدارکی مثل دیپلم یا لیسانس رو به صورت فیزیکی تحویل سفارت داد یا که ترجمه رسمی و کپی برابر اصل کفایت می کنه؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  Salehi
1 ماه قبل

سلام Salehi عزیز وقتتون بخیر
در زمان مراجعه به سفارت کلیه مدارک اعم از اصل مدرک و ترجمه و کپی برابر اصل به افسر سفارت تحویل داده میشود و افسر سفارت پس از بررسی مدارک نسخه اصل مدارک را به شما عودت میدهد.

کادر هرمس اپلای