ویزای کاری نروژ

ویزای کاری نروژ

ویزای کاری نروژ مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور نروژ یکی از کشورهای امن، زیبا و صلح‌آمیز حوزه اسکاندیناوی می‌باشد که در بخش شمالی این حوزه قرار گرفته است. نروژ به دلیل داشتن اقتصادی قوی و پویا و همچنین منابع گازی و نفتی بسیار موردتوجه می‌باشد. وجود این منابع باعث شده است افراد بسیاری ازجمله کسانی که در این زمینه‌ها تخصص و مهارت دارند، تمایل داشته باشند در نروژ به کار و زندگی مشغول شوند. دولت نروژ نیز سعی بر این دارد که با جذب نیروهای کاری ماهر، هرچه بیشتر به اقتصاد خود کمک کند. یکی از راه‌های اخذ اقامت و زندگی در نروژ، اخذ ویزای کاری نروژ است. در این مقاله به معرفی و بررسی این نوع ویزا می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای مهاجرت کاری به نروژ

هزینه‌های زندگی و مالیات در کشور نروژ بالا است. ولی استانداردهای بالای زندگی و سیستم رفاهی خوب این کشور باعث شده‌اند که مهاجرت و زندگی در نروژ، رویای بسیاری از افراد باشد. نرخ بیکاری در این کشور در سال‌های اخیر به زیر ۴ درصد رسیده است. بنابراین می‌توان گفت این کشور تعداد افراد بیکار کمی دارد و شرایط اقتصادی آن مساعد است. طبق نظر سازمان ملل، نروژ به عنوان بهترین کشور برای زندگی و کار محسوب می‌شود. بنابراین افراد زیادی خواهان مهاجرت کاری به این کشور هستند.

سیاست دولت نروژ در سال‌های اخیر مبنی بر این بوده است که با جذب افراد متخصص و ماهر و همچنین سرمایه‌گذاران از سراسر دنیا، فرصت‌های شغلی و اشتغال‌زایی وسیعی را ایجاد کند. همین امر باعث رونق هرچه بیشتر اقتصاد این کشور خواهد شد. گفته می‌شود حدود یک‌سوم مهاجران به نروژ را افرادی تشکیل می‌دهند که برای کار به این کشور آمده‌اند. برای مهاجرت به این کشور به ‌قصد کار و زندگی نیاز به اخذ ویزای کاری نروژ است.

افراد در کشور نروژ در طی هفته ۵ روز و روزانه ۷.۵ ساعت را به کار مشغول هستند. دولت نروژ در طول سال ۵ هفته را به ‌عنوان تعطیلات با حقوق برای آن‌ها در نظر گرفته است.

مزایای مهاجرت کاری به نروژ

آشنایی با ویزای کاری نروژ

ویزای کاری کشور نروژ یکی از ویزاهایی است که برای مهاجرت به این کشور به واجدین شرایط اعطا می‌شود. این ویزا به دارنده این امکان را می‌دهد که بتواند در این کشور پیشرفته به زندگی و کار بپردازد. مدت اعتبار این نوع ویزا دو سال است. ولی فرد اگر واجد شرایط موردنظر باشد، می‌تواند قبل از انقضای ویزای خود، آن را به مدت دو سال دیگر و تا پایان قرارداد کاری خود تمدید کند. لازم به ذکر است برای گرفتن ویزای کاری یا ویزای نیروی کار ماهر نروژ، فرد باید قبل از ورود به نروژ و از راه دور اقدام کند و همچنین پیشنهاد کاری داشته باشد.

اگر در طول مدت اعتبار ویزا کاری نروژ کارفرمای فرد تغییر کند، اما اگر فرد دوباره در همان عنوان شغلی به کار خود ادامه دهد، نیازی به اخذ مجدد ویزا نیست اما اگر عنوان شغلی و نوع فعالیت فرد نیز عوض شود، او مجددا باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کند. اگر فرد بنا به هر دلیلی کار خود را از دست بدهد، مدت ۷ روز فرصت دارد تا مراتب را به پلیس گزارش دهد. سپس کشور نروژ به او ۶ ماه زمان می‌دهد تا دوباره شغلی را متناسب با دانش و مهارت خود بیابد. باز هم در این مورد اگر عنوان شغلی فرد تغییر کرد، او موظف است دوباره درخواست صدور ویزای کار دهد.

 

انواع ویزای کاری نروژ

افرادی که با هدف اشتغال قصد مهاجرت به نروژ را دارند، می‌توانند از چند طریق اقدام به اخذ ویزا کنند. انواع ویزای کاری این کشور عبارتند از:

ویزای جستجوی کار نروژ

این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که با ویزای تحصیلی وارد کشور نروژ شده‌اند، به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مشغول هستند و می‌خواهند در حین تحصیل به کار بپردازند. همچنین این ویزا به فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌های نروژ که واجد شرایط هستند و قصد کار کردن در این کشور را دارند، تعلق می‌گیرد.

ویزای نیروی کار ماهر نروژ

این نوع از ویزا به فارغ‌التحصیلان، متخصصین و افراد ماهری تعلق می‌گیرد که از توانایی‌های لازم برخوردار هستند و از طرف یک کارفرما در کشور نروژ پیشنهاد کار دارند.

ویزای کار فصلی نروژ

این ویزای کاری نروژ یک ویزای کاری کوتاه‌مدت می‌باشد. همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این ویزا برای انجام کارهای فصلی و کوتاه‌مدت صادر می‌شود. همچنین می‌توان این ویزا را برای افرادی که می‌خواهند به‌ طور موقت جانشین یکی از کارکنان این کشور باشند هم درخواست داد. ملزومات داشتن این ویزا داشتن پیشنهاد یا آفر از طرف شرکت و داشتن تاییدیه از طرف اداره کار نروژ است.

ویزای کار هنری نروژ

ویزای کار هنری نروژ یکی از ویزاهای کاری این کشور میباشد که این ویزا به مدت ۱۴ روز به هنرمندان و موسیقی‌دانانی اعطا می‌شود برای کسانی که می‌خواهند در این کشور به اجرای برنامه بپردازند.

ویزای آموزش‌وپرورش نروژ

پژوهشگران در صورتی‌ که بودجه‌ خود تامین کنند و نیاز به اسپانسر نروژی نداشته باشند و همچنین آن دسته از دانشجویانی که در حین تحصیل خود آموزش کار می‌گذرانند، می‌توانند از ویزای آموزش‌وپرورش نروژ استفاده کنند.

انواع ویزای کاری نروژ

شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری نروژ

متقاضی اخذ ویزای کاری کشور نروژ باید واجد یک سری شرایط کلی باشد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فرد متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی یا تحصیلات تکمیلی باشد. در غیر این صورت، فرد متقاضی باید تحصیلات حرفه‌ای را بعد از اتمام دوران دبیرستان به مدت سه سال گذرانده باشد و مدرک فنی و حرفه‌ای داشته باشد.
 • فرد متقاضی در صورت داشتن مهارت خیلی بالا در کاری که کشور نروژ با کمبود نیروی کار در زمینه آن مواجه است، می‌تواند بعضا بدون داشتن تحصیلات تکمیلی نیز ویزای کاری نروژ را دریافت کند.
 • وجود یک جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از سمت یک کارفرمای نروژی، جزء جدانشدنی شرایط لازم برای اخذ این ویزا است.
 • کار موردنظر فرد حتما باید تمام‌وقت و دستمزد آن باید مانند دستمزد یک شهروند نروژی باشد و از آن کمتر نباشد.
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن برای این ویزا الزامی است.
 • فرد متقاضی نباید سو پیشینه داشته باشد.

 

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری نروژ

برای اینکه روند اخذ ویزای کاری کشور نروژ به‌خوبی و بدون مشکل طی شود، فرد متقاضی باید مدارک موردنیاز را به ‌صورت کامل تهیه و ارائه دهد. تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا نروژی ترجمه رسمی شوند و مهر تایید دادگستری داشته باشند. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • مدارک هویت فرد ازجمله شناسنامه و گذرنامه. لازم به ذکر است که کپی تمامی صفحات گذرنامه باید موجود باشد و گذرنامه باید بیشتر از ۷ ماه تاریخ اعتبار داشته باشد.
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • عدم وجود سو پیشینه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی. این عکس‌ها باید اخیرا گرفته شده باشند و پس‌زمینه سفیدرنگ داشته باشند.
 • داشتن سطح مناسبی از دانش زبانی
 • مدارک سابقه کاری فرد متقاضی
 • رزومه قابل‌قبول
 • توانایی و تمکن مالی فرد متقاضی برای تامین زندگی خود (و خانواده‌اش) در کشور نروژ
 • یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمای نروژی
 • قرارداد امضاشده با کارفرمای نروژی که در آن میزان حقوق دریافتی فرد ذکرشده باشد.
 • مدارک دال بر اینکه فرد متقاضی در این کشور محلی را برای زندگی دارد. متقاضی می‌تواند قرارداد اجاره‌نامه را به‌عنوان مدرک، ضمیمه درخواست ویزای خود کند. اگر فرد اجاره‌نامه ندارد، می‌تواند طی دست‌نوشته‌ای به‌طور کامل توضیح دهد که در صورت مهاجرت به کشور نروژ چه برنامه‌ای برای اسکان دارد و چطور یک محل برای سکونت پیدا خواهد کرد.
 • اگر فرد در کشوری غیر از وطن خود ساکن است و می‌خواهد به نروژ مهاجرت کند، باید مدارکی را ارائه دهد که نشان دهند در ۶ ماه گذشته فرد به‌طور کاملا قانونی و با مجوز اقامت در آن کشور زندگی کرده است.
 • پر کردن فرم درخواست ویزا به‌طور دقیق و کامل
 • چک‌لیست مدارک موردنیاز که تکمیل و امضاشده باشد.
 • مدارک نشان‌دهنده نسبت فامیلی (در صورت همراهی خانواده).

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کاری نروژ

همراهی خانواده در ویزای کاری نروژ

قابل‌ذکر است که فرد با داشتن ویزای کاری کشور نروژ و با مهاجرت کاری به این کشور می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز همرا خود به این کشور ببرد و برای اقامت آن‌ها اقدام کند. این امر در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که فرد بتواند از خانواده‌ خود در این کشور حمایت مالی کند و از پس مخارج آن‌ها بربیاید. مثلا برای همراهی همسر، فرد باید چیزی حدود ۳۰۶۷۰۰ کرون نروژ در سال درآمد داشته باشد. نکته مهم اینکه همسر فرد متقاضی می‌تواند در کشور نروژ به کار تمام‌وقت مشغول شود و فرزندانش نیز اجازه تحصیل رایگان در این کشور را دارند. بالای ۱۸ سال فرد دارای ویزای کاری نروژ می‌توانند در شرایط زیر او را همراهی کنند:

 • فرزندان ۱۸ تا ۲۱ سالی که ازدواج‌نکرده باشند و در حال تحصیل یا کار نباشند.
 • فرزندان ۱۸ تا ۲۱ سالی که قبلا مجوز اقامت در نروژ را داشته‌اند.
 • در صورتی ‌که فرزند دارای بیماری باشد که نتواند مستقل زندگی کند.

هزینه اخذ ویزای کاری نروژ

هزینه‌ای که فرد برای دریافت این نوع ویزا باید بپردازد، بستگی به عوامل مختلفی دارد، ولی به‌طور میانگین چیزی حدود ۶۲۰۰ کرون نروژ می‌باشد. لازم به ذکر است که پس از اتمام دو سال و برای تمدید مجوز اقامت، فرد باید دوباره همین هزینه را بپردازد.

میانگین دستمزد در کشور نروژ

یکی از سوالات افرادی که قصد مهاجرت به نروژ از طریق کار را دارند، این است که با توجه به اقتصاد پویا و نرخ بیکاری کم در این کشور، نرخ دستمزد افراد چقدر می‌باشد. در جواب باید اشاره شود که متوسط دستمزد در کشور نروژ حتی از متوسط دستمزد در کشور آلمان نیز بالاتر است. میانگین درآمد در این کشور چیزی حدود ۲۷۰۰۰ کرون نروژ در ماه می‌باشد.

اخذ اقامت کشور نروژ از طریق ویزای کاری نروژ

افراد خارجی که از طریق اشتغال در کشور نروژ اقامت دارند، می‌توانند پس ‌از سه سال کار کردن در این کشور و پرداخت بیمه و مالیات خود، اقدام به اخذ اقامت دائم کنند. این افراد می‌توانند درخواست اقامت دائم را هم برای خود و هم برای همسر و فرزندان تحت تکفل خود به مقامات مربوطه ارائه دهند.

فرد همچنین می‌تواند پس از گذشت ۶ سال زندگی و کار در این کشور، تابعیت و پاسپورت کشور نروژ را برای خود و خانواده‌اش اخذ کند. بدین ترتیب، او و اعضای خانواده‌اش شهروند این کشور محسوب خواهند شد.

مدت‌زمان موردنیاز برای صدور ویزای کاری نروژ

نمی‌توان عدد دقیقی را برای این مسئله بیان کرد. زیرا مدت‌زمان موردنیاز برای صدور ویزای کاری کشور نروژ به عوامل زیادی بستگی دارد. اما اگر بخواهیم به ‌طور تقریبی بیان کنیم، اگر تمامی مدارک کامل و بدون نقص باشند، این روند حدود ۲ ماه زمان می‌برد. در صورت کامل نبودن مدارک، ممکن است روند بررسی درخواست ویزای فرد طولانی گردد یا کلا رد شود.

مشاغل موردنیاز کشور نروژ

مشاغل موردنیاز نروژ

کشور نروژ برای مشاغلی که در آن‌ها با کمبود نیروی کار مواجه است به دنبال نیروی متخصص و ماهر بین‌المللی می‌باشد. این کشور با ایجاد فرصت‌های مهاجرتی و اعطای ویزای کار، سعی در جذب افراد بااستعداد دارد. در این بخش، به معرفی مواردی از مشاغل موردنیاز کشور نروژ جهت اخذ ویزای کاری نروژ می‌پردازیم:

مهندسی انرژی مهندسی برق مهندسی نفت و گاز مهندسی عمران
مهندسی مکانیک مهندسی کشاورزی آشپزی هتل داری
آرایشگری با مدرک دانشگاهی تجارت مدیریت مشاغل
مشاغل نظام سلامت بانکداری مهندسی معدن صنعت توریسم
رشته کامپیوتر مهندسی الکترونیک نقاشی ساختمان شیرینی‌پزی
تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. نروژ کشوری است که در سطح بین‌المللی آموزش عالی منحصر به فردی ارائه می‌دهد. اکثر دانشگاه‌های دولتی در نروژ، رایگان هستند. این امر برای همه دانشجویان بین‌المللی صرف‌نظر از کشور مبدا آن‌ها، اعمال می‌شود. تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی، یک تجربه چالش‌برانگیز اما ارزشمند خواهد بود که منجر به دریافت یک مدرک علمی ارزشمند می‌شود. در این مقاله یک راهنمای کامل در مورد تحصیل و زندگی در کشور نروژ ارائه‌شده است.

سخن آخر

نروژ یکی از کشورهایی است که با توجه به شرایط اقتصادی، زیست‌محیطی و رفاه اجتماعی مطلوبی که دارد، مورد استقبال مهاجران است. افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند، باید برای اخذ ویزای کاری نروژ درخواست دهند. برای اخذ این ویزا، فرد باید از طرف یک کارفرمای نروژی پیشنهاد کار با حقوق متعارف نروژ داشته باشد و در قرارداد نیز این دستمزد ذکر و امضاشده باشد. این ویزای کاری دوساله است و برای دو سال دیگر نیز تا پایان قرارداد، قابل تمدید می‌باشد.

ارائه درخواست ویزا فرآیندی حساس است و هر گونه کمی و کاستی در ارائه مدارک امکان دارد باعث رد درخواست شود. کارشناسان کاربلد موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند تا مسیر مهاجرت شما از طریق ویزای کاری به کشور نروژ را هموار کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا ویزای کاری کشور نروژ به همه افراد تعلق می‌گیرد؟
آیا برای اخذ ویزای کاری نروژ اول باید به این کشور سفر کنم؟
آیا امکان همراه بردن خانواده در مهاجرت کاری به نروژ وجود دارد؟
بله خوشبختانه فرد با داشتن ویزای کار کشور نروژ به ‌راحتی می‌تواند برای اخذ ویزا و سپس اقامت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود (و فرزندان بالای ۱۸ سال تحت شرایطی) اقدام کند.
آیا برای اخذ ویزای کاری نروژ اول باید به این کشور سفر کنم؟
خیر. اقدام برای دریافت این ویزا، از راه دور انجام می‌شود. فرد باید یا از طریق موسسات کاریابی یا از طریق صحبت مستقیم با خود کارفرمایان نروژی، یکی از آن‌ها را مجاب به ارسال پیشنهاد شغلی کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای