کار در عمان

کار در عمان

کار در عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. کشور عمان یکی از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس بوده که به دلیل اینکه جزو کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود، فرصت‌ های شغلی بسیاری در آن وجود دارد. همین عامل منجر شده که ایرانیان به دنبال مهاجرت کاری به این کشور باشند. اگر به فکر درخواست شغل در عمان هستید، احتمالاً سوالاتی از این دست خواهید داشت؛ شرایط کار و بازار کار در کشور عمان چگونه است؟ چگونه در عمان کار پیدا کنیم و روش‌ های کاریابی در این کشور چیست؟ میانگین درآمد عمانی‌ها چقدر است؟ به همین خاطر در این مقاله می‌خواهیم به بررسی شرایط کار، درآمد و مشاغل مورد نیاز در این کشور بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کار در کشور عمان

از آنجایی که نرخ بیکاری در عمان بسیار پایین است، تقریباً همه می‌توانند زمینه کاری مورد علاقه خود را در این کشور پیدا کنند. اولین چیزی که باید در مورد شرایط کشور عمان برای کار بدانید، ساعات کاری در این کشور است. هفته کاری در عمان ۴۰ تا ۴۸ ساعت است.

روزهای کاری هفته در این کشور از یکشنبه تا پنجشنبه است. همچنین افراد بین ۸ تا ۱۰ ساعت در روز کار می‌کنند. ساعات کار در این کشور در ماه رمضان می‌تواند به شش ساعت کاهش یابد که همین مور سبب شده عمان، در دسته بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان قرار داشته باشد. اما در سایر ایام سال افراد باید از ساعت ۸:۳۰ یا ۹:۰۰ صبح تا ۱۸:۰۰ به محل کار خود مراجعه کنند. برای دریافت ویزای کار به کشور عمان، بایداز سمت کارفرما، یک دعوت نامه دریافت کنید که در این حالت می‌توانید برای دریافت اقامت و ویزا اقدام کنید.

یکی دیگر از شرایط کشور عمان برای کار این است که اکثر کارفرمایان در این کشور، پس از اخذ ویزای کار عمان به شما بیمه درمانی خصوصی ارائه می‌دهند. اما این بیمه‌ها همه خدمات پزشکی را پوشش نمی‌دهند. همچنین یکی از شرایط اصلی کشور عمان برای کار، تسلط به زبان عربی یا انگلیسی است.

علاوه بر این، بسته به کارفرمایی که دعوت‌ نامه ویزای کار عمان را از او دریافت کرده اید، ممکن است برای تحصیل فرزندتان در مدارس بین المللی کمک مالی دریافت کنید. زبان رسمی در عمان عربی است. بنابراین برای کار در این کشور باید تا حدودی به زبان عربی تسلط داشته باشید.

همچنین برای یافتن شغل در عمان نیازی به مدرک زبان بین المللی نخواهید داشت. همچنین می‌توانید قبل از گرفتن ویزای کار در عمان با ویزای توریستی به این کشور بروید تا شغل مورد علاقه خود را در عمان پیدا کنید و از فرصت‌ های شغلی مختلف در آنجا مطلع شوید.

شرایط کار در کشور عمان

کار در عمان با جای خواب

اگر علاقه‌ مند به کار در عمان هستید، احتمالاً از خود می‌پرسید که شرایط زندگی شما در این کشور چگونه خواهد بود. خوشبختانه عمان مزایای متعددی را برای کارگران خود فراهم کرده که یکی از آن‌ها مکان‌ های مناسبی برای خوابیدن است. بسیاری از شرکت‌ ها برای کارکنان خود به ویژه برای کسانی که تازه وارد این کشور شده‌اند، امکانات اقامتی فراهم می‌کنند. این اقامتگاه‌ ها ممکن است هتل‌ ها، آپارتمان‌ های خدماتی یا مَسکن کارکنان باشند.

مکان‌های زیادی مانند هتل‌ ها، آپارتمان‌ ها، خانه‌های مشترک و خوابگاه‌ها برای اقامت در عمان وجود دارند. از این رو، شما می‌توانید بسته به بودجه و ترجیحات خود  نوع اقامتی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. اگر برای مدت طولانی در عمان کار می‌کنید، ممکن است اجاره یک آپارتمان یا خانه مشترک با سایر مهاجران مقرون به صرفه‌تر باشد. این به شما فضا و حریم خصوصی بیشتری نسبت به یک اتاقِ هتل می‌دهد و فرصتی را برای ملاقات با افراد جدید و پیدا کردن دوستان تازه خواهید داشت.

بسیاری از شرکت‌ها در عمان به عنوان بخشی از مزایای استخدامی به کارکنان خود محل اقامت می‌دهند. اگر به دنبال راحتی و امنیت هستید، این مزیت می‌تواند یک گزینه عالی باشد. با این حال، مهم است که قبل از پذیرش هر پیشنهاد کاری کیفیت اقامتگاه را بررسی کنید. افراد می‌توانند قبل از تصمیم‌گیری در این زمینه با کارشناسان باتجربه هرمس اپلای مشورت کنند.

شرایط جاب آفر در عمان چیست ؟

یکی از شرایط کشور عمان برای کار و دریافت ویزا، دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر عمان است. در این صورت، شما باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در عمان براساس تجربه یا گواهینامه خود دریافت کنید. به این ترتیب، شما باید درخواست شغلی خود را برای کارفرمایان در عمان ارسال کنید.

اگر قبل از درخواست به مدت دو سال برای یک کارفرمای عمانی در این کشور کار کرده‌اید، باید گواهی پایان کار از کارفرمای قبلی خود را به کارفرمای جدید خود ارائه دهید. همچنین اگر ویزای کار عمان شما هنوز به پایان نرسیده است، باید گواهی معافیت شغلی ارائه دهید.

برای دریافت پیشنهاد شغلی در عمان، باید مدارک تحصیلی و رزومه خود را به کارفرمایان در عمان ارسال کنید. این مدارک توسط کارفرمای عمانی مطالعه شده و در صورت تایید، شما ملزم به شرکت در آزمون‌های مربوطه هستید.

پس از شرکت در آزمون‌ها و کسب نمره قبولی می‌توانید برای ویزای کار عمان اقدام کنید. در صورت دریافت پیشنهاد شغلی، کارفرمای عمانی باید مجوز استخدام یک خارجی را از اداره پلیس و اداره کار در آن کشور دریافت کند. ویزای کار عمان دو سال اعتبار دارد. همچنین برای دریافت این ویزا متقاضی باید بالای ۲۱ سال و کمتر از ۶۰ سال سن داشته باشد.

شرایط جاب آفر در عمان چیست ؟

شرایط دریافت ویزای کار در عمان برای ایرانیان

ایرانیانی که قصد مهاجرت به عمان از طریق اخذ ویزای کار را دارند نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرما یا شرکت تجاری عمانی دارند. عمان ویزای کاری ویژه را با شرایط مختلف ارائه می‌دهد، زیرا به نیروی کار ماهر در حرفه‌ های مختلف نیاز دارد. برای دعوتِ متقاضی ایرانی، کارفرمایان باید از وزارت کار عمان مجوز کار بگیرند. متقاضیان ایرانی پس از دریافت دعوتنامه، می‌توانند برای ویزای کار اقدام کنند. داشتن یک رزومه قوی که شامل مدارک تحصیلی، تجربه کاری حرفه‌ای و سطح دانش زبان باشد، می‌تواند روند دریافت پیشنهاد شغلی را سریع و هر چه توانایی‌ های افراد بالاتر باشد، شانس بیشتری برای گرفتن شغل دارد. قوانین کار در عمان بسیار دشوار و محدود کننده است. عمان به افراد بین ۲۱ تا ۶۰ سال اجازه کار می‌دهد. از شرایط ضروری و مهم دیگری که متقاضی باید داشته باشد، تسلط به زبان عربی یا انگلیسی است.

مدارک مورد نیاز برای کار در عمان

برای دریافت مجوز کار در کشور عمان، مدارکی مورد نیاز این کشور بوده و بهتر است مدارک به ترتیب درخواست سفارت باشد و نقص در پرونده ممکن است منجر به رد شدن پرونده شود. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در عمان شامل موارد زیر است:

مدارک مورد نیاز کار در عمان

 

 

  • پاسپورت معتبر
  • نامه دعوت به کار از طرف کارفرما در عمان
  • مدارک شناسایی متقاضی
  • آخرین مدرک تحصیلی
  • رزومه مرتبط با شغل مورد نیاز و ارائه مدارک برای اثبات آن (مانند سابقه بیمه)
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی مهارت زبان مورد نیاز عمان
  • هزینه صدور ویزای کار
  • ۲ عکس پاسپورت جدید
  • پرینت حساب بانکی مورد تایید سفارت

تمامی مدارک بالا با یک نسخه ترجمه شده رسمی برای سفارت باید ارسال شود.

حقوق کار در عمان

حقوق کار در عمان توسط قانون کار عمان تنظیم می‌شود. این مرجع بر روابط بین کارفرمایان و کارمندان در محل کار نظارت می‌کند. این قانون حقوق و حمایت‌ های مختلفی از جمله حداقل دستمزد، ساعات کار، مرخصی سالانه، مرخصی استعلاجی، پایان خدمت و مزایای پایان خدمت را برای کارگران در نظر گرفته است.

میانگین حقوقی که مردم عمان دریافت می‌کنند حدود ۱۷۸۰ ریال عمان تخمین زده می‌شود. حداقل حقوق دریافتی در این کشور ۴۵۰ ریال عمان و حداکثر حقوق ۷۹۰۰ ریال عمان است.

کارفرمایان موظف هستند به کارکنان خود یک روز استراحت هفتگی و برای کارمندانی که یک سال یا بیشتر کار کرده‌اند، مرخصی سالانه 30 روزه ارائه دهند. بهتر است بدانید که مرخصی استعلاجی به کارکنانی که به دلیل بیماری قادر به کار نیستند، تعلق می‌گیرد و این افراد 15 روز اول غیبت از حقوق کامل برخوردار خواهند بود.

دولت عمان برای افزایش سطح درآمد شهروندان خود مزایا و یارانه‌ هایی را ارائه می‌دهد. این مزایا شامل کمک هزینه مسکن، مراقبت‌ های پزشکی، آموزش و رفاه اجتماعی هستند. لازم به ذکر است که هیچ مالیات بر درآمد شخصی در عمان وجود ندارد و این موضوع یک مزیت قابل توجه برای افرادی است که در این کشور زندگی می‌کنند.

حقوق کار در عمان

بررسی نرخ بیکاری در کشور عمان

بررسی نرخ بیکاری در روند مهاجرت نیروی کار به عمان بسیار مهم است. از آنجایی که نرخ بیکاری مناسب و پایین می‌تواند نشان دهنده رونق اقتصادی و توسعه صنایع، پویایی کسب و کارهای بزرگ و کوچک باشد، هر چه این نرخ کمتر باشد، رشد اقتصادی قوی‌تر است. نرخ بیکاری یکی از نکات مهمی است که باید در مورد بازار کار در یک کشور بدانید. آمارها نشان می‌ دهد که عمان با کمبود نیروی کار ماهر در زمینه‌ های خاص مواجه است.

بررسی نرخ بیکاری در کشور عمان

بررسی حقوق و درآمد کار در عمان

درآمد در عمان در سطح بالایی قرار داشته و به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام می‌تواند تاثیر بسزایی در میزان حقوق ماهیانه هر فرد داشته باشد. سطح تحصیلات، جنسیت، سابقه کار و محل کار عواملی هستند که می‌توانند به طور مستقیم بر میزان حقوق دریافتی تأثیر بگذارند.

از آنجایی که ارزش پول این کشور از ایران بالاتر است، با یافتن کار در عمان درآمد شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در حال حاضر، میانگین حقوقی که مردم عمان دریافت می‌کنند حدود ۱۷۸۰ ریال عمان تخمین زده می‌شود.

حداقل حقوق دریافتی در این کشور ۴۵۰ ریال عمان و حداکثر حقوق ۷۹۰۰ ریال عمان است. حداکثر حقوق به افرادی تعلق می‌گیرد که موفق به اخذ ویزای کار عمان به عنوان متخصص شده باشند. همچنین مشاغل پزشکی در این کشور حقوق و مزایای خوبی دارند. علاوه بر تجربه، سابقه کار نیز بر حقوق کارگران در عمان تأثیر دارد.

با این میزان درآمد، شرایط زندگی در عمان می‌تواند لذت بخش باشد. درآمد افراد با ۲ تا ۵ سال سابقه کار مرتبط در زمینه کاری که درخواست داده‌اند، حدود ۳۲ درصد بیشتر از درآمد افراد جدید است. این افزایش درآمد برای بیش از ۵ سال سابقه کار حدود ۷۰ درصد بیشتر از افراد مبتدی است.

البته این تجربه کاری باید در حین کار در عمان کسب شود. علاوه بر این افراد دارای مدرک فوق لیسانس ۲۹ درصد بیشتر از افراد دارای سطح تحصیلات پایین تر درآمد دارند.

درباه عمان

کشور عمان یکی از اعضای اتحادیه عرب و کشور پادشاهی بوده که در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. این کشور با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن هم مرز است و با ایران مرز دریایی دارد. پایتخت این کشور شهر زیبای ساحلی مسقط است.

زبان رسمی عمان عربی و اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند. واحد پول این کشور ریال عمان است که ارزش بالایی دارد. جمعیت این کشور حدود ۴ میلیون نفر است. با توجه به اینکه کشور عمان در حاشیه خلیج فارس قرار دارد، اقتصاد آن نیز در این حوزه بسیار پررونق است. صنعت ماهیگیری و کشاورزی یکی از صنایع اصلی در عمان است، به طوری که یکی از کشورهای پیشرو در کشتی سازی جهان به شمار می‌رود و در این زمینه از صلاحیت بالایی برخوردار است.

درباه عمان

علاوه بر این، عمان به دلیل فراوانی منابع نفت و گاز در خلیج فارس، مانند سایر کشورهای این منطقه، منبع اصلی درآمد خود را از فروش نفت و گاز تامین می‌کند. در سال‌های اخیر، عمان سیاست‌ های جدیدی را برای جذب نیروی کار ماهر در نظر گرفته است. از آنجایی که کشور عمان در نزدیکی ایران قرار دارد و ارزش ریال عمان بسیار بالاست، بسیاری از ایرانیان در تلاش برای دریافت ویزای کار در عمان هستند.

ویزای عمان

ویزای عمان

عمان یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس در نزدیکی ایران است و واحد پول این کشور ارزش بالایی دارد.

سخن آخر

کار در عمان به دلیل سطح درآمد بالا به همراه ارزش پولی بالاتر نسبت به ایران، یک فرصت عالی برای متقاضیان ویزای کاری محسوب می‌شود. در حال حاضر بیشترین تقاضا برای ویزای کاری کشور عمان، برای افرادی است که در رشته‌های علوم پزشکی تحصیل کرده‌اند.

به هر حال برای دریافت ویزای کاری عمان باید مراحلی را سپری کنید که بهتر است از تخصص کارشناسان مجرب در این زمینه بهره‌ مند شوید. در این راستا کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای با سال‌ها تجربه کاری در حوزه مهاجرت، می توانند به شما کمک زیادی کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مزایای کار در کشور عمان چیست؟
مهم ترین مزیت کار در کشور عمان، نزدیکی آن به ایران است که رفت و آمد آن بسیار راحت است. به علاوه تمامی قوانین کار در این کشور، مطابق با قوانین بین المللی کار است.
وضعیت رفاه انسانی در کشور عمان چگونه است؟
شاخص توسعه انسانی در کشور عمان بالا است و در رتبه ۴۷ جهانی قرار دارد. کشور عمان برای ارتقای زیرساخت‌ها و افزایش سطح رفاه اجتماعی، برنامه‌های بلند مدت دارد.
آیا می‌توان از طریق ویزای کاری، اقامت دائم عمان را بدست آورد؟
اغلب متقاضیانی که به دنبال ویزای کاری عمان هستند، هدفشان دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور است، اما باید گفت دریافت اقامت دائم این کشور، شرایط سختی دارد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جواد
5 ماه قبل

درود وقت بخیر ، برای مدرس ساز گیتار الکتریک هم شرایط کاری وجود داره ؟ من مدرس گیتارالکتریک هستم اما متاسفانه مدرک خاصی اینجا بابت مهارت داده نمیشه، نوازندگی یا تدریس تخصصی این ساز برای کشور عمان گزینه مناسبی هست؟

خانم میرخانی
پاسخ به  جواد
5 ماه قبل

سلام جواد عزیز وقتتون بخیر
در حال حاضر آفری برای نوازندگی در عمان وجود نداره ولی با توجه به این که کشور اتریش و کنسرواتوارا اتریش قوی‌ترین جا برای جذب موسیقی دان ها هستند میتونید برای دوره های موسیقی اتریش اقدام کنید.

کادر هرمس اپلای