کار در گرجستان

کار در گرجستان

کار در گرجستان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یکی از راه‌های مهاجرت به گرجستان، مهاجرت به روش کاری و اخذ ویزای کار گرجستان است که طرفداران بسیاری دارد. گرجستان کشوری در حال رشد و ترقی بوده و دارای شرایط مناسب اقتصادی و رشد تولید ناخالص، به‌وسیله رونق بخشیدن به بخش‌های صنعتی، خدماتی و گردشگری است. دولت گرجستان برای افراد متقاضی ورود به این کشور جهت انجام فعالیت‌های کارآفرینی و اشتغال، مجوز اقامت کاری صادر می‌کند. کسانی که به قصد کار و اشتغال به گرجستان مهاجرت کرده‌اند، عقیده دارند که پیدا کردن شغلی مناسب برای مهاجران، دشوار نیست اما مراحل اداری متعددی دارد. به‌همین دلیل در این مطلب از هرمس اپلای به بررسی شرایط و نحوه پیدا کردن کار در گرجستان برای مهاجران می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط مناسب گرجستان برای کارآفرینی و اشتغال اتباع خارجی

در کشور گرجستان، نرخ بیکاری نسبتا بالا و حدود 12 درصد است. از این رو، افرادی که بتوانند در این کشور کارآفرینی کنند، آن را رونق دهند و مالیات خود را نیز به موقع پرداخت کنند، دولت گرجستان خیلی راحت‌تر و سریع‌تر به آن‌ها اقامت خواهد داد. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و موسسات بین‌المللی به همین دلیل وارد گرجستان شده‌ و در داخل و خارج از تفلیس فعالیت‌های کارآفرینانه خود را آغاز کرده‌اند که این فعالیت‌ها باعث اشتغال‌زایی برای مردمان بومی و محلی و حتی اتباع خارجی شده است.

شرایط مناسب گرجستان برای کارآفرینی و اشتغال اتباع خارجی

نرخ بیکاری در گرجستان

برای بررسی مناسب بودن شرایط گرجستان برای افراد متقاضی کار در این کشور، بررسی و آگاهی ارز نرخ بیکاری این کشور نیز اهمیت دارد. طبق آخرین آمارها، نرخ بیکاری در گرجستان در سال 2017 به 13.9 درصد کاهش یافته است که از سال 2004 تا الان، پایین‌ترین آماری است که ثبت شده است. نرخ مشارکت نیروی کار نیز در سال 2017 از  66.3 درصد به 65.8 درصد رسید. نرخ بیکاری در گرجستان در سال‌های 1998 تا 2017 به میزان 14.80 درصد بوده است. در سال 2009 این آمار بیشترین میزان خود را در نرخ 18.30 درصد و در سال 2000 کمترین میزان خود را در 10.30 درصد ثبت کرد.

در ده سال گذشته نرخ بیکاری از 18.3 درصد به 13.9 درصد رسید که نشان‌دهنده بهبود یافتن شرایط و وضعیت اشتغال در گرجستان است. با توجه به نرخ بیکاری در گرجستان می‌توان به این نتیجه رسید که متقاضی کار با توجه به شرایط و رزومه خود و در صورت داشتن تحصیلات بالا می‌تواند در این کشور کاری با موقعیت اجتماعی بسیار مناسب و درآمد بالا به‌دست آورد.

کاریابی و مشاغل پرطرفدار در گرجستان

افراد متقاضی برای پیدا کردن کار در گرجستان، باید از طریق سایت‌های کاریابی بین‌المللی اقدام کرده و بتوانند با کارفرمایی در این کشور، جهت دریافت جاب آفر یا پیشنهاد کاری، ارتباط برقرار کنند. کارفرمایان بسته به نوع کار خود بیشتر به سوابق و رزومه کاری فرد متقاضی توجه دارند. بر اساس آمارهای  GDOL، بیشترین حقوق و دستمزد در این کشور را مدیران مرتبط در املاک و مستغلات دریافت می‌کنند.

از سوی دیگر، نمایندگان فروش برای عمده‌فروشی و تولید نیز بیشترین درآمد سالانه را به خود اختصاص داده‌اند. پرطرفدارترین شغل برای مهاجران در گرجستان، که همواره بازارکار برای آن وجود دارد، تدریس زبان انگلیسی است. مشاغلی که در این کشور بیشترین تقاضا را از سوی کارفرمایان داشته و درآمد نسبتا مناسبی دارند عبارتند از:

 • مدرس زبان انگلیسی
 • تکنسین برق
 • لوله‌کش
 • کارشناس و نمایندگی فروش املاک و مستغلات
 • مهندس عمران برای سرپرستی کارگران ساخت و ساز
 • سرپرست کارکنان پشتیبانی و قسمت‌های اداری
 • مشاغل مربوط به بهداشت دهان و دندان مانند دندانپزشکی
 • پرستار و کادر درمان
 • مشاغل مربوط به وب و دنیای اینترنت مانند توسعه‌دهندگان وب و برنامه‌نویسان
 • تکنسین نصب و راه‌اندازی تجهیزات مخابراتی
 • سرپرست معاملات ساخت و ساز
 • کارگر استخراج معادن

معرفی موسسات کاریابی در گرجستان

از بهترین روش‌هایی که برای ورود به بازار کار در گرجستان وجود دارند، مراجعه به وب‌سایت‌ها و موسسات کاریابی در این کشور می‌باشد. این موسسات کاریابی در گرجستان و یا هر کشور دیگری، به افراد جویای کار در کشور مورد نظرشان کمک می‌کنند تا بتوانند راحت‌تر کارهای مرتبط با مهارت‌ها و تحصیلات خود پیدا کنند. افراد متقاضی با  این روش می‌توانند از طریق ارسال رزومه کاری و تحصیلی به موسسات کاریابی و ارتباط با کارفرمایان، به‌راحتی وارد بازار کار در گرجستان شوند.

معرفی موسسات کاریابی در گرجستان

فرآیند درخواست شغل در گرجستان

پس از آپلود رزومه کامل خود و ثبت درخواست در وب‌سایت‌های کاریابی این کشور، می‌توان با کارفرمایان مختلف ارتباط برقرار کرد و از شرایط کاری آن‌ها آگاه شد. فرآیند درخواست شغل در گرجستان به شرح زیر خواهد بود:

 • یاد گرفتن ‌زبان گرجی علاوه بر انگلیسی
 • ساخت یک رزومه یا CV قوی متناسب با آداب و رسوم محلی
 • پیگیر بودن برای مشاغل مربوط به صنعتی که در آن مهارت دارید
 • شروع به جستجوی آنلاین
 • جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم
 • آماده شدن برای مصاحبه‌های کاری
 • آماده‌سازی ویزاها یا انجام اقدامات لازم

میزان حقوق دریافتی برای کار در گرجستان

قوانین کار در گرجستان، شرایط بسیار انعطاف‌پذیری را برای اشتغال مهاجران فراهم کرده است. واحد پول کشور گرجستان لاری است. در این کشور قانون حداقل مقررات دستمزد برقرار نیست و جبران خسارت‌های ناشی از کار بستگی به توافق کارمند با کارفرما دارد. دریافت مالیات در گرجستان، بر اساس میزان حقوق و دستمزد افراد است. در قوانین این کشور، از افراد شاغل تنها یک مالیات به نام مالیات بر درآمد شخصی وجود دارد که آن هم در حدود 20 درصد است. دولت گرجستان از مردم خود مالیات اجتماعی دریافت نمی‌کند.

متوسط میزان درآمد در گرجستان

طبق آمارهای سال 2019، درآمد متوسط در گرجستان 1069 لاری معادل 398 دلار آمریکا در هر ماه بوده است که این حقوق آن چنان چشمگیر نمی‎باشد. در این کشور، میانگین حقوق ماهیانه برای زنان در هر ماه در حدود 300 دلار است. میزان حقوق برای افرادی که در تفلیس، پایتخت گرجستان، کار می‌کنند، نسبت به شهرهای دیگر اندکی بالاتر می‌باشد. این موضوع باعث شده است که متقاضیان مهاجرت کاری، بیشتر به فکر کار در پایتخت باشند. البته هزینه‌های زندگی در پایتخت نیز متناسب با درآمد و حقوق افراد است. به‌عنوان مثال برای اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در تفلیس، افراد باید مبلغ 180 دلار در ماه بپردازند و هزینه‌های عمومی همانند حمل و نقل در ماه در حدود 80 دلار خواهد بود.

حداقل حقوق دریافتی برای مهاجران در گرجستان

بر اساس قوانین مهاجرتی افرادی که تمایل دارند به کشور گرجستان برای ورود به بازار کار این کشور، مهاجرت کنند، حتما باید از سوی شرکت یا کارفرمایی در گرجستان پیشنهاد کاری داشته باشند. معمولا قانون دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما در تمامی کشورها حکم‌فرما است. شرایط کاری به این صورت است که برای افراد متقاضی در شرکت‌های گرجی یک موقعیت شغلی و جایگاه کاری مشخص تعریف می‌شود. حداقل حقوق در نظر گرفته شده در کشور گرجستان برای افراد شاغل  600 الی 3000 لاری است. میزان مالیاتی که افراد باید به‌واسطه این حقوق دریافتی، پرداخت کنند در حدود 20 درصد مقدار آن است. بدین ترتیب افراد با پرداخت مرتب مالیات می‌توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

بیشتر افرادی که درخواست ورود به بازار این کشور را دارند، باید به میزان حقوق بین  600 الی 800 لاری تمایل نشان ‌دهند. بلافاصله پس از دریافت پیشنهاد کاری، فرد باید وارد گرجستان شود و اقدامات مربوط به امضای قرارداد کاری خود را با کارفرما را انجام دهد. سپس باید به کشور خود برگردد و برای ویزای بلندمدت گرجستان درخواست دهد. معمولا اقامت بلندمدت کاری گرجستان در مدت 7 الی 12 ماه صادر می‌شود که این اقامت براساس تمدید قرارداد کاری فی مابین هرسال تمدید خواهد شد.

حداقل حقوق دریافتی برای مهاجران در گرجستان

انواع ویزای کار گرجستان

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به گرجستان وجوددارد. یکی از پرمتقاضی‌ترین ویزاهای گرجستان، ویزای کاری این کشور است. انواع مختلفی از ویزاهای گرجستان وجود دارند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند و مهاجران بسته به هدف خود باید یکی از آن‌ها را دریافت کنند. ویزای مهاجرتی گرجستان به نام ویزای تایپ D معروف  است که انواع مختلفی دارد. در ادامه انواع این ویزاها را معرفی می‌کنیم.

ویزای مهاجرتی D1؛ مخصوص متقاضیان کار در گرجستان

ویزای دسته D1 مخصوص افرادی است که قصد ورود به گرجستان به‌منظور کار در این کشور را دارند. همچنسن این ویزا برای نمایندگان و مشاوران شرکت‌هایی که برای تاسیس نمایندگی و شعبه به گرجستان می‌آیند، صادر می‌شود. اتباع خارجی که برای انجام فعالیت‌های کارآفرینی، با توجه به قانون گرجستان وارد این کشور می‌شوند، مشمول دریافت ویزای دسته D1 هستند.

ویزای دسته D2

ویزای دسته D2 مخصوص افرادی است که قصد دارند برای انجام فعالیت‌های علمی، ورزشی، فرهنگی و آموزشی وارد گرجستان شوند. همچنین این ویزا برای مدرسان زبان انگلیسی یا مترجمان خارجی به‌عنوان کارآموز یا داوطلب و نیروی کار مطبوعاتی که برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای خود وارد گرجستان می‌شوند، صادر می‌شود.

ویزاهای دسته D3، D4 و D5

ویزای دسته D3 برای آن دسته از افراد که برای مطالعه و یا انجام پژوهش در یک موسسه آموزشی معتبر گرجی، به گرجستان می‌آیند، صادر می‌شود. ویزای دسته D4 ویزای همراه به‌حساب می‌آید و مخصوص افرادی است که برای الحاق به خانواده به گرجستان می‌آیند. این ویزای همراه زمانی صادر می‌شود که شخص در گرجستان شغل مورد نظر خود را پیدا کند. ویزای دسته D5 مخصوص افراد و خانواده‌های آنان است که قصد خرید اموال غیر منقول (به‌جز زمین‌های کشاورزی) در گرجستان با حداقل مبلغ 35 هزار دلار را دارند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار گرجستان

افراد متقاضی که به‌دنبال اخذ ویزای کار در گرجستان هستند، باید مدارکی را برای ثبت درخواست و دریافت آن آماده کنند تا بتوانند سایر اقدامات مربوط به آن را انجام دهند. لازم به ذکر است که در صورت ناقص بودن هر یک از این مدارک، درخواست ویزای کاری شخص رد خواهد شد. در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری گرجستان فهرست شده‌اند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار گرجستان عبارتند از:

 • پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
 • تکمیل فرم درخواست صدور ویزا
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه رسید پرداخت مالیات مربوط به مشاغل
 • بیمه نامه مسافرتی معتبر برای سفر به گرجستان
 • ارائه دعوت نامه کاری معتبر از کارفرمای گرجستانی
 • نامه تایید تمکن مالی به ارزش 1700 دلار برای ورود به گرجستان
 • انگیزه نامه از ورود به گرجستان
 • پرداخت هزینه صدور ویزا معادل 100 لاری گرجستان

شرایط دریافت ویزای همراه در گرجستان

به طور کلی دولت گرجستان برای همراهان اتباع خارجی که اقامت کاری این کشور را دریافت کرده‌اند، اجازه ورود و اقامت صادر می‌کند. از این طریق فرد متقاضی می‌تواند با ارائه مدارک هویتی و شناسایی، عکس جدید برای گذرنامه، فرم تکمیل شده ویزای فرد همراه، ارائه گواهی پرداخت هزینه ویزا، سند ازدواج رسمی، دعوت نامه و قرارداد کاری شخص، ارائه اثبات نامه تمکن مالی و مدارکی که ممکن است درخواست شود، ویزای الحاق به خانواده را دریافت کند. این نکته اهمیت دارد که همسر فرد متقاضی برای اشتغال به کار، باید از اداره کار گرجستان برای مجوز کاری درخواست دهد. همچنین فرزندان فرد متقاضی با رسیدن به سن 18 سالگی، باید از ویزای دیگری، برای دریافت اقامت گرجستان اقدام کنند.

شرایط دریافت ویزای همراه در گرجستان

اخذ اقامت کاری و تابعیت گرجستان

یکی از روش‌های اخذ اقامت و سپس تابعیت گرجستان، از طریق مهاجرت کاری است که افراد متقاضی می‌توانند با کار در گرجستان، اقامت دائم و سپس شهروندی این کشور را به‌دست بیاورند. اتباع خارجی برای کار در گرجستان، باید مجوز کار و اقامت در این کشور را دریافت کنند. البته این نکته وجود دارد که اتباع برخی کشورها بدون نیاز به روادید و ویزا می‌توانند یک سال در گرجستان اقامت داشته باشند.

سیاست جدید دولت گرجستان که در سال 2014 در خصوص صدور ویزا برای افراد متقاضی کار در گرجستان، آن را وضع کرد؛ این بود که افرادی که قصد اشتغال در گرجستان را دارند، باید یک ویزای بلندمدت دریافت کنند که به آن‌ها اجازه اقامت در گرجستان را بدهد. ویزای بلندمدت دریافت شده توسط اتباع خارجی به‌عنوان مجوز اشتغال در گرجستان تلقی می‌شود. از این رو، از ویزای کوتاه‌مدت مانند ویزای توریستی نمی‌توان برای اشتغال در این کشور استفاده کرد.

برای اخذ اقامت دائم در گرجستان فرد متقاضی باید ویزای بلندمدت این کشور را دریافت کند که مدت اعتبار این ویزا بین 6 ماه تا یک سال بوده و سالیانه قابل تمدید است. همچنین مهاجران پس از 5 سال کار و زندگی در گرجستان و پرداخت مالیات به دولت این کشور، می‌توانند برای اقامت دائم درخواست داده و در سال ششم برای اخذ تابعیت گرجستان درخواست بدهند.

کار در گرجستان پس از اتمام دوران تحصیل

شرایط بسیار مناسبی برای متقاضیانی که جویای کار در گرجستان می‌باشند، وجود دارند. اول از همه، هیچ نیازی به شرکت در آزمون آیلتس و تافل وجود ندارد. گرفتن ویزا هم در گرجستان کار چندان سختی نیست. گرجستان در زمینه آموزش، دارای استانداردهای بالایی مطابق با کشورهای سطح اول جهان است. در گرجستان، دانشگاه‌ها و کالج‌هایی در کلاس جهانی وجود دارند و بسیاری از دانشگاه‌های دولتی از دانشجویان شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. برخی از آن‌ها نیز برای هر ترم از 500 یورو تا 1500 یورو هزینه می‌گیرند.

دانشجویان جویای کار در گرجستان می‌توانند در حین تحصیل اجازه دارند 10 الی 20 ساعت در هفته به کار بپردازند. این وضعیت برای داشجویان در ایام تعطیل به صورت تمام وقت است. همچنین آنان می‌توانند تا یک سال پس از تحصیل، در این کشور بمانند به جستجوی کار بپردازند و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری گرجستان تبدیل نمایند. به طور کلی افراد می‌توانند با تحصیل در گرجستان، به اقامت دائم و تابعیت گرجستان دست یابند.

هزینه‌های زندگی در تفلیس گرجستان

افراد مهاجر در این کشور با حدود 600 لاری می‌توانند یک خانه 40 تا 50 متری را برای خود اجاره کنند. هزینه پرداخت قبوض و مخارج متفرقه ماهانه در حدود 50 تا 150 لاری خواهد بود. با باقی مانده حقوق هم افراد مهاجر باید سعی کنند که از عهده خرج و مخارجی مثل خریدهای سوپرمارکتی و تهیه غذا و خرج‌های زندگی بربیایند. در نتیجه امکان اقامت و پرداخت هزینه‌های زندگی در تفلیس، با دریافت میانگین میزان درآمد در گرجستان وجود دارد. اما باید به این مساله دقت داشت که اگر حقوق فرد در محدوده متوسط باشد، نمی‎تواند خانه‌ای در مرکز شهر خریداری کند.

در این صورت فرد باید خانه کوچکی در تفلیس برای خود اجاره کند. با درآمد متوسط، فرد باید در خرج و مخارج در تفلیس گرجستان صرفه‌جویی کند و نخواهد توانست هزینه زیادی را به تفریح یا سفر در گرجستان اختصاص دهد. از این رو، افراد باید به فکر داشتن تحصیلات و مهارت‌های کاری بالاتری باشند تا بتوانند کاری بهتر با درآمدی بالاتر از حد متوسط در تفلیس گرجستان پیدا کنند و در مرکز تفلیس اقامت داشته باشند.

قیمت خانه در گرجستان به پول ایران

قیمت خانه در گرجستان به پول ایران

خرید خانه در گرجستان یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند تا ویزا و اقامت این کشور را دریافت کرده و به آن مهاجرت کنید. مهاجرت به کشور گرجستان دارای روش‌های مختلفی است که یکی از بهترین آنها خرید ملک در این کشور است.

سخن آخر

دریافت ویزای کاری گرجستان نسبت به بسیاری دیگر از ویزاهای این کشور راحت‌تر است. همچنین مقرون‎به‌صرفه بودن هزینه‌های زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی و همچنین رفاه اجتماعی و امنیت بالای این کشور باعث شده است تا بسیاری از افراد گرجستان را به‌عنوان مقصدی برای کار و زندگی خود انتخاب کنند.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، مرجع تخصصی ارائه خدمات مهاجرتی، مشاوره و انجام امور مربوط به مهاجرت و اخذ ویزای کشورهای مختلف است. کارشناسان ما در هرمس اپلای تخصصی‌ترین مشاوره‌ها را در زمینه دریافت ویزاهای کاری کشور گرجستان و همچنین سایر کشورهای دنیا را در اختیار شما قرار می‌دهند. از جمله عملکردهای درخشان موسسه هرمس اپلای، جلب رضایت 97 درصدی مشتریان است. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا برای کار در کشور گرجستان آشنایی با دانش زبان گرجی لازم است؟
زبان گرجی زبان سختی است و اگر بتوانید به این زبان صحبت کنید می‌توانید شانس بالایی در این جامعه داشته باشید و بتوانید شغل بهتری را کسب کنید. زبان دوم مردم گرجستان نیز روسی است و می‌توانید به این زبان نیز مسلط شوید. با دانستن زبان انگلیسی نیز در مشاغل کمی می‌توانید مشغول باشید.
پایین‌ترین میزان حقوق در گرجستان چقدر است؟
پایین‌ترین میزان حقوق در این کشور نیز 400 GEL (لاری) است. برای هزینه‌های زندگی نیز ماهانه به ازای هر فرد به حداقل 400 الی 500 لاری نیاز خواهد بود.
ساعت کاری در گرجستان چگونه است؟
ساعت کاری در گرجستان از 10 صبح به وقت تفلیس تا 6 بعد از ظهر می‌باشد. روزهای یکشنبه هر هفته تعطیل رسمی است. در روزهای شنبه که پایان هفته در گرجستان محسوب می‌شود، معمولا ساعت کاری از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر می‌باشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای