تحصیل رادیولوژی در ترکیه

تحصیل رادیولوژی در ترکیه

تحصیل رادیولوژی در ترکیه مطلبی است که در ادامه با جزئیات به آن پرداخته ایم. رشته رادیولوژی به عنوان یکی از محبوب‌ ترین رشته‌های ارائه‌ شده برای گروه رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. این رشته کاربرد زیادی در چرخه تشخیص و درمان پزشکی دارد. به همین دلیل کمبود نیروی ماهر و متخصص در این رشته، جامعه پزشکی را با مشکل جدی روبه‌رو خواهد کرد. از این رو دانشگاه ترکیه برای ارائه این رشته، برنامه‌های آموزشی باکیفیتی ارائه می‌دهد. البته ناگفته نماند تحصیل رادیولوژی در ترکیه مزایای زیادی برای دانشجو به همراه خواهد داشت.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره تحصیل رادیولوژی در ترکیه

با توجه به مزایای تحصیل در ترکیه، اغلب دانشجویان بین‌المللی تمایل به دریافت پذیرش دانشگاه‌های این کشور به‌ویژه در رشته رادیولوژی را دارند. متقاضیان تحصیل در این رشته ابتدا باید اطلاعات لازم و کافی را در مورد شرایط و الزامات پذیرش دانشجو توسط دانشگاه‌های ترکیه کسب کنند.

متقاضیان برای تحصیل در رشته رادیولوژی در دانشگاه‌های ترکیه، به ویزای دانشجویی نیاز دارند. تحصیل رادیولوژی در ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی امکان‌پذیر است. همچنین در ترکیه طیف گسترده‌ای از بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های متفاوت در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.

دانشگاه‌های ترکیه آموزش‌های باکیفیت خود را در مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال و در مقطع تخصص به مدت سه سال ارائه می‌دهند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل رادیولوژی در ترکیه برای ورود به بازارهای کار جهانی آماده هستند. مدرک فارغ‌التحصیلان این رشته نیاز به معادل‌سازی ندارد. البته با توجه به تصمیمات اتخاذشده توسط دولت ترکیه، امکان انجام کارهای پاره وقت برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رادیولوژی در ترکیه وجود دارد.

کیفیت برنامه‌های آموزشی ارائه‌شده برای این رشته در دانشگاه‌های ترکیه، بالا است. در نتیجه، فرصت‌های شغلی بی نظیری برای فارغ‌التحصیلان و همچنین درآمدهای بالایی برای افرادی که در این حوزه کار می‌کنند، وجود دارد. در نتیجه، جای تعجب نیست که تحصیل در این رشته، جزء اولویت‌های تحصیلی بسیار از دانشجویان بین‌المللی باشد.

درباره تحصیل رادیولوژی در ترکیه

درباره رشته رادیولوژی

رشته رادیولوژی شاخه‌ای از رشته‌های پزشکی می‌باشد. در این رشته تحصیلی، استفاده از فناوری‌ها و تکنیک‌های تصویربرداری زیر به منظور تشخیص و درمان بیماری‌ها و جراحات آموزش داده می‌شود. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از:

 • اشعه ایکس
 • اولتراسوند
 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)
 • توموگرافی کامپیوتری
 • توموگرافی گسیل پوزیترون

افرادی که تحصیل رادیولوژی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، در مورد موضوعاتی همچون آناتومی، فیزیک و مراقبت از بیمار، دانش عمیقی کسب می‌نمایند.

به طور کلی می‌توان گفت رشته رادیولوژی به دو حوزه مطالعاتی از جمله رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله‌ای تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش اول یعنی رادیولوژی تشخیصی، چگونگی استفاده از اشعه ایکس برای تشخیص یا درمان آسیب‌های بیماران بیان می‌گردد. در بخش دوم یعنی رادیولوژی مداخله‌ای، درباره روش‌های کم تهاجمی مانند سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن و غیره برای تشخیص و درمان بیماران توضیح داده می شود.

برای تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های ترکیه، گرایش‌هایی همچون فیزیک پزشکی، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی، مهندسی پزشکی، نانوتکنولوژی، انفورماتیک پزشکی، اپیدمیولوژی، مدیریت دارو و غیره ارائه می‌گردد.

درباره رشته رادیولوژی

شرایط تحصیل رادیولوژی در ترکیه

از آنجا که افراد زیادی برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه درخواست می‌دهند، پذیرش در این رشته در دانشگاه‌های ترکیه بسیار رقابتی و تا حدودی دشوار است. دانشجویان بین‌المللی برای دریافت پذیرش دانشگاه باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. در دوره دبیرستان برای دروس زیست‌شناسی، ریاضی و به‌ویژه فیزیک نمره بالایی کسب کرده باشند.
 2. نباید تابعیت ترکیه داشته باشند. به عنوان مثال، برای افراد دو ملیتی، نباید ملیت اول آن‌ها ترکیه باشد.
 3. به مهارت‌های زبانی تسلط کافی داشته باشند و آن را با مدرک آزمون تعیین سطح زبان اثبات کنند.
 4. برای دریافت پذیرش و تحصیل رادیولوژی در ترکیه در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور مانند آزمون SAT و آزمون یوس شرکت نمایند و حدنصاب نمره قبولی را در این آزمون‌ها دریافت کنند.

مدارک لازم برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه

مدارکی که دانشجویان بین‌المللی برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه جهت تحصیل رادیولوژی در ترکیه باید ارائه دهند، عبارتند از:

 1. فرم درخواست که توسط متقاضی تکمیل‌شده باشد.
 2. نامه انگیزشی که هدف، برنامه و انگیزه متقاضی را از تحصیل در ترکیه مشخص کند.
 3. مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 4. تمام مدارک مربوط به تحصیلات قبلی به همراه ترجمه معتبر آن‌ها به زبان انگلیسی یا ترکی
 5. ریز نمرات دوره‌های تحصیلی قبلی به همراه ترجمه معتبر آن‌ها به زبان انگلیسی یا ترکی
 6. پاسپورت معتبر
 7. چند قطعه عکس پرسنلی ۳*۴
 8. متقاضی برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه به ارائه مدرک زبان ترکی (مدرک قبولی در آزمون‌های تومر یا یوس برای تحصیل به زبان ترکی) یا مدرک زبان انگلیسی (مدرک قبولی در آزمون‌های سات، تافل یا آیلتس برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه) نیاز دارد.
 9. در مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر

علاوه بر این موارد، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه باید ویزا دریافت کنند. مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای ترکیه شامل موارد زیر می‌باشد.

 1. گذرنامه معتبر با اعتبار بیش از سه ماه
 2. فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه
 3. نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 4. گواهی اثبات تمکن مالی کافی
 5. رسید پرداخت هزینه اخذ ویزا
 6. گواهی عدم سوء پیشینه
 7. گواهی سلامت و معاینه پزشکی
 8. بیمه درمانی
 9. دو قطعه عکس پاسپورتی

شرایط تحصیل رادیولوژی در ترکیه

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی در ترکیه وجود دارند که در لیست رشته‌های دانشکده علوم سلامت و درمان، رشته رادیولوژی را نیز ارائه می‌دهند. برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته رادیولوژی عبارتند از:

دانشگاه اطلس استانبول

دانشگاه اطلس استامبول یک دانشگاه خصوصی می‌باشد. این دانشگاه در کنار برگذاری دوره‌های آموزشی و تئوری، برای دانشجویان این رشته فرصت تمرین عملی و کارآموزی در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی را نیز فراهم می‌کنند.

دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان استانبول برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای افراد مسلط به زبان ترکی می‌باشد. برنامه‌های آموزشی مربوط به رشته رادیولوژی در دانشگاه اوکان به زبان ترکی ارائه می‌شوند. دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه دو سال طول می‌کشد.

دانشگاه استانبول

این دانشگاه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه استانبول برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی به‌ویژه رادیولوژی، مناسب می‌باشد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه به عنوان یک دانشگاه درجه یک دولتی در پایتخت ترکیه شناخته می‌شود. افراد برای تحصیل در رشته رادیولوژی این دانشگاه باید مبلغ زیادی جهت شهریه پرداخت کنند. همچنین شرط پذیرش دانشجو در رشته رادیولوژی دانشگاه حاجت تپه، قبولی در آزمون یوس یا آزمون sat می‌باشد.

دانشگاه ارجیس

اگر انتخاب شما برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه دانشگاه دولتی ارجیس باشد، باید حداقل نمره ۱۰۰۰ در آزمون سات و ۵۰ در آزمون یوس را کسب کنید. دانشگاه ارجیس در شهر قیصریه قرار دارد و به دلیل مسائل پایداری، مشهور شده است.

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت یک دانشگاه خصوصی است که در شهر آنکارا واقع‌شده است. زبان اصلی تدریس دوره‌های آموزشی در این دانشگاه، ترکی می‌باشد. ولی برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه و دومین دانشگاه بزرگ در این کشور می‌باشد. این دانشگاه در منطقه فاتیح استانبول واقع‌شده است.

دانشگاه آجی بادام

دانشگاه خصوصی آجی بادام در منطقه آسیایی استانبول قرارگرفته است.

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول یک دانشگاه دولتی در شهر ازمیر می‌باشد. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی متنوعی را به زبان‌های ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد.

اگر افراد دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه کوچ، دانشگاه استانبول، آنکارا، یدی تپه و حاجت تپه را برای تحصیل در رشته رادیولوژی انتخاب کنند، مدرک آن‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران خواهد بود. بنابراین فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های ذکرشده، می‌توانند پس از پایان دوره تحصیلی خود بدون‌نیاز به معادل‌سازی مدرک، در ایران مشغول به‎ کار شوند.

در ادامه قصد داریم یک مرجع برای بررسی بهترین دانشگاه های ترکیه معرفی کنیم، اگر به اطلاعات بیشتری درباره ی بهترین دانشگاه های این کشور نیاز دارید پیشنهاد می شود در ابتدا مقاله ی دانشگاه های برتر ترکیه را بررسی کنید.

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه

دروس ارائه‌شده در رشته رادیولوژی در دانشگاه‌های ترکیه

افراد برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه در مقطع کارشناسی ابتدا با مفاهیم و دروس پایه آشنا می‌شوند. این دروس پایه شامل فیزیک آناتومی و فیزیولوژی می‌باشند. سپس در سال دوم و سوم، دروس تخصصی‌تری برای رشته رادیولوژی ارائه می‌شوند. این دروس که زمینه تصویربرداری هستند، عبارتند از:

 • تصویربرداری پزشکی
 • فیزیک پزشکی
 • اصطلاحات پزشکی و رادیولوژیکی
 • آناتومی انسان
 • فیزیولوژی
 • ایمنی و حفاظت در برابر تشعشع آناتومی رادیولوژیک
 • کمک‌های اولیه
 • رادیوتراپی
 • کار آموزی
 • آزمایشگاه

با گذراندن این دروس در پایان سال دوم و سوم تحصیلی، دانشجویان می‌توانند از اعضای بدن انسان از جمله دست، پا، انگشتان، سیستم گوارش، عروق و غیره تصویربرداری پزشکی انجام دهند. در سال آخر، دانشجویان کار با دستگاه‌هایی همچون M.R.I و C.P را نیز یاد می‌گیرند.

علاوه بر این در هنگام تحصیل رادیولوژی در ترکیه دانشگاه‌ها دروسی را به صورت انتخابی ارائه می‌دهند. این دروس عبارتند از:

 • برنامه‌های آفیس به کمک کامپیوتر
 • آشنایی با سیستم تامین اجتماعی و بیمه درمانی
 • تاریخ تمدن
 • روابط عمومی در مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی
 • تاریخچه رادیولوژی
 • کیفیت رادیولوژی
 • تجزیه‌وتحلیل موردی در تصویربرداری پزشکی
 • حوادث پرتوی
 • فارماکولوژی
 • ارتباطات در خدمات بهداشتی
 • مدیریت بحران و کنترل خشم
 • بهداشت و ایمنی شغلی در خدمات مراقبت‌های بهداشتی
 • اخلاق شغلی
 • مقررات زیست محیطی
 • حفاظت از محیط‌زیست
 • بیماری‌های عفونی و پیشگیری
 • مدیریت سلامت
 • روش‌های پیشگیری و ضدعفونی
 • استفاده منطقی از داروها

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته رادیولوژی در ترکیه

افراد برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد لازم است مدرک کارشناسی خود را در رشته رادیولوژی ارائه دهند. همچنین برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند، بورسیه‌های مختلفی ارائه می‌شود.

به طور کلی، دوره‌های کارشناسی ارشد رشته رادیولوژی در دانشگاه ترکیه دو سال زمان می‌برند. طی این مدت دانشجویان باید ۱۲۰ واحد درسی را با موفقیت سپری کنند. پس از پایان این دوره، فارغ‌التحصیلان به عنوان رادیولوژیست ارشد شناخته می‌شوند.

 

گرایش‌های رشته رادیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • فیزیک پزشکی
 • رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی
 • مهندسی پزشکی
 • نانوتکنولوژی
 • انفورماتیک پزشکی
 • اپیدمیولوژی
 • مدیریت دارو
 • علوم تشریحی (آناتومی)
 • زیست‌فناوری پزشکی
 • آموزش پزشکی
 • آمار زیستی
 • مدیریت بهداشتی و خدمات درمانی
 • علوم داروهای پرتوزا
 • غیره

هزینه تحصیل رادیولوژی در ترکیه

دانشجویان برای تحصیل رادیولوژی در ترکیه با توجه به دولتی یا  خصوصی بودن دانشگاه موردنظر، باید هزینه‌های متفاوتی برای شهریه پرداخت کنند. همچنین اینکه برنامه آموزشی رشته رادیولوژی به زبان انگلیسی یا ترکی ارائه شود، در میزان شهریه دانشگاه‌ تاثیرگذار خواهد بود. به طور میانگین، شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته رادیولوژی عبارت است از:

 • در دانشگاه دولتی ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ لیر
 • در دانشگاه خصوصی ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ لیر

شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد رشته رادیولوژی به شرح زیرمی‌باشد:

 • ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار برای برنامه‌های آموزشی به زبان ترکی
 • ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی

لازم به ذکر است شهریه هر دانشگاه بسته به نوع زبان دوره (ترکی، انگلیسی)، نوع دانشگاه (دولتی، خصوصی) سطح امکانات و غیره متغیر خواهدبود. از طرفی، برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان خود تخفیف‌های خاص و بورسیه‌های تحصیلی مختلف اعطا می‌کنند. حتی در مواردی، امکان قسط‌بندی شهریه نیز برای دانشجو وجود دارد. دیگر تفاوت های دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشور را می توانید در مقاله ی تفاوت های دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه مطالعه کنید.

هزینه تحصیل رادیولوژی در ترکیه

بهترین شهر ترکیه برای کار

بهترین شهر ترکیه برای کار

شهرهای ترکیه مکان‌هایی هستند که شما می‌توانید زندگی ترکی را در پر جنب‌وجوش‌ترین حالت خود تجربه کنید. ترکیه به دلیل هزینه کم زندگی و تنوع فرهنگی، چشم‌انداز جذابی را برای مهاجران ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

رادیولوژی، تخصصی در پزشکی است. در رادیولوژی از امواج مختلف و خواص آن‌ها برای به دست آوردن تصاویر، جهت تشخیص یا مداخله بالینی استفاده می‌شود. هدف از تحصیل رادیولوژی در ترکیه آماده‌سازی افراد به عنوان تکنسین‌های رادیولوژی است. آنها اطلاعات عمیقی در زمینه تجهیزات و تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی مانند اشعه ایکس معمولی و دیجیتال، فلوروسکوپی، ماموگرافی و … کسب خواهند کرد. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، با چندین سال تجربه موفق افتخار داشته است تا رویاهای شما را به حقیقت تبدیل کند. برای ارتباط با مشاوران ما می توانید فرم مشاوره رایگان زیر را پر کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شهریه دانشگاه های ترکیه برای تحصیل کارشناسی رادیولوژی چقدر است؟
در دانشگاه دولتی ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ لیر
شهریه دانشگاه های ترکیه برای تحصیل کارشناسی ارشد رادیولوژی چقدر است؟
۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار برای برنامه‌های آموزشی به زبان ترکی ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی
قدیمی‌ترین دانشگاه‌ دولتی ترکیه کجاست؟
دانشگاه استانبول
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای