سیتیزن آمریکا چیست

سیتیزن آمریکا چیست؟

سیتیزن آمریکا به معنی فردی است که از بیشترین حقوق اجتماعی در آمریکا برخوردار است. برخی از افراد به اشتباه فرد دارای گرین کارت را با سیتیزن ایالات متحده اشتباه می‌گیرند. تبدیل شدن به دارنده گرین کارت ایالات متحده یا شهروندی این کشور، به معنی برخورداری از حقوق خاصی در جامعه آمریکا است؛ در هر صورت تفاوت‌هایی با شهروندی این کشور دارد. برای شناخت دقیق مزایا، مسئولیت ها اجتماعی و تفاوت های شهروندی آمریکا با گرین کارت بهتر است ابتدا با پاسخ به «سیتیزن آمریکا چیست» به درک درستی از این مفهوم برسیم. در این مقاله قصد داریم تا مفهوم سیتیزن ایالات متحده را به همراه مزایا و مسئولیت‌های اجتماعی بیان کنیم. فقط چند دقیقه به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا بدانید سیتیزن آمریکا یعنی چه. 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سیتیزن آمریکا؛ شهروندی با مزایا و امتیازهای زندگی در ایالات متحده 

برای ارائه پاسخ دقیق به سوال «سیتیزن آمریکا یعنی چی» باید به این موضوع اشاره کنیم که شهروند ایالات متحده بالاترین امتیازها و حقوق را برای زندگی در این کشور به خود اختصاص می‌دهد. شهروندان این کشور حق کار، زندگی و استفاده از حقوق اجتماعی در کشور ایالات متحده را دارند. 

یکی از راه‌های دریافت شهروندی ایالات متحده، مهاجرت به آمریکا از طریق بردن لاتاری است. لاتاری هر‌ساله میان صدها هزار متقاضی مهاجرت به آمریکا برگزار می‌شود. برنده لاتاری می‌تواند برای مهاجرت به ایالات متحده و دریافت شهروندی این کشور اقدام کند.

شهروند آمریکا؛ فردی برخوردار از همه قوانین زندگی در ایالات متحده

چه کسانی واجد شرایط شهروندی ایالات متحده هستند؟

شرایط لازم برای شهروندی ایالات متحده به این بستگی دارد که شما حداقل پنج سال است که LPR بوده‌اید، با یک شهروند ایالات متحده ازدواج کرده‌اید، در ارتش ایالات متحده خدمت کرده‌اید یا فرزند یک شهروند ایالات متحده هستید. البته کسب شهروندی آمریکا فقط به این موارد محدود نمی‌شود، افراد دارای گرین کارت نیز با داشتن شرایطی امکان دریافت سیتیزنی آمریکا را دارند. در ادامه شرایط تبدیل گرین کارت به سیتیزن ایالات متحده را شرح می‌دهیم. 

 • در طول درخواست خود باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 • تسلط کامل و مشابه با افراد نیتیو به زبان انگلیسی
 • عدم سوء‌پیشینه و رعایت همه قوانین آمریکا
 • شرکت در آزمون و مصاحبه برای دریافت سیتیزنی

به‌طورکلی برای تبدیل شدن به یک شهروند ایالات متحده، یک پروسه 10 مرحله‌ای تابعیت را طی خواهید کرد.

شرکت در آزمون؛ یکی از پیش‌نیازهای دریافت شهروندی آمریکا

مزایای سیتیزن آمریکا چیست؟

مهم‌ترین پاسخ به سوال مزایای سیتیزن چیست این است که شهروندان ایالات متحده از مزایای اجتماعی و حقوقی متعددی در کشور آمریکا بهره‌مند خواهند شد. شهروندان ایالات متحده حق رای دارند. همچنین این افراد امکان ارسال دعوت‌نامه برای تسریع فرایند مهاجرت بستگان را نیز خواهند داشت. اخذ ویزای امریکا با دعوتنامه بسیار فرایند سریع‌تری نسبت به روش‌های دیگر دریافت ویزای کشور خواهد داشت. 

از‌آنجایی‌که اکثر سازمان‌های دولتی از کارکنان خود می‌خواهند که شهروند باشند، شهروندان دسترسی بیشتری به مشاغل فدرال دارند. آنها همچنین دسترسی بیشتری به آموزش عالی در جهان دارند. در این بخش بعد از پاسخ به سوال «سیتیزن آمریکا یعنی چی» قصد داریم مزایای شهروندی ایالات متحده را نیز بیان کنیم. 

 • داشتن حق رای
 • آوردن اعضای خانواده به آمریکا راحت‌تر است
 • فرزندان شهروندان نیز تابعیت می‌گیرند
 • دسترسی به سیستم آموزش عالی ایالات متحده آمریکا
 • امکان یافتن مشاغل فدرال
 • دسترسی به نظام سلامت

شهروندان آمریکا نه‌تنها از حقوق ویژه‌ای برخوردارند، بلکه مسئولیت‌هایی نیز برای تضمین سلامت، پایداری دموکراسی و اجتماعی آمریکا نیز بر عهده دارند. این مسئولیت‌ها شامل اطاعت از قوانین، پرداخت مالیات، دفاع از کشور در زمان نیاز و مشارکت در فرایندهای دموکراتیک مانند رأی دادن و خدمت در هیئت منصفه است. این اعمال نشان‌دهنده تعهد شهروندان به حفظ ارزش‌هایی است که کشور بر آنها بنا شده است.

حق رای؛ یکی از مزایای شهروندی آمریکا

شرایط گرفتن تابعیت آمریکا؛ چگونه از حقوق مشابه با شهروندان این کشور بهره‌مند شویم؟

تابعیت فرایندی است که طی آن یک تبعه خارجی از حقوق و مزایایی مشابه با شهروندان آمریکا برخوردار خواهد شد. به بیان دیگر تابعیت به معنای حقوق و وظایف آن شخص در قبال جامعه سیاسی است.  یکی از حقوقی که شما با ملیت خاصی از یک کشور دارید این است که دولت مربوطه از آن شخص در مقابل دولت‌های دیگر محافظت می‌کند. همچنین فرایندهای مختلف کاری مثل خرید بیزینس در امریکا و اشتغال در سازمان‌های دولتی آمریکا نیز با فرایندی ساده‌تر در دسترس خواهد بود. به‌طورکلی سه نوع تابعیت شخصی حقوقی، تابعیت حقوقی شرکت و تابعیت اشیا (هواپیما، کشتی…) وجود دارد که در ادامه به شرح اصلی‌ترین نوع تابعیت با همان تابعیت خاک می‌پردازیم.

مفهوم تابعیت خاک چیست؟

برای درک پاسخ «سیتیزن یعنی چی» باید به تعریف تابعیت خاک بپردازیم. هر کودکی که در یک کشور متولد می‌شود، بدون توجه به ملیت والدین، شهروند آن کشور است. در کنار مفهوم تابعیت خاک، تابعیت خون نیز وجود دارد. فرزندی که در هر کجای دنیا از پدر و مادر یا والدین مجردی که تابعیت آن کشور را دارند متولد شود، تابعیت کشور پدر و مادر خود را خواهد داشت. به صورت کلی، آن دسته از کشورهایی که کم‌جمعیت هستند، از تابعیت خاک و کشورهای پرجمعیت، از تابعیت خون استفاده می‌کنند.

شرایط عمومی دریافت سیتیزن آمریکا چیست؟

برای پاسخ به این سوال که شرایط دریافت سیتیزن آمریکا چیست، باید گفت که روش‌های دریافت تابعیت آمریکا، به صورت کلی از روش‌های چندگانه مهاجرت است. روش‌های مهاجرت به آمریکا، شامل چندین روش تحصیل، تولد، ازدواج، کار، سرمایه‌گذاری و ویزا برای اشخاص مختلف است. اما به صورت کلی، شرایط تبدیل شدن به سیتیزن آمریکا شامل موارد زیر است:

 • داشتن ۱۸ سال تمام
 • گذشت ۵۷ ماه از تاریخ صدور گرین کارت
 • تسلط بر زبان انگلیسی
 • ۵ سال زندگی در خاک آمریکا
 • شرکت در آزمون و قبولی در آن

در بررسی شرایط مهاجرت و در بررسی اینکه شرایط دریافت سیتیزن آمریکا، به این نکته می‌رسیم که ایالات متحده آمریکا راه‌های مختلف مهاجرتی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. در زیرمجموعه روش‌های مهاجرتی، اخذ ویزا قرار دارد؛ دریافت انواع ویزای تحصیل در آمریکا، کاری و خرید بیزینس در این کشور گامی برای رسیدن به گرین کارت آمریکا است. 

۵ سال زندگی در آمریکا؛ از پیش‌نیازهای دریافت شهروندی این کشور

تفاوت گرین کارت با سیتیزن آمریکا چیست؟

گرین کارت و شهروندی تفاوت‌هایی دارند؛ دارندگان گرین کارت امکان حضور مداوم در کشور آمریکا را درست مانند شهروندان این کشور دارند. بااین‌حال غیر‌شهروند شناخته می‌شوند؛ بنابراین شهروندان ایالات متحده از حقوق بیشتری نسبت به آنها برخوردار هستند. ازاین‌رو افراد با گرین کارت امکان زندگی مداوم در بهترین شهر امریکا برای زندگی ایرانیان را در صورت رعایت قوانین برای یک سال دارند. 

فردی با گرین کارت آمریکا اجازه کار و زندگی در این کشور را مانند یک شهروند دارد. این فرد در‌صورتی‌که برخی از شرایط مثل قوانین مالیاتی را رعایت نکند، بلافاصله از کشور اخراج خواهد شد. سیتیزن امریکا مزایای بیشتری نسبت به صاحبان گرین کارت دارند؛ می‌توانند از کمک‌های دولتی در شرایط مختلف استفاده کنند؛ به‌عنوان مثال اگر اقوام خود را به آمریکا دعوت کنند، از کشور اخراج نمی‌شوند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر دو گروه، شهروند آمریکا محسوب می‌شوند.

شباهت‌های گرین کارت آمریکا و شهروندی ایالات متحده چیست؟

سیتیزن آمریکا و افراد با گرین کارت مسئولیت‌های مشابه نیز دارند. هر دو گروه باید اظهارنامه مالیات بر درآمد ایالتی و فدرال را ارسال کنند. همچنین به‌عنوان یک مرد بین 18 تا 25 سال در سرویس انتخابی ثبت‌نام کنند. علاوه‌بر این موارد، امکان سفر به خارج از ایالات متحده را نیز دارند؛ البته این مورد برای افراد با گرین کارت با محدودیت‌هایی مواجه است. این افراد امکان خروج بیش از یک سال را نخواهند داشت.

پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا

کشور آمریکا همواره یکی از قدرت‌های برتر دنیا در زمینه‌های مختلف سیاسی، علمی، هنری و اجتماعی است؛ بنابراین تعداد زیادی از مهاجران و متقاضیان، علاقه‌مند هستند به این کشور مهاجرت کرده و بتوانند پاسپورت آمریکا را به‌عنوان یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا دریافت کنند

مهاجرت به ایالات متحده؛ اولین گام برای اخذ گرین کارت و در نهایت شهروندی این کشور

در این مقاله به بررسی مفهوم شهروندی ایالات متحده پرداختیم تا بدانیم «سیتیزن آمریکا چیست». شهروند آمریکا فردی است که از همه مزایا و امتیازهای زندگی در ایالات متحده برخوردار است؛ این عبارت ساده‌ترین تعریف برای «سیتیزن شدن یعنی چه» به شمار می‌رود. امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی، کاندیدا شدن در آمریکا، ارسال دعوت‌نامه برای بستگان و خروج از آمریکا بیش از یک سال برای سیتیزن ایالات متحده برقرار است. 

برای اخذ سیتیزنی آمریکا روش‌های متعددی مثل ازدواج، تحصیل، کار، تولد فرزند و سرمایه گذاری در آمریکا، به‌عنوان روش‌های قانونی وجود دارد. در‌صورتی‌که با گرین کارت به کشور آمریکا مهاجرت کنید، می‌توانید سیتیزن آمریکا شوید. در‌صورتی‌که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب مجموعه هرمس اپلای تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مزایای سیتیزن آمریکا چیست؟
از جمله مزایای سیتیزن آمریکا، داشتن حق رای، دریافت تابعیت برای فرزندان شهروندان، دسترسی به نظام سلامت است.
شرایط تبدیل شدن به سیتیزن آمریکا چیست؟
از جمله شرایط سیتیزن شدن؛ داشتن ۱۸ سال تمام، ۲.۵ سال زندگی در آمریکا، تسلط بر زبان انگلیسی و .. است.
کدام کشورها از تابعیت خاک وکدام از تابعیت خون استفاده می‌کنند؟
به صورت کلی، آن دسته از کشورهایی که کم جمعیت هستند، از تابعیت خاک و کشورهای پرجمعیت،از تابعیت خون استفاده می‌کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای