تحصیل سینما در آلمان

شرایط تحصیل سینما در آلمان

یکی از گزینه‌های جذاب برای علاقمندان به سینما، تحصیل سینما در آلمان است. این کشور امکانات بسیار خوبی را برای دانشجویان این رشته فراهم کرده است؛ از جمله آن‌ها می‌توان به آوسبیلدونگ بازیگری در آلمان اشاره کرد. دانشگاه‌های آلمان گرایشات مختلفی از رشته سینما مانند: بازیگری، فیلنامه نویسی، کارگردانی و غیره را ارئه می‌دهند که این دست دانشجویان را برای انتخاب گرایش مورد علاقه‌شان باز گذاشته است. ما در این بخش به صفر تا صد شرایط تحصیل سینما و رشته بازیگری در آلمان می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره رشته سینما

رشته دانشگاهی سینما امروزه نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای دنیا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. روند افزایش دوستداران رشته سینما و افزایش ظرفیت‌های دانشگاهی این رشته در سراسر دنیا این موضوع را اثبات می‌کند. با تحصیل سینما در آلمان و سایر کشورهای دنیا دانشجویان می‌آموزند چگونه درباره مسائل موجود در دنیای اطراف خود به طور منتقدانه و هنرمندانه فکر کنند و بتوانند دنیا را هنرمندانه‌تر ببینند. دانشجویان در طول تحصیل این رشته یاد می‌گیرند چطور داستان‌ها را به تصویر تبدیل و احساسات مختلف را از آن استخراج کنند.

دروس آموزشی در این رشته شامل فرهنگ، جامعه‌شناسی، ادبیات، فیلمنامه‌نویسی، تئاتر، بازیگری و بازیگردانی، کارگردانی و تحلیل فیلم است. علاوه بر دروس ذکر شده، آشنایی با تاریخ سینمای جهان نیز به طور گسترده از الزامات آموزشی این رشته است. تحصیل سینما در آلمان شامل شاخه‌های مختلفی چون تدوین، کارگردانی فیلم، فیلمنامه‌نویسی و تصویربرداری است. افرادی‌که دارای روحیه خلاق و تخیلات ذهنی قوی هستند، معمولاً در این رشته موفق می‌شوند چراکه چنین افرادی قادر خواهند بود تصورات خلاقانه خود را به تصاویر واقعی تبدیل کنند یا به عبارتی فیلم بسازند. از آنجایی که صنعت فیلمسازی و سینما همواره به افراد مستعد و خلاق نیاز دارد، دانشجویان این رشته به راحتی جذب بازار کار خواهند شد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

مزایای تحصیل در رشته سینما در کشور آلمان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل سینما در آلمان دستیابی به فرصت‌های عالی برای حضور در پروژه‌های بزرگ سینمایی است. این کشور با فراهم سازی فرصت‌های تحصیلی و کاری متنوع در این کشور یکی از پیشگامان دنیای فیلمسازی است. دانشجویان با تحصیل در رشته سینما در کشور آلمان قادر خواهند بود در طیف عظیمی از حوزه‌های کاری چون دفتر مجلات، نشریات، رسانه‌ها و سیاست‌های عمومی و تدریس مشغول به کار شوند.
با تحصیل سینما در آلمان دانشجویان از تحصیلات عالی باکیفیت و تدریس اساتید مشهور در کل دنیا بهره‌مند می‌شوند. استفاده از تجربیات اساتید مهم و مشهور دنیا یکی از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان رشته سینما است که با تحصیل در این کشور به خوبی برآورده می‌شود.

رشته سینما در مقطع لیسانس

در هنگام تحصیل سینما در آلمان در مقطع کارشناسی، مفاهیم اولیه و تعاریف ابتدایی در حوزه سینما و فیلمسازی را می‌آموزید. مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس حدود ۷ الی ۸ ترم است که ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. دانشجویان در زمان تحصیل باید در برخی از پروژه‌های عملی شرکت کنند و کار در سینما را یاد بگیرند.
به عنوان مثال، هر دانشجوی رشته سینما باید در طول زمان تحصیل خود حداقل یک فیلم کوتاه بسازند. تحصیل سینما در آلمان در برخی از دانشگا‌ه‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است اما در نهایت، بیشتر دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته سینما به زبان آلمانی تدریس می‌کنند.

رشته سینما در مقطع فوق لیسانس

تحصیل سینما در آلمان در مقطع کارشناسی ‌ارشد یا همان فوق‌لیسانس حدود دو سال زمان می‌برد. دانشجویان قادر هستند بر حسب نیاز و به دلخواه خود، این رشته را به زبان انگلیسی یا آلمانی آموزش ببینند. امکان تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته سینما در مقطع فوق لیسانس وجود دارد.
مثلاً در گرایش فیلم‌سازی رشته سینما، تمرکز اصلی دروس بر جنبه‌های فیلم‌سازی و تکنیک‌های کارگردانی است و برنامه‌های درسی که دانشجویان باید بگذرانند، با مباحث تئوری چون تاریخ فیلم‌سازی و تاریخ سینما در جهان در ارتباط خواهد بود.

درباره رشته سینما

رشته سینما در آلمان

کشور آلمان در زمینه سینما صاحب سبک است و سوابق درخشانی در فیلم‌سازی دارد. تاریخ سینمای آلمان غنی و پر از کارگردانان بی‌مثال چون فریتس لانگ، وینه، واگنر و مورنائو است که با گذشت سال‌ها از ساخت فیلم‌هایشان، هنوز هم راه و روش آن‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس عالی فیلم تدریس می‌شود.

هنرمندان آلمانی فیلم‌ساز همواره از پیشگامان سینما بودند. سینمای اکسپرسیونیسم یکی از مهم‌ترین تاریخ‌های هنری در سینما بوده است که در این کشور جان گرفت و تصاویر متفاوتی ارائه داد. با آن که سینمای کشور آلمان در دوران جنگ جهانی اول رو به زوال بود اما بعد از جنگ توانست خود را از نابود شدن نجات دهد و دوره جدیدی در تاریخ فیلمسازی خود به ثبت برساند.

بعد از جنگ جهانی اول، با ظهور شرکت‌های فیلمسازی مشهوری چون باواریا فیلم و استودیو بابلسبرگ و همچنین کنستانتین فیلم، فیلم‌های درخشانی چون “بدو لولا”، “خداحافظ لنین” و “در مقابل دیوار” ساخته شدند که در مدت زمان اندکی شهرت جهانی پیدا کردند. از این رو، تحصیل سینما در آلمان یکی از برترین انتخاب‌های دانشجویان و متقاضیان فیلمسازی است. بدیهی است که کشوری با چنین پیشینه غنی از سینما، مکان مناسبی برای آموزش و یادگیری فیلمسازی است.

این مقاله را از دست ندهید: ویزای تحصیلی آلمان

جشنواره‌های فیلم‌سازی آلمان

در کشور آلمان هر ساله جشنواره‌های متعدد فیلمسازی که در سطوح جهانی شناخته شده‌اند، برگزار می‌شوند. فیلمسازان جوان از سراسر دنیا برای شرکت در این جشنواره‌های فیلمسازی لحظه‌شماری می‌کنند. از جمله مهم‌ترین جشنواره فیلمسازی در کشور آلمان، جشنواره فیلم برلین است که از سال ۱۹۵۱ آغاز به کار کرد و برای اولین بار، پذیرای فیلمسازانی با ملیت‌های مختلف شد. جشنواره فیلم برلین یکی از سه واقعه مهم اروپایی است که محفلی برای ارتباط فیلمسازان در اروپا به شمار می‌رود.

در جشنواره فیلم برلین هرساله جوایزی به نام‌ خرس طلایی و خرس نقره‌ای به برگزیدگان اعطا می‌شود. خرس که نماد شهر برلین است، به عنوان تندیس این جشنواره به برگزیدگان پیشکش خواهد شد. در مجموع، در تمامی بخش‌های مهم این جشنواره حدود ۴۰۰ فیلم به نمایش در خواهند آمد. تحصیل سینما در آلمان فرصت شرکت در این جشنواره‌های مهم سینمایی را به سادگی برای شما فراهم می‌کند.

رشته سینما در مقطع فوق لیسانس

شرایط تحصیل در رشته سینما در آلمان

علاقمندان به تحصیل در رشته‌های مربوط سینما و فیلم‌سازی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان باید برحسب نوع دانشگاه انتخابی، شرایط ورود به آن را بررسی کنند. هر دانشگاهی با توجه به سیاست‌های هیئت علمی خود، دارای شرایط و قوانین متفاوتی است که لازم است پیش از هرگونه اقدامی از آن‌ها مطلع شوید.
تحصیل سینما در آلمان به هردو زبان انگلیسی و آلمانی امکان‌پذیر است اما دانشجویان علاقمند به شرکت در دوره‌های سینمایی دانشگاه‌های این کشور باید مدارکی چون آخرین مدارک تحصیلی، ریزنمرات سال‌های قبل، اثبات مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی، رزومه‌های مرتبط، انگیزه‌نامه و همچنین توصیه‌نامه را به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند.

هزینه تحصیل در رشته سینما در آلمان

کشور آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که برای دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در خود که ملیت خارجی دارند، امکان تحصیل یا ادامه تحصیل رایگان را ارائه می‌دهد. هزینه‌های تحصیلی تمامی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان خواهد بود. تنها شرط لازم برای شرکت در دوره‌های آموزشی رایگان تسلط به زبان رسمی این کشور یعنی زبان آلمانی است چرا که دوره‌های آموزشی دولتی رایگان تنها به زبان آلمانی قابل ارائه هستند.

بنابراین، کلیه دانشجویان داخلی و بین‌المللی تنها هزینه‌ای که باید بپردازند، در حدود 250 تا 300 یورو بابت مخارج اداری دانشگاه است. متقاضیانی که به تحصیل سینما در آلمان مشغول هستند، همچنین می‌توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی DAAD تحصیلات خود را ادامه دهند. این بورسیه تحصیلی که برای محصلان رشته سینما ارائه می‌شود، از بیش از 100،000 دانشجوی بومی و بین‌المللی برای ادامه تحصیلات خود حمایت می‌کند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آلمان نیز بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی متفاوتی را به دانشجویان برتر خود اعطا می‌کنند. برای اطلاع از این بورسیه‌های متفاوت باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

دانشگاه‌ها و مدارس آموزش سینما در آلمان

معرفی دانشگاه‌ها و مدارس آموزش سینما در آلمان

کشور آلمان مقصد عالی برای علاقمندان به سینما است و برای دانشجویانی که تصمیم دارند در رشته سینما ادامه تحصیل دهند، یکی از برترین گزینه‌های پیش‌رو است. دانشگاه‌های این کشور هر ساله جزو لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند و دارای سطوح علمی مناسب و خارق‌العاده‌ای هستند. سطح آموزشی رشته سینما در آلمان به قدری بالا است که شاید به عنوان یک متقاضی تحصیل در رشته سینما مقصد مناسب‌تری پیدا نکنید.

برخی از دانشگاه‌های این کشور اروپایی که در حال حاضر برنامه‌های درسی رشته سینما را به متقاضیان ارائه می‌دهند، دانشگاه معروف لودوویک ماکسیمیلیانس در شهر مونیخ، دانشگاه مت فیلم در پایتخت آلمان شهر برلین و دانشگاه علمی کاربردی ماکرومدیا هستند که در اینجا به معرفی هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانس

این دانشگاه که در مرکز ایالت آلمانی مونیخ قرار گرفته است، به عنوان یکی از موسسات آموزشی و علمی و پژوهشی برتر در بین کلیه موسسات آموزشی در سطح اروپا شناخته شده است. هر ساله، دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانس شهر مونیخ دانشجویان مستعد و پرتلاشی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند و ایده‌های پیچیده دانشجویان و علاقمندان را به چالش می‌کشد.
این دانشگاه پیشرو و پیشگام در تدریس و تحقیقات مختلف است. در این دانشگاه انواع مختلفی از رشته‌های آموزشی پرطرفدار چون علوم انسانی، حقوق، هنر، اقتصاد، سینما و غیره تدریس می‌شوند. علاقمندان به تحصیل سینما در آلمان، این دانشگاه معروف را جز یکی از اولویت‌های خود برای تحصیل به حساب می‌آورند.

دانشگاه مت فیلم

مت فیلم یک مدرسه برتر در صنعت سینما و فیلمسازی، تلویزیون و رسانه‌های آنلاین است که دوره‌های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد را به علاقمندان ارائه می‌دهد. این مدرسه سینمایی، پردیس‌هایی در شهرهای برلین و لندن در کشور انگلستان دارد. مدرسه MetFilm در شهر برلین، یکی از کهنسال‌ترین استودیوهای فیلمسازی در قاره اروپا است. تحصیل در این مدرسه برای متقاضیان فیلمسازی، تجربه فراموش ناشدنی و هیجان‌انگیزی خواهد بود.

دانشگاه علمی کاربردی ماکرو مدیا

دانشگاه ماکرومدیا که یک دانشگاه خصوصی و علمی کاربردی پیشرو در کشور آلمان است، در حوزه‌های رسانه، تجارت، طراحی و هنرهای خلاقانه تخصص دارد. این دانشگاه با حدود ۱۰۰ استاد و بیش از ۴۰۰۰ دانشجو که دارای ملیت‌های خارجی هستند و از بیش از ۹۰ کشور مختلف در سراسر کره زمین آمده‌اند، همکاری می‌کند.
برنامه‌های تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکترا کاملاً به زبان انگلیسی که یک زبان بین‌المللی است، تدریس می‌شوند. بنابراین، اگر علاقمند به تحصیل سینما در آلمان به زبان انگلیسی هستید، این دانشگاه می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

ویزای تحصیلی برای مهاجرت افراد زیر 18 سال به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در سال ۲۰۲۲ ، همواره گزینه ی مناسبی برای دانشجویان بین المللی بوده و خواهد بود. برای آگاهی بیشتر درباره تحصیل در آلمان از جمله مزایا، شرایط سنی و هزینه های تحصیل، این مقاله را بخوانید و در صورت وجود سوالات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید

تحصیل سینما در آلمان به کمک هرمس اپلای

در این مقاله تلاش کردیم، در خصوص تحصیل در رشته پرطرفدار و محبوب سینما در آلمان با شما سخن بگوییم. هنر فیلمسازی و کارگردانی از محبوب‌ترین و البته سخت‌ترین رشته‌‌های هنری است که در دانشگاه‌های برتر دنیا تدریس می‌شوند. امروزه اهمیت بیش از حد رسانه و فیلم موجب شده است تا بر تعداد زیاد متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها افزوده شود. چنان‌چه قصد شرکت در آوسبیلدونگ بازیگری آلمان را دارید، کارشناسان هرمس اپلای کنار شما هستند. در این بخش به طور کامل به تحصیل رشته بازیگری در آلمان پرداختیم، اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه تحصیل در رشته سینما در آلمان چقدر است؟
هزینه‌های تحصیلی تمامی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان خواهد بود. تنها شرط لازم برای شرکت در دوره‌های آموزشی رایگان تسلط به زبان رسمی این کشور یعنی زبان آلمانی است چرا که دوره‌های آموزشی دولتی رایگان تنها به زبان آلمانی قابل ارائه هستند. بنابراین، کلیه دانشجویان داخلی و بین‌المللی تنها هزینه‌ای که باید بپردازند، در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو بابت مخارج اداری دانشگاه است.
دانشگاه‌ها و مدارس آموزش سینما در آلمان کدامند؟
دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانس دانشگاه مت فیلم دانشگاه علمی کاربردی ماکرو مدیا
تحصیل در رشته سینما در مقطع لیسانس در آلمان چقدر طول میکشد؟
مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس حدود ۷ الی ۸ ترم است که ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای