کانادا

تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا

تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کانادا به‎ عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی در سراسر جهان شناخته می‌شود. این کشور در سالیان اخیر برنامه‌های مهاجرتی و اقامتی گوناگونی را برای جذب مهاجران مختلف از سراسر جهان در نظر گرفته است. اقامت دائم و شهروندی کانادا شاید تفاوت چندانی نداشته باشند؛ اما همین تفاوت‌های کوچک، موارد مهم و قابل توجهی هستند. افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، ابتدا اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند شهروندی این کشور را اخذ کنند. در این مطلب از هرمس اپلای به بررسی تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط و ویژگی‌های شهروندی کانادا

قبل از پرداختن به تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا، ابتدا باید به تعریف هر یک از آن‌ها بپردازیم. برای اولین‌بار در سال 1947، حق شهروندی یا سیتیزن شیپ توسط قانون شهروندی کانادا به تصویب رسید. بر اساس قانون، امروزه شهروندان کانادایی تبار و افرادی که تبعه این کشور باشند، از حقوقی یکسان برخوردار هستند. سیتیزن شیپی کانادا به عنوان بالاترین موقعیت زندگی برای کسانی شناخته می‌شود که در این کشور زندگی می‌کنند. تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا و امتیازاتی که به سبب شهروندی شامل حال این افراد می‌شود، موجب شده تا تعداد کثیری از افرادی که اقامت موقت یا دائمی کانادا را دارند، همواره در پی دریافت شهروندی آن نیز باشند.

شرایط و ویژگی‌های شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا

از عمده  تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا، مزایا و ویژگی‌های برجسته‌ای است که برای شهروندان آن در نظر گرفته شده است. یکی از این مزایای مهم، عدم محدودیت رفت ‌و آمد به این کشور می‌باشد. علاوه بر این امر، دیگر مزایایی چون داشتن حق رای و حقوق سیاسی از قبیل آزادی بیان، شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز و عضویت در گروه‌های سیاسی را شامل می‌شود.

افرادی که شهروندی این کشور را دارند، این امکان را خواهند داشت تا پاسپورت کانادا را دریافت کنند. پاسپورت کانادا به‌عنوان یکی از 5 پاسپورت قدرتمند جهان شناخته می‌شود که شما به کمک آن، می‌توانید بدون اخذ ویزا به بیش از 100 کشور دنیا سفر کنید. در کنار این ویژگی‌ها، افراد با دریافت سیتیزن شیپی کشور کانادا موقعیت‌های شغلی بهتری را در اختیار خواهند داشت. شهروندان با داشتن این حق، قادر خواهند بود تا هر دو زبان رسمی این کشور به‌صورت کاملا رایگان را یاد بگیرند. یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا این است که افراد با داشتن شهروندی این کشور، نیازی به تمدید کارت‌های اقامت نخواهند داشت. در صورت داشتن پاسپورت، لازم است تا هر 5 یا 10 سال آن را تمدید کنند. در کنار این، مسئولان این کشور، هیچ گونه تمهیداتی در قبال اخراج شهروندان به دلیل به پایان رسیدن مدت اعتبار اقامت انجام نمی‌دهند. همچنین این افراد از امکاناتی چون امنیت، خدمات بهداشتی و اجتماعی کشور کانادا بهره‌مند خواهند شد.

شرایط دریافت شهروندی کانادا

جهت دریافت سیتیزنی کانادا لازم است تا اقامت دائم این کشور را به همراه داشته باشید. در کنار این موضوع، حضور فیزیکی در این کشور نیز از شرایط مهم و ضروری برای دریافت شهروندی است و فرد متقاضی آن، در طی 5 سال گذشته باید به مدت زمان حداقل 3 سال در این کشور حضور متمادی داشته باشد. از دیگر شرایط اخذ شهروندی می‌توان به مهارت زبان، شرکت در آزمون‌های شهروندی و پرداخت مالیات اشاره کرد.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

تعریف و ویژگی‌های اقامت دائم کانادا

قبل از هر گونه اقدام برای اخذ حق شهروندی کانادا، باید اقامت دائم کانادا را داشته باشید. پس از طی کردن مراحل مختلف و دریافت اقامت دائم، به صورت خودکار کارتی تحت عنوان کارت اقامت دائم (PR) برای شما صادر می‌شود. این کارت یعنی PR  (Permanent residence) در واقع معادل کانادایی گرین کارت ایالات متحده خواهد بود. کارت افراد مقیم‌ دائم کانادا دارای مدت اعتبار بین 1 تا 5 سال است که پس از به پایان رسیدن این تاریخ، باید آن را تمدید کنند. یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا این است که نیازی به تمدید شهروندی این کشور وجود ندارد.

متقاضیان با داشتن اقامت دائم کانادا، می‎توانند خانواده خود را نیز به همراه خود بیاورند. علاوه بر تمامی این ویژگی ها، فرزندان افراد با داشتن اقامت دائم این کشور، این امکان را خواهند داشت که تا سن 18 سالگی به صورت رایگان از حق تحصیل در این کشور استفاده کنند.

بهره‌مندی از امکاناتی چون امنیت اجتماعی بعد از دریافت حداقل 40 امتیاز و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، از دیگر ویژگی‌های اقامت دائم این کشور است. افراد با داشتن اقامت، می‎توانند تا به استان‌های دیگر نیز رفت‌وآمد داشته باشند. بعد از گذراندن زمانی مشخص، ساکنان دائمی کانادا در صورتی که میل باشند می‌توانند حق شهروندی این کشور را دریافت کنند.

افراد متقاضی با دریافت کردن کارت اقامت دائم کانادا، دارای حقوقی خواهند شد که این حقوق عبارتند از:

  • دسترسی به مزایای اجتماعی مانند خدمات پزشکی و درمانی
  • حق قانونی برای زندگی، کار و تحصیل در کانادا
  • قرارگرفتن تحت حمایت قانونو منشور حقوق و آزادی کانادا
  • حق درخواست پاسپورت و شهروندی کانادا پس از چند سال

برای دریافت اقامت دائم کانادا باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

دریافت اقامت دائم کانادا به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. برای افراد مشغول به تحصیل در این کشور در این مدت، اقامت موقت صادر می‌شود اما برای دریافت اقامت دائم آن، باید واجد شرایط خاصی باشند.

این افراد پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی خود درکنار داشتن مهارت در زبان، می‌توانند کسب‌ و کار خود را شروع کنند یا در محلی مشغول به کار شوند و از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. افراد دارای اقامت دائم باید بر اساس قوانین و زمانی مشخص به کشورهای دیگر سفر داشته باشند. اما از جمله تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا این است که افراد دارای شهروندی محدودیتی در سفر به کشورهای دیگر ندارند.

برای دریافت اقامت دائم کانادا باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

بررسی تفاوت‎های اقامت دائم با شهروندی کانادا

اقامت دائم و شهروندی کانادا تفاوت‌های نسبتا کم اما مهمی با یکدیگر دارند. اما بدون داشتن اقامت دائم این کشور، افراد نمی‌توانند برای شهروندی آن درخواست دهند. در ادامه مهم‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا بررسی شده‎اند.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

توانایی دریافت پاسپورت؛ از مهم‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا

از مهم‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا، توانایی دریافت پاسپورت این کشور است. افرادی که اقامت دائمی این کشور را دارند، حق درخواست پاسپورت را نخواهند داشت. برای داشتن پاسپورت این کشور، افراد ابتدا باید به عنوان یک شهروند شناخته شوند.

داشتن حق رای

به عنوان یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا، می‌توان به داشتن حق رای اشاره کرد. در بسیاری از کشورها، شما حق شرکت در انتخابات و رای دادن ندارید، مگر اینکه برای مدت زمانی خاص در آن کشور زندگی کرده باشید. بعد از اقامت در یک کشور برای مدت زمان خاصی، این امکان را دارید تا برای سیتیزنشیپ خود درخواست دهید و سپس، می‎توانید در انتخابات و همه پرسی‌ها شرکت کنید و رای دهید.

توانایی دریافت پاسپورت؛ از مهم‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا

برخورداری از حمایت دیپلماتیک

شهروندی کانادا در حقیقت بدان معنا است که شما فردی کانادایی هستید. در نتیجه به عنوان یک شهروند کانادایی، از حقوقی چون حق رای دادن و کاندیداتوری برای مناصب سیاسی برخوردار خواهید بود. همچنین در صورت لزوم، این توانایی را دارید تا پاسپورت کانادایی را دریافت کنید و از سوی سفارتخانه‌ها و یا کنسولگری‌های خارج از کشور از حمایت دیپلماتیک نیز برخوردار شوید.

عدم وجود محدودیت سفر در صورت داشتن شهروندی کانادا

در تعدادی از کشورها، اگر مدت زمانی را در خارج از آن کشور بگذرانید، اقامت دائم شما باطل خواهد شد. اما  شهروندی حقی مادام العمر بوده که به خارج شدن شما از کشور در مدتی نامعلوم ارتباطی نخواهد داشت. با دریافت شهروندی شما می‎توانید که تا هر زمانی که بخواهید خاک کانادا را ترک کنید و بدون توجه به مدت زمانی که از این کشور خارج شده‌‌اید، به طور آزادانه دوباره به این کشور وارد شوید. از طرفی دیگر، افراد مقیم دائم در واقع افرادی هستند که شهروند کانادا نیستند و تنها به کانادا مهاجرت کرده‌اند. مانند سایر شهروندان، ساکنان دائم این کشور نیز این امکان را دارند تا از تمامی خدمات بهداشتی و آموزشی با بودجه عمومی و سایر امتیازات بهره مند شوند. اما در عین حال این موارد با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود. برای نمونه، ساکنان دائمی می‌توانند در هر یک از نقاط کانادا زندگی و کار کنند. اما یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا این است که برخی از مشاغل خاص هستند که فقط افرادی که شهروندی کانادا را دریافت کنند، می‎توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند.

اقامت با خرید خانه در کانادا

اقامت با خرید خانه در کانادا

اگر فردی هستید که به تجربه زندگی با استانداردهای بهتر علاقه‌مندید، به شما توصیه می‌شود که به اقامت در کشور کانادا فکر کنید. طبق رتبه‌بندی کیفیت زندگی سازمان ملل، کانادا در جایگاه نهم قرار دارد.

سخن آخر

مهاجرت به کانادا برای افرادی که به دنبال کار، ادامه تحصیل و دریافت اقامت و شهروندی در یکی از بهترین کشورهای جهان هستند، یکی از بهترین گزینه‌های موجود‌ختها است. در صورتی که قصد مهاجرت به این کشور از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا و دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور را دارید، می‌توانید از خدمات موسسه مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید. مجموعه ما به‎عنوان معتبرترین مرجع ارائه خدمات مهاجرتی و مشاوره دریافت انواع ویزا در ایران شناخته می‎‌شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه دریافت مهاجرت و دریافت اقامت و شهروندی کشور کانادا و آشنایی با شرایط دریافت هر کدام، با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

اصلی‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا چه مواردی هستند؟
یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم و شهروندی کانادا این است که فردی که تنها اقامت دائم این کشور را داشته باشد نمی‌تواند برای پاسپورت کانادایی درخواست دهد. اما فردی که دارای شهروندی کانادا باشد، این حق را دارد.
آیا اقامت دائم کانادا تاریخ انقضا دارد؟
کارت اقامت دائم کانادا (PR) معمولا تا پنج سال معتبر است، اما بعضی از این کارت‌ها اعتبار ۱ ساله دارند و پس از آن منقضی خواهند شد. تاریخ انقضای این کارت‌ها روی آن‌ها درج شده است.
گرفتن شهروندی کانادا چه مدت طول می‌کشد؟
افرادی که می‌خواهند شهروندی کانادا را دریافت کنند ابتدا باید اقامت دائم این کشور را داشته باشند. قبل از ثبت درخواست برای اخذ شهروندی، افراد باید حداقل ۳ سال در طول ۵ سال قبل از تاریخ امضای درخواست خود، به‌طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشند.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles