اعزام دانشجو به مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان

مهاجرت به مجارستان همواره یکی از راه‌های ساده‌تر برای مهاجرت متقاضیان ورود به اروپا بوده است. کشور مجارستان یا هنگری یکی از کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا و شنگن است. شاید به همین خاطر است که بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در این کشور اروپایی تحصیل کنند و با مهاجرت به مجارستان پا به خاک اروپا بگذارند. امروزه اعزام دانشجو به مجارستان یکی از اصلی‌ترین طرق مهاجرت به اروپا شده است.
کشور مجارستان شاید به‌اندازه سایر کشورهای اروپایی دانشگاه‌های متعددی نداشته باشد، اما کیفیت دروس ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور به‌اندازه‌ای بالا است که داوطلبان زیادی هرساله به‌قصد تحصیل در مجارستان اقدام به مهاجرت می‌کنند و جالب است بدانید درصد بالایی از این افراد هرگز از مهاجرت خود پشیمان نمی‌شوند.

.

اعزام دانشجو به مجارستان

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور مجارستان

اگر از علاقه‌مندان مهاجرت به اروپا از طریق اعزام دانشجو به مجارستان هستید بد نیست قبل از مهاجرت و انجام هرگونه اقدامی درباره این کشور اروپایی اطلاعاتی به دست آورید. در ابتدای مقاله پیش رو قصد داریم با کشور مجارستان بیش تر آشنا شویم.
کشور زیبای مجارستان که گاهی با نام هنگری شناخته می‌شود، یکی از کشورهای واقع در حوضه پانونی و مرکز قاره اروپا است. این کشور حدوداً ۹ میلیون جمعیت دارد و با کشورهایی نظیر اسلواکی، اوکراین، رومانی، صربستان، اسلوونی، اتریش و کرواسی همسایه است. زبان رسمی در کشور مجارستان زبان مجاری است که یکی از پرگویش‌ترین زبان‌های اورالی است. شهر بوداپست پایتخت کشور مجارستان بزرگ ترین و مهم‌ترین شهر این کشور است. شهرهای دبرتسن، سگد، پچ، دیور و میشکولتس دیگر شهرهای بزرگ و پرجمعیت این کشور اروپایی هستند که به نسبت سایر شهرهای مجارستان جمعیت زیادی را در خود جای داده‌اند.
کشور مجارستان دارای قلعه‌ها، کاخ‌ها، موزه‌ها و هتل‌های فراوانی است که از جمله برترین و هیجان‌انگیزترین جاذبه‌های توریستی این کشور پر رمز و راز است. مجارستان به دلیل داشتن نوشیدنی‌های خاص و افسانه‌های قدیمی مشهور است.

آشنایی با کشور مجارستان

دلایل اعزام دانشجو به مجارستان

مراکز آموزشی موجود در کشور مجارستان از جمله مدارس، دانشگاه‌ها و کالج‌ها از جمله مراکز آموزشی هستند که در کل دنیا از رتبه‌های بالایی در زمینه کیفیت آموزشی برخوردارند. مدارک دانش‌آموختگان در این کشور دارای اعتبار فوق‌العاده‌ای است. کشور مجارستان یکی از کشورهای اروپایی است که در سال ۲۰۰۸ تعهدنامه بولونیا را برای سیستم آموزشی حاکم بر کشور پذیرفت و به امضا رساند و از توصیه‌نامه نظام آموزشی پارلمان اروپا پیروی کرد.
بنا بر تعهدنامه آموزشی اروپا دانشجویان قادر خواهند بود بعد از اثبات توانایی‌ها و مهارت‌های خود از کلیه مدارک تحصیلی سابق خود در سایر کشورهای اروپایی استفاده کنند. ازآن‌پس این قانون یکی از مهم‌ترین دلایل اعزام دانشجویان به مجارستان است.
توانایی تحصیل در مجارستان یکی از محبوب‌ترین فرصت‌های مطالعاتی برای دانشجویان خارجی به‌خصوص در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است. تحصیلات عالی و نظام آموزشی در این کشور در طول سالیان متمادی اعتبارات گسترده‌ای را کسب کرده است. این کشور اروپایی سوابق بسیار عالی و کهنی در خصوص علوم مختلف دارد. اگر بخواهیم دلایل اعزام دانشجو به مجارستان را بررسی کنیم، چیزی فراتر از مسائل آموزشی وجود دارد، برای مثال فرهنگ شاد و سرزنده مردم جوانان و دانشجویان پویا را ترغیب به مهاجرت می‌کند تا بتوانند با تاریخ و فرهنگ غنی که در شهرهای این کشور موج می‌زند خاطرات فراموش ناشدنی ویژه‌ای از دوران تحصیل خود در این کشور به ثبت برسانند.

.

اعزام دانشجو به مجارستان

کم‌تر از دو دهه گذشته حدود بیش از ده‌هزار دانشجو از سراسر دنیا به مجارستان آمدند تا تحصیلات خود را به اتمام برسانند. البته بد نیست بدانید تحصیل در رشته‌های پرمتقاضی چون پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی در این کشور دارای ظرفیت محدودی است و همه علاقه‌مندان قادر به بهره‌مندی از این فرصت استثنایی نیستند.
مدارک تحصیلی در زمینه پزشکی که در کشور مجارستان به‌دست‌آمده باشد توسط سازمان بهداشت جهانی مورد تأیید و مقبول است و پس از مهاجرت به هرکدام از کشورهای اروپایی مورد پذیرش و قابل انتقال است. بیش ترین اعزام دانشجو به مجارستان از سوی کشورهایی چون آلمان، ایران، نروژ، کانادا و چین صورت‌گرفته است.
برای تحصیل در مجارستان شما به‌عنوان یک دانشجو عالی‌رتبه قادر خواهید بود از بورسیه‌های تحصیلی Erasmus و یا compus استفاده کرده و در صورت تمایل ادامه تحصیلات خود را در سایر کشورهای اروپایی به انجام برسانید. علاوه بر این به دلیل نزدیکی به مرکز اروپا قادر هستید هر موقع تمایل داشتید به‌راحتی به سایر کشورهای اروپایی سفر کنید و از سفر خود لذت ببرید.

مزایای تحصیل در مجارستان

تحصیل و مهاجرت تحصیلی در مجارستان مزیت‌های فراوانی دارد که هرکسی دوست دارد با مهاجرت خود از این مزایا بهره‌مند شود و بتواند زندگی راحت‌تری را در کشور مقصد خود تجربه کند. هزینه‌های پایین زندگی و خوردوخوراک در کشور مجارستان یکی از برترین و پراهمیت‌ترین مزایای تحصیل در مجارستان برای دانشجویان به‌خصوص دانشجویان ایرانی است.
دانشجویان با تحصیل در این کشور می‌توانند مطمئن باشند برای دریافت مدارک دانشگاهی بسیار معتبر در دنیا وقت و هزینه خود را در این کشور گذراندند. زندگی در کشوری که عضوی از ناحیه شنگن است و با مهاجرت به آن می‌توان از ویزای شنگن استفاده نمود یکی از اهداف مهم بسیاری از متقاضیان مهاجرت است.

مزایای تحصیل در مجارستان

تحصیل در این کشور در دو ترم جداگانه فوریه و سپتامبر قابل انجام است. دانشجویان با ثبت‌نام و دریافت پذیرش تحصیلی در این کشور می‌توانند ویزای یک‌ساله دانشجویی دریافت کنند. شاید جالب باشد بدانید اعزام دانشجو به مجارستان در دوره‌های پزشکی، پیراپزشکی و دندانپزشکی نیازی به مدرک زبان نخواهد داشت.

ساختار سیستم آموزشی کشور مجارستان

آموزش عالی در کشور مجارستان به دودسته تقسیم می‌شود. اول کالج‌ها و دوم دانشگاه‌ها! برخی از کالج‌ها وابسته به یک دانشگاه هستند و به‌عنوان یک کالج در یکی از دانشگاه‌های بزرگ مجارستان مشغول به فعالیت و ارائه دروس آموزشی هستند.
کالج اوسینا، کالج مک دنیل، کالج سگد، کالج دونا و کالج پچ از معروف‌ترین و پرآوازه‌ترین کالج‌های واقع در کشور مجارستان هستند. تحصیل در مجارستان در دوره‌های پزشکی شهرت زیادی در دنیا دارد و دانشگاه‌هایی چون سملوایز، پچ، سگد، دبرسن و دانشگاه دامپزشکی بوداپست پراهمیت‌ترین دانشگاه‌های موجود در این کشور هستند که اعزام دانشجو به مجارستان عمدتاً به‌قصد تحصیل در این دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.
طی تحصیل در سیستم قدیمی آموزش عالی در مجارستان دوره تحصیلی حدود ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامید اما پس از تغییر در سیستم آموزشی و اصلاح آن هم اکنون تحصیل در دانشگاه‌ها حداقل ۴ سال زمان نیاز دارد و به طور معمول تا ۶ سال هم طول می‌کشد.

.

اعزام دانشجو به مجارستان

تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های مجارستان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان دارد. طبق آیین‌نامه آموزشی بولونیا که کشورهای اتحادیه اروپا وظیفه دارند آن را در سیستم آموزشی خود اجرا کنند، دانشگاه‌ها می‌توانند هر سه مقطع دانشگاهی را با دارابودن شرایط اولیه برگزار کنند. طبق این آیین‌نامه آموزشی مدارک اعطایی از سوی دانشگاه‌ها به دانشجویان در همه کشورهای اتحادیه اروپا قابل انتقال و مورد پذیرش است. جالب است بدانید برخی از دوره‌های دانشگاهی چون پزشکی، مطالعات دارویی و دامپزشکی در مجارستان در دوره کارشناسی ارائه نمی‌شوند و تنها از دوره کارشناسی ارشد قابل‌ارائه هستند.

شرایط پذیرش تحصیلی در مجارستان

برای آنکه افرادی که از طریق اعزام دانشجو به مجارستان اقدام به مهاجرت می‌کنند بتوانند در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی موجود در این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند نیاز به ارائه یک سری مدارک از جمله مدرک دیپلم دبیرستان دارند.
دیپلم دبیرستان متقاضیان بایستی حتماً به زبان مجاری و یا زبان بین‌المللی انگلیسی ترجمه شده باشد و همراه با ریز نمرات به دانشگاه موردنظر ارسال شوند. برخی از دانشگاه‌های مجارستان اقدام به برگزاری آزمون ورودی می‌کنند و بایستی علاقه‌مندان با شرکت در این آزمون‌ها که عمدتاً در سرتاسر جهان برگزار می‌شوند، شایستگی‌های خود را به اثبات برسانند.
برخی از دانشگاه‌ها نیز شرط داشتن مدرک زبان را در رأس شروط خود قراردادند، اما در برخی از دانشگاه‌ها نیز می‌توان بعد از دریافت پذیرش اقدام به شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی کنید. تحصیل در مجارستان به زبان آلمانی نیز امکان‌پذیر است.

پذیرش تحصیلی در مجارستان

رشته‌های مورد ارائه در دانشگاه‌های مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی امکان‌پذیر خواهد بود. حتماً می‌دانید تحصیل در این کشور دارای کیفیت بالا و استاندارهای بالایی است که هر دانشجویی آرزوی آن را دارد. البته می‌توانید از بابت شهریه‌ها و هزینه‌های موردنیاز برای تحصیل در مجارستان آسوده‌خاطر باشید چرا که هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی به‌صرفه‌تر و اقتصادی‌تر است. در این قسمت از مقاله تعدادی از رشته‌های قابل‌ارائه در مراکز آموزشی دانشگاهی کشور مجارستان را معرفی می‌کنیم.

 • مهندسی کشاورزی
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • علوم حقوقی
 • علوم اقتصادی
 • پزشکی
 • دامپزشکی
 • گیاهان دارویی
 • پیراپزشکی
 • علوم‌انسانی
 • هنر
 • علوم اجتماعی
 • آموزش معلمان
 • علوم ورزشی و تربیت‌بدنی
 • علوم طبیعی

اعزام دانشجو به مجارستان

وضعیت زندگی دانشجویان در مجارستان

در دو دهه اخیر بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل برای ادامه تحصیلات خود کشور مجارستان را برگزیدند و اقدام به مهاجرت به مجارستان کردند. وجود تنوع بسیار زیاد در برنامه‌ها و دروس ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور یکی از دلایل محبوبیت اعزام دانشجو به مجارستان بوده است. زندگی به‌عنوان یک دانشجو در کشوری چون مجارستان هرگز تنهایی و سستی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت چرا که مردم خونگرم این کشور به‌آسانی با دانشجویان و مهاجران ارتباط برقرار می‌کنند و رابطه‌ای صمیمی خواهند داشت.
کافه‌ها و رستوران‌ها، سالن‌های موسیقی و کلوپ‌های زیادی در سطح شهری چون بوداپست وجود دارد که با اجرای برنامه‌های متنوع شبانه، شهر را حتی در میانه شب بیدار و زنده نگه می‌دارند و محفلی گرم را برای ارتباط دانشجویان با سایرین می‌سازند. به‌عنوان یک دانشجو که از کشور دیگری به مجارستان آمده‌اید بعد از سپری کردن یک سال از مدت تحصیلات خود از سخت‌کوشی و تلاش مردم مجارستان حیرت‌زده خواهید شد.

اعزام دانشجو به مجارستان

البته یک دانشجو که از کشور دیگری به مجارستان آمده است درصورتی‌که بتواند زبان مجاری را در بیرون از محیط تحصیل خود فرابگیرد می‌تواند به‌راحتی بافرهنگ این کشور کنار بیاید و راحت‌تر از سایرین با مردم خونگرم این کشور ارتباط برقرار سازد.

کار دانشجویی در مجارستان

دانشجویانی که دارای سنی بالاتر از ۱۶ سال باشند، در کشور مجارستان قادر به اشتغال در مشاغل دانشجویی پاره‌وقت هستند و می‌توانند درآمدی به‌اندازه حداقل درآمد و دستمزد مردم در مجارستان را داشته باشند. به‌عنوان فردی که از طریق اعزام دانشجو به مجارستان رفته‌اید، نباید فراموش کنید که مجموع روزهایی که یک دانشجو در حین تحصیل می‌تواند در سال کار کند هرگز نباید بیش از ۹۰ روز باشد. در طول یک ماه نیز اجازه کارکردن تنها به‌اندازه ۱۵ روز را خواهد داشت.
برای یافتن شغل مناسب در مجارستان کارفرمایان توجه زیادی به ریز نمرات دانشجویان و مهارت‌های رایانه‌ای افراد دارند. بیش¬ترین روند استخدام در این کشور از طریق مصاحبه حضوری و یا اینترنتی صورت می‌پذیرد.

ویزا تحصیلی مجارستان

تحصیل در مجارستان

سیستم آموزشی عالی کشور مجارستان برای آن دسته از دانشجویان مشتاق تحصیل در این کشور که یا فاقد مدرک زبان معتبر هستند و یا تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، اقدام به برگزاری دوره‌های زبان انگلیسی در کنار برنامه تحصیلی عادی خود کرده‌اند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد اعزام دانشجو به مجارستان و هرآنچه یک متقاضی تحصیل در مجارستان نیاز دارد تا به آگاهی‌های خود بیفزاید صحبت کنیم. تحصیل در قلب اروپا در کشور مجارستان با استانداردهای بالای آموزشی و هزینه‌های زندگی پایین می‌تواند یک دوره تحصیلی خاطره‌انگیز و فراموش ناشدنی را برای دانشجویان فراهم کند.
یکی از مضرات مهاجرت به هر کشوری احساس تنهایی و ناراحتی بعد از مهاجرت است که با مهاجرت دانشجویان به کشور مجارستان این اتفاق بسیار کم‌تر از سایر کشورهای اروپایی اتفاق خواهد افتاد. چه چیزی بهتر از این که یک مهاجر به کشوری مهاجرت کند که مردم آن کشور خونگرم و صمیمی باشند به توانند به‌آسانی ارتباط مؤثری برقرار کنند. ازاین‌رو کشور مجارستان یک کشور بسیار مناسب برای مهاجرت دانشجویان است که شرایط ویژه‌ای را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مزایای تحصیل در مجارستان چیست؟
هزینه‌های پایین زندگی و خوردوخوراک – مدارک دانشگاهی بسیار معتبر – ویزای شنگن
معروف ترین کالج های مجارستان کدامند؟
کالج اوسینا، کالج مک دنیل، کالج سگد، کالج دونا و کالج پچ از معروف‌ترین و پرآوازه‌ترین کالج‌های واقع در کشور مجارستان هستند.
آیا امکان کار دانشجویی کنار تحصیل در مجارستان وجود دارد؟
بله در طول یک ماه اجازه کارکردن تنها به‌ اندازه ۱۵ روز را خواهید داشت.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای