چنانچه فردی شهروند کانادا باشد و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد می تواند در هر منطقه ای زندگی و کار کند. اما در غیر این صورت برای کار در کانادا باید اجازه کار Work Permit  دریافت کند که مدت زمان محدودی دارد و باید تمدید شود. از طرفی گرفتن درخواست کار از شرکت های کانادایی است.

شرایط کار در کانادا

متقاضی باید از اداره کار کانادا، مدرک ,LIMIA Labour ,Market Impact Assessment دریافت کند و بعد از گرفتن اجازه کار می تواند جهت ورود به کانادا برای ویزای ورود اقدام نماید. بنابراین می توان گفت یکی از روش های ورود به کانادا از طریق پیدا کردن کار است که منجر به گرفتن ویزای کار خواهد شد و با تمدید آن می توان برای گرفتن اقامت اقدام کرد.

دولت فدرال و دولت های استانی هر ساله نیازهای خود را برای جذب نیرو برای کار در کانادا اعلام می کنند و طبق این نیاز و طی کردن مراحل قانونی نیروی کار متخصص اجازه ورود پیدا می کنند.

ویزای نیروی کار ماهر

از ژانویه ۲۰۱۵ سیستم اکسپرس اینتری Express Entry  ، جهت جذب نیروی متخصص توسط دولت فدرال کانادا شروع شد. اکسپرس اینتری یک سیستم رتبه بندی رقابتی است که جهت مهاجرت نیروی کار ماهر، تحصیل کرده و جوان از سراسر دنیا به کانادا استفاده می شود. کسانی که در رتبه های بالا قرار گیرند امکان اقامت در کانادا را خواهند داشت.

متقاضیانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام می کنند به عنوان شهروند دائم وارد کشور می شوند و از همان ابتدا می توانند به عنوان یک فرد کانادایی از کلیه امکانات اجتماعی از جمله شهریه های کم دانشگاه ها برای کانادایی ها استفاده کنند. پروسه این روند حدود دو سال زمان نیاز دارد و بعد از ورود به کشور کانادا اگر چه شخص با سیستم نیروی ماهر وارد این کشور شده است، در واقع هیچ پیشنهاد کاری ندارد و باید بعد از ورود به عنوان یک فرد مقیم به دنبال کار بگردد.

شاید بهترین راه برای یافتن کار در کانادا تحصیل در یکی از دانشگاه ها و کالج های این کشور است که باعث می شود کارفرمایان به رزومه متقاضی اعتماد بیشتری داشته باشد. برای آشنا شدن با کلیات بازار کار در کانادا در ادامه به بررسی مختصری از شرایط اقتصادی و معرفی صنایع آن می پردازیم.

((( مقاله پیشنهادی: ویزای کار آلمان )))

شرایط اقتصادی  کانادا

کانادا جزو ثروتمندترین کشورهای جهان است و اقتصاد آن از بخش های  متعددی  تشکیل شده است و به همین دلیل می توان در حوزه های مختلف کار پیدا کرد. به طور کلی می توان گفت در حال حضر ایالت های انتاریو و کبک بیشترین حجم از تولید و تجارت را دارا هستند. طبق اعلام منابع معتبر اقتصادی در ماه جولای سال ۲۰۱۸ نرخ بیکاری کانادا به ۵٫۸ درصد رسید که کمترین مقدار طی ۴ سال گذشته است. رشد اقتصادی کانادا بعد از بحران اقتصادی جهانی نسبت به سایر کشورها وضعیت بهتری را سپری کرد و طبق پیش بینی ها رشد اقتصادی کانادا در سال ۲۰۱۸ روند افزایشی خواهد داشت و این امکان یافتن کار در کانادا را افزایش می دهد.

صنعت

در بخش صنعت استخراج گاز و نفت شرکت های زیاد و قدرتمندی در حال فعالیت هستند و کشور کانادا به عنوان صادرکننده منابع سوخت فسیلی به ویژه به ایالات متحده آمریکا شناخته می شود. ایالت های آلبرتا، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا بیشتراین ذخایر را در خود جای داده اند. منابع معدنی همچون آلمینیوم ، اورانیوم ، مس هم در کانادا به مقدار زیادی استخراج شده و صادر می شوند و در نتیجه ظرفیت مناسبی برای نیروی کار دارند. تولید چوب و به طور کلی صنایع چوبی نیز در کانادا بسیار پررونق است.

کشاورزی و دامپروری

در بخش کشاورزی و باغداری هم کاردر کانادا بسیار پررونق است. تولیدات کشاورزی  مثل گندم و حبوبات در مناطق جنوبی این کشور رایج است و محصولات به آمریکا و کشورهای دیگر صادر می شوند. این منطقه منابع آبی قابل توجه و دشتهای گسترده و حاصلخیزی دارد که برای تولید مواد غذایی و دامپروری بسیار مناسب هستند. به دلیل مرزهای زیادی که کانادا با اقیانوس دارد صنعت ماهی گیری نیز رونق خوبی دارد و ماهی گیران تحت پوشش حمایت دولت قرار دارند.

خدمات

بزرگترین بخش اقتصاد کانادا بخش خدمات است و  کار در کانادا به طور عمده در این بخش بسیار پررونق است. حدود ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کانادا ناشی از بخش خدمات است و سه چهارم فرصت های شغلی در این قسمت هستند. سلامت، آموزش و تجارت سهم قابل توجهی در این بخش دارند. بازار مالی و پولی شامل موسسات مالی  و بازار بورس فعالیت بسیار پررونقی دارند که بازار کار مناسبی را برای تحصیل کرده های رشته های مربوطه  و جویای کار در کانادا ایجاد می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =