بهترین سن برای مهاجرت

بهترین سن برای مهاجرت

بهترین سن برای مهاجرت مطلبی است که در این مقاله به صورت جزئی به آن خواهیم پرداخت. هر کاری زمان مخصوص به خود را دارد و اگر شما به‌موقع برای مهاجرت اقدام نکنید ممکن است دچار مشکلاتی شوید که برای حل آن‌ها باید زمان بسیاری بگذارید. سن، یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای مهاجرت محسوب می‌شود که به آن می‌توان از چندین جنبه نگاه کرد. مثلاً شروع زندگی در یک کشور جدید زمانی که سن کمتری داریم، راحت‌تر خواهد بود و اینکه سن نیز بر پروسه تأیید ویزا تأثیرگذار است؛ به همین دلیل است که باید بهترین سن برای مهاجرت را فراموش نکنیم و در زمان صحیح برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

در ادامه به بررسی این فاکتور در مسیر اخذ ویزا و مهاجرت به کشورهای مختلف می‌پردازیم. البته در نظر داشته باشید که مهاجرت در هر سنی ممکن است، اما میزان دشواری آن متفاوت است. به افراد در سنین پایین‌تر امتیازات بیشتری داده می‌شود.

بهترین سن برای مهاجرت

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

اهمیت سن برای مهاجرت

تأیید ویزای مهاجرت به عوامل زیادی از جمله سن بستگی دارد. بهترین سن برای مهاجرت از 25 تا 32 سال است. در کشورهایی مانند استرالیا و کانادا، افراد متقاضی مهاجرت که سنی بین این فاصله دارند حداکثر امتیاز را دریافت می‌کنند که درنتیجه شانس بیشتری برای پذیرش دارند. البته افرادی بوده‌اند که حتی پس از 40 سالگی ویزای PR مهاجرت را دریافت کرده‌اند.

در گروه سنی ۲۵ تا ۳۲ سال، ممکن است واجد شرایط بسیاری از برنامه‌های ویزای مهاجرتی باشید و بدین صورت شانس شما برای موفق شدن در یکی از این برنامه‌ها بیشتر باشد. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا قصد دارید به طور دائم به کشور موردنظر خود نقل‌مکان کنید یا به طور موقت در آنجا مستقر شوید.

در بهترین سن برای مهاجرت، ممکن است گزینه‌های شغلی مختلف و پتانسیل پیشرفت داشته باشید. بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند افراد حرفه‌ای جوان و پرانرژی را در تیم کارمندان خود استخدام کنند. در یک سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز، افراد در گروه سنی ۲۵ تا ۳۲ سال دستاوردهای بالایی دارند.

امتیازدهی به مهاجران برای اخذ ویزا

انواع مختلفی از دسته‌های مهاجرت مانند اقامت دائم، مهاجرت خانوادگی و کارگر ماهر یا مهمان (با مهارت کم) و اقامت دائم وجود دارد. در هر دسته مهاجرت، شرایط مهاجرت برای هر سن متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌طورکلی، انتخاب مهاجرت با معیارهای مبتنی بر امتیاز انجام می‎شود:

امتیازدهی به مهاجران برای اخذ ویزا

 • تحصیلات
 • تجربه
 • سن
 • تطبیق‌پذیری
 • داشتن دعوت‌نامه کاری از کارفرما بومی
 • مهارت زبانی (زبان انگلیسی مهارت اصلی است که بسته به کشور مقصد ممکن است زبان‌های دیگری نیز مهم باشند.)

برای مهاجرت به هر کشوری باید امتیازاتی دریافت کنید که این امتیازها بر اساس مواردی که در بالا لیست شده است حساب شده و جمع زده می‌شود. طبق جدول محاسبات کشورهای مختلف، تقریباً در همه کشورهای جهان، دولت‌ها تمایل دارند به افراد در گروه سنی ۲۱ تا ۴۹ سال امتیاز بدهند. به طور خاص، کانادا، نیوزلند، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی بهترین سن برای مهاجرت را بین ۲۱ تا ۴۹ سال در نظر می‌گیرند و مهاجران در این بازه سنی را ترجیح می‌دهند. مردم برای ویزای مهاجرتی خود بهتر است این سنین را داشته باشد.

فرد خارج از این گروه سنی، امتیاز سن را در معیار ویزای مهاجرت از دست می‌دهد. در اینجا لازم به ذکر است که در مسیر بررسی واجد شرایط مهاجرت بودن که در بالا ذکر شد، فردی که دارای حداکثر امتیاز باشد احتمال موفقیت بیشتری در اخذ ویزای مهاجرتی دارد.

نحوه اولویت‌بندی مهاجران برای پذیرش و ارائه ویزا

شرایط اصلی اولویت‌بندی مهاجران جوان در کشورها بر اساس عوامل زیر انجام می‌شود:

 • سازگاری با شرایط متغیر بازار کار
 • پتانسیل کمک بیشتر به اقتصاد کشور
 • محدوده شغلی
 • توانایی آموزش‌وپرورش
 • شرایط اصلی اولویت‌بندی مهاجران جوان

افرادی که متعلق به گروه‌های سنی ۴۰ سال به بالا هستند، به‌احتمال زیاد بر اساس تجربه و امتیاز مهاجرت کاری، مهاجرت خواهند کرد. بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط CIC، “مهاجران جوان‌تر با سرعت بیشتری در بازار کار ادغام می‌شوند و سال‌های بیشتری را صرف کمک به اقتصاد کانادا می‌کنند؛ به همین دلیل است که شاهد کاهش امتیاز از 35 تا 46 سالگی هستیم.”

پس اگر در بهترین سن برای مهاجرت باشید، اولویت بیشتری به شما داده خواهد شد؛ چراکه در هر موقعیت شغلی می‌توانید بیشترین خدمت را به اقتصاد کشور مقصد کنید و دولت‌ها این نکته را در پذیرش مهاجرین در نظر می‌گیرند. اگر سن بالایی داشته باشید، به دلیل داشتن مهارت می‌توانید شانس بالایی در پذیرش داشته باشید، اما نباید از نظر جسمی ناتوان باشید؛ چراکه عملاً باری بر دوش درمانی کشور خواهید بود.

اولویت‌بندی مهاجران برای پذیرش و ارائه ویزا

بهترین سن از نظر متقاضیان مهاجرت

صرف‌نظر از اینکه دنبال مهاجرت هستید یا نه شاید برای همه پیش‌آمده باشد که در یک بازه زمانی به دلایل مختلفی به فکر مهاجرت افتاده باشند. تصور اینکه دنیا جای وسیعی است و مکان زیادی برای زندگی در آن وجود دارد ما را به سمتی می‌کشد که بهترین مکان را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنیم. به‌هرحال، چیزی در روح انسان وجود دارد که مشتاق شروع‌ها، ماجراجویی‌ها و تغییرات جدید است.

شرایط اقتصادی خود می‌تواند دلیل مهمی برای مهاجرت باشد. تورم و سختی دستیابی به شرایط اولیه زندگی همگی جوانان را به سمتی حرکت می‌دهد که به کشوری مهاجرت کنند که در آن بهتر بتوانند برای ادامه زندگی برنامه‌ریزی کنند و در بازه زمانی کوتاه‌تر به آن چیزی که لیاقتش را دارند برسند. افرادی که سن بیشتری دارند، احتمالاً شرایط سختی برای مهاجرت را تجربه کنند؛ چراکه باید دستاوردهای خود را، هرچند حداقلی، در کشور مبدأ رها کنند و برای شروع یک زندگی جدید مهاجرت کنند.

پس شاید بتوان گفت که بهترین سن برای مهاجرت، بازه‌ای است که می‌خواهیم زندگی را پایه‌ریزی کنیم. تحصیلات به پایان رسیده است و می‌خواهیم برای ادامه زندگی درآمدی کسب کنیم و قدم‌به‌قدم پیشرفت کنیم.

عده‌ای دیگر هستند که به دلیل علاقه به مهاجرت یا کشور مقصد تصمیم می‌گیرند که زمانی را در فضایی دیگر بگذرانند تا تجربیات جدید به دست آورند. اما مهاجرت فعالیتی نیست که بتوان آن را ساده انگاشت، هر برنامه مهاجرتی را که بخواهید دنبال کنید باید الزامات آن را برآورده کنید.

بهترین سن برای مهاجرت

مهاجرت قبل از ۳۰ سالگی

چیزی درمورد ترک آسایش ۲۰ سالگی وجود دارد که تغییرات زیادی در زندگی ایجاد می‌کند. از نظر مهاجرت، افراد زیر سی‌سالگی به‌مراتب بیشتر از افراد مسن‌تر، موفق به مهاجرت می‌شوند. با بالاترین سن، شرایط مهاجرت ممکن است کمی پیچیده شود؛ چراکه شما باید فضای آرامی را که در طی این سال‌ها اطراف خود ایجاد کرده‌اید را رها کنید. شغل، دوستان، خانواده و سرمایه‌ای که دارید را باید رها کنید و شانس خود را جای دیگر امتحان کنید.

مشخص است که با بالارفتن سن وابستگی ما به اطراف بیشتر می‌شود. پس بهترین سن برای مهاجرت زمانی است که هنوز وابستگی ما به اطراف آن‌چنان زیاد نشده است و هنوز شانس بالایی برای تغییر داریم. این سن از ابتدای ۲۰ سالگی تا اواسط ۳۰ سالگی است.

افزایش مسئولیت‌ها پس از سی‌سالگی

در دوران مدرن، برخی از مردم مسئولیت‌های زندگی را به بازه‌ای پس از سی‌سالگی منتقل می‌کنند. این مسئولیت‌ها می‌تواند شامل ازدواج، تشکیل زندگی و فرزندآوری باشد؛ به همین دلیل قبل از شروع شدن این دوران مهاجرت می‌تواند اقدام بهتری باشد؛ چراکه زمان کافی برای تحقق آن وجود دارد.

بسیاری از افراد هستند که با وجود مسئولیت‌های زیاد زندگی دست به مهاجرت می‌زنند. این انتخاب نیز شدنی است، اما استرسی که تجربه می‌کنند را نیز در نظر بگیرید. آن‌ها علاوه بر اینکه به دنبال موفقیت در مهاجرت خودشان هستند، باید در قدم بعدی به مهاجرت همسر و فرزندان نیز فکر کنند. پس چه‌بهتر است که قبل از این دوران مسئولیت، مهاجرت انجام شده باشد و بهترین سن برای مهاجرت را قبل سی‌سالگی بدانیم.

بهترین سن برای مهاجرت

جوانان فضایی برای رشد دارند

یکی از مواردی که بهترین سن مهاجرت را مشخص می‌کند داشتن فضایی برای رشد و پیشرفت است. جوانان به دلیل پرانرژی بودن می‌توانند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و نیروی بیشتری را برای پیشرفت اقتصادی کشور مقصد ارائه کنند.

آنهایی که در دهه بیست زندگی خود هستند هنوز در مسیر خود قرار نگرفته‌اند که شوک فرهنگی مهاجرت را بیشتر به یک ماجراجویی تبدیل می‌کند تا یک دردسر. پس در برابر ناملایمات از خود قدرت بیشتری نشان می‌دهند؛ به همین دلیل است که سفارت‌ها می‌دانند جوانان با تغییرات فرهنگی و اعتقادی راحت‌تر کنار می‌آیند و می‌توانند عنصر مفیدی در جامعه باشند؛ درنتیجه شانس موفقت جوانان در برنامه‌های مهاجرتی بیشتر از افراد مسن است.

جدای بحث تطبیق‌پذیر بودن، جوانان زمان بیشتری را می‌توانند به اقتصاد کشور مقصد کمک کنند. اگر فضایی برای رشد مهاجران فراهم شود، برای مدت بلندتری نتیجه آن را خواهند دید؛ چراکه جوانان فاصله زمان بیشتری تا بازنشستگی دارند.

کانادا به‌عنوان یکی از مقاصد مهاجرین

در ادامه بهترین سن برای مهاجرت به کانادا را به‌عنوان یک نمونه بررسی می‌کنیم. برای اطلاع از شرایط کشور مقصد خود باید به مؤسسات مهاجرتی مراجعه کنید و یا در سایت‌های مهاجرتی دولتی مربوط به کشورها با شرایط محاسبه امتیاز آشنا شوید.

کانادا یک مقصد جذاب برای مهاجران است؛ زیرا این کشور فرصت‌های حرفه‌ای بی‌پایانی را ارائه می‌کند که وقتی با دیدگاه لیبرال کشور نسبت به مهاجران و روند نسبتاً آسان شهروندی همراه باشد، آن را به یک پیشنهاد فوق‌العاده برای متخصصان شاغل و دانشجویان تبدیل می‌کند. مهم است بدانید که حتی اگر از نظر فنی مهاجران در هر سنی می‌توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند، سن اغلب می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین اینکه آیا گواهی اقامت دائم را دریافت می‌کنید یا خیر، داشته باشد.

اکسپرس اینتری کانادا، محبوب‌ترین برنامه مهاجرتی این کشور، از سیستم رتبه‌بندی جامع Comprehensive Ranking System (CRS) برای امتیازدهی به متقاضیان استفاده می‌کند. به‌طورکلی، سهولت گرفتن دعوت‌نامه از مقامات کانادایی از طریق اکسپرس اینتری، با سن شما نسبت معکوس دارد. یعنی هر چه سن شما بالاتر باشد، دریافت دعوت‌نامه برای درخواست اقامت دائم کانادا برای شما دشوارتر می‌شود.

نکات مهاجرتی کانادا وابسته به سن متقاضیان

سیستم اکسپرس اینتری بر اساس دودسته کلی ۶۰۰ امتیاز به یک نامزد امتیاز اختصاص می‌دهد. ۶۰۰ امتیاز اصلی (تعیین‌شده بر اساس تجربه کاری، مدارک تحصیلی، مهارت زبان، وضعیت تأهل) و ۶۰۰ امتیاز اضافی (مشخص شده بر اساس استانی که به آن مهاجرت می‌کنیم، مدارک تحصیلی کانادا، تجربه کاری کانادایی، پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی، مهارت زبان فرانسه و زندگی خواهر و برادر در کانادا با شهروندی کانادا یا گواهی اقامت دائم) است.

سیستم اکسپرس اینتری بین 0 تا 110 امتیاز مهاجرت به کانادا را بر اساس سن به متقاضیان اعطا می‌کند و متقاضیان زیر 18 سال و بالای 45 سال 0 امتیاز دریافت می‌کنند. برای محاسبه تعداد امتیاز CRS می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

بنابراین، متقاضیان مجرد متعلق به گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال از ۱۱۰ امتیاز مهاجرت به کانادا برخوردار هستند و از نظر فنی، ۲۰ تا ۲۹ سالگی بهترین سن برای مهاجرت به کانادا است.

بهترین سن برای مهاجرت

امتیاز بر اساس سن
سن متأهل مجرد
۱۸ ۹۰ ۹۹
۱۹ ۹۵ ۹۹
۲۰-۲۹ ۱۰۰ ۱۱۰
۳۰ ۹۵ ۱۰۵
۳۱ ۹۰ ۹۹
۳۲ ۸۵ ۹۴
۳۳ ۸۰ ۸۸
۳۴ ۷۵ ۸۳
۳۵ ۷۰ ۷۷
۳۶ ۶۵ ۷۲
۳۷ ۶۰ ۶۶
۳۸ ۵۵ ۶۱
۳۹ ۵۰ ۵۵
۴۰ ۴۵ ۵۰
۴۱ ۳۵ ۳۹
۴۲ ۲۵ ۲۸
۴۳ ۱۷ ۱۷
۴۴ ۵ ۶
45 and above ۰ ۰
چرا وکیل مهاجرت به آلمان ؟

وکیل مهاجرت

به دلیل متفاوت بودن شرایط مهاجرتی که هر کشوری دارد، شما نیاز دارید با کسی صحبت کنید که قبلاً بارها مسیر را پیموده باشد.

سخن پایانی

برای مهاجرت نیز مانند موارد دیگر باید در سن خاصی تصمیم خود را عملی کنیم. اگر دیر به دنبال مهاجرت برویم امتیاز سن را در جدول امتیازات از دست خواهیم داد و اینجا باید در نظر داشته باشیم که اگر هرچه بتوانیم امتیاز برای مهاجرت کسب کنیم، شانس گرفتن ویزا بالاتر خواهد بود.

بااین‌حال، اگر در بازه بهترین سن برای مهاجرت نیستید، جای نگرانی نیست و می‌توانید امتیازات در بخش‌های دیگر را بالاتر ببرید. مثلاً تجربیات کاری یا آوردن سرمایه می‌تواند شانس ویزا را بالاتر ببرد. به‌صورت کلی، موفق شدن در مهاجرت به این بستگی دارد که شما سودی برای کشور مقصد داشته باشید و بتوانید این نکته را مشخص کنید.

برای موفقیت در این امر نیز می‌توانید از مؤسسات حقوقی معتبر کمک کنید. این مؤسسات به دلیل داشتن سال‌ها تجربه در امر مهاجرت نکات خوبی را به شما گوشزد خواهند کرد و در این مسیر همراه شما خواهند بود.

نکته دیگری که درمورد بهترین سن برای مهاجرت وجود دارد این است که شما چقدر می‌توانید با شرایط کشور مقصد هماهنگ شوید. سن کمتر امکان تغییر بیشتری به ما می‌دهد به صورتی که ما در برابر سختی‌ها می‌توانیم انعطاف بیشتری داشته باشیم که بهترین ویژگی برای زندگی در یک کشور جدید است.

مهاجرت در سنین پایین این شانس را می‌دهد که زندگی خود را در فضایی جدید بنا کنیم، نه اینکه داشته‌های خود را رها کنیم و دوباره از صفر شروع کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
سن برای مهاجرت چه اهمیتی دارد؟
داشتن سنی که در امتیازبندی مناسب باشد به شما خیلی کمک میکند تا بتوانید واجد شرایط یکسری از برنامه های ویزاهای مهاجرتی شوید و شانس موفقیتتان بالاتر میرود.
بهترین سن برای مهاجرت چه سنی است؟
بین ۲۵ الی ۳۲ سال بهترین سن مهاجرت میباشد البته در مواردی هم افرادی در سن ۴۰ سال توانسته اند ویزا دریافت کنند.
در امتیاز بندی مهاجرت چه معیارهایی مورد بررسی قرار میگیرد؟
برای امتیازبندی مهاجرت معیار هایی مبنی بر تحصیلات، تجربه، سن،تطبیق پذیری، داشتن دعوتنامه کاری و مهارت زبانی مورد بررسی قرار میگیرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای