سیتیزن آمریکا

سیتیزن آمریکا چیست؟

برای پاسخ به سوال اینکه سیتیزن آمریکا چیست، می‌توان این گونه پاسخ داد که افرادی که بتوانند شهروندی آمریکا را داشته باشند، سیتیزن آمریکا نامیده می‌شوند. افرادی که شهروند آمریکایی نامیده می‌شوند نسبت به مهاجران دارای گرین کارت مزایای بیشتری دارند، می‌توانند از کمک‌های دولتی در زمینه‌های مختلف استفاده کنند، اقوام خود را به آمریکا دعوت کنند و موارد دیگر. همراه ما باشید تا بطور کامل و جامع درمورد سیتیزن آمریکا توضیح دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

گرین کارت چیست؟

بعد از اینکه متوجه شدید سیتیزن آمریکا چیست، بهتر است با مفهوم گرین کارت نیز آشنا شوید. گرین کارت نوعی کارت شناسایی است که ویژگی‌های یک مهاجر را بیان می‌کند. دلیل این نام رنگ ظاهری این کارت بوده و دلیل دیگری ندارد. اگر موفق به مهاجرت به آمریکا شوید، گرین کارت دریافت می‌کنید که اقامت قانونی شما را نشان می‌دهد.

فردی که گرین کارت دریافت می‌کند، می‌تواند به عنوان یک شهروند آمریکا زندگی و کار کند، اما در صورت نقض قوانینی مانند انجام مشاغل غیرقانونی، قتل و غیره، بلافاصله از کشور اخراج می‌شود.

فردی که گرین کارت دریافت می‌کند، می‌تواند به عنوان یک شهروند آمریکا زندگی و کار کند

تفاوت گرین کارت با سیتیزن آمریکا چیست؟

گرین کارت همان کارت شناسایی بوده که مشخصات فرد را نشان می‌دهد. زمانی که موفق به مهاجرت و دریافت اقامت دائم آمریکا شوید، یک گرین کارت برای شما صادر می‌شود که نشان‌دهنده اقامت قانونی در کشور آمریکا است.

فردی که دارای گرین کارت است می‌تواند، همانند یک شهروند آمریکایی در این کشور اقامت یا کار کند. اما در صورتی که برخی از شرایط را رعایت نکند، بلافاصله از کشور اخراج می‌شود. اما فردی که سیتیزن آمریکا هستند، مزایای بیشتری نسبت به صاحبان گرین کارت دارند؛ می‌توانند از کمک‌های دولتی در شرایط مختلف استفاده کنند.

به عنوان مثال اقوام خود را به آمریکا دعوت کنند و از کشور اخراج نمی‌شوند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر دو گروه، شهروند آمریکا محسوب می‌شوند.

مزایای سیتیزن آمریکا چیست؟

برای افرادی که دارای امتیاز شهروندی ایالات متحده هستند، مزایای زیادی وجود دارد. شهروندان ایالات متحده حق رای دارند و همچنین از مزایایی مانند روند سریعتر مهاجرت برای آوردن بستگان خود از خارج به ایالات متحده بهره مند می‌شوند.

حتی افرادی که در خارج از ایالات متحده متولد می‌شوند، اگر والدین آنها شهروند ایالات متحده باشند، اغلب به طور خودکار شهروند ایالات متحده محسوب می‌شوند. شهروندان همچنین از دسترسی به کمک‌های دولت ایالات متحده هنگام سفر به خارج سود می‌برند. از آنجایی که اکثر سازمان‌های دولتی از کارکنان خود می‌خواهند که شهروند باشند، شهروندان دسترسی بیشتری به مشاغل فدرال دارند. آنها همچنین دسترسی بیشتری به آموزش عالی در جهان دارند.

در صورتی که بخواهیم به صورت خلاصه وار به سوال مزایای سیتیزن آمریکا چیست، پاسخ دهیم؛ شامل این موارد می‌شود:

 • داشتن حق رای
 • آوردن اعضای خانواده راحت‌تر است
 • فرزندان شهروندان نیز تابعیت می‌گیرند
 • دسترسی به سیستم آموزش عالی ایالات متحده آمریکا
 • امکان یافتن مشاغل فدرال
 • دسترسی به نظام سلامت
 • مزایای گرین کارت آمریکا

برای افرادی که دارای امتیاز شهروندی ایالات متحده هستند، مزایای زیادی وجود دارد

شرایط گرفتن تابعیت چیست؟

تابعیت فرآیندی است که طی آن به یک تبعه خارجی این امتیاز داده می‌شود که شهروند ایالات متحده آمریکا باشد. مفهوم شهروندی و مشتقات آن به عنوان تبعه و اتباع از موضوعات مهم حقوق بین‌الملل است.

تابعیت به معنای حقوق و وظایف آن شخص در قبال جامعه سیاسی است. یکی از حقوقی که شما با ملیت خاصی از یک کشور دارید این است که دولت مربوطه از آن شخص در مقابل دولت‌های دیگر محافظت می‌کند.

سه نوع تابعیت وجود دارد:

 1. تابعیت شخص حقیقی
 2. تابعیت حقوقی شرکت
 3. تابعیت اشیا (هواپیما، کشتی…)

تمامی کشورهای جهان، برای دریافت تابعیت از دو قانون خاک و خون استفاده می‌کنند. اما منظور از این دو تابعیت چیست را در ادامه توضیح خواهیم داد.

مفهوم تابعیت خاک چیست؟

هر کودکی که در یک کشور متولد می‌شود، بدون توجه به ملیت والدین، شهروند آن کشور است.

تابعیت خون چیست؟

فرزندی که در هر کجای دنیا از پدر و مادر یا والدین مجردی که تابعیت آن کشور را دارند متولد شود، تابعیت کشور پدر و مادر خود می‌شود.

به صورت کلی، آن دسته از کشورهایی که کم جمعیت هستند، از تابعیت خاک و کشورهای پرجمعیت،از تابعیت خون استفاده می‌کنند.

فردی که گرین کارت دریافت می‌کند، می‌تواند به عنوان یک شهروند آمریکا زندگی و کار کند

شرایط عمومی دریافت سیتیزن آمریکا چیست؟

برای پاسخ به این سوال که شرایط دریافت سیتیزن آمریکا چیست، باید گفت که روش‌های دریافت تابعیت آمریکا، به صورت کلی از روش‌های چندگانه مهاجرت است.

اما در بررسی شرایط مهاجرت و در بررسی اینکه شرایط دریافت سیتیزن آمریکا چیست، به این نکته می‌رسیم که ایالات متحده آمریکا دارای انواع ویزاهای مهاجرتی هستند که خود زیر مجموعه‌ای از روش‌های مختلف مهاجرت به آمریکا محسوب می‌شوند.

ایالات متحده آمریکا دارای انواع ویزاهای مهاجرتی هستند

روش‌های مهاجرت به آمریکا، شامل چندین روش تحصیل، تولد، ازدواج، کار، سرمایه گذاری و ویزا برای اشخاص مختلف است. اما به صورت کلی، شرایط تبدیل شدن به سیتیزن آمریکا شامل موارد زیر است:

 • داشتن ۱۸سال تمام
 • گذشت ۵۷ ماه از تاریخ صدور گرین کارت
 • تلسط بر زبان انگلیسی
 • ۵ سال زندگی در خاک آمریکا
 • شرکت در آزمون و قبولی در آن
پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا

کشور آمریکا همواره یکی از قدرت‌های برتر دنیا در زمینه‌های مختلف سیاسی، علمی، هنری و اجتماعی است؛ بنابراین تعداد زیادی از مهاجران و متقاضیان، علاقه‌مند هستند به این کشور مهاجرت کرده و بتوانند پاسپورت آمریکا را به‌عنوان یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا دریافت کنند

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی سیتیزن آمریکا و شرایط دریافت آن پرداختیم. برای اینکه بتوان سیتیزن آمریکا شد، روش‌های متعددی وجود دارد. ازدواج، تحصیل، کار، تولد فرزند و سرمایه گذاری در آمریکا، به عنوان روش‌های قانونی دریافت سیتیزن آمریکا است.

اما در صورتی که با گرین کارت به کشور آمریکا مهاجرت کنید، می‌توانید سیتیزن آمریکا شوید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب مجموعه هرمس اپلای تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

مزایای سیتیزن آمریکا چیست؟
از جمله مزایای سیتیزن آمریکا، داشتن حق رای، دریافت تابعیت برای فرزندان شهروندان، دسترسی به نظام سلامت است.
شرایط تبدیل شدن به سیتیزن آمریکا چیست؟
از جمله شرایط سیتیزن شدن؛ داشتن ۱۸ سال تمام، ۲.۵ سال زندگی در آمریکا، تسلط بر زبان انگلیسی و .. است.
کدام کشورها از تابعیت خاک وکدام از تابعیت خون استفاده می‌کنند؟
به صورت کلی، آن دسته از کشورهایی که کم جمعیت هستند، از تابعیت خاک و کشورهای پرجمعیت،از تابعیت خون استفاده می‌کنند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای