کشور گرجستان

کشور گرجستان

کشور گرجستان (Georgia)، کشوری واقع در قفقاز جنوبی و عضو هر دو قاره آسیا و اروپا است که از شمال با روسیه، از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان و از جنوب با ترکیه و ارمنستان هم‌مرز است. شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، یکی از مقصدهای مورد علاقه بسیاری از گردشگران به‌شمار می‌آید. گرجستان در سازمان یونسکو، بیشترین تعداد کلیسا را به نام خود ثبت کرده است و وجود اماکن تاریخی فراوان در این کشور، هر ساله باعث جذب گردشگران بسیار می‌شود. ترکیب عناصر سنت و مدرنیته و همچنین محیط آرام و رفاه اجتماعی باعث شده است که مهاجرت به این کشور نیز طرفداران خاص خود را داشته باشد. در این مطلب به معرفی با کشور گرجستان می‌پردازیم و شرایط زندگی و مهاجرت به این کشور را مرور می‌کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

جغرافیای کشور گرجستان

گرجستان مساحتی حدود 69.700 کیلومتر مربع دارد و میزان جمعیت آن در آخرین سرشماری سه میلیون و 700 هزار نفر بوده است. کشور گرجستان به ۸ استان، یک منطقه خود مختار به نام اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی و ۲ جمهوری خودمختار به نام‌های آجاریا به مرکزیت باتومی و آبخازیا به مرکزیت سوخومی تقسیم‌بندی می‌شود.

بخش قابل توجهی از مساحت این کشور را کوهستان‌های بلند، رودخانه‌ها، سواحل دریاها و سایر جاذبه‌های گردشگری تشکیل داده‌اند. به همین دلیل در بسیاری از نقاط این کشور تراکم جمعیت بسیار پایین است و به ازای یک کیلومتر مربع، 65 نفر زندگی می‌کنند. اما شهر تفلیس به‌دلیل پایتختی خود، تراکم عظیمی از جمعیت این کشور را در خود جای داده است.

جغرافیای کشور گرجستان

آب‌وهوای کشور گرجستان

آب‌ و هوای گرجستان تحت تاثیر جریانات آب‌وهوایی مختلفی از سمت شرق و غرب خود قرار دارد. در سمت غرب این کشور، آب ‌و‌هوای نیمه‌ گرمسیری و در سمت شرق آن، آب ‌و‌هوای قاره‌‌ای حاکم است. منطقه‌ کوهستانی قفقاز در سمت شمال گرجستان، مانع از ورود هوای سرد به این کشور می‌شود. در نواحی کم ‌ارتفاع ساحلی این کشور نیز آب‌‌و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت با دریای سیاه حاکم است. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه، تفاوت آب‌ و‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می ‌کند.

گرجستان دارای اقلیمی خاص و چهار فصل است. به‌طوری که در هنگام حاکم بودن هوای تابستانی در سواحل دریای سیاه، کوهستان‌ها را مه غلیظی فرامی‌گیرد که باعث رویش علف‌ها و گل‌های بهاری می‌شود. کوه‌های قفقاز نیز در بیشتر روزاهای سال معمولا پوشیده از برف هستند و آب‌وهوای بسیار سردی دارند.

فرهنگ، مذهب و زبان مردم گرجی

مردم گرجستان به زبان گرجی تکلم می‌کنند. زبان گرجی یکی از  قدیمی‌ترین و اصیل‌های زبان‌هایی است که در جهان پا به عرصه وجود گذاشته است. طبق اسناد و شواهد تاریخی، گفته می‌شود که این زبان یکی از ده زبانی است که بشر در ابتدا با آن‌ها تکلم کرده است. خط گرجی نیز برگرفته از اصالت این زبان است و شکل و رسم‌الخط خاص خود را دارد. زبان گرجی یکی از زبان‌های قفقازی و از خانواده زبان‌های کارتولی به‌شمار می‌آید و همچنین یکی از 14 زبانی است که الفبای خاص خود را دارند.

تعداد زیادی از مردم گرجستان همانند بیشتر کشورهای اروپایی، پیرو آیین مسیحیت و مذهب ارتودکس هستند. تعداد کمی از جمعیت این کشور را نیز مسیحی‌های کاتولیک تشکیل می‌دهند. گرجی‌ها بزرگترین قوم در گرجستان هستند و سایر قومیت های گرجستان شامل آذربایجانی ها، ارمنی ها و روس ها هستند.

پرچم کشور گرجستان

پرچم این کشور از پنج صلیب قرمز رنگ که در زمینه سفید رنگ آن قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. در این پرچم بزرگ‌ترین صلیب در مرکز پرچم قرار گرفته و چهار صلیب دیگر با اندازه‎ای کوچک‌تر، در اطراف آن قرار دارند و هر یک از چهار گوشه آن را منقش می‌کنند. این پرچم نشان‌دهنده این است که بیشتر مردم گرجستان، پیرو آیین مسیحیت هستند.

سیاست در گرجستان

اداره این کشور به‌صورت جمهوری متمرکز نیمه ریاستی است که حکومت آن از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می‌شود. گرجستان به‌دلیل قرار گرفتن در مرز بین اروپا و آسیا، قصد عضویت در اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو را دارد و در حال حاضر به‌عنوان عضو ناظر این مجامع فعالیت می‌کند. کابینه گرجستان وظیفه قانون‌گذاری را بر عهده دارد. در سال 2008 پس از جنگ با روسیه، گرجستان به قصد تصرف به منطقه اوستیای جنوبی حمله کرد؛ اما با واکنش شدید روسیه، مجبور به عقب‌نشینی شد. از آن پس، روسیه استقلال دو منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی را به رسمیت می‌شناسد.

سیاست در گرجستان

واحد پول گرجستان

افرادی که به گرجستان سفر می‌کنند بهتر است قبل از سفر، اطلاعاتی در رابطه با ارز و پول رایج کشور گرجستان و نحوه تبدیل پول به ارز رایج آنجا بدانند. واحد پول کشور گرجستان لاری است. هر یک لاری به ۱۰۰ تتری تقسیم می‌شود. این واحد پولی به شکل‌های اسکناس ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ لاری و گاهی ۲۰۰, ۵۰۰ لاری متداول است. صورت کوچک‌تر لاری یعنی تتری هم به شکل سکه‌های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ تتری وجود دارد. از آنجا که مبادله لاری و ریال ایران در گرجستان، کارمزد بیشتری دارد؛ به همین دلیل بهتر است مبادله دلار آمریکا را با لاری انجام دهید.

خدمات درمانی در گرجستان

بیمه و تسهیلات درمانی در گرجستان، در طی سال‌های اخیر، روندی رو به رشد را در پیش گرفته است. البته یکی از قوانین گرجستان این است که در این کشور کارفرمایان برای کارمندان یا کارگران خود و یا دیگر مشاغل، بیمه تعیین نمی‌کنند. این وظیفه به عهده هر شخص گذاشته شده است که با توجه به نیازهای خود، خودش را تحت پوشش بیمه درمانی قرار ‌دهد. البته داشتن بیمه در این کشور کاملا اختیاری است.

معمولا بیمه تمامی خدمات درمانی را در گرجستان به صورت کامل پوشش می‌دهد و البته در طول سال میزان مشخصی خواهد داشت. هزینه‌های پزشکی در گرجستان بالا هستند؛ به همین دلیل بهتر است که افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند، بلافاصله برای دریافت بیمه خدمات درمانی اقدامات لازم را انجام دهند. نکته دیگری که وجود دارد این است که در گرجستان می‌توانید حق بیمه خدمات درمانی را به صورت قسطی پرداخت کنید.

حمل‌ونقل در گرجستان

سیستم حمل‌ونقل عمومی در کشور گرجستان به‌صورت مترو، اتوبوس‌های گردشگری، تاکسی و موارد دیگر فعالیت دارد. البته کرایه تاکسی‌ها در این کشور نسبتا گران است. نکته مثبتی که در مورد این کشور وجود دارد این است که در برخی مناطق شهری دوچرخه‌هایی برای کرایه کردن قرار داده شده‌اند که می‌توان از آن‌ها برای جابجایی در سطح شهر، استفاده کرد.

اقتصاد کشور گرجستان

وضعیت اقتصادی کشور گرجستان به دلیل انجام اصلاحاتی در ساختار این کشور، پیشرفت کرده است و اکنون وضعیت بهتری نسبت به ‌سال‌های قبل دارد. نرخ تورم در کشور گرجستان در حال حاضر، حدود ۶.۰۳ درصد است. صنعت اصلی در این کشور، صنعت کشاورزی و پرورش میوه‌های مختلف است که حدود یک سوم از درآمد کل این کشور را تامین می‌کند. همچنین محصولاتی ماند تنباکو و انواع دانه‌ها و چغندر قند از محصولاتی هستند که بازار صادراتی گرجستان را تشکیل می‌دهند. دیگر بخش‌های اقتصادی قدرتمند در کشور گرجستان، پرورش انواع دام‌های گوشتی مانند پرورش گاو، گوسفند، مرغ و ماهی است. پرورش زنبور عسل نیز در این کشور رونق دارد و یک فرصت سرمایه‌گذاری بسیار عالی به‌شمار می‌آید. یکی از سیاست‌های صحیح دولت کشور گرجستان، معاف از مالیات کردن بخش کشاورزی و دامپروری این کشور بوده است.

یکی دیگر از عوامل موثر در اقتصاد کشور گرجستان، طراحی و ساخت و تولید کشتی‌های مختلف است. همچنین این کشور تعداد زیادی معادن زغال سنگ و منگنز در سطح تجاری و صنعتی دارد.  عامل‌ دیگری که در کشور گرجستان، سودآوری بسیار بالایی دارد، توریسم و گردشگری است.  مقوله اشتغال در کشور گرجستان نیز به نسبت سال‌های گذشته، بیش از ۱۵ درصد رشد داشته است. افرادی که برای مقاصد کاری به این کشور مهاجرت می‌کنند، به‌سادگی می‌توانند یک فضای کاری عالی برای خود به‌وجود بیاورند.

بهترین شهرها برای زندگی در گرجستان

تفلیس پایتخت گرجستان، یکی از زیباترین شهرهای این کشور به‌شمار می‌آید و از نظر وسعت بسیار بزرگ است. در این شهر فرهنگ‌های متنوع به‌سادگی در کنار هم قرار گرفته‌اند. شهر تفلیس یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای این کشور به‌حساب می‌آید. باتومی یکی دیگر از شهرهای مهم و بزرگ در بخش جنوب غربی گرجستان است. آب و هوای معتدل این شهر بیش از هر عامل دیگری آن را برای زندگی مناسب کرده است. کوتائیسی از نظر وسعت، سومین شهر بزرگ در کشور گرجستان است که در مرکز ناحیه ایمرتی، در بخش غربی این کشور قرار دارد. این شهر دارای آب‌وهوایی نیمه گرمسیری، تراکم پایین جمعیت و فضای مناسبی برای صنعت تولید و ساخت است.

بهترین شهرها برای زندگی در گرجستان

جاذبه‌های گردشگری گرجستان

گرجستان که در میان آسیا و اروپا قرار گرفته، جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری را نیز در خود جای داده است. یکی از این جاذبه‌ها، دریاچه لیسی است که یکی از عجایب بسیار زیبای گرجستان به‌شمار می‌آید. این دریاچه در بخش شمالی غربی شهر تفیلس قرار گرفته است و ظاهر بسیار خاصی دارد. عمق این دریاچه در حدود ۴ متر است. یکی از چشم‌نوازترین جاذبه‌های گرجستان، مجسمه بزرگ زنی در نزدیکی قلعه ناریکالا است که یک شمشیر و یک جام را در دستانش نگه داشته است. این مجسمه آلومینیومی ۲۰ متر ارتفاع دارد و به نام کارتلیس ددا یا مادر گرجستان مشهور است. این مجسمه نماد کشور گرجستان نیز می‌باشد. شمشیر این مجسمه به معنای حفاظت از شهر و نگهبانی از آن است.

خانه اپرای پالیاشویلی بنای رویایی و زیبا که قلب موزیکال شهر روستاولی به‌حساب می‌آید. مسافرانی که این بنا را از نزدیک دیده‌اند، تهیه و خرید بلیط‌های اپرا و یا تئاترهایی که در این ساختمان باشکوه برگزار می‌شود را پیشنهاد می‌کنند. معماری این بنا ترکیبی از سبک کلاسیک و معماری بیزانس و رومی است و قدمت آن به 160 سال پیش بازمی‌گردد است.

جشن‌های سنتی گرجستان

جشن‌های گرجستان از دیگر جاذبه‌های فوق‌العاده این کشور به‌شمار می‌آیند که در فصول مختلف سال برگزار می‌شوند. کارناوال‌های سنتی و همچنین رقص‌هایی خاص با لباس‌های سنتی در این کشور بسیار مرسوم هستند. جشن عید پاک و جشن بزرگ گل‌های رز و مخملی، از باشکوه‌ترین و زیباترین جشن‌های گرجستان محسوب می‌شوند.

شرایط مهاجرت و اخذ اقامت گرجستان

گرجستان یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در سال‌های اخیر ظاهر شده است. طبق آمارهای منتشر شده، این کشور نسبت به سال‌های گذشته در زمینه پذیرش مهاجران،  ۷۵ درصد رشد داشته است. روند اقتصادی این کشور به‌صورتی عمل کرده است که هزینه‌های زندگی در گرجستان پایین هستند و همیشه در وضعیت کنترل شده، قرار دارند. همچنین مراحل درخواست و اخذ ویزای گرجستان از بسیاری از کشورها ساده‌تر است و همین مساله میزان تقاضای ویزای این کشور از سوی اتباع خارجی را افزایش می‌دهد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که برای مهاجرت به گرجستان، فرا گرفتن زبان گرجی برای برقراری ارتباط با مردمان و شرکت‌های بومی این کشور الزامی است. زیرا بسیاری از مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط ندارند. جهت مهاجرت به گرجستان، تمکن مالی مناسب، مدارک کامل  و بدون نقص و همچنین گواهی عدم سوء پیشینه مورد نیاز هستند. علاوه بر این، شرایط دیگری بسته به نوع مهاجرت، وجود دارند. به‌عنوان مثال، برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک، حساب بانکی مطمئن و تمکن مالی و برای مهاجرت تحصیلی، معدل و رزومه‌ علمی شرط‌های مهمی هستند.

تنوع روش‌های مهاجرتی و اقامت در کشور گرجستان

تمام کشورهای دنیا روش‌های مختلفی برای مهاجرت دارند. کسانی که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند باید بسته به نیازها و اهداف خود برای مهاجرت، یکی از روش‌های مهاجرتی را انتخاب کنند. هر روش، شرایط خاص خود را دارد. روش‌های اصلی مهاجرت به گرجستان عبارتند از:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت به‌واسطه تولد
 • مهاجرت به‌واسطه ازدواج
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

تنوع روش‌های مهاجرتی و اقامت در کشور گرجستان

شرایط لازم برای درخواست اقامت گرجستان

افرادی که به کشور گرجستان سفر می‌کنند، می‌توانند به‌مدت 90 روز در این کشور بدون ویزا اقامت داشته باشند. اما در صورت اقامت بیش از 90 روز در این کشور، فرد باید اجازه اقامت در آن را دریافت کند. اتباع خارجی خواهان دریافت مجوز اقامت موقت باید واجد شرایط خاصی باشند. این افراد که قصد اقامت و زندگی در این کشور را دارند و صرفا گردشگر نیستند، باید تمکن مالی خود را برای پرداخت مخارج زندگی ثابت کنند.

شرایط لازم برای درخواست اقامت گرجستان به شرح زیر هستند:

 • افراد استخدام شده و مشغول به کار در شرکت‌ها و موسسات این کشور به صورت رسمی
 • کسانی که در این کشور تحصیل می‌کنند
 • سرپرستان قانونی یک شهروند گرجستانی
 • به سرپرستی گرفته شدن فرد توسط یکی از شهروندان این کشور
 • داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در این کشور و اشتغال با آن
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و یا ثبت شرکت در گرجستان
 • کسانی که اقوام درجه یک شهروند تبعه یا یک فرد خارجی هستند که در گذشته مجوز اقامت این کشور را داشته است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز اقامت کشور گرجستان

برای دریافت مجوز اقامت، فرد می‌تواند از کنسولگری گرجستان واقع در کشور خود و یا در همین کشور درخواست خود را ثبت کند. پر کردن فرم این درخواست به صورت آنلاین انجام می‌گیرد و علاوه بر تکمیل این فرم، مدارک زیر نیز باید ترجمه و در سایت آپلود شوند:

 • کپی پاسپورت با بیشتر از 6 ماه اعتبار
 • 2 قطعه عکس مخصوص پاسپورت
 • ارائه اسنادی مانند استیکر ویزا در صورت مقیم این کشور بودن که نشان‌دهنده پروسه مهاجرتی باشد
 • مدارکی مانند گواهی اشتغال و امثال آن برای اثبات دلیل اقامت فرد
 • ارائه گواهی تمکن مالی مناسب جهت تامین هزینه‌های زندگی در این کشور

مهاجرت تحصیلی به گرجستان

یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به گرجستان، روش مهاجرت تحصیلی است. کشور گرجستان در عین حال که یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی با هزینه‌های زندگی پایین به‌حساب می‌آید، سیستم آموزشی باکیفیتی دارد. از این رو، دانشجویان زیادی از سراسر دنیا جلب دانشگاه‌های این کشور می‌شوند. به‌علاوه دانشگاه‌های زیادی در این کشور، به دانشجویان بورسیه‌ تحصیلی اعطا می‌کنند. در صورتی که افراد تمکن مالی مناسبی نداشته باشند، می‌توانند با تحصیل در گرجستان و دریافت بورسیه‌ تحصیلی، راه خود را به گرجستان باز کنند. اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی، تقویت معدل و تکمیل رزومه‌ علمی است.

البته نکته مهم این است که در صورت تحصیل، ویزای فرد متقاضی صرفا ویزای تحصیلی خواهد بود. در صورت تمایل فرد برای کار در کنار تحصیل، او نهایتا می‌تواند در جایی به‌عنوان کارمند نیمه‌وقت مشغول به کار شود. در صورتی که فرد قصد اقامت دائم در گرجستان را دارد،‌ باید بعد از فارغ‌التحصیلی یک کار تمام وقت برای خود پیدا کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. پیدا کردن کار و اشتغال  در گرجستان، برای افرادی که از دانشگاه‌های همین کشور فارغ‌التحصیل شوند، بسیار ساده‌تر خواهد بود. نکته جالب دیگر این است که تحصیل دانش آموزان تا مقطع نهم در مدارس گرجستانی، به‌صورت کاملا رایگان است. از این رو، افراد در صورت تمایل می‌توانند برای تحصیل فرزند خود در گرجستان نیز اقدام کنند.

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، کمی هزینه‌بر خواهد بود و بیشتر مناسب کسانی است که از لحاظ مالی مشکلی نداشته و از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند. سرمایه‎ گذاری در گرجستان به سه روش امکان‌پذیر است. این سه روش عبارتند از:

 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری از طریق اوراق قرضه

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک؛ مناسب‌ترین راه سرمایه‌گذاری

خرید ملک، یکی از مناسب‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های سرمایه‌گذاری در گرجستان است. افراد متقاضی سرمایه‌گذاری در این کشور برای خرید ملک، باید حداقل مبلغی معادل 30000 الی 35000 دلار هزینه کنند. در صورت خرید ملک در این کشور، مجوز اقامت موقت در گرجستان برای فرد خریدار صادر می‌شود. این اقامت در ابتدا تا یک سال اعتبار دارد. پس از این مدت، فرد باید مدت اعتبار آن را از طریق اداره‌ مهاجرت تمدید کند. بعد از آن، فرد خریدار می‌تواند تا شش سال بدون هیچ مشکلی در گرجستان اقامت داشته باشد و سپس برای اقامت دائم درخواست دهد.

پاسپورت گرجستان

پاسپورت گرجستان

متقاضیان ایرانی بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. به دلیل آب‌وهوای مناسب، طبیعت زیبا و شرایط مناسب برای زندگی، بسیاری از متقاضیان ایرانی برای مهاجرت به این کشور تلاش می‌کنند. یکی از دلایل اصلی مهاجرت به کشور گرجستان اخذ پاسپورت این کشور است.

سخن آخر

کشور گرجستان یکی از زیباترین کشورهای ناحیه قفقاز است و در آن تقابل سنت و مدرنیته به زیبایی به تصویر کشیده شده است. این کشور یکی از پایین‌ترین نرخ‌های هزینه‌های زندگی را دارد و از این لحاظ برای انواع مهاجرت‌های کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری بسیار مناسب است.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، مرجع تخصصی ارائه تمامی خدمات و انجام امور مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای کشورهای مختلف است. کارشناسان ما در هرمس اپلای تخصصی‌ترین مشاوره‌ها را در زمینه دریافت ویزاهای کشورهایی همچون هلند و سایر کشورهای اروپایی را در اختیار شما قرار می‌دهند. یکی از سوابق درخشان هرمس اپلای، جلب رضایت 97 درصدی مشتریان است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی وب‌سایت ما مراجعه کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
روش‌های مهاجرت به گرجستان کدامند؟
روش های زیادی برای مهاجرت به این کشور وجود دارند. رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به گرجستان، مهاجرت‌های تحصیلی، کاری و یا سرمایه‌گذاری هستند.
مزایای مهاجرت تحصیلی به گرجستان چیست؟
مزایای تحصیل در گرجستان، تحصیل بدون محدودیت سنی برای دانشجویان و وجود امکان تحصیل به زبان انگلیسی به‌همراه هزینه‌های تحصیلی بسیار پایین در عین وجود سیستم آموزشی استاندارد، هستند.
نحوه مهاجرت کاری به گرجستان چگونه است؟
برای اشتغال در کشور گرجستان، فرد به دریافت یک پیشنهاد کاری از کارفرما در این کشور نیاز دارد. افراد متقاضی کار در این کشور، می‌توانند از طریق روزنامه‌ها، موسسات و سایت‌های کاریابی معتبر با داشتن یک رزومه قوی کاری و تحصیلی، می‌توانند کارفرمایان مختلفی را پیدا کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای