اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد

اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد

اکثر افرادی که مدتی در سوئد زندگی می‌کنند، به فکر اخذ شهروندی سوئد می‌افتند؛ چرا که این کشور یکی از پیشرفته‌ ترین کشورهای قاره اروپا است. حقوق و درآمد بالا، طبیعت بسیار زیبا و همچنین پیشرفت زیاد این کشور باعث جلب مهاجران زیادی از کشورهای درحال‌ توسعه به سمت این کشور شده‌اند. اگر قصد دارید از شرایط دریافت تابعیت و شهروندی سوئد در سال 2024 آگاه باشید، تا انتها همراه ما بوده تا همه چیز در مورد اخذ تابعیت و پاسپورت سوئد را برای شما شرح دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره کشور سوئد

سوئد کشوری زیبا و دارای مناظر طبیعی بسیار دیدنی است. این کشور به اینترنت پر سرعتش شهرت دارد. مردم کشور سوئد از نظر رفاه اجتماعی در سطح بسیار بالایی زندگی می‌کنند، همین‌طور می‌توانند از مرخصی ۵ هفته‌ای با حقوق خود لذت ببرند.

شما ممکن است به هر دلیلی مثل پیدا کردن یک شغل جدید و یا تأسیس یک شرکت در سوئد اقامت داشته و تمایل داشته باشید کارت شهروندی و پاسپورت معتبر این کشور را دریافت کنید. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید از شرایط اخذ پاسپورت کشور سوئد اطلاع داشته باشید.

تفاوت بین اقامت دائم و اخذ کارت شهروندی

تفاوت اصلی بین اقامت دائم و اخذ شهروندی سوئد، حقوقی است که یک شهروند دارد. شهروندان کشور سوئد حق رأی‌دادن و نامزدی در مجلس این کشور را دارند. همچنین شهروندان این کشور از تحصیلات رایگان در این کشور بهره‌مند می‌شوند و در نهایت شهروندان کشور سوئد می‌توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند که به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا در کل اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کنند.

روش‌ های اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد

خوشبختانه روش‌های متعددی برای اخذ شهروندی این کشور وجود دارد. آسان‌ترین روش از طریق فامیلی است به این معنی که شما باید اثبات کنید که یکی از والدینتان شهروند کشور سوئد است. این پروسه از طریق مدارک پاسپورت و گواهی تولد قابل‌ اثبات است.

اگر شما شهروند یکی از کشورهای دانمارک، ایسلند، فنلاند، یا نروژ هستید و بین ۱۸ تا ۲۰ سال سن دارید نیز می‌توانید برای اقامت سوئد اقدام کنید؛ اما برای دریافت اقامت خود از این طریق باید اثبات کنید که در حدود ۵ سال در سوئد اقامت داشتید.

راه بعدی برای اخذ شهروندی کشور سوئد از طریق ازواج است. اگر شما با یک شهروند سوئدی ازدواج کرده‌اید می‌توانید برای اخذ کارت شهروندی خود اقدام کنید. البته شرط اصلی در این روش این است که شما به مدت حداقل ۱۰ سال با فرد مورد نظر به‌صورت رسمی ازدواج و زندگی کرده باشید.

اگر شما هیچ یک از شرایط بالا را ندارید باز هم امید خود را از دست ندهید؛ زیرا می‌توانید از طریق اقامت خود برای اخذ شهروندی این کشور اقدام کنید. در این روش شما باید اثبات کنید که مدت زمان مشخصی (در حدود ۵ سال) در کشور سوئد اقامت داشتید. این زمان بنا به شرایط و سابقه اقامت شما می‌تواند بلندتر و یا کوتاه‌تر باشد و برای اطلاع از زمان دقیق باید به سازمان‌های مربوطه در کشور سوئد مراجعه کنید.

اقامت دائم روشی برای اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد

برای اینکه بتوانید از طریق اقامت دائم خود شهروندی کشور سوئد را اخذ کنید باید بتوانید ثابت کنید که مدت زمان مشخصی از طریق کار اقامت دائم در سوئد اقامت دائم داشتید.

شرایط لازم برای اخذ اقامت از طریق این روش به‌صورت زیر است:

– برای اقامت اقدام کرده و کار اقامت دائم خود را دریافت کنید.

– برای دریافت شماره تأمین اجتماعی خود اقدام کنید.

– یک شغل تمام‌وقت پیدا کنید.

– مسکن مناسب داشته باشید.

– برای خود حساب بانکی باز کنید.

– زبان سوئدی یاد بگیرید.

اقدامات لازم برای تبدیل اقامت دائم به شهروندی و پاسپورت سوئد

بعد از اینکه کارت اقامت خود را دریافت کردید و با شرایط گفته شده مدت زمان مشخصی (حدود ۵ سال) در سوئد اقامت داشتید می‌توانید پرونده خود برای اخذ شهروندی این کشور را آغاز کنید.

برای شروع شما احتیاج به مدارک و فرم اطلاعات شخصی مثل پاسپورت از کشور مبدأ و یا شناسنامه خود دارید. پر کردن فرم‌های مربوطه و هزینه‌های لازم برای اجرای پرونده نیز جزء اولین کارهایی است که باید در طول پروسه پرونده خود انجام دهید. باید در نظر داشته باشید که همه فرم‌ها به زبان سوئدی هستند و شما برای شروع مراحل شهروندی خود باید به زبان سوئدی مسلط باشید. همچنین مدارک معتبر برای اثبات دانش زبان خود باید ارائه دهید.

پس از اخذ شهروندی خود می‌توانید برای دریافت پاسپورت خود نیز اقدام کنید. اولین شرط برای دریافت پاسپورت این است که قبلاً کارت شهروندی خود را دریافت کرده باشید و دومین شرط برای اخذ پاسپورت این است که شما حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

شما برای پرونده خود برای اخذ پاسپورت باید به اداره پلیس سوئد نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنید و فرم‌های مربوطه را پر کنید. هزینه پروسه اخذ پاسپورت حدود ۴۰۰ کرون سوئد است و شما باید در همان اداره‌ای که مراجعه کرده‌اید عکس پرسنلی مناسب برای پاسپورت خود را تهیه کنید. بعد از انجام همه مراحل لازم بعد از مدت ۵ روز کاری پاسپورت شما به محل اقامتتان در سوئد ارسال می‌شود.

مزایا و معایب اخذ شهروندی سوئد

باوجوداینکه کشور سوئد یکی از پیشرفته‌ ترین کشورهای قاره اروپا است، اما بد نیست بیشتر با مزایا و معایب زندگی و تابعیت در این کشور آشنا شوید. در ادامه می‌خواهیم شما را با حقایقی از این کشور آشنا کنیم تا قبل از تصمیم به مهاجرت آن‌ها را مدنظر قرار دهید. مزایا و معایب اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد به شرح زیر است:

مزایای اخذ شهروندی سوئد

اولین مزیت کاملاً آشکار اخذ شهروندی این کشور، برخورداری از امکانات و رفاه بالای زندگی و دسترسی به خدمات اجتماعی، همانند شهروندان سوئدی است. همچنین شما می‌توانید در تمامی انتخابات دولتی و غیردولتی این کشور رأی دهید. اخذ شهروندی این کشور به شما و فرزندانتان این امکان را می‌دهد که از حق آموزش رایگان که در مدارس و دانشگاه‌های این کشور برای شهروندان در نظر گرفته شده است، استفاده کنید.

از مزایای شهروندی سوئد برخورداری از یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا است. شما با پاسپورت سوئد می‌توانید بدون نیاز به ویزا به 188 کشور مسافرت کنید. همچنین امکان کار در سایر شهرهای اروپا را دارید. شما با شهروندی سوئد به‌عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا هم شناخته می‌شوید و از حق زندگی، کار، تجارت و سفر آزاد به بیش از 30 کشور عضو اتحادیه اروپا برخوردار خواهید شد.

معایب اخذ شهروندی سوئد

شهروندی سوئد مزایای زیادی برای شما دارد، اما مانند تمامی کشورهای دنیا زندگی در کشور سوئد هم تابع قوانین خاص خود است که ممکن است برای برخی افراد خوش‌آیند نباشد. یکی از معایب زندگی در این کشور نرخ بالای مالیات‌ها است. زندگی در کشور سوئد برای کسانی که در کشورهای گرم زندگی کرده‌اند، کمی دشوار است. آب‌وهوای سوئد در مجموع بسیار سرد است و در فصول زمستان در طول روز حداکثر شش ساعت نور وجود دارد.

معتبرترین پاسپورت‌های جهان

معتبرترین پاسپورت های جهان

پاسپورت با نام گذرنامه نیز شناخته شده و مدرکی رسمی است. این دفترچه به‌عنوان مدارک شناسایی افراد تلقی شده و از جانب دولت متبوع برای اتباع و شهروندان آن صادر می‌شود. معتبرترین پاسپورت های جهان سالانه طبقه‌بندی شما و در جراید و سایت‌های معتبر منتشر می‌کنند.

اخذ شهروندی سوئد به کمک هرمس اپلای

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته عضو اتحادیه اروپا است که هر ساله بسیاری از مردم کشورهای درحال‌ توسعه به جهت استانداردهای بالای زندگی به این کشور مهاجرت می‌کنند. اخذ تابعیت و شهروندی سوئد مزایای زیادی برای شما دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شد. مؤسسه مهاجرتی هرمس اپلای با بیش از 5 سال سابقه و صدها پرونده مهاجرتی موفق در خدمت شما عزیزان است تا در زمینه اخذ شهروندی سوئد راهنمایی‌ تان کند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
پس از چند سال زندگی در سوئد می‌ توان تابعیت این کشور را اخذ کرد؟
درصورتی‌که به شکل قانونی وارد سوئد شده‌اید، پس از 5 سال اقامت دائم امکان درخواست شهروندی وجود دارد.
شرایط اخذ شهروندی سوئد چیست؟
برخورداری از سن بالای 18 سال، داشتن کارت اقامت دائم، حس رفتار در طول اقامت، توانایی قبولی در امتحانات زبان سوئدی و توانایی اثبات هویت.
آیا امکان اخذ شهروندی و پاسپورت سوئد از طریق سرمایه ‌گذاری وجود دارد؟
سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم در سوئد است و شما همانند دیگر مهاجران این کشور باید روند ۵ساله اقامت را برای اخذ شهروندی طی کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس
2 ماه قبل

سلام، من و خانمم تبعه افعانستان هستیم و اقامت از دادگاه اداره مهاجرت سوئد دریافت کردیم و درخواست شهروندی سوئد ۲ ماه قبل از ۸ سال درخواست دادم و الان مدت ۵ ماه جوابی نگرفتم ایا امکان هست که ۲ ماه زود درخواست دادم جواب منفی بگیرم ؟
،کار ثابت و هیچ گونه مشکلی ندارم ،و اینکه آیا از زمان ورود به سوئد این مدت حساب میشود یا بعد از دریافت اقامت .
و ۲ تا فرزندانم شهروند سوئد دارند .تشکر و سپاس

شقایق میرخانی
پاسخ به  عباس
1 ماه قبل

سلام عباس عزیز وقتتون بخیر
کلیه این موارد بستگی به نظر دادگاه اقامت سوئد داره و باید منتظر جواب اداره اقامت مهاجرت سوئد باشید.

کادر هرمس اپلای