پذیرش تحصیلی مجارستان

پذیرش تحصیلی مجارستان

کشور مجارستان در حال تبدیل‌شدن به یک مقصد تحصیلی مناسب برای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا است. این کشور در طول سال‌های متمادی اعتبار بسیار زیادی را برای خودش کسب کرده است و باتکیه‌بر سیستم آموزشی قدرتمند خود، شرایط مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان به وجود آورده است. علاوه بر وجود یک سیستم آموزشی باکیفیت بالا، مجارستان همچنین دارای فرهنگ جذاب، تاریخ غنی و شهرهای بسیار زیبایی است. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص پذیرش تحصیلی مجارستان و شرایط آن بیشتر صحبت کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور مجارستان

کشور مجارستان در قلب قاره اروپا واقع شده است. این کشور سرزمینی جذاب با تضادهای فراوان و تاریخی غنی است که زبانی بسیار متفاوت از همسایگان خود دارد. این کشور در یک منطقه کم ارتفاع با منظره‌ های دیدنی از تپه‌ها و دشت‌ها واقع شده است که باعث شده تا جاذبه‌ های دیدنی بسیار زیبایی را داشته باشد. از مهم‌ترین همسایگان این کشور می‌توان به اسلواکی، رومانی و اوکراین اشاره کرد. مجارستان دارای مساحتی ۹۴ هزار کیلومتر مربعی بوده و جمعیتی حدوداً ۱۰ میلیون نفری را در خود جای‌ داده است.
پایتخت این کشور، شهر بوداپست بوده که می‌توان آن را به‌عنوان یکی از زیباترین و جذاب‌ ترین شهرهای اروپایی برای زندگی و تحصیل انتخاب کرد. از دیگر شهرهای مهم این کشور نیز می‌توان به دبرسن، سگد، میشکولتس، پچ و گیور اشاره کرد که بهترین شرایط را برای زندگی و تحصیل در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند. مردم مجارستان به زبان مجاری صحبت می‌کنند و واحد رسمی پول این کشور، فورینت است.
جالب است بدانید که در ۲۰ سال گذشته، بیش از ۳۰۰۰۰ هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی مجارستان شده و آموزش عالی خودشان را در این کشور گذرانده‌اند. کشور مجارستان همچنین مقصد مناسبی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی بوده و هرساله دانشجویان زیادی برای شرکت در برنامه‌ های تحصیلی این کشور با یکدیگر رقابت می‌کنند.

آشنایی با سیستم آموزشی مجارستان

اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد دارید تا پذیرش تحصیلی مجارستان را کسب کنید، پیش از هر چیز باید با سیستم آموزشی در این کشور آشنا شوید. آموزش در مجارستان دارای قدمتی ۶۰۰ ساله بوده و همین امر به‌خوبی نشان‌ دهنده برتری علمی این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای حال حاضر دنیا است. بسیاری از کالج‌هایی که در این کشور وجود دارد به‌صورت مستقیم به یک دانشگاه وابسته بوده و ب عنوان دانشکده‌ های آن فعالیت می‌کنند.
دانشگاه‌ های مجارستان به‌طورکلی دوره‌ه ای خود را در هر دو بخش، کالج و دانشگاه در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند، اما تغییرات در سیستم آموزشی این کشور از سال ۲۰۰۵ شروع شد و مقررات سیستم آموزشی مجارستان، طبق مقررات بولونیا، تغییر پیدا کرد. در سیستم جدید، هم کالج‌ها و هم دانشگاه‌ها می‌توانند شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی مجارستان را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم کنند. این به معنی آن است که همه مدارک اعطا شده توسط این مؤسسه‌ ها، قابل‌ ارائه در تمامی کشورها خواهد بود.

تحصیل در مؤسسه‌ های آموزشی مجارستان

سیستم آموزشی در مجارستان بین کالج‌ ها و دانشگاه‌ های آن تقسیم خواهد شد. به‌صورت کلی تحصیل در مقطع کارشناسی می‌تواند ۴ سال طول بکشد؛ اما بسته به رشته تحصیلی، این مدت‌ زمان ممکن است ۶ سال نیز ادامه داشته باشد. آن دسته از دانشجویانی که پذیرش تحصیلی مجارستان را برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کسب کرده‌اند نیز به ترتیب ۲ و ۳ سال باید در مؤسسه‌ های این کشور، تحصیل کنند.
سال تحصیلی در مجارستان از سپتامبر تا ژوئن بوده و تا جولای و آگوست نیز ادامه خواهد داشت. در کنار امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجویان همچنین این فرصت را دارند تا برنامه‌های تحقیقاتی مختلفی را در این کشور انجام دهند؛ مانند بسیاری از کشورها، برخی از مدارک تحصیلی در سیستم آموزشی مجارستان و در مقطع کارشناسی در دسترس عموم قرار ندارد، اما برنامه‌های درسی بسیار زیادی در این کشور، با مقطع کارشناسی ارشد، آغاز می‌شود.
از مهم‌ ترین و محبوب‌ ترین رشته‌های تحصیلی که سالیانه دانشجویان بین‌ المللی زیادی به‌واسطه آن‌ها پذیرش تحصیلی مجارستان را کسب می‌کنند، می‌توان به پزشکی، دامپزشکی، مطالعات دارویی و معماری اشاره کرد. امروزه بیش از ۶۰ مؤسسه آموزشی عالی در مجارستان وجود دارد که از کالج‌ های کوچک تا دانشگاه‌ های تحقیقاتی برتر را شامل می‌شود. این مؤسسه‌ها توسط دولت مجارستان، سازمان‌های خصوصی و یا کلیسا، منابع مالی خودشان را تأمین می‌کنند.

پذیرش تحصیلی مجارستان چگونه است؟

اکنون که به‌صورت جامع در خصوص تحصیل در کشور مجارستان اطلاع کسب کردید، زمان آن رسیده است تا شما را با مسیر اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور آشنا کنیم. اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان را دارید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید.

پذیرش تحصیلی مجارستان چگونه است؟

دانشگاه موردنظر خود را پیدا کنید

اولین قدم در اخذ پذیرش تحصیلی مجارستان، یافتن مؤسسه، کالج و یا دانشگاهی است که برنامه درسی موردنظر شما را ارائه می‌دهد. امروزه دانشگاه‌ های مختلفی در مجارستان وجود دارند که رتبه‌های بسیار مناسبی را در بین برترین دانشگاه‌های جهان به خودشان اختصاص داده‌اند. از بهترین دانشگاه‌های مجارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– دانشگاه سملویز
– دانشگاه Eötvös Loránd
– دانشگاه دبرسن
– دانشگاه پچ
– دانشگاه سگد
– دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست
– دانشگاه کوروینوس بوداپست
– دانشگاه Szechenyi Istvan
– دانشگاه Szent István
– دانشگاه میسکولک

به وب‌ سایت دانشگاه مراجعه کنید

بعد از اینکه دانشگاه متناسب با شرایط و مقطع خودتان را پیدا کردید، حال زمان آن رسیده است تا به وب‌ سایت این دانشگاه‌ها مراجعه کنید. باید بدانید که مجارستان از یک سیستم یکپارچه آموزشی استفاده می‌کند و این بدان معنی است که برای آشنایی با قوانین و دستورالعمل‌ های دانشگاهی موجود در این کشور، باید به وب‌ سایت همان دانشگاه مراجعه کنید.
فرایند پذیرش تحصیلی مجارستان معمولاً شامل ارسال یک درخواست آنلاین است که طبق آن دانشجو باید مدارک و اسناد خواسته شده را آپلود کند. همچنین این امکان وجود دارد که از شما خواسته شود اصل و یا کپی مدارک خودتان را به این دانشگاه‌ها به‌صورت فیزیکی پست کنید. اگر چنین قانونی برای دانشگاه وجود داشت، باید اطمینان داشته باشید که مدارک شما ترجمه و قانونی شده باشند. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطمینان، با مشاورین هرمس اپلای در تماس باشید.

مدارک موردنیاز را جمع‌ آوری کنید

یکی از مهم‌ ترین مراحلی که برای دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان باید پشت سر بگذارید، جمع‌ آوری مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های این کشور است. همان‌طور که عنوان شد، شما در ابتدا باید به وب‌ سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کرده و تمامی مدارکی که عنوان شده است را گردآوری کنید. ممکن است مدارک خواسته شده توسط یک دانشگاه، با مدارک درخواست شده توسط دانشگاه و یا کالج دیگر، متفاوت باشد.
اما به‌صورت کلی یک سری مدارک برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های مجارستان موردنیاز است که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ارائه مدارک تحصیلی قبلی
– رونوشت از سوابق تحصیلی (ترجمه شده به انگلیسی)
– کپی از مدارک تحصیلی (ترجمه شده به انگلیسی)
– انگیزه نامه
– کپی از شناسنامه و یا پاسپورت
– معرفی‌نامه
– رزومه
به‌صورت معمول دانشگاه‌های مجارستان ممکن است در نهایت از شما درخواست کنند تا در یک مصاحبه آنلاین که در نرم‌ افزارهای اسکایپ و یا زوم برگزار می‌شود، شرکت کنید.

مدارک زبان خود را آماده کنید

یکی از اصلی‌ ترین شروط دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان، داشتن مدرک زبان موردنیاز است. این که برای تحصیل در مجارستان به چه مدرک زبانی نیاز خواهید داشت، به برنامه موردنظر شما و دستورات دانشگاه و یا کالج بازمی‌گردد. درصورتی‌که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مجارستان را داشته باشید، به‌صورت معمول از شما درخواست می‌شود تا مدارک زبان مجاری خود را ارائه کنید. حداقل سطح موردنیاز زبان مجاری برای دریافت پذیرش نیز سطح C1 است.
اما اگر برنامه درسی شما به زبان انگلیسی ارائه شود، از شما درخواست خواهد شد تا مدرک زبان انگلیسی خودتان را ارائه کنید. همچنین دانشگاه‌ های مجارستان شرکت در یک آزمون بین‌ المللی زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌ المللی خود واجب کرده‌اند که شما باید بتوانید حداقل نمره موردنیاز دانشگاه خود را از این آزمون کسب کنید. این آزمون‌ها عبارت‌اند از:

آزمون های بین المللی زبان انگلیسی برای پذیرش تحصیلی مجارستان

– آزمون PTE
– آزمون آکادمیک
– آزمون تافل iBT

قبل از اتمام مهلت درخواست، اقدام کنید

به یاد داشته باشید که برای دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان شما تنها چند ماه فرصت در اختیار خواهید داشت. ازاین‌ رو باید در زمان خواسته شده مدارک خودتان را به‌ صورت کامل، ترجمه شده و قانونی شده، به دانشگاه موردنظرتان ارسال کنید. هرگونه نقص در مدارک و یا کاستی در ارسال آن‌ها، موجب اتمام ددلاین دانشگاهی خواهد شد. زمان تحویل مدارک به دانشگاه‌های مجارستان به شرح زیر خواهد بود:
– برای پذیرش در ترم‌های پاییزی: تا قبل از ژوئن
– برای پذیرش در ترم‌های بهاره: تا قبل از نوامبر

مراحل نهایی را انجام دهید

درصورتی‌که تمامی مراحل فوق را با موفقیت پشت سر بگذارید و دانشگاه با درخواست شما موافقت کند، می‌توانید تحصیل در کشور مجارستان را تجربه کنید، اما قبل از آن چند مرحله مهم دیگر وجود دارد. اول‌ ازهمه اینکه باید نامه پذیرش دانشگاه موردنظر خودتان را دریافت کرده و ثبت‌ نام دانشگاهی خودتان را تکمیل کنید. سپس با دردست‌ داشتن نامه پذیرش تحصیلی مجارستان، برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید.
همچنین نیاز است تا یکی از بیمه‌های درمانی در کشور مجارستان را برای تحصیل در این کشور، به دست آورده و در صورت نیاز، به دنبال دریافت بورسیه‌های تحصیلی جهت کاهش هزینه‌ های تحصیل در مجارستان باشید.

دریافت ویزای دانشجویی مجارستان

آن دسته از دانشجویان بین‌ المللی که پذیرش تحصیلی مجارستان را به دست آورده‌اند و قصد اقامت بیش از ۹۰ روز را در این کشور دارند، باید برای دریافت اجازه اقامت، ویزای دانشجویی دریافت کنند. شرایط دریافت ویزای دانشجویی مجارستان با سایر کشورهای جهان، متفاوت است. ازاین‌رو باید قبل از هرگونه اقدام، به‌خوبی در خصوص مقررات آن، پرس‌ وجو کنید. بعد از اینکه نامه پذیرش یکی از مؤسسه‌های آموزشی در مجارستان را به دست آوردید، زمان آن رسیده است تا از سفارت مجارستان نوبت دریافت کنید.
بعد از آن که نوبت شما برای مراجعه به سفارت رسید، با دردست‌ داشتن مدارک موردنیاز به سفارتخانه مجارستان مراجعه می‌کنید. در آن جا مدارک شما توسط افسر مربوطه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از شما سؤالاتی در خصوص اینکه چرا کشور مجارستان را برای تحصیل انتخاب کردید، هدف شما بعد از تحصیل چیست و … خواهند پرسید. بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله نیز، اگر نقصی وجود نداشته باشد، ویزای دانشجویی شما صادر خواهد شد.
به‌صورت کلی فرایند اخذ ویزای دانشجویی مجارستان، یک ماه به طول خواهد انجامید؛ اما بسته به میزان درخواست‌های دیگر، می‌تواند بیشتر از این نیز طول بکشد. ازاین‌رو بهتر است اول‌ازهمه نوبت سفارت را دریافت کرده و سپس مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دانشجویی مجارستان را جمع‌ آوری کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کشور مجارستان

همان‌طور که عنوان شد، بعد از دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان، باید نسبت به دریافت ویزای دانشجویی این کشور اقدام کنید. این ویزا مخصوص دانشجویان خارجی است که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نبوده و قصد دارند تا بیش از ۹۰ روز را در کشور مجارستان، سپری کنند. اگر شما هم جز چنین افرادی هستید، باید با مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای دانشجویی مجارستان آشنا شوید. این مدارک عبارت‌اند از:

• اثبات پرداخت شهریه دانشگاهی
• ارائه نامه پذیرش از دانشگاه و یا مؤسسه موردنظر
• ارائه پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
• ارائه شناسنامه
• عکس پرسنلی با نهایتاً ۶ ماه اختلاف
• گواهی بیمه سلامت
• ارائه آدرس محل سکونت در مجارستان
• اثبات تمکن مالی لازم برای پوشش‌دادن مخارج زندگی در مجارستان در قالب ضمانت‌نامه و یا اظهارنامه بانکی
• ارائه فرم درخواست ویزا
بعد از اینکه ویزای دانشجویی شما صادر شد، شما می‌توانید به کشور مجارستان سفرکرده و ۱۵ روز فرصت دارید تا اقامت خودتان در این کشور را به ثبت برسانید.

شهریه‌ های دانشگاهی در مجارستان

یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان، شهریه‌های دانشگاهی در این کشور است. باید بدانید که کشور مجارستان جز کشورهایی است که تحصیل در آن بسیار مقرون به‌صرف بوده و نیازی به پرداخت هزینه‌های سنگین وجود ندارد. همچنین وجود بورسیه‌های تحصیلی متنوع می‌تواند به شما در پرداخت شهریه‌های دانشگاهی کمک کند، اما اگر قصد آشنایی بیشتر را دارید، باید بدانید که شهریه‌های دانشگاهی مجارستان به دودسته تقسیم می‌شوند:

شهریه در دانشگاه‌ های دولتی مجارستان

در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی، هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مجارستان بسیار ارزان خواهد بود. البته این هزینه‌ها بسته به مقطع و رشته تحصیلی شما می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی جز گران‌ ترین رشته‌های تحصیلی در مجارستان هستند که شهریه آن‌ها بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو در سال خواهد بود. این در حالی است که سایر برنامه‌های تحصیلی در این کشور شهریه‌های بسیار پایین‌ تری داشته و می‌توانند تا ۵۰۰۰ یورو نیز کاهش پیدا کنند.

شهریه در دانشگاه خصوصی مجارستان

اگر شما هم توانسته باشید تا پذیرش تحصیلی مجارستان را در دانشگاه‌های خصوصی این کشور را کسب کنید، باید انتظار شهریه‌های بالاتری را داشته باشید. این شهریه می‌تواند بسته به دانشگاه و یا مقطع تحصیلی شما بسیار متفاوت باشد. از این رو بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید.
البته باید اشاره کرد که شهریه‌های دانشگاهی تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل در مجارستان هستند. شما همچنین باید هزینه‌هایی را به‌عنوان هزینه درخواست، هزینه شرکت در آزمون و هزینه ثبت‌ نام پرداخت کنید که هرکدام از آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو خواهند بود.

دورۀ زبان مجارستان

دورۀ زبان مجارستان

دورۀ زبان مجارستان متقاضیان زیادی در کشورهای غیراروپایی دارد. خیلی از افراد با شرکت در این دوره‌ها برای پیشرفت و بهبود زبان خود تلاش می‌کنند تا شرایط را برای کار و زندگی در اروپا برای خود فراهم سازند.

سخن آخر

کشور مجارستان دارای یک سیستم آموزشی پیشرفته‌ ای است که در کنار دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر منجر شده تا توجه دانشجویان بین‌ المللی به این کشور بیشتر از قبل جلب شود. درصورتی‌ که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید باید در ابتدا پذیرش تحصیلی مجارستان را از یکی از دانشگاه‌های این کشور کسب کرده و سپس برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید. شما می‌توانید هرگونه سؤال و یا ابهامی را از کارشناسان خبره و متخصص مؤسسه هرمس اپلای بپرسید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مهم‌ ترین و محبوب‌ ترین رشته های تحصیلی در مجارستان کدامند؟
پزشکی، دامپزشکی، مطالعات دارویی و معماری
زمان تحویل مدارک به دانشگاه‌های مجارستان چه موقعی است؟
– برای پذیرش در ترم‌های پاییزی: تا قبل از ژوئن – برای پذیرش در ترم‌های بهاره: تا قبل از نوامبر
آزمون های بین‌المللی زبان انگلیسی برای پذیرش تحصیلی مجارستان کدامند؟
– آزمون PTE – آزمون آکادمیک – آزمون تافل iBT
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای