شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. یکی از سوالاتی که در فرآیند مهاجرت پرسیده می‌شود این است که شرایط سیتیزن شدن در آمریکا چیست؟ در بررسی شرایط مهاجرت یا نحوه اخذ شهروندی آمریکا به این نکته می‌رسیم که آمریکا دارای انواع ویزای مهاجرتی است که زیرمجموعه‌ای از روش‌های مهاجرت به آمریکا خواهد بود. راه‌های مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل، تولد، ازدواج، کار، سرمایه‌گذاری و ویزا برای افراد خاصی می‌باشد.

اما در مورد مهاجرت، سوالی که  ممکن است برای افراد پیش بیاید، تفاوت گرین کارت و تابعیت آمریکا است. گرین کارت یا اقامت دائم ایالات متحده شرایطی را برای اقامت نامحدود در ایالات متحده، تحت شرایط خاص فراهم می‌کند و افراد از تمامی حقوق شهروندان به جز حق رای در انتخابات برخوردار خواهند بود. اما افراد دارای تابعیت ایالات متحده از تمام حقوق شهروندی حتی حق رای نیز برخوردارند. در تعریف اقامت دائم و تابعیت آمده است که اقامت دائم ممکن است لغو شود، اما در مورد تابعیت به سختی امکان لغو تابعیت وجود دارد و دولت‌ها موظف به حمایت دیپلماتیک از اتباع خود هستند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

استفاده از اعتبار پاسپورت آمریکا

یکی از دلایل اصلی این سوال که شرایط سیتیزن شدن در آمریکا چیست، استفاده از اعتبار پاسپورت آمریکا است. موجودی پاسپورت ایالات متحده را می‌توان برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار داد. در این قسمت از مقاله نحوه شهروندی آمریکا به بررسی اعتبار پاسپورت آمریکا می‌پردازیم. پاسپورت آمریکا در حال حاضر در رتبه یازدهم جهان قرار دارد. این ترتیب بر اساس تعداد سفرهای شهروندان ایالات متحده به کشورهایی است که نیازی به ویزای صادر شده در بدو ورود ندارند. بر اساس این طبقه بندی، شهروندان ایالات متحده برای سفر به ۸۵ کشور نیازی به ویزا نخواهند داشت.

همچنین برای سفر به ۴۲ کشور دنیا داشتن ویزای فرودگاهی الزامی است. بر این اساس اعتبار پاسپورت آمریکایی در رتبه یازدهم جهان در این رتبه بندی قرار گرفته است. ویزای فرودگاهی به این معناست که برای ورود به خاک یک کشور از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی، مجوز ورود توسط افسر مرزبانی الزامی است. در صورتی که پاسپورت آمریکا برای ورود به کشوری نیاز به ویزا نداشته باشد، پس از بررسی نهایی، مهر ورود بر روی پاسپورت متقاضی زده می‌شود. اگر برای ورود به کشوری نیاز به ویزای فرودگاهی باشد، در مرزهای زمینی، هوایی و دریایی، این مجوز ورود به متقاضی اعطا می‌شود.

استفاده از اعتبار پاسپورت آمریکا

تفاوت حقوق شهروندی با سیتیزن شدن در آمریکا

از دیگر شرایط سیتیزن شدن در آمریکا باید در نظر گرفت، حقوقی است که در ازای زندگی در این کشور به شما ارائه خواهد شد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که در صورتی که بتوانید تابعیت و سیتیزن آمریکا را دریافت کنید، می‌توانید از تمام مزایای یک شهروند اصلی آمریکا برخوردار شوید. از جمله مزایای اصلی که برای شهروندان آمریکایی وجود دارد، درخواست برای پاسپورت آمریکا است.

از دیگر مزایایی که می‌توان با دریافت سیتیزن آمریکا داشته باشید شامل: مزایای فدرال، مزایای دولتی همچون کمک هزینه کالج فدرال، دریافت گرین کارت برای والدین و فرزندان و دیگر اعضای خانواده، دریافت تابعیت برای فرزندان خود حتی در صورتی که در خارج از کشور متولد شده باشند. علاوه بر این شما می‌توانید برای کار به دولت آمریکا درخواست دهید، البته این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر مشاغل در ایالات متحده مختص شهروندان این کشور است.

مزایای سیتیزن شدن در آمریکا

ناگفته نماند که کارمندان فدرال نسبت به کارگران بخش خصوصی، از مزایا و درآمدهای بیشتری برخوردار هستند. در صورتی که بخواهیم مزایای سیتیزن شدن در آمریکا را مورد بررسی قرار دهیم شامل موارد زیر خواهد بود:

 • داشتن حق رای
 • داشتن حق شهروندی برای نوزادان
 • درخواست اخذ گذرنامه
 • برخورداری از شرایط بهداشت در آمریکا
 • دریافت ویزای همراه برای خانواده
 • داشتن شغل های فدرالی

روش‌های مختلف سیتیزن شدن آمریکا

یکی از شرایط سیتیزن شدن در آمریکا، بررسی روش‌های مختلف مهاجرت است که در این قسمت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ستیزن آمریکا از طریق کار

از جمله شرایط سیتیزن شدن در آمریکا، ویزای کاری آمریکا است. برای اینکه بتوان از این طریق به تابعیت آمریکا رسید، باید از طرف یک کارفرمای آمریکایی یک پیشنهاد کاری داشته باشید. برای دریافت پیشنهاد کاری، باید با یک کارفرمای آمریکایی وارد مذاکره شده و در مورد نوع کار و میزان حقوق دریافتی به توافق برسیم. البته در برخی از مشاغل تخصصی، متقاضی باید با کارفرمای خود به صورت خصوصی مذاکره کند. البته در این میان تعدادی از مشاغل نیز وجود دارند که نیازی به مصاحبه حضوری نیست و می توان به صورت غیر حضوری نیز به توافق رسید.

سیتیزن آمریکا از طریق تحصیل

برای دریافت پاسپورت آمریکا، می‌توان از طریق ویزای تحصیلی آمریکا نیز اقدام کرد. تحصیل از جمله روش‌های ایده آلی است که می‌توان از طریق آن می توان شرایط سیتیزن شدن در آمریکا را دریافت کرد. تحصیل فرصت بسیار خوبی برای اخذ مدرک معتبر در این کشور و در عین حال وارد شدن به مذاکره با کارفرمایان می‌باشد. شما علاوه بر داشتن مدرک معتبر علمی مورد تایید کارفرمایان و وزارت کار آمریکا، در مورد سایر مسائل کاری با کارفرمای خود مذاکره خواهید کرد و در صورت توافق، ویزای کار صادر خواهد شد.

اگر چند سال پس از تحصیل کار کرده‌اید تا مالیات توسط کارفرمای شما پرداخت شود، می‌توانید گرین کارت آمریکا دریافت کنید. سپس، پس از دریافت گرین کارت آمریکا، می‌توانید برای شهروندی ایالات متحده اقدام کنید.

دریافت سیتیزن آمریکا از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در آمریکا از جمله شرایط سیتیزن شدن در آمریکا محسوب می‌شود. البته چندین نوع ویزا برای اخذ پاسپورت آمریکا به عنوان روش سرمایه‌گذاری وجود دارد. برخی از این ویزاها جنبه مهاجرتی دارند که در بدو ورود برای اقامت دائم یا گرین کارت اعطا می‌شود و برخی دیگر ویزاهای کوتاه مدت هستند.

روش‌های مختلف سیتیزن شدن آمریکا

ویزای EB5 یکی از محبوب‌ترین ویزاهای سرمایه‌گذاری برای خارجی‌ها در ایالات متحده است. طبق قوانین طراحی شده برای این نوع ویزا، در مناطق اصلی و شهری حداقل 1.8 میلیون دلار سرمایه‌گذاری و در مناطق غیر شهری حداقل 900000 دلار سرمایه‌گذاری لازم است. اگر این سرمایه‌گذاری برای مدت 5 سال وجود داشته باشد، متقاضی به همراه همسر و فرزندان خود که در این ایالت هستند، می‌توانند تابعیت آمریکا را دریافت کنند.

پاسپورت ایالات متحده از طریق تولد فرزند

راه دیگر برای احراز شرایط سیتیزن شدن در آمریکا، تولد فرزند است. برای دریافت تابعیت ایالات متحده از طریق تولد، باید قوانینی را که کشورها بر اساس آن تابعیت می‌دهند، بررسی کنیم. همه کشورها برای اعطای تابعیت از طریق تولد فرزند از اصول خاک و خون پیروی می‌کنند. قانون شهروندی ایالات متحده از طریق تولد بر اساس اصل خاک است. به این معنی که برای اخذ تابعیت کافی است که شخص متولد شده در آمریکا متولد شده باشد و براساس قانون همان کشور، تابعیت دریافت کرده باشد.

سیتیزن شدن آمریکا از طریق ازدواج با شهروند آمریکایی

یکی از شرایط سیتیزن شدن در آمریکا، ازدواج با یک شهروند آمریکایی است. شایان ذکر است که اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کنید، از ابتدا تابعیت آمریکا را نخواهید گرفت، باید حداقل ۳ سال با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده باشید. اگر قصد ازدواج با یک شهروند ایالات متحده را دارید، نوعی ویزا وجود دارد که به نام ویزای نامزدی ایالات متحده شناخته می‌شود.

بسته به نوع اقامت فرد مستقر در آمریکا، صدور این ویزا ممکن است بین ۲ تا ۴ سال طول بکشد. بر اساس این ویزای ۶ ماهه به مدت ۶ ماه اجازه ورود خواهید داشت و در این ۶ ماه باید با فرد مورد نظر یا شخص دیگری ازدواج کنید. ممکن است بپرسید در این شرایط چگونه می‌توان شهروند ایالات متحده شد؟ بعد از ازدواج و بعد از حدود ۵ سال از طریق ازدواج می‌توان تابعیت گرفت.

دریافت پاسپورت آمریکا برای هنرمندان

از دیگر شرایط سیتیزن شدن در آمریکا مخصوص افرادی همچون هنرمندان و افرادی مشابه با این افراد است. به صورت کلی این افراد شامل سه دسته می‌شوند:

 • هنرمندان یا ورزشکاران معروف
 • افراد نخبه یا افرادی با شرایط خاص در رشته‌های هنری یا فیزیکی
 • مدیران موفق بین‌المللی یا چند ملیتی

ویزایی که این افراد باید برای آن اقدام کنند شامل ویزای P-1 و P-2 و P-3 است. نکته مهم این است که این افراد می‌توانند به دولت آمریکا نشان دهند که جزوی از این سه نوع ویزا هستند و از این طریق می‌توانند در این کشور موفق شوند. به علاوه متقاضیان بایستی با ارائه یک تقدیرنامه به ایالات متحده آمریکا اثبات کنند که در این کشور مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت از آمریکا

یکی از شرایط سیتیزن شدن در آمریکا، ارائه مدارک مورد نیاز است. پس بهتر است هیچ گونه نقصی در ارائه مدارک ارائه شده به سفارت وجود نداشته باشد. مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید شامل:

 • پرکردن فرم درخواست: در این فرم باید اطلاعات شخصی متقاضی به صورت کامل پر شود، چرا که تمامی این اطلاعات در سایت وزارت خارجه قرار می‌گیرد. باید تمامی اطلاعات با خودکار سیاه پر شود و تمامی اطلاعات باید در حضور نمانیده پذیرش امضا شود.
 • ارسال مدارک هویتی: در زمان تکمیل فرم درخواست، باید یک سری اطلاعات هویتی متقاضی نیز ارائه شود. علاوه بر مدارک هویتی، یک قطعه عکس رنگی که در ۶ ماه گذشته گرفته شده، باید ارائه کرد. عکس ارائه شده نباید عینک داشته باشد.
 • ارسال مدارک اضافی برای کودکان: در صورتی که بخواهید همزمان برای فرزند زیر ۱۶ سال خود نیز درخواست پاسپورت دهید، بایستی مدارک هویتی والدین کودک را نیز ارائه دهید. فرد بایستی روابط بین خود و کودک را اثبات کند. نکته دیگر اینکه حضور هر دو والد الزامی است و در صورتی که فرزند تک والد باشد، بایستی سرپرستی محضری از طرف والد غائب را ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت از آمریکا

شرایط تبدیل گرین کارت به سیتیزن شیپ آمریکا

یکی از روش‌های دریافت شرایط سیتیزن شدن در آمریکا، تبدیل گرین کارت به سیتیزنی است اما شرایط خود را دارد که در این قسمت مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • فرد بایستی به مدت ۵ سال در آمریکا اقامت دائم داشته باشند.
 • فرد بایستی ۳ سال در کشور اقامت دائم داشته باشد و در عین حال با یک فرد تابع آمریکا ازدواج کند.
 • فرد باید در خدمت یکی از نیروهای مسلح آمریکا باشد و برای آن‌ها خدمت کند.

در صورت کسب یکی از روش‌های بالا، فرد می‌تواند با گذراندن مراحل زیر برای دریافت تابعیت آمریکا اقدام کند.

 • پر کردن فرم N-400 برای دریافت شهروندی آمریکا
 • پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای تشکیل پرونده
 • ارسال پرونده متقاضی به USCIS
قوانین کار در آمریکا

قوانین کار در آمریکا

اتباع خارجی فرصت‌های شغلی مختلفی در ایالات متحده دارند؛ اما برای دریافت بهترین خدمات موجود در این کشور باید با قوانین کار در آمریکا آشنا باشید و به بررسی آن‌ها بپردازید. شما می‌توانید با گرین کارت (اقامت دائم)، ویزای کاری و تحصیلی یا ویزای کارگر فصلی و موقت در ایالات متحده کار کنید. نوع ویزا و مجوز کاری که به آن نیاز دارید، بسته به اهداف شغلی شما متفاوت است.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی شرایط سیتیزن شدن در آمریکا پرداختیم و تلاش کردیم تا تمامی اطلاعات در مورد دریافت پاسپورت آمریکا و روش‌های احراز شرایط سیتیزن شدن در آمریکا را ارائه دهیم. افرادی که تصمیم به مهاجرت به آمریکا و دریافت تابعیت آمریکا را دارند، می‌توانند از روش‌های مختلفی اقدام کنند.

برخی از این روش‌ها شامل: تحصیلی، کاری و یا سرمایه‌گذاری در کشور آمریکا است. برای دریافت تابعیت آمریکا متقاضیان بایستی مطابق با قوانین این کشور زندگی کرده و بعد از گذشت چند سال برای دریافت اقامت و اجازه شهروندی درخواست کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان موسسه هرمس اپلای در تماس باشید و در این خصوص مشاوره‌های مورد نیاز خود را دریافت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
۱. سیتیزن به چه کسی گفته می‌شود؟
سیتیزن به فردی گفته می‌شود که موفق به دریافت اجازه شهروندی شده باشد و توانایی شرکت در انتخابات رسمی را داشته باشد. به علاوه امکاناتی برای او ایجاد می‌شود که مشابه با هر شهروند دیگری است که در این کشور متولد شده است.
۲. روش‌های مهاجرت به کشور آمریکا چیست؟
افرادی که متقاضی مهاجرت به کشور آمریکا هستند، می‌توانند از روش‌های مختلفی همچون مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج و یا از طریق تولد اقدام کنند.
۳. چگونه می‌توان سیتیزن آمریکا شد؟
برای اینکه فردی بتواند سیتیزن آمریکا شود باید از طریق یکی از روش‌های زیر به این کشور مهاجرت کند و اقامت این کشور را دریافت کند. بعد از داشتن ۵ سال اقامت دائم کشور آمریکا یا ۳ سال اقامت دائم و ازدواج با فردی که تبعه آمریکا باشد و یا اینکه در خدمت نیروهای مسلح کشور آمریکا باشد، می‌تواند شهروندی آمریکا را بدست بیاورید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرداد
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید
یک سوال داشتم
من سوالم اینه که میگن اگر بخوای پاسپورت رو بگیری باید ۳۰ ماه از ۵ سال اول رو تو خاک امریکا باشی که پاسپورت رو بشه گرفت
حالا سوالم اینه که اگر این سی ماه رو ما تو ۵ سال نتونیم پر کنیم پاسپورت رو نمیدن؟
اگر ۳۰ ماه رو به جای پنج سال تو هفت سال پر کنیم چی میشه ؟اون موقع پاسپورت رو میشه گرفت؟
بنده خدایی گفت برای گرفتن پاسپورت و فعال مانند گرین کارت بعد از قبولی لاتاری مهم اینه که ۳۰ ماه پر بشه حتی اگه بیشتر از ۵ سال طول بکشه مشکلی نیست و نکته بعدی که مهمه اینه میگفت زیر ۶ ماه باید برگردی امریکا
اگر تو این زمینه یک مقدار توضیح بدین ممنون میشم

شقایق میرخانی
پاسخ به  مهرداد
18 روز قبل

سلام مهرداد عزیز وقتتون بخیر
برای گرفتن پاسپورت آمریکا غیر از شرط حضور فاکتورهای متعدد دیگری مانند اظهارنامه مالیاتی و رای دادگاه اقامت روی مهاجرت آمریکا موثر هست.

شقایق میرخانی
6 ماه قبل

سلام نرگس عزیز وقتتون بخیر
بسته به نظر افسر سفارت و اقامت مهاجرت آمریکا ممکنه که فایل شما مورد بررسی قرار بگیره و حتی امکان داره که جواب هم بهش داده بشه.

ونوس
6 ماه قبل

سلام سوال شخصی دارم برای تحصیل چجوری باهاتون در ارتباط باشم؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  ونوس
6 ماه قبل

سلام ونوس عزیز وقتتون بخیر
برای ارتباط با کارشناسان ما میتونید با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۰۱۷۰ تماس بگیرید و یا با پر کردن فرم داخل مقاله منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

کیومرث
9 ماه قبل

سلام دختر بنده با ویزای نامزدی به امریکا رفت و الان گرین کارت دارد و شاغل است مادرش الان پیش او است در چه صورتی می تواند برای مادرش گرین کارت بگیرد و معمولا بعد از درخواست گرین کارت برای مادرش چه مدت طول می کشد تا بهش گرین کارت بدن دخترم حدودا سه سال است گرین کارت گرفته است

خانم میرخانی
پاسخ به  کیومرث
8 ماه قبل

سلام کیومرث عزیز وقتتون بخیر
متاسفانه در این زمینه اقدام نمیکنیم و اطلاعات نداریم.

کادر هرمس اپلای