پذیرش تحصیلی فرانسه

پذیرش تحصیلی فرانسه

پذیرش تحصیلی فرانسه با توجه به آمار و اطلاعات به‌دست‌آمده در چند سال اخیر با رشد بی‌نظیری به راهی برای مهاجرت به این کشور تبدیل شده است. در حالت کلی شرایط تحصیل در فرانسه به دلیل برخورداری از ثبات سیاسی و اقتصادی و وضعیت مطلوب فرهنگی، درمانی، تحصیلی، کاری و غیره یکی از بهترین گزینه‌های پیشرو برای دریافت پذیرش تحصیلی به‌حساب می‌آید. تحصیل در کشور فرانسه نیازمند برخورداری از شرایط مختلفی است.

مهم‌ترین آن‌ها شامل مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس و تافل، مدرک زبان فرانسوی، سوابق تحصیلی و ریزنمرات درخشان، گواهی تمکن مالی و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. در همین راستا پذیرش تحصیلی فرانسه یک گزینه‌ عالی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در اروپا را دارند. در ادامه به شرایط اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه در سال 2023 خواهیم پرداخت.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

توضیح کوتاه درباره فرانسه

فرانسه کشوری است که زندگی در آن بسیار خوشایند است و عموماً به خاطر سبک زندگی مردمانش، کیفیت زندگی، غذاها، صنعت مد، عطرها و لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان محبوب است و به همین دلیل اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه همواره متقاضیان زیادی داشته است.

فرانسه دومین کشور بزرگ اروپا پس از اوکراین در غرب قاره اروپا قرار دارد و نقشه ‌آن شبیه یک شش ضلعی است. این کشور با شش کشور اروپایی بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا و اسپانیا مرز زمینی دارد. هرچند که فرانسه که به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می‌شود اما این کشور چهارمین قدرت صنعتی جهان نیز است.

فرانسه هر سال هزینه‌ی زیادی را به آموزش و پرورش اختصاص می‌دهد که گاه تا ۲۳ درصد از بودجه‌ی کل کشور نیز می‌رسد. در فرانسه کیفیت آموزش و مدارکی که به دانشجویان و دانش آموزان ارائه می‌شود به‌دقت بررسی می‌شود.

برای تحصیل در فرانسه الزامی به یادگیری زبان فرانسه نیست و دانشجویان می‌توانند در هر رشته‌ای را که می‌خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. هرچند امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور فرانسه وجود دارد اما یادگیری این زبان خالی از لطف نخواهد بود. چرا که در کل دنیا در حدود ۲۰۰ میلیون نفر در ۴۷ کشور از کل ۵ قاره جهان به زبان فرانسه صحبت می‌کنند.

مزایا و شرایط پذیرش تحصیلی فرانسه

پذیرش تحصیلی فرانسه مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله می‌توان به اخذ اقامت دائم اشاره کرد. در صورتی که فردی به مدت ۷ سال چه با ویزای تحصیلی و چه ویزای کاری و … در فرانسه اقامت داشته باشد، پس این مدت می‌تواند اقامت دائم  فرانسه را دریافت کند. یکی دیگر از مزایای تحصیل در فرانسه اجازه‌ی کار در حین تحصیل است. دانشجویان می‌توانند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را از این راه به دست بیاورند. در صورتی که  کارفرما دانشجو را بیمه کند آن شخص می‌تواند اقامت دائم فرانسه را دریافت نماید.

برای کسانی که به دنبال تحصیل در اروپا هستند، پذیرش تحصیلی کشور فرانسه یک فرصت عالی است. متقاضیان تحصیل در کشور فرانسه می‌توانند به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. در صورت اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه متقاضی می‌تواند در دانشگاه‌ها، مدارس عالی مهندسی و مؤسسه‌ های هنرهای زیبا تحصیل کند.

مزایا و شرایط پذیرش تحصیلی فرانسه

یکی از مزایای دیگری دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه برای متقاضیان به دنبال دارد، اخذ ویزای همراه برای اعضای درجه یک خانواده همچون همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که خانواده درجه یک متقاضی با دریافت ویزای مربوطه امکان کار و تحصیل در این کشور را خواهند داشت. ویزای تحصیلی فرانسه به حدی معتبر است که بسیاری از کشور‌ها به افراد دارای این مدرک اجازه سفر به آن‌ها بدون هیچ محدودیتی را خواهند داد.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری از دیگر دلایلی است که هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا را برای مهاجرت به فرانسه ترغیب می‌کند. سطح علمی دانشگاه‌های کشور فرانسه به حدی بالا است که متقاضیان با دریافت پذیرش تحصیلی آن‌ها و پایان دوران تحصیل خود اجازه کار در بهترین مراکز و مشاغل را خواهند داشت.

پیش نیازها و شرایط پذیرش تحصیلی فرانسه

ورود به دانشگاه‌های فرانسه و اخذ پذیرش تحصیلی از آن‌ها به‌شدت سخت است تا جایی که نرخ پذیرش دانشجویان بین‌الملل در فرانسه تنها 7% است به‌بیان‌دیگر 93% از افرادی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه اقدام می‌کنند، درخواستشان رد می‌شود.

در فرانسه بیش از سه هزار موسسه‌ی آموزشی شامل ۹۰  دانشگاه، ۲۴۰ مدرسه عالی فنی و مهندسی، ۲۳۰ مدرسه عالی بازرگانی و در حدود دو هزار موسسه شامل دانشگاه‌های هنر و معماری و پیراپزشکی و … در حال فعالیت هستند. اصلی‌ترین شرط ورود به دانشگاه‌ها و اخذ پذیرش تحصیلی کشور فرانسه و مراکز آموزش عالی برای دانشجویان خارجی قبولی در امتحان ورودی سراسری زبان است.

در صورتی که دانشجو در پذیرش تحصیلی فرانسه موفق شود برای وی ویزای شینگن صادر می‌شود و با استفاده از آن می‌تواند در کشورهای حوزه‌ی شینگن بدون نیاز به ویزا تردد و رفت و آمد کند.

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای متقاضیان رایگان است. تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه به شرط دانستن زبان فرانسوی رایگان است ولی در صورتی که متقاضی بخواهد به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کند، باید شهریه پرداخت کند. هزینه‌ی تحصیل به زبان انگلیسی در پاریس برای هر ماه از ۱۲۰۰ یورو تا ۱۸۰۰ یورو با توجه به دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی متغیر است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که متقاضیان برای دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه باید به‌صورت صددرصد از سوابق تحصیلی و ریز نمرات بالایی در مقاطع تحصیلی قبل برخوردار باشند. علت آن موضوع این بوده که چنین مواردی شانس افراد را برای دستیابی به این هدف مهاجرتی افزایش خواهد داد. در ادامه لیست تعدادی از دانشگاه‌های فرانسه به صورت فهرست‌ وار در جدول بیان شده است.

لیست دانشگاه‌ های فرانسه

فرانسه یکی از محبوب‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل در مقطع آکادمیک است؛ هرچند که رقابت‌طلبی بسیار بالایی دارد، اما سطح کیفیت تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به‌شدت قابل‌توجه است. در ادامه لیستی از دانشگاه‌های فرانسه را مشاهده می‌کنیم.

 

۱٫ دانشگاه اکول نرمال سوپریور Ecole Normale Supérieure ۱٫
۲٫ مدرسه پلی تکنیک پاریس Ecole Polytechnique ۲٫
۳٫ دانشگاه پیر و ماری کوری Université Pierre et Marie Curie ۳٫
۴٫ مؤسسه مطالعات سیاسی Sciences Po ۴٫
۵٫ دانشگاه پاریس سود Paris-Sud 11 ۵٫
۶٫ دانشگاه پانتئون-سوربن

Panthéon-Sorbonne

۶٫
۷٫ دانشگاه دوفین پاریس Paris Dauphine University ۷٫
۸٫ اریستک یا انیستیتوی علم و فناوری پاریس ParisTech or Institut des sciences et technologies de Paris ۸٫
۹٫ دانشگاه پاریس ۱۲ ول دو مرن Paris 12 Val de Marne University ۹٫
۱۰٫ دانشگاه دکارت پاریس Paris Descartes University ۱۰٫
۱۱٫ دانشگاه دیدرو پاریس Paris Diderot University ۱۱٫
۱۲٫ مدرسه عالی ملی معدن پاریس École Nationale Supérieure des Mines de Paris ۱۲٫
۱۳٫ مدرسه هنرهای زیبا École des Beaux-Arts ۱۳٫
۱۴٫ مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا École nationale supérieure des Beaux-Arts ۱۴٫
۱۵٫ مدرسه عالی نرمال

École Normale Supérieure

۱۵٫

در فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسوی، دانشگاهی که بیشترین نرخ پذیرش را برای دانشجویان بین‌الملل دارد، دانشگاه دیدرو پاریس (Paris Diderot University) است. این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه 295 را داراست و از کارشناسی تا دکتری را با بالاترین سطح کیفیت آموزشی پوشش می‌دهد.

چرا فرانسه گزینه مناسبی برای مهاجرت از طریق تحصیل به‌ حساب می‌ آید؟

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از رایج‌ترین پروسه‌های مهاجرتی است که امروزه به میزان زیادی مشاهده می‌شود. مزایا و امکانات رفاهی که در کشور فرانسه به شهروندان تعلق می‌گیرد از دلایل اصلی انتخاب آن برای مهاجرت به‌حساب می‌آید. در ادامه موارد مثبتی را که بسیاری از افراد را برای مهاجرت به کشور فرانسه از طریق تحصیل ترغیب می‌کند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

موارد مثبتی را که بسیاری از افراد را برای مهاجرت به کشور فرانسه از طریق تحصیل ترغیب می‌کند

سیستم آموزشی قوی فرانسه

یکی از دلایلی که هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا را برای مهاجرت تحصیلی به آن ترغیب می‌کند، سیستم آموزشی قوی در آن است. به عبارتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور فرانسه در راستا آموزش افراد در سطح علمی بالا از پیشرفته‌ ترین و مجهز‌ترین امکانات تحصیلی و متد‌های مختلف استفاده می‌کنند که یک مزیت برای آن به‌ حساب می‌آید. پس دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه می‌تواند فرصت بزرگی تلقی شود.

هزینه‌ های مناسب زندگی در فرانسه

هزینه‌های مناسب زندگی در فرانسه از دیگر دلایل محبوبیت این کشور میان متقاضیان برای مهاجرت به این کشور است به‌طوری‌که متقاضیان با دریافت پذیرش تحصیلی این کشور با کمترین هزینه ممکن امکان پرداخت هزینه‌های مربوط به امکانات رفاهی مختلف را خواهند داشت.

سیستم حمل‌ و نقل سریع و مقرون‌ به‌‌ صرفه

در کشور فرانسه به‌منظور افزایش رفاه و آسایش شهروندان از سریع‌ترین سیستم حمل‌ونقل استفاده می‌شود. سیستم حمل‌ ونقلی که در کشور فرانسه برای جابه‌جایی شهروندان در کوتاه‌ ترین زمان ممکن مورداستفاده قرار می‌گیرد بسیار مقرون‌به‌‌صرفه است به‌طوری که شهروندان در هر ماه حجم اندکی از حقوق خود را بابت آن مصرف خواهند کرد.

نرخ اندک بیکاری

نرخ بیکاری در کشور فرانسه بسیار اندک است به‌طوری‌که متقاضیان پس از پایان دوران تحصیل خود این امکان را خواهند داشت تا به‌آسانی به جستجوی شغل موردنظر خود بپردازند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که نرخ کم بیکاری در این کشور به دلیل ایجاد مداوم و پیوسته مشاغل جدید در هرسال و در حوزه‌های مختلف است.

درآمد بالای نیروی کار

درآمد نیروی کار در استرالیا یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن میان افراد مختلف به‌حساب می‌آید به‌طوری‌که بسیاری از افراد این عامل را ملاک اصلی انتخاب خود برای جستجوی کشوری مناسب در راستای مهاجرت به آن قرار می‌دهند. به همین دلیل می‌توانید روی پذیرش تحصیلی فرانسه و کار در آنجا حساب کنید!

امنیت بالای حاکم بر آن

در کشور فرانسه امنیت شهروندان از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد به‌طوری‌که شهروندان این کشور بدون هیچ نگرانی درباره خطرات مرتبط با جان و مال خود به‌آسانی در آن زندگی خواهند کرد. این موضوع از دلایل دیگری است که بسیاری از مردم، فرانسه را برای مهاجرت کاری انتخاب می‌کنند.

وضعیت مطلوب اقتصادی

پایه‌های اقتصادی کشور فرانسه به میزانی مستحکم هستند که با استفاده از روابط سیاسی نامناسب با دیگر کشور‌ها، کاهش صادرات و واردات و بسیاری از موارد دیگر دچار مشکل نخواهد شد. در حالت کلی وضعیت اقتصادی در کشور فرانسه بسیار مطلوب بوده و با مشکلات داخلی و خارجی دچار آسیب نخواهد شد به همین دلیل هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف جهان اقدامات لازم در راستای دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه را انجام می‌دهند.

فرهنگ و تمدن قوی

ازآنجایی‌که فرهنگ کشور‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است، متقاضیان باید کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنند که از جنبه‌های مختلف فرهنگی با فرهنگ کشور مبدأ همخوانی داشته باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه به دلیل فرهنگ عالی حاکم بر آن یک تصمیم بسیار صحیح خواهد بود.

پذیرش تحصیلی آلمان

پذیرش تحصیلی آلمان

پذیرش تحصیلی آلمان یک فرصت عالی است، برای کسانی که به دنبال تحصیل در اروپا هستند. متقاضیان تحصیل در کشور آلمان می‌توانند به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.

سخن آخر

ما در این مقاله به‌طور کامل نکات و مسائل مربوطه پذیرش تحصیلی فرانسه را مورد بررسی قرار دادیم. شرایط تحصیل در کشور فرانسه به دلیل برخورداری از وضعیت مطلوب اقتصادی، سیاسی، تحصیلی، درآمدی، هزینه‌های زندگی و غیره این کشور را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به‌حساب می‌آید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای تحصیل در کشور فرانسه آیا دانستن زبان فرانسوی الزامی است؟
خیر،شما میتوانید در هر رشته ای که میخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.
آیا در هنگام تحصیل میتوان ویزای شینگن دریافت کرد؟
بله،در صورتی که دانشجو بتواند پذیرش تحصیلی فرانسه را بگیرد برای او ویزای شینگن هم صادر میشود و با استفاده از این ویزا میتواند بدون نیاز به ویزای دیگری به کشورهای حوزه شینگن رفت و آمد کند.
تحصیل در فرانسه رایگان است؟
در صورتی که شما زبان فرانسه را بخوبی بدانید تحصیل رایگان است اما اگر بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید شهریه بپردازید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آقای فیروزآبادی
2 سال قبل

در صورت پذیرش تحصیلی فرانسه میتونیم کنار تحصیل کارکنیم؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  آقای فیروزآبادی
2 سال قبل

حدود 20 ساعت در هفته اجازه کار قانونی میتونید داشته باشید

کادر هرمس اپلای