بررسی شرایط مهاجرت با رشته حقوق در بلاگ هرمس اپلای

مهاجرت با رشته حقوق

برای مهاجرت به‌عنوان یک حقوقدان به چه مدارک و اسنادی احتیاج دارید؟ بهترین کشورها برای مهاجرت وکلا چه کشورهایی هستند؟ این سوال‌ها در ذهن متقاضیان مهاجرت برای رشته حقوق وجود دارد. یکی از بهترین روش های مهاجرت و اشتغال به عنوان یک وکیل در کشورهای دیگر تحصیل در رشته حقوق کشور موردنظر است. البته شرایط مهاجرت با گرایش‌های متفاوت رشته حقوق در کشورهای مختلف و با‌توجه‌به سیاست‌های دولت مقصد متفاوت خواهد بود. در این مقاله به بررسی اطلاعات در‌ مورد مهاجرت با استفاده از رشته حقوق و جزئیات آن مانند بازار کار رشته حقوق در خارج از کشور می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط رشته حقوق بین الملل برای مهاجرت تحصیلی

فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف رشته حقوق حساسیت‌های بسیاری برای پیدا کردن کار در کشورهای خارجی دارند. این امر به دنبال حساسیت‌های دولت و سیاست‌های هر کشور در استخدام فرد خارجی برای کار در حوزه حقوقی به شمار می‌رود. به‌این‌ترتیب پیشنهاد می‌کنیم برای ورود به بازار کار رشته حقوق در خارج کشور، روش مهاجرت تحصیلی را انتخاب کنید. قطعا تحصیل در بهترین دانشگاه حقوق جهان در کشورهای خارجی، هموارترین مسیر را برای ورود به بازار کار رشته حقوق ایجاد می‌کند.

دریافت ویزای تحصیلی؛ یکی از روش‌های مهاجرت رشته حقوق

بهترین گرایش رشته حقوق برای مهاجرت چیست؟

تفاوت احکام قضایی و قوانین در کشورهای مختلف از جمله دلایل قرار گرفتن این رشته میان بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. یکسان نبودن این قوانین می‌تواند مسیر تحصیل در این رشته را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین شما باید به یادگیری قوانین کشور موردنظر علاقه داشته باشید. در انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی برای حقوق، لیست ارزان ترین کشور برای تحصیل را برای ارائه پایین‌ترین میزان تمکن مالی بررسی کنید. قوانین حقوقی در کل دنیا به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

 • نوع اول؛ نظام حقوقی سیویل لا (Civil law)
 • نوع دوم؛ نظام حقوقی کامن لا (common law)
 • نوع سوم؛ قانون مصوبه یا مجلس
 • نوع چهارم؛ نظام حقوقی دینی

نوع سوم و چهارم از قوانین حقوقی حاکم در کشورهای مختلف، کاربرد بسیار کم و در نتیجه طرفداران کمی دارند. نظام حقوقی سیویل لا و کامن لا نظام‌های مشهور و شناخته شده در کل جهان هستند. قوانین نظام حقوقی سیویل لا را افرادی تصویب و اجرا می‌کنند که صلاحیت انجام این کار را داشته باشند.

قوانین اجرایی مختلف در هر کشور؛ اساس تفاوت بهترین گرایش رشته حقوق برای مهاجرت

کدام کشورها برای مهاجرت با گرایش‌های رشته حقوق مناسب هستند؟

بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی گزینه‌های خوبی برای تحصیل و کار در رشته حقوق هستند اما تعدادی از آن‌ها مانند انگلیس، استرالیا، فرانسه، کانادا و ایالات متحده آمریکا شرایط مساعد‌تری برای کار و ادامه تحصیل دارند. با‌توجه‌به میزبانی آلمان از برترین دانشگاه‌های جهان، این کشور فرصت خوبی را برای مهاجرت تحصیلی با رشته حقوق در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد؛ ازاین‌رو گرایش‌های رشته حقوق میان شغل های مورد نیاز آلمان  قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی دقیق تر این کشورها برای مهاجرت وکلا می پردازیم.

مهاجرت با گرایش های رشته حقوق به آمریکا

به‌طورکلی دو روش برای مهاجرت به امریکا به‌عنوان وکیل وجود دارد. روش اول مهاجرت کاری و روش دوم مهاجرت تحصیلی است. این کشور از نظام حقوقی کامن لا پیروی می‌کند و براساس قانون اساسی، هر ایالت آمریکا می‌تواند به‌صورت خودمختار قوه قانون‌گذاری داشته باشد. به این ترتیب کانون وکلا هر ایالت به‌طورکامل از دادگاه‌های فدرال و دولت آمریکا مستقل هستند. این کانون با‌توجه‌به اختیارات خود برای استخدام وکلای جوان و تازه فارغ‌التحصیل شده اقدام به برگزاری آزمون می‌کند و به این ترتیب متقاضیان را از نظر علمی، اطلاعات حقوقی و شخصیتی موردسنجش قرار می‌دهد.

برای مهاجرت تحصیلی با رشته حقوق به دانشگاه‌های آمریکایی ابتدا باید در آزمونی تحت عنوان LSAT شرکت کرده و موفق به کسب حداقل نمره شوید. قبولی در این آزمون یکی از شرایط اصلی ورود به دانشکده‌های حقوق آمریکا است.

مهاجرت تحصیلی با رشته حقوق به انگلستان چگونه انجام می‌شود؟

یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل و کار در رشته حقوق، انگلستان است. همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد نظام حقوقی کامن لا (common law) از پادشاهی انگلستان شروع شد و رفته رفته در سراسر جهان مورداستفاده قرار گرفت.

افرادی که پروانه وکالت خود را کسب کرده اند و قصد مهاجرت با رشته حقوق  به این کشور را دارند، ابتدا باید در آزمونی به نام SQE شرکت کنند که خود به دو قسمت SQ1 و SQ2 تقسیم می شود. به‌طورکلی برای وکالت در انگلیس باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای مرکزی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی حداقل در سطح آیلتس ۵
 • دریافت نمره قبولی از هر دو آزمون SQ1 و SQ2

تحصیل در رشته حقوق دانشگاه‌های انگلستان کوتاه‌تر بودن مدت زمان تحصیل نسبت به کشورهای دیگر است. به این معنی که دانشجو وقت کمتری برای تحصیل در این رشته سپری می‌کند و می‌تواند سریع‌تر وارد بازار کار شود.

شرایط مهاجرت با انواع گرایش‌های رشته حقوق به فرانسه

خوشبختانه تحصیل در رشته حقوق دانشگاه‌های دولتی این کشور کاملا رایگان است و هیچ شهریه ای از دانشجو دریافت نمی کنند. اما مهم ترین شرط ورود به دانشگاه، داشتن مدرک زبان فرانسوی است. برای دریافت پذیرش از دانشگاه های معتبری همچون سوربن فرانسه ابتدا باید تمام مدارک خود مانند مدارک تحصیلی مقاطع گذشته، ریز نمرات، مدارک شناسایی و … را به زبان فرانسه ترجمه کرده و تحویل سفارت دهید. خاطرتان باشد این مدارک حتما باید به تایید وزارت امور خارجه هم رسیده باشند. علاوه‌بر این، شما برای گرفتن پذیرش به یک نامه انگیزشی و چند توصیه‌نامه معتبر از اساتید خود احتیاج دارید.

یکی از راحت‌ترین روش‌های ورود به حرفه وکالت برای افرادی که  لیسانس حقوق خود را در ایران دریافت کرده‌اند، شرکت در کلاس‌های مستر ۱ و ۲ و ارائه تز دکترا است. به این ترتیب بعد از اتمام دوره و قبولی در آزمون‌های مربوطه می‌توانند به‌عنوان یک وکیل رسمی دادگستری شروع به کار کنند.

بررسی مزایای مهاجرت با زیرمجموعه‌های رشته حقوق

به‌طورکلی موقعیت‌های شغلی رشته حقوق به‌عنوان یکی از پردرآمدترین شغل جهان شناخته می‌شود. مهاجرت با این تخصص شامل مزایای دیگری نیز می‌شود که در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • داشتن درآمد بالا و زندگی با کیفیت
 • تحصیل در بهترین دانشگاه‌های حقوق جهان
 • وجود موقعیت‌های شغلی مناسب و پایین بودن نرخ بیکاری
 • زندگی در جامعه‌ای پیشرفته و امکان برخورداری از زندگی با سطح بالا
 • دریافت مدرک وکالت معتبر در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی

علاوه‌بر موارد گفته شده، امکان تحصیل رایگان در رشته حقوق برای دانشجویان این رشته وجود دارد. این امر به دنبال تسلط به زبان‌های رسمی هر کشور به‌عنوان الزام فعالیت در گرایش‌های رشته حقوق ایجاد خواهد شد.

رسیدن به درآمد بالا؛ یکی از مزیت‌های مهاجرت تحصیلی با رشته حقوق

معایب مهاجرت به رشته حقوق چیست؟

یکی از معایب تحصیل در رشته حقوق این است که امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی وجود ندارد. در واقع فقط در صورت تسلط به زبان آلمانی یا فرانسوی می‌توانید در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان یا هر کشور دیگری که زبان رسمی آن ها این دو باشد، رایگان تحصیل کنید. البته اگر موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان شوید، هزینه شما تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و حتی در شرایطی کاملا رایگان می‌شود.

علاوه‌بر موارد گفته شده، برای فعالیت به‌عنوان وکیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی باید مسیر سخت و طولانی را پشت سر بگذارید و قوانین کشور مقصد را به‌طور‌کامل یاد بگیرید. حتی افرادی که در کشور خود مدرک وکالت دریافت کرده باشند برای گرفتن مجوز کار باید در دوره‌های خاصی شرکت کنند. این کار نیازمند صرف هزینه بالا است؛ بااین‌حال نویدبخش آینده‌ای روشن خواهد بود.

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری

تعیین بهترین رشته های برای مهاجرت کاری نه تنها در سال ۲۰۲۲ بلکه در هر سالی، با توجه به کشور صورت می گیرد چرا که هر کشوری دارای شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … متفاوتی است و از این رو میزان نیاز هر کشور به متخصصان حوزه های گوناگون نیز متفاوت می باشد.

تماس با موسسه‌های مهاجرتی؛ راهکار مهاجرت بی‌دردسر و انتخاب بهترین مسیر با رشته حقوق

در این مقاله به بررسی شرایط و ضوابط مهاجرت با رشته حقوق پرداختیم تا بدانیم «ایا با رشته حقوق میشه مهاجرت کرد». بله ادامه زندگی کاری و تحصیلی در کشورهای خارجی با رشته حقوق امکان‌پذیر است. برای این کار باید با بهترین گرایش‌های این تخصص قانونی و محدودیت‌های هر کشور برای استخدام کارشناس حقوقی آشنا شوید. بهترین گرایش رشته حقوق برای مهاجرت شامل حقوق جزا، حقوق جرم شناسی، حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق اقتصادی، حقوق محیط زیست و حقوق بین الملل می‌شود.

البته احتمال اشتغال در موقعیت های شغلی مربوط به حقوق بین الملل بیشتر است. این گرایش جذاب و پرطرفدار در زمینه روابط حاکم بین کشورها و روابط سازمان‌های بین‌ المللی فعالیت می‌کند. برای گرفتن بهترین تصمیم در این زمینه پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت با‌تجربه مشورت کنید. وکلا و مشاورین تیم هرمس اپلای با ده سال سابقه کار و داشتن پرونده های مهاجرتی موفق می‌توانند در این مسیر همراه و راهنمای شما باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا می توان با پروانه وکالت به اروپا مهاجرت کرد؟
بله، شما می توانید با شرکت در آزمون های مورد نظر و کسب نمره قابل قبول، مجوز وکالت در کشورهای اروپایی را دریافت کنید.
بهترین راه وکیل شدن در خارج کشور چیست؟
در صورتی که هنوز مدرک وکالت خود را دریافت نکرده اید ولی به این حرفه علاقه دارید، می توانید با گرفتن پذیرش از دانشکده حقوق کشور مورد نظر مشغول به تحصیل شوید و بعد از اتمام دوره وارد بازار کار شوید.
آیا با مدرک حقوق دانشگاه آزاد و پیام نور هم می توان اقدام به مهاجرت کرد؟
در قدم اول مدارک شما باید با توجه به سیستم آموزشی کشور مقصد معادل سازی شود در صورت عبور از این مرحله در بسیاری از کشورها برای تایید صلاحیت علمی و عملی باید در آزمون های مختلف شرکت کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

24 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
rahil
3 ماه قبل

ایا برای تحصیل در رشته حقوق میتونیم ب کره جنوبی هم مهاجرت کنیم ؟شرایط اونجا چطوریه؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  rahil
1 ماه قبل

سلام rahil عزیز وقتتون بخیر
در صورت داشتن نمره زبان مورد نیاز دانشگاه های کره، تمکن مالی و کسب معدل حدنساب دانشگاه های کره شانس اپلای برای دانشگاه های کره را دارید و در صورت اخذ پذیرش میتوانید در کره تحصیل کنید.

هستی محمدی
4 ماه قبل

برای مهاجرت با رشته حقوق باید ابتدا پرونده وکالت ام را کسب کنم و بعد معادل سازی مدرک در کشور انگلستان شود و با آزمون های مورد تایید و قبولی در آن آزمون ها میتوانم در آنجا مشغول کار شوم ؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  هستی محمدی
4 ماه قبل

سلام هستی عزیز وقتتون بخیر
در صورتی که دوره‌های تخصصی وکالت کشور انگلستان و بگذرونید و نمره قبولی کسب کنید و در آزمون برد وکالت انگلستان شرکت کنید و در صورتی که قبول بشه میتونید اونجا به وکالت بپردازید. معمولا افرادی که اینجا حقوق خوندن و سطح زبان انگلیسیشون خوب هستش بیشتر برای ویزاهای جی اس ام یا اسکیل ورکر استرالیا اقدام می‌کنن چون پروسه‌ی هموارتری داره و شانس موفقیت بیشتری دارن.

کادر هرمس اپلای