ترکیه یا آذربایجان

ترکیه یا آذربایجان

ممکن است شما هم بخواهید بدانید که ترکیه یا آذربایجان، کدام یک از دو کشور همسایه ایران، برای مهاجرت مناسب‌تر است، باید اشاره داشت که هر دو کشور ترکیه و آذربایجان از کشورهای خوب قاره آسیا به شمار می‌روند که موقعیت‌های مختلفی را برای مهاجرت پیش روی متقاضیان قرار می‌دهد؛ اما با این حال همواره برای افراد این سؤال ایجاد می‌شود که بین ترکیه و آذربایجان، کدام یک برای زندگی مناسب‌تر است؟

زندگی در هر دو کشور ترکیه و آذربایجان دارای مزایا و معایب خاص خودش است. درصورتی‌که به‌خوبی با این مزایا و معایب آشنا باشید، می‌توانید دست به یک انتخاب مناسب بزنید. ما در این مطلب قصد داریم تا به‌صورت کامل در خصوص هر دو کشور صحبت کنیم تا به‌خوبی متوجه شوید که کدام یک برای زندگی مناسب‌تر است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای غربی آسیا به شمار می‌آید که بخش‌هایی از آن نیز در اروپا واقع شده است. از مهم‌ترین همسایه‌های این کشور می‌توان به بلغارستان، گرجستان، ایران، یونان و سوریه اشاره کرد. کشور ترکیه دارای مساحتی در حدود 784 هزار کیلومترمربع بوده که در این مساحت، جمعیتی تقریباً 85 میلیون‌نفری را در خود جای‌داده است.

کشور ترکیه با سه دریای اژه، سیاه و مدیترانه مرزهای آبی مشترک دارد. همین امر موجب شده است تا شهرهای ساحلی بسیار جذاب و دیدنی در آن وجود داشته باشد. از سوی دیگر آب‌وهوای کشور ترکیه معتدل است، به صورتی که تابستان‌های گرم و زمستان‌های مرطوبی را تجربه می‌کنند. زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است و مردمان این کشور ترک شناخته می‌شوند. واحد رسمی پول کشور ترکیه لیر بوده و ساختار حکومتی آن، جمهوری است.

آشنایی با کشور ترکیه

آشنایی با کشور آذربایجان

برای این که بدانید کدام یک از کشورهای ترکیه یا آذربایجان برای شما مناسب‌تر است، لازم بوده تا با هر دو کشور آشنا شوید. آذربایجان یکی دیگر از کشورهای آسیایی بوده که با کشورهای ایران و روسیه همسایه است. این کشور دارای مساحتی در حدود 87 هزار کیلومترمربع بوده و در این مساحت جمعیتی 10 میلیون‌نفری زندگی می‌کنند. تنها مرز آبی کشور آذربایجان با دریای خزر است و هیچ مرز آبی دیگری ندارد. همین امر باعث شده است تا آب‌وهوای آذربایجان در مقایسه با کشور ترکیه، خشک و نیمه‌خشک باشد.

مردم آذربایجان، آذربایجانی شناخته می­شوند و به زبان آذربایجانی و یا آذری صحبت می‌کنند. به‌مانند ترکیه، درصد زیادی از کشور آذربایجان را مسلمانان تشکیل داده‌اند. واحد پول کشور آذربایجان منات بوده و ساختار حکومت آن نیز جمهوری است. تا بدین جای مطلب متوجه شدید که شباهت‌های بسیار زیادی بین این دو کشور وجود دارد؛ اما اجازه بدهید تا بیشتر در خصوص هر دوی آن‌ها صحبت کنیم.

مقایسه اقتصاد دو کشور ترکیه و آذربایجان

به‌عنوان فردی که قصد دارید بدانید ترکیه یا آذربایجان، کدام یک می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد، بدون شک باید نگاهی به وضعیت اقتصادی این دو کشور بیندازید.

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد ترکیه بیشتر بر پایه صنایع آزاد و بخش خدمات است. بااین‌وجود، کشاورزی هنوز هم 25 درصد از اقتصاد این کشور را تشکل می­دهد. از مهم‌ترین صنایع ترکیه می‌توان به صنعت خودروسازی، پتروشیمی، الکترونیک، منسوجات و پوشاک، نفت و … اشاره کرد. این کشور به دلیل اخذ سیاست‌های به‌خصوص، موفق شده است تا در سال‌های گذشته، روند روبه‌رشدی را طی کند.

رشد تولید ناخالص داخلی ترکیه از سال 2016 تا به امروز، نشان از عدم تعادل اساسی در اقتصاد این کشور دارد؛ ازاین‌رو بخش قابل‌توجهی از اقتصاد ترکیه به سرمایه‌گذاران خارجی وابسته است. البته که توجه به تورم نیز می‌تواند فاکتور خوبی برای انتخاب ترکیه یا آذربایجان باشد. کشور ترکیه در سال‌های گذشته به‌صورت میانگین نرخ تورمی 15 درصدی را تجربه کرده و نرخ بیکاری آن نیز چیزی در حدود 13 درصد بوده است.

مقایسه اقتصاد دو کشور ترکیه و آذربایجان

اقتصاد کشور آذربایجان

صادرات نفت و گاز، هنوز هم بخش قابل‌توجهی از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد. بااین‌وجود، کاهش قیمت نفت منجر به کاهش 3.1 درصدی تولید ناخالص این کشور شده؛ اما کشور آذربایجان با اصلاحات اقتصادی مبتنی بر بازار، پیشرفت‌های محدودی داشته است.

بااین‌حال فساد فراگیر دولتی و ناکارآمدی‌های اقتصادی، همچنان مانع رشد بلندمدت این کشور شده است. از مهم‌ترین صنایع آذربایجان می‌توان در کنار نفت و گاز به فولاد، سنگ‌آهن، سیمان، مواد شیمیایی و منسوجات اشاره کرد. این کشور در سال اخیر نرخ بیکاری 5 درصدی و نرخ تورم 2.6 درصدی را تجربه کرده؛ ازاین‌رو بین ترکیه یا آذربایجان، نرخ بیکاری و تورم آذربایجان بهتر از ترکیه بوده است.

شهرهای ترکیه در مقایسه با آذربایجان

شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است که جمعیتی تقریباً 5.6 میلیون‌نفری دارد. بااین‌وجود، بزرگ‌ترین شهر ترکیه، شهر استانبول با جمعیت بیش از 15 میلیون نفر است. از سوی دیگر، پایتخت کشور آذربایجان شهر باکو بوده که با جمعیت 3 میلیون‌نفری خود، بزرگ‌ترین شهر آذربایجان نیز شناخته می‌شود.

از دیگر شهرهای مهم ترکیه می‌توان به ازمیر، بورسا، اورفا، آنتالیا، قونیه، آدانا و ترابزون اشاره کرد. شهرهای مهم کشور آذربایجان نیز سومقاییت، گنجه، شکی، سیروان و یولاخ هستند. به‌سادگی متوجه می‌شوید که شهرهای ترکیه، شهرهای پرجمعیت‌تر و بعضاً پیشرفته‌تری از آذربایجان هستند؛ ازاین‌رو سطح رفاه بیشتری را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند.

شهرهای ترکیه در مقایسه با آذربایجان

سیستم آموزشی ترکیه در مقایسه با آذربایجان

از دیگر فاکتورهای مهم در پاسخ به سؤال ترکیه یا آذربایجان، تفاوت سیستم‌های آموزشی دو کشور است. با این که هر دو کشور دارای دانشگاه‌های معتبری هستند؛ اما بدون شک باید دانشگاه‌های ترکیه را برتر از آذربایجان دانست. سیستم آموزشی کشور ترکیه از سیستم آموزشی اروپا پیروی می‌کند و مدارکی که توسط دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان اعطا می‌شود، اعتبار بالاتری از مدارک دانشگاه‌های آذربایجان دارد.

از سوی دیگر، هزینه تحصیل در کشور آذربایجان در مقایسه با کشور ترکیه نیز بیشتر است. همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده‌اند تا تحصیل در کشور ترکیه بهتر از تحصیل در کشور آذربایجان باشد. درصورتی‌که هدف شما از مهاجرت تحصیل در یک کشور دیگر است، بین ترکیه یا آذربایجان بهتر است ترکیه را انتخاب کنید.

هزینه‌های زندگی در دو کشور ترکیه و آذربایجان

اما همواره بحث بر سر هزینه‌ها، یکی از اصلی‌ترین مباحث برای مهاجرت بوده است. بدون شک مهاجرت‌کردن به کشوری که هزینه‌های زندگی پایین‌تری داشته باشد، می‌تواند رضایت‌بخش‌تر تلقی شود؛ اما در برخی از مواقع، این هزینه‌های پایین به معنای کاهش سطح خدمات رفاهی خواهد بود. حال ترکیه یا آذربایجان، کدام یکی از آن‌ها هزینه‌های زندگی کمتری دارند؟

به‌صورت کلی متوسط هزینه زندگی در آذربایجان چیزی در حدود 522 دلار بوده که 22 درصد گران‌تر از هزینه‌های زندگی در ترکیه با 428 دلار است. کشور آذربایجان در فهرست گران‌ترین کشورهای جهان در رتبه 168 و ترکیه در رتبه 187 قرار دارد، البته که هزینه‌های زندگی در هر دو کشور، وابستگی شدیدی به سبک زندگی شما خواهد داشت.

مزایا و معایب زندگی در ترکیه و آذربایجان

حال که با هر دو کشور ترکیه و آذربایجان آشنا شدید، شاید شما هم بتوانید تا حدودی به سؤال ترکیه یا آذربایجان کدام بهتر است، پاسخ دهید؛ اما برای این که به یک جواب قطعی برسید، لازم است تا بدانید که مزایا و معایب دقیق زندگی در هر دو کشور، چه مواردی هستند.

 • مزایای زندگی در ترکیه
 • هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه کمتر است.
 • سیستم بهداشتی مناسبی دارد.
 • استانداردهای زندگی در ترکیه، بالاتر است.
 • بخش زیادی از آن را مهاجران تشکیل داده‌اند.
 • آب‌وهوای آن معتدل و مناسب است.
 • پروسه ساده‌ای برای دریافت پاسپورت دارد.
 • نرخ جرم و جنایت در آن به نسبت کشورهای همسایه کمتر است.
 • ترکیه غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای دارد.
 • سیستم آموزشی ترکیه بر پایه سیستم آموزشی اروپا است.
 • معایب زندگی در ترکیه
 • برای زندگی به بیمه درمانی خصوصی نیاز خواهید داشت.
 • بیشتر مردم ترکیه به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند.
 • پیداکردن کار سخت خواهد بود.
 • گرفتن مجوز کار سخت خواهد بود.
 • کشور ترکیه با مشکل تورم و کاهش ارزش پول دست‌وپنجه نرم می‌کند.
 • مردم ترکیه زیاد وقت‌شناس نیستند.
 • رانندگی در کشور ترکیه سخت و دشوار است.
 • خرید ماشین در این کشور هزینه بالایی دارد.
 • اینترنت بعضاً سانسور شده است.
 • مزایای زندگی در آذربایجان
 • موقعیت‌های شغلی مناسبی در بخش نفت و گاز وجود دارد.
 • نرخ جرم و جنایت آن در مقایسه با کشورهای همسایه کمتر است.
 • ایمنی جاده‌های این کشور بالا است.
 • به نسبت بسیاری از کشورهای آسیایی، آلودگی هوای کمتری دارد.
 • غذاهای این کشور بسیار متنوع و لذیذ است.
 • محیط تجاری مناسبی دارد.
 • شهرهای آن از شلوغی به‌دور هستند.
 • معایب زندگی در آذربایجان
 • مردم کمی به انگلیسی صحبت می‌کنند.
 • سطح مراقبت‌های بهداشتی این کشور پایین است.
 • تعداد رستوران‌ها و کافه‌ها، به‌خصوص در شهرهای کوچک‌تر بسیار کم است.
 • آزادی بیان در این کشور محدود است.
 • سرعت اینترنت آن کم است.
 • می‌تواند برای زنان تنها کشور خطرناکی باشد.
 • فساد سیستماتیک دولتی در آن زیاد است.
 • آب‌وهوای آن سرد و خشک و نامناسب است.
کارآفرینی در ترکیه

کارآفرینی در ترکیه

امروزه بسیاری از افراد می‌خواهند به کشور ترکیه مهاجرت کنند. یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه، کارآفرینی در این کشور است. برای مهاجرت از طریق کارآفرینی در ترکیه باید سرمایه نسبتاً بالایی داشته باشید. ویزای کشور ترکیه برای کارآفرینان در مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی صادر می‌شود.

سخن آخر

هر دو کشور ترکیه و آذربایجان می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای زندگی و مهاجرت تلقی شوند؛ اما اگر قصد داشته باشید که بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید، لازم است تا با مزایا و معایب زندگی در هر دو کشور آشنا شوید. به‌صورت کلی میزان تورم و نرخ بیکاری کشور آذربایجان از کشور ترکیه بهتر بوده؛ اما از سوی دیگر، هزینه‌های زندگی در آن بیشتر است.

البته باید اشاره داشت که سیستم بهداشتی و آموزشی کشور ترکیه در وضعیت بسیار بهتری نسبت به کشور آذربایجان قرار گرفته است؛ اما در پاسخ به سؤال این که ترکیه یا آذربایجان، کدام یک را برای زندگی باید انتخاب کرد، کاملاً به خودتان و شرایطتان بستگی دارد.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقتصاد ترکیه بیشتر بر چه پایه ای میباشد؟
بر پایه صنایع آزاد و بخش خدمات است. بااین‌وجود، کشاورزی هنوز هم ۲۵ درصد از اقتصاد این کشور را تشکل می­دهد. از مهم‌ترین صنایع ترکیه می‌توان به صنعت خودروسازی، پتروشیمی، الکترونیک، منسوجات و پوشاک، نفت و … اشاره کرد.
اقتصاد کشور آذربایجان بر چه پایه ای میباشد؟
صادرات نفت و گاز، هنوز هم بخش قابل‌توجهی از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد. از مهم‌ترین صنایع آذربایجان می‌توان در کنار نفت و گاز به فولاد، سنگ‌آهن، سیمان، مواد شیمیایی و منسوجات اشاره کرد.
مزایای زندگی در ترکیه چگونه است؟
هزینه‌های زندگی کمتر سیستم بهداشتی مناسب استانداردهای زندگی بالاتر مهاجران زیاد آب‌وهوای معتدل و مناسب پروسه ساده برای دریافت پاسپورت نرخ جرم و جنایت کمتر غذاهای متنوع و خوشمزه‌ سیستم آموزشی بر پایه سیستم آموزشی اروپا
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای