بررسی نمونه سوال‌های آزمون یوس ترکیه در بلاگ هرمس اپلای

نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه؛ منابع و ابزارها + تکنیک‌های قبولی

اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید، گاهی نیاز به شرکت در آزمونی به نام YÖS دارید. از سال 2023، به جای اینکه هر دانشگاه آزمون YÖS خود را داشته باشد، یک تست برای همه دانشجویان به نام TR YÖS وجود دارد؛ بنابراین، اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، TR YÖS آزمون جدید شماست. باید بدانید که این آزمون برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه و ورود به همه دانشگاه‌های این کشور ضروری نیست؛ اما برخی از دانشگاه‌های دولتی و رشته‌های پزشکی نمره این آزمون را در نظر می‌گیرند. اولین و مهم‌ترین قدم برای قبولی در این آزمون، آشنایی با نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه است. در بخش‌های بعدی این مقاله به مهارت‌های اصلی، نمونه سؤال‌ها، منابع معتبر و راه‌کارهای قبولی در این آزمون می‌پردازیم. 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

سؤالات هوش در آزمون یوس ترکیه

باید بدانید که تقریباً نیمی از سؤالات این آزمون (بین 45 تا 55)، مربوط به بخش هوش است! بر خلاف عنوان این بخش، حل این پرسش‌ها نیاز به هوش بالایی ندارد و هر فردی با هوش متوسط ​​می‌تواند به راحتی با تکرار و تمرین به سؤالات تست آی‌کیو آزمون یوس پاسخ دهد. در این بخش سؤالاتی در زمینه‌های زیر طرح می‌شود:

 1. مکمل شکل: برای مثال باتوجه‌به ارتباط داده شده در خط اول کدام شکل مکمل خط دوم است
 2. یافتن شکل‌های مختلف
 3. رابطه حروف و اعداد
 4. رابطه اعداد و اشکال
 5. یافتن مورد درخواستی در نمودار حروف
 6. یافتن اضافه‌های هر شکل
 7. کدام شکل در یک سری اشکال مکمل قرار دارد
 8. چرخاندن شکل

شرکت در آزمون یوس برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه الزامی است. به این ترتیب آشنایی با ساختار این آزمون به کسب نمره بالا کمک خواهد کرد.

سوال‌های هوش و ریاضی؛ نمونه سوال‌های آزمون یوس

سوالات ریاضی آزمون یوس ترکیه

اگرچه سوالات ریاضی مقایسه با سایر بخش‌ها، چالش‌برانگیزتر است، اما بدون شک اگر منابع اولیه این آزمون را مطالعه کنید، پاسخ‌گویی به سؤال‌های ریاضی کار چندان سختی نیست. 

سوالات بخش ریاضی، بین 30 تا 45 عدد و شامل مبحث‌های تقسیم و تقسیم‌پذیری، اعداد (اعداد صحیح، گویا، اعشاری)، نسبت، فاکتور سازی، معادلات (درجه یک، سیستم معادلات و معادلات درجه دو)، قدر مطلق، مجموعه‌ها، جایگشت، دو جمله‌ای‌ها، احتمال، سهمی، اعداد مختلط، لگاریتم، مثلثات، مشتقات و حد است. 

سؤالات هندسه آزمون یوس ترکیه

در هر آزمون، بین 5 تا 10 سوال هندسه وجود دارد. ازآنجایی‌که این بخش فقط چند سؤال دارد، بسیاری از دانش آموزان، مطالعه این بخش را نادیده می‌گیرند، اما در توجه به درس هندسه برای شرکت در آزمون yos تردید نکنید؛ گاهی همین 5 سؤال، دلیل برتری شما نسبت به سایر رقبایتان و در نهایت قبولی در آزمون می‌شوند. مبحث‌های زاویه، دایره، مثلث، مربع، مستطیل، متوازی الاضلاع، ذوزنقه، چند ضلعی منتظم و هندسه تحلیلی در بخش هندسه آزمون یوس وجود دارد.

سوال های هندسه؛ بخشی از ساختار تشکیل دهنده آزمون یوس

معرفی منابع معتبر برای دانلود نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه 

اگر قصد آموزش Yos و شرکت در آن را دارید، یافتن نمونه سوالات یوس به شما در قبولی در این امتحان کمک می‌کند. برای یافتن نمونه پرسش‌ها، منابع زیر به شما کمک می‌کنند:

سایت‌های رسمی دانشگاه‌های مختلف ترکیه

بهترین و اصلی‌ترین مرجع یافتن و دانلود نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه، سایت دانشگاه استانبول است. این سایت نمونه سؤالات را به زبان‌های ترکی، انگلیسی، عربی، فرانسوی، آلمانی و روسی ارائه می‌دهد. همچنین سایت دانشگاه اوندکوز ماییز (Ondokuz Mayıs)،  و سایت ایسا امتحانات قبلی YOS را به‌همراه پاسخ‌هایش برای شما فراهم کرده‌اند. 

علاوه‌بر این موارد، بسیاری از دانشگاه‌هایی که از آزمون یوس به‌عنوان یک گزینه سنجش برای ورود استفاده می‌کنند، در سایت خود سؤالات این آزمون را ارائه می‌دهند. پس از ثبت‌نام برای آزمون، با یک جست‌وجوی ساده در سایت دانشگاه، نمونه سؤالات را بیابید. 

کتاب‌های آمادگی برای آزمون یوس

کتاب‌های زیادی برای آمادگی آزمون یوس وجود دارند، محبوب‌ترین کتاب‌ها برای این آزمون YOS Yetenek Testi و YÖS Hazırlık Rehberi هستند. 

استفاده از دوره‌ها و پلتفرم‌های آنلاین برای دانلود نمونه سوالات آزمون YOS 

سایت‌هایی مانند Udemy و Coursera دوره‌های آنلاین خاصی برای آزمون YOS ارائه می‌دهند.

استفاده از منابع مختلف؛ راهکاری برای آمادگی در آزمون یوس

نمره آزمون یوس چگونه ارزیابی می‌شود؟

در آزمون ٰیوس، مجموع پاسخ‌های صحیح و غلط به طور جداگانه محاسبه و سپس به‌ازای هر 4 پاسخ غلط، یک پاسخ صحیح از شما کم می‌شود. در نهایت تعداد پاسخ‌های صحیحی که باقی می‌ماند، نمره خام آزمون شماست. این نمره خام بر‌اساس عملکرد سایر رقبا در آزمون تنظیم می‌شود و در نهایت شما نمره‌ای بین 0 تا 100 می‌گیرید. به‌طور‌کلی نمره قبولی این آزمون به عوامل زیر بستگی دارد: 

 • دانشگاه: هر دانشگاه نمره قبولی خاص خود را دارد. برای مثال، نمره قبولی برای رشته پزشکی در دانشگاه استانبول بالای 98 است، در حالی که نمره قبولی برای همین رشته در دانشگاه‌های دیگر ممکن است 90 یا حتی کمتر باشد!
 • رشته تحصیلی: رشته‌های مختلف، نمره قبولی متفاوتی دارند. رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به نمره بالاتری نسبت به سایر رشته‌ها نیاز دارند.
 • سال تحصیلی: هر سال نمره قبولی کمی تغییر می‌کند. این موضوع به دلیل تعداد داوطلبان، میزان پذیرش دانشگاه‌ها و سختی سؤالات آزمون است.

توجه داشته باشید که حداقل نمره قبولی در آزمون یوس 40 از 100 و برای رشته‎های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به نمره بالای 90 نیاز است. البته اگر می‌خواهید در بهترین کالج های ترکیه تحصیل کنید باید نمره‌ای نزدیک به 100 بگیرید.

معرفی راهکارهای مفید برای قبولی در آزمون یوس

قبولی در آزمون یوس، نیاز به آمادگی کامل و یک رویکرد استراتژیک دارد. در ادامه شما را با چند نکته برای افزایش احتمال قبولی‌تان در این آزمون آشنا می‌کنیم. 

ساختار امتحان یوس را بشناسید

با ساختار آزمون YÖS آشنا شوید. بخش‌ها، انواع سؤالات و محدودیت‌های زمانی هر بخش را درک کنید. اگر قبلاً در آزمون تومر شرکت کرده‌اید، استفاده از منابع ترکیبی این آزمون و یوس، شانس شما برای قبولی را افزایش می‌دهد. 

بررسی محتوای آزمون یوس

درس‌های مهم و منابع آزمون را مطالعه کنید و بر مهارت زبان ترکی، ریاضیات، علوم و سایر بخش‌های خاص برنامه‌ خود تمرکز کنید.

به طور منظم تمرین کنید

به منظور اماده شدن برای آزمون YÖS تمرین منظم بسیار مهم است. نمونه سؤالات را حل، روی امتحانات گذشته کار و شرایط امتحان را شبیه‌سازی کنید. این اقدامات، مهارت‌های مدیریت زمانتان را بهبود می‌بخشد.

بهبود مهارت‌های زبان ترکی

اگر دانشگاه مدنظر شما به زبان ترکی تدریس می‌شود، روی تقویت مهارت زبان ترکی خود تمرکز کنید. علاوه بر این موضوع، دانستن زبان ترکی (چه دانشگاه شما ترکی زبان باشد یا نه!) یکی از مهم‌ترین شرایط اقامت در ترکیه است. به زبان ترکی بخوانید، مقاله‌نویسی را تمرین و برای بهبود مهارت‌های زبانی خود، به ترکی صحبت کنید.

به‌دنبال یک راهنمایی حرفه‌ای باشید

ثبت‌نام در دوره‌های آمادگی آزمون YÖS یا استخدام یک معلم خصوصی یکی از راهکارهای خوب است. یک راهنمای حرفه‌ای به شما در درک الزامات امتحان، شناسایی زمینه‌های قابل‌بهبود و توسعه استراتژی‌های مطالعه مؤثر کمک می‌کند.

ساخت یک برنامه مطالعه مؤثر

برنامه‌ای برای مطالعه خود برای پوشش تمامی موضوع‌های امتحان بچینید. براساس نقاط قوت و ضعف خود به هر بخش زمان کافی اختصاص دهید.

از همه چیز مطلع باشید!

از هرگونه به‌روزرسانی یا تغییر در آزمون YÖS مطلع باشید. برای اطلاع از آخرین اطلاعات و دستورالعمل‌ها، سایت رسمی دانشگاه را بررسی کنید.

روی نقاط ضعف تمرکز کنید

نقاط ضعف خود را شناسایی و آن‌ها را در برنامه مطالعاتی خود اولویت‌بندی کنید. سپس زمان بیشتری را به موضوعاتی که نیاز به بهبود دارید اختصاص دهید.

مراقب سلامتی خود باشید

در طول دوره آماده‌سازی برای شرکت در آزمون استراحت کافی داشته باشید و یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید. یک ذهن آرام و سالم در امتحان عملکرد بهتری دارد. 

شبیه‌سازی شرایط آزمون

در حین حل تست‌های تمرینی برای آزمون YÖS برای خودتان زمان تعیین کنید تا به محدودیت‌های زمانی عادت کنید.

بررسی و بازنگری مطالب آزمون

در آزمون یوس به طورمنظم مطالبی را که مطالعه کرده‌اید، مرور و تجدیدنظر کنید. دانش خود را با مرور مجدد مفاهیم کلیدی و تمرین منظم بهبود ببخشید.

با راه های قانونی مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۴ آشنا شوید

شرایط مهاجرت به ترکیه بسته به اینکه کدام روش مهاجرتی را انتخاب کنید، متفاوت است که از مهمترین شرایط برای مهاجرت به ترکیه، داشتن تمکن مالی است. به‌عبارتی، برای مهاجرت به ترکیه، باید بتوانید از عهده هزینه‌های زندگی خود در این کشور برآیید. همچنین، به ارائه مدرکی دال بر مهارت‌های زبانی نیاز دارید.

با مطالعه نمونه آزمون یوس ترکیه، در این امتحان سربلند شوید!

آزمون یوس دروازه‌ای برای ورود به دانشگاه‌های برتر ترکیه است. باتوجه‌به رقابتی بودن این امتحان، استفاده از نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه با هدف افزایش آمادگی و برنامه‌ریزی دقیق برای موفقیت در آن ضروری است. در این مقاله به بررسی سوالات آزمون یوس، منابع معتبر برای دانلود سؤالات و راهکارهای مفید برای قبولی در آزمون پرداختیم. 

با اتکا به تلاش و پشتکار خود و با استفاده از منابع و راهکارهای ارائه شده در این مقاله، در آزمون یوس موفق می‌شوید و به دانشگاه‌های برتر ترکیه راه می‌یابید. به نظر شما، برای قبولی مهم‌ترین و تأثیرگذارترین بخش از میان سؤال‌های آزمون یوس (هوش، هندسه، ریاضی) کدام است؟ مشتاقانه منتظر خواندن نظرهای شما هستیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چه نوع سوالاتی در بخش توانایی‌های عمومی آزمون یوس وجود دارد؟
این سوال به بررسی و توضیح نمونه‌هایی از سوالات موجود در بخش توانایی‌های عمومی آزمون یوس می‌پردازد. این بخش معمولاً شامل سوالاتی در زمینه‌های ریاضیات، هندسه، منطق، و حل مسئله است که میزان استدلال و تفکر منطقی دانشجویان را می‌سنجد.
سوالات زبان ترکی در آزمون یوس چگونه است؟
در این بخش، به توضیح ساختار و نمونه‌هایی از سوالات زبان ترکی در آزمون یوس پرداخته می‌شود. اگرچه تمرکز اصلی آزمون بر توانایی‌های عمومی و علمی است، برخی دانشگاه‌ها ممکن است از دانشجویان بخواهند در آزمون زبان ترکی نیز شرکت کنند تا سطح تسلط زبانی آنها مشخص شود.
چگونه می‌توان برای بخش حل مسئله آزمون یوس آماده شد؟
این سوال به ارائه راهنمایی‌ها و استراتژی‌هایی برای آمادگی در بخش حل مسئله آزمون یوس می‌پردازد. این بخش از آزمون به ارزیابی توانایی دانشجویان در استفاده از دانش و مهارت‌های عمومی خود برای حل مسائل پیچیده و چالش‌برانگیز می‌پردازد. ارائه نکاتی برای تقویت مهارت‌های حل مسئله و توصیه‌هایی برای تمرین مؤثر می‌تواند برای متقاضیان بسیار مفید باشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای