فرق اقامت دائم و شهروندی

فرق اقامت دائم و شهروندی

فرق اقامت دائم و شهروندی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مردم اغلب مجوز اقامت دائم را با شهروندی اشتباه می‌گیرند. تفاوت‌های قابل‌توجهی بین اقامت دائم و شهروندی یک کشور وجود دارند که هم زندگی شما و هم خانواده شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگرچه گاهی اوقات این عبارات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما آن‌ها یکسان نیستند. در این مقاله فرق اقامت دائم و شهروندی توضیح داده‌شده است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

اقامت دائم

مجوز اقامت دائم یک کشور، به افراد این امکان را می‌دهد که به ‌طور قانونی در آن کشور زندگی کنند، حتی اگر شهروند آن کشور نباشند. به عنوان مثال، دارندگان گرین کارت به عنوان مقیم دائم ایالات متحده شناخته می‌شوند، اما آنها شهروندان ایالات‌متحده نیستند. عمدتاً متقاضیان می‌توانند با اقامت قانونی به مدت پنج یا هفت سال در کشورهای اتحادیه اروپا مجوز اقامت دائم را به دست آورند و برای مدتی بی‌پایان در آن کشور بمانند. ولی مجوز اقامت دائم باید هر پنج سال یک‌بار تمدید شود. دارندگان مجوز اقامت دائم عملا حقوقی مشابه شهروندان ایالتی دارند. آن‌ها می‌توانند به ‌طور دائم در کشور موردنظر زندگی، کار و تجارت کنند و از مزایایی مانند فرستادن فرزندان خود به مهدکودک رایگان بهره‌مند شوند. اما بزرگ‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی این است که دارندگان اقامت دائم نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند و پست دولتی داشته باشند.

حقوق و مزایای دارندگان اقامت دائم

داشتن مجوز اقامت دائم قانونی به اندازه داشتن شهروندی یک کشور، مزایا و حقوق نخواهد داشت. با این وجود، مزایای بسیاری با دریافت اقامت دائم نصیب فرد خواهند شد.

معمولاً هر فردی که می‌خواهد به کشور دیگری مهاجرت کند، به یک حامی شخصی یا حرفه‌ای نیاز دارد. افرادی که اقامت دائم دارند، می‌توانند حامی مالی اعضای خانواده ازجمله همسر و فرزندان مجرد خود برای مهاجرت به کشوری که اقامت آن را دارند، باشند.

همچنین حقوق بسیار بیشتری مانند امکان کار و تحصیل در شاخه‌های خاص یا سفر بدون ویزا به کشورهای دیگر نیز برای دارندگان اقامت دائم وجود دارد.

مجوز اقامت دائم یک کشور، به افراد این امکان را می‌دهد که به ‌طور قانونی در آن کشور زندگی کنند، حتی اگر شهروند آن کشور نباشند

شهروندی

شهروند به عنوان یک عضو قانونی هر کشوری در نظر گرفته می‌شود. شرایط به رسمیت شناخته شدن فرد به عنوان شهروند یک کشور، از یک کشور به کشور دیگر متفاوت هستند. فرد می‌تواند به دلیل تولد در یک کشور، ۵ تا ۱۰ سال زندگی در آن کشور یا به روش‌های دیگر، شهروند یک کشور شود.

یک شهروند، واجد شرایط دریافت پاسپورت است که حداکثر فرصت‌ها را برای سفر بدون ویزا برای او فراهم می‌کند. در واقع می‌توان گفت افراد دارای امتیاز شهروندی نسبتا در کشورهای اتحادیه اروپا دارای حقوق مساوی هستند و می‌توانند به راحتی در هر کشور اتحادیه رفت و آمد و زندگی کنند. بنابراین همین مورد به عنوان مهم‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی به حساب می‌آید. برنامه‌های مهاجرتی از طریق سرمایه‌گذاری به دریافت سریع‌تر امتیاز شهروندی کمک می‌کنند.

مزایای شهروندی

برخی از مزایای شهروندی

شهروندی، بالاترین وضعیت مهاجرت موجود است و مزایای زیادی را ارائه می‌دهد. در واقع فرق اقامت دائم و شهروندی، در حقوق و مزایای زیاد شهروندان نسبت به دارندگان اقامت دائم خلاصه می‌شود.

  • یک شهروند می‌تواند برای پاسپورت کشوری که در آن ساکن است، درخواست دهد. بسیاری از کشورها اجازه سفر بدون ویزا را برای افرادی که امتیاز شهروندی را دریافت کرده‌اند، ارائه می‌دهند.
  • یک شهروند می‌تواند در هر زمان که بخواهد، بدون اینکه مشمول دلایل عدم پذیرش باشد، کشوری که در آن اقامت دارد را ترک کند و دوباره وارد آن شود. او هیچ محدودیتی برای مدت زمانی که می‌تواند در خارج از آن کشور بماند، ندارد.
  • شهروندان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند، مشاغل دولتی خاصی داشته باشند و در هیئت‌منصفه حضور داشته باشند. بسیاری از کمک‌های مالی، بورسیه‌ها و مزایای دولتی فقط برای شهروندان در دسترس هستند.
  • شهروندان واجد شرایط دریافت مجوز امنیتی ویژه موردنیاز برای برخی مشاغل می‌باشند.
  • به عنوان یک شهروند، افراد می‌توانند برای مهاجرت برخی از اقوام خود به کشوری که در آن اقامت دارند، درخواست دهند.
  • شهروندان را نمی‌توان از کشوری که در آن اقامت دارند، اخراج کرد. مگر اینکه برای دریافت اقامت دائم یا شهروندی خود مرتکب کلاه‌برداری یا اظهارات نادرست شده باشند.

به طور کلی افرادی که دارای اقامت دائم هستند یا شهروند یک کشور هستند، از آزادی‌ها و حقوق بسیاری برخوردار می‌شوند.

فرق اقامت دائم و شهروندی

به طور کلی افرادی که دارای اقامت دائم هستند یا شهروند یک کشور هستند، از آزادی‌ها و حقوق بسیاری برخوردار می‌شوند. اکنون با دریافت درک اساسی از معنای اقامت دائم و شهروندی یک کشور می‌توانیم تفاوت بین شهروند و مقیم دائم را بیشتر بررسی کنیم:

مهاجرت خانواده محور

هم دارندگان مجوز اقامت دائم و هم شهروندان، این امتیاز را دارند که به برخی از اعضای خانواده خود کمک کنند تا مهاجرت نمایند. با این حال، فرق اقامت دائم و شهروندی در این است که دارندگان مجوز اقامت دائم فقط می‌توانند همسر و فرزندان مجرد و صغیر خود را بیاورند. دارندگان مجوز اقامت دائم نمی‌توانند برای فرزندان بالغ یا متأهل، والدین، خواهر و برادرها درخواست دهند. از سوی دیگر، شهروندان می‌توانند برای همه اعضای خانواده ازجمله همسر، فرزندان، والدین و خواهر و برادر درخواست کنند. علاوه بر این، امکان دارد امتیاز شهروندی به فرزندان آن‌ها نیز منتقل شود، اما امتیاز اقامت دائم بسته به شرایط و صلاحیت فرزندان منتقل خواهد شد.

واجد شرایط بودن برای پاسپورت

مهم‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی در توانایی متقاضی برای درخواست پاسپورت کشوری است که در آن ساکن می‌باشد. دارندگان مجوز اقامت دائم یک کشور، حق درخواست پاسپورت آن کشور را ندارند. اگر افراد پاسپورت کشوری که در حال حاضر در آن ساکن هستند را داشته باشند و آن کشور عضو اتحادیه اروپا باشد، گزینه‌های بیشتری برای مهاجرت و سفر خواهند داشت. همچنین کار و تحصیل در کشورهای دیگر برای افرادی که دارای پاسپورت کشور مقصد هستند، راحت‌تر می‌شود. در نتیجه، داشتن پاسپورت به عنوان شهروند، به ویژه در اتحادیه اروپا بسیار سودمند است.

حق رای

یکی دیگر از موارد قابل توجه در بررسی فرق اقامت دائم و شهروندی، حق رأی دادن و نامزد شدن برای مناصب دولتی می‌باشد. در اکثر کشورها، افراد قادر به رأی دادن یا نامزدی برای مناصب دولتی نیستند، مگر اینکه برای زمان خاصی در آن کشور زندگی کرده باشند. زیرا پس از اقامت در یک کشور برای مدت‌زمان خاصی، آن‌ها می‌توانند برای شهروندی درخواست دهند. بنابراین آن‌ها با دریافت شهروندی کشور موردنظر خود می‌توانند در انتخابات و همه‌پرسی‌ها شرکت کنند. به عبارت دیگر اگر افراد شهروند یک کشور باشند، تا زمانی که معیارهای سنی آن کشور را داشته باشند، از حق رأی کامل برخوردار هستند.

الزامات اقامت و محافظت در برابر اخراج

در برخی کشورها، در صورتی که افراد مدتی خارج از کشور بمانند یا جرمی مرتکب شوند، وضعیت اقامت دائم آن‌ها باطل می‌گردد. بنابراین فرق اقامت دائم و شهروندی در این است که شهروندی را نمی‌توان لغو کرد، اما اقامت دائم را می‌توان لغو کرد.

به طور کلی، افراد مقیم دائم اگر بیش از یک سال کشوری که در آن ساکن هستند را ترک کنند، مجوز اقامت خود را از دست می‌دهند. در مواردی نیز بسیاری از جرائم می‌توانند منجر به اخراج یک مقیم دائم شوند یا حداقل تمدید اقامت آن فرد را با مشکل مواجه سازند.

اما شهروندان می‌توانند چندین سال یا حتی به طور دائم در خارج از کشوری که سکونت دارند، زندگی کنند. شهروندی را نمی‌توان لغو کرد، مگر اینکه شواهد قابل توجهی دال بر جنایت علیه دولت وجود داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که شهروندی مادام العمر می‌باشد، اما مجوز اقامت دائم باید تمدید شود.

اشتغال و درآمد

یکی دیگر از مواردی که در رابطه با فرق اقامت دائم و شهروندی موردتوجه قرار می‌گیرد، مربوط به اشتغال و درآمد است. شهروندی، با نتایج اقتصادی بهبودیافته، مانند درآمدهای بالاتر و مالکیت خانه همراه می‌باشد. به عبارت دیگر، شواهدی مبنی بر بهبود شرایط مالی دارندگان اقامت دائم که شهروندی کشور موردنظر را دریافت می‌کنند، وجود دارند.

بررسی‌ها نشان داده‌اند افرادی که شهروندی یک کشور را اخذ می‌کنند، دارای سطوح شغلی بالاتری هستند. همچنین میانگین درآمد شهروندان بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از دارندگان اقامت دائم است. از طرف دیگر، تحقیقات نشان داده‌اند که شهروندان نسبت به همتایان غیر شهروند خود با موفقیت بیشتری از اثرات بحران اقتصادی عبور کرده‌اند. در اکثر کشورها فرصت‌های شغلی بیشتری برای شهروندان موجود هستند، همچنین اکثر مشاغل در سازمان‌های دولتی به امتیاز شهروندی نیاز دارند.

امتیاز شهروندی مزایای بیشتری برای افراد به ارمغان می‌آورد

کدام یک را انتخاب می‌کنید، اقامت دائم یا شهروندی؟

پاسخ ساده‌ای برای این سؤال وجود ندارد و نمی‌توان گفت کدام وضعیت بهتر است. زیرا عوامل زیادی همچون اهداف مهاجر، برنامه‌های آینده، بودجه و وضعیت تأهل وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. در برخی موارد، فقط شهروندی برای افراد مناسب است، در برخی موارد دیگر، افراد می‌توانند خود را به وضعیت اقامت دائم محدود کنند. هر کشوری شرایط خاص خود را برای اعطای اقامت دائم و شهروندی دارد.

اگرچه هر دو گزینه برای متقاضیان مهاجرت جذاب هستند، اما امتیاز شهروندی مزایای بیشتری برای افراد به ارمغان می‌آورد. البته لازم به ذکر است که اخذ هر دو گزینه، فرآیندهای طولانی دارد و در نهایت هم مزایای بسیاری برای فرد به همراه خواهند داشت. بنابراین برای انتخاب بین اقامت دائم و شهروندی، هیچ گزینه بدی وجود ندارد.

در همین رابطه بخوانید:  تفاوت اقامت دائم و شهروندی کانادا

راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی

راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی

امروزه کشورهایی در جهان وجود دارند که مسیر کوتاه‌تری برای اعطا شهروندی به متقاضیان خواهند داشت. ما در ادامه قصد داریم تا راحت ترین کشور برای گرفتن شهروندی را به شما معرفی کنیم.

سخن پایانی

مقیم دائم قانونی، فردی می‌باشد که به او حق زندگی برای مدت نامحدود در یک کشور داده‌شده است. اعطای اقامت دائم شامل مزایایی همچون حق کار، تحصیل و درخواست برای دریافت اقامت دائم و پیوستن اعضای نزدیک خانواده ازجمله همسر و فرزندان مجرد می‌شود. اما یک شهروند علاوه بر حق زندگی به صورت مادام‌العمر، واجد شرایط دریافت پاسپورت نیز هست. به طور کلی، شهروندی نسبت به اقامت دائم از مزایای بالاتری برخوردار می‌باشد. فرق اقامت دائم و شهروندی در حق رأی دادن، نرخ اشتغال بالاتر و درآمد بیشتر، عدم لغو شدن و سایر مزایا است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای حمایت از اعضای خانواده با داشتن اقامت دائم میتوان اقدام کرد؟
بله، شما اگر اقامت دائم کشوری را داشته باشید میتوانید اعضای خانواده خود را حمایت مالی کنید.
اگر شخصی شهروندی کشوری را دارا باشد میتواند بدون ویزا به سایر کشورها مهاجرت کند؟
بله، شما با داشتن شهروندی کشوری که در آن سکونت دارید میتوانید به بیشتر کشورها بدون داشتن ویزا سفر کنید.
کار برای شهروندان کشورها چگونه است؟
طبق شواهدی که وجود دارد شهروندان کشور ها از شغل های دارای سطوح بالاتر بهره منده هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای