ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان

کشور مجارستان یکی از کشورهای قاره سبز است. بورسیه‌های متنوع تحصیلی، شرایط نسبتاً ساده اخذ ویزای تحصیلی مجارستان، اعتبار شنگن ویزا و هزینه‌های پایین زندگی در این کشور از جمله دلایل افراد برای تحصیل در این کشور است. در این مقاله علاوه بر آشنایی با کشور مجارستان شرایط اخذ ویزای تحصیلی و بورسیه این کشور را بررسی خواهیم کرد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با موقعیت جغرافیایی کشور مجارستان

کشور مجارستان از کشورهای اروپای مرکزی است که از شمال با اسلواکی، از شمال شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با اسلوونی و از غرب با اتریش همسایه است. پایتخت این کشور بوداپست است که مروارید دانوب نامیده می‌شود و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است.
جمعیت این کشور زیبا طبق آخرین سرشماری‌ ها ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر اعلام شده است. این کشور از لحاظ تاریخی و فرهنگی یکی از غنی‌ترین کشورهای اروپایی است. قلعه‌ها و کلیساها جلوة شگفت انگیزی به شهرهای این کشور داده و تلفیقی از سنت و مدرنیته را رقم‌زده است. زبان رسمی مردم این کشور مجاری است. مجارستان مانند سایر کشورهای اروپایی دارای آب‌ وهوای معتدل در فصل بهار و پاییز، تابستان‌ های گرم و زمستان‌های سرد است.

آشنایی با موقعیت علمی دانشگاه‌ های کشور مجارستان

قبل از بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان لازم دانستم درباره دانشگاه‌های این کشور، جایگاه علمی آن‌ها، پرطرفدارترین رشته‌ها و رتبه دانشگاه‌ها در مقالات علمی توضیحاتی ارائه کنم. شاید دانشگاه‌های کشور مجارستان به‌اندازه برخی از کشورهای این قاره مثل بریتانیا، فرانسه، آلمان و غیره در علم پیشرو نباشند اما در سال‌های اخیر پیشرفت رو به جلویی داشته‌اند. در دانشگاه‌های کشور مجارستان علاوه بر تدریس دروس به زبان مجاری، از سایر زبان‌ها مثل انگلیسی نیز استفاده می‌شود.
دوره‌های لیسانس در این کشور ۴ سال، دوره‌های کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال و دوره‌های دکتری حدوداً ۳ سال طول خواهند کشید. برخی رشته‌ها به‌صورت پیوسته ارائه می‌شوند و در یک دوره ۵ الی ۶ سال به فرد به طور مستقیم مدرک کارشناسی ارشد اعطا می‌شود.
کشور مجارستان برای گسترش و بهبود سیستم آموزش عالی به برنامه تبادل دانشجو بولونیا نیز پیوسته است. بر اساس پیمان بولونیا که تقریباً اکثر کشورهای اروپایی عضو آن هستند، انتقال دانشجو به دانشگاه‌ های دیگر باعث کسب فرصت‌ های مطالعاتی بیش تر می‌شود.

علاوه بر این دانشگاه‌ های کشور مجارستان از ارائه خدمات به دانشجویان بین‌المللی نیز استقبال می‌کنند و امکانات نسبتاً خوبی برای جذب دانشجویان ارائه می دهند. به دلیل همین استقبال دانشگاه‌ ها از دانشجویان بین‌ المللی، دریافت ویزای تحصیلی مجارستان بسیار آسان است. در جدول‌های زیر رتبه‌ها و اطلاعات بهترین دانشگاه‌ های مجارستان از نظر مجلات مختلف را می‌توانید مشاهده کنید.

بهترین دانشگاه‌ های مجارستان از نظر مجله usnews

نام دانشگاه

رتبه در بین دانشگاه‌های جهان رتبه در بین دانشگاه‌های اروپا رتبه در بین دانشگاه‌های مجارستان تعداد دانشجوهای بین‌المللی تعداد هیئت‌علمی
Eotvos Lorand ۴۳۴ ۱۸۲ ۱ ۳۴۳۷ ۱۷۳۵
Semmelweis ۶۶۳ ۲۶۶ ۲ ۳۷۲۴ ۱۰۷۰
Szeged ۷۱۲ ۲۹۳ ۳ ۴۰۲۰ ۱۵۷۷
Debrecen ۷۴۸ ۳۰۵ ۴ ۶۲۹۷

۱۷۰۳

بهترین دانشگاه‌ های مجارستان از نظر مجله THE

نام دانشگاه رتبه در بین دانشگاه‌های جهان رتبه تاثیرگذاری رتبه در بین دانشگاه‌های اروپا
Semmelweis ۳۰۰_۲۵۱ ۶۰۰_۴۰۱ ۴۱
Eotos lorand ۶۰۱_۸۰۰ ۶۰۱_۸۰۰ ۱۵۱_۲۰۰
Debrecen ۸۰۱_۱۰۰۰ ۳۰۱_۴۰۰ ۱۵۱_۲۰۰
Pecs ۸۰۱_۱۰۰۰ ۲۰۱_۳۰۰ _

بهترین دانشگاه‌ های مجارستان از نظر مجله shanghai

نام دانشگاه رتبه در بین دانشگاه‌های جهان رتبه‌بندی براساس موضوع (QSWUR) رتبه‌بندی

EECA

نسبت دانشجو به اساتید ارائه بورسیه
Szeged ۵۵۱_۵۶۰ ۳۵۱_۴۰۰ ۲۹ ۱۰ بله
Debrecen ۵۹۱_۶۰۰ ۲۰۱_۲۵۰ ۴۰ ۱۲ بله
Eotvos Lorand ۶۵۱_۷۰۰ ۲۵۱_۳۰۰ ۲۶ ۱۲ بله
Pecs ۶۵۱_۷۰۰ ۳۵۱_۴۰۰ ۶۰ ۱۰ _

 

انواع ویزا در کشور مجارستان

ویزاهایی که سفارت کشور مجارستان ارائه می‌دهد به دو شکل است، ویزاهای کوتاه‌مدت (نوع C) و ویزاهای بلندمدت (نوع D). ویزاهای کوتاه‌مدت برای اهداف توریستی، گردشگری و بازدیدی صادر می‌شوند اما ویزاهای بلندمدت برای کار یا تحصیل صادر شده و می‌تواند تمدید شوند.

انواع ویزای تحصیلی مجارستان

به‌طورکلی دو نوع ویزای تحصیلی در کشور مجارستان برای افراد صادر می‌شود.
• ویزای تحصیلی دانش‌ آموزی
• ویزای تحصیلی دانشجویی
ویزای تحصیلی دانش‌ آموزی برای افراد زیر ۱۸ سال که قصد دارند در مدارس کشور مجارستان تحصیل کنند صادر می‌شود. برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال اجازه والدین برای تحصیل در مجارستان الزامی است. والدین می‌بایست از طریق دفاتر اسناد رسمی رضایت خود از تحصیل فرزندشان در این کشور را اعلام کنند.
ویزای تحصیلی دانشجویی برای افراد بالای ۱۸ سال که قصد دارند در دانشگاه‌های کشور مجارستان تحصیل کنند صادر می‌شود. برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان شما می‌بایست از یکی از دانشگاه‌های این کشور دعوت‌ نامه یا پذیرش دریافت کنید.

انواع ویزای تحصیلی مجارستان

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌ های مجارستان شما باید مدارک زیر را آماده کرده و به سفارت مجارستان درخواست صدور ویزا دهید.

• فرم پذیرش از دانشگاه
• پرکردن فرم درخواست ویزای تحصیلی مجارستان
• ارائه مدارک تحصیلی قبلی و ترجمه رسمی آن‌ها
• ارائه ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی آن
• انگیزه نامه
• توصیه‌نامه از اساتید
• مدرک معتبر زبان
• سوابق کاری
• ارائه مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی
• پاسپورت (حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد)
• کپی از صفحه پاسپورت
• گواهی بیمه سلامت
• آدرس محل سکونت در کشور مجارستان (درصورتی‌که از خوابگاه استفاده می‌کنید حتماً آن را ذکر کنید)
• ۶ قطعه عکس پرسنلی که در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد
• ارائه رسید تمکن مالی (شما باید ثابت کنید توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را برای حداقل یک سال دارید. این رسید می‌تواند از حساب بانکی خودتان یا حامی مالی شما باشد.)
• ارائه نامه دریافت بورسیه درصورتی‌که بورسیه دریافت کرده‌اید.
• پرداخت هزینه صدور ویزا (اگر بورسیه یکی از دانشگاه‌ های کشور مجارستان را دریافت کرده‌اید هزینه صدور ویزا برای شما رایگان است.)
• بلیت پرواز
• تمام این مدارک باید در صفحات A4 ارائه شوند.

به‌طورکلی هر چه سریع‌تر برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان اقدام کنید فرایند آن زودتر انجام خواهد شد. در ابتدا پس از ارائه مدارک خواسته شده یک فرصت مصاحبه در کنسولگری برای شما صادر می‌شود. این زمان ملاقات ۴ تا ۶ هفته بعد از ثبت درخواست شما است.
در روز مصاحبه بهتر است با ظاهری مناسب و آراسته به کنسولگری یا سفارت کشور مجارستان مراجعه کنید و مدارک بالا را به همراه داشته باشید. مأمور سفارت چند سؤال در مورد انگیزه ادامه تحصیل در مجارستان، سوابق قبلی تحصیلی، سوابق قبلی کاری، میزان تمکن مالی و غیره از شما خواهند پرسید. پاسخ صحیح و دقیق به سؤالات مأموران سفارت فرایند دریافت ویزا را ساده‌تر خواهد کرد.
فرایند دریافت ویزای تحصیلی مجارستان پس از مصاحبه با مأموران سفارت حدوداً یک هفته تا یک ماه طول خواهد کشید. پس از صادر شدن ویزا و ورود به کشور مجارستان شما باید ظرف ۱۵ روز برای دریافت مجوز اقامت خود در مجارستان اقدام کنید.

مزایای تحصیل در کشور مجارستان

برای یک دانشجو علاوه بر سطح علمی دانشگاه، موارد دیگری مثل امکانات کشور، امکان کارکردن پس از تحصیل، میزان هزینه‌ها و غیره نیز به‌تبع مهم خواهد بود. برخی از مزایای تحصیل در کشور مجارستان عبارت‌اند از:

مزایای تحصیل در کشور مجارستان

• وجود کنسولگری کشور مجارستان در ایران و آسان شدن فرایند دریافت ویزا (برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهایی که در ایران کنسولگری ندارند شما باید از طریق کشور ثالث اقدام به دریافت ویزا کنید.)
• ویزای تحصیلی مجارستان اعتبار شینگن دارد
• هزینه‌های پایین زندگی در مجارستان
• کیفیت و امکانات آموزشی بالا در دانشگاه‌های این کشور
• بورسیه‌های متنوع برای دانشجویان خارجی
• رتبه‌های خوب دانشگاه‌های مجارستان در رتبه‌بندی مجلات معتبر
• امکان کار دانشجویی در زمان تحصیل
• امکان دریافت ویزای کار پس از اتمام تحصیل در این کشور
• استفاده از برنامه‌های تبادل دانشگاه‌های مجارستان
• امکان کارکردن در کشورهای دیگر با مدرک تحصیلی دانشگاه‌ های مجارستان

دوره زبان انگلیسی در مجارستان

دوره زبان انگلیسی در مجارستان

یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل در کشور مجارستان، تحصیل زبان انگلیسی در این کشور است؛ اما نحوه شرکت در دوره زبان انگلیسی در مجارستان چگونه است؟

سخن آخر

کشور مجارستان یکی از کشورهای روبه‌رشد از نظر تحصیلی در اروپا است. این کشور با پیوستن به برنامه‌های تبادل دانشجو مانند برنامه تبادل بولونیا، تلاش بیش تری برای کسب جایگاه علمی در دنیا کرده است. این کشور از ورود دانشجویان بین‌ المللی به دانشگاه‌های خود استقبال کرده و ازاین‌رو فرایند دریافت ویزای تحصیلی مجارستان ساده و بدون پیچیدگی است.
علاوه بر این هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است و دانشگاه‌ های مجارستان بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌کنند. یکی از مزایای ویزای تحصیلی این کشور، شینگن بودن آن است و با این ویزای شما می‌توانید به‌راحتی به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
تدریس در دانشگاه های مجارستان به چه زبانی است؟
در دانشگاه‌های کشور مجارستان علاوه بر تدریس دروس به زبان مجاری، از سایر زبان‌ها مثل انگلیسی نیز استفاده می‌شود.
انواع ویزای تحصیلی مجارستان کدامند؟
• ویزای تحصیلی دانش‌آموزی • ویزای تحصیلی دانشجویی
فرایند دریافت ویزای تحصیلی مجارستان چقدر طول میکشد؟
فرایند دریافت ویزای تحصیلی مجارستان پس از مصاحبه با مأموران سفارت حدوداً یک هفته تا یک ماه طول خواهد کشید. پس از صادر شدن ویزا و ورود به کشور مجارستان شما باید ظرف ۱۵ روز برای دریافت مجوز اقامت خود در مجارستان اقدام کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای
لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.