کانادا شناسی

همه چیز درباره استان کبک کانادا

استان کبک کانادا یکی از 13 استان این کشور است. کبک از سمت غرب با استان انتاریو و و از شرق با استان نیوفاندلند و لابرادور هم مرز می باشد. کبک دومین استان پر جمعیت کانادا بعد از استان انتاریو می باشد و تنها استانی ست که زبان فرانسه زبان اول مردم است. بیشتر ساکنین این استان در اطراف رودخانه سنت لارنس، بین مونترال و کبک زندگی می کنند. انگلیسی زبانان و مراکز آموزشی به زبان انگلیسی بیشتر در قسمت های غربی این واقع شدند اما در مناطق مرکزی هم انگلیسی زبانان سکونت دارند و مردم توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارند.

آب و هوای استان کبک کانادا

مناطق جنوبی این استان که بیشتر جمعیت در همین مناطق سکونت دارند، آب و هوای معتدل دارد و و هر 4 فصل سال را به خود می بیند. شهرهای ساحلی از هوای معتدل و دلپذیر اقیانوسی بهره می برند. هر چه به مناطق شمالی این استان نزدیک می شویم هوا رو به سردی می رود. همچنین تراکم جمعیت در مناطق شمالی کمتر است.

جمعیت استان کبک کانادا

با داشتن جمعیتی حدود 7.5 میلیون نفر کبک بعد از استان مونترال پرجمعیت ترین استان کانادا است. مرکز استان این استان شهر کبک یا کبک سیتی است. کبک سیتی پر جمعیت ترین شهر استان کبک است که طبق آمار 12 درصد جمعیت آن را مهاجران تشکیل می دهند و این رقم رو به افزایش می باشد. بیشتر جمعیت در قسمت های جنوبی کبک ساکن هستند با این حال تراکم جمعیت بسیار کم است یعنی یه چیزی در حدود 4.9 نفر در هر کیلومتر. فقط 20 درصد از جمعیت کبک در مناطق شمالی سکونت دارند.

اقتصاد استان کبک کانادا

اقتصاد کبک صنعتی و بسیار متوع می باشد. کبک سی و هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد. قسمت ساخت و تولید محصولات متنوعی مانند نرم افزار، هلیکوپتر، دیسک فشرده، تصفیه کننده هوا و … برای صادرات تولید میکند.

ایالت کبک از نظر داشتن منابع طبیعی نیز بسیار غنی است و بیش از یک سوم لوله و کاغذ کانادا تولید می کند.

کبک به تازگی از یک دوره رکود اقتصادی و دوره ای که آمار بیکاری در آن رو به افزایش بود بیرون آمده و طبق آمار نرخ بیکاری به پایین ترین حد ممکن یعنی 7.3 درصد رسیده است.

شرایط زندگی در استان کبک کانادا

میانگین درآمد در کبک برای یک خانواده حدود 48 هزار دلار می باشد که این آمار بسیار نزدیک به میانگین کل کشور کانادا است. استاندارد زندگی در این استان بسیار بالا و هزینه های زندگی نسبت به میانگین کانادا پایین است. هزینه مسکن در کانادا نسبت به شهرهای دیگر کانادا با وجود داشتن جمعیت زیاد پایین می باشد.

مقاله پیشنهادی: مهاجرت به کبک کانادا

شرایط تحصیل در استان کبک کانادا

ارزانترین و وسیع ترین سیستم آموزی در آمریکای شمالی در استان کبک یافت می شود. بر اساس قانون تما افراد زیر 20 سال باید تحصیلات دبیرستان خود را رایگان و بدون پرداخت هزینه به اتمام برسانند. کبک دارای مدارس در مقاطع دبستان و دبیرستان می باشد که به 2 زبان فرانسه و انگلیسی دروس خود را ارائه می دهند.

سیستم دانشگاهی در کبک شامل موسساتی است که  تحصیلات را به هر 2 زبان انگلیسی و فرانسه ارائه می دهند. مونترال دارای 4 دانشگاه بزرگ است و به همین دلیل نسبت به دیگر شهر های مشابه در آمریکای شمالی دانشجویان بیشتری را دارد. دانشگاه مک گیل و مونترال در این شهر قرار دارند همچنین میانگین شهریه پرداختی دانشجویان از میانگین دیگر مناطق کانادا کمتر می باشد.

شهرهای اصلی استان کبک کانادا

شهر مونترال

مونترال دومین شهر بزرگ کاناداست و سالیانه مهاجران زیادی را می پذیرد. مونترال حدود 3.6 میلیون نفر جمعیت دارد که حدود نیمی از جمعیت استان کبک می باشد. 30 درصد جمعیت مونترال را مهاجرین تشکیل می دهند. مونترال پایتخت اقتصادی کبک است و شرکت های اصلی و بین المللی کانادا در این شهر واقع شده اند.

شهر کبک سیتی

این شهر مرکز استان کبک است و 670 هزار نفر جمعیت دارد. بسیاری از افرادی که در کبک سیتی کار می کنند برای زندگی حومه شهر را انتخاب می کنند، اینطوری هم از شلوغی شهر دور می شوند هم هزینه های زندگی را به طرز قابل ملاحظه ای پایین می آورند.

صنعت گردشگری از صنایع مهم و پر درآمد این شهر است.

دانشگاه های مهم کبک

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال در سال 1878 در شهر مونترال تاسیس شده و در حال حاضر بیش از 64 هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند که حدود 7 هزار نفر آن را دانشجوی بین المللی تشکیل می دهد. مدرسه آموزش عالی تجارت مونترال یا HEC و مدرسه پلی تکنیک وابسته به دانشگاه مونترال می باشند.

دانشگاه کبک

این دانشگاه در سال 1969 در شهر مونترال تاسیس شد و مرکز عمومی زبان فرانسه است که در محله لاتین ها واقع شده است. این دانشگاه دارای 6 دانشکده در زمینه های ارتباطات، علوم انسانی، حقوق، هنر، علوم سیاسی، و زبان، و یک مدرسه برای رشته مدیریت دارد. دانشگاه کبک در حال حاضر بیش از 40000 دانشجو دارد که 2700 نفر آن را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل در سال سال 1821 در مرکز مونترال تاسیس شد. این دانشگاه بیش از 38 هزار دانشجو در مقاطع و رشته های مختلف دارد که 8800 نفر آنان را دانشجویان بین المللی از 150 کشور دنیا تشکیل می دهند.

این دانشگاه بهترین دانشگاه کانادا است و کمک هزینه های زیادی را به دانشجویان ارائه می دهد.

دانشگاه پلی تکنیک مونترال

یکی از مهم ترین دانشگاه های کانادا در زمینه آموزش و تحقیقات مهندسی دانشگاه پلی تکنیک مونترال می باشد. هر ساله 7500 دانشجو در 16 رشته مهندسی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند. این دانشگاه همواره از دانشجویان خارجی استقبال می کند و حدود 1500 دانشجوی بین المللی دارد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *