همه چیز درباره تحصیل سینما در آلمان

تحصیل سینما در آلمان

امروزه بیش از هر چیز دیگری در اطراف خود علاقمندان به فیلم و سینما را می‌بینیم که البته روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. متاسفانه فرصت تحصیل در این رشته جذاب در کشور ایران به اندازه سایر رشته‌های موجود در دانشگاه‌ نیست. تعداد انگشت شماری از دانشگاه‌های ایران امکان پرورش و تربیت کارگردانان تحصیل کرده سینما را دارند. تحصیل سینما در آلمان یکی از گزینه‌های موجود برای علاقمندان این رشته است که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.
هرچند وجود تعداد بی‌شمار انجمن‌های سینمایی و آموزشگاه‌های آزاد در این زمینه غیرقابل‌انکار است اما تحصیل این رشته در دانشگاه‌ انتخاب متفاوت‌تری خواهد بود. یکی از کشورهایی که فرصت مناسبی را برای علاقمندان به تحصیل سینما در دانشگاه فراهم می‌کند، کشور آلمان است. این کشور در زمینه تحصیلات دانشگاهی سینما یکی از کشورهای پیشرو و مشهور است. بنابراین، اگر شما نیز از دوستداران تحصیل سینما در آلمان هستید، در این مقاله ما را همراهی کنید.

تحصیل در رشته سینما در کشور آلمان فرصتی عالی برای علاقمندان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

درباره رشته سینما

رشته دانشگاهی سینما امروزه نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای دنیا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. روند افزایش دوستداران رشته سینما و افزایش ظرفیت‌های دانشگاهی این رشته در سراسر دنیا این موضوع را اثبات می‌کند. با تحصیل سینما در آلمان و سایر کشورهای دنیا دانشجویان می‌آموزند چگونه درباره مسائل موجود در دنیای اطراف خود به طور منتقدانه و هنرمندانه فکر کنند و بتوانند دنیا را هنرمندانه‌تر ببینند. دانشجویان در طول تحصیل این رشته یاد می‌گیرند چطور داستان‌ها را به تصویر تبدیل و احساسات مختلف را از آن استخراج کنند.


دروس آموزشی در این رشته شامل فرهنگ، جامعه‌شناسی، ادبیات، فیلمنامه‌نویسی، تئاتر، بازیگری و بازیگردانی، کارگردانی و تحلیل فیلم است. علاوه بر دروس ذکر شده، آشنایی با تاریخ سینمای جهان نیز به طور گسترده از الزامات آموزشی این رشته است. تحصیل سینما در آلمان شامل شاخه‌های مختلفی چون تدوین، کارگردانی فیلم، فیلمنامه‌نویسی و تصویربرداری است. افرادی‌که دارای روحیه خلاق و تخیلات ذهنی قوی هستند، معمولاً در این رشته موفق می‌شوند چراکه چنین افرادی قادر خواهند بود تصورات خلاقانه خود را به تصاویر واقعی تبدیل کنند یا به عبارتی فیلم بسازند. از آنجایی که صنعت فیلمسازی و سینما همواره به افراد مستعد و خلاق نیاز دارد، دانشجویان این رشته به راحتی جذب بازار کار خواهند شد.

سینمای آلمان صاحب سبک و غنی در جهان است

مزایای تحصیل در رشته سینما در کشور آلمان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل سینما در آلمان دستیابی به فرصت‌های عالی برای حضور در پروژه‌های بزرگ سینمایی است. این کشور با فراهم سازی فرصت‌های تحصیلی و کاری متنوع در این کشور یکی از پیشگامان دنیای فیلمسازی است. دانشجویان با تحصیل در رشته سینما در کشور آلمان قادر خواهند بود در طیف عظیمی از حوزه‌های کاری چون دفتر مجلات، نشریات، رسانه‌ها و سیاست‌های عمومی و تدریس مشغول به کار شوند.
با تحصیل سینما در آلمان دانشجویان از تحصیلات عالی باکیفیت و تدریس اساتید مشهور در کل دنیا بهره‌مند می‌شوند. استفاده از تجربیات اساتید مهم و مشهور دنیا یکی از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان رشته سینما است که با تحصیل در این کشور به خوبی برآورده می‌شود.

سالن‌های سینما استاندارد در کشور آلمان برای نمایش فیلم‌های سینمایی

رشته سینما در مقطع لیسانس

در هنگام تحصیل سینما در آلمان در مقطع کارشناسی، مفاهیم اولیه و تعاریف ابتدایی در حوزه سینما و فیلمسازی را می‌آموزید. مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس حدود 7 الی 8 ترم است که 3 تا 4 سال طول می‌کشد. دانشجویان در زمان تحصیل باید در برخی از پروژه‌های عملی شرکت کنند و کار در سینما را یاد بگیرند.
به عنوان مثال، هر دانشجوی رشته سینما باید در طول زمان تحصیل خود حداقل یک فیلم کوتاه بسازند. تحصیل سینما در آلمان در برخی از دانشگا‌ه‌ها به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است اما در نهایت، بیشتر دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته سینما به زبان آلمانی تدریس می‌کنند.

رشته سینما در مقطع فوق لیسانس

تحصیل سینما در آلمان در مقطع کارشناسی ‌ارشد یا همان فوق‌لیسانس حدود دو سال زمان می‌برد. دانشجویان قادر هستند بر حسب نیاز و به دلخواه خود، این رشته را به زبان انگلیسی یا آلمانی آموزش ببینند. امکان تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته سینما در مقطع فوق لیسانس وجود دارد.
مثلاً در گرایش فیلم‌سازی رشته سینما، تمرکز اصلی دروس بر جنبه‌های فیلم‌سازی و تکنیک‌های کارگردانی است و برنامه‌های درسی که دانشجویان باید بگذرانند، با مباحث تئوری چون تاریخ فیلم‌سازی و تاریخ سینما در جهان در ارتباط خواهد بود.

کار با نگاتیو و دستگاه‌های قدیمی آپارات از مباحث تحصیل سینما است.

رشته سینما در آلمان

کشور آلمان در زمینه سینما صاحب سبک است و سوابق درخشانی در فیلم‌سازی دارد. تاریخ سینمای آلمان غنی و پر از کارگردانان بی‌مثال چون فریتس لانگ، وینه، واگنر و مورنائو است که با گذشت سال‌ها از ساخت فیلم‌هایشان، هنوز هم راه و روش آن‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس عالی فیلم تدریس می‌شود.


هنرمندان آلمانی فیلم‌ساز همواره از پیشگامان سینما بودند. سینمای اکسپرسیونیسم یکی از مهم‌ترین تاریخ‌های هنری در سینما بوده است که در این کشور جان گرفت و تصاویر متفاوتی ارائه داد. با آن که سینمای کشور آلمان در دوران جنگ جهانی اول رو به زوال بود اما بعد از جنگ توانست خود را از نابود شدن نجات دهد و دوره جدیدی در تاریخ فیلمسازی خود به ثبت برساند.


بعد از جنگ جهانی اول، با ظهور شرکت‌های فیلمسازی مشهوری چون باواریا فیلم و استودیو بابلسبرگ و همچنین کنستانتین فیلم، فیلم‌های درخشانی چون “بدو لولا”، “خداحافظ لنین” و “در مقابل دیوار” ساخته شدند که در مدت زمان اندکی شهرت جهانی پیدا کردند. از این رو، تحصیل سینما در آلمان یکی از برترین انتخاب‌های دانشجویان و متقاضیان فیلمسازی است. بدیهی است که کشوری با چنین پیشینه غنی از سینما، مکان مناسبی برای آموزش و یادگیری فیلمسازی است.

جشنواره‌های فیلم‌سازی آلمان

در کشور آلمان هر ساله جشنواره‌های متعدد فیلمسازی که در سطوح جهانی شناخته شده‌اند، برگزار می‌شوند. فیلمسازان جوان از سراسر دنیا برای شرکت در این جشنواره‌های فیلمسازی لحظه‌شماری می‌کنند. از جمله مهم‌ترین جشنواره فیلمسازی در کشور آلمان، جشنواره فیلم برلین است که از سال 1951 آغاز به کار کرد و برای اولین بار، پذیرای فیلمسازانی با ملیت‌های مختلف شد. جشنواره فیلم برلین یکی از سه واقعه مهم اروپایی است که محفلی برای ارتباط فیلمسازان در اروپا به شمار می‌رود.


در جشنواره فیلم برلین هرساله جوایزی به نام‌ خرس طلایی و خرس نقره‌ای به برگزیدگان اعطا می‌شود. خرس که نماد شهر برلین است، به عنوان تندیس این جشنواره به برگزیدگان پیشکش خواهد شد. در مجموع، در تمامی بخش‌های مهم این جشنواره حدود 400 فیلم به نمایش در خواهند آمد. تحصیل سینما در آلمان فرصت شرکت در این جشنواره‌های مهم سینمایی را به سادگی برای شما فراهم می‌کند.

جشنواره فیلم برلین در سال 2018

شرایط تحصیل در رشته سینما در آلمان

علاقمندان به تحصیل در رشته‌های مربوط سینما و فیلم‌سازی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان باید برحسب نوع دانشگاه انتخابی، شرایط ورود به آن را بررسی کنند. هر دانشگاهی با توجه به سیاست‌های هیئت علمی خود، دارای شرایط و قوانین متفاوتی است که لازم است پیش از هرگونه اقدامی از آن‌ها مطلع شوید.
تحصیل سینما در آلمان به هردو زبان انگلیسی و آلمانی امکان‌پذیر است اما دانشجویان علاقمند به شرکت در دوره‌های سینمایی دانشگاه‌های این کشور باید مدارکی چون آخرین مدارک تحصیلی، ریزنمرات سال‌های قبل، اثبات مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی، رزومه‌های مرتبط، انگیزه‌نامه و همچنین توصیه‌نامه را به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند.

هزینه تحصیل در رشته سینما در آلمان

کشور آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که برای دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در خود که ملیت خارجی دارند، امکان تحصیل یا ادامه تحصیل رایگان را ارائه می‌دهد. هزینه‌های تحصیلی تمامی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان خواهد بود. تنها شرط لازم برای شرکت در دوره‌های آموزشی رایگان تسلط به زبان رسمی این کشور یعنی زبان آلمانی است چرا که دوره‌های آموزشی دولتی رایگان تنها به زبان آلمانی قابل ارائه هستند.


بنابراین، کلیه دانشجویان داخلی و بین‌المللی تنها هزینه‌ای که باید بپردازند، در حدود 250 تا 300 یورو بابت مخارج اداری دانشگاه است. متقاضیانی که به تحصیل سینما در آلمان مشغول هستند، همچنین می‌توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی DAAD تحصیلات خود را ادامه دهند. این بورسیه تحصیلی که برای محصلان رشته سینما ارائه می‌شود، از بیش از 100،000 دانشجوی بومی و بین‌المللی برای ادامه تحصیلات خود حمایت می‌کند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آلمان نیز بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی متفاوتی را به دانشجویان برتر خود اعطا می‌کنند. برای اطلاع از این بورسیه‌های متفاوت باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

کمپانی فیلمسازی بابلسبرگ در کشور آلمان یک مرکز آموزش سینما

معرفی دانشگاه‌ها و مدارس آموزش سینما در آلمان

کشور آلمان مقصد عالی برای علاقمندان به سینما است و برای دانشجویانی که تصمیم دارند در رشته سینما ادامه تحصیل دهند، یکی از برترین گزینه‌های پیش‌رو است. دانشگاه‌های این کشور هر ساله جزو لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند و دارای سطوح علمی مناسب و خارق‌العاده‌ای هستند. سطح آموزشی رشته سینما در آلمان به قدری بالا است که شاید به عنوان یک متقاضی تحصیل در رشته سینما مقصد مناسب‌تری پیدا نکنید.

معرفی دانشگاه‌ها و مدارس آموزش سینما در آلمان

برخی از دانشگاه‌های این کشور اروپایی که در حال حاضر برنامه‌های درسی رشته سینما را به متقاضیان ارائه می‌دهند، دانشگاه معروف لودوویک ماکسیمیلیانس در شهر مونیخ، دانشگاه مت فیلم در پایتخت آلمان شهر برلین و دانشگاه علمی کاربردی ماکرومدیا هستند که در اینجا به معرفی هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

دوره‌های عملی فیلمسازی از ضروریات اموزش سینما در آلمان

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانس

این دانشگاه که در مرکز ایالت آلمانی مونیخ قرار گرفته است، به عنوان یکی از موسسات آموزشی و علمی و پژوهشی برتر در بین کلیه موسسات آموزشی در سطح اروپا شناخته شده است. هر ساله، دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانس شهر مونیخ دانشجویان مستعد و پرتلاشی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند و ایده‌های پیچیده دانشجویان و علاقمندان را به چالش می‌کشد.
این دانشگاه پیشرو و پیشگام در تدریس و تحقیقات مختلف است. در این دانشگاه انواع مختلفی از رشته‌های آموزشی پرطرفدار چون علوم انسانی، حقوق، هنر، اقتصاد، سینما و غیره تدریس می‌شوند. علاقمندان به تحصیل سینما در آلمان، این دانشگاه معروف را جز یکی از اولویت‌های خود برای تحصیل به حساب می‌آورند.

دانشگاه مت فیلم

مت فیلم یک مدرسه برتر در صنعت سینما و فیلمسازی، تلویزیون و رسانه‌های آنلاین است که دوره‌های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد را به علاقمندان ارائه می‌دهد. این مدرسه سینمایی، پردیس‌هایی در شهرهای برلین و لندن در کشور انگلستان دارد. مدرسه MetFilm در شهر برلین، یکی از کهنسال‌ترین استودیوهای فیلمسازی در قاره اروپا است. تحصیل در این مدرسه برای متقاضیان فیلمسازی، تجربه فراموش ناشدنی و هیجان‌انگیزی خواهد بود.

تجربه فیلمسازی در metfilm مدرسه سینمایی کشور آلمان

دانشگاه علمی کاربردی ماکرو مدیا

دانشگاه ماکرومدیا که یک دانشگاه خصوصی و علمی کاربردی پیشرو در کشور آلمان است، در حوزه‌های رسانه، تجارت، طراحی و هنرهای خلاقانه تخصص دارد. این دانشگاه با حدود 100 استاد و بیش از 4000 دانشجو که دارای ملیت‌های خارجی هستند و از بیش از 90 کشور مختلف در سراسر کره زمین آمده‌اند، همکاری می‌کند.
برنامه‌های تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکترا کاملاً به زبان انگلیسی که یک زبان بین‌المللی است، تدریس می‌شوند. بنابراین، اگر علاقمند به تحصیل سینما در آلمان به زبان انگلیسی هستید، این دانشگاه می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم، در خصوص تحصیل در رشته پرطرفدار و محبوبی چون سینما و فیلمسازی سخن بگوییم. هنر فیلمسازی و کارگردانی از محبوب‌ترین و البته سخت‌ترین رشته‌‌های هنری است که در دانشگاه‌های برتر دنیا تدریس می‌شوند. امروزه اهمیت بیش از حد رسانه و فیلم موجب شده است تا بر تعداد زیاد متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها افزوده شود.


برای تحصیل سینما در آلمان لازم است ابتدا به پیشینه غنی و تاریخی این هنر در این کشور بپردازید و با اطلاع کامل از سبک و سیاق آلمانی‌ها در این مسیر قدم بگذارید. مطمئناً تحصیل در رشته‌ای که در تاریخ یک کشور بسیار تاثیرگذار بوده است، نسبت به سایر کشورهای دنیا اهمیت بیشتری خواهد داشت. تحصیل در کشور آلمان به عنوان یک کشور اروپایی پر طرفدار، همواره مورد توجه بسیاری از علاقمندان تحصیل در خارج از کشور بوده است. باید بدانید تحصیل سینما در این کشور بسیار منحصر به فرد است و شرایط خاص‌تری را به دنبال خواهد داشت. با مطالعه این مقاله همه چیز را راجع به تحصیل سینما در آلمان فرا خواهید گرفت.

مقاله پیشنهادی : تحصیل در آلمان

سوالات متداول

هزینه‌های تحصیلی تمامی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان خواهد بود. تنها شرط لازم برای شرکت در دوره‌های آموزشی رایگان تسلط به زبان رسمی این کشور یعنی زبان آلمانی است چرا که دوره‌های آموزشی دولتی رایگان تنها به زبان آلمانی قابل ارائه هستند. بنابراین، کلیه دانشجویان داخلی و بین‌المللی تنها هزینه‌ای که باید بپردازند، در حدود 250 تا 300 یورو بابت مخارج اداری دانشگاه است.

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانس
دانشگاه مت فیلم
دانشگاه علمی کاربردی ماکرو مدیا

مدت زمان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس حدود 7 الی 8 ترم است که 3 تا 4 سال طول می‌کشد.

دروس آموزشی در این رشته شامل فرهنگ، جامعه‌شناسی، ادبیات، فیلمنامه‌نویسی، تئاتر، بازیگری و بازیگردانی، کارگردانی و تحلیل فیلم است. علاوه بر دروس ذکر شده، آشنایی با تاریخ سینمای جهان نیز به طور گسترده از الزامات آموزشی این رشته است.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. سوئیس (Switzerland)، یکی از زیباترین کشورهای جهان و واقع در اروپای غربی است. این کشور در همسایگی کشورهایی چون آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین،

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف

درباره مالزی

درباره مالزی

درباره مالزی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مهاجرت پدیده رایج دنیای امروز است. امروزه از سرتاسر دنیا آدم‌ها بنا به دلایل مختلف مهاجرت می‌کنند. مالزی یکی از آن