هزینه های زندگی در بلژیک

هزینه های زندگی در بلژیک

هزینه های زندگی در بلژیک مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در طول سال‌های اخیر میزان تقاضا برای مهاجرت به بلژیک افزایش پیدا کرده است. عوامل مختلفی در افزایش میزان تقاضا به بلژیک نقش داشته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به شرایط اقتصادی مناسب و رفاه اجتماعی عالی اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین مسایل درباره مهاجرت به بلژیک و اخذ اقامت این کشور آگاهی از هزینه‌های زندگی در این کشور است. هر فردی قبل از اقدام به مهاجرت باید از میزان هزینه‌های زندگی در این کشور آگاهی داشته باشد تا بتواند منطقی تصمیم بگیرد. با ما همراه باشید تا به بررسی میزان هزینه های زندگی در بلژیک و وضعیت اقتصادی این کشور بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی در کشور بلژیک چه مزایایی

قبل از اینکه به میزان هزینه های زندگی در بلژیک بپردازیم، باید بدانید که زندگی در بلژیک چه مزایایی دارد. کشور بلژیک در غرب قاره اروپا و همسایگی کشورهای هلند، آلمان، لوکزامبورگ و فرانسه قرار دارد. این کشور یکی از اعضای اتحاد اروپا به شمار می‌رود. از همین رو با داشتن اقامت بلژیک می‌توان بدون نیاز به اخذ ویزا به ۲۶ کشور در حوزه شینگن سفر کرد. این مورد یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در کشور بلژیک به شمار می‌رود که باعث افزایش میزان تقاضا برای مهاجرت به این کشور شده است. از جمله دیگر مزایای زندگی در کشور بلژیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای زندگی در بلژیک

 • یادگیری چند زبان زنده دنیا مانند فرانسوی، هلندی و آلمانی
 • آشنایی با فرهنگ‌های جدید
 • حمل‌ونقل آسان به تمام مناطق کشور بلژیک
 • وجود زیرساخت‌های عالی برای حمل‌ونقل عمومی
 • انواع غذاهای باکیفیت و لذیذ
 • وجود گزینه‌های متنوع برای تفریح مانند ماهیگیری، انواع موزه‌ها و رویدادهای فرهنگی

وضعیت اقتصادی کشور بلژیک

برای آگاهی از میزان هزینه های زندگی در بلژیک بهتر است با وضعیت اقتصادی این کشور آشنا شوید. به دلیل موقعیت جغرافیایی بلژیک و وجود یک شبکه حمل‌ونقل گسترده در این کشور، اقتصاد بلژیک ترکیبی از خدمات، تکنولوژی و سیستم‌های حمل‌ونقل است. باید بدانید که پایه‌های اقتصادی کشور بلژیک منابع خارجی سوخت‌های فسیلی و واردات به شمار می‌روند.

کشور بلژیک در بیشتر موارد با کشورهایی اروپایی به تجارت می‌پردازد. به طور کلی میزان نرخ تورم در کشور بلژیک در چند سال گذشته روند کاهشی داشته که باعث کاهش قیمت در بسیاری از امکانات رفاهی و اجتماعی در این کشور شده است. برخی از این امکانات شامل مسکن و تجهیزات شهری، غذا و نوشیدنی، حمل‌ونقل، خدمات و کالاهای متفرقه، هتل‌ها، رستوران‌ها و خدمات بهداشتی می‌شوند.

باید بدانید که برخی از موارد مانند وسایل خانه و پوشاک افزایش قیمت داشته‌اند. همچنین باید اشاره کرد که هزینه‌های تحصیل در این کشور ثابت بوده و کاهش یا افزایش نداشته است. به طور کلی در اقتصاد کشور بلژیک صنایعی مانند کشاورزی، دامداری، ماهیگیری و گردشگری نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وضعیت اقتصادی بلژیک

 

هزینه زندگی در هر یک از شهرهای بلژیک

کشور بلژیک یکی از کشورهای نسبتا گران دنیا برای زندگی به شمار می‌رود که نسبت به بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی برای زندگی ارزان‌تر است. به عنوان مثال زندگی در شهرهایی مانند بروکسل، بروژ، آنتورپ و خنت نسبت به شهرهایی مانند پاریس، لندن و نیویورک هزینه کمتری دارند. اما زندگی در این شهرها نسبت به شهرهایی مانند مادرید و مونیخ نیازمند هزینه بیشتری است. برای زندگی در هر یک از شهرهای بلژیک باید هزینه‌های مختلفی را در نظر بگیرید. از جمله هزینه های زندگی در بلژیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید یا اجاره مسکن
 • بیمه درمانی
 • میزان مالیات
 • تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها
 • هزینه‌های روزمره
 • حمل‌ونقل
 • پوشاک، ورزش و تفریحات

هزینه خرید یا اجاره مسکن در کشور بلژیک

یکی از مهم‌ترین هزینه های زندگی در بلژیک به محل اقامت و مسکن مربوط می‌شود. طبیعتا میزان هزینه مسکن در هر یک از شهرهای بلژیک تفاوت دارد. با توجه به میزان درآمد در کشور بلژیک اجاره خانه کار دشواری نیست. البته باید بدانید که افراد خارجی باید هزینه بیشتری برای اجاره خانه پرداخت کنند. به عنوان مثال برای اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر بروکسل که پایتخت بلژیک است، باید حدود ۱۵۰۰ یورو در ماه بپردازید. اما در حومه شهر بروکسل به راحتی می‌توانید یک آپارتمان سه‌خوابه را با قیمت حدود ۹۵۰ یورو اجاره کنید.

به طور کلی میانگین هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرهای بزرگ بلژیک حدودا بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه خواهد بود. لازم به ذکر است که خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهرهای بزرگ بلژیک حدود ۳۲۰۰ یورو هزینه دارد. اگر خانه در حومه شهر باشد، هزینه خرید هر متر مربع آن حدودا ۲۷۰۰ یورو خواهد بود. شهر خنت گران‌ترین خانه‌ها را دارد؛ به طوری که برای خرید خانه در این شهر باید حدود ۳۷۵۰ یورو برای هر متر مربع هزینه کرد.

هزینه بیمه درمانی و میزان مالیات در کشور بلژیک

بیمه درمانی و میزان مالیات از جمله مهم‌ترین هزینه های زندگی در بلژیک به شمار می‌روند. برای اینکه بتوانید از خدمات بیمه درمانی در کشور بلژیک استفاده کنید، سالانه ۱۳ درصد از حقوق دریافتی شما در این کشور کسر می‌شود. لازم به ذکر است که با داشتن بیمه درمانی در بلژیک امکان انتخاب پزشک و محل درمان خود را خواهید داشت. باید بدانید که برای حق بیمه باید سالیانه چیزی در حدود ۵۰ تا ۱۸۰ یورو هزینه پرداخت کنید.

هزینه زندگی در هر یک از شهرهای بلژیک

جالب است بدانید که کشور بلژیک بالاترین میزان مالیات را در سراسر اروپا دارد. لازم است بدانید که ۵۰ درصد از درآمد دولت بلژیک را مالیات‌های پرداختی شهروندان تشکیل می‌دهند. حداقل میزان مالیات در بلژیک ۲۵ درصد از درآمد سالیانه شهروندان است. به عبارتی دیگر شهروندانی که درآمد سالانه آن‌ها حداکثر ۱۳۲۵۰ یورو باشد باید حدود ۳۳۱۲ یورو را به عنوان مالیات به دولت بلژیک پرداخت کنند. اما در صورتی که میزان درآمد سالانه بین ۱۳۲۶۰ یورو تا ۲۳۴۰۰ یورو باشد، ۵۰ درصد آن باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت شود. این میزان مالیات حدودا بین ۶۶۳۰ یورو تا ۱۱۷۰۰ یورو خواهد بود.

هزینه‌های تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور بلژیک

ابتدا باید بدانید که سیستم آموزشی کشور بلژیک سطح کیفی بسیار بالایی دارد؛ چرا که از سیستم آموزشی آلمان، هلند و فرانسه پیروی می‌کند. کشور بلژیک از نظر زبانی به سه منطقه تقسیم شده که زبان‌های آن‌ها شامل فرانسوی، آلمانی و هلندی می‌شود. تحصیل در مدارس هر منطقه به زبان همان منطقه خواهد بود.

لازم به ذکر است که در کشور بلژیک تعدادی مدرسه بین‌المللی نیز وجود دارد که تحصیل در آن‌ها سالانه بین ۶۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ یورو هزینه خواهد داشت. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا سالانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو است. البته برای دانشجویان بین‌المللی که شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به شمار می‌روند، این هزینه بیشتر خواهد بود. دانشگاه‌های بلژیک با توجه به منطقه‌ای که دانشگاه در آن قرار دارد، هزینه شهریه متفاوتی خواهند داشت.

به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک نسبت به سایر کشورهای اروپایی و کشورهایی مانند کانادا و ایالات متحده آمریکا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. باید اشاره کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک با توجه به نوع برنامه تحصیلی و خدمات قابل ارائه هر دانشگاه تعیین می‌شود. میزان هزینه شهریه سالانه برخی از دانشگاه‌های کشور بلژیک به شرح زیر است:

 • دانشگاه کاتولیک لوون بین ۸۵۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه نامور (Namur) بین 850 تا 4200 یورو در سال
 • دانشگاه وریج بروکسل (VUB) بین 850 تا 4500 یورو
 • دانشگاه لیژ به طور میانگین حدود ۸۵۰ یورو

هزینه های زندگی روزمره در بلژیک

هزینه‌های زندگی در بلژیک شامل برخی از هزینه‌های روزمره مانند خرید مواد غذایی می‌شود. به عنوان مثال هزینه یک وعده غذایی در یکی از رستوران‌های بلژیک برای هر نفر حدود ۱۵ یورو است. برای خرید یک قرص نان ۱.۷ یورو و یک کیلوگرم برنج حدود ۲ یورو باید هزینه بپردازید. همچنین قیمت هر ۱۰ تخم مرغ ۲ یورو و یک کیلوگرم پنیر ۱۲.۵ یورو است.

شما برای خرید یک لیتر شیر باید یک یورو و برای یک بطری آب دو یورو بپردازید. باید اشاره کرد که باید برای خرید هر کیلوگرم گوشت مرغ ۹ یورو و گوشت قرمز ۱۴ یورو هزینه کنید. قیمت میوه و مرکبات مانند سیب، موز، پرتغال، خیار، گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی هم هر کیلوگرم بین ۱.۳۳ یورو تا ۲.۳۷ یورو است.

هزینه‌های حمل‌ونقل و خدمات شهری در کشور بلژیک

یکی دیگر از هزینه های زندگی در بلژیک که اهمیت زیادی دارد، حمل‌ونقل است. باید بدانید که هزینه حمل‌ونقل در کشور بلژیک نسبتا مقرون‌به‌صرفه است. برای تردد آسان در سطح شهرهای بلژیک می‌توان از مترو، اتوبوس و تراموا استفاده کرد. جالب است بدانید که تعدادی ایستگاه دوچرخه هم در شهرهای بلژیک وجود دارد که شهروندان می‌توانند برای رفت‌وآمد از آن‌ها استفاده کنند.

قیمت بلیت قطارهای شهری ۲.۲ یورو و کرایه تاکسی برای هر کیلومتر ۲ یورو است. باید اشاره کرد که برای هر لیتر بنزین در کشور بلژیک باید ۱.۴ یورو پرداخت کنید. برخی از خدمات شهری که باید هزینه آن‌ها را نیز در نظر بگیرید شامل هزینه استفاده از برق و تلفن است. در صورت استفاده استاندارد از برق، هزینه آن در ماه ۱۳۸ یورو خواهد بود. برای استفاده از تلفن به ازای هر یک ساعت ۱۲ یورو باید پرداخت کنید.

هزینه‌های حمل‌ونقل و خدمات شهری در بلژیک

هزینه پوشاک، ورزش و تفریحات دیگر در بلژیک

در میان هزینه های زندگی در بلژیک، هزینه‌هایی جانبی نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پوشاک، ورزش و تفریحات اشاره کرد. به عنوان مثال برای خرید یک جفت کفش اسپورت در بلژیک شما باید ۹۵ یورو هزینه کنید. همچنین باید برای خرید یک جفت شلوار جین حدودا ۱۳ یورو و یک پیراهن حدودا ۵۵ یورو بپردازید.

بسیاری از افرادی که به بلژیک مهاجرت می‌کنند به ورزش‌های مختلف علاقه‌مند هستند. باید بدانید که شهریه یک ماه باشگاه بدنسازی در بلژیک حدود ۳۶ یورو است. همچنین برای کرایه زمین تنیس برای یک ساعت باید ۱۲ یورو پرداخت کنید. یکی از تفریحات رایج بیشتر افراد تماشای فیلم در سینما به شمار می‌رود. باید بدانید که به طور متوسط قیمت بلیت سینما در بلژیک ۱۱ یورو است. همچنین باید اشاره کرد که معمولا ورودی‌های بناهای تاریخی و پارک‌ها در بلژیک رایگان هستند.

مقایسه هزینه های زندگی در شهر بروکسل با سایر شهرهای بلژیک

برای بررسی بهتر هزینه های زندگی در بلژیک می‌توان شهر بروکسل که پایتخت این کشور است را با سایر شهرهای بلژیک مقایسه کرد. به عنوان مثال باید بدانید که هزینه‌های زندگی در شهر بروکسل نسبت به شهر بروژ مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال هزینه یک وعده غذایی در یکی از رستوران‌های بروکسل حدود ۱۵ یورو و در بروژ حدود ۲۲ یورو خواهد بود. تنها هزینه اجاره خانه در بروکسل نسبت به شهر بروژ بیشتر است. برای اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در بروکسل باید ماهانه ۸۵۰ یورو پرداخت کنید، اما در شهر بروژ برای چنین آپارتمانی باید ۶۵۰ یورو بپردازید.

جالب است بدانید که هزینه‌های زندگی در بروکسل در مقایسه با شهر آنتورپ تقریبا یکسان خواهد بود. به عنوان مثال یک وعده غذایی در رستوران‌های هر دو شهر حدود ۱۵ یورو هزینه دارد. اما اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر بروکسل کمی گران‌تر از شهر آنتورپ است. باید بدانید که اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در بروکسل حدود ۸۵۰ یورو و در شهر آنتورپ حدود ۷۲۰ یورو هزینه دارد.

یکی دیگر از شهرهای مهم بلژیک که برای زندگی بسیار مناسب است شهر خنت بوده که هزینه‌های تقریبا برابر با شهر بروکسل دارد. قیمت یک وعده غذایی در رستوران‌های هر دو شهر بروکسل و خنت ۱۵ یورو است. هزینه اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر خنت ۷۴۰ یورو در ماه بوده و در شهر بروکسل این هزینه ۸۵۰ یورو خواهد بود. به طور کلی با توجه به هزینه های زندگی در بلژیک و مقایسه شهرهای آن، بروکسل نسبت به دیگر شهرهای این کشور برای زندگی بهتر است. چرا که هم هزینه‌های زندگی در آن مناسب بوده و هم این شهر نسبت به سایر شهرهای بلژیک فرصت‌های شغلی بیشتری برای مهاجران دارد.

مقایسه هزینه های زندگی در شهر بروکسل با سایر شهرهای بلژیک

میزان درآمد مشاغل مختلف در کشور بلژیک

اکنون که برخی از هزینه های زندگی در بلژیک را بررسی کردیم، بهتر است که با مشاغل مختلف و درآمد آن‌ها در بلژیک آشنا شویم. چرا که میزان درآمد هر فرد با سطح کیفی زندگی او رابطه مستقیم دارد. به عبارتی دیگر، هر چه میزان درآمد فرد بالاتر باشد، سطح کیفی زندگی او افزایش پیدا می‌کند. باید بدانید که نرخ بیکاری کشور بلژیک در سال ۲۰۲۲ حدود ۵.۸ درصد بوده است. این میزان از نرخ بیکاری نشان می‌دهد که از هر ۱۰۰ نفر در بلژیک تنها حدود ۶ نفر بیکار هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که وضعیت اقتصادی این کشور مناسب بوده و فرصت‌های شغلی بسیار زیادی در این کشور وجود دارد.

با بررسی میزان درآمد در این کشور می‌توان میزان هزینه های زندگی در بلژیک را نسبت به شغل مورد نظر مقایسه کرد. برخی از مشاغل در بلژیک نسبت به دیگر مشاغل درآمد بالاتری دارند. از همین رو بهتر است در انتخاب شغل نیز دقت کافی داشته باشید تا بتوانید هزینه های زندگی در بلژیک را تامین کنید. میزان درآمد برخی از مشاغل در کشور بلژیک به شرح زیر است:

 • مدیر پروژه فناوری اطلاعات سالانه ۶۷۴۰۰ یورو
 • مهندس نرم‌افزار سالانه ۶۷۷۰۰ یورو
 • پزشک سالانه ۱۶۴۶۰۰ یورو
 • مهندس مکانیک سالانه ۷۳۰۰۰ یورو
 • حسابدار سالانه ۴۱۱۵۰ یورو
 • مدیر کسب‌وکار سالانه ۶۳۸۰۰ یورو
 • پرستار سالانه ۷۳۰۰۰ یورو
مهاجرت بدون مدرک زبان

مهاجرت بدون مدرک زبان

مهاجرت بدون مدرک زبان از نیازهای افرادی است که قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند؛ اما دارای مدرک زبان نیستند. اغلب دانش‌آموزان برای اهداف تحصیلی قصد نقل‌مکان از کشور خود به کشوری با شرایط و امکانات بهتر را دارند. جالب است بدانید هر دانشگاه، کالج، شرکت یا سازمانی شرایط متنوعی را برای پذیرش دانشجو به کار می‌گیرد.

سخن آخر

برای مهاجرت به هر کشوری، عوامل مختلفی مانند وضعیت اقتصادی و فرهنگی، هزینه زندگی و موارد دیگر را باید در نظر گرفت. کشور بلژیک به دلیل اینکه یک کشور اروپایی نسبتا گران به شمار می‌رود، مهاجرت به آن نیازمند آگاهی از هزینه‌های زندگی در این کشور است. برای کسب اطلاعات دقیق درباره تمام هزینه‌های زندگی در کشور بلژیک بهتر است که با یک کارشناس مهاجرتی مشورت کنید. هرمس اپلای یکی از برترین موسسات مهاجرتی در سراسر ایران است که سابقه زیادی در زمینه خدمات مشاوره‌ای برای مهاجرت دارد. ما در هرمس اپلای بهترین کارشناسان مهاجرتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید از خدمات مشاوره آن‌ها در زمینه هزینه های زندگی در بلژیک بهره بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه اجاره آپارتمان در بلژیک چقدر است؟
اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر بروکسل حدود ۱۵۰۰ یورو در ماه است. اما در حومه این شهر می‌توان چنین آپارتمانی را با قیمت حدود ۹۵۰ یورو اجاره کرد. به طور کلی میانگین هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهرهای بزرگ بلژیک حدودا بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه است.
میزان مالیات در کشور بلژیک چقدر است؟
میزان مالیات در کشور بلژیک بسیار بالا است؛ به طوری که در سراسر اروپا بالاترین میزان مالیات به شمار می‌رود. مالیات در بلژیک با توجه به میزان درآمد هر فرد تعیین می‌شود. افرادی که درآمد سالانه آن‌ها کمتر از ۱۳۲۵۰ یورو است باید ۲۵ درصد آن یعنی حدود ۳۳۱۲ یورو را به عنوان مالیات پرداخت کند. اما افرادی که بین ۱۳۲۶۰ تا ۲۳۴۰۰ یورو در سال درآمد دارند باید ۵۰ درصد درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت بلژیک بپردازند. این میزان چیزی در حدود ۶۶۳۰ یورو تا ۱۱۷۰۰ یورو است.
به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های بلژیک چقدر خواهد بود؟
میزان شهریه دانشگاه‌های بلژیک نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر است. باید بدانید که میزان شهریه با توجه به عواملی مانند نوع برنامه تحصیلی و خدمات قابل ارائه دانشگاه تعیین می‌شود. اما به طور کلی میانگین هزینه شهریه دانشگاه‌های بلژیک برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در سال است. دانشجویانی که شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند باید حداقل ۸۵۰ یورو در سال برای شهریه دانشگاه پرداخت کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای