مدارک زبان برای مهاجرت

مدارک زبان برای مهاجرت

داشتن مهارت زبان یکی از عوامل کلیدی اقدام برای مهاجرت است. علاوه بر اینکه داشتن مدارک زبان برای مهاجرت بسیار مهم است، این مهارت فرصت‌های شغلی را برای مهاجران بیشتر می‌کند و امکان پیشرفت فراهم می‌کند. مشارکت اجتماعی و سیاسی را آسان می‌کند و نیز تعامل با مردم میزبان را افزایش می‌دهد. اما با این وجود بسیاری از مهاجران مهارت زبانی کافی ندارند و هرگز به آن نمی‌رسند. لطفا تا انتهای این مقاله با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای همراه باشید.

شواهد نشان داده که مهاجران در توانایی برای یادگیری زبان، تجربه استفاده روزمره از زبان و میزان انگیزه برای یادگیری زبان‌های کشور میزبان تفاوت دارند. بنابراین سیاست‌گذاران پذیرش مهاجرت را با مهارت‌های زبانی پیوند داده‌اند تا انگیزه مهاجران برای یادگیری بیشتر شود. مدارک زبان برای مهاجرت به کشورهای مختلف باهم متفاوت هستند. در این مطلب به معرفی این مدارک در کشورهای مختلف پرداخته‌ایم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مدارک زبان برای مهاجرت به کانادا

کانادا به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و مهاجرپذیرترین کشورها، مقصد مورد نظر بسیاری از مهاجران است. در این کشور دو زبان انگلیسی و فرانسه رایج است و بسته به هریک از روش‌های مهاجرتی نمره قبولی متفاوتی در آزمون‌های آیلتس، تافل و یا آزمون‌های مربوط به زبان فرانسه مورد نیاز است. این مدارک نقش اساسی در پذیرش مهاجرت دارند و کسانی که با داشتن این مدارک اقدام به مهاجرت می‌کنند با شرایط بهتری نسبت به دیگران روبه‌رو خواهند شد. به عنوان مثال افرادی که به هردو زبان انگلیسی و فرانسه تسلط داشته باشند، برای مهاجرت به این کشور از امتیاز ویژه‌ای برخوردار هستند. در ادامه این مطلب به معرفی انواع مدارک زبان برای مهاجرت به این کشور می‌پردازیم.

آزمون آیلتس

معتبرترین مدارک زبان برای مهاجرت به کانادا برای زبان انگلیسی مدارک آزمون آیلتس، تافل و سلپیپ (CELPIP) است که هرکدام نمرات و شرایط مخصوص به خود را دارند. آزمون آیلتس برای انواع روش‌های مهاجرتی کاربرد دارد و مهاجران با توجه به مقطع تحصیلی باید حداقل نمره ۶ را کسب کنند. در این آزمون مهارت‌های متقاضی از نظر زبانی در چهار بخش مورد بررسی و محاسبه قرار میگیرد: نوشتاری، دیداری، شنیداری و مکالمه. اعتبار این آزمون ۲ سال است و پس از آن برای اقدام به مهاجرت باید دوباره در آزمون شرکت کنند.

آزمون تافل

آزمون تافل نیز دارای چهار بخش مختلف است که هریک ۳۰ امتیاز و مجموعا ۱۲۰ امتیاز دارد. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا و گرفتن پذیرش در دانشگاه‌ها ۶۲ است و هرچه سطح زبان و نمره بیشتر باشد شانس قبولی بیشتری دارید. برخی دانشگاه‌ها به نمره تافل بالای ۱۰۰ نیاز دارند و نیز جهت مهاجرت کاری و یا سرمایه‌گذاری به نمره تافل ۸۰ تا ۸۵ نیاز است.

آزمون سلپیپ (CELPIP)

این آزمون شاخص دقیق‌تری برای تسلط بر زبان انگلیسی در کاناداست که توسط اداره مهاجرت طراحی شده است. آزمون سلپیپ توانایی متقاضیان در بکارگیری زبان را مورد بررسی قرار داده و نمره آن از ۱ تا ۱۲ است. متقاضیان علاقمند به شرکت در برنامه‌هایی مثل نیروی کار فدرال کانادا باید نمره آزمون سلپیپ ۷ داشته باشند.

مدرک زبان فرانسوی برای مهاجرت به کانادا

یکی دیگر از مدارک زبان برای مهاجرت به کانادا که در برخی روش‌های مهاجرتی درخواست می‌شود مدرک زبان فرانسوی است که زبان دوم کشور کانادا محسوب می‌شود. این زبان هم آزمون‌های مختلفی دارد که معتبرترین آن‌ها آزمون تف (TEF) نام دارد. این آزمون هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری برگزار می‌شود و چهار مهارت زبانی را مورد سنجش قرار می‌دهد. امتیاز کل این آزمون ۹۰۰ و مدت زمان اعتبار آن یک سال است.

مدرک CLB چیست؟

گواهینامه‌ زبان تحت عنوان CLB برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط اداره مهاجرت کانادا منتشر شد. این گواهی که از مهم‌ترین مدارک زبان برای مهاجرت به کاناداست، مهارت و توانایی افراد را هم در مورد زبان انگلیسی و هم در مورد زبان فرانسوی به طور هم‌زمان مورد سنجش قرار می‌دهد. این مدرک مهم سه سطح اولیه، متوسط و پیشرفته دارد و امتیازدهی آن از ۱ تا ۱۲ می‌باشد. کسانی که مدرک زبان آیلتس، تافل، سلپیپ و تف دارند، می‌توانند مدرک و نمره زبان خود را با مدرک CLB معادل‌سازی کنند.

نمره زبان برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

یکی از روش‌های محبوب مهاجرت به کانادا روش اکسپرس اینتری است که مهم‌ترین فاکتور برای موفقیت در آن فاکتور مهارت زبانی است. برای قبولی در سیستم امتیازبندی این روش داشتن نمره CLB7 و بالاتر در همه قسمت‌های آزمون آیلتس، سلپیپ و تف مورد نیاز است.

نمره زبان برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

از دیگر روش‌های مرسوم برای مهاجرت کاری به کانادا، شرکت در برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال است. حداقل مدرک زبان مورد نیاز در این روش داشتن نمره CLB7 در همه بخش‌های آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی است. حداقل نمره مورد نیاز برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر CLB5 است.

نمره زبان برای مهاجرت به کانادا از طریق روش تجربه کانادایی

مهاجرانی که در کشور کانادا یک سال سابقه کاری داشته باشند می‌توانند از طریق این روش اقامت کاری دریافت کنند. البته برای شغل‌های سطح بالا نمره CLB7 و برای شغل‌های سطح پایین‌تر داشتن CLB5 الزامی است.

مدارک زبان برای مهاجرت به استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان و محبوب برای علاقمندان در زمینه مهاجرت است. این کشور نیز از شرایط تحصیلی مطلوب و سیستم آموزشی مدرن و باکیفیتی برخوردار است. ویزاهای استرالیا مدرکی نیاز دارند که حداقل تسلط متقاضی به مهارت‌های زبان انگلیسی را ثابت کند. آزمون‌های زبان انگلیسی مورد تایید استرالیا شامل این موارد است:

آزمون‌های زبان انگلیسی مورد تایید استرالیا

– آزمون‌های آکادمیک و عمومی آیلتس: با حداقل نمره ۴.۵
– آزمون آکادمیک پیرسون (PTE): با حداقل نمره ۳۰
– آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET)
– آزمون TOEFL iBT: با حداقل نمره ۳۲
– آزمون CAE کمبریج (زبان انگلیسی پیشرفته)

مدارک زبان برای مهاجرت به آلمان

کشور آلمان که از ثروتمندترین کشورهای اروپایی و چهارمین کشور قدرتمند جهان است به دلیل مواجهه با کمبود نیروی کار در سال‌های اخیر از مهاجرین کشورهای مختلف به خوبی استقبال می‌کند. مدارک زبان برای مهاجرت به این کشور هم بر اساس هدف شما از مهاجرت متفاوت می‌شود. مثلا برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور باید مدرک زبان آلمانی با حداقل نمره قبولی در آزمون B1 یا امتحان b2 آلمانی را داشته باشید، اما برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی می‌توانید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید.

همچنین برای اقدام به مهاجرت کاری، از آنجا که ملزم به برقراری ارتباط با کارفرما و دیگر افراد هستید به مدرک زبان آلمانی با نمره B2 یا C1 نیاز دارید. در مسیر سرمایه‌گذاری در این کشور به ارائه مدرک زبان نیازی ندارید اما مسلما باید تا حدودی به زبان انگلیسی یا آلمانی آشنایی داشته باشید.

مدارک زبان برای مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه در حال حاضر بیشترین میزان مهاجر را در میان جمعیت خود دارد. موقعیت جغرافیایی و وجود دانشگاه‌های معتبر از علل این موضوع هستند. روش‌های مهاجرتی پرطرفدار این کشور تحصیل، کار و سرمایه‌ گذاری است. تحصیل در مدرسه‌های دولتی ترکیه رایگان و به زبان ترکی است اما تحصیلات دانشگاهی در این کشور به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است. برای تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی این کشور باید به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید و دوره زبان ترکی YOS را گذرانده باشید. اما برای تحصیل در دانشگاه‌ های انگلیسی‌ زبان باید آزمونی به نام SAT را گذرانده تا مجوز تحصیل داشته باشید. شرکت در دوره دکترا در کشور ترکیه به نمره آیلتس ۷ نیاز دارد.

مدارک زبان برای مهاجرت به مجارستان

مجارستان از معدود کشورهای اروپایی با شرایط تحصیل عالی و با کیفیت است که بدون داشتن مدرک زبان هم می‌توان به آن مهاجرت کرد. زیرا وجود کالج‌های زبان در این کشور امکان یادگیری زبان را پس از مهاجرت و قبل از شروع تحصیل به راحتی فراهم کرده‌اند. اما برای مهاجرت از طریق تحصیل در دوره‌های زبان مجارستان باید حتما نامه پذیرش از یک دانشگاه معتبر داشته باشید. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی است و بنابراین این دوره‌ها نیز به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

مهاجرت بدون مدرک زبان

مهاجرت بدون مدرک زبان

مهاجرت بدون مدرک زبان از نیازهای افرادی است که قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند؛ اما دارای مدرک زبان نیستند.

سخن آخر

همانطور که در بالا گفته شد مدارک زبان برای مهاجرت در کشورهای مختلف اهمیت زیادی دارد و از ارکان اساسی گرفتن ویزا محسوب می‌شود. داشتن دانش زبانی کافی نه تنها برای سهولت پروسه قبل از مهاجرت الزامی است که پس از اخذ ویزا و ورود به کشور مقصد نیز برای گرفتن ارتباط مطلوب و موثر و تعاملات اجتماعی اهمیت بسیار زیای دارد. بنابراین بهتر است قبل از مهاجرت با شرکت در کلاس‌های مربوط و قرار گرفتن در معرض زبان، مهارت‌های خود را تقویت و گسترش دهید تا پس از مهاجرت به مشکلاتی که ناشی از نداشتن مهارت‌های زبانی است برنخورید.

در این مطلب مدارک زبان برای مهاجرت به کشورهای محبوب و مهاجرپذیری مثل کانادا، آلمان، استرالیا، ترکیه و مجارستان گفته شد. این کشورها که شرایط مطلوبی برای مهاجرت دارند و افراد زیادی همه ساله در حال مهاجرت از طریق انواع روش‌ها به آن‌ها هستند مدارک مختلفی را می‌پذیرند که علاقمندان به مهاجرت باید با آن‌ها آشنایی کافی داشته باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
معتبرترین مدارک زبان برای مهاجرت به کانادا برای زبان انگلیسی کدامند؟
معتبرترین مدارک زبان برای مهاجرت به کانادا برای زبان انگلیسی مدارک آزمون آیلتس، تافل و سلپیپ (CELPIP) است که هرکدام نمرات و شرایط مخصوص به خود را دارند.
معتبرترین آزمون زبان فرانسه برای مهاجرت به کانادا کدام است؟
آزمون تف (TEF)
آزمون‌های زبان انگلیسی مورد تایید استرالیا کدامند؟
آزمون‌های آکادمیک و عمومی آیلتس آزمون آکادمیک پیرسون (PTE) آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET) آزمون TOEFL iBT آزمون CAE کمبریج (زبان انگلیسی پیشرفته)
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای