کار در فنلاند

کار در فنلاند

کار در فنلاند مزایای زیادی دارد. صنایع نوآورانه و پر رونق فرصت های زیادی را برای پیشرفت شغلی و توسعه مهارت های شخصی افراد ارائه می دهند. علاوه بر این، مردم فنلاند می دانند که زندگی چیزی فراتر از کار است، بنابراین وجود تعادل سالم بین کار و زندگی برای آن ها مهم است.

فنلاند جامعه ای امن، باثبات و کارآمد دارد که در آن خدمات عمومی مانند مراقبت های بهداشتی و حمل و نقل عمومی به خوبی اجرا می شود. این کشور همچنین دارای مراکز ورزشی، تفریحی و فرهنگی فوق العاده ای است که می توانند اوقات فراغت شما را جذاب تر کنند. مناطق زیبا و طبیعت وحشی این کشور، حتی در بزرگترین شهرها هم به راحتی قابل دسترسی هستند. علاوه بر این همه کودکان و نوجوانان از فرصت های آموزشی عالی در یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان به صورت رایگان برخوردار هستند. اگر شما هم به دنبال کار در فنلاند و مهاجرت به این کشور زیبا هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با بازار کار فنلاند

قبل از هر اقدامی برای پیدا کردن کار در فنلاند بهتر است با بازار کار این کشور بیشتر آشنا شوید تا بتوانید تصمیم درست و دقیقی در این زمینه بگیرید.

شاخص تعادل کار و زندگی در سال ۲۰۲۲، هلسینکی (پایتخت فنلاند) را به عنوان چهارمین شهر برتر برای تعادل بین کار و زندگی رتبه بندی کرد. در این رتبه بندی شاخص های مختلفی چون تعطیلات، خواب، زمان رفت و آمد، درآمد قابل تصرف و کل ساعات کار مورد بررسی قرار گرفته است. طبق اطلاعات به دست آمده امتیاز بین شادی و رفاه اجتماعی در این کشور با یکدیگر برابر است.

آشنایی با بازار کار فنلاند

فنلاند در بین سایر کشورهای اروپایی قوانین منعطفی برای کار دارد و با توجه به قوانین جدید ساعات کار به کارکنان خود این فرصت را می دهد تا نیمی از زمان شبانه روز را به خود و خانواده اختصاص دهند. این به معنی ساعات کار منعطف و قابل برنامه ریزی است.

به طور کلی، کارگران و کارمندان فنلاندی در طول یک هفته حدود  ۴۰ ساعت مشغول به کار هستند. ساعت کار در این کشور معمولا از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر، از دوشنبه تا جمعه بوده و معمولا یک تا دو ساعت هم برای استراحت و صرف نهار در نظر گرفته شده است. همچنین کارمندان و کارگران فنلاندی علاوه بر حداقل ۲۵ روز مرخصی سالانه، از ۱۳ روز مرخصی استعلاجی همراه با حقوق  در سال نیز برخوردار می شوند.

بازار کار فنلاند به طور سنتی تحت تسلط تولید است و صادرات اصلی آن شامل ماشین آلات، کاغذ و محصولات چوبی، تجهیزات الکتریکی، تجهیزات نوری و وسایل نقلیه می شود. صنعت فناوری و فناوری اطلاعات این کشور در حال حاضر به بزرگترین بخش آن تبدیل شده و یکی از قطب های بزرگ فناوری اروپا محسوب می شود. این پیشرفت به لطف شرکت بزرگ نوکیا، که بازیگر بزرگی در روزهای اولیه تولید تلفن ‌های همراه بود و اکنون بر تجهیزات شبکه، نرم‌افزار و خدمات تمرکز دارد به دست آمد و امروزه بیش از نیمی از صادرات فنلاند را تشکیل می ‌دهد.جالب است بدانید که روش های مهاجرتی مرتبط با کار  و ادغام جوامع مختلف، بخشی از دستور کار سیاست گذران این کشور است.

 

مشاغل پر تقاضا در فنلاند

یکی از نکات مهم کار در فنلاند شناخت مشاغل پرتقاضا این کشور و اقدام برای به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب از بین آن ها است. از جمله مشاغل پرتقاضا در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرستاری
 • حسابداری
 • برنامه نویس
 • مربی مهدکودک
 • پزشک عمومی
 • مهندسی برق
 • مشاوران تجاری
 • مهندسی منسوجات
 • مهندسی الکترونیک
 • متخصص گفتار درمانی
 • مهندسی مواد شیمیایی
 • مهندسی مکانیک خودرو
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • مهندسی ماشین آلات و ابزار علمی

علاوه بر موارد گفته شده یکی از بهترین گزینه های کار در فنلاند آموزش زبان انگلیسی است. فرصت های شغلی زیادی برای آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در فنلاند وجود دارد. شما می توانید به عنوان یک استاد زبان در مناطق شهری مانند تامپره، تورکو و پایتخت هلسینکی و سایر شهرهای این کشور به تدریس مشغول شوید.

مدارس خصوصی و بین المللی بهترین مقاصد برای این منظور هستند. بزرگترین مزیت این موقعیت شغلی عدم نیاز به ارائه مدرکی مبنی بر تسلط به زبان سوئدی یا فنلاندی است. اما مهم ترین شرط ورود به موقعیت شغلی تدریس زبان انگلیسی در کشور فنلاند داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس باتوجه به شرایط استخدام است. برای اینکه بدانید آیا صلاحیت تدریس زبان انگلیسی در کشور فنلاند را دارید یا خیر، می توانید همین الان با مشاورین مجموعه هرمس تماس بگیرید و به صورت رایگان شرایط خود را بررسی کنید.

چگونه در فنلاند کار پیدا کنیم

خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای پیدا کردن کار در فنلاند وجود دارد. مرسوم ترین روش برای این کار مراجعه به سرویس های کاریابی آنلاین است که می توانید تعداد زیادی از آن ها را در اینترنت جستجو کنید. این سرویس های فرصت های شغلی بسیاری که می توانید با تسلط به زبان انگلیسی هم در آن ها مشغول به کار شوید را پیشنهاد می کنند.

درواقع می توان گفت امروزه اینترنت و رسانه های اجتماعی مانند لینکدین، نقش مهمی در روند استخدام نیروی کار بین المللی ایفا می کنند و نباید آن ها را نادیده گرفت. بنابراین بهتر است با روش های شکار فرصت های شغلی در این رسانه های اجتماعی آشنا شوید و از فرصت های موجود نهایت استفاده را ببرید.

البته بسیاری از مشاغل به صورت عمومی تبلیغ نمی شوند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای دست یابی به موقعیت های شغلی مورد نظر رزومه قوی و پرباری برای شرکت های مربوطه ارسال کنید و اشتیاق و تعهد خود را برای همکاری با آن ها نشان دهید.

یکی دیگر از روش های پیدا کردن کار در فنلاند این است که با استفاده از ویزای دیگری مانند ویزای توریستی وارد این کشور شوید به صورت مستقیم با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید. البته درصورت پیدا کردن کار باید به کشور مبدا برگردید و برای گرفتن ویزای کاری اقدام کنید.

اما بهترین و مطمئن ترین روش پیدا کردن کار در کشورهای اروپایی همچون فنلاند، مراجعه به موسسات کاریابی و مهاجرتی بین المللی است، که به صورت قانونی در این زمینه فعالیت می کنند و با توجه به ارتباطاتی که دارند می توانند بهترین فرصت های شغلی را به شما پیشنهاد کنند. همچنین می توانید با شرکت در دوره های کارآموزی و کارهای داوطلبانه شرایط را برای ورود به بازار کار فنلاند برای خود فراهم کنید.

 

ویزای مورد نیاز برای کار در فنلاند

همان طور که می دانید شهروندان اتحادیه اروپا EEA و ساکنین سوئیس، لیختن اشتاین و سایر کشورهای شمال اروپا، برای ورود به فنلاند نیازی به ویزا ندارید. اما اگر بخواهند بیش از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند، باید برای درخواست مجوز اقامت، اقدام  کنند. این کار از طریق ایستگاه های پلیس محلی انجام می شود.

اما تمام متقاضیان کار خارج از این کشورها، از جمله بریتانیا، باید قبل از ورود به کشور فنلاند اجازه اقامت در آن را دریافت کنند. برای این کار متقاضیان می توانند به سفارت یا کنسولگری فنلاند در کشور خود مراجعه کنند و یا به صورت آنلاین مقدمات ثبت درخواست خود را انجام دهند.

با توجه به موقعیت شغلی مورد نظر ممکن است سفارت مدارک متفاوتی از شما بخواهد، اما مدارک عمومی که هر متقاضی کار در فنلاند باید برای ارائه به سفارت آماده کند عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی معتبر
 • مدارک مربوط به سابقه کار
 • مدارک تحصیلی مرتبط با شغل مورد نظر
 • گواهی عدم سوء پیشینه در کشور مبدا و کشورهایی که در آن زندگی کرده اید

ویزای مورد نیاز برای کار در فنلاند

ما اگر قصد دارید برای راه اندازی یک کسب و کار به فنلاند مهاجرت کنید، به مجوز خوداشتغالی نیاز خواهید داشت که پس از ارائه کسب و کار و ثبت آن در سازمان های دولتی فنلاند، صادر می شود. کارآفرینی و خود اشتغالی در این کشور قوانین خاص و پیچیده ای دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مشاورین و وکلای حقوقی هرمس کمک بگیرید.

معمولا بررسی مدارک برای صدور ویزای کار این کشور ۴ ماه زمان نیاز دارد بنابراین اگر لازم است برای تاریخ خاصی وارد آن شوید بهتر است به موقع اقدام کنید تا موقعیت شغلی خود را از دست ندهید.

همچنین اگر قصد دارید بیشتر از یک سال در این کشور اقامت داشته باشید، باید در سیستم اطلاعات جمعیت فنلاند نیز ثبت نام کنید. این کار را می توانید از طریق نزدیکترین دفتر ثبت محلی انجام دهید.

الزامات زبان برای کار در فنلاند

فنلاند دارای دو زبان رسمی اصلی فنلاندی و سوئدی است. البته سوئدی تنها زبان اول ۱۰ درصد از جمعیت این کشور است که بیشتر آن ها در سواحل غربی و جنوبی فنلاند زندگی می کنند. همچنین تعدادی از زبان های اقلیت از جمله رومی، سامی و زبان اشاره فنلاندی نیز در این کشور وجود دارد.

مسلما برای کار در فنلاند تسلط به زبان رسمی و اولیه آن یعنی فنلاندی ضروری است. درواقع نه تنها برای کار کردن بلکه برای ارتباط با جامعه و افزایش امنیت خود بادگیری زبان برای شما حیاتی است. البته معمولا سطح مهارت زبانی مورد نیاز باتوجه به موقعیت شغلی  متقاضی مشخص می شود.

به عنوان مثال اگر برای کار در بخش مراقبت های بهداشتی، تجاری و سایر موقعیت هایی که نیاز به مشتری مداری، درک متقابل جامعه دارد، اقدام می کنید، زبان شما باید در سطح عالی باشد؛ اما اگر قرار است در شرکت های بین المللی که نیاز به دانش زبانی انگلیسی دارند مشغول به کار شوید، داشتن اطلاعات اولیه نسبت به زبان فنلاندی کفایت می کند. در این صورت می توانید با قرارگیری در جامعه دانش خود را نسبت به این زبان بیشتر کنید. باتوجه به توضیحات گفته شده می توان گفت الزامات زبانی برای مهاجرت کاری به فنلاند، به موقعیت کاری شما بستگی دارد و بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید.

اصول نوشتن رزومه برای کار در فنلاند

تقریبا تمام کارفرمایان فنلاندی برای استخدام یک نیروی کار خارجی رزومه آن ها را مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین برای جلب نظر یک کارفرما باید رزومه قوی و مناسبی بنویسید. در واقع رزومه و نامه پوششی شما باید مطابق با استانداردهای فنلاند نوشته شود. مهم ترین مشخصاتی که یک روزمه عالی باید داشته باشد به شرح زیر است:

 • حداکثر دو صفحه باشد
 • از نظر بصری موثر باشد
 • به راحتی قابل درک و خواندن باشد
 • در نوشتن آن مبالغه یا اغراق نشده باشد
 • شغل و تجربه کاری در آن به ترتیب زمانی معکوس فهرست شده باشد

اما نامه پوششی مورد نیاز برای کار در فنلاند، ساختار و ویژگی های متفاوتی دارد. نامه پوششی شما باید حداکثر یک صفحه باشد و متناسب با کارفرمای خاصی نوشته شده باشد. می توانید با ارسال چند نسخه، نامه پوششی به شرکت هایی که تمایل دارید با آن ها همکاری کنید، انگیزه، علاقه و مهارت خود را به گوش کارفرمایان مختلف برسانید و شانس مهاجرت به فنلاند را برای خود بیشتر کنید.

اگر برای نوشتن رزومه و نامه پوششی خود با مشکل مواجه هستید، می توانید از مشاورین و وکلای کاربلد مجموعه هرمس اپلای کمک بگیرید. ما به شما کمک می کنیم با توجه به شرایط خود یک رزومه و نامه پوششی قوی و مورد پسند کارفرما، بنویسید.

اصول نوشتن رزومه برای کار در فنلاند

متوسط درآمد برای کار در فنلاند

یکی از مهم ترین مواردی که در مهاجرت کاری باید به آن توجه کرد حداقل حقوق دریافتی در کشور مقصد است. این موضوع نه تنها برای رفاه و گذران زندگی مهم است بلکه در گرفتن مجوز اقامت نیز تاثیر بسزایی دارد.

در واقع اگر قرار است برای کار در فنلاند درخواست اجازه اقامت کنید، حقوق شما باید آنقدر بالا باشد که بتوانید هزینه های زندگی خود و سایر اعضای خانواده را تامین کنید. این حقوق باید در تمام مدت اعتبار مجوز اقامت، برای حمایت از شما کافی باشد.

با توجه به بررسی های انجام شده متوسط ​​دستمزدها در فنلاند، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ تقریبا در حدود ۳۷۵۸ یورو در ماه (۳۷۱۰.۵۰۶ دلار در ماه) افزایش یافت. به طور میانگین می توان گفت حداکثر نرخ متوسط ​​دستمزد برای کارکنان ۳۶۲۰ یورو و حداقل ۲۰۰۹ یورو در ماه است. البته میزان حقوق دریافتی با توجه به موقعیت کاری و تخصص متقاضی می تواند بسیار متفاوت باشد.

زندگی در فنلاند برای ایرانیان

زندگی در فنلاند برای ایرانیان

بر طبق آمار و نظرسنجی‌ها، کشور فنلاند، شادترین کشور جهان است. حدود ۷۵ درصد از سطح این کشور، پوشیده از مناطق جنگلی می‌باشد و جالب است بدانید که بزرگترین مجمع‌الجزایر جهان و بزرگترین منطقه آبی در اروپا و آخرین بیابان ناشناخته لاپلند نیز در این کشور هستند. پایتخت فنلاند، هلسینکی نیز به دلیل طراحی و معماری خاص، شهرت جهانی دارد. از سوی دیگر، فنلاند کشوری امن است و بر طبق آمارها، از هر ۱۲ کیف پول گمشده در این کشور، ۱۱ مورد به صاحبانشان بازگردانده می‌شوند. تمام این موارد باعث شده‌ که بسیاری از ایرانیان به زندگی در فنلاند ترغیب شوند. بنابراین در این مطلب، به شرایط زندگی در فنلاند برای ایرانیان می‌پردازیم.

سخن آخر

در مقاله پیش رو شرایط کار در فنلاند را به طور کامل بررسی کردیم. براساس مطالب گفته شده در حال حاضر این کشور اروپایی زیبا فرصت های شغلی خوبی برای مهاجران فراهم کرده و بسیاری از کارفرمایان فنلاندی به استخدام نیروی کار بین المللی عادت دارند و از این انتخاب خود راضی هستند. در سال های اخیر بیشترین افزایش فرصت های شغلی در بخش های مربوط به فناوری پیشرفته دیده شده است.

به طور کلی مهاجرت کاری به کشورهای دیگر جزئیات قانونی بسیاری دارد که ممکن است شما را سردرگم کند. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت باتجربه در این زمینه مشورت کنید و شرایط خود را قبل از مهاجرت کاملا بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همین الان فرم مشاوره رایگان را پر کنید و منتظر تماس همکاران ما از مجموعه مهاجرتی هرمس اپلای باشید. ما به شما کمک می کنیم بهترین روش مهاجرتی ممکن را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید و تا انتهای مسیر و دریافت اقامت فنلاند، در کنار شما هستیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مهم ترین شرایط کار در فنلاند برای ایرانی ها چیست؟
افرادی که در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند ایران زندگی می کنند برای کار در این کشور باید از طرف یک کارفرمای فنلاندی پیشنهاد کار داشته باشند و مجوز اقامت دریافت کنند.
مشاغل پر تقاضا در فنلاند چه مشاغلی هستند؟
از جمله مشاغل پرتقاضا در فنلاند می توان به پرستاری، پزشکی، مهندسی و مشاغل مربوط به فناوری اشاره کرد. اما می توان گفت بهترین شغل برای مهاجران تدریس زبان انگلیسی در آموزشگاه های خصوصی و دولتی این کشور است. البته در صورتی که مدرک زبان معتبر با نمره بالا داشته باشید.
آیا می توان بدون یادگیری زبان فنلاندی، برای کار در فنلاند اقدام کرد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت زبان مورد نیاز برای مهاجرت کاری به فنلاند با توجه به موقعیت شغلی شما می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر در شغل خود به صورت مستقیم با عموم جامعه در ارتباط هستید، باید به زبان فنلاندی تسلط کامل داشته باشید. اما اگر قرار است در شرکت های بین المللی کار کنید داشتن مدرک زبان انگلیسی کفایت می کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای