کار در یونان

کار در یونان

کار در یونان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. بسیاری از متقاضیان کار در خارج از کشور در سال‌های اخیر از یونان به‌عنوان مقصد نهایی خود نام می‌برند. دلیل محبوبیت کار در یونان را می‌توان به موارد مختلف مرتبط دانست؛ اما مهم‌ترین موضوع در این زمینه، برخورداری از حقوق مدنی مناسب و همچنین درآمد بالا است.

با انتخاب یونان به‌عنوان مقصد کاری خود می‌‌توانید از این امر اطمینان داشته باشید که در حال کار در یکی از برترین کشورهای اروپایی هستید. کشوری که برای چندین سال متوالی از نظر مهاجران خارجی به‌عنوان یکی از برترین کشورهای جهان شناخته شده است.

کار در کشور یونان همانند کار در هر یک از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نیازمند ارائه مدارک خاص و همچنین پیروی از قوانین مشخصی است. در این متن قصد داریم شما عزیزان را با این قوانین و مدارک موردنیاز جهت فعالیت کاری در کشور یونان آشنا کنیم؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا پایان متن با ما همراه باشید؛ زیرا اطلاعات مناسبی را در این متن به دست می‌آورید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

برای کار در کشور یونان باید با چه زبانی‌ آشنا باشیم؟

این پرسش را می‌توان یکی از پرسش‌های رایج در زمینه کار در یونان دانست. همان‌طور که می‌دانید زبان رسمی این کشور یونانی است. این زبان از جمله باستانی‌ترین زبان‌های جهان به شمار آمده و در واقع کلیه زبان‌های اروپایی از جمله زبان‌ انگلیسی زیرمجموعه این زبان به شمار می‌آیند. اگرچه الفبای کلی این زبان به زبان انگلیسی شباهت زیادی دارد؛ اما متأسفانه زبان یونانی جزو زبان‌های نسبتاً دشوار جهان محسوب می‌شود.

برای کار در این کشور باید با این زبان تا حد خوبی آشنایی داشته باشید. اگرچه شرکت‌های بین‌المللی واقع در یونان معمولاً از زبان انگلیسی نیز استفاده می‌کنند؛ اما این بدان معنا نیست که تنها با دانستن زبان انگلیسی امکان فعالیت شغلی در این کشور برای شما فراهم می‌شود. به طبع می‌توانید پیش از مهاجرت کاری به این کشور نسبت به یادگیری زبان یونانی اقدام کنید.

یکی از ویژگی‌‌های مناسب دریافت ویزای کاری کشور یونان آن است که پس از مهاجرت معمولاً شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، اقدام به ثبت‌نام شما در چندین کلاس مختلف زبان یونانی می‌‌کند. این امر موجب می‌شود تا بتوانید علاوه بر کار در این کشور،‌ به تقویت زبان یونانی خود نیز بپردازید؛‌ به همین دلیل می‌توان گفت که نیاز نیست در این زمینه نگرانی خاصی داشته باشید.

برای کار در کشور یونان باید با چه زبانی‌ آشنا باشیم؟

آیا دریافت ویزای کاری برای کار در یونان ضروری است؟

به طور مختصر باید بگوییم بله، این یک امر برای کار در این کشور به کاملاً ضروری است. اقدام به انجام امور شغلی بدون دریافت ویزای کاری یا مجوز کار (work permit) در کشور یونان جرم محسوب می­شود و پس از شناسایی به‌احتمال زیاد از کشور یونان دیپورت خواهید شد؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم که به‌هیچ‌وجه به فکر انجام امور غیرقانونی در این کشور نباشید.

شما می‌توانید با دریافت ویزای کاری این کشور بدون هیچ‌گونه مشکل خاصی در حوزه شغلی مدنظر خود مشغول به کار شوید. ویزای کاری کشور یونان علاوه بر اجازه‌دادن برای فعالیت شغلی در این کشور، کارفرمای مربوطه را ملزم به ارائه خدمات مختلفی همچون بیمه درمانی برای شما می‌کند.

با دریافت این ویزا می‌توانید به‌عنوان یک مهاجر قانونی نسبت به تغییر شغل خود در این کشور نیز اقدام کنید. در واقع چنانچه کارفرمای مربوطه با شما رابطه خوبی ندارد و یا حقوق شما رعایت نمی‌شود، ویزای کار در یونان به شما این اجازه را می‌دهد تا حتی از کارفرمای خود شکایت کنید. این در حالی است که بدون داشتن این ویزا به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید از این موارد بهره‌مند شوید.

انواع مختلف ویزای کاری در کشور یونان

کشور یونان برخلاف اکثر کشورهای اتحادیه اروپا به مهاجران خارجی چندین مدل مختلف از ویزای کار را ارائه می‌دهد. هر یک از این موارد دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود هستند. به‌طورکلی می‌توان گفت ویزاهای کاری در کشور یونان به سه شکل متنوع ارائه می‌شوند که عبارت‌اند از: ویزای کاری مخصوص مشاغل ویژه، ویزای کاری مخصوص کارفرمایان خاص،‌ ویزای کاری برای فعالیت در مناطقی که به آن‌ها مناطق ویژه گفته می‌شود.

باتوجه‌به نام این نوع ویزاهای کار در یونان می‌توانید ماهیت کلی آنها را درک کنید. به‌عنوان‌مثال ویزای کارفرمایان خاص تنها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد دارند پس از مهاجرت به کشور یونان، به‌عنوان یک کارفرما به فعالیت بپردازند. اگر محل کار شما جزو مناطق ویژه باشد (مانند معادن) به شما ویزای کاری مخصوص مناطق ویژه داده می‌شود.

تفاوتی ندارد که کدام نوع از ویزاهای فوق را دریافت می‌کنید؛ زیرا درهرصورت با داشتن هر یک از ویزاهای فوق این امکان برای شما میسر خواهد شد تا به‌صورت قانونی در کشور یونان مشغول به کار شوید. باید به این نکته اشاره کنیم که پیش از دریافت اقامت کشور یونان امکان تغییر ویزای کاری دریافت شده وجود ندارد.

انواع مختلف ویزای کاری در کشور یونان

کار در یونان برای شهروندان ایرانی

همان‌طور که می‌دانید به دلیل وجود عوامل مختلفی همچون نبود یک اقتصاد مناسب و همچنین نرخ تورم بسیار بالا در کشورمان، عده کثیری از هم‌وطنان نسبت به مهاجرت به کشورهای دیگر از جمله یونان اقدام کرده‌اند. با کار در کشور یونان می‌توانید برای اولین‌بار تجربه فعالیت در یک اقتصاد باثبات را تجربه کنید.

یکی از ویژگی‌های بسیار مناسب کار در کشور یونان برای شهروندان ایرانی، تنوع فرهنگی این کشور است. مهاجران مختلفی از کشورهای متنوع جهان در این کشور مشغول به کار هستند. خوشبختانه همین امر موجب شده است تا نرخ تبعیض نژادی در این کشور در پایین‌ترین حد خود باشد.

شما به‌عنوان یک مهاجر خارجی و به‌طورکلی یک مهاجر ایرانی، هیچ مشکل خاصی برای کار در این کشور نخواهید داشت. شما نیز می‌توانید مانند یک شهروند عادی یونانی از خدمات مختلفی همچون حمل‌ونقل و … استفاده کنید، آن هم بدون اینکه نگران موارد خاصی همچون نژادپرستی باشید.

فرایند دریافت ویزای کاری کشور یونان

دریافت ویزا برای کار در کشور یونان نیازمند طی‌کردن یک سری مراحل اداری و حقوقی خاص است. در ظاهر شاید این مراحل به نظر دشوار باشند؛ اما چنانچه موارد مربوطه را به‌صورت قانونی طی کنید، روند دریافت ویزای کاری شما برای فعالیت شغلی در یونان به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر به اتمام خواهد ‌رسید. در این بخش قصد داریم به‌صورت گام‌به‌گام به بررسی این مراحل بپردازیم.

کاریابی

اولین و مهم‌ترین مرحله از مراحل مربوط به دریافت اجازه کار در کشور یونان،‌ بحث کاریابی به شمار می‌آید. شما در این بخش باید نسبت به دریافت یک پیشنهاد شغلی مناسب از این کشور اقدام کنید. این امر همان موضوعی است که به آن دریافت جاب آفر برای کار در یونان نیز گفته می‌شود. برای دریافت جاب آفر نیاز است که با یک کارفرمای مقیم کشور یونان آشنا باشید.

کارفرمای مذکور باید طی یک درخواست رسمی شما را به‌عنوان تنها کاندیدای مناسب جهت انجام امور شغلی مدنظر به وزارت کار کشور یونان معرفی کند. در واقع وی به شما یک آفر یا پیشنهاد را ارائه خواهد کرد. اگر با کارفرمای خاصی در کشور یونان ارتباط ندارید، باید از خدمات مؤسسات کاریابی استفاده کنید.

این مؤسسات با داشتن روابط مختلف با کارفرماهایی از سراسر جهان، بهترین راه برای اقدام به دریافت یک موقعیت شغلی در کشور یونان به شمار می‌آیند. تنها کافی است مدرک تحصیلی و همچنین حوزه کاری خود را به این مؤسسات اعلام کنید تا آن‌‌ها بتوانند یک جاب آفر عالی را برای شما تهیه کنند.

پس از یافتن شغل و جاب آفر مناسب،‌ نوبت به عقد قرارداد می‌رسد. در این مرحله یک قرارداد کاری رسمی بین شما و کارفرمای یونانی نوشته می‌شود. از جمله مهم‌ترین مواردی که برای عقد قرارداد جهت کار در کشور یونان باید به آن توجه کنید، بحث حقوق شما در این کشور است. حقوقی که کارفرما قرار است به شما بدهد، باید در قرارداد مذکور ذکر شود.

آماده‌سازی مدارک

پس از مرحله کاریابی نوبت به مرحله آماده‌سازی مدارک برای کار در یونان می‌رسد. همان گونه که از نام این مرحله می‌توان فهمید، در این مرحله باید نسبت به گردآوری مدارک موردنیاز سفارت کشور یونان و وزارت کار این کشور بپردازید.

مهم‌ترین موضوع در این مرحله، آماده‌سازی صحیح و سریع مدارک مربوطه است. معمولاً پس از دریافت جاب آفر مهلت مناسبی به شما داده می‌شود تا بتوانید مدارک مربوطه را آماده کنید. پس از مراجعه و ارائه مدارک،‌ پرسنل سفارت یونان این مدارک را بررسی می‌کنند و چنانچه هرکدام از مدارک مربوطه نیاز به تعویض داشته باشند،‌ به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

در واقع می‌توان گفت که این مرحله طولانی‌ترین گام از گام‌های مختلف دریافت ویزای کاری کشور یونان است. بررسی پرونده شما در این سفارت می‌تواند بین یک الی سه ماه زمان ببرد؛ به همین دلیل توصیه می‌‌کنیم که خونسردی خود را در این مدت حفظ کرده و در صورت نیاز نسبت به تعویض مدارک مربوطه اقدام کنید.

دریافت ویزا

پس از ارائه مدارک جهت دریافت ویزای کاری برای کار در یونان، نوبت به اخذ ویزا می‌رسد. چنانچه کلیه مراحل قبلی با موفقیت طی شده باشند، ویزای کاری شما آماده می‌شود و از شما درخواست خواهد شد تا برای دریافت آن به سفارت کشور یونان مراجعه فرمایید. در این مرحله ‌علاوه ­بر چند مدرک دیگر، هزینه دریافت ویزا را نیز باید پرداخت کنید.

در صورت دریافت ویزای کاری کشور یونان، شما این اختیار را خواهید داشت که در زمان تعیین شده به کشور یونان سفر کنید و در پوزیشن شغلی مدنظر خود مشغول به کار شوید. توجه داشته باشید که ویزای کاری کشور یونان از جمله ویزاهای قابل تمدید این کشور به شمار می‌آید؛ بنابراین پس از پایان‌یافتن مهلت آن می‌‌توانید نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای کاری کشور یونان

همان‌طور که گفتیم مرحله دوم از مراحل دریافت ویزای کار در یونان، ارائه مدارک مورد نیاز است. در این مرحله باید یک سری مدارک خاص از جمله پاسپورت معتبر، قرارداد بین خود و کارفرما، گواهی سلامت،‌ گواهی عدم سو پیشینه و همچنین مدرکی مبنی بر داشتن تمکن مالی را به سفارت کشور یونان تحویل دهید.

منظور از داشتن تمکن مالی ارائه مدارکی است که ثابت کند شما می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی خود در ماه‌های اول زندگی در کشور یونان برآیید. میزان تمکن مالی موردنیاز کشور یونان به‌صورت سالانه تغییر پیدا می‌کند، البته جای نگرانی نیست؛ زیرا سفارت این کشور معمولاً میزان تمکن مالی موردنیاز را در همان مراحل اولیه به شما عزیزان اعلام خواهد کرد.

شایان‌ذکر است که پاسپورت شما جهت دریافت ویزای کاری کشور یونان باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. عدم اعتبار مناسب پاسپورت موجب می‌شود تا بسیاری از پرونده‌های مخصوص مهاجران کاری در این کشور برگشت بخورند؛ به همین جهت توصیه می‌‌کنیم که در مرحله جمع‌آوری مدارک پیش از هر چیز به تمدیدکردن پاسپورت خود توجه کنید.

مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای کاری کشور یونان

اقتصاد کشور یونان چه وضعی دارد؟

وقتی نام کار در یونان می‌آید بسیاری از افراد به یاد بحران مالی چند سال پیش این کشور می‌افتند. اگرچه این کشور در سال‌های خاصی دچار بحران مالی شده بود؛ اما با دریافت وام‌های کلان از کشورهایی مانند آلمان توانست اقتصاد خود را دوباره از نو بسازد.

عمده اقتصاد این کشور بر دو پایه نفت و گردشگری استوار است. این دو زمینه فعالیت اقتصادی بیشترین تعداد مهاجران خارجی را در خود جای‌داده‌اند. در واقع شما به‌عنوان یک مهاجر خارجی به‌احتمال زیاد در یکی از این حوزه‌ها مشغول به کار خواهید شد. علاوه بر نفت و گردشگری، موارد دیگری همچون ماهیگیری و فروش دارو نیز نقش مهمی را در اقتصاد این کشور ایفا می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان گفت که اقتصاد این کشور در حال حاضر به یک ثبات عالی رسیده است.

اقامت در یونان

اقامت در یونان

امروزه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت به کشور یونان هستند. برای مهاجرت به یونان راه‌های بسیار زیادی وجود دارند. در میان محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به یونان می‌توان به راه کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

سخن آخر

کشور یونان از جمله معدود کشورهایی به شمار می‌آید که هنوز می‌توان به‌وسیله دریافت جاب‌ آفر در آن مشغول به کار شد. این کشور توانسته است با اقتصاد مناسب خود شرایط کاری بسیار جذابی را برای مهاجران خارجی فراهم بیاورد. اقتصاد این کشور پس از بحران معروف اقتصادی در سال دو هزار و هشت دوباره جان گرفته است.

کار در یونان نیازمند ارائه مدارک خاصی است که در این متن به آن‌ها اشاره کردیم؛ اما مهم‌ترین امر در این زمینه، استفاده از خدمات کاریابی جهت دریافت ویزای کاری است. اگر در این زمینه پرسش خاصی دارید و یا نیازمند به کسب اطلاعات بیشتر هستید، تنها کافی است با مشاوران هرمس اپلای تماس بگیرید تا به شما مشاوره لازم را ارائه کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای کاری در کشور یونان چه انواعی دارد؟
ویزاهای کاری در این کشور به سه شکل متنوع ارائه می‌شوند که عبارت‌اند از: ویزای کاری مخصوص مشاغل ویژه، ویزای کاری مخصوص کارفرمایان خاص،‌ ویزای کاری برای فعالیت در مناطقی که به آن‌ها مناطق ویژه گفته می‌شود.
برای دریافت ویزای کاری کشور یونان چه مدارکی لازم است؟
مدارکی از جمله پاسپورت معتبر، قرارداد بین خود و کارفرما، گواهی سلامت،‌ گواهی عدم سو پیشینه و تمکن مالی.
بهترین راه برای اقدام به دریافت یک موقعیت شغلی در این کشور چیست؟
کاریابی یکی از بهترین روش های دریافت یک موقعیت شغلی خوب به شمار می آید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای