تدریس زبان انگلیسی در ترکیه

تدریس زبان انگلیسی در ترکیه

تدریس زبان انگلیسی در ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در کشور، بسیاری از افرادی که در رشته‌ها و حرفه‌های مختلف تخصص دارند، در تلاش برای مهاجرت به کشورهای خارجی هستند. یکی از مقصدهای مهاجرتی محبوب متقاضیان ایرانی، کشور ترکیه است. بسیاری از متقاضیان برای ادامه تحصیل یا اشتغال به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. یکی از مشاغلی که تقاضای زیادی در ترکیه دارد، تدریس زبان انگلیسی است. باید بدانید که این شغل در ترکیه بازار کار خوبی دارد و برای متقاضیان ایرانی یک فرصت عالی به شمار می‌رود. چرا که ایرانیان برای سفر به ترکیه به اخذ ویزا نیازی ندارند و می‌توانند به‌راحتی به این کشور سفر کنند. با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط تدریس زبان انگلیسی در ترکیه بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

مزایای مهاجرت به ترکیه برای تدریس زبان

کشور ترکیه در سال‌های اخیر رشد اقتصادی خوبی داشته که باعث شده بازار کار بسیاری از مشاغل گسترش پیدا کند. از همین رو میزان تقاضا برای مهاجرت به کشور ترکیه مخصوصا از سوی افراد ایرانی افزایش پیدا کرده است. برخی از دلایل تقاضای زیاد ایرانیان برای مهاجرت به ترکیه نزدیکی این کشور به ایران و سفر آزاد به این کشور هستند. افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند و توانایی تدریس این زبان را دارند به راحتی می‌توانند وارد کشور ترکیه شده و به این شغل مشغول شوند. از جمله مزایای مهاجرت کاری به ترکیه برای تدریس زبان انگلیسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای مهاجرت به ترکیه برای تدریس زبان

  • اقتصاد کشور ترکیه روند روبه‌رشد دارد؛ به طوری که در میان ۲۰ کشور برتر جهان از نظر اقتصادی قرار گرفته است
  • جمعیت ترکیه رو به افزایش است و در عین حال پتانسیل‌های اقتصادی و سیاسی بسیار بالایی دارد
  • توسعه مشاغل به دلیل رشد اقتصادی در کشور ترکیه
  • امکان اخذ تابعیت ترکیه با مهاجرت کاری به این کشور

باید بدانید که در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور ترکیه روند رو به کاهش دارد. کاهش نرخ بیکاری این کشور به‌گونه‌ای بوده که در سال جاری حدود ۱۲ درصد ثبت شده است. همین میزان نرخ بیکاری نشان می‌دهد که اقتصاد کشور ترکیه پیشرفت زیادی داشته که باعث شده فرصت‌های شغلی بسیاری در این کشور ایجاد شود. به دلیل اینکه مهاجران زیادی از کشورهای مختلف به ترکیه سفر می‌کنند، زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط میان افراد با ملیت‌های مختلف اهمیت بسیاری پیدا کرده است. از همین رو فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته زبان انگلیسی در این کشور، روند افزایشی دارند.

 

تدریس زبان انگلیسی در کشور ترکیه چه شرایطی دارد؟

ابتدا باید بدانید متقاضیانی که هدف آن‌ها تدریس زبان انگلیسی در ترکیه است، باید با شرایط کار و زندگی در کشور ترکیه آشنایی داشته باشند. اولین شرط مهم برای استخدام شدن به عنوان مدرس زبان انگلیسی در ترکیه داشتن مدرک TEFL (Teaching English as a Foreign Language) است. از دیگر شرایط مهم مهاجرت به ترکیه برای تدریس زبان انگلیسی می‌توان به داشتن سابقه کار مفید و مدرک دانشگاهی معتبر اشاره کرد.

باید بدانید که تدریس زبان انگلیسی به غیر از مراکز آموزش زبان، در مدارس کشور ترکیه هم امکان‌پذیر است. چرا که طبق قوانین وزارت آموزش‌وپرورش ترکیه، دانش‌آموزان در مدارس باید از کلاس پنجم ابتدایی زبان انگلیسی را بیاموزند. لازم به ذکر است که برای کار در ترکیه به عنوان مدرس زبان انگلیسی ابتدا باید مجوز کار در این کشور را دریافت کنید.

با داشتن مجوز کار می‌توانید در کشور ترکیه قرارداد کاری امضا کرده و به تدریس زبان انگلیسی در این کشور مشغول شوید. برای اینکه بتوانید مجوز کار ترکیه را دریافت کنید، باید از یک کارفرما با تابعیت ترکیه‌ای پیشنهاد کاری داشته باشید. افرادی که به هر دو زبان انگلیسی و ترکی مسلط باشند، شانس بیشتری برای اخذ مجوز کار دارند.

برای پیدا کردن کارفرما و دریافت پیشنهاد کاری باید به سایت‌های کاریابی بین‌المللی در ترکیه مراجعه کنید. لازم به ذکر است شهروندان ایرانی برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند. از همین رو این امکان را دارند که به مدت سه ماه به صورت حضوری در ترکیه به جستجوی کار بپردازند و برای استخدامی پیشنهاد کاری دریافت کنند.

تدریس زبان انگلیسی در ترکیه چه شرایطی دارد؟

مراکز آموزش زبان انگلیسی و مدارس ترکیه را بشناسید

به دلیل افزایش سفر مهاجرین و گردشگران به کشور ترکیه، اهمیت یادگیری زبان انگلیسی افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر در مدارس خصوصی و موسسات آموزش زبان کشور ترکیه، تدریس زبان انگلیسی انجام می‌شود. باید اشاره کرد که تدریس زبان انگلیسی در مدارس خصوصی ترکیه از نظر ثبات شغلی، حقوق و مزایا نسبت به موسسات آموزش زبان، شرایط بهتری دارد. همچنین دارای مزایایی مانند برنامه و ساعات کاری مناسب، تعطیلات تابستانی، سرویس رفت‌وبرگشت و وعده‌های غذایی است. باید بدانید افرادی که به عنوان مدرس زبان انگلیسی در مدارس خصوصی ترکیه استخدام می‌شوند باید زبان انگلیسی عمومی را به دانش‌آموزان گروه سنی کودکان و نوجوانان، آموزش دهند.

در مقابل مدارس خصوصی، موسسات آموزش زبان ترکیه قرار می‌گیرند که دارای مزایای مانند برنامه ساعات کاری، بیمه، سرویس رفت‌وآمد و موارد دیگر هستند. باید اشاره کرد که برای تدریس زبان انگلیسی در موسسات آموزش زبان ترکیه نیازمند داشتن تجربه و مهارت‌های تدریس است. از جمله مهارت‌های مورد نیاز برای مدرسین زبان در این موسسات می‌توان به زبان انگلیسی عمومی، طراحی آزمون و زبان انگلیسی در کسب‌وکار اشاره کرد.

مراحل استخدام شدن به عنوان مدرس زبان انگلیس در ترکیه

اولین مرحله برای تدریس زبان انگلیسی در ترکیه پیدا کردن یک کارفرمای ترکیه‌ای و دریافت پیشنهاد کاری از او است. برای این کار باید آگهی‌های استخدامی منشر شده در کشور ترکیه را بررسی کنید و با کارفرمایان مشاغل مورد نظر تماس بگیرید. در صورتی که امکان مصاحبه حضوری وجود داشته باشد، باید رزومه و سوابق کاری خود را به مدرسه یا موسسه آموزشی مورد نظر برده و ارائه دهید. به این ترتیب کارفرما آسان‌تر می‌تواند با شما صحبت کرده و برای استخدام کردن شما تصمیم بگیرد.

لازم است بدانید که مصاحبه حضوری مزایای بیشتر نسبت به مصاحبه غیر حضوری دارد. برای مثال، زمانی که شما به صورت حضوری با کارفرما مصاحبه می‌کنید، به‌راحتی و با تسلط بیشتری می‌توانید مهارت‌ها و توانایی‌های خود را ثابت کنید. به این ترتیب شانس استخدامی شما افزایش پیدا خواهد کرد. این امکان وجود دارد که مجبور شوید به صورت غیر حضوری با کارفرما صحبت کنید. در این حالت باید با تماس تصویری این کار را انجام دهید.

برخی از مدارس و موسسات آموزشی، پس از استخدام درخواست فعالیت به صورت آزمایشی را به شما می‌دهند. این فعالیت آزمایشی معمولا در یک بازه زمانی محدود انجام خواهد شد. باید دقت داشته باشید که مرکز آموزشی که چنین پیشنهادی می‌دهد تا چه حد قابل اطمینان است. چرا که برخی از مراکز آموزشی برای اینکه هزینه کمتری بابت بیمه و مالیات بپردازند، به صورت غیرقانونی مدرس زبان انگلیسی استخدام می‌کنند. به این ترتیب ممکن است استخدام در چنین مراکزی در آینده برای شما دردسر زیادی ایجاد کند.

هرمس اپلای
هرمس اپلای

درآمد مدرسین زبان انگلیسی در ترکیه چگونه است؟

درآمد افرادی که به تدریس زبان انگلیسی در ترکیه مشغول هستند، با توجه به برخی از مولفه‌ها متفاوت است. از جمله این فاکتورها می‌توان به مرکز آموزشی که مدرس در آن استخدام شده، سطح تسلط به زبان انگلیسی و میزان سابقه کار مدرس اشاره کرد. البته با توجه به افزایش اهمیت آموزش زبان انگلیسی در ترکیه فرصت شغلی برای مدرسین زبان انگلیسی افزایش پیدا کرده است. باید اشاره کرد مدرسین زبانی که تابعیت کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، شانس بیشتری برای استخدامی در کشور ترکیه خواهند داشت.

به طور کلی میانگین درآمد مدرسین زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی حدود ۵۵۱۰ لیر ترکیه است. همچنین افرادی که در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به تدریس زبان انگلیسی مشغول هستند، در حدود ۶۲۰۰ لیر ترکیه درآمد دارند. جالب است بدانید که در مدارس بین‌المللی ترکیه میزان درآمد مدرسین زبان انگلیسی به طور میانگین بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود. باید بدانید که در برخی از مدارس بین‌المللی ترکیه سطح بسیار بالایی دارند، درآمد مدرسین زبان انگلیسی به ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در ماه می‌رسد.

 

وضعیت بازار کار رشته زبان انگلیسی در ترکیه

باید بدانید که دستمزد تدریس زبان انگلیسی در ترکیه به صورتی ساعتی محاسبه می‌شود. مدرسین زبان انگلیسی در ترکیه که در مدارس استخدام می‌شوند باید در هفته بین ۲۰ تا ۲۵ ساعت کار کنند. به این ترتیب مدرسین زبان انگلیسی زمان زیادی برای تفریح و بازدید از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی کشور ترکیه دارند. بهترین شهرهای ترکیه که بازار کار خوبی برای تدریس زبان انگلیسی دارند شامل استانبول، آنکارا، ازمیر، کایسری، آنتالیا و شهرهای بزرگ دیگر این کشور می‌شوند. چرا که بیشتر مهاجران و گردشگران به این شهرها سفر می‌کنند.

وضعیت بازار کار رشته زبان انگلیسی در ترکیه

اخذ اقامت کشور ترکیه با تدریس زبان انگلیسی در این کشور

باید بدانید با اینکه ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به کشور ترکیه سفر کنند، اما این افراد فقط اجازه حضور به مدت سه ماه در ترکیه را دارند. اما برای مهاجرت و تدریس زبان انگلیسی در ترکیه نیاز به اقامت طولانی‌تری در این کشور خواهید داشت. لازم است بدانید که با بستن قرارداد به عنوان مدرس زبان انگلیسی اقامت یک‌ساله ترکیه را دریافت خواهید کرد.

در صورتی که قرارداد کاری شما از سوی کارفرما تمدید شود، مدت اقامت شما هم تمدید خواهد شد. با حضور مداوم به مدت هشت سال در کشور ترکیه و تمدید قرارداد کاری، شما می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم و تابعیت ترکیه اقدام کنید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای همراهان خود ویزای همراه ترکیه را دریافت کنید. باید بدانید که همراهان شما شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شوند.

 

ویزای ترکیه از ایران برای افغان ها

ویزای ترکیه از ایران برای افغانها

افغانی‌های ساکن ایران می‌توانند برای سفر به ترکیه و دریافت ویزا از ایران اقدام کنند. البته مطمئناً شرایط این کار تفاوت‌هایی با دریافت ویزا به‌صورت مستقیم از خود کشور افغانستان دارد.

سخن پایانی

بسیاری از افرادی که توانایی تدریس زبان انگلیسی را دارند، برای داشتن آینده شغلی بهتر تلاش می‌کنند به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از کشورهایی که بستر مناسبی برای این شغل دارد، ترکیه است. تدریس زبان انگلیسی در ترکیه به دلیل اقتصاد روبه‌رشد این کشور و وجود فرصت‌های شغلی زیاد، یک فرصت عالی برای مدرسین ایرانی زبان انگلیسی به شمار می‌رود.

مهاجرت به ترکیه و شاغل شدن به‌عنوان مدرس زبان انگلیسی در این کشور شرایط خاصی دارد که متقاضیان باید با آن‌ها آشنایی داشته باشند. بهترین راه برای کسب اطلاعات در زمینه مهاجرت به ترکیه برای تدریس زبان انگلیسی، مشورت با یک کارشناس مهاجرتی حرفه‌ای است. موسسه هرمس اپلای به عنوان یکی از برترین موسسات مهاجرتی، بهترین کارشناسان در این زمینه را به شما معرفی می‌کند. در صورتی که قصد تدریس زبان انگلیسی در کشور ترکیه را دارید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مهاجرت به ترکیه برای تدریس زبان چه مزایایی دارد؟
اقتصاد کشور ترکیه روند روبه‌رشد دارد؛ به طوری که در میان ۲۰ کشور برتر جهان از نظر اقتصادی قرار گرفته است جمعیت ترکیه رو به افزایش است و در عین حال پتانسیل‌های اقتصادی و سیاسی بسیار بالایی دارد توسعه مشاغل به دلیل رشد اقتصادی در کشور ترکیه امکان اخذ تابعیت ترکیه با مهاجرت کاری به این کشور
درآمد مدرسین زبان انگلیسی در ترکیه چگونه است؟
به طور کلی میانگین درآمد مدرسین زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی حدود ۵۵۱۰ لیر ترکیه است. همچنین افرادی که در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به تدریس زبان انگلیسی مشغول هستند، در حدود ۶۲۰۰ لیر ترکیه درآمد دارند. جالب است بدانید که در مدارس بین‌المللی ترکیه میزان درآمد مدرسین زبان انگلیسی به طور میانگین بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود. باید بدانید که در برخی از مدارس بین‌المللی ترکیه سطح بسیار بالایی دارند، درآمد مدرسین زبان انگلیسی به ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در ماه می‌رسد.
چگونه می‌توانیم در کشور ترکیه به عنوان مدرس زبان انگلیسی استخدام شویم؟
برای استخدام شدن به عنوان مدرس زبان انگلیسی در ترکیه باید مدرک TEFL و مدرک لیسانس دانشگاهی در رشته‌های زبان انگلیسی داشته باشید. سپس باید برای اخذ مجوز کار در ترکیه اقدام کنید که برای آن باید از یک کارفرمای ترکیه‌ای پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید. برای دریافت پیشنهاد کاری باید به سایت‌های کاریابی بین‌المللی در ترکیه مراجعه کرده و با کارفرمایان مورد نظر تماس بگیرید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا
3 ماه قبل

آیا مدرک آموزش زبان دانشگاه دولتی ایران مورد پذیرش ترکیه است؟

خانم میرخانی
پاسخ به  زهرا
3 ماه قبل

سلام زهرا عزیز وقتتون بخیر
بطور کلی باید بگم که شورای عالی YOK ترکیه تمامی مدارک دانشگاه‌های ایرانی را قبول دارد اما باتوجه به دانشگاه انتخابی در ترکیه ممکنه متفاوت باشه.

بیتا
7 ماه قبل

درود بر شما، آیا برای تدریس زبان در مدارس و آموزشگاهها در ترکیه شرط سنی هم وجود داره؟
متشکر از پاسخگوییتون

خانم میرخانی
پاسخ به  بیتا
7 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
بله سن همیشه یکی از عوامل تاثیر گذار در پروسه مهاجرت میباشد ولی علت های متفاوت دیگری نیز وجود دارد.

مینا
9 ماه قبل

درود و روز خوش. بنده ارشد زبان انگلیسی از دانشگاه فرهنگیان تبریز هستم و سابقه ۲۳ سال تدریس در مدارس دولتی و خاص را دارا می‌باشم. لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه میتوانم برای تدریس در ترکیه اقدام کنم؟

خانم میرخانی
پاسخ به  مینا
8 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
در حال حاضر برای مهاجرت کاری به ترکیه شرایط مناسبی امکان پذیر نیست
اما از طریق دیگه شما میتونید وارد ترکیه بشید و اقامت ترکیه را دریافت کنید و در حین این امر به آموزش زبان خودتون هم بپردازید و تایپ ویزای خودتون رو تغییر بدید.

کادر هرمس اپلای