هند

هند

کشور هند، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان با میراث فرهنگی غنی است که طی سال‌های اخیر به پیشرفت‌های همه‌جانبه‌ای در مسائل اقتصادی و اجتماعی رسیده است. در گذشته به این کشور بهارات می‌گفتند اما در حال حاضر نام جدید این کشور یعنی هندوستان از ترجمه فارسی واژه سانسکریت سیندو گرفته شده است. سیندو یکی از رودخانه‌های کشور هند می‌باشد و به همین دلیل هم امروزه به این کشور هندوستان یا سرزمین هندوها گفته می‌شود.

به دلیل اینکه کشور هند از فرهنگ‌ها، سنت‌ها و زبان‌های مختلف پر شده است، این کشور را به کشور هفتاد و دو ملت می‌شناسند. در مجموعه ایالت‌هایی که به طور رسمی در هندوستان ثبت شده‌اند، شاید بسیار بیشتر از هفتاد و دو ملت باشد، اما این کشور به دلیل تنوع بالای فرهنگی و قومیتی، به سرزمین عجیبی تبدیل شده که بدون شک سفر و مهاجرت به آن به جذابیت‌های بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

موقعیت جغرافیایی و جمعیت کشور هند

از نظر موقعیت جغرافیایی، هند کشوری در جنوب غربی آسیا بوده و بخش گسترده‌ای از شبه قاره هند را در بر می‌گیرد. پایتخت این کشور، دهلی نو است و بزرگ‌ترین شهر آن نیز بمبئی نام دارد. هندوستان در شمال غربی با پاکستان همسایه است. در شمال این کشور، چین، بوتان، نپال و تبت واقع شده‌اند. در منطقه شمال شرقی، برمه و بنگلادش به عنوان همسایه‌های کشور هندوستان شناخته می‌شوند.

در غرب، این کشور با خلیج بنگال و از جنوب نیز با دریای عمان و اقیانوس هند مرز آبی دارد. از نظر مساحت، هند هفتمین کشور جهان بوده و پهناوری آن ۳۲۸۷۲۶۳ کیلومتر مربع است. بیشتر خاک هند شامل زمین‌های پست و هموار بوده و در شمال آن رشته کوه هیمالیا قرار دارد. جمعیت هند در سال ۲۰۱۷ بالغ بر یک میلیارد و سیصد و سی و نه هزار نفر برآورده شده است.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت هند

گذری به تاریخ کشور هند

تاریخ کشور هند نتیجه ادغام همیشگی با مهاجران و فرهنگ‌های متنوعی بوده است که این کشور را احاطه کرده‌اند. هندوستان چهارراهی از فرهنگ‌ها از چین و اروپا تا ارتباط آسیا با فرهنگ‌های آفریقا است. تاریخ این کشور به باور مورخان، باستانی و پویا بوده و به اندازه تاریخ بشر قدیمی است و به ابتدای تمدن بشری باز می‌گردد. این تمدن در کنار ردوخانه ایندوس و در مناطق کشاورزی سرزمین‌های جنوبی هند متولد شد.

بعضی دیگر از تاریخ‌نگاران نیز معتقدند که تمدن باستانی ایندوس در مناطقی مانند مونجوجو-دارو، هاراپا و لوتال و با آمدن آریایی‌ها شکل گرفت. این دو مرحله به طور معمول به عنوان دوره‌های قبل از ودریک و ودیک توصیف می‌شوند. در دوره ودایی است که برای نخستین بار هندوئیسم ایجاد شد.

اتحاد سرزمین هندوستان در قرن پنجم توسط آشوکا

در قرن پنجم بود که بخش‌های وسیعی از سرزمین هند تحت نظر آشوکا متحد شدند. آشوکا بعدها به بودیسم گروید و در زمان او بود که بودیسم در سایر مناطق آسیا گسترش پیدا کرد. در دوران سلطنت مائوریاها بود که هندوئیسم شکلی را به وجود آورد که دین در آن مهم بود. دین اسلام ابتدا در قرن هشتم به هندوستان آمد و تا قرن یازدهم جایگاه خود را به عنوان یک نیروی سیاسی تثبیت کرد. سلسله‌های هندسوتان مانند لودی‌ها، توغلاق‌ها و بسیاری دیگر که بقایای آن‌ها در دهلی و سایر مناطق هند قابل مشاهده است، پراکنده شدند. سرانجام با حضور امپراتوری مغول، هند وحدت سیاسی را به خود دید.

حضور کشورهای اروپایی در قرن هفدهم

حضور کشورهای اروپایی در این کشور به قرن هفدهم میلادی باز می‌گردد. در رقابت بین کشورهای استعماگر بر سر تصاحب منابع هند، انگلیسی‌ها پیروز شدند. شورشی هم که در سال ۱۸۵۷ به دنبال احیای برتری هند بود، نتیجه‌ای نداشت و با تاجگذاری ملکه ویکتوریا به عنوان امپراتور هند، این کشور ضمیمه خاک امپراتوری بریتانیای کبیر شد. سرانجام با مبارزات پی‌در‌پی در سال ۱۹۴۷ انگلیسی‌ها از هند خارج شدند و در نهایت هند به نظام سیاسی دست پیدا کرد که امروزه شاهد آن هستیم.

نوع حکومت و ساختار سیاسی مستقر در کشور هند

ساختار سیاسی در کشور هندوستان، فدرال است. این کشور دارای مجلس بالادستی مشابه با آمریکا است. در هندوستان حکومت پارلمان شباهت زیادی با مجلس عوام در انگلستان دارد. نخست وزیر، همان شخصی است که ریاست حزب اکثریت مجلس را بر عهده دارد.

انتخاب رئیس جمهور در کشور هندوستان، بر اساس آرای حدود ۴۵۰۰ عضو مجلس ملی صورت می‌گیرد. رئیس جمهور در هند، نقشی تشریفاتی مشابه با پادشاه انگلیس دارد. وظیفه رئیس جمهور این است که پیشنهادات خود را به منظور رعایت قانون اساسی به دولت به صورت دقیق اعلام کند. قوانین مشخصی در نظام سیاسی این کشور وجود دارد. نمایندگان به مدت ۵ سال نمایندگی این کشور را بر عهده دارند. مجلس بالادستی در هند ۵۲۵۰ عضو دارد ۲۳۸ عضو آن توسط مجالس ایالتی تعیین می‌شود.

پایتخت و شهر‌های بزرگ هند را بهتر بشناسید

شهرهای کشور هندوستان، هر یک دارای مشخصاتی هستند که می‌توانند برای زندگی مناسب باشند. دهلی نو، به عنوان پایتخت هند، شهری پر سر و صدا و بسیار هیجان‌انگیز در این کشور به شمار می‌آید. دهلی نو، بیش از ۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد. دهلی نو، شهری مدرن و یک انتخاب ایده‌آل برای سکونت است.

گوا؛ ویترین گردشگری کشور هند

دومین شهر مهم و بزرگ در هندوستان، گوا است که آن را به عنوان ویترین گردشگری کشور هند می‌شناسند. این شهر بسیار پاکیزه است و سواحلی آرام دارد. به طوری که مراکز تفریحی واقع در آن، انتخابی مناسب برای تفریح کودکان است.

حیدرآباد؛ شهری برای ادامه تحصیل و لذت بردن از موسیقی

از دیگر شهرهای بسیار مشهور در هندوستان می‌توانیم به حیدرآباد اشاره کنیم که در فهرست شهرهای فرهنگی قرار دارد. آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، قطعا در این شهر اقامت خواهند کرد. شهر حیدرآباد به نوبه خود در زمینه موسیقی نیز شهرت زیادی دارد.

بمبئی؛ مرکز بانکداری، تجارت و مبادلات مالی

بمبئی یکی از شهرهای بسیار زیبا در کشور هند به شمار می‌آید. این شهر جذاب، بزرگ‌ترین بندر هند را درون خود جای داده است و یک مرکز بانکداری، تجارت و مبادلات مالی محسوب می‌شود. وقتی به این شهر سفر کردید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به دروازه هند و غارهای الفنتا بزنید.

شهر کلکته با رستوران‌های شلوغ و غذاهای خوش طعم

بمبئی یکی از شهرهای بسیار زیبا در کشور هند به شمار می‌آید. این شهر جذاب، بزرگ‌ترین بندر هند را درون خود جای داده است و یک مرکز بانکداری، تجارت و مبادلات مالی محسوب می‌شود. وقتی به این شهر سفر کردید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به دروازه هند و غارهای الفنتا بزنید.

شهر‌های بزرگ هند را بهتر بشناسید

تلفیقی از ارزش‌های سنتی و مدرن در شهر چنای

شهر چنای یکی از شهرهای مهم در هندوستان است. این شهر در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی در صنعت اتومبیل داشته است. ارزش‌های سنتی و مدرن با هم در این شهر دیده می‌شوند. چنای، دارای رودخانه‌های زیبایی است. زبان مردم ساکن در شهر چنای هم غالبا اردو می‌باشد.

آب و هوای کشور هند چگونه است

کشور هندوستان از نظر آب و هوایی بسیار تحت تاثیر رشته کوه‌های هیمالیا و صحرای تار است. همین موضوع هم باعث شده تا شاهد آب و هوای عجیبی در کشور هند باشیم. در ادامه این قسمت به بررسی آب و هوای کشور هندوستان در طول فصول مختلف می‌پردازیم.

فصل بهار در هندوستان

فصل بهار از فصول زیبا و خاص در کشور هند است. در این فصل شما می‌توانید جلوه‌های خارق‌العاده‌ای از طبیعت کشور هند را مشاهده کنید. نکته جالب اینکه در این فصل شاهد برگزاری فستیوال‌های مختلف مانند جشن رنگ مردم هستیم. در صورتی که علاقه‌مند هستید تا در فصلی زیبا و شگفت‌انگیز به کشور هندوستان سفری داشته باشید، به شما توصیه می‌کنیم تا حتما فصل بهار را برای سفر خود انتخاب کنید.

تابستان هندوستان

از نظر آب و هوایی در مناطق مرکزی و جنوبی هند در فصل تابستان شاهد آب و هوای گرم و خشکی هستیم. از آنجایی که در شمال این کشور رشته کوه هیمالیا وجود دارد، در این مناطق آب و هوا عمدتا بسیار مطبوع و دلنشین است. همین موضوع نیز سبب شده تا آن دسته از گردشگرانی که تمایل دارند تا در فصل تابستان به کشور هند سفر کنند، عمدتا به سراغ تفرجگاه‌های کوهستانی هند در شمال این کشور بروند. بیشتر این تفرجگاه‌ها از مکان‌هایی الهام گرفته شده‌اند که انگلیسی‌ها برای دور شدن از گرمای طاقت‌فرسای هند در ارتفاعات کوهستانی و مناطق ییلاقی به وجود آوردند. در حال حاضر نیز شاهد تفرجگاه‌های مختلفی در مناطق شمالی این کشور هستیم.

افزایش باران‌های موسمی در فصل پاییز

فصل پاییز زمانی است که در آن شاهد افزایش قابل توجه باران‌های موسمی در کشور هند هستیم. اصولا گردشگران در مواجه با چنین شرایط آب و هوایی به دو دسته تقسیم می‌شوند. بعضی از این افراد به هیچ عنوان در فصولی که در آن‌ها شاهد افزایش باران‌های موسمی هستیم، به کشور هند سفر نمی‌کنند. اما دسته دیگر عاشق چنین وضعیت آب و هوایی هستند و تلاش می‌کنند تا در فصل پاییز به کشور هند سفر کنند.

زمستان‌های هندوستان

مناطق کشور هند در مواجهه با فصل زمستان به دو بخش تقسیم می‌شوند. در مناطق مرکزی و جنوبی این کشور در فصل زمستان، آب و هوای مطبوع و مناسبی وجود دارد. اما مناطق شمالی عمدتا درگیر زمستان‌های سرد و پربرفی هستند. در صورتی که به دنبال یک آب و هوای مطلوب در مناطق جنوبی هند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا فصل زمستان را برای سفرهای خود انتخاب کنید. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در این زمان به علت شرایط مطلوب آب و هوایی گردشگران بسیار زیادی به چنین مناطقی سفر می‌کنند. همین مساله نیز می‌تواند هزینه‌های سفر شما را افزایش بدهد.

مردم کشور هند چه خصوصیات اخلاقی دارند

در صورتی که علاقه‌مند هستید تا به کشور زیبای هند سفر کرده و از این سرزمین خاص و عجیب بازدید کنید، لازم است تا اطلاعات کاملی در رابطه با خصوصیات مردم این کشور داشته باشید. اولین ویژگی اخلاقی بارز مردم در هند، مهربانی آن‌ها است. در مواقعی که مردم هندوستان با گردشگران خارجی مواجه می‌شوند، به سرعت با آن‌ها صمیمی شده و اقدام به پرسیدن سوالات مختلف می‌کنند. احتمال دارد که این موضوع برای بسیاری از افرادی که شخصیت درونگرایی داشته باشند به عنوان یک چالش محسوب شود و کمی آن‌ها را معذب کند. اما اطمینان داشته باشید که پس از گذشت یک یا دو روز به راحتی با خصوصیات مردم این کشور کنار می‌آیید.

احترام به بزرگترها و اعتقادات مذهبی

دیگر ویژگی بارز اخلاقی مردم هند، احترام گذاشتن آن‌ها به بزرگترها است. افرادی که سن و سال بالایی به خصوص بزرگترهای خانواده دارند برای مردم هند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. نکته بسیار مهم دیگر آن است که مردم هندوستان بسیار خرافاتی هستند و اعتقادات مذهبی عجیبی دارند. این موضوع بسیار مهم است که بدانید نباید با اعتقادات مذهبی مردم هند شوخی کرده و به آن‌ها بی‌احترامی کنید. پیشنهاد ما به شما این است که حتما پیش از ورود به امکان مذهبی مردم هند به خوبی رفتار آن‌ها را ببینید و تلاش کنید تا مثل آن‌ها باشید. زیرا کوچک‌ترین بی‌احترامی می‌تواند شما را با مشکل مواجه کند.

زبان و مذهب مردم هند

نژاد مردم هند شامل ۲۵ درصد هندو آریایی، ۷۵ درصد دراویدی و ۳ درصد نژاد زرد هستند که این نژادها بر اساس شرایط مکانی، فرهنگی و دینی دارای تقسیمات مخصوص به خود هستند. در کشور هند ۴۲۸ زبان وجود دارد که از این تعداد ۴۱۵ زبان زنده هستند و کاربرد وسیعی دارند. آمارها نشان می‌دهند که در سرزمین هند ۲۹ زبان با گویشور بالای یک میلیون نفر وجود دارد. ۱۲۲ زبان دیگر نیز دارای بیش از ده هزار نفر گویشور هستند. همچنین لازم به ذکر است که هر ایالتی دارای زبان‌ رسمی و ملی ویژه خود است. به عنوان مثال می‌توان گفت که زبان رسمی ایالت دهلی یا ناحیه پایتخت به ترتیب انگلیسی، اردو و هندی است. در قانون اساسی هند در سال ۲۰۰۵، زبان‌هایی به عنوان زبان‌های رسمی در ایالت‌های هند شناخته شده‌اند  که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • هندی
  • اردو
  • آسامی
  • اوریا
  • بنگالی
  • بودو
  • پنجابی
  • تلگو
  • تامیلی

واحد پول هندوستان

واحد پول کشور هندوستان

واحد پول هند، روپیه است که در بازارهای بین‌المللی با نماد INR شناخته می‌شود. واحد پولی کوچک در هندوستان، پیسه می‌باشد که هر 100 پیسه برابر با یک روپیه است. همچنین روپیه کشور هند به عنوان پول قانونی در کشورهای همسایه یعنی نپال و بوتان نیز پذیرفته شده است. پول رایج این دو کشور بر اساس نرخ روپیه کشور هند تثبیت شده است.

اسکناس‌های رایج در هند

اسکناس‌های رایج در هند شامل ۵ روپیه با رنگ سبز، ۱۰ روپیه نارنجی، ۲۰ روپیه قرمز، ۵۰ روپیه بنفش، ۱۰۰ روپیه آبی، ۵۰۰ روپیه زرد و ۱۰۰۰ روپیه صورتی می‌باشند. سکه‌های رایج در هندوستان نیز شامل ۱، ۲، ۵، ۱۰ و ۵۰ پیسه است. لازم به ذکر می‌باشد که در هند بهتر است همیشه پول خرد همراه داشته باشید. زیرا این امکان وجود دارد که بسیاری از رانندگان تاکسی بگویند که پول خرد ندارند. در نتیجه بهتر است همیشه پول خردهایی مانند ۵ یا ۱۰ روپیه داشته باشید.

بررسی روش‌های مهاجرت به کشور هند

یکی از روش‌های مهاجرت به هند از راه تحصیل است. دانشگاه‌های هند در سراسر دنیا اعتبار زیادی دارند. تحصیل در کشور هند به زبان انگلیسی است. یکی از مزایای مهاجرت به هند از طریق تحصیلی نزدیکی این کشور از نظر مسافت به سایر کشورها است و فرد می‌تواند به راحتی به کشور خود باز گردد. در کشور هند بیش از ۳۴۵ دانشگاه و در حدود ۱۸۰۰۰ کالج وجود دارد.

مهاجرت به هند از طریق سرمایه‌گذاری

دومین روش مهاجرت به هند از راه سرمایه‌گذاری است. شما به این منظور نیاز به پشتوانه مالی بالایی دارید. به طوری که سابقه کاری و یا تحصیلات دانشگاهی در این روش کمتر مورد ارزیابی بوده و گردش مالی نیز مهم‌ترین بخش خواهد بود. شما می‌توانید در این کشور یک کسب و کار راه‌انداری کنید و یا اینکه وارد روال صادرات و واردات بشوید.

مهاجرت به هند با استفاده از ویزای کار

مهاجرت به هند با استفاده از ویزای کار نیز گزینه دیگری است که پیش روی افراد قرار دارد. پیدا کرن شغل در کشور هند، کار آسانی نیست. برای موفقیت در این زمینه باید سابقه کاری خوبی داشته و بر زبان هندی یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشید. بدون داشتن این دو امتیاز پیدا کرن شغل در این کشور بسیار سخت است.

مهاجرت به هندوستان از طریق ویزای گردشگری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کشور هند، از طریق گردشگری است. مهاجرت‌های توریستی به هندوستان به طور کلی دارای چندین بخش مختلف است. در نظر داشته باشید که ویزای صادر شده برای شما به صورت سه ماه است و شما باید طبق زمان تعیین شده به کشور خود بازگردید.

به این منظور فرد باید پاسپورت معتبری داشته باشد و مدارکی دال بر اینکه قصد بازگشت دارد را به طور مکتوب و مستند ارائه کند. شایان ذکر است که ویزای توریستی این کشور عموما در مدتی کمتر از ۲۱ روز کاری صادر می‌شود و سختگیری در این زمینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر است. برخورداری از مدرک تحصیلی و سابقه کاری روند صدور این ویزا را سریع‌تر می‌کند.

بررسی روش‌های مهاجرت به  هند

نگاهی به شهرهای مهاجرپذیر کشور هند

کانپور یکی از شهرهای بزرگ و ارزشمند از نظر مهاجرت به شمار می‌آید. همچنین این شهر در بخش شمالی ایالت اوتارپرادش قرار دارد. این شهر به ویژه برای ایرانیان از نظر مهاجرت، گزینه‌ای بسیار عالی است. افرادی که مهاجرت به هند از راه ویزای کار را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند در این شهر به سادگی وارد بازار کار شوند.

سورات؛ شهری هوشمند

سورات از دیگر شهرهای کشور هند است. این شهر در ایالت گجرات واقع شده است و در فهرست ۲۰ شهر منتخب هندوستان قرار دارد. این شهر به صورت هوشمند طراحی شده است و فضای فناوری اطلاعات در این شهر به طرز چشمگیری دیده می‌شود.

بمبئی؛ شهر مورد علاقه ایرانیان

بیشتر افرادی که به هندوستان مهاجرت دارند، شهر بمبئی را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. آمارها نیز نشان می‌دهند که بیشترین میزان مهاجرت به هند به همین شهر تعلق دارد. شهر بمبئی از نظر ساختار، بسیار پیشرفته است. به گونه‌ای که صنعت در آن طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است. شواهد نشان می‌دهند که ایرانیان نیز تمایل دارند تا برای زندگی به این شهر بروند. اما از نظر هزینه شاید این شهر کمی گران‌تر از سایر شهرها باشد.

چنای؛ شهری مناسب برای یافتن شغل

چنای نیز از دیگر شهرهای مهم و مهاجرپذیر در کشور هند است. این شهر در کرانه‌های خلیج بنگال واقع شده و جمعیت خارجی که در این شهر دیده می‌شود بیشتر از سایر بخش‌ها است. چنای به لحاظ سطوح کاری و حرفه‌ای رشد بسیار خوبی داشته است. اما توجه داشته باشیدکه چنای از شهرهای گران قیمت در کشور هند به شمار می‌آید.

فرایند اخذ اقامت در هند

افراد بعد از دریافت ویزای هند باید برای اخذ اقامت تلاش کنند. با توجه به نوع ویزای صادر شده شرایط اقامت نیز متفاوت خواهد بود. در نظر داشته باشید که اقامت در کشور هندوستان به صورت کلی به دو دسته موقت و دائم تقسیم می‌شود. عمدتا متقاضیان می‌توانند بعد از یک دوره یک الی سه ساله زندگی در این کشور و پرداخت مالیات و برخورداری از شرایط درآمدزایی مناسب، به سادگی درخواست اقامت در این کشور را بدهند.

مهاجرت بدون مدرک زبان

مهاجرت بدون مدرک زبان

مهاجرت بدون مدرک زبان از نیازهای افرادی است که قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند؛ اما دارای مدرک زبان نیستند. اغلب دانش‌آموزان برای اهداف تحصیلی قصد نقل‌مکان از کشور خود به کشوری با شرایط و امکانات بهتر را دارند. جالب است بدانید هر دانشگاه، کالج، شرکت یا سازمانی شرایط متنوعی را برای پذیرش دانشجو به کار می‌گیرد.

سخن آخر

مجموعه هرمس اپلای کامل‌ترین مرجع تخصصی امور مهاجرت است. اپلای هرمس به عنوان بزرگ‌ترین رسانه مهاجرتی در ایران، متخصص در ارائه موقعیت‌های شغلی گوناگون در خارج از کشور و اخذ ویزای کار برای کارجویان در کشور هند است. هرمس اپلای در زمینه اقامت دائم نیز پرونده‌های بسیاری را با موفقیت ثبت نموده است. شرکت ما با چندین سال سابقه کار در زمینه مشاوره و اعزام نیروی کار به خارج از ایران، تجربه بالایی در اخذ ویزای کاری و جستجوی کار دارد. تیم اجرایی موسسه هرمس اپلای و وکلای مهاجرتی آن در تمامی مراحل مهاجرت به هند در کنار شما خواهند بود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا مهاجرت به هندوستان آسان است؟
پاسخ این پرسش بستگی به روش مهاجرتی شما دارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت که هندوستان یکی از راحت‌ترین کشورها برای مهاجرت است.
هزینه‌های زندگی در کشور هندوستان چقدر است؟
هزینه‌های زندگی در کشوری مانند هندوستان به صورت ماهیانه در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است.
آیا به منظور تحصیل در کشور هندوستان، همسر متقاضی نیز امکان اخذ ویزای همراه را دارد؟
این امکان تنها در مقطع دکترا وجود دارد و برای سایر مقاطع، همسر متقاضی باید خود نیز ویزای تحصیلی را دریافت کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای